Jump to content

2008 HAC ANILARI

Recommended Posts

Hacca Gidip Gelen Esnaf Neden Paraya Daha Çok Sarılır?

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir:

Adam esnaf, tüccar, sanatkar vb.'dir. Belli bir yaşa gelince hacca gitmeye karar verir. Hazırlıklarını yapar, yakınları tarafından uğurlanır. Arabistan'a gidip gelir. Konu komşuya zemzem suyu dağıtır. Hacılığı kutlanır.

Dönüşünden kısa süre sonra, eskiden hiç yapmadığı bazı davranışları yakınları tarafından açıkça fark edilir:

* Yeni hacı hep paradan, maldan mülkten bahsetmekte; alacaklarını vereceklerini anlatmaktadır.

* Eğer piyasa şartlarını uygun görmüşse, sattığı ya da ürettiği mallara hemen zam yapar.

* Malını daima en yüksek fiyattan satmaya çalışır, müşteri ve satıcıları ikna etmek için olur olmaz yerde hacılığını öne sürer, bol bol yemin eder.

* Kendisine malzeme satanlarla, fiyat indirtmek için kıran kırana pazarlıklar eder.

* Aldığı gazetenin ilk önce döviz, borsa ve altın fiyatları köşesine bakar; elinde kalem uzun uzun hesaplar yapar. (Şeriatçı gazetelerin bu bilgileri veren kısmı baş sayfada, hemen logonun kenarındadır; yani alır almaz görülmesi en kolay yerinde... ).

* Eski ibadet düzeninde belirgin bir değişiklik olmaz. Öncesi neyse, aynı şekilde devam eder.

* Tek değişiklik dünya nimetlerine olan düşkünlüğünün artması olmuştur.

Bu durumun aksini hiç görmedim. Hacca gidip gelince, eski kazanç hırsı törpülenmiş, azgınlığı geçmiş bir hacıyla hiç karşılaşmadım…

Bunu hep merak etmişimdir; acaba neden böyle oluyor? Haccın büyüsü nedir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tamam sustum hallaç abi.. de arada değildim yaf.. macc benden hızlı yazıyormuş hepsi bu.. çok yavaşım kabul.. :ph34r:

ya bişi sorcam yoksa berguzar ablanın fotolarını mı asıyorsun ki.. berguzar ablanın isteği üzerine falan.. :blink:

edit: bişey daha soracam hacı kıyafetleri tek tip tek renk değil miydi yaf.. beyaz yani.. bunların içinde mavililer siyah çarşaflılar da var ne iş..

tarihinde Cigdem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
tamam sustum hallaç abi.. de arada değildim yaf.. macc benden hızlı yazıyormuş hepsi bu.. çok yavaşım kabul.. :ph34r:

ya bişi sorcam yoksa berguzar ablanın fotolarını mı asıyorsun ki.. berguzar ablanın isteği üzerine falan.. :blink:

edit: bişey daha soracam hacı kıyafetleri tek tip tek renk değil miydi yaf.. beyaz yani.. bunların içinde mavililer siyah çarşaflılar da var ne iş..

Çİğdemim kendi resimlerini de asıyor benimkileri de, dimi hallac :lol:

Ayrıca sorularını teker teker cevaplayacağım ben, ama daha resimler bitmedi...

Sevgiler canım...

Sitelerde Paylaş
Bu fotoları da egeciğime yolluyorum..

http://img16.imageshack.us/img16/7871/87311546.jpg

Bu arada face ine baksana babammm

Baya gencmissin be abi!

Karizmanda o bicim yani :)

ne guzel gitmis CANON fotograf makinasi abime! :D

Sitelerde Paylaş

ne genc i babam 40 devirdik.. paso moruk diyolar.. gözünü sevdiğim nikonu nasıl canon yaptın :D

Bu arada mod kontrolündesin beni de yakma :D Aslında seni kontrol eden modu da kontrol altında tutmak lazım. Uçurtayı vurmasınlar felsefesi :D

Sitelerde Paylaş
ne genc i babam 40 devirdik.. paso moruk diyolar.. gözünü sevdiğim nikonu nasıl canon yaptın :D

Bu arada mod kontrolündesin beni de yakma :D Aslında seni kontrol eden modu da kontrol altında tutmak lazım. Uçurtayı vurmasınlar felsefesi :D

Benim babam!

Kafan masallah elimin ici gibi, saclarina ne oldu senin ??

Sana bakarken gozumu GUNES aliyodu !

Normaldir NIKKONU okuyamamisim :(

Sitelerde Paylaş
Şu mesajımın nesi saldırgan birisi çıksın söylesin.

Burası forum değil mi? Forumda ne yapılır? İnsanlar düşüncelerini açıklar...

Ben bu iletide fotoğraflara bakınca ne düşündüğümü açıkladım. Fotoğraflar hakkında yorum yapılması istenmiyorsa fotoğraf niye getirilir foruma asılır? Hadi diyelim foruma asmasına rağmen fotoğraflara yorum yapılmasını istemiyor, bari dibine bi not düşseymiş...

Bundan sonra her başlığa yorum yaparken izin isteriz. Forum yönetimi izin isteyeceğimiz merciyi bize bildirsin yeter...

O mesajında saldırgan bir taraf yok."İlkel" kelimesi ölesiye batıyor insanlara hepsi bu.İlkel ve çağdışı anlamını getiren kelimeleri kullanmasaydın kimse bu kadar tantana çıkarmazdı emin ol.

Bana gelince kişisel kanaatim harcanan para benim değil,beni ilgilendirmez ancak hac için harcadığın paraları madem din adına gözden çıkarmışsın mahallendeki fakirlere dağıtsaydın daha güzel olurdu.En azından hac ve umre organizasyonu yaparak paraları götürenlere,bu sayede zengin olanlara gitmemiş olacaktı...

Sitelerde Paylaş
Ben doğuluyum.Bari bana yutturma.

abartmışsın..

İstanbulda da biri kafana sıkabilir.

kapkaççı,tinerci piskopat dolu..ve de gaspçı

Şaka yaptık lan şaka

Ya niye millet benim şakalarımı ciddiye alıyo.

Bu arada bir köy düğününe davetliyim.Hakkınızı helal edin.Yoldaşlar sağolsun :cray:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...