Jump to content

Amaç ne ?

Recommended Posts

• İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Nekadar yazık kullanılan ifadelere bak... Peki sen çık konuş bakalım senin suratın hakkında sesin hakkında ne yorumlar olacak yazık... Öncelikle kalbinizi temizleyin insanları yargılarken ondan sonra düşünerek yazın ...

Başlığı açan arkadaş gibide dogmacı olmayın..Bu bayanın sırf fiziksel özelliklerine bakarak yok fesatmış yok köpek gibi sesi varmış mış mış ...Kadının anlattıkları şeyler tabiki doğru , o kişinin neler yaşadığını nereden biliyorsunuz ki oyun vs den bahsediyorsunu kaldıki sizin bu oyun dediğiniz şeyleri Masonluk veya Abd faliyetleri olarak algılayıp konuyu buraya çekmeniz ise Bir Karşı yansıtma sadece.

Hoşuma gitmeyen şeyde tamda bu, beğenmediğiniz hoşunua gitmeyen kabullenemediğiniz şeyleri çok güzel çamurlluyıp üste çıkmaya çalııyorsun.. Milyonlarca basit insanda bir farkınız yoksa.. Haa karşı çıkarsınız yok Muhammet yle yapmamıştır islam ülkelerinde bu yoktur dersiniz Ayrı saygı duyarız ama böyle Cahil karaması yapmayınız....

Canım kardeşim benmi dogmatiğim yoksa o propagandaya inananlarmı.Çok basit bir şey söylüyorum Suriye'yi tanıyorum o kadının bahsettikleri ile Suriye'nin alakası yok diyorum.Ya bizzat gidip geldiğim bir ülke orda akrabalarım var anlamamakta niye ısrar ediyorsunuz.O kadın Afganistan'dan İran'dan bahsette ayrı yada direk İslamın uygulamalarından teolojiden bahsette birşey demiyorum.Laik bir ülkeye çamur atmakta amaç ne sen onu söyle birde buna ateizmi alet etmek ne demek oluyor.

Ateizm yobazlığına kapılmayın , bazıları size Arabı cani göstermeye çalışıyor, kimsenin oyuncağı olmayın diyorum.

Sitelerde Paylaş
CİA'in dünyanın dört bir yanında darbe tezgahladığı propaganda mı Astur? CİA'in ''bizim çocuklar''ı propaganda mı?

Arkadaşım bir kere de konuda kalmaya çalış, her sefer aynı şey. Ben sana ne sordum? Bunu mu sordum? Zeitgeist'ı sormadım mı? Haydi söyle bana Zeitgeist'ı sağlam bir yapım yapan ama bu filmi "sekizinci sınıf propaganda filmi" yapan ne?

Burada itiraz edilen şey İslam'ın saçma sapan inanç modları değil; kaldı ki ben de bir ateistim. Orada basbayağı bir ajitasyon var; sosyal olaylar onunla ilinti birtakım gerçeklerden soyutlanarak ele alınamaz. Radikal İslam gerçeği ve İslamofobi ilişkisi gibi. Yahut Modern batı sömürgeciliği ile intihar eylemcileri '' gibi. Siyahların halen sömürüldüğü bir ülke düşün ve aynı ülke dünyanın birçok yerindeki fiili işgallerin baş sorumlusu ve yine aynı ülke ''özgürlükler ülkesi öyle mi? :) Ne tesadüf ki tam da BOP projesinin ve ABD işgallerinin olduğu bir zamanda Medeniyetler İttifakı ve Medeniyetler Çatışması ucubelikleri boy veriyor(sanki medeniyetler normalde pikniğe gidip rakı içiyor da biz bilmiyoruzz :) ) ve hoppaaa, birden batının aklına İslam Ülkelerinin geri kalmışlığı geliveriyor, ne tesadüf Astur değil mi?

"Radikal" islamı da mı ABD çıkardı? Asırlardır yaşanan "radikal" olmayan islam nasıl birşey acaba? Şeriatla yönetilen ülkelerdeki durumun sorumlusu da ABD değil mi? İntihar saldırılarını da mı Batı çıkardı?

Bu arada ABD'de siyahlar nasıl halen sömürülüyor? Bir anlat bizlere.

Bu arada BOP ne zaman çıktı güzel kardeşim? Medeniyetler çatışması denen olay ABD'li bir siyaset bilimcinin 1992'de ortaya attığı bir teori, bu tarz onlarca belki yüzlerce teori ortaya atılıyor, nedir yani.

Bir kadının İslam ülkeleri yerine ABD ve Batı'da yaşaması onların daha çok hak ve özgürlük sahibi olacağı anlamına gelir mi gelmez mi?

İdeolojik saplantılar zararlı işte, insan belli ki düzgün düşünemiyor...

Ben kadının anlattıkları İslam'da yoktur dedim mi? Hayır, hatta olmuştur da... Peki, kadının söylediği ne? Sorunun kendisi İslam ve gelin bu ilkelleri kurtaralım(benzertme var, ifadeye takılma :) ). Asturum, ABD'de de Irak'â özgürlük ve demokrasi getireceğiz diye girmemiş miydi? Sonuç? İstersen bir zahmet BBC'nin belgesellerine göz at, bak bakalım Irak halkı işgalden çok mu memnun? Bak bakalım özgürlük ve demokrasi mi gelmiş Irak'a? Sahi, bu demokrasi denen şey dünyanın hangi ülkesine yabancı bir gücün işgali ile gelmiş Astur? Dahası Afganistan ve Irak halkları ABD'den böyle bir talepte mi bulunmuş? Bush itine toplu dilekçe mi verdi bu insanlar, bizi kurtarın diye? :)

Sorun islam değil yani?

Bu arada yazdıklarının kadının videoda söyledikleri ile ne alakası var? Irak falan geçiyor mu? ABD İslam ülkelerini işgal etsin mi diyor? Irak halkı işgalden memnun mu diyor? Ne diyor kadın. Bir kere de alakalı birşeyler yaz be Albatross! Hangi konu olursa olsun alakalı alakasız papağan gibi ezberlediğin şeyleri yazıyorsun...

Herderr konusunda verdiğim linklerin hepsi birbiriyle alakalıdır Astur, zahmet edip cevabını orada yazaydın. Herderr'in halkbilimine bakışı ve genel felsefesi ile ilgili bazı linklerdi onlar. Ve orada romantik milliyetçiliğin yeni bir aşaması olduğu yazılıyordu Herderr'le ilgili. Avrupa Fikir Tarihinde Halkbilimi çalışmalarına bakarsan Herderr'in ve 18yy halkbilimcilerinin neler düşündüklerini göreceksin. Bunlar benim değil, halkbilimcilerin görüşleriydi bizzat ki onu da belirtmiştim yazımda...

Herderr değil Herder bir kere. Ve yazdıklarının nazizmle yakından uzaktan alakası yok, konuları alakasız uzun kopyala yapıştırlar ile boğduğundan cevap veresim gelmiyor açıkçası...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım bir kere de konuda kalmaya çalış, her sefer aynı şey. Ben sana ne sordum? Bunu mu sordum? Zeitgeist'ı sormadım mı? Haydi söyle bana Zeitgeist'ı sağlam bir yapım yapan ama bu filmi "sekizinci sınıf propaganda filmi" yapan ne?

Zeitgeist'te salvador allende'nin CİA tezgahına gittiği söylenmiyor muydu arkadaşım? Eee, buna mı şaşırdın? CİA tezgahları yok mu yani? Kaldıki zeitgeist üzerinden tartışma açan kim?

"Radikal" islamı da mı ABD çıkardı? Asırlardır yaşanan "radikal" olmayan islam nasıl birşey acaba? Şeriatla yönetilen ülkelerdeki durumun sorumlusu da ABD değil mi? İntihar saldırılarını da mı Batı çıkardı?

Bin Ladin'i ve el Kaide'yi destekleyen Abd değil mi? Hamas'ın Filistin'de palazlanmasına neden olan İsrail değil mi?Aynı ABD suudi arabistan gibi şeriatın babası bir ülkeyle ilişki kurmuyor mu? AKP de İslamcı değil mi? Daha düne kadar bu adamlar Milli Görüşçü değilmiydi? Fettullah Gülen'i kendi evinde barındıran ABD değil mi?

Afganistan'daki Taliban Sovyetlere karşı savaşırken ABD tarafından silahlandırılıp desteklenmedi mi? Bu adamlar o zamanlar Laik miydi? Yeşil Kuşak projesi de yalan mıydı?

ABD'NİN ORTAASYA POLİTİKASI VE 11 EYLÜL SONRASI YENİ AÇILIMLAR-DOÇ. DR. ERHAN ÇAĞRI-ANKARA ÜNİ. SİY. BİL. FAK. ULUSLAR AR. İL. BÖL.

http://www.stradigma.com/turkce/kasim2003/vizyon.html

Sorun şu ki, İslamcı bir hükümet, şayet Amerikan çıkarlarına hizmet ediyorsa sorun olmuyor; bu durum diktatörler için de geçerli. İşte suudi arabistan örneği...

Bu arada ABD'de siyahlar nasıl halen sömürülüyor? Bir anlat bizlere.

http://www.tumgazeteler.com/?a=4305269

Bu haberde ABD'deki çeşitli bakanlıklardan alınan bazı veriler var.

ABD'de siyah bir başbakanın ancak 2009 a doğru seçilebilmesini ise bilmem söylemeye gerek var mı?

