Jump to content

Kürt sorunu ve Demokratikleşme

Recommended Posts

Aylar evvel yazdım sanırım, "bu hükümet kürt meselesini çözmeye çalışarak yok olacak" diye. Zannımca, çözme yönünde oldukça mesafe de kat edecek.

Devletlerin sınırlarını koruma kaygı ve çabaları anlaşılır şeylerdir. Her toprak isteyene toprak verilseydi aşiret/klan merkezli bir toplumsal yapıya ricad etmiş olurduk.

Yenemediğiniz bir düşmanınız varsa ve onunla mücadele ederek hayli kallavi bir bedele katlanıyorsanız, çözüm namına üreteceğiniz politikaların kaffesi hasmınızı anlaşabileceğiniz bir zemine çekme hedefine hizmet etmelidir.

Yani size büyük zararlar veren bir husumetten kurtulmanın başlıca iki yolu vardır:

-Hasmınızı yok etmek

-Hasmınızla anlaşmak

Az buçuk kafası çalışan herkesin buradan çıkarabileceği sonuç şu: Hasmınızı yok edemeyeceğinizi düşünüyorsanız/biliyorsanız geriye bir tek seçenek kalıyor, onunla anlaşmak.

Hasmınızla anlaşmak için onun dediklerine "evet" demeniz de gerekmiyor.

Elbette anlaşma yapmak demek bir mutabakat sağlamak demektir.

Ancak her mutabakat zeminini önceleyen pazarlık süreçleri söz konusudur.

İşte sorun, bu pazarlığın nasıl yürütüleceği sorunudur.

Pazarlık için en ideal an hasmınızın en zayıf olduğu andır.

Hasmınızın zayıf olduğu koşullarda, minumum tavizle maksimum karı elde edersiniz.

Tarih bu konuda delil olarak serdedilebilecek sayısız vesikayla doludur.

Bu nedenle "tarihten misaller verme" işine hiç girmiyorum. Ortalama bir irfana sahip olan okur ne dediğimi anlayacaktır çünkü.

Bunu (pazarlık ve mutabakat ilişkisini) rical hesap ediyordur, tersini düşünmek bile abes.

Ben bu süreçte PKK'nin Kuzey Irak'tan çıkmaya ve marjinal bir çizgiye kaymaya zorlanacağını düşünüyorum.

Eğer kitleler ile PKK arasındaki bağ koparsa zaten anlaşmaya hacet kalmadan bu sorun ortadan kaldırılır. PKK tasfiye olur.

Yok, eğer bu bağ kopmazsa, PKK güçlü bir imha tehdidiyle karşı karşıya bırakılır, lojistik destekleri tam bir kararlılıkla kesilir ve arzu edilen en ideal veya ona akraba bir platformda anlaşma yapmaya zorlanır.

Bu işin çözümü için bazı şeyler yapıldı bugüne dek. Zannımca fena şeyler de değildi bunlar. İşin çözümü için istikamet şudur:

( Türkçe'yi resmi dil olarak korumak kaydıyla) Kürtçe ve diğer dillerin öğretilmesi önündeki tüm engelleri kaldırmak , Kürt toplumunun feodal yapısını çözmek ve kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde tarım ağırlık üretim biçimini sanayi/hizmet ağırlıklı üretim biçimine tahvil etmek, yani "kent"i "kır"ın yerine ikame etmek, siyaseten katılımcılığı güçlendirmek-parlamento düzeyindeki temsiliyetlere önem vermek.

Bunların bazılarını belli bir dereceye kadar yaptık.

Şimdi bir soru geliyor aklıma:

PKK ortaya çıkmasaydı Türkiye gerekli demokratik açılımları yine de yapar mıydı? Ortada son 30 seneye damgasını vuran bir "silahlı mücadele" olmasaydı, mesela TRT Şeş yıllar evvel kurulur muydu? Yoksa bugün geldiğimiz noktanın, demokratik açılımların esamesi dahi okunmaz mıydı? Ne dersiniz?

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben şahsen silahlı çatışmalar olmasaydı bu tarz sorunların yaşandığı İspanya vb. diğer ülkeler gibi bir "normalleşme" sürecini daha önce yaşamış olacağımızı düşünüyorum.

Önerilerin de güzel, katılıyorum.

Sitelerde Paylaş
Şimdi bir soru geliyor aklıma:

PKK ortaya çıkmasaydı Türkiye gerekli demokratik açılımları yine de yapar mıydı? Ortada son 30 seneye damgasını vuran bir "silahlı mücadele" olmasaydı, mesela TRT Şeş yıllar evvel kurulur muydu? Yoksa bugün geldiğimiz noktanın, demokratik açılımların esamesi dahi okunmaz mıydı? Ne dersiniz?

pkk olmasaydı dıyarbakır kapalı cezaevınde olanlar tam anlamıyla sokaklara yansırdı

pkk olmasaydıda demeyelım olmadıgı tarıhe bakalım 1978 oncesıne

o donemde kurt dedımı olumler yassanırdı

hatta ısmaıl besıkcının basına gelenler ortadadır

Sitelerde Paylaş
Ben şahsen silahlı çatışmalar olmasaydı bu tarz sorunların yaşandığı İspanya vb. diğer ülkeler gibi bir "normalleşme" sürecini daha önce yaşamış olacağımızı düşünüyorum.

