Jump to content

Allah İsteseydi !.. Allah İsteseydi ?..

Recommended Posts

Biraz daha açarsam; sen yazdığın yazıda insanın dünya üzerindeki acizliğini vurgulamışsın. Bende bu dünya zaten insanı test için yaratılmadı mı, bu dünyadaki nimetler vesaire hepsi insan için yaratıldı zaten. Her yerde insanın üstünlüğünü vurguluyorsunuz da, şimdi bu acizlik meselesi nereden çıktı?

Tek vurgulayabileceğiniz acizlik, allahın gücü karşısındaki acizlik olabilir.

Sakın ha dünyayı da allah yarattı, dünya allahın yansıması falan şeklinde bir cevap vermeyesin, çünkü o kadar zorlarsan renaultferrari'nin tırnağını allah uzatıyor dediği noktaya varacaksın.

----

Konuyla bağlantısız ama,

O seviyeye geldiğin zaman zaten hindistanda çinde sefalet içinde gezip kendini soyutlayan samana rahiplerinden ya da tasavvufçulardan bir farkın kalmaz. Bu tür yollar kendini uyuşturup transa geçme yollarıdır, içki içerek de kafayı bulabilirsin o kadar acı çekmeye gerek yok :F

Ya sen koskoca evrende dünyadan başka bir yer bilmiyorsun arkadaşım. Kaldı ki dünyayıda tamamiyle hiçbir insan bilmiyor. Dünya senin içinmi var sanıyosun? Koskoca galaksi senin içinmi dönüyor?

Birazcık gözlerini aç lütfen ve bir bak! Hubble teleskobunun çektiği resimler bile yüreğinde azıcık birşeyler barındıran birini titretmeye yeter. Eğer o büyüklüklerin idrakine varmış olsan zaten vücudunun tirtir titrediğini hissederdin..

Hiçbir ŞEY yoktan bir ŞEY yaratamaz!

Hiçbir ŞEY de var olanı yok edemez!

Sen kendi düşünce sistemini, yaşayışını, zevklerini, tipini değiştir bakalım gücün yetecek mi!

Kaderin bellidir ve değişmez!

DNA'ndaki genetik program ne ise o yürürlüktedir.

Acziyetin burdan ileri geliyor. Ne için yaratılmışsan ona göre yaşayıp, ona göre bir sonuca erişeceksin.

Zaten dünyanın ana rahminden bir farkı yoktur. Doğduğun gün öldüğün (yani boyut değiştirdiğin) gün olacaktır...

Son dediğine hitaben; bizim dinimizde ruhbanlık sınıfı yoktur. Aksine sosyal bir yaşamı tavsiye eder...

Ben de çok şükür sağlıklı, O'nun verdiği kadar bolluk ve bereket içinde yaşayan bir kulum...

Gayet normal hayatıma devam ediyorum...

Zaten Allah'ın Rasûlü'de herkes gibi çarşıya pazara gittiği için, sizin gibiler tarafından alay edilmiştir "Hiç Allah'ın Rasûlü yermi, içermi, gezermi" diye...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 156
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bunu söyleyen ben değilim kardeşim sizsiniz !

Bu söylediklerin zaten dinsizlerin söyledikleriyle birebir uyuyor. Dünyadaki nimetlerin hepsi insan için yaratıldı, insan kullansın diye börtü böcek kuş ağaç var diyen senin dinin.

Milyar tane müslüman tersini söylüyor, bu dediklerin ne demek şimdi?

edit- ilk iki cümledeki "bu" edatı belirsizlik yaratmış.

İlk cümledeki bu = ikinci cümledeki "dünyadaki nimetlerin hepsi..." şeklinde giden cümle, ikinci cümledeki bu = senin ilk paragraflarında anlattıkların.

tarihinde Kale180 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hud/118-119. Eğer Rabbin dileseydi insanları tek bir ümmet kılardı. Fakat, Rabbinin merhamet ettikleri bir yana, hala ayrılıktadırlar, esasen onları bunun için yaratmıştır. Rabbinin "And olsun ki cehennemi hep insan ve cin ile dolduracağım" sözü yerine gelmiştir.

forumda "onurlu" bir müslüman yok mu?

açıkça diyor işte "esasen onları bunu için yaratmıştır"....

ayeti yorunlamıycam, anlamı yok çünkü, tek bir müslüman bile konunun aslına değinmemiş çünkü...