Bu arada BOP ne zaman çıktı güzel kardeşim? Medeniyetler çatışması denen olay ABD'li bir siyaset bilimcinin 1992'de ortaya attığı bir teori, bu tarz onlarca belki yüzlerce teori ortaya atılıyor, nedir yani.

Hep aynı martavallar, bugün de birileri medeniyetleri barıştırıyor :) Sorun batılı siyasal yönelimlerde yahut siyasal jargondadır. ABD'nin Irak'ı işgal ederken kullandığı söylemlerle Latinler yağmalanırken ortaya konanlar arasında kaç yüzyıl geçti hala benzerlik var. Sorun da budur, sorun oryantalizmdir; sorun İslam değildir. Terörizme karşı savaşta bize diyalog ve barış güvercinleri uçaranlar iş kendilerine gelince birdenşahin kesiliyorlar. ABD tek bir saldırıya uğradı Irak ve Afganistan'ı işgal etti. Peki biz ne hakla kendi ülkemizde diyalog ve barış çağrısı yapacağız? ABD ve Avrupalı birçok devlet IRAK VE AFGANİSTAN'A gelince şahin; ama Türkiye'ye gelince birden demokrasi havarisi kesil miyor mu? Peki ben bu düşüncelerimden dolayı İslamcıları mı destekliyorum? Yahut, siyasal İslam'a kucak mı açıyorum?

Bir kadının İslam ülkeleri yerine ABD ve Batı'da yaşaması onların daha çok hak ve özgürlük sahibi olacağı anlamına gelir mi gelmez mi?

İdeolojik saplantılar zararlı işte, insan belli ki düzgün düşünemiyor...

Evet, Irak'a demokrasi ve özgürlük götüreceğini söyleyen ABD şahinleri mükemmel düşünüp bizi İslam şerrinden koruyor değil mi?Irak'ta bulamadığı kimyasalları ABD Afganistan'da bulacaktır belki; o da olmazsa İran'a da bir uğrayıverirler. Düzgün fikirlerinize de doyum olmuyor, ideolojiymiş, gören de barış güvercinlerini besliyor da zehirliyoruz sanacak, pess vallahi...

Sorun islam değil yani?

Bu arada yazdıklarının kadının videoda söyledikleri ile ne alakası var? Irak falan geçiyor mu? ABD İslam ülkelerini işgal etsin mi diyor? Irak halkı işgalden memnun mu diyor? Ne diyor kadın. Bir kere de alakalı birşeyler yaz be Albatross! Hangi konu olursa olsun alakalı alakasız papağan gibi ezberlediğin şeyleri yazıyorsun...

Arkadaşım,

Sorun İslam'a yönelttiği eleştirilerde değil, bunu kaç kere söylemem gerekiyor? İslam'ın yüzyıllar boyunca gelen yeni bir sofistike inanç modu olduğunu ben her yerde söylüyorum zaten. Benim derdim o değil. Eleştiri somut bir gerçeklik üzerinden giderek ABD fetişizmine dayanıyor; neymiş? Kadın basitçe diyor ki İslam tu kaka(doğru), İslam beni köle yaptı(doğru); ama ABD MUHTEŞEM, ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ VE GELİN BU İSLAMLA SAVAŞALIM.

Peki, kadının Suriye ile ilgili söylediklerinde kaynak var mı? Yok... Somut bir kanıt var mı? Yok... Peki Suriye İslamcı bir ülke mi? :) Peki, sen niye ''be kadın, iyi hoş, güzel de hani kanıt? Suriyeyle ilgili herhangi bir somut kanıt gösterdin mi?'' diye sormuyorsun?

Herderr değil Herder bir kere. Ve yazdıklarının nazizmle yakından uzaktan alakası yok, konuları alakasız uzun kopyala yapıştırlar ile boğduğundan cevap veresim gelmiyor açıkçası...

Astur,

Kafandaki bazı imajlardan sıyrılsan iyi edersin. Alakası yok demekle alakasız olmuyor. Sana verdiğim alıntılarda alakasız yahut yanlış olan yerleri göster tartışalım. Neresi yanlış orada yazanların? Neresini anlamadın? Sana topu topu bir sayfalık alın yaptım, alıntıya boğdun diyorsun. Yanlış olanı göster öyleyse, buyur meydan senin...

Sitelerde Paylaş
Suriye diktatörlükle suçlanabilir ama İslam'ın suçları ile suçlanamaz.

Marcos, Suriye'de şeriat mahkemeleri de yok mu? Dini liderler de yok mu?

Bu kadın dini bir çevrede büyütülmüş olamaz mı?

Videodaki kadın birilerinin gazlamasıyla konuşuyor olabilir, fakat dedikleri bence yalan değil. Ona bakarsanız İranlı bir aile de İran'daki durumla barışık, evde istediklerini yapabiliyorlarmış. Alış veriş merkezleri modernmiş vs. vs. İnsanlar bir şekilde içinde bulundukları sisteme alışıp barışık olmaya itilir. Bu kadın öyle istemediğini belirtiyor.

Bir sosyalist ülke daha az olması bence size batıyor.

Sitelerde Paylaş
Zeitgeist'te salvador allende'nin CİA tezgahına gittiği söylenmiyor muydu arkadaşım? Eee, buna mı şaşırdın? CİA tezgahları yok mu yani? Kaldıki zeitgeist üzerinden tartışma açan kim?

Cevap yazmadan karşıdaki ne yazıyor okuman gerekiyor. Ben ne sordum?

"Haydi söyle bana Zeitgeist'ı sağlam bir yapım yapan ama bu filmi "sekizinci sınıf propaganda filmi" yapan ne?"

Evet, var mı buna cevabın?

Ha bu arada Allende'nin devrilmesinde ABD'nin payı var ama daha büyük pay ekonomiyi gelen Sovyet yardımlarına rağmen batırmasında.

Bin Ladin'i ve el Kaide'yi destekleyen Abd değil mi? Hamas'ın Filistin'de palazlanmasına neden olan İsrail değil mi?Aynı ABD suudi arabistan gibi şeriatın babası bir ülkeyle ilişki kurmuyor mu? AKP de İslamcı değil mi? Daha düne kadar bu adamlar Milli Görüşçü değilmiydi? Fettullah Gülen'i kendi evinde barındıran ABD değil mi?

Zamanında Sovyetlere karşı desteklediler evet, ama ona bakarsan zamanında Sovyetleri de desteklediler, Sovyetleri de mi ABD yarattı bu mantıkla?

Hamas'ı palazlandıran İsrail mi? Niye böyle birşey yapsın?

Suudi Arabistan'la İran'la falan bizim de ilişkilerimiz yok mu? Buradan mı radikal İslamı ABDnin yarattığı sonucuna varmalıyız? İslam sanki 1400 senedir çok modern, ABD yüzünden radikal oldu, hadi oradan.

Afganistan'daki Taliban Sovyetlere karşı savaşırken ABD tarafından silahlandırılıp desteklenmedi mi? Bu adamlar o zamanlar Laik miydi? Yeşil Kuşak projesi de yalan mıydı?

ABD'NİN ORTAASYA POLİTİKASI VE 11 EYLÜL SONRASI YENİ AÇILIMLAR-DOÇ. DR. ERHAN ÇAĞRI-ANKARA ÜNİ. SİY. BİL. FAK. ULUSLAR AR. İL. BÖL.

Evet de yukarıda da yazdım, zamanında Sovyetleri de destekledi. Uluslararası ilişkilerolayı öyle arkadaşlık ilişkisi tarzı birşey değil işte, onu anlayamıyorsunuz.

Makalenin de ilgili kısmını getirseydin, hepsini okuyacak zamanım yok şu anda, anlatılan nedir?

Sorun şu ki, İslamcı bir hükümet, şayet Amerikan çıkarlarına hizmet ediyorsa sorun olmuyor; bu durum diktatörler için de geçerli. İşte suudi arabistan örneği...

Hmm o zaman gidip devirsin mi diktatörü ABD?

http://www.tumgazeteler.com/?a=4305269

Bu haberde ABD'deki çeşitli bakanlıklardan alınan bazı veriler var.

ABD'de siyah bir başbakanın ancak 2009 a doğru seçilebilmesini ise bilmem söylemeye gerek var mı?

Sömürü ile alakası ne? ABD'de siyahların durumu beyazlara göre kötü, bu bilinen birşey, ama zaten bunu düzeltmek için pozitif ayrımcılık yasaları vs. yürürlükte, geçmişteki durum yüzünden oluşan sosyo-kültürel eşitsizlikler bunlar.

Bu arada ABD'nin yüde 74ü beyaz, yani siyah bir başkanın seçilmesi öyle geç kalınmış ya da engellendiği için gerçekleşmemiş bir olay falan değil. Sonuçta Obama seçildi, "sömürülen" bir siyah olmasına rağmen hem de...

Hep aynı martavallar, bugün de birileri medeniyetleri barıştırıyor :) Sorun batılı siyasal yönelimlerde yahut siyasal jargondadır. ABD'nin Irak'ı işgal ederken kullandığı söylemlerle Latinler yağmalanırken ortaya konanlar arasında kaç yüzyıl geçti hala benzerlik var. Sorun da budur, sorun oryantalizmdir; sorun İslam değildir. Terörizme karşı savaşta bize diyalog ve barış güvercinleri uçaranlar iş kendilerine gelince birdenşahin kesiliyorlar. ABD tek bir saldırıya uğradı Irak ve Afganistan'ı işgal etti. Peki biz ne hakla kendi ülkemizde diyalog ve barış çağrısı yapacağız? ABD ve Avrupalı birçok devlet IRAK VE AFGANİSTAN'A gelince şahin; ama Türkiye'ye gelince birden demokrasi havarisi kesil miyor mu? Peki ben bu düşüncelerimden dolayı İslamcıları mı destekliyorum? Yahut, siyasal İslam'a kucak mı açıyorum?

