Jump to content

Evrim var diyen müslümanlar

Recommended Posts

Selamun aleyküm kardeşlerim,

Bazı ateistler bana mesaj atıyorlar. Evrimi müslümanlar bile kabul etmeye başladı. Sende kabul etsen iyi olur. İslamı başka türlü kurtaramazsın diye. Yada Kuran'ın çağımıza uyması lazım diye. Ben böyle saçmalaıkları asla kabul etmem. Her şeye gücü yeten Allah'ımın insanı yaratmak içian asla evrime ihtiyacı yoktur. Bunu asla kabul etmem. Ateistlerin, çöplükteki yerini almış evrimi canla başla savunmasını anlayabilirim. Ama Allah inancı taşıyan kimselerin, ateistlerin absürdlüklerinin peşinden gitmesini asla kabul edemem. Buyurun, hangi hangi ayetler evrime işaret ediyor yazın. Eğer yazmıyorsanız, evrim saçmalığını müslümanlara yedirmeye çalışmayın. En azından Pasteur'un cansızdan canlı oluşmaz diyerek abiyogenezi tarihin tozlu sayfaları arasına attığını görün. Lanet olası ateistlerin ve evrimcilerin eline koz vermeyin. Kuran'da kutup ayılarının nasıl doğum yapacağıda yazmaz. Evrimin aleyhine bir ayet yok deyip, sanki evrim varmış gibi, ateistlerin keyiflenmesine vesile olmayın.

Yani delikanlı olun. Ben iddia ediyorum. EVRİM BİR MASALDIR. ve ispatlandığı an ben dinden çıkarım. Masalları sanki gerçekımiş gibi sunmayın. Kuran evrenseldir ve yapılan bir icat doğruysa Kuran'da vardır. Yanlışsa, Kuran'da yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Her şeye gücü yeten Allah'ımın insanı yaratmak içian asla evrime ihtiyacı yoktur.

Cehaletin bu kadarı sözlere bakın ""Her şeye gücü yeten Allah'ımın insanı yaratmak içian asla evrime ihtiyacı yoktur."" diyor ama düşünemiyorki evrime ihtiyacı olmayan herşeye gücü yeten allahın camura neden ihtiyacı olsun.

Evrim öğlesine bir gerçektirki gören kim olursa olsun isterse müslüman olsun görmezden gelemiyor tabi birde bu dindar gibi gerçeğe gözlerini kapatıp aaaaa nerede göremiyorum diyenlerde çıkıyor.

O yüzdende böyleasi gerçekleri kurana uydurmaya çalışıyorlar.

Kuran lastik gibi olduğundan hertarafa çekebilirsin.

Geniş kudret sahibiyiz ayetini kainatın genişiliğine işaret ediyor diyen kişilerin kurandan evrim delilleri bulması çocuk oyuncağıdır.

Sitelerde Paylaş
Xislam

Neden 30000 yıl öncesine ait uygarlık işaretleri yok? Milyonlarca yılda angut gibi yaşayan homo bilmemne neden M.Ö 5000'den itibaren uygarlaşmaya başlıyor. Biraz mantıklı düşünelim.

Yukarıdaki yazından sonra hala mantık kelimesini ağzına alıyorsunya helal olsun.

Sitelerde Paylaş
Selamun aleyküm kardeşlerim,

Bazı ateistler bana mesaj atıyorlar. Evrimi müslümanlar bile kabul etmeye başladı. Sende kabul etsen iyi olur. İslamı başka türlü kurtaramazsın diye. Yada Kuran'ın çağımıza uyması lazım diye. Ben böyle saçmalaıkları asla kabul etmem. Her şeye gücü yeten Allah'ımın insanı yaratmak içian asla evrime ihtiyacı yoktur. Bunu asla kabul etmem. Ateistlerin, çöplükteki yerini almış evrimi canla başla savunmasını anlayabilirim. Ama Allah inancı taşıyan kimselerin, ateistlerin absürdlüklerinin peşinden gitmesini asla kabul edemem. Buyurun, hangi hangi ayetler evrime işaret ediyor yazın. Eğer yazmıyorsanız, evrim saçmalığını müslümanlara yedirmeye çalışmayın. En azından Pasteur'un cansızdan canlı oluşmaz diyerek abiyogenezi tarihin tozlu sayfaları arasına attığını görün. Lanet olası ateistlerin ve evrimcilerin eline koz vermeyin. Kuran'da kutup ayılarının nasıl doğum yapacağıda yazmaz. Evrimin aleyhine bir ayet yok deyip, sanki evrim varmış gibi, ateistlerin keyiflenmesine vesile olmayın.