"inandığınız şey açıkça "zaten ben onları cehenneme göndermek için yarattım" anlamında ayetler var mı yok mu?

herhalde yok diyecek bir andavallı çıkmaz...

var diyenler de bir açıklama getirirler herhalde...

hoş, yukarıdakileri okuyunca buna da yanıt geleceğini sanmıyorum ama..

bunların akla yatkın cevapları yok hocam,

diyanet işleri başkanı gelse vik vik etmekten başka birşey yapamaz.

zira cevap dedikleri her şey kendilerini başka sıkıntılara sokuyor,

bu sefer de başka sorular geliyor akla.

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

'Hiçlikten hiçlik çıkar'ı ciddiye alırsak, evrenin sonsuzdan beri varolduğunu savunmak dışında seçenek kalmaz.

Zira, hiçlik zamanın ve potansiyelliğin (potentiality) yokluğudur. Nedensellik içinse, zamanın (öncelik/sonralık) ve potansiyelliğin varolması gerekir.

Demek ki, Tanrı yoktur.

Sitelerde Paylaş
tanrı yok Allah var doğru :D

Allah olmasaydı sende olmazdın :D

yanıtlamak zaman kaybı ama neyse kayıtlara geçsin....

"Hiçbir ŞEY yoktan bir ŞEY yaratamaz!

Hiçbir ŞEY de var olanı yok edemez!"

bunu yazan sensin...

yani "hiçbir şey yoktan varedilemez" diyosun...

sonra allah var, yoktan varetti... ne diyebilirim ki artık

karar okuyanların

Sitelerde Paylaş
Sizin anlayışınızla düşündüğümde ortaya çıkan sonucun saçma olduğunu kendin söylüyosun zaten :)

İnsan gibi değil Allah gibi düşünün. Kafanızda yarattığınız Allah gibi değil, Kur'an'da açıklanan Allah gibi düşünün!...

Allah gibi düşünüp de ne yapalım. Kendimize bir peygamber ayarlayıp, onun uçkur derdine düşelim, karı kız mı ayarlayalım. Bu işleri yapan bir sürü adam (?) var zaten memlekette.

Azıcık kafanız çalışsa düşünürsünüz, vücudunuzda yaşayan hücreler bile sizin için kendini feda ediyor zaten. Ana karnındaki oluşum sürecinizde parmak aralarınızda olan hücreler sizin için intihar ediyor. Bu da onların vazifesi. Mikrodan makro plana kadar sonsuz örnekleri mevcut anlatılmak istenenin...

Bizim kafamız yeterince çalıştığı için sizleri anlamlandırmaya çalışıyor, kafa patlatıyoruz. Hücreler bizim için intihar ediyor diye bir şey yok. Bu, genetik kodlarının bir sonucudur. Doğup, yaşayıp, yaşlanıp ölmek; yerini yeni bir kuşağa bırakmak, doğanın kanunudur; insanın veya tanrının kanunu değil.

Ama siz dünyayı insanların etrafında dönüyor sanıyosunuz, sanki dünya insanlar için var kılınmış.

Bunu söyleyerek taptığın tanrıyı yalanlıyor, ona ihanet ediyorsun. Çünkü senin tanrındır, tüm kainatın insanlık için bir imtihan yeri olarak yaratıldığını söyleyen, biz değil. Biz tam aksini söyleriz. Şöyle ki;

Ah biraz kafanız çalışsa şu dünyadaki yerinizin bile bir insana nispetle bir hücre seviyesinde olduğunu çözerdiniz. Ama sizde anlatmadan anlayacak anlayış mevcut değil.

