Jump to content

Türkiye'de Türk var mı?

Recommended Posts

Genografi Projesi'nin başına getirilen Dr. Spencer Wells'in "Türkiye'de Türk geni az" sözlerine, Türkiye'den uzmanlar da katıldı

National Geographic Derneği ile IBM ortaklığında başlatılan Genografi Projesi'nin başına getirilen Dr. Spencer Wells'in, "Türkiye'de Türk geni az" sözlerine, Türkiye'den uzmanlar da katıldı. Bu açıklamalara şaşırmadıklarını söyleyen uzmanlar, Türklerin genlerinin karışık olduğunu söyledi. Wells'in, "Anadolu'da Türk dili ve kültürünün yayıldığını biliyoruz. Ancak veriler, Selçuklu ile Orta Asya'dan Anadolu'ya gelen Türk geninin burada çok yayılmadığını gösteriyor. Türkiye, çok heterojen bir yer" açıklamasına yapılan yorumlar şöyle:

Çünkü, Türkiye göç yolları üzerinde

PROF. DR. ASLIHAN TOLUN (Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi): "Genetik olarak Anadolu yapısında olduğumuz 5 - 6 yıl önce çıktı. Birkaç yıl önce yabancılarla ortak olarak Türklerin genetik kökeni konulu bir araştırma yapmıştık. Orada da aynı sonuç çıkmıştı. Tükler çok heterojen. Bu aslında beklenen de bir sonuç. Çünkü Türkiye göç yolları üzerinde. Önemli olan insanların kültür birliğidir. Genetik köken, bu konuda ikinci planda. Türkler genetik bakımdan çevresindeki insanlara benziyor. Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslara benziyoruz. Ermenilere de, Araplara da biraz benziyoruz ama kendimize özgü bir yapımız var."

Genlerin karışık olması beklediğimiz bir şey

DOÇ. DR. ÇEVİK TUFAN (Pamukkale Üniversitesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı ile Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Araştırma Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi): "Haber çok şaşırtıcı değil. İnsan organizmasında birtakım genlerimiz kalıcı genler. Yani korunan genler. Korunan genler, her ırkta aynı fonksiyonu gören, insan organizmasında sabit görevleri olan genler. Bunların değişkenliğinden bahsetmiyorlar. Bizi belirleyen karakterleri bahsediyor haber. Bu da çok şaşırtıcı değil. Karışık olması beklediğimiz bir şey. Araştırmanın sonuçları da o yönde bulgu verecek. Bize araştırma yapmadan da sorsalar, Türk halkını gruplara ayırsak Avrupalılara, Afrikalılara, Amerikalılara, Uzakdoğu'ya benzeyen gruplara bölsek, sadece ve sadece Türk özellikleri taşıyor olacak bir grup bulamayacaktık. Bizim beklentilemizi doğrular yönde bir çalışma."

Dünyayla çok fazla haşır neşiriz

PROF. DR. HAKAN ŞATIROĞLU (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi): "Heterojen bir yer olması çok doğal, biz göçmeniz. Biz, durduğumuz yerde durmamışız. Cinsel cazibe çok önemli. Türkler gerek erkekleri gerek kadınları göçmen oldukları için çok rahatlıkla kapalı kalmamışlar. Sürekli bir hoşgörü içinde bulundukları toplumda gen alıp vermişler, eş alıp vermişler. Bu konuda kapalı bir toplum değil. Osmanlı'nın da yapısında zaten o kadar güzel bir karışıklık vardır ki. Bu karışıklığa güzel diyorum, çünkü dünyayla çok fazla haşır neşiriz. Genlerimizin karışık olması doğal."