Yani delikanlı olun. Ben iddia ediyorum. EVRİM BİR MASALDIR. ve ispatlandığı an ben dinden çıkarım. Masalları sanki gerçekımiş gibi sunmayın. Kuran evrenseldir ve yapılan bir icat doğruysa Kuran'da vardır. Yanlışsa, Kuran'da yoktur.

Kendini geçtin Dindar20

Ben bir insan daha fazla bağnaz olmaz diye düşünüyordum..

Yanılmışım..

Her Müslüman'ın senin kadar aptal, senin kadar değersiz, senin kadar ilkel ve bağnaz olması mümkün değil..

Peygamberine layık bir Müslo olduğunu çok iyi kanıtladın.

Tebrikler...

HACI

Sitelerde Paylaş

sadece amerikada 500 bin doğa bilimcinin yüzde 99u kabul ediyor evrim kuramını. sen kabul etmesen ne olur be!!!! daha konuşma da komik olma.

her yazdığının sonuna suratınıza tüküreyim demen de senin lamadan evrimleştiğine bir kanıt olabilir

tarihinde amazonta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Adam çok zeki evrimi bile kabullenmiyor.

Ama aşağıdakilere inanıyor tapıyor.

Allah, Meleklere "yeryüzünde bir halife var edecegim" diyor. Elbette aklimiza hemen, ilk insan olan Adem'in nasil bir halife olacagi sorusu geliyor. Halife'nin Tanrinin temsilcisi oldugunu düsünürsek, belki sorumuza bir ölçüde cevap almis oluruz. Yani Adem, yeryüzünde ilk insan olarak Tanri'yi temsil edecektir. Asil sorun zaten bu noktada basliyor: Adem, yeryüzünde degil cennette yaratiliyor! Üstelik eger Seytan onu kandirip ceza olarak Dünyaya gönderilmesine yol açmasa, sonsuza kadar orada kalacak! Madem ki Adem cennette yasayacak, neden dünya yaratildi? Bu sorularin cevabini almak kolay olmasa gerek...

Melekler, "orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksin?" diyorlar. Melekler, gayet mantikli bir sebebe dayanarak, ve tarihe bakildiginda kolayca görülecegi gibi, hakli olarak bu soruyu soruyorlar.

Allah, "ben sizin bilmediginizi bilirim" diyor. Ama hiçbir açiklama yapmiyor. Üstelik melekleri tersliyor. Henüz olgunluga ulasamamis küçük bir çocuk bile kendisine mantikli bir soru soruldugunda karsisindakini terslemezken, Allah'in meleklerine bu sekilde davranmasini olgunluk kavramiyla bagdastiramiyoruz. Birkaç ayet sonra meleklerin kendi agzindan duyacagimiz gibi, melekler Allah'in verdigi bilgiden fazlasini bilmiyorlar. Ve bu yorumu yaparken de Allah'in kendilerine verdigi bilgiye dayaniyorlar. Üstelik söyledikleri tamamen dogru...Yine de Allah istedigini yapiyor.