Sizlerle doğadaki bir mantar arasında varlık anlamında hiçbir fark yoktur. Varlık anlamında bir mantardan, ekmek mayasından zerrece fazla değeriniz yok. Dolayısıyla, tanrınızın bu alemi sizin için yarattığı saplantısından kurtulup, bilimin yoluna gelin. Cennetmiş, hurilermiş, bakirelermiş, civan oğlanlarmış, şarap ırmaklarıymış vb. aç tavuk rüyalarıyla; veya cehennemmiş, ateşmiş, zebaniymiş, irinmiş, zakkummuş vb. umacı kabuslarıyla uyumaya devam edeceğinize, gözünüzü açın da etrafınıza bakın. Ama beslediğiniz umutlar ve yaşadığınız korkular nedeniyle gözünüzü açamadığınız için, üç yaşındaki bebenin dahi rahatlıkla anlayıp cevaplayacağı bir soruyu anlamaktan aciz konumda kalmaya mahkumsunuz. Ağlanacak halinizle gülüyorsunuz. Trajikomiksiniz vesselam!

O yüzden size sabaha kadar bilimsel buluşlarda açıklasam, binlerle kitaplarda yazsam sizi iman ettirmeye gücüm yetmez. Aklınız yüce hakikatleri anlamaya yetmez. O yüzden iman formülü oluşturulmuştur zaten. İman edin kurtulun...

Bu nedenledir ki, sırf bu forumda değil, sayısız bilim içerikli sitede yazılan yazılar, yapılan araştırmalar, ileri sürülen tezler, sizin için bir anlam ifade etmiyor. İçinde doğup yetiştiğiniz kültür, gözünüzü kör, kulağınızı manisa, aklınızı dumur etmiş. Düşünemiyorsunuz, sadece içgüdüsel yaşıyorsunuz. Olmayan bir cehennem korkusuyla, yine olmayan bir cennete güdümlenmişsiniz.

(Not: Bizler Allah'a tapmayız, İbadet ederiz...)

Not: Doğru! Sizler sadece bakire kızlara, civan oğlanlara, şarap ırmaklarına, altın işlemeli tahtlara tapıyorsunuz. Bunlara ulaşma umuduyla da yarattığınız allaha ibadet ediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
E, sizin sorulan soruyu anlamayacak kadar aklınız kıtsa ben ne yapayım?,

Allahınız sayısız ayette, isteseydi herkesi hidayete erdireceğini; ancak bunu istemediğini söylüyor. Sonra da;

En'am/148'de Allah'a ortak koşanların "Allah isteseydi ne biz, ne de babalarımız ortak koşmazdık, hiçbir şeyi de haram yapmazdık" dediklerini söyleyip, onların yalan söylediklerini; kendisini böyle bir şey yapmadığını ima ediyor ve "Onlardan önce yalanlayanlar da öyle demişlerdi de nihayet azabımızı tatmışlardı. De ki: "Yanınızda bize çıka(rıp göstereceği)niz bir bilgi (yazılı belge) var mı? Siz sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz" diyerek "Benim sizi hidayete erdirmediğimi, ortak koşmanıza göz yumduğumu nereden çıkardınız?" diyerek kendilerinden kanıt istiyor.

Peki, yine üç yaşındaki maymuna anlatır gibi anlatayım:

Öğretmen, her derste ve her fırsatta: "Ben isteseydim hepinize dersi öğretirdim. Ancak bazılarınızın sınıf geçmesini istemediğim için hepinize öğretmedim" diyor ve bunu her zaman karatahtaya da yazıyor.

Dersi öğrenemeyen öğrenciler de: "Öğretmen isteseydi, bize de dersi öğretirdi, biz de sınıf geçerdik. Ama bize öğretmedi" diyorlar.

Bunu üzerine öğretmen de: "Siz yalan söylüyorsunuz. Buna (böyle yaptığıma, bunu söylediğime vs.) dair bir kanıtınız var mı?" diyerek öğrencilere itiraz ediyor. Üstelik kendi yazdığı yazı da karatahtada duruyor hala.

Bu öğretmen, aklı başında biri midir, yoksa bir psikopat mıdır?

Öğretmen dersi anlatır öğretir, öğretmenin ilk amcı budr zaten.öğrencilerden bazıları dersi dinlerken bazılarıda yaramazlık yapar dalga geçer.Dinleyenler geçer diğerlri kalır.bu vermiş olduğunuz saçma öreneğe cevaptı.

diğer bi nokta ise;

Allah dileseydim yapardım herkesi hidayete erdirirdim diyerek, "hür iradeden bahsediyor".Allah dileyipte herkes iman etmiş olsaydı bizler melek vasfında olurduk ve hür irademiz olmazdı...

ok.!!!

