Jump to content

Barış için 20 kolay öneri

Recommended Posts

• İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

GÜzel kardeşim, çoğunu anlamışsın yazdıklarımın ama yine bir kısmını anlamamışsın.

Ben her zaman şunu savundum, siz sokakta her zaman kendi dilinizi konuştunuz, lazlarda konuştu.

Ama birileri sizi yumuşak buldu, sizin üzerinden başladı oyununu oynamaya.

Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşadığın sürece, bu devletinde resmi dili Türkçe olduğu sürece kürtçe eğitim isteriz demek ne kadar mantıklı, bunun farkındamısın. Bölücülük burdan başlıyor işte...

Sen liderleri boş ver, benim dediklerimi yap, yani halklar hep beraber bunları yapsın bak bakalım o saydığın liderlerin esamesi kalıyor mu?

Üstelik onların şu an içinde bulundukları siyasal oluşumlarda da bir sürü kürt kökenli milletvekili var, geçmişte de vardı. Bunları niye yazmıyorsun...

Bizim bizden başka dostumuz yok, bunu anlayın artık.

Biz kimiz?

Kendine Türkiyeli diyen herkes...

ya sokakta kurtce konustugu ıcın halen dayak yıyenler var

ya zamanında kürtlerın varlıgını kabul edersenız bölunuruz denıldı su anda bolundukmu

dıllerını tanısanız kesın bolunur denıldı suanda bolundumu

evet kurt kokenlıler var bunu ınkar etmıyorum ama sende o kurt kokenlılerın meclıse ne ıcın gıttıklerıne bak

Sitelerde Paylaş

ya zamanında kürtlerın varlıgını kabul edersenız bölunuruz denıldı su anda bolundukmu

dıllerını tanısanız kesın bolunur denıldı suanda bolundumu

evet kurt kokenlıler var bunu ınkar etmıyorum ama sende o kurt kokenlılerın meclıse ne ıcın gıttıklerıne bak

Halkın hiç kimseyle sorunu yok, şükür bunu kabul ettin. Ama halk birlikten uzaklaştırılıyor birde bunu görebilsen.

Evet o kürt kökenliler senin için mescliste değil, ama benim için de değil, bunu da gör olur mu?

Sitelerde Paylaş
Halkın hiç kimseyle sorunu yok, şükür bunu kabul ettin. Ama halk birlikten uzaklaştırılıyor birde bunu görebilsen.

Evet o kürt kökenliler senin için mescliste değil, ama benim için de değil, bunu da gör olur mu?

halkın tamamı degılde bır kısmının sorunu yok buda normaldır her mıllette boylelerı var

son yıllardda kurtlerın cogunluk oldugu ıllerde gozlemledıgım bır durum var

kürtler eskısı gıbı ıscı olarak batıya goc etmekten vazgecmıs durumda

Sitelerde Paylaş
Haklısın pazarlık yapılmamalı. Devlet bizim sözleşmemiz ve köpeğimizdir. Ne dersek it gibi yapmakla yükümlüdür.

Ben bu iletiyi raporlamıştım silinmesi yönünde ama yönetim uygun bulmuş ve yeniden asmış.

O zaman iletiye yaraşır bir cevap yazmak gerek..

Adı üstünde devlet it zaten değil mi, seni de ısırınca ulan bu it niye ısırıyor demeyeceksin.

Zira it bu, ısırır değil mi? :aggressive:

Sitelerde Paylaş
Ben bu iletiyi raporlamıştım silinmesi yönünde ama yönetim uygun bulmuş ve yeniden asmış.

Adı üstünde devlet it zaten değil mi, seni de ısırınca ulan bu it niye ısırıyor demeyeceksin.

Zira it bu, ısırır değil mi? :aggressive:

Bunun böyle olmadığını anlatmaya çalışan bir ileti zaten o. Her şeyden doğru anlamı çıkarıp bundan yanlış anlamı çıkarmayalım lütfen.

Sitelerde Paylaş

Zira it bu, ısırır değil mi?