Allah, Adem'i topraktan var ediyor. Kuran'in anlatim eksikligi burada kendisini gösteriyor, çünkü hikayede Adem'in yaratilmasi anlatilmiyor. Biz de Adem'in nasil yaratildigini baska ayetlerden ögrenmek zorunda kaliyoruz. Adem'in yaratilisinda topragin kullanilmasinin nedeni, (Aslinda bu madde birçok ayette farkli tarif ediliyor. Bazen "süzme çamur", bazen "özlü ve yapiskan balçik", bazen "pismis çamur gibi kuru balçik" olarak tarif edilmistir bu madde.) elbette topragin üretici karakteriyle ilgilidir. O zamanlar insani meydana getiren maddeler hakkinda hiçbir sey bilinmedigi için, "bitkileri yoktan var eden" toprak; bu üretici karakteri ile, insanin da yaratilmasi için en uygun madde olarak görülmüstür. Ayrica "ol" deyince her seyi olduran Tanri'nin neden insani yaratmak için bir madde kullandigi sorusu sorulabilir. Bu sorulari baska bir baslik altinda tekrar tartismak üzere, simdilik geçiyoruz.

Allah, melekleri sinava çekiyor. Hikayenin bu kismi gerçekten çok ilginç. Öncelikle iyiligin ve dogrulugun sembolü Allah,

meleklerinin samimiyetinden (!) süphe diyor. Ve onlari sinava çekiyor. Üstelik sinav tamamen adaletsiz. Allah resmen Adem'e kopya veriyor. Melekler de kendilerine verilmeyeni bilmedikleri için sorulari cevaplayamiyor. Allah katinda gerçeklesen bu olay bize oralarda bile düzenin hakim olmadigini gösteriyor.

Allah "size söylememis miydim?" diyor. Allah, haksizlik yaptigi yetmemis gibi, bir de Adem'e övgüler düzüyor.

Melekler secde ediyor, Iblis etmiyor. Burada Seytan'in içinde "Allah korkusunun" olmadigini görüyoruz. Çünkü resmen Allah'a kafa tutuyor. Allah'in yarattigi bir meleginin kendisine bas kaldirmasi gerçekten çok ilginç. Yeryüzünde her saniyeyi Allah korkusu ile geçirmemiz istenirken Allah kendi katinda ve kendisiyle yüz yüze olan meleklere bile korkuyu asilayamamis...

Allah Iblis'i kovuyor, Iblis süre istiyor. Allah hiçbir açiklama yapmadan, Adem'in hangi yaninin üstün oldugunu bile açiklamadan Seytan'i kovuyor. Üstelik birkaç ayet sonra Seytan Adem'i kandirabilecegine göre, gerçekten de Adem bir "aciz insan" ve pek bir üstünlügü yok. Allah "ceza gününe kadar lanetim üzerinde olsun diyor, ama somut bir ceza verdigi yok. Iblis kiyamete kadar süre istiyor ve Allah kabul ediyor. Yani Allah, insanlari yoldan çikarmasi için Iblis'e firsat veriyor.

Iblis, "herkesi azdiracagim" diyor. Iblis'in inanilmaz cesareti burada da kendisini gösteriyor. Sanki karsisinda kendisini bir hamlede yok edebilecek güçteki Tanri yokmus gibi davraniyor ve "herkesi azdiracagim" diyor. Halbuki Adem sonsuza kadar cennette yasayacak. Demek ki Iblis, Adem'i kandiracagindan bu kadar emin. Allah da bundan (Adem'in kandirilacagindan) bu kadar emin olmali ki, "sana uyanlari da seninle beraber cehenneme atacagim" diyor. Burada cehennemden bahsedilmesi de, cehennemin var oldugunu gösteriyor. Yoksa hikayemizde "...bunun üzerine Allah seytan ve ona uyanlari cezalandirmak için cehennemi yaratti" diye bir bölüm de olmasi gerekirdi. Zaten Allah Adem ile Havva'yi cennete gönderdigine göre cennet diye bir yer var. O zaman da cehennemin neden var oldugu sorusu geliyor insanin aklina. "Yoksa Allah Iblis'in böyle davranacagini ve Adem'in de ona uyacagini biliyor muydu?" diye sormaktan alamiyoruz kendimizi... Bu soruyu "Eger Iblis secde etseydi, neler olurdu?" diye sorarsak sanirim çarpiklik daha belirginlesecektir. Çünkü o zaman herkes memnun olacakti, Adem'le Havva sonsuza kadar cennette kalacakti. Insanlari yoldan çikaracak bir seytan olmayacakti, böylelikle ceza-ödül kavramlarinin dogal sonucu olan cennet ve cehennem de anlamlarini yitirecekti. Bu sorulari çogaltmak mümkün. Ancak hiç biri için tatmin edici bir cevap alamayacagimizi bildigimiz için baska yorumlar yapmayi gereksiz buluyoruz.

