Jump to content

bir pezevenkliğin kronolojisi

Recommended Posts

İnsanlar tarafından tecavüze uğramış melekler de ilginç olurdu doğrusu.

Bu mümkün müydü acaba?

Lut, karşı durmasaydı sonuç ne olurdu dersiniz?

Lut gelenlerin melek olduğunu ve kendisini kurtarmaya geldiklerini biliyordu..Bu nedenle kızlarını homoseksüellere önermesi olayını farklı açılardan incelemek gerekebilir..

1-Blöf yapmış olabilir..Eğer homolar kızlarını isteseydi belki de vermeyecekti..

2-Melekler nasıl olsa bizi kurtaracak bu nedenle ben bunları biraz oyalayayım demiş olabilir..

3-Homoların zaten kızlarını istemediğini biliyordu..''Bu adamlar benim için çok değerlidir, Tanrının elçileridir, bu adamları size vereceğime kızlarımı versem daha az günah işlemiş olurum'' diyerek homolara bu misafirlerin kendi kızlarından bile daha değerli olduğunu anlatmak istemiş olabilir..

4-''Ben Tanrının meleklerine bağlılığımı göstereyim ve elimden ne gelirse yapayım Tanrı benim imanımı görünce beni ve ailemi mutlaka bu durumdan kurtaracaktır'' diye düşünmüş olabilir..

5-Lut kızlarını kolayca gözden çıkaran ahlaksız bir adamdır..

Son şıkka gelene kadar düşünülmesi gereken olasılıklar düşünülmedi..Sizce neden bunlar aklınıza hiç gelmedi ?

Aslında o anki durum ve koşullar hiç dikkate alınmadan en kötü olasılığı düşünmek sadece karalamak isteyen bir zihniyet için en kolayı..Lut ahlaksızdır, pezevenktir, şerefsizdir, karaktersizdir demek işinize geliyor çünkü..

Zaten öyle bile olsa birşey değişmiyor..Lut'un zayıf birisi olması ve hemen kızlarını gözden çıkarması da herhangi bir sorun oluşturmaz..Çünkü 1-Kutsal Kitap bize Lutun peygamber olduğunu söylemiyor..2-Peygamber olsa bile hataları ve zayıflıkları olamayacağını da öğretmiyor..

Lut, "peygamber değildi" iddiasında bulunmak;

Daha önce yazdığın " Kitab-ı Mukaddes'te herşey açıkça doğru olarak ortaya konmuş, gizlenmemiştir" yanıtınla çelişiyor Murti.

Önce böyle yazıyor, sonra savunmaya, itiraza geçiyorsun.

Kitab-ı Mukaddes'te her peygamberin peygamber olduğu belirtiliyormu ki Lut için kanıt istiyorsun?

Peygamberlik dinlere göre elçiliktir. Tanrı ile toplum arasındaki irtibatı kurandır. Topluma Tanrının iletisini götürendir. Bu ileti de melekler aracılığıyla iletilir.

Lut da bu açıdan kavmine elçidir, peygamberdir.

Kutsal Kitabı eleştirirken sadece Kutsal Kitap'taki kriterlere göre onu yargılayabiliriz..

Kutsal Kitaba göre bir kişinin peygamber olması için Tanrı tarafından görevlendirilmiş bir uyarıcı olması gereklidir..Lut'un böyle bir faaliyette bulunduğunu gösteren herhangi bir anlatım var mı Kutsal Kitap'ta ? Tanrı onunla konuşuyor mu ? Git benim söylediğim sözleri halkına anlat diyor mu ? Lut bu tarz işler yapıyor mu ? Hayır...