:D :D :D

bu nedir yaw

ewet dewlet it gibi halkın toplumun istediğini yapacaktır ne war bunda

bergüzar dewlet nedir?

ingilterede irandsa çinde her yerde dewlet bu olmalıdır :D

Sitelerde Paylaş
:D:D:D

bu nedir yaw

bergüzar dewlet nedir?

Birde hangi halkın/toplumun istediğini yapacaktırı söylerseniz, daha net ortaya konur buradaki sorun. Buraya kadar olan konuşmalarda halk diye bahsedilen toplumun tümü değil gibi zannedersem.

Sitelerde Paylaş
Bunun böyle olmadığını anlatmaya çalışan bir ileti zaten o. Her şeyden doğru anlamı çıkarıp bundan yanlış anlamı çıkarmayalım lütfen.

Yanlışmı anladım diye hala düşünüyorum... :fool:

:D :D :D

bu nedir yaw

bergüzar dewlet nedir?

Evet devlet her yerde aynı devlet ama tartıştığımız başlığın bir özelliği var, bunu hatırlatayım...

Birde hangi halkın/toplumun istediğini yapacaktırı söylerseniz, daha net ortaya konur buradaki sorun. Buraya kadar olan konuşmalarda halk diye bahsedilen toplumun tümü değil gibi zannedersem.

Evet hangi toplumun/halkın.

Ben antilaikin iletisine verilen bu cevapta bir şıklık bulamadım, bir gözdağı, tehdit gibi algıladım.

Devlet hepimizin devleti, bizim için var ama ona it diyemeyiz, o gözle bakarsak o da bir gün it kılığına bürünüp ısırır, bunu da gözden kaçırmayalım...

Sitelerde Paylaş

20 öneriye birşey demiyorum.

Ama abartıyorsun.

Kim kimi dövmüş sokakta kürtçe konuştu diye?

1 tane 5 tane kişinin yaptığını genelleyerek sanki sürekli yapılan şeymiş gibi anlatma.

Sen hiç Kürtten dayak yiyen Türk görmedin sanırım.

Ben çok gördüm,bırak Türkçe konuşmayı Kürtlerin oturduğu mahallelerde evler ucuz olduğu halde korkup oturamayan Türkler de gördüm.

Bak ben forumda da bi kaç söyledim,eski çalıştığım yerden maaşımı alamıyordum işten ayrıldım.

Ayıldıktan sonra da uzun süre alamadım,benden çok sonra ayrılan Kürt bir arkadaş hemen aldı maaşını.

Bilgi işlem ve part time çalışmak üzere girdiğim yerde çoğu zaman full time çalıştım ve muhasebesinden satın almasına hepsine yardım ettim.

Ayrılırken de kötü ayrılmadım,hala geri dönerim belki diye sık sık arayıp ağzımı arıyorlar.

Yani arkadaşa benden önce vermeleri benim kötü onun iyi olması ile ilgili değil.

Üstelik iş yerinin sahipleri hem Türk hem milliyetçi adamlardı.

Kürt arkadaşı benden daha çok sevdikleri için ona öncelik tanımadılar heralde.

Peki neden?

Çünkü korkuyolar.

Bunun bir anlamı var mı sende?

Ben hep karşıyım bi kaç kötü örnekle Türkler ya da Kürtler üzerine genelleme yapılmasına.

Başlığa konu olan 20 öneride istenen hakların verilmesinden yanayım.

Hep öyleydim.

Ama bir kürt çıkıp Türk halkı bizi eziyor,dövüyor,aşağılıyor,sokakta şöye oldu,şurda böyle oldu..vs deyince sinirleniyorum.

Halbuki bu işin muhasebesini tutsak hep beraber oturup,şiddete maruz kalanlarda Türkler çoğunlukta çıkar.

Bunun bir anlamı yok o ayrı.

Yapmayın böyle şeyler.

Yapacaksanızda açık açık yapın ırkçılığınızı,açık söyleyin nefretinizi.

Böyle ucuz numaralarla gelmeyin.

