Jump to content

Kürtler tam olarak ne istiyor?

Recommended Posts

Denizlerden mi bahsediyorsun öyle ise PKK dan birinci derecede suçlular.Zaten onlar kır savaşını başlatmıştı.Dağa çıkıp piknik yapmayacaklardı heralde.

PKK; Deniz Gezmiş ve savunucularının desteklemesi ve ya ortak düşüncesiyle oluşan bir yapı değildir.Denizler dağa çıktığında ,o zmanlar moda olan(kötüleme amaçlı değil zira oldukça efektiv bir yöntemdi)dağa çıkıp devrim için silah tutmak ile PKK nın dağa çıkması aynı kefeye konulamaz.Zira biri anayasal düzende değişiklik amaçlarken bir diğeri bölücü ve sözde özgürlükçü bir üniter yapıya ulaşma gayesi yürütmüşleridir.Fransız devriminden bugüne süre gelen süreçte devrimler kanla olmulştur bu yadsınamaz bir gerçektir.Ancak devrim adı altında dış ve iç etkenlerin desteklediği bir terör örgütünün yaptığı devrim falan değildir.PKK nınamacından sapmaya başlaması Denizlerin asılmasından çok sonra olmuştur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 365
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu Türksolu denilen grup tam bir Faşist güruhtur...Gidip dergilerini okursanız anlarsınız...Üniversitelerde hiçbir aktivite yapamazlar solcular bu tür sol maskeli faşistlere izin vermez...

Türksolu denilen şey solun Türkiye şartlarında hayata geçirilmesidir.Bu Deniz Gezmiş'ten bu yana süregelir.Kaldı ki bahsettiğin dergi 2003 yılında kurulup nasyonel sosyalist denilen faşist ucubelerin ürünüdür bilmeden sallamayalım...

Sitelerde Paylaş
PKK; Deniz Gezmiş ve savunucularının desteklemesi ve ya ortak düşüncesiyle oluşan bir yapı değildir.Denizler dağa çıktığında ,o zmanlar moda olan(kötüleme amaçlı değil zira oldukça efektiv bir yöntemdi)dağa çıkıp devrim için silah tutmak ile PKK nın dağa çıkması aynı kefeye konulamaz.Zira biri anayasal düzende değişiklik amaçlarken bir diğeri bölücü ve sözde özgürlükçü bir üniter yapıya ulaşma gayesi yürütmüşleridir.Fransız devriminden bugüne süre gelen süreçte devrimler kanla olmulştur bu yadsınamaz bir gerçektir.Ancak devrim adı altında dış ve iç etkenlerin desteklediği bir terör örgütünün yaptığı devrim falan değildir.PKK nınamacından sapmaya başlaması Denizlerin asılmasından çok sonra olmuştur.

Sorunda bu ya zaten yani PKK nin uyguladığı şiddete karşı çıkamazsınız o zaman.Sizin açınızdan sorun bunu kimlerle ve ne amaçla yaptığı.

Bizim açımızdan sorun ise şiddetin kendisi.Ama ne tuhaftır ki Kürtçü PKK lı olmakla suçlanan biziz(Sen suçluyorsun anlamında demedim)

Sitelerde Paylaş
Türksolu denilen şey solun Türkiye şartlarında hayata geçirilmesidir.Bu Deniz Gezmiş'ten bu yana süregelir.Kaldı ki bahsettiğin dergi 2003 yılında kurulup nasyonel sosyalist denilen faşist ucubelerin ürünüdür bilmeden sallamayalım...

Biz ne dedik okuma özürlümüsün sen...Sol maskeli faşist bir grup dedik...Demogoji,ırkçılık gırla...

tarihinde minton tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sorunda bu ya zaten yani PKK nin uyguladığı şiddete karşı çıkamazsınız o zaman.Sizin açınızdan sorun bunu kimlerle ve ne amaçla yaptığı.

Bizim açımızdan sorun ise şiddetin kendisi.Ama ne tuhaftır ki Kürtçü PKK lı olmakla suçlanan biziz(Sen suçluyorsun anlamında demedim)

Tabi ki Kürt halkı pkk lıdır şeklinde beyanlar gaftır ve salakçadır.Asla Kürt halkı düşman değildir blakis hiçbir halk düşman değildir olmamalıdır.Ancak burda okuduğum bazı şeyler var ki tepkisiz kalamadım.

