Jump to content

Allah İsteseydi !.. Allah İsteseydi ?..

Recommended Posts

Kur'an'ın bir çok yerinde (benim görebildiğim kadarıyla 684.343. 104 yerde) "Allah isteseydi hepinizi bir tek ümmet yaparı, herkese hidayet ederdi, ortak koşmazlardı..." türünden ayetler vardır. Örnek olarak birkaçını aktarıyorum:

Allah (?), şu ayetlerde;

Maide/48- "... Allah isteseydi, hepinizi bir tek ümmet yapardı, fakat size verdiği (nimetler) içinde sizi sınamak istedi ..."

En'am/107- "Allah isteseydi, ortak koşmazlardı ..."

Secde/13- Dileseydik, herkese hidayetini verirdik, (herkesi doğru yola iletirdik). Fakat benden "Mutlaka cehennemi, cinlerden ve insanlardan bir kısmıyle tamamen dolduracağım!" kararı çıkmıştır.

diyor ve ve konumuz açısından belki de en önemlisi şu ayetlerde ise;

Nahl/35- ""(Allah'a) Ortak koşanlar, "Allah dileseydi ne biz, ne de atalarımız O'ndan başka bir şeye tapmazdık ve Onsuz hiçbir şeyi haram kılmazdık!" dediler. Onlardan öncekiler de böyle yapmıştı. Elçilere düşen, yalnız açıkça tebliğ etmek değil midir?""

Nahl/36- ""Andolsun biz, her millet içinde: "Allah'a kulluk edin, şeytan(a tapmak)dan kaşının" diye bir elçi gönderdik. Onlardan kimine Allah hidater etti, onlardan kimine de sapıklık gerekli oldu. İşte yeryüzünde gezin de bakın, yalanlayanların sonu nasıl olmuş!

Nahl/37- (Ey Muhammet) "Sen onların yola gelmelerini ne kadar istesen de Allah şaşırttığını yola getirmez ve onların yardımcısı da olmaz!

diyor.

Peki, bunları söyleyen Allah'ın, şu ayette;

En'am/148- (Allah'a) ""Ortak koşanlar diyecekler ki: "Allah isteseydi ne biz, ne de babalarımız ortak koşmazdık, hiçbir şeyi de haram yapmazdık". Onlardan önce yalanlayanlar da öyle demişlerdi de nihayet azabımızı tatmışlardı. De ki: "Yanınızda bize çıka(rıp göstereceği)niz bir bilgi (yazılı belge) var mı? Siz sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz"".

deyip, hemen sonraki şu ayette;

En'am/149- ""De ki: "Üstün delil, Allah'ındır. Allah dileseydi, elbette hepinizi doğru yola iletirdi"".

diyor.

Peki, ben aklı başında (?) müslümanlara soruyorum:

1- Allah, herkesi hidayete erdirmek istemiş midir, istememiş midir?

2- Eğer istemişse, bunu beceremediği için mi yapmamıştır, yoksa yüz milyarlarca ayette de dile getirdiği üzere cehennem için yarattıklarını mı hidayetten yoksun bırakmıştır?

3- Eğer bu yüz milyarlarca saçma ayette de yinelendiği üzere Allah herkesi hidayete erdirmek istememişse, En'am/148 ayetinde Allah'ın kendilerini hidayete erdirmediğini söyleyenlere cevap olarak söylediği "Yanınızda bize çıka(rıp göstereceği)niz bir bilgi (yazılı belge) var mı? Siz sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz" sözü ne anlama geliyor. Yukarıda birkaç örneğini verdiğim ayetler, Allah katında bir bilgi (yazılı belge) olarak kabul edilmiyor mu?

4- Eğer kabul edilmiyorsa, kendisinin dahi kabul etmediği ayetleri insanların kabul etmesini nasıl bekliyor bu Allah?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 156
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İSTEMEMİŞTİR. BU YÜZDEN DİĞER SORULARINA DA CEVAP VERMEK GEREKSİZDİR.

2- Eğer istemişse, bunu beceremediği için mi yapmamıştır, yoksa yüz milyarlarca ayette de dile getirdiği üzere cehennem için yarattıklarını mı hidayetten yoksun bırakmıştır?

3- Eğer bu yüz milyarlarca saçma ayette de yinelendiği üzere Allah herkesi hidayete erdirmek istememişse, En'am/148 ayetinde Allah'ın kendilerini hidayete erdirmediğini söyleyenlere cevap olarak söylediği "Yanınızda bize çıka(rıp göstereceği)niz bir bilgi (yazılı belge) var mı? Siz sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz" sözü ne anlama geliyor. Yukarıda birkaç örneğini verdiğim ayetler, Allah katında bir bilgi (yazılı belge) olarak kabul edilmiyor mu?

