Jump to content

Türkiye'de Türk var mı?

Recommended Posts

Sümerlere herkes sahip çıkar da en ilginci Leyla Zana Sümerler Kürttür demişti ya :blink:

bak ıste bız oyleyız sumerlere sahıp cıkıyoruz zerdustlere perslere ermenılere bır kolumuz yahudı oldugu soylenır abı kurtler karma karısık olmus ya evrensellıge ulasmıs ınsanlarız bız :D :D

turklerle karma karısık olduk falanda dıyecegım ama kabul etmezler bazıları :D

tarihinde seyit_rıza tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 197
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yav bu adam iyiden iyiye yetiştirmiş kendini yani.Ama yine de aynı masallar.Etrüsklerin Türk olduğu masalından vazgeçileli 50 yıl oldu gerçi.Sümerlilerden biraz zor vazgeçilir çünkü dilsel bir yakınlık var aslında,aman faşolar duymasın,ama uzak bir akrabalık.

Batılılar, kendilerinin, Greklerin, Perslerin ve bilinen medeniyet unsurlarının "Ari" dilinden ve kültüründen olmasıyla övünürler. Fakat bunların başlatıcısı olan Etrüsklerin, Pelazkların, Sümerlerin "Ari" yada Sami değil, başka birşey olduğunu görüp şaşırırlar. Turanca ile muhtemel yakınlıklarını farketmelerine rağman Azyanik (Asianik) olarak sınıflarlar.

Şimdi, Etrüskler Ari değilse ne? Yerden bitme mi, oraya göç etmemişler mi? Aranan kök dil çıkışlarından Arice'ye uymuyorsa hangi kök dile uyar... Baskça ve çerkezce gibi bir dile mi... Etrüskçe bir metin okunabilmiş mi..... Gibi sorular eşliğinde, Etrüskler doğrudan Türk olabilir, olmayabilir... Ama Biz de batılıarın Ariler için yaptığı gibi, acaba "Turani" mi diye bir düşünelim...

Sitelerde Paylaş
Ezilen halkın milliyetçiliği olmaz deriz ama bir Kürt kalkıp Hurriler ,Mitanniler, Sümerler ,Kürttür demeye başlarsa orda dur derim.Kürt Yurtsever hareketi bilimsellikten uzaklaşmaya başlar o zaman

abı takılıyoruz ya ben yuz yıl once turk olsam ne olmasam ne su an ben neyım o onemlı

Sitelerde Paylaş
yaw ona bir şey demekdik soruyu cewapla lütfen

hakikaten merak etmiştim

Kürtlerle Sümerlerin hiç bir ilgisi yok.Ne genetik,ne tarihsel ne de dilbilimsel.Ben işim gereği farklı halklara ait tarihi ya da mitolojik semboller satıyorum,Kürtlerle ilgili modellerde var ve her gün aynı saçma muhabbetler açılıyor ve hiç birine bu halkların Kürtlerle bir ilgisi olmadığını anlatamıyorum.Reha Oğuz Türkkandan bir farkı olmalı düşünen bir insanın.

Sitelerde Paylaş

iyi sağol

yaw nasıl bir imaj yarattıysak :D

ben şu yüzden merak ettim eski uygarlıklarla bir ara ilgilenmiştim ama öyle çok bilgim yok

bana enteresan gelen aklı başında kürtlerin böyle bir iddada hiçbir zaman bulunmamaları

herhalde kesin bir şekilde biliniyor bu konu

Sitelerde Paylaş
Batılılar, kendilerinin, Greklerin, Perslerin ve bilinen medeniyet unsurlarının "Ari" dilinden ve kültüründen olmasıyla övünürler. Fakat bunların başlatıcısı olan Etrüsklerin, Pelazkların, Sümerlerin "Ari" yada Sami değil, başka birşey olduğunu görüp şaşırırlar. Turanca ile muhtemel yakınlıklarını farketmelerine rağman Azyanik (Asianik) olarak sınıflarlar.