Allah, Adem'e; "Sen ve esin cennette kalin, ama su agaca yaklasmayin" diyor. Biz de hemen, asgari tutarliligin ve mantigin geregi olarak bu keyfiligin nedenini soruyoruz. Cennette zararli bir agacin olmasinin nedeni ne olabilir? Allah'in Adem'i o meyveden uzak tutmak için yapabilecegi baska bir sey yok mu? Allah "sakin Seytan sizi cennetten çikarmasin" diyor. Halbuki Adem yeryüzü için yaratilmisti.

Seytan Adem ve Havva'yi kandiriyor. Burada cennetin hiç de sandigimiz gibi bir yer olmadigini görüyoruz. Cennette zararli agaçlar var. Üstelik Seytan cennete elini kolunu sallaya sallaya girebiliyor. Seytan Adem'e "Allah melek olacaginiz için bu agaci yasakladi" diyor. Ve Adem meyveyi bu yüzden yiyor. Allah'tan hiç korkmuyor, ve kendisine yalan söyledigine inaniyor. Peygamberi Allah'a güvenmiyor! Olay bununla da bitmiyor. Adem melek olmak için elmayi yedigine göre, melekler Adem'den üstün varliklar. Öyleyse ilk basta meleklerin Adem'e secde etmek istememeleri çok dogal. Hatta Seytan bile bu durumda hakli görünüyor. Her seyden haberdar olan, her seyi gören ve bilen Tanri o sirada ortada yok... Adem'in aldatilmasini engellemek için hiçbir sey yapmiyor. Sanki her sey önceden planlanmis gibi. Allah'in cennetinin korumasizligi bir yana, orada insanlar kandirilabiliyor bile! Üstelik kandirilan Adem Peygamber! Insanin aklina ister istemez "Adem bile kandiriliyorsa, 'aciz' insan nasil kanmaz?" sorusu geliyor. Adem ve Havva meyveden yiyince hemen "zalimlerden oluyorlar" Ayrica"ayip yerleri görünüyor" ve hemen cennet yapraklariyla örtmeye çalisiyorlar. Aslinda Kuran'da, eslerin birbirlerinin cinsel organlarini görmesinin haram olmadigi Müminun suresi 6. ayette anlatiliyor. Ama bizimkiler herhalde Allah'in kanunlarindan haberdar degil ki, örtünmeye çalisiyorlar.

Allah, Adem ve Havva'yi yeryüzüne gönderiyor. O ana kadar ortada görünmeyen Allah hemen ortaya çikiyor ve Adem ile Havva'yi cezalandiriyor. "Birbirinize düsman olarak inin" diyor onlara. Bu tavir onun yüceligiyle hiç bagdasmiyor oysa. Cezanin da gerçeklesmesi gerekiyor. Yoksa masalimizin bir anlami kalmayacak.

Adem tövbe ediyor. Ve Allah tövbesini kabul ediyor. Ediyor ama, Adem yine de dünyada kaliyor. Böylelikle her tövbe edeni bagisladigini iddia eden Tanri'nin ne kadar dogru sözlü oldugunu bir daha görüyoruz. Halbuki Seytan tövbe bile etmemisken cezasi ertelemisti... Taha suresinde bu olay anlatilirken en basta Adem'in unutkanligina baglaniyor, birkaç ayet sonra ise "Adem baskaldirdi" deniyor. Bu da hikayemizdeki çeliskiler arasinda yerini aliyor. Allah Adem'in tövbesini kabul edip yol gösterdikten sonra ise "Elbet benden bir yol gösterici gelir" diyor. Allah gösterdigi dogru yolu yetersiz bulmus olacak ki, bir yol gösterici gönderecegini söylüyor. Bilimsel veriler, ilk insan ortaya çiktiktan sonra, Ibrahim'in peygamberlik iddiasina kadar binlerce yil hiçbir peygamberin ortaya çikmadigini gösteriyor. Yani Allah'in yol göstericisi biraz geç geliyor...Bu hikaye bize, Adem'in bir peygamber degil, bir suçlu oldugunu ve bu dünyaya da cezasini çekmek için gönderildigini anlatiyor.