Tanrı Sodom ve Gomorrayı yok etmek istiyor..Bu düşüncesini İbrahim'e açıklıyor..Şimdi hiçbirinizin okumaya tenezzül etmediği Kutsal Yazıların şu bölümüne bir bakalım :

Yaratılış 18.Bölüm

16 Adamlar oradan ayrılırken Sodom'a doğru baktılar. İbrahim onları yolcu etmek için yanlarında yürüyordu.17 RAB, ‹‹Yapacağım şeyi İbrahim'den mi gizleyeceğim?›› dedi, 18 ‹‹Kuşkusuz İbrahim'den büyük ve güçlü bir ulus türeyecek, yeryüzündeki bütün uluslar onun aracılığıyla kutsanacak. 19 Doğru ve adil olanı yaparak yolumda yürümeyi oğullarına ve soyuna buyursun diye İbrahim'i seçtim. Öyle ki, ona verdiğim sözü yerine getireyim.›› 20 Sonra İbrahim'e, ‹‹Sodom ve Gomora büyük suçlama altında›› dedi, ‹‹Günahları çok ağır. 21 Onun için inip bakacağım. Duyduğum suçlamalar doğru mu, değil mi göreceğim. Bunları yapıp yapmadıklarını anlayacağım.›› 22 Adamlar oradan ayrılıp Sodom'a doğru gittiler. Ama İbrahim RAB'bin huzurunda kaldı2. 23 RAB'be yaklaşarak, ‹‹Haksızla birlikte haklıyı da mı yok edeceksin?›› diye sordu, 24 ‹‹Kentte elli doğru kişi var diyelim. Orayı gerçekten yok edecek misin? İçindeki elli doğru kişinin hatırı için kenti bağışlamayacak mısın? 25 Senden uzak olsun bu. Haklıyı, haksızı aynı kefeye koyarak haksızın yanında haklıyı da öldürmek senden uzak olsun. Bütün dünyayı yargılayan adil olmalı.››26 RAB, ‹‹Eğer Sodom'da elli doğru kişi bulursam, onların hatırına bütün kenti bağışlayacağım›› diye karşılık verdi.

Tanrı Sodomda ahlaksızlık yapanları yokedecekti..Fakat adaletsiz davranmak ve suç işlemeyenleri de öldürmek istemiyordu..Lut ve ailesi homoseksüel değildi..Bu nedenle onları oradan çıkartacak ve geri kalan insanları yokedecekti..Bu nedenle meleklerini gönderdi ve Lutu ailesiyle birlikte oradan çıkardı..

Yani Kutsal Kitaba göre Lut'un tek özelliği homoseksüel olmayan bir adam olması idi..Bunun dışında başka bir özelliği yoktu..Şimdi bu bilgiler ışığında sıradan bir adam olan Lutu istediğiniz gibi eleştirin..Buna itirazım yok..

Ancak kendi kendinize uydurduğunuz ya da Kuran'da okuduğunuz bilgileri (Lutun peygamber olması v.s.) Kutsal Kitap'ta yazıyormuş gibi sunmayın..

tarihinde murtimuro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evvettt

Git ULAN Türkce yaz,yohsa sana bundan sonra yanit yoh.

tolonbeg

Yanıtınıza ihtiyacım da yok.. Benim bu meselelerde zerre miktar şphem yok ki yanıta ihtiyacım olsun.. Benim sorularımı yada öğrenmek istediklerimi ise sen hayal dahi edemezsin; o yüzden burda sormama da gerek yok..

Sitelerde Paylaş
Ayrıca O Devrin ve O Kavmin anlayışını tam bilmiyoruz.. Şimdiki medeniyet ile kıyaslamak doğru değil..

Kuranın her ayeti zaman üstü değilmi?

O devre göre düşüneceksen bu devrede bu ayetin ne işi var?

Evrensel ise bu ayetin orada ne işi var ne işe yarar?

Sitelerde Paylaş
Yanıtınıza ihtiyacım da yok.. Benim bu meselelerde zerre miktar şphem yok ki yanıta ihtiyacım olsun.. Benim sorularımı yada öğrenmek istediklerimi ise sen hayal dahi edemezsin; o yüzden burda sormama da gerek yok..

Kimbilir belkide senin hayal bile edemezsin dediğin soruları unutalı çok olmuştur.

Sitelerde Paylaş
İbrahim,Yusuf,Musa,İshak peygamber midir murtimuro?Bunu eski ahidle ispatlayabilir misin?

Nedir???? Neden bu kadar cok anlatiliyorlar????