Sitelerde Paylaş
Biz ne dedik okuma özürlümüsün sen...Sol maskeli faşist bir grup dedik...Demogoji,ırkçılık gırla...

Gayet okuduğunu anlayan biriyim.Senden önce kimse Türksolu'nu faşist bir grup olarak lanse etmedi ve bu derginin de konuyla en ufak alakası yoktu bilmem anlatabildim mi?

Sitelerde Paylaş
Gayet okuduğunu anlayan biriyim.Senden önce kimse Türksolu'nu faşist bir grup olarak lanse etmedi ve bu derginin de konuyla en ufak alakası yoktu bilmem anlatabildim mi?

Dostum Şu anda kendine Türk solu olarak lanse eden bir marksist-leninist sol gördün mü? Türk solu diye bir şey olamaz...Sol bir ırka bağlanamaz...Türksolu olduğunu iddia eden bir grup var ve bu isimle bir dergi çıkarıyordu...

Sitelerde Paylaş

SAMSA;

Ama sen benim söylediğimi tam olarak cevap vermemişsinki.

Daha açıklayıcı söyleyeyim Denizler yakalanmasıydı kırsalda örgütlülüklerini güçlendirselerdi onlarda PKK nın şimdi yaptıklarını yapacaklardı.Onlarda panzer vuracak asker öldürecek karakolları imha edeceklerdi.Ne de olsa devrimler tarih boyunca kanla yapılmış.Bu M-L siyasetinin görüşü

Benimde forumda Denizleri savunduğunu idda edip Atatürkçülük yapıp PKK asker öldürüyor diyenlere tepkim bu yüzden.İnsan herşeyden önce kendine dürüst olacak bir insan hem Denizleri savunup hem PKK nın şiddetini kınamayaz.

Benim görüşümü sorarsan kayıplar çoğaldıkça devrim azalır derim.Denizleri hatalı bulurum bu yüzden PKK nın şiddetidini kendimi kandırmadan kınayabilirim.

Umarım söylemek istediklerimi açıklayabilmişimdir.

tarihinde marcos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Demek istediğini anlıyorum ancak Denizlerin şu anda "diğer" etkenler tarafından yönlendirilen bir örgütün içinde olma fikrine inanmıyorum.Yani evet onlarda şiddeti savunmuştur diyebiliriz ancak savunulan şey şiddetin kime ve nasıl kullanılacağı olduğu zaman pkk ile çok fazla ayrılıyorlar.Denizler asla bir sokakta kanlı eylem yapmamıştır ya da köy basıp sadece olay çıkarmak için adam öldürmemiştir.Zira adam bile öldürmemiştir Deniz Gezmiş.Yaşayıpta öldürecek olsa dahi bunu nebilim bir Amerika ve ya İsrail elçiliğine ,hükümete bağlı organlara gerçekleştirirdi.

Sitelerde Paylaş
Deniz Gezmiş?

Dostum Şu anda kendine Türk solu olarak lanse eden bir marksist-leninist sol gördün mü?

Şu anda lafı sana neyi hatırlatıyor? Bir de okudugunu anlayan biriyim diyorsun...

O zamanda Denizlerin Kemalizmden etkilenmesi vs bir sürü şeyi yeniden yazmak sıkıcı geliyor artık...Bıktım gercekten bu Kemalist zırvalardan....

Sitelerde Paylaş
Şu anda lafı sana neyi hatırlatıyor? Bir de okudugunu anlayan biriyim diyorsun...

O zamanda Denizlerin Kemalizmden etkilenmesi vs bir sürü şeyi yeniden yazmak sıkıcı geliyor artık...Bıktım gercekten bu Kemalist zırvalardan....

Şu anda da Denizlerin yolunda olanlar var.Şu an ve Denizlerin zamanı aynı konumda olarak anlatmak istemiştim.Kemzalist etkilenme tabiidir ki olmuştur çünkü adam doğru olanları seçip çıkarmıştır gayet normal buluyorum.

Sitelerde Paylaş
Şu anda da Denizlerin yolunda olanlar var.Şu an ve Denizlerin zamanı aynı konumda olarak anlatmak istemiştim.Kemzalist etkilenme tabiidir ki olmuştur çünkü adam doğru olanları seçip çıkarmıştır gayet normal buluyorum.

Denizler bir semboldür...Kemalizmden etkilenmiş ama sonunda Bir Marksist olarak ölmüş bu insanlar Sosyalit hareketle özdeşleştirilmiştir...