Yemem ben böyle numaraları, kaçın kurasıyım,hey yavrum hey :)

Sitelerde Paylaş
20 öneriye birşey demiyorum.

Ama abartıyorsun.

Kim kimi dövmüş sokakta kürtçe konuştu diye?

1 tane 5 tane kişinin yaptığını genelleyerek sanki sürekli yapılan şeymiş gibi anlatma.

Sen hiç Kürtten dayak yiyen Türk görmedin sanırım.

Ben çok gördüm,bırak Türkçe konuşmayı Kürtlerin oturduğu mahallelerde evler ucuz olduğu halde korkup oturamayan Türkler de gördüm.

Bak ben forumda da bi kaç söyledim,eski çalıştığım yerden maaşımı alamıyordum işten ayrıldım.

Ayıldıktan sonra da uzun süre alamadım,benden çok sonra ayrılan Kürt bir arkadaş hemen aldı maaşını.

Bilgi işlem ve part time çalışmak üzere girdiğim yerde çoğu zaman full time çalıştım ve muhasebesinden satın almasına hepsine yardım ettim.

Ayrılırken de kötü ayrılmadım,hala geri dönerim belki diye sık sık arayıp ağzımı arıyorlar.

Yani arkadaşa benden önce vermeleri benim kötü onun iyi olması ile ilgili değil.

Üstelik iş yerinin sahipleri hem Türk hem milliyetçi adamlardı.

Kürt arkadaşı benden daha çok sevdikleri için ona öncelik tanımadılar heralde.

Peki neden?

Çünkü korkuyolar.

Bunun bir anlamı var mı sende?

Ben hep karşıyım bi kaç kötü örnekle Türkler ya da Kürtler üzerine genelleme yapılmasına.

Başlığa konu olan 20 öneride istenen hakların verilmesinden yanayım.

Hep öyleydim.

Ama bir kürt çıkıp Türk halkı bizi eziyor,dövüyor,aşağılıyor,sokakta şöye oldu,şurda böyle oldu..vs deyince sinirleniyorum.

Halbuki bu işin muhasebesini tutsak hep beraber oturup,şiddete maruz kalanlarda Türkler çoğunlukta çıkar.

Bunun bir anlamı yok o ayrı.

Yapmayın böyle şeyler.

Yapacaksanızda açık açık yapın ırkçılığınızı,açık söyleyin nefretinizi.

Böyle ucuz numaralarla gelmeyin.

Yemem ben böyle numaraları, kaçın kurasıyım,hey yavrum hey :)

bu tur seylerın kaynagı ne onu bulalım oyleyse

sen yenı uyemısın bılmıyorum ama ben daha once sokaklarda oldurulenlerın vıdeosunu bıle getırdım

Sitelerde Paylaş
bu tur seylerın kaynagı ne onu bulalım oyleyse

sen yenı uyemısın bılmıyorum ama ben daha once sokaklarda oldurulenlerın vıdeosunu bıle getırdım

Neymiş kaynağı?

Açlık mı? Eğitimsizlik mi?

Öyle ise bu kaynaklar Kürt'e de Türk'e de aynı işliyor.

Gariban bir Türk ne kadar eziliyor ise gariban bir Kürt de o kadar eziliyor.

Ya da gariban Türk ne kadar aç ve eğitimsiz ise Kürt de öyle.

Ne eksik ne fazla.

Nerde yaşıyorsun? Doğu'da değil mi?

Sen Kürtlerin çoğunlukta olduğu bir yerde yaşayıp Kürtlerin Türkler tarafından dövüldüğünü iddia ediyorsun.

Ben Türklerin Kürtlere göre daha fazla bulunduğu yerde yaşayıp tersi durumlara şahit olduğumu söylüyorum,üstelik genelde böyle oluyor da demiyorum.

Video getirmişmiş.

Getir,eee ne olucak?

O videoda Kürt öldü diye Kürtçe konuşanların sokakta dövüldüğünü kabul mu edicez?