Önerilerin de güzel, katılıyorum.

Açıkcası inkar edilen, yok sayılan bir halk kendini silahlarla da olsa duyuruyorsa ben bu durumu meşru görürüm...Ama gelinen noktada artık kürt halkı bütün benligiyle ortadadır..Artık silahlar yerine Asturunda bahsettigi gibi bir ''normalleşme'' süreci daha anlamlıdır...

Sitelerde Paylaş
Açıkcası inkar edilen, yok sayılan bir halk kendini silahlarla da olsa duyuruyorsa ben bu durumu meşru görürüm...Ama gelinen noktada artık kürt halkı bütün benligiyle ortadadır..Artık silahlar yerine Asturunda bahsettigi gibi bir ''normalleşme'' süreci daha anlamlıdır...

herkes bunu dıyorda nedense ıcraat yok pkk kanadı sılahlar sussun dıyor abdullah gul ıyı seyler olacak dıyor eskı genel kurmay ıyı konusuyor ama herkes konusuyor sadece

Sitelerde Paylaş
herkes bunu dıyorda nedense ıcraat yok pkk kanadı sılahlar sussun dıyor abdullah gul ıyı seyler olacak dıyor eskı genel kurmay ıyı konusuyor ama herkes konusuyor sadece

Ben zaten Devlet fikriyatında olanlara söyledim onu .. :lol:

Sitelerde Paylaş

Bunu yıllardır söylüyurz Fuzuli.Fakat barış yerine savaşı tercih ediyorlar her seferinde.

Barışı sağlamaktansa bu savaşı devam ettirerek bir şeyler elde etmek niyetleri.

Son paragrafın ise birçok şeyi açıklıyor.

PKK bu kadar dayatmasaydı TRT 6 açılır miydi?

Bugün kürtler bu duruma gelebilir miydi?

Tabiki bu dediklermizden hiç birisi olmazdı.Burda bir dayatma söz konusu tabi bu dayatma durduk yerde ortaya çıkmış degil.

Etki-tepki sonucu ortaya cıkmış ve devam etmektedir tabi artık 21.yy'da silahlı mücadele degil düşüncelerin mücadelesini görmek isteriz.

Her ne kadar kürt halkı açısından PKK kötülesekte Türkiye'nin demokratikleşme yolunda önemli şeyler sağladı.

Ben diyorum ki bu ülkedeki insan hakları ve demokrasinin gelişiminin büyük bir yüzdesi kürt sorunu ve kürtler sayesinde olmuştur.

Sitelerde Paylaş

kim seyrediyor bu trt 6 'yı bide ona bakmak lazım .

İstekler sadece demokratikleşmeden ibaretmi sanıyorsunuz

Kürtlerin ayrılıp kendi devletlerinde yaşamak istedikleri yada en azından bir federsayon peşinde olduklarını görmemek çocukluk olur.

He her millet bağımsızlığını ister tabi kürtlerede kızmamak lazım bu konuda ama bu bir mücadeledir Türkiye'de buna izin vermeycektir elbet zaten Kuzey Irak'ta adı konmasada bir oluşum var ,Türkiye'den de bir toprak katmak buraya bonus olacak bu kadar basit.

Sanki Kuzey Irakta'ki kürtler kendi kendilerini yönetiyorlar başlarındaki kendi milletlerinden çok demokratikler .

Sitelerde Paylaş

devleti geçtik tamam o kılını kıpırdatmadı zamanında bir gap çıkarıldı ne olduğu hala belli değil bu ülkede dolu kürt kökenli işadamı yaşadı büyüdü öldü

onlar neden kendi memleketlerine yatırım yapmadılar, onlardamı yoksa kendi davalarına inanmıyorlar.

Cipe binince herşey unutuluyormu, birazda özeleştirinizi yapın

Sitelerde Paylaş
devleti geçtik tamam o kılını kıpırdatmadı zamanında bir gap çıkarıldı ne olduğu hala belli değil bu ülkede dolu kürt kökenli işadamı yaşadı büyüdü öldü

onlar neden kendi memleketlerine yatırım yapmadılar, onlardamı yoksa kendi davalarına inanmıyorlar.

ya bak kurt ısadamı degılde ısın ılgınc yanı kurt mafya babaları yardım edıyor :D :D :D

Sitelerde Paylaş

Türkiyede bir çok beyin göçü oluyor ve ülkelerine dönmeyenler var...Yurtdısında sermayesi olanlar var...Bunlar neden kendi ülkesine degil de oraya buraya yatırım yapıyor...

Sitelerde Paylaş

Adam kürt ağasından, feodalinden inim inim inliyor; sen de diyorsun ki ağalar neden yatırım yapmıyor :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...