Kendileri Sosyalizm için mücadele etmişlerdir ve bugun kendine denizlerin devamıyım diyen insanlar denizleri çarpıtmaktan baçka bir şey yapmıyorlar....Açıkcası idam edilirken söyledigi sözleri bile çarpıtarak bazı sözleri çıkararak anlatıyorlar...Bundan dolayı Türksolu su anda faşizan bir olguyu temsil ediyor...Denizlerin zamanında çıkardıgı Türksolu aynı şekilde değildir...

Sitelerde Paylaş
Denizler bir semboldür...Kemalizmden etkilenmiş ama sonunda Bir Marksist olarak ölmüş bu insanlar Sosyalit hareketle özdeşleştirilmiştir...

Kendileri Sosyalizm için mücadele etmişlerdir ve bugun kendine denizlerin devamıyım diyen insanlar denizleri çarpıtmaktan baçka bir şey yapmıyorlar....Açıkcası idam edilirken söyledigi sözleri bile çarpıtarak bazı sözleri çıkararak anlatıyorlar...Bundan dolayı Türksolu su anda faşizan bir olguyu temsil ediyor...Denizlerin zamanında çıkardıgı Türksolu aynı şekilde değildir...

Faşizm ve milliyetçilik alakasız olgulardır.Bir milliyetçi faşist falan değildir.Ya da bir faşist salt bir milliyetçi de değildir.Ve aynen katılıyorum günümüzde Denizleri kendilerine bilboard olarak kullananlara bizlerde karşıyız.Lakin sosyalist anlayışın bir sömürücü ve ihlakçı sovyetlerde olduğu gibi değil tamamen Türkiye şartlarına ve durumuna uygun olarak yaşanmasını savunan biriyim.Bu faşist söylemlerin yaygınlaştığı bu dönemde herşeyde olduğu gibi yozlaşma solda da sağda da vardır.Bu faşizan söylemlerin sol kılıfına uydurulması benim anladığım Türksoluyla alaksı yok.

Sitelerde Paylaş
Faşizm ve milliyetçilik alakasız olgulardır.Bir milliyetçi faşist falan değildir.Ya da bir faşist salt bir milliyetçi de değildir.Ve aynen katılıyorum günümüzde Denizleri kendilerine bilboard olarak kullananlara bizlerde karşıyız.Lakin sosyalist anlayışın bir sömürücü ve ihlakçı sovyetlerde olduğu gibi değil tamamen Türkiye şartlarına ve durumuna uygun olarak yaşanmasını savunan biriyim.Bu faşist söylemlerin yaygınlaştığı bu dönemde herşeyde olduğu gibi yozlaşma solda da sağda da vardır.Bu faşizan söylemlerin sol kılıfına uydurulması benim anladığım Türksoluyla alaksı yok.

Faşizm miliyetçilik(din vb olgularda var) temeli üzerinde şekillenir..Yani alakası var hemde çok var...Bir milliyetçi Faşist degildir elbet ama Faşizmin yükseldigi-yükselebilecegi yegane damardır....

Zaten Bir sosyalist devrim bulundugu yerin şartlarına göre şekillenir...Aynısını taklit etmek sacmalıgın daniskası ve ne Marksizme uygun nede diyalektik bir sürece uygun...ama ne Yazık ki böyle düşünen sol gruplar var...

Sitelerde Paylaş
Faşizm miliyetçilik(din vb olgularda var) temeli üzerinde şekillenir..Yani alakası var hemde çok var...Bir milliyetçi Faşist degildir elbet ama Faşizmin yükseldigi-yükselebilecegi yegane damardır....

Tabi ki faşizmin esas dayanağı milliyetçiliktir.Ama "faşizm" ve "milliyetçilik" kendi içlerinde bağımsızdır.Faşizm milliyetçiliğin kılıfı üzerine sürülen diğer doktrinlerin enjekte edilmesi amacıyla süregelen bir yapıdır.Faşizmin çatlak yapısının ve amacnın yegane işlevi de budur zaten.Asla ideal bir fikir olamamıştır bu yüzden.

Not:Avatar neden kurt diyebilirsiniz bunun amacı tamemen Türk kültürünün simgesinin ,faşistlerin logosu olarak kaptırılmasına göz yummak istemememdir.

Sitelerde Paylaş

Sorunun cozumu,Kurt ve Turk halkinin gercek anlamda demokratik bir ulke yaratma yolunda mucadelesinden gecer.