BOP terimi ile Medeniyetler Çatışması teorisinin ortaya atılmaları arasında 10-12 sene var, bunlar ilişkili diye iddia ediyor musun hala bir kere? Sorduğum bir soruya bile cevap ver(e)meden yazmaya devam ediyorsun, inanılmaz bir olay. Latinlerle ne alakası var bu arada? Aradan yzlerce yıl geçmiş, bağlam bambaşka ama sen bağı kurabilmişsin maşallah.

Ve bence evet, ABD karşıtlığı yapacağım diye İslamcıları savunur hale düşüyorsun. Sorun islam değil oryantalizmmiş, peehhh.

Evet, Irak'a demokrasi ve özgürlük götüreceğini söyleyen ABD şahinleri mükemmel düşünüp bizi İslam şerrinden koruyor değil mi?Irak'ta bulamadığı kimyasalları ABD Afganistan'da bulacaktır belki; o da olmazsa İran'a da bir uğrayıverirler. Düzgün fikirlerinize de doyum olmuyor, ideolojiymiş, gören de barış güvercinlerini besliyor da zehirliyoruz sanacak, pess vallahi...

Yahu sanki karşımda robot var. Kadın bunlarla ilgili bir kelime söylemiş mi? Ne alakası var Irak'la falan kadının dediklerinin, otomatiğe bağlamışsın resmen, papağanlık yapıyorsun sadece.

Arkadaşım,

Sorun İslam'a yönelttiği eleştirilerde değil, bunu kaç kere söylemem gerekiyor? İslam'ın yüzyıllar boyunca gelen yeni bir sofistike inanç modu olduğunu ben her yerde söylüyorum zaten. Benim derdim o değil. Eleştiri somut bir gerçeklik üzerinden giderek ABD fetişizmine dayanıyor; neymiş? Kadın basitçe diyor ki İslam tu kaka(doğru), İslam beni köle yaptı(doğru); ama ABD MUHTEŞEM, ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ VE GELİN BU İSLAMLA SAVAŞALIM.

Fetişizm falan değil, sen de ABD'de yaşasaydın o kadın gibi özgür olurdun, konu din de olsa siyaset de olsa ifade özgürlüğün garanti altında olurdu,özgürce konuşur ve yaşardın. Yalan mı? İslamla savaşalım diyor, 1.3 milyar müslümanın düşüncelerini değiştireceğim diyor, bunlar kötü şeyler mi? Bence değil. Kadın sanki müslümanları bombalayalım öldürelim falan dedi...

Peki, kadının Suriye ile ilgili söylediklerinde kaynak var mı? Yok... Somut bir kanıt var mı? Yok... Peki Suriye İslamcı bir ülke mi? :) Peki, sen niye ''be kadın, iyi hoş, güzel de hani kanıt? Suriyeyle ilgili herhangi bir somut kanıt gösterdin mi?'' diye sormuyorsun?

Kadın Suriye şeriatla yönetiliyor, ya da sokaklarda el kesiyorlar falan demiyor dikkat ettiysen. Hepimizin çok iyi bildiği şeylerden bahsediyor, İslam toplumlarında kadına bakış kadının dediklerinden farklı bir şekilde mi şimdi?

Astur,

Kafandaki bazı imajlardan sıyrılsan iyi edersin. Alakası yok demekle alakasız olmuyor. Sana verdiğim alıntılarda alakasız yahut yanlış olan yerleri göster tartışalım. Neresi yanlış orada yazanların? Neresini anlamadın? Sana topu topu bir sayfalık alın yaptım, alıntıya boğdun diyorsun. Yanlış olanı göster öyleyse, buyur meydan senin...

Ne imajı?

Yahu alakasız yazıyorsun, bu başlıkta yazdıklarının %99'u kadının dedikleri ile alakasız, Heder ile yazdıklarının da bir cümlesinin bile nazilerle falan alakası yok. Yanlış ya da doğru fark etmez, ben sana buraya yanlış olmayan ama alakalı da olmayan sayfalarca bilgi dökebilirim ama bir anlamı olmaz. O başlıkta göstersene bakalım Heder ve Nazilerin ne alakası varmış, ben kopyaladığın yazıları cümle cümle alıntılayıp "bu da alakaszı, bu da, bu da" falan mı yazayım yani? Alakalı yeri sen göster.

Sitelerde Paylaş

Videodaki kadın birilerinin gazlamasıyla konuşuyor olabilir, fakat dedikleri bence yalan değil. Ona bakarsanız İranlı bir aile de İran'daki durumla barışık, evde istediklerini yapabiliyorlarmış. Alış veriş merkezleri modernmiş vs. vs. İnsanlar bir şekilde içinde bulundukları sisteme alışıp barışık olmaya itilir. Bu kadın öyle istemediğini belirtiyor.

:good:

Aynen.

Sitelerde Paylaş

ARKADAŞLAR

Şunu görüyorum ki herkezin haklı olduğu yanlar var .... Sadece savunduğumuz şeylerde çok keskiniz , benim hoşlanmadığım bu topic te sadece bir konu var oda bazı arkadaşların bayını fiziksel özelliklerinden dolayı aşağılaması buna ön yargı derler , Başkalarını dogmatik olmaklar suçlarken sizi dogmatik yapar.. Onun haricinde , Bayan evet yaşadığı islam baskısından çok zarar görmüş ve kadınsal güdülerle başka kadınların bunu yaşamasını istemeye bilir. Evet günümüz Suriyesi laik yada sosyal bir yapıda da olabilir ve kadın aşırı derecede ABD rüyasınıda kaptırmış olabilir kendini ,ben burada önemli olan noktanın , baskıcı müslüman ülkelerinde kadınların yaşadığı baskıya haklı bir şekilde red eden bunu kaldırmaya çalışan bir kadın görüyorum , bunlar zaten yıllar önce olması gereken şeyler ve buna cesaret edebilen kadınlarda okadar az ki şimdi bırakalımda bu kadınların sayısı artsın , yoksa hiçbirşeyin değişeceği yok...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Evet Suriye'de şeriat mahkemeleri yok.Hatta Suriye İslam ülkesi bile değil.Gayri müslimler iktidarda.İnandıkları Allah bile farklı.Ama kapitalist İngilterede İslami Şeriat Mahkemeleri var.Kapitalist laikliği ancak yatsıya kadar dır.

İşte Suriye'nin Resmi yapısı.

Resmi adı: Suriye Arap Cumhuriyeti

Başkenti: Şam (Dımeşk)

Yüzölçümü: 185.180 km2

Nüfusu: 16.500.000 (1999 tahmini).

Etnik yapı: % 88 Arap, % 6 Kürt, % 2.8 Ermeni, % 1 Türk, % 1 Rum. Kalan nüfusu Süryâniler, Keldaniler, Nasturiler, Çerkezler ve Yahudiler oluşturur.

Dil: Suriye'nin resmi dili Arapça'dır. Bunun yanı sıra Kürtçe, Türkçe gibi değişik etnik unsurlara ait diller de konuşulmaktadır.

Din: Devletin resmi dini yoktur. Ancak halkın % 74'ü sünni Müslüman, % 11'i Nusayridir. Nusayriler ehli sünnet alimlerinin gulatu'ş-şi'a (Şiilerin taşkınları) dedikleri fırkalardan olan ve Hz. Ali (r.a.)'ın ilâh olduğuna inanan bir kitledir. Hıristiyan inancındaki teslise (üçlemeye) benzer bir inanç sistemleri vardır. Lazkiye bölgesinde çoğunluğu oluştururlar. Nüfusun % 3'ü Dürzidir ve es-Suveyde (Cebelu Duruz) bölgesinde yoğundurlar. % 0.8 oranında İsmaili vardır. Nüfusun % 10'a yakın bir kısmı da hıristiyandır. Binde bir oranında da yahudi mevcuttur. Bunların yanı sıra az sayıda da yezidi bulunmaktadır.

Coğrafi durumu: Bir Ön Asya ülkesi olan Suriye kuzeyden Türkiye, doğudan Irak, güneyden Ürdün, batıdan Lübnan ve Akdeniz'le çevrilidir. Önemli akarsuları Fırat, Asi ve Habur ırmaklarıdır. Su kaynakları bakımından zengin sayılır. Topraklarının % 33'ü tarıma elverişlidir ve bu arazinin de % 10'u suludur.

Yönetim şekli: Suriye'de şeklen çok partili ancak gerçekte Baas diktatörlüğünü esas alan bir rejim hâkimdir. Ülke 14 Mart 1973'te yürürlüğe giren anayasayla yönetilmektedir. Anayasa devlet başkanına geniş yetkiler vermektedir. Anayasa ülkenin yönetim şeklini "sosyalist halk demokrasisi" olarak niteler

Yani neymiş o kadın yalan söylüyormuş.

Sitelerde Paylaş
Cevap yazmadan karşıdaki ne yazıyor okuman gerekiyor. Ben ne sordum?

"Haydi söyle bana Zeitgeist'ı sağlam bir yapım yapan ama bu filmi "sekizinci sınıf propaganda filmi" yapan ne?"

Evet, var mı buna cevabın?