Sonuç

Yillardir seriatçilarin dilinden düsürmedigi, bazi sahtekarlarin milyarlar harcayarak bilimsel bir gerçekmis gibi göstermeye çalistigi "yaratilis" kavraminin ne kadar mantikli(!) ve ne kadar bilimsel(!) oldugunu gördük. Asli Babil ve Sümer uygarliklarina, yani M.Ö 3 bin yillarina dayanan bu masalin bilimsel verilerle karsilastirildiginda hiçbir degeri yoktur. Üstelik bu hikayeyi elestirebilmek için herhangi bir bilimsel veriye bile ihtiyaç duyulmaz. Sadece iç çeliskileri bile, bu hikayenin Tanri tarafindan yazilmadigini, ve basit bir efsaneden öte deger tasimadigini gösterebilir.

Sitelerde Paylaş

Xislam,

Haluk Nurbaki'nin yazılarından aldım. Şüphelerinin hepsini yazmış:

İnsanın asıl vatanı Cennettir. Bu bakımdan ilk insan Cennette yaratılmıştır. Hz. Adem ( a.s) cennete olmakla beraber Allah onları o haliyle cennette bırakmak için yaratmamış, onları daha ulvi bir gaye olan çoğalma ve imtihan vesilesi olmak gibi büyük bir gaye için yaratmıştı. Bu hikmetten onların malum hatayı işlemelerine meydan verdi.

Allah’u teâla günah işleme kabiliyeti olmayan meleklerle, hiç sorumlu olmayan hayvanları yaratmıştır.

Bu iki varlıktan başka, hem melekleri geçecek kadar mükemmel, hem de aklı olmayan hayvanlardan daha aşağı olacak kadar kötü olma özelliğindeki insanı yaratmıştır. İşte böyle bir varlığın hangi özellikleri taşıdığının anlaşılması için şeytan yaratılmıştır.

İnsan denen varlığın iyi ve kötü huylarının birbirinden ayrılması, iyi huylu Ebubekir (ra) ile kötü ruhlu Ebucehilin anlaşılması için Allah şeytanı ateşten yaratmıştır.

Ayrıca ambardaki çekirdeklerin ağaç olması için toprağa atılması gerekiyor. Görünüşte toprak altı karanlık ve sıkıcıdır. Ancak ağaç olmanın yolu oradan geçiyor. Binlerce sene ambarda kalsa ağaç olamıyor.

İşte Allah, cennet ambarında duran babamız Adem Peygamberi dünya tarlasına gönderiyor. Ağaç olarak Cennete dönmesi için de şeytan ateşine oturtuyor. İbadet toprağına gömüyor. Böylece ağaç olarak Cennete geri dönüyor. Bizim durumumuz da böyledir.

İnsanın aklını meşgul eden ve zihnini yoran hadiselerden birisi de, Hz. Âdemin cennetten çıkarılışı, dünyaya gönderilişi ve bu hadiseye de şeytanın sebep oluşudur. Bazı kimselerin aklına şöyle bir soru gelmektedir: “Eğer şeytan olmasaydı, Hz. Âdem cennette kalacak ve biz de orada mı bulunacaktık?”

Bu konunun izahında, Cenabı Hakkın, Hz. Âdemi yaratmazdan önce meleklerle olan konuşmasına dikkat edelim. Bakara Suresinde şöyle anlatılmaktadır: “Hani, rabbin meleklere, ben yeryüzünde bir halife yaratacağım dedi. Onlar, Bizler hamdinle sana tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara, sizin bilemeyeceğinizi herhalde ben bilirim dedi.” (Bakara Sûresi, 30)

Ayet-i Kerimenin mealinde de görüldüğü gibi, Cenabı Hak daha Hz. Âdemi yaratmadan önce insan nevini yeryüzünde var edeceğini haber vermektedir. Yani insanların cennette değil de, dünyada yaşayacaklarını bildirmektedir. Şeytanın Hz. Âdemi aldatması, insanın dünyaya gönderilmesine sadece bir sebep olmuştur.

