Jump to content

tevrat'tan şahane bölümler

Recommended Posts

30 Lut Soar'da kalmaktan korkuyordu. Bu yüzden iki kızıyla kentten ayrılarak dağa yerleşti. İki kızıyla birlikte bir mağarada yaşamaya başladı.

31 Büyük kızı küçüğüne, "Babamız yaşlı" dedi, "Dünya geleneklerine uygun biçimde burada bizimle yatabilecek bir erkek yok.

32 Gel, babamıza şarap içirelim, soyumuzu yaşatmak için onunla yatalım."

33 O gece babalarına şarap içirdiler. Büyük kız gidip babasıyla yattı. Ancak Lut yatıp kalktığının farkında değildi.

34 Ertesi gün büyük kız küçüğüne, "Dün gece babamla yattım" dedi, "Bu gece de ona şarap içirelim. Soyumuzu yaşatmak için sen de onunla yat."

35 O gece de babalarına şarap içirdiler ve küçük kız babasıyla yattı. Ama Lut yatıp kalktığının farkında değildi.

36 Böylece Lut'un iki kızı da öz babalarından hamile kaldı.

genesis, Eski Ahit, Yaratılış 19

..............................................

bu kesinlikle rab'tan....

Sitelerde Paylaş

Hep aynı ayetler yav :lol: Çevir çevir aynı şey..

Ayetlerde ne diyor Lut farkında değildi..

Kızları böyle bir şey yaptıkları içinde Tanrı bu kızların soylarını lanetledi..Onları İsrail ulusunun içine bile sokmadı..

Bu kızların yaptıkları Tanrının gözünde iğrençti..

Nerden buluyorsun sen bunları dost İslami sitelerden mi ? :lol:

Sitelerde Paylaş

Edebi tarih açısından söylenecek olursa bu metin, soylarının kökenini bu şekilde gören Moabitler ve Ammonluların bir aktarısının Tekvin kitabına ek olmasıdır. Yine Tekvin kitabı 38.bölümde geçen Tamara gibi Lut’un kızları da metinde ahlaksız olarak görülmez; amaçları soylarının devamını sağlamaktır. Bu metnin içeriği açısından ahlaksızlık gibi görünmemektedir.

31.ayet yalnızca Lut ve kızlarının felaketten kurtulduklarını bildirmektedir. Halkının günahkarlığı yüzünden yokedilen Sodom’un öyküsü, köken olarak Tufan aktarısına Doğu-Ürdün yöresindeki paralel bir aktarı olabilir.

b- Kitabı Mukaddes, Kuran’dan farklı bir şekilde, insanların Tanrı’yla ve O’nun vahiyleriyle olan uzun tarihleri içinde yaptıkları eylemleri ve yaşadıkları deneyimleri de içermekte, aktarmaktadır. Daha ötesinde İsrail halkının Tanrı, insan ve Tanrıyla insanlar arasındaki ilişkiler gerçeği konusundaki öğrenim sürecine de tanıklık etmektedir. Bu şekilde Kitabı Mukaddes’in bu tarihin atalar ve peygamberler de dahil olmak üzere en büyük kişiliklerini bile zayıf ve günah işlemiş insanlar olarak göstermesi de doğaldır. Bunun arkasında yatan inanç, Tanrı’nın lütuf ve merhametinin insanların zayıflıkları ve günahlarından daha güçlü olduğudur. Tanrı planını, zayıf ve günahkar insanlığa rağmen ve hem de onlar aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Bunun sonucu olarak da hristiyan teolojisinde peygamberlerin günahsızlığı diye bir öğreti yoktur

ayrica daha ikin requiem basurunun cikmasina az kaldi

tarihinde BYCENE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
31 Büyük kızı küçüğüne, "Babamız yaşlı" dedi, "Dünya geleneklerine uygun biçimde burada bizimle yatabilecek bir erkek yok.

Lut bu kizlari adamlara teklif etmekte hakliymis,adamlar kabul etse belki babalarina sarmayacaklardi !!

Sitelerde Paylaş
Hep aynı ayetler yav :lol: Çevir çevir aynı şey..