Sitelerde Paylaş

Ya buraya yazan tüm islamcılar yalnızca hür iradeden bahsetmiş.

Huu huuu ! hür iradesi yok bir çoğumuzun bu sitede. Allah bizi cehenneme gidelim diye yaratmış, buna kafanız yatıyor mu yatmıyor mu? yatıyorsa allahınız hala adil bir allah mı?

Şu cevabı verin artık, veremiyorsanız da (ki mümkün gözükmüyor) boş boş mesajlarla doldurmayın bari.

Sitelerde Paylaş
'Hiçlikten hiçlik çıkar'ı ciddiye alırsak, evrenin sonsuzdan beri varolduğunu savunmak dışında seçenek kalmaz.

Zira, hiçlik zamanın ve potansiyelliğin (potentiality) yokluğudur. Nedensellik içinse, zamanın (öncelik/sonralık) ve potansiyelliğin varolması gerekir.

Demek ki, Tanrı yoktur.

:blink: roquentin sen teist olmamış mıydın

Sitelerde Paylaş
Peki mucizeler hakkında ne diyorsun FSM mucizeyi gösterdinmi sınavın ne anlamı kalır ? Öğretmen hiç sınav sırasında öğrencilerden bazılarına ipucu verir mi?

Allah ayeterde ne diyor; "Onlara mucizeler göstersekte gözlerimiz büyülenmiş sihir yapmışlardır" diyor.

1. csi mucizeden pay çıkarmak istiyosan onu görmek yetmez anlamakta önemldir.

Bazı ayetlerde;

Peygamberlerin kendi döneminde yaşayan insanları Allaha davet ederken bazılarının bu kesin büyü ve sihirdir dediği geçmektedir.

1-Peygamberlere gelen ayetlerin bazılrında kimi ayetlerin o dönemim insanlarına cevap niteliği taşıdığı gözlenmektedir.

2-Bu cevap niteliği taşıyan ayetlerin bazılarında büyü sihir vs. şeylerde geçmektedir.

Bu 2 şeyi irdelediğimizde;

O dönemlerde gerçekten büyü sihir doğa üstü şeylerle uğraşan büyücülerin olduğu gözlenebilir.Ki o dönemdeki halkın bazıları bu konuda o kadar deneyimli ki; peygamberlerin bazı mucizelerine kesn olarak sihir büyü gibi cevaplar vermişlerdir.(mesala firevun hadisesi)

Şimdi baktığımızda İslam sihir cin vs. şeylerin varlığını kabul eder.

Şimdi o döneme tekrar dönersek Peygamberlerin belli süre sonra yandaşarının çoğaldığını görürsünüz.

Bunun başarılmasının bir nedenide bazı şeylerin "insanların yaşamlarına mantıklarına cevap vermesidir"Yani burdan Kuranın her konuda insanların yaşantılarını anlatırken "tutrlı olduğu" gözlenebilir.Bunlardan biride dönemin insanlarının kabul ettiği sihir büyü vs.

Şimd bu o dönemin halkı sihir ve büyüyü biliyor, kullananda var.Çünkü bazı ayetlerde halkın bazılarının "sihir yada büyü"yapmışlardır denildiği gözlniyor.(firevun mesala)

Sizler ise ateist olaak shir büyü gibi vs. şeylere inanmazsınız.Şimdi o dönemin insanları islamı seçiyorsa, bunun bir alamı var demektir.

yani; " Kurandaki sihir büyü vs. şeyler o dönemim halkının inanışlarıyla paralel gidiyor".Bu kurana inanmayanlarıda kapsar.Çünkü bazılarda sihir büyü vs. şeyleri çıkrtanın başka bir ilah yada ilahlar olduğuna inaıyorlardı.

Kısaca ister inansınlar ister inanmasınlar "o dönemdeki insanların doğa üstü güçlerle ilgi anlayışları Kutsal kitaplarla paralel gider"

"Pek anlatamadım ama belirtmek istediğim şu aslında"

Sizin inanmadıklarınıza (sihir büyü)o dönemde Allaha inanmayanlardan bunlara inananlarda vardı".