Ha bu arada Allende'nin devrilmesinde ABD'nin payı var ama daha büyük pay ekonomiyi gelen Sovyet yardımlarına rağmen batırmasında.

Zietgeist'te birçok bölüm var: ABD mali sistemi, seçim sistemi, savaş olgusu, milliyetçilik-din-mali sistem hegemonyası, dinsel inançların kökleri(özellikle hristiyanlık), parasal mali sistemin çelişkileri vs. Aslında bu bir proje; venüs projesi diye bilinen bir projenin sunumundan ibaret. Kapsamı geniş olduğu için birçok hata da mevcut. Belgesel ''olan'' ı ve ''olması gereken''i söylüyor. Eleştiriler ABD ve Hristiyanlık merkezli. Peki bu bir komplo mudur? Hayır; bu bir projedir, mevcut olana alternatiftir öncelikle. İddiaların hepsi doğru mudur?

1. Irak savaşı ve küresel şirketlerin rolü: Yalan mı?

2. Hristiyanlığın Paganist kökenleri: Yalan mı?

3. ABD bankacılık sistemi ve kapitalizmin sürekli borç krizleri: Yalan mı?

4. 11 eylül bahane edilerek yapılan işgaller: Yalan mı?

5. cnn, nbc, fox gbi medya tekellerinin haberlere sansür koyması: Yalan mı? Olmayan bir şey mi?

6. Savaş sanki çok doğalmış gibi anlatılıyor ve abd ordular küresel şirketlerin bekçisi gibi: Yalan mı?

Bu belgeselin ABD yasaklı olduğunu gösteren bir haber de okudum, 2008 tarihli, şu an durumu bilmiyorum ama.

Bir ülke düşün ki, küresel gücünü askeri gücü ve zorbalığından alıyor; ve İslam karşıtı bir kadın İslam'a alternatif olarak ABD'nın özgür yaşam felsefesini gösteriyor. Bunu söyleyen kadın ya süzme salağın teki, hiçbir şey bilmiyor; yahut basbayağı ajitasyon yapıyor. Zeitgeist evanjelik klisenin ve ABD savaş makinesinin çıkarlarını ters şeyler söylediği için karşı propagandaların da gecikmediğini görüyoruz.

Biraz da şeytanın avukatlığını yapalım ve soruyorum: İslam etkisinde gelişen kültür İslam şeriatından mı ibarettir? Yahut, İslam etkisinde gelişen geniş bir mistik yelpaze S. Arabistan, Afganistan yada radikal islamcı örgütlerden mi ibarettir? Daha da somutlamak gerekirse; ,İslam kültürü Vahabi-selefi şeriatından mı ibaret?

O kadına göre sorun İslam'ın kendisi, bunun ılımlısı da radikali de vs envai çeşit türü de bir. Böyle bir realite var mıdır gerçekten? Öncelikle bilinmesi gereken şey, İslam olarak anlatılan dinin ötesinde onlarca farklı kültür ve halkın değerlerinin bütünleştiği bir ''kültür'' gerçekliğinin olduğudur. Kadının İslam özelinde getirdiği eleştirilerin saptırıldığı temel nokta ise, onlarca farklı halkın karma bir sentezinden oluşan Kültürel zenginliği İslam şeriatına yahut salt İslam'a indirgemesidir. Sosyolojik bakımdan bu değerlendirmenin ''indirmeci'' yönü nedeniyle ''sakat ve hastalıklı'' bir değerldirme olduğu ortadadır. Kültürel olguları yaşandığı toplumun politik, sınıfsal, sosyal, siyasi gerçekliklerinden soyutlayamazsınız. Peki kadının İslam değerlendirmesinde ''politik, iktisadi, sosyal'' herhangi bir disipline ait kıstaslar var mıdır? Bu duruma yakın tarihlerde yaşadığımız vahim bir olaydan örnek verilebilinir: Mardin Katliamı...

Birçok sosyoloğun ve bölgeyi yakından tanıyan insanların görüşlerinden anladığımız kadarıyla, bu katliamı bölgede süre giden ''töre ve gelenek'' olgusuyla izah etmek ve dahası ona indirgemek mümkün değildir. Koruculuk gerçeği, bölgedeki iktisadi yapının bozulması ve yıllardır süregelen hastalıklı bir devlet yönetme geleneği bu katliamın her aşamasında kendini ele vermektedir. Peki, biri de kalkıp bu katliamın ''Kürtlere has bir gerçeklik'' olduğunu söylese; sorunun töre-möre değil, bizzat ''Kürtler''de olduğunu söylese ne düşünürsünüz? İşte, kadının yaptığı da aynen budur: Herhangi bir sosyal realiteden/sorundan yola çıkarak(bu sorun gerçekten vardır elbette) sorunun tüm kaynağını -sorunun yaratan diğer tüm sosyolojik, iktisadi, sınıfsal ve politik ve politik verileri dışlayarak- sorunu doğrudan İslam'a indirgemesidir. Kadın daha da ileri giderek, Sorunun kaynağı ''radikal islam yahut şeriatçılık'' değil tüm temsilleriyle İslam'ın kendisidir demektedir. Kusura bakmayın ama; ben bu fikri olduğu gibi kabul edersem yazık benim okuduğum onlarca yıla, yazık aldığım akademik eğitime... (Edebiyat okudum; zira, İslam kültürünü birebir orjinal örnekleriyle tanıma şansına sahip oldum). Bilimsel açıdan son derece sakat, dışlayıcı ve indirmeci böylesi bir yaklaşıma ''komplo'' demek belki fazla ağır kaçacak; ama bunun adı basbayağı ''ajitasyondur''. Kadın sorunun belirleyicisi olan birçok kaynağı dışlayıp yok sayarak büyün suçu binlerce farklı etmenli koca bir Kültür katmanı olan İslam özeline yerleştiriyor. Hani, Hayyam'ı, Mevlana'yı, Fuzuli'yi, Yunus'u, Baki'yi, Nedim'i,Nef'i'yi, Nabi'yi, Pir Sultan'ı, Dadaloğlu'nu, Hacı Bektaş'ı, Nasreddin Hocayı, Orta oyunlarını, köy tiyatrolarını, deyişleri, ağıtları hasılı binlerce Klasik kültür ve Halk kültürü temsilcilerini tanımasak, okumasak, bilmesek neyse... Hani batının modernizm çabalarının İslam kültürü etkisindeki eserleri de inceleyerek kendi özgün kaynaklarına dönüş olduğu görmesek neyse... Diyeceksin ki ''ne alakası var, konuyu dağıtıyorsun''; yahuu, İslam etkisinde gelişen böylesine bir kültür de var, üstelik bu kültür sürekli öne çıkartılan ''halefi-selefi ve vahabi'' arap-islam kültürünün de ötesinde bir gerçeklik değil mi? Mevlevilik, bektaşilik, haşhaşilik, hurufilik, Tasavvuf Mistisizmi gibi onlarca farklı yorum var... Dahası, toplumsal yapıyı şekillendiren ''devlet'' olgusu ve imparatorluk dönemlerine özgün sınıfsal/hiyerarşik örgütlenmeler var... Bunlrın hepsini birden çöpe mi atalım? Bu mudur sizin bilimsel yaklaşımınız? Yahuu sen hiç Hayyam okudun mu? Mevlana okudun mu? Fuzuli okudun mu? Pir Sultan'dan kaç tane deyiş dinledin? Koskaca bir ''kültür'' gerçekliğini, yüzlerce yılda yüzlerce farklı kültür ve halktan sentezlenmiş bir kültürü gel, ''vahabi islama yahut şeriata'' daya ve; sorunun diğer tüm sosyolojik-iktisadi vechelerini görmezden gel ve de ki: ''Ben onu bunu bilmem, sorun İslam''!! Hadi ordan be!!!

Zamanında Sovyetlere karşı desteklediler evet, ama ona bakarsan zamanında Sovyetleri de desteklediler, Sovyetleri de mi ABD yarattı bu mantıkla?

Soruyu yanlış soruyorsun arkadaşım; önce doğru soruyu sor ki doğru cevabı alasın. ABD'nin kaygısı yahut Batının kaygısı ''İslam aşırılığı ve kadın hakları'' mıdır? Yukarıda gösterdiğin yada srduğun örneklerde de görüldüğü gibi değildir. ABD'nin ve batılı bazı devletlerin kaygısının politik-hegemonik olduğu ortadadır. ABD'nin -çıkarlarına ters düşmediği sürece- radikal islamla yada diktatörlerle bir sorunu yoktur. Bu bağlamda, ben batılı devletlerin yahut medyanın bu açıdan getirdiği eleştirileri ciddiye almıyorum.

Hamas'ı palazlandıran İsrail mi? Niye böyle birşey yapsın?

Bu konuyla ilgili bizzat İsrail'li birinin makalesini okumuştum. Bu makalenin başlangıç kısmından bir yazı verececeğim, devamını linkten okuyabilirsin :

İsrail Hamas'ın Doğuşuna Nasıl Yardım Etti- Andrew Higgins

İsrailli emekli memur Avner Cohen atılan bir Filistin roketinin enkaza çevirdiği komşusunun tek katlı evini incelerken merminin yolunu geriye doğru takip ediyor ve bunu 30 yıl önce yapılmış “büyük, aptalca bir hata” olarak nitelendiriyordu.

