Jump to content

Kürt sorunu ve Demokratikleşme

Recommended Posts

• İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bunların bazılarını belli bir dereceye kadar yaptık.

Şimdi bir soru geliyor aklıma:

PKK ortaya çıkmasaydı Türkiye gerekli demokratik açılımları yine de yapar mıydı? Ortada son 30 seneye damgasını vuran bir "silahlı mücadele" olmasaydı, mesela TRT Şeş yıllar evvel kurulur muydu? Yoksa bugün geldiğimiz noktanın, demokratik açılımların esamesi dahi okunmaz mıydı? Ne dersiniz?

Sevgili Fuzûlî,

PKK ortaya çıkmasaydı, Kürtler bugün geldikleri noktaya gelemezlerdi, bu çok doğru.

PKK öncesi Türkler'de ya da diğer halklarda varolmayan öfke ve önyargı (Kürtler'e karşı duyulan) olmayacaktı.

Kürtler'in geldikleri nokta, iyi bir nokta değil maalesef.

Ortada kazanılmış herhangi somut bir hakları yok insanların. TRT Şeş, önemli bir açılım filan değil. Bir göz boyama sadece.

Kürtler'in en büyük sorunu kültür sorunudur. Töre cinayeti gibi çok sık başvurulan insanlık dışı ilkel gelenekler, ve Kürtler'in bu ve benzeri gelenekleri sürdürmedeki inat ve dirençleri onları gerçek anlamda korku odağı haline getiriyor.

Ağalık sistemi, töre cinayetleri, çok eşlilik, çok çocuk sahibi olma, çocukların okutulmaması, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi vb. kimi gelenekler, Kürtler'e ait, oldukça ciddi sosyolojik sorunlar olarak değerlendirilmeli. Öyle de.

Bütün bu sorunlar ciddi bir eğitimle çözümlenir. Karşılığını görebilmek için de -en iyi ihtimalle-, en az 3 nesil sonrası beklenmeli.

Devletin yapacağı ilk ve en büyük hizmet, eğitim olmalı. Öncelikle düzensiz üremenin önü kesilmeli, sonrasında yenidoğanlar kontrol altına alınmalı ve takip edilmeli. Çocuk sayısına sınır getirilmeli, aşanlara ise ceza-i işlem uygulanmalıı. Aynı zamanda şu an çok çocuk sahibi olan anne babaların, küçük yaşta suça karışmış çocukları yerine ceza almaları sağlanmalı.

Ve daha pek çok şey..

Güneydoğu'da yapılması gerekenler, sandığımız, düşündüğümüz kadar basit değil. Hatta politik de değil.

Bu insanlar, PKK gibi, kendilerini açıkça kullanan ve yine öncelikli olarak kendilerine zarar verip düşmanlık yapan bir örgüte inanıp ondan yardım bekliyor ve güveniyorsa hala, ortada politikayla bile aşılamayacak kadar ciddi sorunlar var demektir.

Kültür sorunu yalnızca Kürtler'e ait bir sorun değildir. Türkler'in de farklı ve zararlı sorunları vardır. Lazların da. Burada yapılan, basit bir sosyolojik analizdir, öyle bakılmalıdır. Diyelim ki bu halk Kürt halkı değil de Türk halkı..

Irkçılıkla vb. yaftalarla gelmek isteyenlere duyurulur.

Sitelerde Paylaş

ıfeelgood sen ısvectemı oturuyorsun almamıyorum

bellı gucler desteklı asıretlerın buralarda var oldugunu sende cok ıyı bılıyorsun ama kabullenmek ısınemı gelm ıyor nedır

tore cınayetlerı ve kadına yonelık sıddet turkıyenın sorunu oldugu kadar kurtlerın kendı ıcındekı ılk sorunudur

ıfeelgood bu halk neden pkk ye guvenır bu devletın utanması gerekn bırsey

demek devlet devletlıgını yapmıyor sankı ısgal etmıs havası verıyor dogrusu devllet demek hata olur devletın bellı guclerı dıyelım

batıda guvenlık guclerı memursa doguda devlettır kendılerı

Sitelerde Paylaş
ıfeelgood sen ısvectemı oturuyorsun almamıyorum

bellı gucler desteklı asıretlerın buralarda var oldugunu sende cok ıyı bılıyorsun ama kabullenmek ısınemı gelm ıyor nedır

tore cınayetlerı ve kadına yonelık sıddet turkıyenın sorunu oldugu kadar kurtlerın kendı ıcındekı ılk sorunudur