Kürtçe konuştuğu için sokakta dayak yiyenler varmış halen,bak bak bak,lafa bak.

Sitelerde Paylaş

Bu önerilerin tümü uygundur.

Bunlar için pazarlık söz konusu olamaz ve gerek yoktur.

Tümü olanaklar ölçüsünde kısa vade-uzun vade, bir programa alınıp uygulanmalıdır.

Bu önerilere ilaveten tüm feodal kalıntıların tasfiyesi ve topraksız köylülere toprak dağıtımı da programa alınmalıdır. Bölgede "yap-işlet-devret", merkezi köy ya da köy-kent, yatırım teşvik vb. uygulamalar ile kalkınmaya-kalkındırmaya yönelik girişimlerde bulunulmalıdır. Bu kalkınma girişimlere AB'den karşılıksız fonların yağacağından şüphe yoktur.

Işık doğudan yükseltilmelidir.

Sitelerde Paylaş
İşte o öneriler:

- Başbakan DTP lideri Türk ile görüşsün.

- Kürtçe yer isimleri iade edilsin.

- Yasaklı ekim alanları tarıma açılsın.

- Cezaevlerindeki görüşte Kürtçe yasağı kalksın.

- Korucu alımı durdurulsun.

- Kürt basını üzerindeki baskılar kalksın.

- Üniversitelerde Kürt Enstitüleri kurulsun.

- Üniversitelerde seçmeli Kürtçe dersi konulması

- TRT Şeş’e yasal güvence getirilsin.

- Seçimde Kürtçe siyasi propaganda yasağı kalksın.

- Kürtçe vaaz serbest kalsın.

- Öcalan’ın cezaevi koşulları iyileştirilsin.

- Devlet tiyatrolarında Kürtçe oyun sergilensin.

- Arıcıların güvenlik gerekçesiyle yer değiştirilmesinin engellenmesi durdurulsun

- Dağlardaki ‘milliyetçi sloganlar’ silinsin.

- Bölgeye Kürtçe bilen personel atansın.

- 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkenceler için devlet özür dilesin.

- Operasyonlarda ölen PKK’lıların cenazeleri ailelerine verilsin.

- Operasyonlara ara verilmesi, PKK’nın da mayınlı tuzaklar kurmaktan ve saldırılardan vazgeçmesi.

- Bölgedeki mayınların temizlenmesine hız verilmesi.

- Terör ve Terörle Mücadele’den doğan zararların karşılanması hakkındaki kanuna başvuru süresi uzatılsın.

Küçük dev adımlar

Türkiye’nin son 30 yılı, binlerce askerin şehit edilmesine, köylerin boşaltılmasına, sivil insanların katledilmesine, göçe, drama ve 20 bini aşkın PKK’lının öldürülmesine tanıklık etti. İktidara gelen her hükümet farklı yaklaşımlarla soruna çözüm aradıysa da geçen 30 yılda Kürt sorunu hep gündemin ilk sıralarında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prag’dan dönerken kendisini izleyen gazetecilere, “İster terör, ister Güneydoğu, ister Kürt meselesi deyin, bu, Türkiye’nin en önemli. O yüzden iyi şeylerin olacağına inanıyorum. Bir fırsat var, fırsatın kaçmaması lazım” dedi. Başbakan Erdoğan ise görüştüğü Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan’a süren çalışmalarla ilgili çeşitli işaretler verdi. Berkan, bunları dünkü köşesinde yazdı. Erdoğan’ın DTP’li Ahmet Türk’ün randevu talebine olumlu yanıt verebileceğini yazan Berkan, atılacak adımlar arasında Kürtçe köy isimlerinin geri verilmesi, özel televizyonlardan Kürtçe yayında süre sınırlamasının kaldırılması gibi unsurların bulunabileceğini aktardı.