Gazze’de yirmi yıldan fazla çalışmış Tunus doğumlu bir Yahudi olan Bay Cohen, “Maalesef Hamas İsrail’in eseridir” diyor. 1994’e kadar bölgedeki dinî olaylardan sorumlu olan Bay Cohen, İslâmcı hareketin biçimlenmesini ve zor kullanarak laik Filistinli karşıtlarını saf dışı bırakmasını, sonra da, İsrail’i yok etmek için yemin etmiş militan Hamas grubu olarak bugünkü şekillenmesini gözlemlemiş.

Bay Cohen, Gazze’deki İslâmcıları ta başında durdurmaya çalışmak yerine İsrail’in onlara yıllarca hoşgörü gösterdiğini hâttâ onları, bazı durumlarda Filistin Kurtuluş Örgütü ve onun hakim grubu olan Yaser Arafat’ın El Fetih grubunun laik milliyetçilerine karşı bir denge unsuru olarak cesaretlendirdiğini söylemektedir. İsrail, o sırada Hamas’ı oluşturacak olan grubun temelini atmakta olsa bile, sakat, yarı-kör bir din adamı olan Şeyh Ahmet Yasin’le anlaştı. Şeyh Yasin bugün de, Gazze’deki savaşta militanlara ilham vermeye devam ediyor. Hamas savaşçıları, İsrail birliklerini Şeyhlerinin onuruna “Yasin” adı verdikleri ilkel roket güdümlü el bombalarıyla karşılamışlardır

http://www.5deniz.net/index.php?eylem=yazi_oku&no=2260

Suudi Arabistan'la İran'la falan bizim de ilişkilerimiz yok mu? Buradan mı radikal İslamı ABDnin yarattığı sonucuna varmalıyız? İslam sanki 1400 senedir çok modern, ABD yüzünden radikal oldu, hadi oradan.

ABD işgalleri, yayılmacılığı ve ''yeşil kuşak projesi'' çerçevesinde bağışlandığı Yeşil Dolarları bu adamları güçlendirdi. Yukarıda Hamas'ın doğumuna nasıl zemin hazırlandığını gösteren bir makale var. ABD'nin islamcı grupları zamanında nasıl fonlayıp silahlandırdığı biliniyor. Türkiye'de de tarikatlar ''laik sol'' yerine palazlandırıl mıyor mu? Seküler/aktivist birey yerine ''muhafazakar, liberal ve statükocu'' birey hedeflenmiyor mu? Türkiye gerçekten laik bir ülke mi? Öyleyse Kuran kurslarının, imamhatiplerin ve devasa diyanet bütçesinin devlet tarafından yaratılması ne manaya geliyor?

Evet de yukarıda da yazdım, zamanında Sovyetleri de destekledi. Uluslararası ilişkilerolayı öyle arkadaşlık ilişkisi tarzı birşey değil işte, onu anlayamıyorsunuz.

Makalenin de ilgili kısmını getirseydin, hepsini okuyacak zamanım yok şu anda, anlatılan nedir?

Bununla birlikte, 1980'lerin başında ABD'nin, Sovyetlere karşı oluşturmaya çalıştığı "yeşil kuşak" projesi ve paralelinde Orta Asya'da tetiklemeye çalıştığı İslamî uyanış hareketi, Vaşington'un hedefi olan Sovyetler Birliği'nin yıkılışına esaslı bir katkı sağlamadı. Aksine, ileriki yıllarda bölgede ABD'nin başını çok ağrıtacak olan radikal İslam'ın temellerini attı. 1980'lerde Afganistan'da Sovyetlere karşı mücahitlere ve 1990'larda da Şii İran'ın etkisine karşı Sünni Taliban'a destek verirken, bu hareketin bir süre sonra denetimden çıkarak kendisine yöneleceğini hesap edemeyen Vaşington yönetimi, "dinsiz komünizmin" yıkılmasına ivme kazandırmak için Orta Asya'da pompaladığı İslamî uyanışın da bir gün kendisi için sorun teşkil edeceğini tahmin edemedi

...

İleride "başağrılarının" ortaya çıkmasına yol açacak olan bölgedeki ABD faaliyetlerinin köklerini 1979'a kadar götürmek mümkündür. SSCB'nin Afganistan'ı işgali sırasında Pakistan istihbarat örgütü ISI'nin himayesinde işgale karşı örgütlenen bir mücahit lideri konumunda bulunan Gülbeddin Hikmetyar ile 1979'da görüşen CIA yetkilileri, Hikmetyar'ın, direnişini finanse edecek bir eroin kaçakçılığı ağı kurmasına yardımcı oldular. (16) Afganistan'da ekilen haşhaştan çıkarılan afyonun Pakistan'ın Koh-i Sultan bölgesindeki laboratuarlarda eroine dönüştürülerek dünya pazarlarına sürülmesi ve bundan elde edilen gelirle Afgan direnişinin güçlendirilmeye çalışılması 1980'lerin başından itibaren ISI ile CIA'nin başlıca Afganistan stratejisi haline geldi. (17

Bu iki paragrafta ilginç olan bir şey de ''uyuşturucu ticareti''nin kurulmasına yardımcı olunmasıdır :)

1984'te Afgan direnişinin daha etkili olabilmesi için Hikmetyar'ın komutasındaki mücahitlerin SSCB'nin içlerine saldırı ve sabotajlarda bulunması kararı alan ABD, CIA direktörü William J. Casey'in 1984'te Pakistan'a yaptığı gizli ziyaretten sonra Afgan gruplara yoğun silah yardımı yapmaya ve Pakistan'daki kamplarda eğitim vermeye başladı. Bu çerçevede, Özbekistan ve Tacikistan'daki Sovyet askerî varlığını hedef alan mücahit saldırıları 1986'dan itibaren yoğunluk kazandı. Söz konusu operasyonlar esnasında, bir yandan -o zaman için sadece Sovyet askerlerini hedef alan- Özbekistan ve Tacikistan'daki radikal dinci örgütlerin temelleri atılırken, diğer yandan bu örgütlerin de, Afganistan'dakiler gibi uyuşturucu ticaretini kendi faaliyetlerini finanse edecek bir yöntem olarak benimsemelerinin kapısı aralandı. Bu arada 1988'de Sovyetler Birliği Afganistan'dan tamamen çekilince, bir süredir Hikmetyar üzerinden yürütülen operasyonlara ihtiyaç kalmadı.

Yukarıda da yeşil kuşakla ilgili son kısmı aktardım, bu kadar yeterli sanırım...

Hmm o zaman gidip devirsin mi diktatörü ABD?

Adamların derdi zaten İslam yahut gericilik değil ki...

Sömürü ile alakası ne? ABD'de siyahların durumu beyazlara göre kötü, bu bilinen birşey, ama zaten bunu düzeltmek için pozitif ayrımcılık yasaları vs. yürürlükte, geçmişteki durum yüzünden oluşan sosyo-kültürel eşitsizlikler bunlar.

Eee, bunun özgürlükle alakası ne?

Bu arada ABD'nin yüde 74ü beyaz, yani siyah bir başkanın seçilmesi öyle geç kalınmış ya da engellendiği için gerçekleşmemiş bir olay falan değil. Sonuçta Obama seçildi, "sömürülen" bir siyah olmasına rağmen hem de...

ABD'nin geçmişindeki siyahi ırkçılığı olmasa şimdiye kadar onlarca siyah daha başkan olabilirdi değil mi?

BOP terimi ile Medeniyetler Çatışması teorisinin ortaya atılmaları arasında 10-12 sene var, bunlar ilişkili diye iddia ediyor musun hala bir kere? Sorduğum bir soruya bile cevap ver(e)meden yazmaya devam ediyorsun, inanılmaz bir olay. Latinlerle ne alakası var bu arada? Aradan yzlerce yıl geçmiş, bağlam bambaşka ama sen bağı kurabilmişsin maşallah.

BOP ABD politikalarının Sovyet Tehdidinden sonra geldiği yeni aşamayı ifade eder ki Wikipedia'da ''ABD Kongresinin 1957’de kabul ettiği Ortadoğu’da Barış ve İstikrarı Koruma başlığını taşıyan ve Eisenhower Doktrini olarak anılan kararı bugünkü BOP'tan farklı değildir'' şeklinde bir saptama geçer. Bop'un sovyetlerden hemen sonra devreye girmesi manidardır. BOP'la medeniyetler çatışması arasında doğrudan bir ilişki yoktur elbete; ancak, Huntington'un bu eseri tesadüfen yazmadığı, belirli bir kültür-bakış ve çerçeve sorunu olduğu da malumumuzdur. Zira, ''medeniyet'' dediğimiz olgular çatışmaz, onların iradesi yoktur, medeniyetler maça-pikniğe yahut düğüne gitmezler. Medeniyet paradigmaları sadece birbirini etkiler, sentezler. Çatışma ise insana ve iradi varlıklara has bir olgudur. Çatışmanın temelinde yatan şey ''medeniyet tasavvurları'' değil; stratejik çıkarlardır. Peki, Huntington gibi bir adam bunu bilmiyor muydu? Bilmemesi mümkün müdür?

Ve bence evet, ABD karşıtlığı yapacağım diye İslamcıları savunur hale düşüyorsun. Sorun islam değil oryantalizmmiş, peehhh.

