Jump to content

2008 HAC ANILARI

Recommended Posts

• İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Doğu ve G.Doğu gezisi için yanınıza almanız gerekenler.

Bir adet kurşun geçirmez yelek

Bir adet çelik miğfer

Bir adet mekap (hızlı koşmak zorunda kalabilirsiniz)

İlkyardım çantası

Yakınlarınızla vedalaşıp vasiyetinizi bırakmayı unutmayın ha ha ha özellikle Mardin'e gelin köy düğünleri çok güzel oluyo

olaylar bu kadar yoğunlaşmadan bir arkadaşım tur eşliğinde gitti.. ve anlattığı yerler ve oradaki halkın onlara ilgisi, özellikle çocuklar zaten olan merakımı iyice perçinledi.. şimdi ortalığın bir nebze olsun durulmasını bekliyorum yani bu merakım tüm olan bitene rağmen bitmedi.. amcam doğudan evli vanda yaşıyor az çok biliyorum olan biteni ve beni bekleyen tehlikeyi.. ama bu tehlikenin varlığı herkesi her an bulacağı anlamına gelmiyor.. belli saat dilimleri içerisinde bi zahmet çıkmayıvereceğim dışarıya.. neyse gidip gelirsem anlatırım bende.. belki berguzar ablanın yaptığı gibi fotoğraflarla.. ve hiç değilse çarpıtmadan birşeyleri..

olayların olması mardinin güzel evlerine gölge düşürmemeli.. urfamıza, harranımıza, balıklı gölümüze, nemrutumuza, aklıma ilk etapta gelenler.. değerlerimiz bunlar bizim.. ve gidip görmemde de bir sakınca yok hemde saydığın o çelik miğferleri kuşanmaksızın..

Sitelerde Paylaş

Neyi abartmışız?Asıl ,yapılan yorumlara neden bu kadar abartılı tepki verildi?Yorumlara en baştan bakarsanız, kimse, neden bu resimleri koydun ya da artniyetli olarak açtın bu başlığı demedi ki.Başlık hac resimleri olunca hacla ilgili fikir beyan edildi.Edilemez mi?

"Saygılı" olacağız diye de incelikten kırılmayalım..

Sitelerde Paylaş

Berguzarın kendi çektiği resimler bunlar bir siteden buraya taşımıyor resimleri. Kendi izlenimlerini anlatacak o kadar. Hatta hacca gitmeden önce açtıgı başlık altında bir çok arkadaş (bende dahil) orda çekiği resimleri paylaşmasını istemiştik. Şimdi bu başlık altında herkes merak ettiğini sorsa gereksiz gerginlik olmasa olmaz mı?

Sitelerde Paylaş

Şu başlık bile provake ediliyorsa , ne diyim artık...

Çiğdemin dediği gibi ;

Aşkım sen bakma onlara... :lol::lol:

Kusura bakmadın di mi Brguzar hanım.. :good:

Sitelerde Paylaş
Şimdi neden mazlum oynanıyor,onu anlamadım ben.Getirdiğin Niagara şelalesi resmi sanki.Hac resmi koyduysan(birilerinin isteği üzerine de olsa),burası ateist bir forum olduğuna göre millet hacla ilgili ne düşünüyorsa yazacak resmi görünce.Bunu öngöremiyor musun?O zaman özelden gönderseydin isteyenlere.İlkel bulduğu birşeyin resmini görünce fikrini dile getiren insana karşı da "saygı göster, saygısız" klişesine başvurmamış olurdun böylece.

Sevgili metaphor,

Bak ben resimleri asarken en ufak dine dair bir yorum yapmadım.

Benimde yurt dışı anlamında gidip gördüğüm tek yer orası ve bunu sizinle de paylaştım daha önce ve orda çektiğim resimleri foruma astım, sorularınız olursa cevaplayım diye. Din tebliğ etmek gibi bir derdim hiç olmadı bu forumda, din konusunda bile tartışırken,bunu biliyor olman gerekir.

Herhangi bir yer olabilirdi ama değil, oraya gittim ben ne yapayım, bu suçmu?

Verdiğim tepkide yorumlara, bugüne kadar buradaki insanlar hala beni tanıyamamışsa buna benim edecek birşeyim yoktur ki...

Neden Hac fotografları? diye soruyor insan.

Yukarıya bak, metaphora yazdığım cevap...

Arkadaşlar,

İslam konusunda objektifliğinizi kaybetmeyin derim.. Bir insan nasıl Mısıra gidip Piramitlerin resmini çekiyorsa, veya İzmirin, Hatayın Hristiyanlığın önemli merkezlerinin resimlerini, veya kudüsü geziyorsa.. Berguzar hanımın da hac ziyaretini bu şekilde değerlendirin..

Bu coğrafyanın zengin tarihine bakın siz.. Bu fotoları da, bu tarihin yansıması olarak görün..

Ben de bir çok yer gibi, Mekke'ye de gitmek isterdim.. İnsanın imkanı olursa, gidip gezilecek yerlerden biridir orasıda.

Aynen sangre, işte bunun için açıldı bu başlık.

Ayrıca sana özellikle teşekkürler yaklaşımın için...

Bazen gerçekten cılkını çıkarıyor, abartıyoruz.

Bergüzar oralara gitti, hacı oldu vs. Hepimiz biliyoruz bunu. Bu kadın bu foruma dün gelmedi.

Şimdi gelmiş oralarda gördüklerini bize aktarmaya çalışıyor.

Bunu yaparken de hiçbir yorumda bulunmamış üstelik. Sadece resimlerde görülen yerleri tanıtmaya çalışmış.