Şimdi, Etrüskler Ari değilse ne? Yerden bitme mi, oraya göç etmemişler mi? Aranan kök dil çıkışlarından Arice'ye uymuyorsa hangi kök dile uyar... Baskça ve çerkezce gibi bir dile mi... Etrüskçe bir metin okunabilmiş mi..... Gibi sorular eşliğinde, Etrüskler doğrudan Türk olabilir, olmayabilir... Ama Biz de batılıarın Ariler için yaptığı gibi, acaba "Turani" mi diye bir düşünelim...

Etrüsklerin anavatanının batı karadeniz,hatta Bartın Amasra olduğu keşfedildi.Ama dillerinin Turanid dillerle bir ilgisi olduğuna dair bir delil yok.Basklardan sözetmişken,Baskçanın kuzeybatı Kafkas dillerinden olduğu ispatlandı.Bak şaka değil,Google da Bask diye ara ,karşına ilk çıkacak sitelerden biri şudur;Basklar Türk mü Yuh be kardeşim.

Sitelerde Paylaş
Ezilen halkın milliyetçiliği olmaz deriz ama bir Kürt kalkıp Hurriler ,Mitanniler, Sümerler ,Kürttür demeye başlarsa orda dur derim.Kürt Yurtsever hareketi bilimsellikten uzaklaşmaya başlar o zaman

diğer başlıkta bunlardan bahsediyordum işte.....bu durum gayet genel bir durum ayrıca Zana ile sınırlı değil...Milliyetçiliğin azı fazlası iyi kötüsü olmuyor..

Sitelerde Paylaş
iyi sağol

yaw nasıl bir imaj yarattıysak :D

ben şu yüzden merak ettim eski uygarlıklarla bir ara ilgilenmiştim ama öyle çok bilgim yok

bana enteresan gelen aklı başında kürtlerin böyle bir iddada hiçbir zaman bulunmamaları

herhalde kesin bir şekilde biliniyor bu konu

Bende onu diyorum ya ,Leyla Zana gibi birine yakıştıramıyorum bu Sümer iddiasını.Üstelik Hurri ve Mitannilerin Kürt olduğunu tüm yurtseverler savunur,oysa bu iki halk Ermenilerin atalarıdır.Kürtlerin ataları Medler,Kassitler,Strabonun bahsettiği Kortlar ve Gutilerdir.

Sitelerde Paylaş

Puppet.. bir konuda Reha Bey fazla duramadı, herkesin bildiği şu Asyadan göç eden Türkler ve onların Anadoluyu yurt edinmesi konusu..

smz konusu bu Türkler, göçebe yaşayan ve Sümerlere göre ilkel sayabileceğimiz bir topluluk...

Türkler aynı zamanda hem konar-göçer ilkel toplumların hem de Sümerlerin, Etrüsklerin atası nasıl olabilir?

Bunlar bana çok uçuk geldi...Bunları kanıtlamak oldukça da zor bir iş..Yeterli kanıt var mı=?

Sitelerde Paylaş
abı takılıyoruz ya ben yuz yıl once turk olsam ne olmasam ne su an ben neyım o onemlı

Yüz yıl önce değil, hatta bilimsel anlamda şu an dahi ne olduğun değil, önemli olan senin ne olduğunu düşünmen ve kabul etmendir. Yani;

Diyelim ki, tüm labaratuvar tahlilleri, senin aslında bir Türk olduğunu ortaya koyuyor; ancak sen, kendini bir Kürt veya Ermeni, hatta bir Alman ve hatta günümüze kadar hiç duyulmamış, bilinmeyen (mesela Kürk diye) bir kimliğe sahip olduğuna inanıyor ve bu çerçevede bir yaşam sürmek istediğini ileri sürüyorsun. Bunun da, diğer kimliklere bir zararı dokunmuyor, özgürlükler bağlamında tabii...