ABD ve müttefikleri ortadoğu ve kafkaslarda işgalci bir güçtür ve halen fiili işgalleri sürmektedir; dolayısıyla bu işgalcilere sıkılan her kurşunun, atılan her bombanın arkasındayım. Bunu mu saklıyacağım? Söz gelimi Lübnan halkı, İsrail'in onlara açtığı savaşta Hizbullah saflarında savaştı, şayet bir Lübnan olsaydım ben de Hasan Nasrallah'ın güçlerine katılabilirdim ki bundan doğal bir şey olamaz. İsrail, karizmayı çizdirdiği zaman zevkten dört köşe olmadım dersem yalan olur :D

Yahu sanki karşımda robot var. Kadın bunlarla ilgili bir kelime söylemiş mi? Ne alakası var Irak'la falan kadının dediklerinin, otomatiğe bağlamışsın resmen, papağanlık yapıyorsun sadece.

Yukarıda bunları açıkladım, kadın boş konuşuyor...

Fetişizm falan değil, sen de ABD'de yaşasaydın o kadın gibi özgür olurdun, konu din de olsa siyaset de olsa ifade özgürlüğün garanti altında olurdu,özgürce konuşur ve yaşardın. Yalan mı? İslamla savaşalım diyor, 1.3 milyar müslümanın düşüncelerini değiştireceğim diyor, bunlar kötü şeyler mi? Bence değil. Kadın sanki müslümanları bombalayalım öldürelim falan dedi...

Sorun ''din'' olgusu ise buna gösterdiği alternatif ''özgür-bilimsel'' tartışmadır yahut ateizmdir. Dinin karşı paradigması ''abd'' değildir, abd kültürü hiç değildir. Bunda anlaşılmayacak bir şey var mı? Kadının ''islam'' yani ''din'' paradigmasının karşısına ''abd'' paradigmasını koymasıdır. ABD dini yada dinsizliği temsil eden bir olgu değildir ki...

Kadın Suriye şeriatla yönetiliyor, ya da sokaklarda el kesiyorlar falan demiyor dikkat ettiysen. Hepimizin çok iyi bildiği şeylerden bahsediyor, İslam toplumlarında kadına bakış kadının dediklerinden farklı bir şekilde mi şimdi?

İslam'ın ötesinde bir kültürel gerçekliğin var olduğunu söylemiştim ve evet, kadına bakış ''islam şeriatı''ndan ibaret değildir...

Ne imajı?

Yahu alakasız yazıyorsun, bu başlıkta yazdıklarının %99'u kadının dedikleri ile alakasız, Heder ile yazdıklarının da bir cümlesinin bile nazilerle falan alakası yok. Yanlış ya da doğru fark etmez, ben sana buraya yanlış olmayan ama alakalı da olmayan sayfalarca bilgi dökebilirim ama bir anlamı olmaz. O başlıkta göstersene bakalım Heder ve Nazilerin ne alakası varmış, ben kopyaladığın yazıları cümle cümle alıntılayıp "bu da alakaszı, bu da, bu da" falan mı yazayım yani? Alakalı yeri sen göster.

Bu sefer daha derli toplu yazdım ki konuyu farklı alanlara taşıran sensin. Sorun İslam değil; sorun İslam etkisinde gelişmiş yüzlerce farklı halkın kültürünün tek bir olguya indirgenmesi ve bu indirgenmiş/soyutlanmış sakat paradigmanın karşıtına ABD devletini koyması...

Sitelerde Paylaş
Marcos bana Hristyan dinine göre yönetilen ve şeriattaki olayların yaşandıgı bir kaç örnek verebilir misin 21.yy'da.

Ne sorduğunu tam olarak anlamadım.İngiltere'de ki şeriat mahkemelerini soruyorsan onlar Hrıstiyan şeriat mahmekemesi değil , İslami şeriat mahkemesi.O mahkemelerde İslamın ne kadarı uygulanır ne kadarı uygulanmaz artık o İngiltere ile müslümanlar arasında bir proplem.

Sitelerde Paylaş
Zietgeist'te birçok bölüm var: ABD mali sistemi, seçim sistemi, savaş olgusu, milliyetçilik-din-mali sistem hegemonyası, dinsel inançların kökleri(özellikle hristiyanlık), parasal mali sistemin çelişkileri vs. Aslında bu bir proje; venüs projesi diye bilinen bir projenin sunumundan ibaret. Kapsamı geniş olduğu için birçok hata da mevcut. Belgesel ''olan'' ı ve ''olması gereken''i söylüyor. Eleştiriler ABD ve Hristiyanlık merkezli. Peki bu bir komplo mudur? Hayır; bu bir projedir, mevcut olana alternatiftir öncelikle. İddiaların hepsi doğru mudur?

1. Irak savaşı ve küresel şirketlerin rolü: Yalan mı?

2. Hristiyanlığın Paganist kökenleri: Yalan mı?

3. ABD bankacılık sistemi ve kapitalizmin sürekli borç krizleri: Yalan mı?

4. 11 eylül bahane edilerek yapılan işgaller: Yalan mı?

5. cnn, nbc, fox gbi medya tekellerinin haberlere sansür koyması: Yalan mı? Olmayan bir şey mi?

6. Savaş sanki çok doğalmış gibi anlatılıyor ve abd ordular küresel şirketlerin bekçisi gibi: Yalan mı?

Bu belgeselin ABD yasaklı olduğunu gösteren bir haber de okudum, 2008 tarihli, şu an durumu bilmiyorum ama.

Bir kere Zeitgeist iki film, ve konuları senin saydığın gibi değil. İlk bölüm hristiyanlık ile ilgili, ikincisi 11 Eylül'ün ABD tarafından gerçekleştirilen sahte bir saldırı olduğu ile ilgili komplo teorileri, üçüncüsü de Amerikan bankacılık sistemi ile ilgili olan komplo teorileri.

Hristiyanlığın kökenlerinin daha önceki pagan dinlere dayandığı doğru olsa da orada bunun belgesi olarak sunulan verilerde büyük hatalar var. 11 Eylül'ü ABD'nin kendinin yaptığı konusundaki iddialar yalan, ABD bankacılık sistemi ile ilgili verilen bilgilerin de epey bir kısmı yalan, hatta sahte alıntılar falan var. ABD karşıtı herşeye inanmaya meyilli olduğunuzdan ve ekonomi konusunu anlamaya çalışmadığınızdan böyle şeylere hemen kanıyorsunuz.

İlk bölümde Horus ile ilgili bilgilerin yarısı falan uydurma mesela; doğum tarihi, çarmıha gerilerek öldürüldüğü, 3 gün sonra yeniden dirildiği, annesinin bakire olduğu vs. bilgilerin hepsi yanlış. Mithra, Krishna, Dionysus vs. konusunda da benzer çarpıtmalar var.

İkinci bölümle ilgili linkleri daha önce defalarca verdim, tekrar vereyim:

http://emptv.com/research/loose-change

http://wtc.nist.gov/pubs/factsheets/faqs_8_2006.htm

http://www.metallurgy.nist.gov/techactv200...afety.html#fire

http://www.popularmechanics.com/technology...842.html?page=4

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/20...06/comment.film

Bunlara bir göz at, madde madde çürütecek zamanım yok, iddialardan spesifik bir tanesini gündeme getirirsen detaylı tartışırız.

Üçüncü bölümle ilgili;

http://www.conspiracyscience.com/articles/...ist/part-three/

Şu linkte hangi alıntıların sahte olduğu, hangilerinin bağlamdan çıkarıldığı ve hangilerinin değiştirilerek sunulduğu falan gösterilmiş. Verilen yanlış bilgiler, tarihler vs. de linkte var. Spesifik olarak hangi iddialardan bahsediyorsan yaz onları detaylı tartışırız, ama sana koca belgeselin transkriptini yazıp madde maddeçürütecek zamanım yok.

Bu arada bu "tekeller" olayına bayılıyorum, bir sözlük alıp tekelin anlamına baksanız iyi olacak, aynı sektörde birden fazla tekel oluyorsa artık...

Belgeselin ABD'de yasaklı olduğu da yalanın kuyruklusu, adam bu belgeselin DVD'lerini senelerdir satıyor, zaten orada ifade özgürlüğü anayasa ile korunur, sansür falan yoktur.

Bir ülke düşün ki, küresel gücünü askeri gücü ve zorbalığından alıyor; ve İslam karşıtı bir kadın İslam'a alternatif olarak ABD'nın özgür yaşam felsefesini gösteriyor. Bunu söyleyen kadın ya süzme salağın teki, hiçbir şey bilmiyor; yahut basbayağı ajitasyon yapıyor. Zeitgeist evanjelik klisenin ve ABD savaş makinesinin çıkarlarını ters şeyler söylediği için karşı propagandaların da gecikmediğini görüyoruz.

ABD özgür bir ülkedir; dış politikasından, savaşlarından falan bahsetmiyorum; ABD'de yaşayan bir kadının İslam ülkelerinden birinde yaşayan bir kadına nazaran çok daha özgür olacağı bir gerçektir. Kadın ne salak, ne cahil ne de ajitasyon yapıyor. Bugün Batı dünyasında din, düşünce, ifade vb. özgürlükler üst bir noktadadır, kadın örnek olarak göstermekte haklı.

Zeitgeist "belgesel"inin en az yarısı yalan, karşı propagandayla falan ne alakası var, dedikleri doğruysa doğrudur yanlışsa yanlıştır, gayet basit.

Biraz da şeytanın avukatlığını yapalım ve soruyorum: İslam etkisinde gelişen kültür İslam şeriatından mı ibarettir? Yahut, İslam etkisinde gelişen geniş bir mistik yelpaze S. Arabistan, Afganistan yada radikal islamcı örgütlerden mi ibarettir? Daha da somutlamak gerekirse; ,İslam kültürü Vahabi-selefi şeriatından mı ibaret?