Ayetlerde ne diyor Lut farkında değildi..

Kızları böyle bir şey yaptıkları içinde Tanrı bu kızların soylarını lanetledi..Onları İsrail ulusunun içine bile sokmadı..

Bu kızların yaptıkları Tanrının gözünde iğrençti..

Nerden buluyorsun sen bunları dost İslami sitelerden mi ? :lol:

Yaw islamın allahıda,tevratın yahveside içmedenmi sarhoş oluyor anlamadım gittti.Niye tanrı bu kızları lanetliyorki ? Ne yapsın biçare kızlar,tanrı sodom halkını tamamen kırıp geçirmiş,sanki erkek mi varki kızlar onlarla yatsın?

Hem sen aganigi yapacak birini bırakma hemde babaları ile yattılar diye kızları lanetle. Olacak işmi yani ?

hahahahahaah

Sitelerde Paylaş
Yaw islamın allahıda,tevratın yahveside içmedenmi sarhoş oluyor anlamadım gittti.Niye tanrı bu kızları lanetliyorki ? Ne yapsın biçare kızlar,tanrı sodom halkını tamamen kırıp geçirmiş,sanki erkek mi varki kızlar onlarla yatsın?

Hem sen aganigi yapacak birini bırakma hemde babaları ile yattılar diye kızları lanetle. Olacak işmi yani ?

hahahahahaah

Bu kadar aptalca bir yorumda hiç görmedim yav.. :lol: Ne demek başka erkek mi vardı ....Biraz okuyunda öyle gelin arkadaşlar..Böyle basit iddialarla karşıma çıkmayın..Önce eleştirdiğiniz şeyi biraz okuyun..

Çocukmusunuz nesiniz siz :: :lol: Kimlerle konuşuyoruz biz ?... :P

Sitelerde Paylaş

Yahu sarapta icse, esrarda icse baba yada bir insan kimle yattigini bilir kardesim. Yok eger bayildi falan diyorsaniz o zaman o kisinin cinsel organi ereksiyon halinde degildir, yani kiz ne yapsa bos. :lol: Hem zil zurna sarhos biriside cinsel iliskiye giremez.

Lut sarhosmusta, bilmem neymiste, falanmista filanmista. Birde tutup zavalli kizlari suclu yapmazlarmi. Muhammed icmeden kendi evlatliginin karisini dugunlu eglenceli yataga atti. Muhammed cin gibi ayikken 9 yasindaki kizi gerdege aldi.

Teeeehhh teh teeeeehhhh.

Peygamberlerin bu pis islerini gorunmeyen bir guc ile insanlari korkutarak masum bir olaya cevirmek din liderlerinin tek istegidir zaten.

Sitelerde Paylaş
Bu kadar aptalca bir yorumda hiç görmedim yav.. :lol: Ne demek başka erkek mi vardı ....Biraz okuyunda öyle gelin arkadaşlar..Böyle basit iddialarla karşıma çıkmayın..Önce eleştirdiğiniz şeyi biraz okuyun..

Çocukmusunuz nesiniz siz :: :lol: Kimlerle konuşuyoruz biz ?... :P

Yahve iyiliğini versin emi,akşam akşam kopardın beni. :lol::lol:

Sitelerde Paylaş

Bir başka pezevenklik olayınada avram imza atmıştır netekim bu seçilmiş insanların hepsi aynı fabrikadan çıkmış gibi, inceleyelim ;

9 Sonra kona göçe Negev'e doğru ilerledi.

10 Ülkedeki şiddetli kıtlık yüzünden Avram geçici bir süre için Mısır'a gitti.

11 Mısır'a yaklaştıklarında karısı Saray'a, "Güzel bir kadın olduğunu biliyorum" dedi,

12 "Olur ki Mısırlılar seni görüp, 'Bu onun karısı' diyerek beni öldürür, seni sağ bırakırlar.