Eski soylemler ( tek dil,tek bayrak kurtler yoktur kart kurt vardir vs vs ) cozumsuzlugu;100 milyarlarca dolar ekonomik kayiplar,binlerce koyun bosatilmasi ve yine binlerce faili ( aslinda belli ) mechul cinayetlere yol acmistir.

Tabi bu durumdan nemalanan kesimlerin oldugu de bilinmektedir...

Gecmiste Turgut Ozal'in,Esref bitlis'in bu sorunun cozumu konusunda fikirlerini beyan etmeleri bile olumlerine sebep olmustur.Yine gecmiste bolgede alaganustu halin kaldirilmasi gundeme geldiginde koylerin nasil yakildigini,"terorist ariyorduk" diyip Diyarbakir'in kulp ilcesinin geceleyin elektiriklerini kesip rasgele evlere ates acan ozel tim vahsetlerini de biliyoruz.Yine Diyarbakir insan haklari dernek baskani Vedat Aydin'in oldurulup faili mechul cinayetler kervanina katilmasi bolge insaninin devlete yargiya olan guvenini sifira indirmistir.

Varolan sorunlari asarak,darbe yaparak,faili mechul cinayetlerle cozmek isteyen bir devlet anlayisi/yapisiyla karsi karsiya kalan Turk ve Kurt halki tepkilerini gecmiste ve bugun de cesitli yontemlerle vermistir.Bu tepkiler sairin dedigi gibi,"gayri kacakciya,hayina,soyguncuya cikar adimiz" dizeleriyle edebi bir anlatimla kendini bulmustur.Fakat tavuklarimizin birbirine karistigini,yuz yillardir kiz alip verdigimizi gozardi etmemisizdir...

Evet..Kurtler ne istiyor;

Oncelikle kurtler bu ulkenin asli kurucu uyesi oldugu kabu edilmeli ve bunun da anayasal baglamda garanti altina alinmali ve bu icsellestirilmeli.

Kurtler,ulke bazinda alinacak kararlarda icte ve dista soz,inisiyatif sahibi olmali.

Sevgiler..

Sitelerde Paylaş
Evet..Kurtler ne istiyor;

Oncelikle kurtler bu ulkenin asli kurucu uyesi oldugu kabu edilmeli ve bunun da anayasal baglamda garanti altina alinmali ve bu icsellestirilmeli.

Kurtler,ulke bazinda alinacak kararlarda icte ve dista soz,inisiyatif sahibi olmali.

Sevgiler..

sevgili issiznehir,

işte bu dediğinin içini doldurmak lazım. asli kurucu ne demek? bununla talep edilen nedir?

kürtler zaten içte ve dışta alınan kararlarda söz sahibi değil mi? her türlü makama, mevkiye gelmediler mi? aralarından başarılı sanayiciler, tüccarlar, zenginler çıkmadı mı? pozitif ayrımcılık mı talep ediyorsunuz?

saygılar

Sitelerde Paylaş
sevgili issiznehir,

işte bu dediğinin içini doldurmak lazım. asli kurucu ne demek? bununla talep edilen nedir?

kürtler zaten içte ve dışta alınan kararlarda söz sahibi değil mi? her türlü makama, mevkiye gelmediler mi? aralarından başarılı sanayiciler, tüccarlar, zenginler çıkmadı mı? pozitif ayrımcılık mı talep ediyorsunuz?

saygılar

Evet,haklisin ici doldurulmali,teotihuacan.Fakat bu konu cok hassas bir konu.Bu konuyu bizlerin burada bazi onermelerle cozebilecegimizi dusunmuyorum.Bu sorunu sosyologlar,tarihciler,siyasetciler tarihsel ve guncel olarak masaya yatirip tartisilmali.

Sorunun kimlik sorunuyla da ilgili oldugu cok acik.Eger "soz" sahibiden kastin 'iste kendi yoneticisini seciyor secimlerde" diyorsan ben buna katilmiyorum.Kendi kimligiyle isadami olmali,kendi kimligiyle mecliste bulunmali ve bunlar anayasal haklarla korunmali,resmilestirilmeli.Ama dedigim gibi,oncelikle sorunu masaya yatirmak lazim,konusmak lazim ( tabi bu durumdan nemalanlar izin verirse ) ve birlikte yasaminin kosullari yaratilmali.Ben kurtlerle turklerin birarada yasayabilecegine inaniyorum ama oncelikle bu durumdan nemalananlar tasfiye edilmeli.

Sevgiler..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...