Hayır değil. Kadın ne diyor ama, ben şu ya da bu İslama karşı değilim, ben Muhammed'in islamına karşıyım. Bu ifadeye ben de katılıyorum.

O kadına göre sorun İslam'ın kendisi, bunun ılımlısı da radikali de vs envai çeşit türü de bir. Böyle bir realite var mıdır gerçekten? Öncelikle bilinmesi gereken şey, İslam olarak anlatılan dinin ötesinde onlarca farklı kültür ve halkın değerlerinin bütünleştiği bir ''kültür'' gerçekliğinin olduğudur. Kadının İslam özelinde getirdiği eleştirilerin saptırıldığı temel nokta ise, onlarca farklı halkın karma bir sentezinden oluşan Kültürel zenginliği İslam şeriatına yahut salt İslam'a indirgemesidir. Sosyolojik bakımdan bu değerlendirmenin ''indirmeci'' yönü nedeniyle ''sakat ve hastalıklı'' bir değerldirme olduğu ortadadır.

Kadın ben Muhammed'in islamına karşıyım dediğinde sen oradan bunu mu anladın? 6 dakikalık konuşmasında tam olarak nelere değinmesini bekliyordun?

Sosyalistler gelip "indirgemecilikten" şikayet edince çok gülüyorum bu arada :D

Kültürel olguları yaşandığı toplumun politik, sınıfsal, sosyal, siyasi gerçekliklerinden soyutlayamazsınız. Peki kadının İslam değerlendirmesinde ''politik, iktisadi, sosyal'' herhangi bir disipline ait kıstaslar var mıdır? Bu duruma yakın tarihlerde yaşadığımız vahim bir olaydan örnek verilebilinir: Mardin Katliamı...

Birçok sosyoloğun ve bölgeyi yakından tanıyan insanların görüşlerinden anladığımız kadarıyla, bu katliamı bölgede süre giden ''töre ve gelenek'' olgusuyla izah etmek ve dahası ona indirgemek mümkün değildir. Koruculuk gerçeği, bölgedeki iktisadi yapının bozulması ve yıllardır süregelen hastalıklı bir devlet yönetme geleneği bu katliamın her aşamasında kendini ele vermektedir. Peki, biri de kalkıp bu katliamın ''Kürtlere has bir gerçeklik'' olduğunu söylese; sorunun töre-möre değil, bizzat ''Kürtler''de olduğunu söylese ne düşünürsünüz? İşte, kadının yaptığı da aynen budur: Herhangi bir sosyal realiteden/sorundan yola çıkarak(bu sorun gerçekten vardır elbette) sorunun tüm kaynağını -sorunun yaratan diğer tüm sosyolojik, iktisadi, sınıfsal ve politik ve politik verileri dışlayarak- sorunu doğrudan İslam'a indirgemesidir.

Senin verdiğin örnekte temelsiz bir ırkçılık var, kadının bu tarz bir ifadesi yok, hatta insanların düşüncelerini değiştirip insanları İslam'dan kurtarmak istiyor. Sorunun şu veya bu kökeni olabilir, ama nesilden nesile geçen zararlı bir inanışlar bütünü gerçeği var, ve buna karşı çıkılması son derece haklıdır.

Kadın daha da ileri giderek, Sorunun kaynağı ''radikal islam yahut şeriatçılık'' değil tüm temsilleriyle İslam'ın kendisidir demektedir. Kusura bakmayın ama; ben bu fikri olduğu gibi kabul edersem yazık benim okuduğum onlarca yıla, yazık aldığım akademik eğitime... (Edebiyat okudum; zira, İslam kültürünü birebir orjinal örnekleriyle tanıma şansına sahip oldum). Bilimsel açıdan son derece sakat, dışlayıcı ve indirmeci böylesi bir yaklaşıma ''komplo'' demek belki fazla ağır kaçacak; ama bunun adı basbayağı ''ajitasyondur''. Kadın sorunun belirleyicisi olan birçok kaynağı dışlayıp yok sayarak büyün suçu binlerce farklı etmenli koca bir Kültür katmanı olan İslam özeline yerleştiriyor. Hani, Hayyam'ı, Mevlana'yı, Fuzuli'yi, Yunus'u, Baki'yi, Nedim'i,Nef'i'yi, Nabi'yi, Pir Sultan'ı, Dadaloğlu'nu, Hacı Bektaş'ı, Nasreddin Hocayı, Orta oyunlarını , köy tiyatrolarını, deyişleri, ağıtları hasılı binlerce Klasik kültür ve Halk kültürü temsilcilerini tanımasak, okumasak, bilmesek neyse...

Üçüncü defa söylüyorum, "Muhammed'in İslam'ı"nın sorunlu olduğunu düşünüyor musun düşünmüyor musun. İslam'da insanların rehber edindikleri Kuran, Hadis ve Siyer gibi kaynaklara baktığında gördüğün nedir? Kadın senin aksine sorunun kökenine yapıyor eleştirilerini, İslamiyet tarihi boyunca müslümanların yarattığı tüm kültürel çeşitliliği yok edelim falan demiyor. Senin mantıkla feodalizmi, hristiyanlığı hatta Hindistan'daki kast sistemine bile eleştiri yapamayız.

Hani batının modernizm çabalarının İslam kültürü etkisindeki eserleri de inceleyerek kendi özgün kaynaklarına dönüş olduğu görmesek neyse... Diyeceksin ki ''ne alakası var, konuyu dağıtıyorsun''; yahuu, İslam etkisinde gelişen böylesine bir kültür de var, üstelik bu kültür sürekli öne çıkartılan ''halefi-selefi ve vahabi'' arap-islam kültürünün de ötesinde bir gerçeklik değil mi? Mevlevilik, bektaşilik, haşhaşilik, hurufilik, Tasavvuf Mistisizmi gibi onlarca farklı yorum var... Dahası, toplumsal yapıyı şekillendiren ''devlet'' olgusu ve imparatorluk dönemlerine özgün sınıfsal/hiyerarşik örgütlenmeler var... Bunlrın hepsini birden çöpe mi atalım? Bu mudur sizin bilimsel yaklaşımınız? Yahuu sen hiç Hayyam okudun mu? Mevlana okudun mu? Fuzuli okudun mu? Pir Sultan'dan kaç tane deyiş dinledin? Koskaca bir ''kültür'' gerçekliğini, yüzlerce yılda yüzlerce farklı kültür ve halktan sentezlenmiş bir kültürü gel, ''vahabi islama yahut şeriata'' daya ve; sorunun diğer tüm sosyolojik-iktisadi vechelerini görmezden gel ve de ki: ''Ben onu bunu bilmem, sorun İslam''!! Hadi ordan be!!!

Batının modernleşmesi İslam kültürünün etkisindeki hangi eserlere dayanıyormuş? Uydurma.

Kendi kendine gelin güvey oluyorsun yine, kadının söylediklerinin bununla ne alakası var? Sen islamı terk ettiğinde tüm bu kültürü terk etmiş mi oldun?

Soruyu yanlış soruyorsun arkadaşım; önce doğru soruyu sor ki doğru cevabı alasın. ABD'nin kaygısı yahut Batının kaygısı ''İslam aşırılığı ve kadın hakları'' mıdır? Yukarıda gösterdiğin yada srduğun örneklerde de görüldüğü gibi değildir. ABD'nin ve batılı bazı devletlerin kaygısının politik-hegemonik olduğu ortadadır. ABD'nin -çıkarlarına ters düşmediği sürece- radikal islamla yada diktatörlerle bir sorunu yoktur. Bu bağlamda, ben batılı devletlerin yahut medyanın bu açıdan getirdiği eleştirileri ciddiye almıyorum.

Olsun ya da olmasın, videoda kadının dedikleriyle ne alakası var yahu? Sanki eleştirileri getiren senin meşhur "medya tekelleri" ya da şeytani emperyalistler; suriyeli bir kadın 6 dk konuşuyor topu topu, uçma.

Bu konuyla ilgili bizzat İsrail'li birinin makalesini okumuştum. Bu makalenin başlangıç kısmından bir yazı verececeğim, devamını linkten okuyabilirsin :

İsrail Hamas'ın Doğuşuna Nasıl Yardım Etti- Andrew Higgins

...

http://www.5deniz.net/index.php?eylem=yazi_oku&no=2260

Doğru olabilir; daha önce de örneklerini konuştuk ya, ABD de zamanında Sovyetleri destekledi, sonra Sovyetlere karşı Afganistanda İslamcıları destekledi, sonra o İslamcılarlakarşı karşıya geldi. Bunlar uluslararası ilişkilerde sıkça olan şeyler; düşmanımın düşmanı dostumdur şeklinde yaklaşılıyor genelde. Olayda komplo falan yok yani, herkes ilk başta en öncelikli gördüğü tehdidi bertaraf etmeye uğraşıyor.

ABD işgalleri, yayılmacılığı ve ''yeşil kuşak projesi'' çerçevesinde bağışlandığı Yeşil Dolarları bu adamları güçlendirdi. Yukarıda Hamas'ın doğumuna nasıl zemin hazırlandığını gösteren bir makale var. ABD'nin islamcı grupları zamanında nasıl fonlayıp silahlandırdığı biliniyor. Türkiye'de de tarikatlar ''laik sol'' yerine palazlandırıl mıyor mu? Seküler/aktivist birey yerine ''muhafazakar, liberal ve statükocu'' birey hedeflenmiyor mu? Türkiye gerçekten laik bir ülke mi? Öyleyse Kuran kurslarının, imamhatiplerin ve devasa diyanet bütçesinin devlet tarafından yaratılması ne manaya geliyor?