DTP: Önce diyalog

Taraf, atılabilecek ilk adımların neler olabileceğini DTP ve AKP milletvekilleri ile eski siyasetçilere sordu. DTP Milletvekili Hasip Kaplan, öncelikle çatışmasızlık ortamının sağlanmasını isterken, Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ise ilk iş olarak Başbakan Erdoğan’ın DTP’nin görüşme talebine olumlu yanıt vermesini istedi. Kaplan ve Birdal, ‘Anayasal reformu, dil ve kültür yasaklarının kaldırılması ve hakların güvenceye bağlanması. Bölgesel dengesizlikle ilgili sosyo-ekonomik ayrı bir proje. Eve dönüşlerin sağlanması, demokratik bir seçim sistemi ve siyasi partiler yasasının çıkarılması’ talebini dile getirdi. Milletvekili Aysel Tuğluk ise Abdullah Öcalan’ın muhatap alınması gerektiğini savundu.

AKP: PKK silah bırakmalı

AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt öncelikli olarak PKK’nın şartsız silah bırakması gerektiğini söyledi. Kurt’un önerileri şöyle: “Sivil, demokratik bir anayasa gerekir. İkincisi acilen örgütün kayıtsız şartsız silahlı hareketi bıraktığını ilan etmesi gerekiyor. DTP’nin sivil, demokratik, özgür irade gösteren bir parti olduğunu gösterip, bunu temellendirdiğini ve özgür iradesinde yetkin olduğunu ortaya koyması gerekir.”

AKP Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, sadece Kürtler üzerinden değil tüm etnisiteleri kapsayacak bir anayasal vatandaşlığın teminat altına alınmasını isterken, AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç ise şu önerilerde bulundu:

“Dağdakilerden teröre bulaştırılmamış olanların mevcut yasaları kolaylıklar sağlayarak dönüşleri sağlanabilir. Bölgesel kalkınma için sosyo-ekonomik reformlar gerekiyor. Tarımı ortaya çıkarabilmek için sulama kanallarının yapılması lazım.”

TESEV’den ‘Yol Haritası’

TESEV Demokratikleşme Programı’nın yürüttüğü Kürt Sorunu Projesi kapsamında, Aralık 2008’de yayımlanan “Kürt Sorununun Çözümüne Dair bir Yol Haritası: Bölgeden Hükümete Öneriler” raporunda özetle şunlara yer vermişti:

- Ülke içi ve sınır ötesi bütün operasyonlar bir an önce durdurulmalıdır.

- PKK militanlarının silahlarını bırakmasını teşvik edecek bir yasal düzenleme yapılmalıdır. Böylesi bir yasa hazırlanırken geçmişteki hatalar tekrar edilmemeli,

- Anayasa ile Milli Eğitim Temel Kanunu değiştirilerek tüm eğitim kurumlarında Kürtçenin ikinci dil veya seçmeli dil olarak kullanılabilmesinin önü açılmalıdır.

- Çocuk yoksulluğunun en önemli boyutu olan beslenme sorununu hafifletmek amacıyla okullarda en azından bir öğün ücretsiz sıcak yemek verilmelidir.

- İlköğretim okullarında her hafta yapılan törenlerde okutulan ve “Türküm, doğruyum” diye başlayan ant kaldırılmalıdır.

- Devlet, genel olarak topluma, özel olarak Kürt halkına yönelik en azından bir özür borcu olduğunu unutmamalıdır.

- Tarafsız, bağımsız bir hakikatleri araştırma komisyonu oluşturulmalıdır.

Aydınlar yol gösterdi

Mehmet Altan (Akademisyen): Yerleşim birimlerine Kürtçe adları iade etmek gerekir. Genel affın başlatılması lazım. Anayasanın 66. maddesindeki 12 eylül vatandaşlık tanımını bir ırka dayandırmadan yapmak gerekir. Barajın düşürülmesi olabilir. Bir şekilde DTP’nin de Türkiye halkının iki buçuk milyonunun oyuyla gelen bir olup, buna karşı özenli davranmak olabilir. Kürtçe seçmeli ders olabilir her tarafta. Kürdoloji olabilir. Devletin, Kürt dilinin ve Kürt kültürünün önünü açacak pratik etkin önlemler geliştirmeli.