Diğer taraftan, meleklerden farklı olarak insana nefis ve şehevi hisler verilmiştir. Bu hislerin akislerinin görülmesi için insanların dünyaya gönderilmesi, onlara bazı sorumlulukların verilmesi ve bir imtihana tabi tutulması gerekliydi. Ta ki, insan bu imtihan ve tecrübe sonunda ya cennete layık bir kıymet alsın, yahut cehenneme ehil olacak bir vaziyete girsin.

Önyargılarından biraz uzaklaşabilsen, daha iyi anlayacaksın.

Sitelerde Paylaş
Neden 30000 yıl öncesine ait uygarlık işaretleri yok? Milyonlarca yılda angut gibi yaşayan homo bilmemne neden M.Ö 5000'den itibaren uygarlaşmaya başlıyor. Biraz mantıklı düşünelim.

"evrim" ile "insanın" evrimi"ni ayırmak lazım. Çünkü genelde "evrim" deyince "maymundan mı geldik lan!" diye tepkiler gelir.

şahsen ben insanın direkt primatlardan çıktığı teoriye hala şüpheyle yaklaşıyorum.

ama "evrim" mekanizmasına daha az şüpheciyim.

arada fark var.

Sitelerde Paylaş
"evrim" ile "insanın" evrimi"ni ayırmak lazım. Çünkü genelde "evrim" deyince "maymundan mı geldik lan!" diye tepkiler gelir.

şahsen ben insanın direkt primatlardan çıktığı teoriye hala şüpheyle yaklaşıyorum.

ama "evrim" mekanizmasına daha az şüpheciyim.

arada fark var.

Templet ortak ata, tek hücreli prokaryotlardan , bütün bu türler oluştu demek, inanki saçmalıktan başka bir şey değil. Akıl var, mantık var. Aklın , mantığın bittiği yerde evrim başlar.

Sitelerde Paylaş

Madem evrimi kabul etmiyorsun, bana bu ayetlerin evrimi anlatmadığını açıkla...

15/26. Andolsun biz insani, (pişmiş) kuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan yarattık.

71/14. Oysa, sizi türlü merhalelerden geçirerek O yaratmıştır.

71/17. Allah, sizi de yerden ot (bitirir) gibi bitirmiştir.

Sitelerde Paylaş

Bu imanlilar bence evrimin ne oldugunu biliyorlarda , ilk canli ile su anki zaman arasindaki sureyi bilmiyorlar. Bunlar sanirim herseyin bir iki ayda olup bittigini saniyorlar ve bu yuzden inanamiyorlar. Teolojide insan yani Adem bundan 6 veya 7 bin yil once yaratilmis(camurdan, kandan, sudan, ufurukten) peki 7 bin yil once var olan medeniyetler ne olacak? Kimdi onlar. Arkeolojik kazilarda bulunan bilmem kac milyon yillik insanimsi canlilarin iskeleti ne olacak? Bak assagida basit bir anlatimla anlatim.

dunya olustu----------------------------------------------------------------------------canli hayat----------------insanimsi canlilar----insan-gunumuz.

Anladinmi azicik.

Sitelerde Paylaş

Bu arada evrim ıspatlansın ben dinden çıkarım diyorsun...Evrim ıspatlandı evladım,en azından adem-havva olayının masal olduğu ispatlandı.Sen şimdiden çıksan iyi edersin.Bir zamanlarda dünyanın evrenin mekkezi olduğuna inanılıyordu ama Kopernikus bunun böyle olmadığını ispatlayınca Batı dünyası aydınlandı.

Sitelerde Paylaş
Xislam

İşte meselede burada başlıyor ;) Cevabı imzamın anlamında .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...