Bu durumda, seni Kürk olarak kabul etmeyen ve (yine insan hakları başta olmak üzere hukuk dahilinde) taleplerine olumlu yaklaşmayan herkes ve her makam, insanlıkdışıdır.

Fakat, günümüz şartlarında (!) bu hukuki ve ahlaki yaklaşımı beklemek de, hayal dünyasına yelken açmaktır. Yani, güllük gülistanlık bir dünyada (en azından ülkede) yaşamıyoruz. Toplumsal bir paranoya nöbetindeyiz. Dolayısıyla, beklentilerimizi de makul seviyede tutmalı ve gündeme de öyle taşımalıyız diye düşünüyorum.

"Ben Kürküm. Evimin, özerk bir Kürkistan veya Kürkiye olarak kabul edilmesini talep ediyorum." denirse, emin olun (MHP ve DTP'nin oy toplamları kaçtı, bu kafayla hatırlayamıyorum ama sanırım) en az 5 milyon özerk ev devleti oluşur bu memlekette.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar Sümerce ve Türkçe arasında ki benzerlikte ilgilenirseniz bir sahtekarlığı göstermek isterim.Aşağıda ki liste heryerde bulabileceğiniz Sümer-Türkçe benzer kelimeler listesi.

Sümer Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasındaki benzerlikler:

SÜMER TÜRKÇESİ(!) TÜRKİYE TÜRKÇESİ

Gadun ------------ Hatun

Assinu ----------- Asena

Gig-Anu ---------- Göktanrı (Gök ana)

Tammuzi --------- Temmuz

Domuzi ---------- Domız

Ginç --------- Genç

Auşk -------- --- Aşk

Tar- kus-u -------- Talih kuşu

Ungar ---------- Uygar

Altun ----------- Altın

Anu ---------- Ana

Tengiz---------- Deniz

Gozam-Ozam ------ Ozan

En-gur-ra --------- Ankara

Agıl ----------- Akıl

Er-Eş ------------ Erkek-Kadın

Rakibu ------- Rakip

Aga --------------- Ağa

Balag-ba -------- Balaban

Kes-da ------------ Kesmek

Bira ------------- Bira

Tagga ------------ Takke

Ge ----------------- Gel

İlig ---------- İlik

Et ----------------- Et

Mum ------------- Mum

Huma-kus-a ----------- huma Kuşu

Sin ------------- Sin(e)

Karra ------------ Kara

Batu ----------- Batı

Sar ------------ Sar(ı)

Heak---------- Hak

Mesu ---------- Meşe

Engin ----------- Engin

L-elvan-ı ------------- Elvan

Apa ------------ Apa(ağabey)

Ambar----------- Ambar

Gaazi ------------- Gazi

Gid-de ------------ Git-gide

Amelu ------------ Amele

Zindan ------------- Zindan

U-ku --------- Uyku

Murad -------- Murat

Nusa -------- Neşe

Kelimelerin çoğu Farsça ya da Arapçadan Türkçeye geçmiş;amele,neşe,murad,zindan,gazi,elvan,hak,sarı,sine,mum takke,rakip,akıl,aşk,genç gibi kelimeler Sümer dilinden Arapça ve Farsçaya sonra Türkçeye geçmiş.Ankara,Temmuz gibi örneklere yorum bile yapmayacağım :blink: Ama herşeye rağmen uzakda olsa Sümerce Türkçeyle akraba bence,benzeyen birçok kök kelime bulmak mümkün.Yine de bu tür sahtekarlıklar konuyu bilimsellikten uzaklaştırır

Sitelerde Paylaş
Puppet.. bir konuda Reha Bey fazla duramadı, herkesin bildiği şu Asyadan göç eden Türkler ve onların Anadoluyu yurt edinmesi konusu..

smz konusu bu Türkler, göçebe yaşayan ve Sümerlere göre ilkel sayabileceğimiz bir topluluk...