ıfeelgood bu halk neden pkk ye guvenır bu devletın utanması gerekn bırsey

demek devlet devletlıgını yapmıyor sankı ısgal etmıs havası verıyor dogrusu devllet demek hata olur devletın bellı guclerı dıyelım

batıda guvenlık guclerı memursa doguda devlettır kendılerı

Seyit,

Ben ne diyorum kardeşim? Devlet bu insanlara yardım etmeli, eğitip güçlendirmeli, PKK köpeğinin aleti olmasına engel olmalı diyorum. Türkler kadar Kürtler de PKK'dan zarar görüyor.

Kürtler'in sorunu Türkiye'nin sorunudur, Türkler'in de sorunudur.

Ama öncelikli sorun, kültür sorunudur. Kürtler'in çok ilkel, insanlık dışı kimi gelenekleri, onları köle kılıyor diyorum.

O geleneklerin neler olduklarını da yazdım.

Sitelerde Paylaş
Seyit,

Ben ne diyorum kardeşim? Devlet bu insanlara yardım etmeli, eğitip güçlendirmeli, PKK köpeğinin aleti olmasına engel olmalı diyorum. Türkler kadar Kürtler de PKK'dan zarar görüyor.

Kürtler'in sorunu Türkiye'nin sorunudur, Türkler'in de sorunudur.

Ama öncelikli sorun, kültür sorunudur. Kürtler'in çok ilkel, insanlık dışı kimi gelenekleri, onları köle kılıyor diyorum.

O geleneklerin neler olduklarını da yazdım.

eee tamam devlet nasıl cozmelı pkk sorununu

bu pkk sorununu kurtlere dokunmadan cozebılecek bır sıstem var mı

Sitelerde Paylaş

kürtlerin bir kısmının bu şekilde yaşadığı doğru ne yazık ki dtp dışında kimsenin umrunda değiller

ikincisi neyin kötü olduğuna bırakta yine kürtler karar wersin

mesela kimse kolay kolay seyite pkk yı ajanlar kurdu hep zararınıza çalıştı gibi şeyler empoze edemez

etmemelide sonuçta pkk olmasa kürtler şu an bu kadar bile rahat olabilirlermiydi bilmiyorum

Sitelerde Paylaş
kürtlerin bir kısmının bu şekilde yaşadığı doğru ne yazık ki dtp dışında kimsenin umrunda değiller

ikincisi neyin kötü olduğuna bırakta yine kürtler karar wersin

mesela kimse kolay kolay seyite pkk yı ajanlar kurdu hep zararınıza çalıştı gibi şeyler empoze edemez

etmemelide sonuçta pkk olmasa kürtler şu an bu kadar bile rahat olabilirlermiydi bilmiyorum

pkk olmasaydı ne olurdu kurtler

ya kraldan [b]ccc[/b]okk kralcı olurdu yada ermını rum alevıler uzerıne oynanan senaryolar kurtler uzerındede uygulanırdı

tarihinde seyit_rıza tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
eee tamam devlet nasıl cozmelı pkk sorununu

bu pkk sorununu kurtlere dokunmadan cozebılecek bır sıstem var mı

PKK'lılar kimler? PKK'yı destekleyenler kimler?

PKK'ya güvenip dağlara çıkanlar kimler?

Kürtler'e dokunmak da ne demek? PKK dokunmamış mı, dokunmuyor mu?

PKK için dağlarda dolaşan o gençler laz mı, ya da Bulgar göçmeni falan mı?

Ben başka bir şeyden sözediyorum sana. Aklın fikrin PKK.

PKK olmasaydı Kürtler çok daha rahat ve mutlu olurdu. Güneydoğu'daki bütün çatışmaların sorumlusu PKK'dır.

Diğer tüm halkların Kürtler'e duyduğu öfke ve kinin sorumlusu da PKK'dır. Kürtler neden bunu görmek istemiyor ve tek derdi uyuşturucu ve silah ticareti olan bir örgütüte bel bağlıyor?