13 Lütfen, 'Onun kızkardeşiyim' de ki, senin hatırın için bana iyi davransınlar, canıma dokunmasınlar."

14 Avram Mısır'a girince, Mısırlılar karısının çok güzel olduğunu farkettiler.

15 Kadını gören firavunun adamları, güzelliğini firavuna övdüler. Kadın saraya alındı.

16 Onun hatırı için firavun Avram'a iyi davrandı. Avram davar, sığır, erkek ve dişi eşek, erkek ve kadın köle, deve sahibi oldu.

17 RAB Avram'ın karısı Saray yüzünden firavunla ev halkının başına korkunç felaketler getirdi.

18 Firavun Avram'ı çağırtarak, "Nedir bana bu yaptığın?" dedi, "Neden Saray'ın karın olduğunu söylemedin?

19 Niçin 'Saray kızkardeşimdir' diyerek onunla evlenmeme izin verdin? Al karını, git!"

20 Firavun Avram için adamlarına buyruk verdi. Böylece Avram'la karısını sahip olduğu her şeyle birlikte gönderdiler.

Sitelerde Paylaş

işte, tevratın iki aciz pişmiş kellesi sonunda buluşuyorlar..;

1 Avram, karısı ve sahip olduğu her şeyle birlikte Mısır'dan ayrılıp Negev'e doğru gitti. Lut da onunla birlikteydi.

2 Avram çok zengindi. Sürüleri, altınları, gümüşleri vardı.

Sitelerde Paylaş

İbrahim sünnet olduğunda doksan dokuz yaşındaydı.

25 Oğlu İsmail on üç yaşında sünnet oldu.

26 İbrahim, oğlu İsmail'le aynı gün sünnet edildi.

27 İbrahim'in evindeki bütün erkekler -evinde doğanlar ve yabancılardan satın alınanlar- onunla birlikte sünnet oldu.

yaradılış

baba ogul çifte düşün...

gerçekten şahane şeyler...

Sitelerde Paylaş

ibretlik veren kendine güvensizlik belirtisi;

1 Daha sonra Tanrı İbrahim'i denedi. "İbrahim!" diye seslendi. İbrahim, "Buradayım!" dedi.

2 Tanrı, "İshak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git" dedi, "Orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun."

3 İbrahim sabah erkenden kalktı, eşeğine palan vurdu. Yanına uşaklarından ikisini ve oğlu İshak'ı aldı. Yakmalık sunu için odun yardıktan sonra, Tanrı'nın kendisine belirttiği yere doğru yola çıktı.

4 Üçüncü gün gideceği yeri uzaktan gördü.

5 Uşaklarına, "Siz burada, eşeğin yanında kalın" dedi, "Tapınmak için oğlumla birlikte oraya gidip döneceğiz."

6 Yakmalık sunu için yardığı odunları oğlu İshak'a yükledi. Ateşi ve bıçağı kendisi aldı. Birlikte giderlerken İshak İbrahim'e, "Baba!" dedi. İbrahim, "Evet, oğlum!" diye yanıtladı. İshak, "Ateşle odun burada, ama yakmalık sunu kuzusu nerede?" diye sordu.

7

8 İbrahim, "Oğlum, yakmalık sunu için kuzuyu Tanrı kendisi sağlayacak" dedi. İkisi birlikte yürümeye devam ettiler.

9 Tanrı'nın kendisine belirttiği yere varınca İbrahim bir sunak yaptı, üzerine odun dizdi. Oğlu İshak'ı bağlayıp sunaktaki odunların üzerine yatırdı.

10 Onu boğazlamak için uzanıp bıçağı aldı.

11 Ama RAB'bin meleği göklerden, "İbrahim, İbrahim!" diye seslendi. İbrahim, "İşte buradayım!" diye karşılık verdi.

12 Melek, "Çocuğa dokunma" dedi, "Ona hiçbir şey yapma. Şimdi Tanrı'dan korktuğunu anladım, biricik oğlunu benden esirgemedin."

13 İbrahim çevresine bakınca, boynuzları sık çalılara takılmış bir koç gördü. Gidip koçu getirdi. Oğlunun yerine onu yakmalık sunu olarak sundu.