Cunku Peygamber dirler,Peygamber sandigin gibi Allah'in resulu demek degildir.

peygamber peygam etmek ten gelir,her kabile de o kabile nin Tanrisi ile kabile nin arasindaki iletisimi kuran insandir,Musa nin daga cikip gorusmesi gibi.

Eski Ahit cok tanrili baslar,Ibrahim de yegeni Lut ta ayni anda peygamber olabilir,yerlesim farklidir.

Sitelerde Paylaş

Seza;

Lut peygamber değil diyen murtimuro'nun cevabını alalım sonra.

Eski Ahit cok tanrili baslar,Ibrahim de yegeni Lut ta ayni anda peygamber olabilir,yerlesim farklidir.

İbrahim'in peygamber olduğunuda söylemez eski ahid.Peygamber değilse ne o zaman?Murti cevaplasın.

Sitelerde Paylaş
eski ahitin çok tanrılı başladığınımı düşünüyorsun herakles

Öyle bir durum yok....Ben Lut'un peygamberliği ile ilgili yorum yapmıştım.Bu yorumdan bunu nasıl çıkardın?

Çok tanrıcılık hakkında sonra bir yorum yaparım..Şimdilik bu linki inceleyebilirsin.

http://www.incil.info/query.php?translatio...p;query=ilahlar

Mezmurlar 82:1

1 Tanrı yerini aldı tanrısal kurulda, Yargısını açıklıyor ilahların ortasında:

Eski Ahid 10 emir'de başka ilahlar yok demiyor başka ilahlara tapma diyor..Kuran'sa başka ilah yok diyor..Elbette bir mantık farkı var.

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zeynep,

Tevrat veya eski Ahit denen kitap epey eski bir kitap,milattan once bir kac bin yila dayaniyor,ondan once elimizde cokTanrili Sumer yazitlari var.Her kabilenin yerlesim biriminin zaten digeri ile pek iletisimi yok ve her birinin kendi Tanrisi veya ilahi var,ve bir kisi de Tanri ve kabile arasinda ilestisimi saglar ve bu peygam vaziyeti babadan ogula da gayet rahat gecer,zaten tevrat ta da bu gorulur acikca.Afrika kabilelerinde de buyucu denir bu aracilara.

Sonra sonra iletisim gelistikce bu tanrilar da birlestirilerek tek tanri da birlesme saglanir,Herakles'in verdigi link te cok tanrilarin nasil ilga edildigi acikca goruluyor.

Tevrat taki bir cok hikaye aslinda kopukttur, farkli tarihlerde,farkli milletlerin basindan gecmistir,daha sonra bu efsaneler,hikayeler bir kronoloji altinda toparlanmis ve yaratilisa goturulerek tek tanri ya baglanmistir.

Sitelerde Paylaş
Öyle bir durum yok....Ben Lut'un peygamberliği ile ilgili yorum yapmıştım.Bu yorumdan bunu nasıl çıkardın?

Çok tanrıcılık hakkında sonra bir yorum yaparım..Şimdilik bu linki inceleyebilirsin.

http://www.incil.info/query.php?translatio...p;query=ilahlar

Mezmurlar 82:1

1 Tanrı yerini aldı tanrısal kurulda, Yargısını açıklıyor ilahların ortasında:

Eski Ahid 10 emir'de başka ilahlar yok demiyor başka ilahlara tapma diyor..Kuran'sa başka ilah yok diyor..Elbette bir mantık farkı var.

herakles bu iki fikir taban tabana zıt ellbette mantık farkı var,bu bahsettiğin tahriftir

Sitelerde Paylaş
Tevrat, İncil ve Kuran'a birer kitap olmasından çok birer MANTIK olarak bakıyorum.Hatta daha küstahca bunlar Mantık adıdır diyorum.Ve insanların sürecini anlamak adına gözlemlenmeli...

Selam..

herakles,kafanda bir tanrı inancı yok anladığım kadarıyla,sadece kalan ömründe genel kültür mü ediniyorsun.din senin için bi fantazi adece o kadar öylemi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...