4- Eğer kabul edilmiyorsa, kendisinin dahi kabul etmediği ayetleri insanların kabul etmesini nasıl bekliyor bu Allah?

Sitelerde Paylaş

allah her kulunun iyi olmasını canı gönülden ister...

ama mecbur tutmaz...

isteseydi mecbur da tutabilirdi...

yani istesek te kötülük yapamaz bir şekilde olabilirdik...

yani bizi özgür bırakmayı dilemiş...

isteseydi özgür bırakmazdı...

isteseydi hepimizi melekler gibi doğrudan başka bir iş yapamaz halde yaratırdı...

isteseydi hepimiz doğru olmaya mecbur olurduk...

Sitelerde Paylaş
Peki, ben aklı başında (?) müslümanlara soruyorum:

Cennet cehennem kavramı var.Neden herkes hidayete ersin ki.Meleklerde var mı cennet cehennem kavramı yok neden çünkü onların yartılışı farklı.Artık şunu ii anlayın saçma sorularla gelmeyin...

Sitelerde Paylaş

İSTEMEMİŞTİR. BU YÜZDEN DİĞER SORULARINA DA CEVAP VERMEK GEREKSİZDİR.

Cübbeli, bu kırmızı edilmiş yer senin cevabın mı?

Eğer senin cevabınsa, emin ol bizim Tanrılarımız farklı, valla billa bak farklı. Yani aynı Tanrıya inanmıyoruz biz seninle.

Niyesini de sen bul bakalım :angry:

Hatta çakırcali sana dese ki?

Ulen cübbeli senin ne numaran varda Tanrı seni inandırmış, benim ne numaram yokta beni inandırmamış diye sordu, alalım bakalım cevabını.

Yani çakircali ne yaptı Tanrıya da, Tanrı çakircali ye gıcık gidiyor? :aggressive:

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Cennet cehennem kavramı var.Neden herkes hidayete ersin ki.Meleklerde var mı cennet cehennem kavramı yok neden çünkü onların yartılışı farklı.Artık şunu ii anlayın saçma sorularla gelmeyin...

E, sizin sorulan soruyu anlamayacak kadar aklınız kıtsa ben ne yapayım?,

Allahınız sayısız ayette, isteseydi herkesi hidayete erdireceğini; ancak bunu istemediğini söylüyor. Sonra da;

En'am/148'de Allah'a ortak koşanların "Allah isteseydi ne biz, ne de babalarımız ortak koşmazdık, hiçbir şeyi de haram yapmazdık" dediklerini söyleyip, onların yalan söylediklerini; kendisini böyle bir şey yapmadığını ima ediyor ve "Onlardan önce yalanlayanlar da öyle demişlerdi de nihayet azabımızı tatmışlardı. De ki: "Yanınızda bize çıka(rıp göstereceği)niz bir bilgi (yazılı belge) var mı? Siz sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz" diyerek "Benim sizi hidayete erdirmediğimi, ortak koşmanıza göz yumduğumu nereden çıkardınız?" diyerek kendilerinden kanıt istiyor.

Peki, yine üç yaşındaki maymuna anlatır gibi anlatayım:

Öğretmen, her derste ve her fırsatta: "Ben isteseydim hepinize dersi öğretirdim. Ancak bazılarınızın sınıf geçmesini istemediğim için hepinize öğretmedim" diyor ve bunu her zaman karatahtaya da yazıyor.

Dersi öğrenemeyen öğrenciler de: "Öğretmen isteseydi, bize de dersi öğretirdi, biz de sınıf geçerdik. Ama bize öğretmedi" diyorlar.

Bunu üzerine öğretmen de: "Siz yalan söylüyorsunuz. Buna (böyle yaptığıma, bunu söylediğime vs.) dair bir kanıtınız var mı?" diyerek öğrencilere itiraz ediyor. Üstelik kendi yazdığı yazı da karatahtada duruyor hala.

Bu öğretmen, aklı başında biri midir, yoksa bir psikopat mıdır?

tarihinde cakircali tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Meleklerin cehenneme gönderilenine seytan, insanların cehenneme gönderilenine kafir-münafık-müşrik-vb.. deniyor. Meleklerde yaratılışları gereği len bunu mu koyacan dünyaya diye sorabiliyor. Sonra allah melekleri pas geçip ademe isimleri öğretiyor ve soruyor bilincede afferin sen sınıfı geçtin ötekiler kaldı diyor. Len onlara da öğretsene, öğretemez misin?