14 Oraya "RAB sağlar" adını verdi. "RAB'bin dağında sağlanacaktır" sözü bu yüzden bugün de söyleniyor.

15 RAB'bin meleği göklerden İbrahim'e ikinci kez seslendi:

16 "RAB diyor ki, kendi üzerime ant içiyorum. Bunu yaptığın için, biricik oğlunu esirgemediğin için

17 seni fazlasıyla kutsayacağım; soyunu göklerin yıldızları, kıyıların kumu kadar çoğaltacağım. Soyun düşmanlarının kentlerini mülk edinecek.

18 Soyunun aracılığıyla yeryüzündeki bütün uluslar kutsanacak. Çünkü sözümü dinledin."

yaradılış.

burada avram rabbın gercekten piskopat olduguna kanaat getirmiş midir?

ya siz?

Sitelerde Paylaş
ibretlik veren kendine güvensizlik belirtisi;

1 Daha sonra Tanrı İbrahim'i denedi. "İbrahim!" diye seslendi. İbrahim, "Buradayım!" dedi.

2 Tanrı, "İshak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git" dedi, "Orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun."

3 İbrahim sabah erkenden kalktı, eşeğine palan vurdu. Yanına uşaklarından ikisini ve oğlu İshak'ı aldı. Yakmalık sunu için odun yardıktan sonra, Tanrı'nın kendisine belirttiği yere doğru yola çıktı.

4 Üçüncü gün gideceği yeri uzaktan gördü.

5 Uşaklarına, "Siz burada, eşeğin yanında kalın" dedi, "Tapınmak için oğlumla birlikte oraya gidip döneceğiz."

6 Yakmalık sunu için yardığı odunları oğlu İshak'a yükledi. Ateşi ve bıçağı kendisi aldı. Birlikte giderlerken İshak İbrahim'e, "Baba!" dedi. İbrahim, "Evet, oğlum!" diye yanıtladı. İshak, "Ateşle odun burada, ama yakmalık sunu kuzusu nerede?" diye sordu.

7

8 İbrahim, "Oğlum, yakmalık sunu için kuzuyu Tanrı kendisi sağlayacak" dedi. İkisi birlikte yürümeye devam ettiler.

9 Tanrı'nın kendisine belirttiği yere varınca İbrahim bir sunak yaptı, üzerine odun dizdi. Oğlu İshak'ı bağlayıp sunaktaki odunların üzerine yatırdı.

10 Onu boğazlamak için uzanıp bıçağı aldı.

11 Ama RAB'bin meleği göklerden, "İbrahim, İbrahim!" diye seslendi. İbrahim, "İşte buradayım!" diye karşılık verdi.

12 Melek, "Çocuğa dokunma" dedi, "Ona hiçbir şey yapma. Şimdi Tanrı'dan korktuğunu anladım, biricik oğlunu benden esirgemedin."

13 İbrahim çevresine bakınca, boynuzları sık çalılara takılmış bir koç gördü. Gidip koçu getirdi. Oğlunun yerine onu yakmalık sunu olarak sundu.

14 Oraya "RAB sağlar" adını verdi. "RAB'bin dağında sağlanacaktır" sözü bu yüzden bugün de söyleniyor.

15 RAB'bin meleği göklerden İbrahim'e ikinci kez seslendi:

16 "RAB diyor ki, kendi üzerime ant içiyorum. Bunu yaptığın için, biricik oğlunu esirgemediğin için

17 seni fazlasıyla kutsayacağım; soyunu göklerin yıldızları, kıyıların kumu kadar çoğaltacağım. Soyun düşmanlarının kentlerini mülk edinecek.

18 Soyunun aracılığıyla yeryüzündeki bütün uluslar kutsanacak. Çünkü sözümü dinledin."

yaradılış.

burada avram rabbın gercekten piskopat olduguna kanaat getirmiş midir?

ya siz?

Bütün Kutsal Kitabı buraya yazacaksın sen herhalde.. :D

Sitelerde Paylaş

yaradılış.

Yav bu adamların tek derdi soyum it gibi üresin, sürü halinde dünyaya kazık çakalım, dünyada adım sanım kalsın bari.

Ölüm korkusu bu kadar mı sarar insanın içini <_<

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...