PKK Kürtler'e hiçbir şey kazandırmadı. Kaybettirdi.

Ortada kazanılmış demokratik bir hak filan da yok. Hepsi göz boyama..

Kanlı terör örgütleri hiçbir zaman hiçbir şey elde edememiştir.

Onlar çıkarları adına her şeylerini satan insan gruplarıdır.

Abdullah Öcalan, yakalandığında "Ben aslında Türkler'i çok severim, Benim annem bile Türk" diyerek ağlamamış mıdır..

Sitelerde Paylaş

güneydoğunun kalkınmasını engelleyen pkk dır..

pkk güneydoğuda fabrika iş yeri vs açılmasına izin vermiyor..

çünkü gençler çalışırlarsa dağa çıkmazlar..

işte bu yüzden girişimciler pkk korkusundan güneydoğuda iş yapamıyor..

Sitelerde Paylaş

garip gelebilir ama bence Kürt sorunu diye bir şey yoktur.. sorun düpedüz Doğunun geri kalmışlığı ve yoksulluğudur..

PKK ve diğer Kürt Milliyetçisi siyasetlerle uzlaşılsa, Anayasada Kürtçe REsmi dil olarak kabul edilse, her taraftan kürtçe aksa, kürtler kürtlükleriyle rahat rahat gurur duysalar acaba TÜM sorunlar çözülecek mi?

Peki bu Kürt Milliyetçiliği varolan yoksullukla gazlanıp ilerde gözünü tamamen tüm coğrafyaya dikecek bir tür Kürt Megalo İDeasına saplanabilir mi?

MAzlum durumunda saldırganlığa gidiş tanıdık bir olgudur, Türkler'de de benzer şeyler olmadı mı? Kurtuluş savaşıyla yakamızı kurtardıktan sonra gözümüzü başka yerlere, Osmanlı mirasına dikmedik mi?

kısacası, Mİlliyetçilikle bir yere varılamaz...Kürt Entelleride bunu bir anlasınlar ve sorunu doğru koysunlar..

21.yy da artık Küreselleşen dünyada Türk-Kürt-cart-curt muabbetleri bırakılmadığı sürece bu işler devam eder..

şimdi bana itiraz edeceklere 1-2 örnek vermek isterim,

Doğudan göçeden ve doğru düzgün iş sahibi olabilen Kürt kökenli vatandaşlar neden PKK lı değillerdir? hatta bir çoğu muhafazakar tiplerdir?

Doğudan göç eden ve varoşlarda sefillik çeken Kürt kökenliler neden fanatik PKK lıdırlar?

YAni ortada Apaçık Sosyo-ekonomik faktörler vardır..

Sitelerde Paylaş
garip gelebilir ama bence Kürt sorunu diye bir şey yoktur.. sorun düpedüz Doğunun geri kalmışlığı ve yoksulluğudur..

Bask bölgesi sana hiç geri kalmış gibi mi duruyor?

PKK ve diğer Kürt Milliyetçisi siyasetlerle uzlaşılsa, Anayasada Kürtçe REsmi dil olarak kabul edilse, her taraftan kürtçe aksa, kürtler kürtlükleriyle rahat rahat gurur duysalar acaba TÜM sorunlar çözülecek mi?

Herhangi bir kürdün böyle bir iddiası mı var?

Peki bu Kürt Milliyetçiliği varolan yoksullukla gazlanıp ilerde gözünü tamamen tüm coğrafyaya dikecek bir tür Kürt Megalo İDeasına saplanabilir mi?

Böyle bir idea'nın olduğunu kim söylüyor? DTP açıkça ulus-devlet içerisinde çözümden bahsetmiyor mu?

MAzlum durumunda saldırganlığa gidiş tanıdık bir olgudur, Türkler'de de benzer şeyler olmadı mı? Kurtuluş savaşıyla yakamızı kurtardıktan sonra gözümüzü başka yerlere, Osmanlı mirasına dikmedik mi?

kısacası, Mİlliyetçilikle bir yere varılamaz...Kürt Entelleride bunu bir anlasınlar ve sorunu doğru koysunlar..

Kürt sorunu içerisinde milliyetçiliğe kayanlar elbette vardır; ancak, meşru demokratik ve kültürel hakları milliyetçiliğe hapsetmek ne kadar doğrudur? Aklı başında bir marksistin alacağı tavır bu mu olmalıdır?