Sitelerde Paylaş
E, sizin sorulan soruyu anlamayacak kadar aklınız kıtsa ben ne yapayım?,

Allahınız sayısız ayette, isteseydi herkesi hidayete erdireceğini; ancak bunu istemediğini söylüyor. Sonra da;

En'am/148'de Allah'a ortak koşanların "Allah isteseydi ne biz, ne de babalarımız ortak koşmazdık, hiçbir şeyi de haram yapmazdık" dediklerini söyleyip, onların yalan söylediklerini; kendisini böyle bir şey yapmadığını ima ediyor ve "Onlardan önce yalanlayanlar da öyle demişlerdi de nihayet azabımızı tatmışlardı. De ki: "Yanınızda bize çıka(rıp göstereceği)niz bir bilgi (yazılı belge) var mı? Siz sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz" diyerek "Benim sizi hidayete erdirmediğimi, ortak koşmanıza göz yumduğumu nereden çıkardınız?" diyerek kendilerinden kanıt istiyor.

Peki, yine üç yaşındaki maymuna anlatır gibi anlatayım:

Öğretmen, her derste ve her fırsatta: "Ben isteseydim hepinize dersi öğretirdim. Ancak bazılarınızın sınıf geçmesini istemediğim için hepinize öğretmedim" diyor ve bunu her zaman karatahtaya da yazıyor.

Dersi öğrenemeyen öğrenciler de: "Öğretmen isteseydi, bize de dersi öğretirdi, biz de sınıf geçerdik. Ama bize öğretmedi" diyorlar.

Bunu üzerine öğretmen de: "Siz yalan söylüyorsunuz. Buna (böyle yaptığıma, bunu söylediğime vs.) dair bir kanıtınız var mı?" diyerek öğrencilere itiraz ediyor. Üstelik kendi yazdığı yazı da karatahtada duruyor hala.

Bu öğretmen psikopattır.

Ama örneğimiz yanlış, doğru örnek şu...

Öğretmen bize bilginin tamamını veriyor, bir sürü de kaynak kitap gösteriyor.

Ve çalışan kazanır diyor...

Ama biz sular kesikti bahanesi ile çalışmıyor ve sınavdan kötü not alıyoruz.

Üstüne üstlük kötü notu da kendimize yediremeyip suçumuza yukarıdaki örnekle öğretmeni alet ediyoruz.

Sitelerde Paylaş

Bu öğretmen psikopattır.

Üstüne üstlük kötü notu da kendimize yediremeyip suçumuza yukarıdaki örnekle öğretmeni alet ediyoruz.

Yukarıda tane tane ayetler ve konuyu basitleştirici örnekler verilerek anlatılmış; hala mı anlamadınız Bergüzar hanım?...

Sitelerde Paylaş
Bu öğretmen psikopattır.

Evet allah istese de bizim ders çalışmamızı sağlayamıyor, gücü dahilinde değil. Olur böyle bir allah daha makbul. Yok gücü dahilindeyse bir psikopatlık sezinliyorumda.

Sitelerde Paylaş
Yukarıda tane tane ayetler ve konuyu basitleştirici örnekler verilerek anlatılmış; hala mı anlamadınız Bergüzar hanım?...

Etiketin hazır elinde bekliyorsun yani?

En son yapacağın şeye sıra gelmişse yani etiketlemeye, sözün bittiği yerdir diyorum andromeda..

Sevgiler...

Evet allah istese de bizim ders çalışmamızı sağlayamıyor, gücü dahilinde değil. Olur böyle bir allah daha makbul. Yok gücü dahilindeyse bir psikopatlık sezinliyorumda.

Sevgili alpçakir,

Senin bin liran var, çıkar yarısını bana ver desem ne yaparsın?

İki seçeneğin var değil mi, ya verirsin, ya vermezsin?

Tanrı bunu istiyor işte sizden, iraden ve samimiyet ile yap ne yapacaksan diyor....

Kabul ederkende, inkar ederkende...

Sitelerde Paylaş
Senin bin liran var, çıkar yarısını bana ver desem ne yaparsın?

İki seçeneğin var değil mi, ya verirsin, ya vermezsin?

Tanrı bunu istiyor işte sizden, iraden ve samimiyet ile yap ne yapacaksan diyor....