Türkler aynı zamanda hem konar-göçer ilkel toplumların hem de Sümerlerin, Etrüsklerin atası nasıl olabilir?

Bunlar bana çok uçuk geldi...Bunları kanıtlamak oldukça da zor bir iş..Yeterli kanıt var mı=?

Reha Erus'a göre Türkler Sümerlerin değil, Sümerler Türklerin atası. Bunu nasıl başardırğından emin değilim.

Ancak Türklerin Sümer denen Uygarlık fışkıran bir kavimle nasıl akraba olabileceğine şunu diyebilirim.

Türkler'in karakter olarak göçebe/konargöçer olduğuna dair bir görüntü ortada yok. Aslında terim kargaşası. Ortaasya'dan göç etti deyince, göçebe olmuyor, göçmen, kolonist falan oluyor. sadece Anadolu'daki yörükler konargöçerdir. Şimdi Ortaasya'da "yurt" diye yanlış adlandırılan çadırlar, "yayladaki çoban çadırlarıdır" deniyor.

Ayrıca öne sürülen şu: Ortaasya'dan göçün sebebi olarak öne sürülen kuruma'dan önce oraların sulak ve uygarlık için uygun olduğu. Kuruma'dan sonra başlayan göçlerle burada başlayan uygarlığın çevreye yayılması. Şimdiki çöllük bölgede yaşayanların "ilkel" hayat şartları bu durumu değiştirmez. Arap çölündeki bedevilerin, Bağdat'ı, Endülüs'ü yok saydırtmayacağı gibi.

Sitelerde Paylaş
Ayrıca öne sürülen şu: Ortaasya'dan göçün sebebi olarak öne sürülen kuruma'dan önce oraların sulak ve uygarlık için uygun olduğu. Kuruma'dan sonra başlayan göçlerle burada başlayan uygarlığın çevreye yayılması. Şimdiki çöllük bölgede yaşayanların "ilkel" hayat şartları bu durumu değiştirmez. Arap çölündeki bedevilerin, Bağdat'ı, Endülüs'ü yok saydırtmayacağı gibi.

ewet sanırım war böyle birşey 5000 yıl öncesinde orta asya we orta doğu gayet uygun yerlermiş

ben fazla bilmiyorum ama bu toplumların orta asyadan orta doğuya göç ettiğine dair ipucu warsa

uygarlığın ilk duraklarından birinin orta asya olduğu sonucuna ulaşılabilir

sanırım dediğiniz adam anadolu zaten türktü demeye getiriyor sümerlerden beridir bu milliyetçi komplexleri tatmidir ancak

Sitelerde Paylaş
sanırım dediğiniz adam anadolu zaten türktü demeye getiriyor sümerlerden beridir bu milliyetçi komplexleri tatmidir ancak

Hiç kimse Anadolu'nun geçmişinin Türk olduğunu söyleyemez.

Söylüyorsa ırkçılıkla kafayı yemiştir.

Aynı şekilde Rum, Ermeni, Kürt vs. olduğu da söylenemez.

Anadolu'nun çeşitli halklara ve kültürlere beşiklik yaptığı kesindir.

Hiçbir halkın anayurdu olduğu, hiçbir halkın sonradan geldiği öne sürülemez.

Onlarca devlet kurulmuş, binlerce hükümdar gelmiş geçmiş olabilir.

Ama 10-15.000 yıl öncesi durumunu kimse bilemez.

Binlerce yıl sağılmışım,

Korkunç atlılarıyla parçalamışlar

Nazlı, seher-sabah uykularımı

Hükümdarlar, saldırganlar, haydutlar,

Haraç salmışlar üstüme.

Ne İskender takmışım,

Ne şah ne sultan

Göçüp gitmişler, gölgesiz!

Selam etmişim dostuma

Ve dayatmışım...

Görüyor musun ?

Ahmet Arif

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...