21.yy da artık Küreselleşen dünyada Türk-Kürt-cart-curt muabbetleri bırakılmadığı sürece bu işler devam eder..

şimdi bana itiraz edeceklere 1-2 örnek vermek isterim,

Doğudan göçeden ve doğru düzgün iş sahibi olabilen Kürt kökenli vatandaşlar neden PKK lı değillerdir? hatta bir çoğu muhafazakar tiplerdir?

Doğudan göç eden ve varoşlarda sefillik çeken Kürt kökenliler neden fanatik PKK lıdırlar?

YAni ortada Apaçık Sosyo-ekonomik faktörler vardır..

Sosyo ekonomik nedenler olmadığını söyleyen mi var? Sorunun esası sosyo-ekonomik temelli zaten. Kimlik ve kültür sorununu yaratan da sınıfsal sosyo-ekonomik dizaynın ulus-devlet adı altında pazarlanması değilse de nedir? Milliyetçilik olgusunun(egemen milliyetçilik) burjuvaziye içkin bir kavram oluşu tesadüf müdür?

Sitelerde Paylaş
hıc bır yerde duymadıgım seylerı bu ulusalcılardan duyuyorum ya

ya sorun yok dıyenler sıddet yanlısı olanlar asımıleyı savunanlar asımıle olmadık dıye kızanlar

egıtımsızlıkten dıyen cahıllere pkknın ıcındekı unı menzunlarını gosterırım hatta cogu unılı sızın sandıgınız gıbı koyden gıtmıyorlar

ya farkı gormeyecek kadar cahıller dolu sıtede

ezen mıllıyetcılıgı yok etmek bıtırmek asımıle etmek uzerınedır ezılenın mıllıyetcılıgı ıse kendını korumak kulturunu korumak uzerınedır

yok efendım ulkenın tamamını ısterlermıs komık olmayın

yaw geçin şu klişeleri artık ya 1986'den beridir aynı geyikler...Ben çocuktum bunları duyardım büyüdüm aynı hikayeler..

Bu ülkede birileri sırf Türk oldukları için ayrıcalıklı mıdırlar? Var mı böyle bir şey? Yopk tabiiki..

Ben problem yok demiyorum, problem doğru konulmuyor diyorum..

ve tekrar soruyorum buradaki herkese..

HER YERE NE MUTLU KÜRTÜM DİYENE YAZSAK, ANAYASAYA KURUCU MİLLET OLARAK KÜRTLERİDE KOYSAK, KÜRTÇEYİ'DE İLKÖĞRETİME KOYSAK

sorunlar ÇÖZÜLECEK Mİ?

Sitelerde Paylaş

Empati kuracaksın arkadaş,kendini karşındaki adamın yerine koyacaksın.Batı Trakya'da Yunan hükumeti Türklerin ''Türk''olduğunu kabul etmeyince nasıl celalleniyorsan,aynı muamele ülkende yaşayan Kürtlere gösterilince de tavrını koyacaksın,yoksa yalancı ve iki yüzlüsün.Çok isterdim Kürtlerle bu ülkede beraber yaşamayı,ama artık çok geç,Kürtler Kürdistan istiyor ve bunun tek suçlusu onlara başka hiç bir şans bırakmayan T.C.

Sitelerde Paylaş
hıc bır yerde duymadıgım seylerı bu ulusalcılardan duyuyorum ya

ya sorun yok dıyenler sıddet yanlısı olanlar asımıleyı savunanlar asımıle olmadık dıye kızanlar

egıtımsızlıkten dıyen cahıllere pkknın ıcındekı unı menzunlarını gosterırım hatta cogu unılı sızın sandıgınız gıbı koyden gıtmıyorlar

ya farkı gormeyecek kadar cahıller dolu sıtede

ezen mıllıyetcılıgı yok etmek bıtırmek asımıle etmek uzerınedır ezılenın mıllıyetcılıgı ıse kendını korumak kulturunu korumak uzerınedır

yok efendım ulkenın tamamını ısterlermıs komık olmayın

yaw geçin şu klişeleri artık ya 1986'den beridir aynı geyikler...Ben çocuktum bunları duyardım büyüdüm aynı hikayeler..