Ali Bulaç (Yazar): 25 yıldır süren bir çatışma ortamı var. Sivil siyasetin tamamiyle insiyatif alması gerekir. Fakat bunu siyasiler tam olarak yapamıyorlar. PKK ve asker arasında insanlar sıkışıp kalıyorlar. Diylaog çok önemli. Geliştirilmesi lazım. Başbakan Ahmet Türk’ün elini sıkmıyor ve konuşmuyor. Meşru bir partinin lideri olarak görülmeli. Bir görevde aydınlara düşüyor. Kürt sorununa müdahil olan tarafların sorunu geniş bir yelpazede tartışılmalı.

Ümit Fırat (Yazar): Hasan Cemal’in Murat Karayılan’la yaptığı röportajda yaptığı bazı açıklamalar var. Bu açıklamalara ilk olumlu cevabı da Gül’ün Hasan Cemal’i köşke davet etmesi ile gördük. Bunlar iyiye gidiş işaretleridir. Türkiye’de Kürt meselesinin çözümü konusunda söylenmemiş bir şey yok. Mesele bunların hayata geçireceği zeminlerin olmasıdır. PKK bu süreçte kendi örgütünü kontrol ettiğini ortaya koymalıdır.

Mithat Sancar (Akademisyen): İlk önce cumhurbaşkanı, hükümetin ve genelkurmayın bir araya gelip PKK’nın silah bırakması için elverişli şartların bir ortaya koyması gerekir. Silah bırakma sürecine PKK’nın da doğrudan dahil edilmesi gerekir. Koruculuk sisteminin aşamalıda olsa bitirileceğine dair bir planında hazırlanması gerekir. Yerel radyo ve televizyonlarda Kürtçe üzerindeki baskıların kaldırılması gerekiyor.

Murat Çelikkan (Yazar): Toplumsal uzlaşma ve barış için savaş, militarizm, biz ve ötekiler dilinden vazgeçilsin. Siyasiler, devlet görevlileri olmak üzere cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanı, hükümet üyeleri başkanları barış, uzlaşma ve demokratik çözüm için komu oyunu hazırlamak adına sürekli açıklama yapsın. Böyle bir uzlaşmanın sağlanabilmesi için bir genel af konusunda ne yapılabileceği ciddi bir biçimde tartışılsın.

Fuat Keyman (Akademisyen): Devletin inandırıcı olması için Kürt sorununun varlığını kimlik sorunu olarak gördüğünü ilan etmesi gerekiyor. Başbuğ’un bahsettiği dağdan indirme planının başlaması gerekiyor. İşsizlik ve yoksulluk, kimlik talepleri, anadil hakkı ve birinci sınıf vatandaşlık ile bölgede ki silahların susması sürecin normale dönmesi gibi sosyal adalet boyutlarının irdelenmesi gerekir. Bunun için bölgede ki aktörler devreye girmelidir. Erbil’deki benzeri bir konferansın Türkiye’de de yapılması bu anlamda önemlidir.

Nevzat Çiçek (Gazeteci): PKK silahı bıraktığını teyit etmeli ve ordu operasyonları durdurmalı. Kürtçe’nin kullanımıyla ilgili yasaklar kaldırılmalı, Öcalan’ın durumu ile ilgili bir iyileştirme yapılmalı.

Eger bir baris sureci takip edilecekse mutlaka pkk buna dahil edilmeli.PKK'nin dahil edilmedigi hicbir surec kurt sorununu cozemez.

Sozu edilen talepler PKK ile diyalogun gelistirilmesi acisindan belki bir adim saglayabilir,fakat PKK'nin sorunun disinda tutulmasi gibi gayretlere/stratejilere girilmesi sorunu sozumsuzluge goturur.

Bugun devletin bazi haklari (kurtler de var,anadilde egitim,kurce tv kanalinin acilmasi vs vs) vermek istiyorsa bunlar vahiy yoluyle devlete gelmemistir-varolan bir mucadele vardir ve bu mucadele buyuk bedellerle odenmistir...