Her şeyi tüm sebep ve sonuçları ile O'nun yoktan var ettiği bir evrende gerçek bir "özgür irade"den söz edilemez... Ancak "o isterse dilediğine hidayet verir" den söz edilebilir ve zaten Kur'an da bunu söylüyor...

Sitelerde Paylaş
Her şeyi tüm sebep ve sonuçları ile O'nun yoktan var ettiği bir evrende gerçek bir "özgür irade"den söz edilemez...

Bunu bana değil, kendisiyle yüzleşince ona söyleyeceksin.

Elbet O'nun da sana cevabı olacaktır ve inan o kadar çok iknaa olacaksınki o cevaba, şu an yazdığına ne kadar eminsen! ondan bin kat daha emin bir şekilde bir ikna hemde....

Sitelerde Paylaş
Her şeyi tüm sebep ve sonuçları ile O'nun yoktan var ettiği bir evrende gerçek bir "özgür irade"den söz edilemez... Ancak "o isterse dilediğine hidayet verir" den söz edilebilir ve zaten Kur'an da bunu söylüyor...

İsterse diye diretmeniz yersiz.

Kuran sıklıkla düşünün ve akıl edin der.

Bunu isteyen varlık üstüne üstlük istediğini devre dışı bırakarak, yani çağrıma kulak asmayın, ben nasıl olsa kendi istediğimi diyerek ikileme düşecek öyle mi?

İnsan bir çelişkiler yumağıdır, demişmiydim daha önce <_<

Sitelerde Paylaş

Allah Mâlik-el Mülktür, yani mülkün tek sahibidir. Mülkünde her türlü tasarrufta bulunabilir. Dilediğini hidayete, dilediğini şekavete yönlendirir. Bu da O'nun yarattıklarının görevi gereğidir. Her nefs yaratıldığı görevi görmekle mükelleftir. Her yarattığı kulluğunu yerine getirir, kimisi bilerek kimisi bilmeyerek. Sizler de kulluğunuzun görevini yerine getiriyorsunuz. Bu sizin fıtrî yani programınızdaki kulluğunuz. Sizin hidayetinizi dileseydi birşeyi vesile kılardı, ya da direk kalbinize nüfuz eder bir an da iman sahibi olurdunuz...

"Biz Rasûlleri sadece müjdeleyici ve uyarıcılar olarak irsâl ederiz... Hakikat bilgisini inkâr edenler ise, asılsız, temelsiz fikirlerle Hakk`ı örtme mücadelesi veriyorlar! İşaretlerimi ve uyarıldıkları şeyleri eğlence edindiler (ciddiye alıp değerlendirmediler)!" (Kehf/56)

Sitelerde Paylaş

Tanrı şayet Mutlak varlık ise; onun dışındaki her şey(cennet-cehennem, günah-sevap, iyilik-kötülük, hayır-şer, imtihan, melekler, huriler, insanlar, hayvanlar, kainat, bezm-i ezel, ruhlar, periler, cinler, melekler, şeytan) faso fisodur, seraptır. Tek gerçek mutlak varlıktır... Bu bağlamda sen de ben de o da şu da bu da faso fisodur. Kuran da şeriat da faso fisodur. Peygamber de cariyeri de faso fisodur. Tek varlık, mutlak varlık Tanrıdır... Bu durum koca bir paradoks olduğu için Tanrının kendisi de faso fisodur :D

Sitelerde Paylaş
Bunu bana değil, kendisiyle yüzleşince ona söyleyeceksin.

Elbet O'nun da sana cevabı olacaktır ve inan o kadar çok iknaa olacaksınki o cevaba, şu an yazdığına ne kadar eminsen! ondan bin kat daha emin bir şekilde bir ikna hemde....

Yüzleşecek olsak söyleyecek çok şey var...

Sitelerde Paylaş
Tanrı şayet Mutlak varlık ise; onun dışındaki her şey(cennet-cehennem, günah-sevap, iyilik-kötülük, hayır-şer, imtihan, melekler, huriler, insanlar, hayvanlar, kainat, bezm-i ezel, ruhlar, periler, cinler, melekler, şeytan) faso fisodur, seraptır. Tek gerçek mutlak varlıktır... Bu bağlamda sen de ben de o da şu da bu da faso fisodur. Kuran da şeriat da faso fisodur. Peygamber de cariyeri de faso fisodur. Tek varlık, mutlak varlık Tanrıdır... Bu durum koca bir paradoks olduğu için Tanrının kendisi de faso fisodur :D

Şu halde senin dediklerinde fasa fiso olduğuna göre sende fasa fisosun, fasa fisolarla mutlu fasa fiso yapabilmen dileğiyle :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...