http://www.milliyet.com.tr/2005/05/17/guncel/agun.html

ha bir de

ben milliyetin teeeee 2005 yılındaki haberini ciddiye almıyorum diyorsanız aşağıda bu işin akademik boyutu var bi göz atmanızı tavsiye ederim

http://hpgl.stanford.edu/publications/HG_2...14_p127-148.pdf

Sitelerde Paylaş
  • İleti 197
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ortada türk yok demedim

zaten haber de öyle demiyor

türkler orta asyadan gelmişler diye biliyoruz ama anadoluda basık yüzlü çekik gözlü kısa boyunlu sarı tenli kaç tane türk var?

ha ayrıca forumda bazı türk milliyetçisi arkadaşlar türkleri beyaz ırk zannettiklerindenmidir bilmem kürtleri aşağılıyorlar ya ona şaşıyorum

kürtler beyaz ırka mensuptur türkler sarı ırktır(ki türkiyede bunlar çok azdır)

kürtler ari ırktır feodal yaşam tarzları nedeniyle birbirlerine kız verip birbirlerinden kız alırlar yani saf bir ırktır

gerçi ben ırkçı değilim benim için bir insanın bu türlü özellikleri fark yaratmaz ama birileri ırkçılık yapacaksa bunları bilmelerini isterim

tarihinde iyicocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ortada türk yok demedim

zaten haber de öyle demiyor

türkler orta asyadan gelmişler diye biliyoruz ama anadoluda basık yüzlü çekik gözlü kısa boyunlu sarı tenli kaç tane türk var?

ha ayrıca forumda bazı türk milliyetçisi arkadaşlar türkleri beyaz ırk zannettiklerindenmidir bilmem kürtleri aşağılıyorlar ya ona şaşıyorum

kürtler beyaz ırka mensuptur türkler sarı ırktır(ki türkiyede bunlar çok azdır)

kürtler ari ırktır feodal yaşam tarzları nedeniyle birbirlerine kız verip birbirlerinden kız alırlar yani saf bir ırktır

gerçi ben ırkçı değilim benim için bir insanın bu türlü özellikleri fark yaratmaz ama birileri ırkçılık yapacaksa bunları bilmelerini isterim

ben insanları sarı kırmızı diye ayırmam

ayrıca biz kürtlerle de akrabayız

ne demek kürtler saf türkler saf değil

:blink:

Sitelerde Paylaş

ALTERNATİF CEVAPLAR;

1-Bu araştırmayı yapan Türk düşmanlarının niyeti Türklük bilincini yok etmek ve ülkemizi bölmektir,hala göremiyor musunuz??

2-Zaten araştırmanın arkasında İsrail,Hristiyan Kliseler Birliği,Ermeni Lobisi,Yunanistan ve Rusyanın olduğu ispatlandı,daha neyin derdindesiniz?

3-Spencer Wellsin bir PKK sempatizanı olduğu apaçık ortadayken Türk milleti dış güçlerin bu oyunlarına gelmeyecektir!

4-Araştırmayı onaylayan sözde Türk bilimadamlarının kökeni araştırılsın,kesin Rum ya da Ermeni dönmesi,olmadı Sabetaycıdır.

5-Sayın İyiçocuk,aslında iyiçocuğa benziyosun ama senden de şüpheleniyorum,var mı soyunda kırıklık?

...örnekler çoğaltılabilir,hiçbiri yemezse bkz.Onuncu Yıl Marşı.

Sitelerde Paylaş

ne demek? "ne demek?"

bunun anlamını ancak forumdaki faşolar bilir...

ayrıca evet türkiyede türkler saf değildir

kürtler saftır...

Sitelerde Paylaş
ALTERNATİF CEVAPLAR;

1-Bu araştırmayı yapan Türk düşmanlarının niyeti Türklük bilincini yok etmek ve ülkemizi bölmektir,hala göremiyor musunuz??

2-Zaten araştırmanın arkasında İsrail,Hristiyan Kliseler Birliği,Ermeni Lobisi,Yunanistan ve Rusyanın olduğu ispatlandı,daha neyin derdindesiniz?