Sizin için tek seçenek kalıyo aslında;

"Sizler Peygamberler kutsal kitaplrı kendileri yazdılar derseniz çelişkiye düşersinz"

Sizlerin onları hiç yaşamadığını ıspatlmanız gerekiyor"

Sitelerde Paylaş

FSM; bu nedir ki yani şimdi?

sen o zamanlar bunca insan büyüye inanıyomuş, demek ki büyü varmış o zaman o yüzden kurana yazmış allah mı diyorsun?

Yoksa allah ozamanlar yaşayan insanlar inansın diye onların inandıkları hurafeleri kitaba dahil etmiş mi diyorsun?

İkincisini söylemişsen bile böyle ben ifadeyi biraz açtıktan sonra büyük ihtimalle kabul etmezsin zaten.

İlkine bakarsak da, O zaman insanlar cahiloğlu cahilmiş, inanıyor olabilir bunlara, büyüdür cindir bilmem nedir, bunların hepsi sallama olaylar. Bugüne kadar ne görebilmiş adam vardır, ne görecek adam vardır. Gerçekten varsa kanıt sunun inanalım. Ha biz bilmiyoruz diye olmamak zorunda değil okey. Ama bunlar var olsa bile kuranın ilahi olduğunu ispatlamaz.

Çünkü kendi ağzınla söyledin kurandan önce millet zaten inanıyormuş. Bunu nasıl kanıt olarak sunuyorsun? Sen benim üst tarafta sorduğum soruya, yani başlığın ilk mesajında Cakircali'nın sorduğu soruya cevap ver vereceksen.

Sitelerde Paylaş
Ya buraya yazan tüm islamcılar yalnızca hür iradeden bahsetmiş.

Huu huuu ! hür iradesi yok bir çoğumuzun bu sitede. Allah bizi cehenneme gidelim diye yaratmış, buna kafanız yatıyor mu yatmıyor mu? yatıyorsa allahınız hala adil bir allah mı?

Şu cevabı verin artık, veremiyorsanız da (ki mümkün gözükmüyor) boş boş mesajlarla doldurmayın bari.

sonuçlarına katlanmak koşuluyla istediğin her şeyi yapabilirsin...

Sitelerde Paylaş

Allah beni cehenneme yollamak için yaratmış. Ben ne istersem isteyim cehenneme gidicem. Benim elimde olan birşey değil, senin allahının suçu.

İlk mesajı okumadan mı yazıyorsun yine.

İlk mesajı da geçtim bari alıntıladığın mesajı oku da öyle yaz. Sorduğum soruya cevap bile vermemişsin.

Sitelerde Paylaş
FSM; bu nedir ki yani şimdi?

sen o zamanlar bunca insan büyüye inanıyomuş, demek ki büyü varmış o zaman o yüzden kurana yazmış allah mı diyorsun?

Yoksa allah ozamanlar yaşayan insanlar inansın diye onların inandıkları hurafeleri kitaba dahil etmiş mi diyorsun?

İkincisini söylemişsen bile böyle ben ifadeyi biraz açtıktan sonra büyük ihtimalle kabul etmezsin zaten.

İlkine bakarsak da, O zaman insanlar cahiloğlu cahilmiş, inanıyor olabilir bunlara, büyüdür cindir bilmem nedir, bunların hepsi sallama olaylar. Bugüne kadar ne görebilmiş adam vardır, ne görecek adam vardır. Gerçekten varsa kanıt sunun inanalım. Ha biz bilmiyoruz diye olmamak zorunda değil okey. Ama bunlar var olsa bile kuranın ilahi olduğunu ispatlamaz.

Çünkü kendi ağzınla söyledin kurandan önce millet zaten inanıyormuş. Bunu nasıl kanıt olarak sunuyorsun? Sen benim üst tarafta sorduğum soruya, yani başlığın ilk mesajında Cakircali'nın sorduğu soruya cevap ver vereceksen.

söylediklerinizle anlatmak istediklerimin ilgisi yok.farklı yönlere çekmeyin lütfen...

Sitelerde Paylaş

Yratıcıda böle işte;

Siz bilmiyosunuz diye OLMAMAK ZORUNDA DEĞİL...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...