Bu ülkede birileri sırf Türk oldukları için ayrıcalıklı mıdırlar? Var mı böyle bir şey? Yopk tabiiki..

HER YERE NE MUTLU KÜRTÜM DİYENE YAZSAK, ANAYASAYA KURUCU MİLLET OLARAK KÜRTLERİDE KOYSAK, KÜRTÇEYİ'DE İLKÖĞRETİME KOYSAK

sorunlar ÇÖZÜLECEK Mİ?

haa arkadaş demişki PKK içinde üniversiteliler var filan..bu mantıkla gidersek benim üniversitede en fazla kavga ettiğim Ülkücü FAşist İSa isimli Siirtli Kürt oğlu Kürt bi adamdı...Marmara ünide bilen bilir..

Sitelerde Paylaş

sorunlar ÇÖZÜLECEK Mİ?

evet aynı hıkayeler demokrası adına ulke bırsey yapmıyor ondan hala aynı geyıkler suruyor

demokratık haklarıda verdın mı cozulur

Sitelerde Paylaş
Bask bölgesi sana hiç geri kalmış gibi mi duruyor?

konumuz İspanya değil Türkiye..

Kürt sorunu içerisinde milliyetçiliğe kayanlar elbette vardır; ancak, meşru demokratik ve kültürel hakları milliyetçiliğe hapsetmek ne kadar doğrudur? Aklı başında bir marksistin alacağı tavır bu mu olmalıdır?

Kürt sorunu olgusu zaten Milliyetçi-ulusal bir sorundur...1980'den beridir olan bitenler neydi? ayrı bir Kürt Cumhuriyeti..

peki sana soru 1980'den önce neden Kürt kökenliler birlikte Türkiye Sosyalist devrimi için mücadele ediyorlardı? PKK nn ve diğer Rızgari falan fişmanların esamesi okunmuyordu?

Sosyo ekonomik nedenler olmadığını söyleyen mi var? Sorunun esası sosyo-ekonomik temelli zaten. Kimlik ve kültür sorununu yaratan da sınıfsal sosyo-ekonomik dizaynın ulus-devlet adı altında pazarlanması değilse de nedir? Milliyetçilik olgusunun(egemen milliyetçilik) burjuvaziye içkin bir kavram oluşu tesadüf müdür?

eee çözüm nedir? burada çözümü tartışıyoruz...çözüm dağa taşa ota boka KÜRT mü yazmaktır? Kürtlerin kürtçe İnkılap Tarihi okuması mı çözümdür?

DTP mitinglerinde boy gösteren feodal kılıklı yoksul kitleler bunlarla tatmin olacaklar? acaba gerçekte hangi dertlerle oraya gidiyorlar?

Sitelerde Paylaş
PKK'lılar kimler? PKK'yı destekleyenler kimler?

PKK'ya güvenip dağlara çıkanlar kimler?

Kürtler'e dokunmak da ne demek? PKK dokunmamış mı, dokunmuyor mu?

PKK için dağlarda dolaşan o gençler laz mı, ya da Bulgar göçmeni falan mı?

Ben başka bir şeyden sözediyorum sana. Aklın fikrin PKK.

PKK olmasaydı Kürtler çok daha rahat ve mutlu olurdu. Güneydoğu'daki bütün çatışmaların sorumlusu PKK'dır.

Diğer tüm halkların Kürtler'e duyduğu öfke ve kinin sorumlusu da PKK'dır. Kürtler neden bunu görmek istemiyor ve tek derdi uyuşturucu ve silah ticareti olan bir örgütüte bel bağlıyor?

PKK Kürtler'e hiçbir şey kazandırmadı. Kaybettirdi.

Ortada kazanılmış demokratik bir hak filan da yok. Hepsi göz boyama..

Kanlı terör örgütleri hiçbir zaman hiçbir şey elde edememiştir.

Onlar çıkarları adına her şeylerini satan insan gruplarıdır.

Abdullah Öcalan, yakalandığında "Ben aslında Türkler'i çok severim, Benim annem bile Türk" diyerek ağlamamış mıdır..

bende onu dıyorum zaten pkk ıle kurlerı ayrı tutmak olmaz

pkk olmasaydı anılmazdı kurdun adı

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...