3-Spencer Wellsin bir PKK sempatizanı olduğu apaçık ortadayken Türk milleti dış güçlerin bu oyunlarına gelmeyecektir!

4-Araştırmayı onaylayan sözde Türk bilimadamlarının kökeni araştırılsın,kesin Rum ya da Ermeni dönmesi,olmadı Sabetaycıdır.

5-Sayın İyiçocuk,aslında iyiçocuğa benziyosun ama senden de şüpheleniyorum,var mı soyunda kırıklık?

...örnekler çoğaltılabilir,hiçbiri yemezse bkz.Onuncu Yıl Marşı.

soyumda kırıklık yok

zazayım üstelik alevi kökenliyim bizimkiler de dışarıya kız vermez dışarıdan kız almazlar

kırıklık ne iğrenç bir kelimedir

ama kırıklık olsa da üzülmezdim

benim derdim bu değil...

ben birilerine ayna tutmak istedim

Sitelerde Paylaş
ne demek? "ne demek?"

kürtler saftır...[/.b]

Şaka mı bu??Haberin olsun,aynı biliminsanları Kürtler içinde farklı şeyler söylemez

Sitelerde Paylaş

Aynen sana katılıyorum goddess +++++ vede sonsuz +

İyiçocuk orda iyi niyetinden heralde çocukluk yapmış.Kürtlerde Türklerde saf değildir.Bizim meselemiz saflıkla ırklıkla ilgili değil demokrasinin uygulanış şekliyledir.

İyiçocuğun yaptığı orda ironide olabilir tabi.

Sitelerde Paylaş
ne demek? "ne demek?"

kürtler saftır...

iyiçocuk bak kürtler saf dersen asıl senin ırkçı olduğunu düşünürüm kusura bakma

hiçbir ırk saf değildir

ben hiç bir zaman öle saf ırk geyikleri yapmam sen de yapma

eleştirdiğin insanların konumuna düşme

Sitelerde Paylaş
Şaka mı bu??Haberin olsun,aynı biliminsanları Kürtler içinde farklı şeyler söylemez

getir o zaman akademik belgeni görelim

Ben sizleri çözemedim.

Türkler ırkcılık yapınca faşo , senin şu an yaptığın nedir?

Kürt ırkcılığı yapmakta ırkcılıktır.

ben kürt bile değilim neden kürt ırkçılığı yapayım?

ben kürtlerin saf olduğu söylerken bu özelliklerinin onların üstün olduğu anlamına geldiğini söylemiyorum ki!

tekrar söylüyorum ben birilerine ayna tutmaya çalışıyorum...

iyiçocuk bak kürtler saf dersen asıl senin ırkçı olduğunu düşünürüm kusura bakma

hiçbir ırk saf değildir

ben hiç bir zaman öle saf ırk geyikleri yapmam sen de yapma

eleştirdiğin insanların konumuna düşme

çok safı az safı vardır

mesela ingiliz diyince aklınıza nasıl bir figür geliyor? veya fransız veya alman?

türk diyince aklınıza ne geliyor? peki o aklınızda canlanan türk figürü gerçekten türk ırkının özelliklerini taşıyor mu? hayır...

peki kürt diyince aklınıza nasıl bir figür geliyor? o figür gerçek kürt ırkının özelliklerine sahip mi? evet...

Sitelerde Paylaş
soyumda kırıklık yok

zazayım üstelik alevi kökenliyim bizimkiler de dışarıya kız vermez dışarıdan kız almazlar

kırıklık ne iğrenç bir kelimedir

ama kırıklık olsa da üzülmezdim

benim derdim bu değil...

ben birilerine ayna tutmak istedim

Alternatif cevaplar başlığında yolladığım yazı bir göndermeydi,ciddiye aldığına inanamıyorum,üstelik Kürtlerin saf ırk olduğunu savunarak göndermenin adresi olan faşistlerden bir farkın olmadığını da gösterdin.