Simdi burada kalkip dagda soguktan kolu-bacagi kangren olup testereyle kesilen gerilladan soz edecek degilim,fakat yok olmaya yuz tutmus bir halki vareden bir hareketin de sorunun disinda tutulmasina razi gelecegini hicmi hic tahmin etmiyorum.

Bu acindan bakilinca DYP'den cok PKK'nin muhattap alinmasi gerektigini dusunuyorum.Bekli soylediklerim cok radikal oldu ama,gercekler boyle malesef bazilarina aci gelsede.

PKK'ne istedigine sonradan deginecegim;ilk cikisiyla ve bugun ki durumunu,ne istedigi konusunda daha sonraki tartismalarda asamali olarak deginebilirim.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Eger bir baris sureci takip edilecekse mutlaka pkk buna dahil edilmeli.PKK'nin dahil edilmedigi hicbir surec kurt sorununu cozemez

şimdi buna muhalif arkadaşlar olacak ama

bende mcadeleyi öwmek dışında birşey ekliyeyim

pkk köklü bir oluşumdur we barışa niyetlenilirse geçmişte ağaların doğunun başına bela olması gibi

pkkda başa bela olacaktır

eğer türkiye toplumu böyle bir hawa yakalarda dewrim niteliğindeki bu değişimleri gerçekleştirirse

pkk da bir (siwil)operasyonla we akılcılıkla bitirirmelidir

Sitelerde Paylaş
fakat yok olmaya yuz tutmus bir halki vareden bir hareketin de sorunun disinda tutulmasina razi gelecegini hicmi hic tahmin etmiyorum.

"Yokolmaya yüz tutmuş bir halkı vareden"

Çocuk mu kandırıyorsun?

Kim inanır buna?

Senin gibi örgüt propagandası yapma amacı içinde olanlar.

Tam bir pazarlamacı ağzı.

Asırlardır yokolmamış da son 25 yıl içinde mi yok edilecekti?

Bırakın bu saçmalıkları..

PKK, sorunun dışında tutulduğunda kabul etmese ne yazar?

O zaman silahı bırakmaz.

Bırakırsa sence iyi mi olacak?

Hani bu parti, bu örgüt devrimciydi ve devrim için silahlı mücadele yolunu seçmişti.

Şimdi devrimden vaz mı geçiyor?

Parlamenter yolu mu zorlayacak devrim için?

Sitelerde Paylaş

Onerilen maddeler sadece baslangictir!

Dagdakilerin bu maddeler hayata gecirilse dahi inecegini zanetmek biraz saflik olur..

Maddelerin DEVLET tarafindan ciddiye alinip,uygulamaya koymasi karsi taraf icin samimiyet gostergesi olabilir!

PKK tarafida karsi bir jest yapar.

Ama gercek uzlasma sureci bundan sonraki surecte baslar, tabiki bu sureci sabote edecek bir olay yasanmaz ise!

-Diyelimki surec calismaya basladi ve silahlarda susutu!

Basta ORDU nun askeri operasyonlari durdurmasi gereklidir, tersi zaten SAVASTIR!!!

-Kurt partiler,kurt akademisyenler,yazarlar, sivil kurulus orgutleri (yani kurt cephesi) ortaklasa bir bildiri yayinlarlar,aralarinda tartisip.

Cikan sonucu DEVLETE iletirler, devlet yetkililerin varsa itirazi beyan eder!

Ve bir sekilde turkiyede yaralar sarilmaya baslar ve DEvlet ile Kurt kokenli vatandaslar barisk hale gelirler!

-Dedigim gibi bu sureci SABOTE eden menfur olay yasanmaz ise!

-Zaman icerisinde DAGDAKILERIN inmesi, ust duzey kadrolarin sivil siyasete girmesi vs,vs, tartisilir..

Ama bu yazdiklarimin hic birisi birbirinden BAGIMSIZ gelisen hadiseler degildir!

iki tarafinda BARISI istemeleri gereklidir cunku DUSMAN olan onlar!

saygilar

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...