Ona yapılan yorumlardan önceki ilk iki iletisini okudum Bergüzar'ın.

Din empoze eden, tartışmaya niyetlenmiş en ufak bir tavır bulamadım.

Bergüzar bu kadar salak mı? Yani bu resimleri buraya asıp da bize "bakın ne güzel, ne huzur verici, görün ve imana gelin" mi diyecekti?

Bizim ne olduğumuzu ve hem diniyle, hem de o ritüellerle nasıl da dalga geçip ciddiye almadığımızı bilmiyor mu?

Bu kadar zamandır biz müslüman olmadık da, iki tane resimle mi müslüman olacaktık? Bergüzar bunu bekliyor olamazdı herhalde.

Belli ki derdi başkaydı ve hiç kimse derdini anlatmasına izin vermemiş.

Bazen gerçekten abartıyoruz.

Hiç sorma canım arkadaşım,

Bir tanesi sorsaydı bana bunları niye astın bergüzar diye zaten söyleyecektim.

Ama o yorumlar herkesin canını sıkar...

Bazen gercekten sacmalıyorlar dogru diyorsun.

Sen saçmalamışsın güzel kardeşim...

biri diyor bak ben kimim biliyo msunuz ben ateistim gerçekleri öğrendim.

biri de diyor bak ben kimim biliyo msunuz? ben müslümanım hep dua ederim. cennete gidicem ben..

Bu resimlerden bunu mu çıkardın, aşkolsun inevitablen ya :lol:

Neyi abartmışız?Asıl ,yapılan yorumlara neden bu kadar abartılı tepki verildi?Yorumlara en baştan bakarsanız, kimse, neden bu resimleri koydun ya da artniyetli olarak açtın bu başlığı demedi ki.Başlık hac resimleri olunca hacla ilgili fikir beyan edildi.Edilemez mi?

"Saygılı" olacağız diye de incelikten kırılmayalım..

Yukarıya yazdım niyesini arkadaşım...

IfeelGood'un dediği gibi ne oluyor diyor sormadan apar topar topa tuttunuz ya daha ne yapacaksınız...

Berguzarın kendi çektiği resimler bunlar bir siteden buraya taşımıyor resimleri. Kendi izlenimlerini anlatacak o kadar. Hatta hacca gitmeden önce açtıgı başlık altında bir çok arkadaş (bende dahil) orda çekiği resimleri paylaşmasını istemiştik. Şimdi bu başlık altında herkes merak ettiğini sorsa gereksiz gerginlik olmasa olmaz mı?

Sağol Dehri;

Daha var birkaç tane daha resim, becerebilirsem yarın ekleyeceğim. Ben beceremezsem forumumuzun delüganlısı macci yapacak :D

Şu başlık bile provake ediliyorsa , ne diyim artık...

Çiğdemin dediği gibi ;

Aşkım sen bakma onlara... :lol::lol:

Kusura bakmadın di mi Brguzar hanım.. :good:

Rica ederim sevgili uğur,

Dur bende yaman'ın taklidini yapayım.

Tamam aşkım bakmam ben onlara :good:

Sitelerde Paylaş
Doğu ve G.Doğu gezisi için yanınıza almanız gerekenler.

Bir adet kurşun geçirmez yelek

Bir adet çelik miğfer

Bir adet mekap (hızlı koşmak zorunda kalabilirsiniz)

İlkyardım çantası

Yakınlarınızla vedalaşıp vasiyetinizi bırakmayı unutmayın ha ha ha özellikle Mardin'e gelin köy düğünleri çok güzel oluyo

Ben doğuluyum.Bari bana yutturma.

abartmışsın..

İstanbulda da biri kafana sıkabilir.

kapkaççı,tinerci piskopat dolu..ve de gaspçı

tarihinde antilaik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Aaa ne güzel. Jurassic Park gibi...

1400 yıllık ilkel inanışlar, ritüeller ve yaşam tarzlarını canlı canlı görmek heyecan verici bir deneyim olsa gerek...

Şu mesajımın nesi saldırgan birisi çıksın söylesin.

Burası forum değil mi? Forumda ne yapılır? İnsanlar düşüncelerini açıklar...

Ben bu iletide fotoğraflara bakınca ne düşündüğümü açıkladım. Fotoğraflar hakkında yorum yapılması istenmiyorsa fotoğraf niye getirilir foruma asılır? Hadi diyelim foruma asmasına rağmen fotoğraflara yorum yapılmasını istemiyor, bari dibine bi not düşseymiş...

Bundan sonra her başlığa yorum yaparken izin isteriz. Forum yönetimi izin isteyeceğimiz merciyi bize bildirsin yeter...

Sitelerde Paylaş

Ben bir ateist olarak annemi 6 yıl önce hacca yolladım.Kafir parasıyla gitti yani..Sağsalim geldi ya ,gerisi önemli değil.Hala anılarını anlatır,zevkle dinlerim.Çok yaşlı olmasına rağmen çok da güzel tespitleri var,hem Mekkede yaşayan halka,hem de Hac için gelen değişik uluslara dair.Hacdan gelen her Türk gibi o da Endonezya ve Malezyalıların Türklere yakın davrandığından sözetti.Arapların camilerde uzanıp uyumalarını yadırgamakta klasik hacı anlatısı.(bkz.Hanbeli ve Maliki)Muhammedin mezarında dua edenleri Suudi polisinin uyardığını da duymuşsunuzdur.Annelerimiz mutlu olsun yeter,ne diyelim.Ayrıca tepkileri anlayışla karşıladığı sürece Bergüzarın bu konuda başlık açması bence çok doğal.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...