Sitelerde Paylaş

Boşver akademik belgeyi biz ırkçımıyız ki antropolojiyi takalım.Yeğenimi getirim ellerinden öpsün.Babası alevi-zazadır olmazmı.

Biz senin bunları söylemediğini varsayıyoruz hewal.

Sitelerde Paylaş

ha bir şey daha var ırkçılıktan laf açılmışken bahsetmeden edemeyeceğim

ben yunan adalarını gören bir şehirde doğdum büyüdüm

orta okulda bir arkadaşım vardı ailesi diyarbakırdan gelmişlerdi

çocuk gayet başarılı bir öğrenciydi akıllıydı sportmendi

ama şivesi vardı

çocuğun hayali askeri liseydi

hazırlandı

atladı zıpladı

bütün sınavları geçti

mülakatı geçemedi sizce neden?

ırkçılık mı yok canıııııııııııııım...

Sitelerde Paylaş

ben kürt bile değilim neden kürt ırkçılığı yapayım?

ben kürtlerin saf olduğu söylerken bu özelliklerinin onların üstün olduğu anlamına geldiğini söylemiyorum ki!

tekrar söylüyorum ben birilerine ayna tutmaya çalışıyorum...

çok safı az safı vardır

mesela ingiliz diyince aklınıza nasıl bir figür geliyor? veya fransız veya alman?

türk diyince aklınıza ne geliyor? peki o aklınızda canlanan türk figürü gerçekten türk ırkının özelliklerini taşıyor mu? hayır...

peki kürt diyince aklınıza nasıl bir figür geliyor? o figür gerçek kürt ırkının özelliklerine sahip mi? evet...

türk deyince aklıma ortaasyalı tipi gelmez

anadolu halkı gelir :crazy:

Sitelerde Paylaş

Senin burada yaptığın nedir?

Senin eleştirdiğin adamların gittiği yoldan sende gidiyorsun.

Madem eleştiriyorsun o yoldan gitme.

Irkcılık yapan insan kendisini bağlar.

Her insanı birey olarak değerlendirmek lazım.

Ten rengi ,göz rengi vs. bunlarla adam olunmuyor.

Ten rengi , göz rengi , boy bunlar çevreye göre şekillenen şeylerdir , çevreye uyum sağlama sonucu oluşur.

tarihinde Drogba tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Alternatif cevaplar başlığında yolladığım yazı bir göndermeydi,ciddiye aldığına inanamıyorum,üstelik Kürtlerin saf ırk olduğunu savunarak göndermenin adresi olan faşistlerden bir farkın olmadığını da gösterdin.

Senin burada yaptığın nedir?

Senin eleştirdiğin adamların gittiği yoldan sende gidiyorsun.

Madem eleştiriyorsun o yoldan gitme.

Irkcılık yapan insan kendisini bağlar. Her insanı birey olarak değerlendirmek lazım onlar birey olarak değerlendirmiyorsa kendilerini bağlar.

Ten rengi ,göz rengi vs. bunlarla adam olunmuyor.

ben kimsenin üstün olmadığını söylüyorum siz ne diyorsunuz be birader?!

Sitelerde Paylaş
ha bir şey daha var ırkçılıktan laf açılmışken bahsetmeden edemeyeceğim

ben yunan adalarını gören bir şehirde doğdum büyüdüm

orta okulda bir arkadaşım vardı ailesi diyarbakırdan gelmişlerdi

çocuk gayet başarılı bir öğrenciydi akıllıydı sportmendi

ama şivesi vardı

çocuğun hayali askeri liseydi

hazırlandı

atladı zıpladı

bütün sınavları geçti

mülakatı geçemedi sizce neden?

ırkçılık mı yok canıııııııııııııım...

keşke mülakatı da geçseydi

üzüldüm hayalini gerekleştiremediği için

sen sanıyor musun ki bu ülkede sırf türk olduğu için herkese torpil geçilir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...