Hem muhafazakar hem liberal hem de statükocu! :D Oksimorona gel vatandaş!

Türkiye'de diyanet, kuran kursları falan kaç senedir var? Daha önemlisi, konunun Türkiye'nin laik olup olmaması ile ne alakası var? Zamanında sağ gruplar komünizme karşı desteklendi, benzer destekler karşı taraftan sosyalistlere de yapılırdı, soğuk savaş öyle bir dönemdi işte, hangi kısmı seni şoke ediyor bunların?

Bu iki paragrafta ilginç olan bir şey de ''uyuşturucu ticareti''nin kurulmasına yardımcı olunmasıdır :)

ABD'nin zamanında bu mücahitlere yardım ettiğini zaten konuştuk, uyuşturucu işi de şaşırtıcı değil, o paraları Kongre'den almak daha zor olsa gerek.

Bu arada 1988'de Sovyetler Birliği Afganistan'dan tamamen çekilince, bir süredir Hikmetyar üzerinden yürütülen operasyonlara ihtiyaç kalmadı.[/b]

Yukarıda da yeşil kuşakla ilgili son kısmı aktardım, bu kadar yeterli sanırım...

E tamam işte, adamların derdi Sovyetlerdi, o tehdit ortadan kalkınca yardımı kesmişler.

Adamların derdi zaten İslam yahut gericilik değil ki...

Ee? Videodaki kadının derdi o ama.

Eee, bunun özgürlükle alakası ne?

Özgürlüklerine bir engel yok siyahların şu anda, hatta geçmişten gelen eşitsizliği ortadan kaldırmayı amaçlayan yasalar vs. var.

ABD'nin geçmişindeki siyahi ırkçılığı olmasa şimdiye kadar onlarca siyah daha başkan olabilirdi değil mi?

Toplam 44 başkanı olmuş ABD'nin, ne onlarcası? İyice uçtun. Geçmişte ırkçılık vardı, ama artık yok, neresini anlayamıyorsun?

BOP ABD politikalarının Sovyet Tehdidinden sonra geldiği yeni aşamayı ifade eder ki Wikipedia'da ''ABD Kongresinin 1957’de kbul ettiği Ortadoğu’da Barış ve İstikrarı Koruma başlığını taşıyan ve Eisenhower Doktrini olarak anılan kararı bugünkü BOP'tan farklı değildir'' şeklinde bir saptama geçer. Bop'un sovyetlerden hemen sonra devreye girmesi manidardır. BOP'la medeniyetler çatışması arasında doğrudan bir ilişki yoktur elbete; ancak, Huntington'un bu eseri tesadüfen yazmadığı, belirli bir kültür-bakış ve çerçeve sorunu olduğu da malumumuzdur. Zira, ''medeniyet'' dediğimiz olgular çatışmaz, onların iradesi yoktur, medeniyetler maça-pikniğe yahut düğüne gitmezler. Medeniyet paradigmaları sadece birbirini etkiler, sentezler. Çatışma ise insana ve iradi varlıklara has bir olgudur. Çatışmanın temelinde yatan şey ''medeniyet tasavvurları'' değil; stratejik çıkarlardır. Peki, Huntington gibi bir adam bunu bilmiyor muydu? Bilmemesi mümkün müdür?

Daha önce doğrudan ilişki var dedin, kronolojik hatan gösterilince "yok" oluverdi. O da iyi. Huntington gibi onlarca, yüzlerce akademisyen çeşitli teoriler ortaya atıyor her sene, bazıları diğerlerine göre daha popüler oluyor, ortada dev bir komplo yok, o senin kuruntun.

ABD ve müttefikleri ortadoğu ve kafkaslarda işgalci bir güçtür ve halen fiili işgalleri sürmektedir; dolayısıyla bu işgalcilere sıkılan her kurşunun, atılan her bombanın arkasındayım. Bunu mu saklıyacağım? Söz gelimi Lübnan halkı, İsrail'in onlara açtığı savaşta Hizbullah saflarında savaştı, şayet bir Lübnan olsaydım ben de Hasan Nasrallah'ın güçlerine katılabilirdim ki bundan doğal bir şey olamaz. İsrail, karizmayı çizdirdiği zaman zevkten dört köşe olmadım dersem yalan olur :D

Kafkaslarda da mı? O Rusya değil miydi?

Ben bu aklımla hayatta Hizbullah saflarında savaşmazdım, İsrail bu arada o operasyonu askerlerini kurtarmak için yapmamış mıydı?

Yukarıda bunları açıkladım, kadın boş konuşuyor...

Hee...tabi. Sen de dolu konuşuyorsun değil mi?

Sorun ''din'' olgusu ise buna gösterdiği alternatif ''özgür-bilimsel'' tartışmadır yahut ateizmdir. Dinin karşı paradigması ''abd'' değildir, abd kültürü hiç değildir. Bunda anlaşılmayacak bir şey var mı? Kadının ''islam'' yani ''din'' paradigmasının karşısına ''abd'' paradigmasını koymasıdır. ABD dini yada dinsizliği temsil eden bir olgu değildir ki...

Kadın sence ne savunuyor? Herkesin hristiyanlığa ya da budizme geçmesini mi? Kadın islamı terk etme çağrısında bulunuyor, kadınların da ABD gibi bir ülkedeki gibi özgür olmasını savunuyor. Bence sen videoyu bir daha izle.

İslam'ın ötesinde bir kültürel gerçekliğin var olduğunu söylemiştim ve evet, kadına bakış ''islam şeriatı''ndan ibaret değildir...

Bu sefer daha derli toplu yazdım ki konuyu farklı alanlara taşıran sensin. Sorun İslam değil; sorun İslam etkisinde gelişmiş yüzlerce farklı halkın kültürünün tek bir olguya indirgenmesi ve bu indirgenmiş/soyutlanmış sakat paradigmanın karşıtına ABD devletini koyması...

Olay senin ABD karşıtlığın ve onun ifadesi yani, anlaşıldı. Kadın nerede Mevlana'ya, Fuzuli'ye falan saldırmış, tüm bu kültür yok edilsin demiş falan onun da dakika ve saniyesini söylersen biz de bakarız, herhalde gözümüzden kaçmış.

Sitelerde Paylaş
Ne sorduğunu tam olarak anlamadım.İngiltere'de ki şeriat mahkemelerini soruyorsan onlar Hrıstiyan şeriat mahmekemesi değil , İslami şeriat mahkemesi.O mahkemelerde İslamın ne kadarı uygulanır ne kadarı uygulanmaz artık o İngiltere ile müslümanlar arasında bir proplem.

Anlamamışsın zaten marcos, benim demek istedigim kadın elbette burdaki isyanında haklı.

Ben arap degil bağnaz müslüman düşmnalıgı yaparım.

Ben sana dedim ki bak bakalım İslam'dan başka din kurallarına göre yönetilen ülkeler var mı ?

Sitelerde Paylaş
Anlamamışsın zaten marcos, benim demek istedigim kadın elbette burdaki isyanında haklı.

Ben arap degil bağnaz müslüman düşmnalıgı yaparım.

Ben sana dedim ki bak bakalım İslam'dan başka din kurallarına göre yönetilen ülkeler var mı ?

Hah işte Suriye İslam ülkesi değil.Anayasasında devletin dini yoktur yazıyor.

Fakat histiyan İngiltere din yasalarını kabül ediyor.Müslümanlar kendi yasalarıyla yönetilmeli anlayışını hayata geçirmenin anlamı ne olaki.İngiltere'nin laik olmadığını göstermekten başka.

İşte bizdeki en büyük sorun bu tüm Arap ülkelerini din devleti sanıyoruz.Tüm Avrupa ülkelerinide laik sanıyoruz.Hatta bizden başka halkı müslüman olupta laik olan devlet yok sanıyoruz.Hatta bu yanılsama üzerinden sahte idiolojiler geliştiriliyor.

Sitelerde Paylaş
Fakat histiyan İngiltere din yasalarını kabül ediyor.Müslümanlar kendi yasalarıyla yönetilmeli anlayışını hayata geçirmenin anlamı ne olaki.İngiltere'nin laik olmadığını göstermekten başka.

bunun laiklikle ilgisi yok

ayrıca rusya bundan kötüsünü yapmıştı hatırlarsan

tabii ben ingilterenin bu uygulamasınada karşıyım

Sitelerde Paylaş

Konuyla ilgili bir soru sorayım; bir davada iki taraf da bu konuda gönüllü ise şeriat vb. alternatif hukuk kurallarına göre bir yargılama yapılması sizce yanlış mıdır, yanlışsa neden yanlıştır? Bu bağlamda; cinayet vb. ağır suçlar dışındaki suçlar neden alternatif/özel mahkemelerde çözüme kavuşturulmasın? Bir trafik kazası durumundaki davaya neden özel bir mahkeme ilgilenemesin? Müslümanların miras paylaşımları tüm taraflar bunu kabul ederse neden islam hukukuna göre yapılamasın?

Sitelerde Paylaş

ewet ingilterede gönüllüler için yapılıyor ama herzaman gönüllü gönüllü müdür içten onu bilmem

ayrıca dewletde islami şeriatı neden nasıl meşru gürür onuda anlamam

öyle soruyla olcak iş değil bu yani

sence neden olabilir getir bakalım hangi alanlarda geçerli we neden :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...