Jump to content

TOTEM, TABU, MUSTAFA KEMAL VE ATATÜRKÇÜLÜK*

Recommended Posts

konumuz Marksizm yahut Kemalizm değil; konuyu çarpıtmak adına daha orjinal yöntemler bulmanız gerekiyor. Makale orada, buyrun itiraz ettiğiniz yerleri alıntılayınız. Makalede ifade edilen düşünceler de açık, doğru bulmadığın yerleri getir, alıntıla ve doğru olduğuna inandığın fikri buraya yaz. Hariçten gazel okumak tartışmaya bir şey kazandırmıyor...

Burada kemalizm tartışılmıyor; aksi halde daha farklı metinler ve tezlerle muhatap olurdunuz. Makalede de apaçık söylenen bir gerçek bu; itirazınızı metinler üzerinden dile getirin artık...

Peki neyi tartışmak istiyorsunuz?

Son derece çarpık bir bakış açısıyla, yani Freudyen bir bakışla, oturup Atatürk'ün bir totem olup olmadığını mı?

Ben Atatürk'e delice hayran, aklına ve zekasına aşık biriyim. Yeryüzünde minnet duyduğum ve duyacağım yegane adamdır.

Ona, "eleştiriyorum" adı altında kin ve nefret kusanlar, küfür edenler beni çok kızdırıyor ve üzüyor mesela..

Ben şimdi onu bir totem haline mi getirmiş oluyorum?

Buna Freud denen sapkın mı karar veriyor?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 406
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki neyi tartışmak istiyorsunuz?

Son derece çarpık bir bakış açısıyla, yani Freudyen bir bakışla, oturup Atatürk'ün bir totem olup olmadığını mı?

Ben Atatürk'e delice hayran, aklına ve zekasına aşık biriyim. Yeryüzünde minnet duyduğum ve duyacağım yegane adamdır.

Ona, "eleştiriyorum" adı altında kin ve nefret kusanlar, küfür edenler beni çok kızdırıyor ve üzüyor mesela..

Ben şimdi onu bir totem haline mi getirmiş oluyorum?

Makale orada; neye karşı çıkıyorsan getir alıntını koy buraya ve kendi fikrini yaz. Hoş, bunlar bir MODa öğretilmez ama hatırlatmakta fayda var. Siz değil misiniz bize sürekli tartışmayı beceremiyorsunuz diyen? Buyrun meydan sizin, makale orda, yazın fikirlerinizi...

Sitelerde Paylaş

offf yaa senin freud la ne alıp weremediğin ne war kirletme başlığı :D

adamın tabu we totem konusunda ki bilimsel fikirlerini tartışıyoruz sanki

tarihinde AnArchos7 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
bunları resmi tarih bile söyleyemiyor artık geçiniz

terakki nin dinci olduğunu kanıtlayamazsın

serbest fırka da ise bir daha düşün sadece bu iddayı

serbest fırkayı atatürk kendisi fethi okyara kurdurmuştur

çok partiye geçince ne oldu peki?

demokrat parti ve liboş menderes devrimlerin içine etti ilk fırsatta

o partilerin tam tersi olduğunu ispatlar mısın

hayır sizi geren ne

giren çıkan ne

resmen nurcu ağzı ile konuşan tiplersiniz

onu anlamıyorum

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Makale orada; neye karşı çıkıyorsan getir alıntını koy buraya ve kendi fikrini yaz. Hoş, bunlar bir MODa öğretilmez ama hatırlatmakta fayda var. Siz değil misiniz bize sürekli tartışmayı beceremiyorsunuz diyen? Buyrun meydan sizin, makale orda, yazın fikirlerinizi...

Yazdım işte, daha ne yazayım.

Ben ve benim gibi milyonlarca Atatürk hayranı insan, onu totem mi yapıyoruz diyorum?

Makaleyi getirip koyan sensin.

Ben de Freud'a rağmen büyük kısmını okudum.

Makalenin yazarı burada değil, ama sen buradasın. Sen değerlendir şimdi beni ve benim gibi düşünenleri.

Biz bir toteme mi tapıyoruz?

Sitelerde Paylaş
resmen nurcu ağzı ile konuşan tiplersiniz

onu anlamıyorum

anlamadığı oratada nurcu olmadığı zaten

biz sanki bırakılsaymış çankayaya ilk ulaşan grup iktidarı alsaymış diyoruz da

ama her hayır bu yanlış diyenin taswiye edilmesindeki amaç neydi bunu sorguluyoruz

ya saçma sapan tezlerini kabul etmedi diye üniwersite kapatmış

Sitelerde Paylaş
anlamadığı oratada nurcu olmadığı zaten

biz sanki bırakılsaymış çankayaya ilk ulaşan grup iktidarı alsaymış diyoruz da

ama her hayır bu yanlış diyenin taswiye edilmesindeki amaç neydi bunu sorguluyoruz

ya saçma sapan tezlerini kabul etmedi diye üniwersite kapatmış

bunu kanıtlar mısın peki

Sitelerde Paylaş
Ben ve benim gibi milyonlarca Atatürk hayranı insan, onu totem mi yapıyoruz diyorum?

Hayranları onu totem yapıyor demiyorum, onun kültü zaten bir totem olarak çalışıyor diyorum.

Bugun de aynen görüldügü gibi, cumhuriyet mitinglerinde, anıtkabirde binlerce insan dini ayin yapıyor. Atatürk'e Akp yi şikayet ediyor, dua ediyor. Sorgulama duruyor, duygular konuşuyor. Kimisi Atatürk'ün mozolesi önünde ağlıyor, kimisi bayrağı öpüyor, kimisi büste selam duruyor.

Bizzat bu ayinlerden görüntüler koyabilirdim, ama bunları çok iyi biliyorsunuzdur zaten

Sitelerde Paylaş
1932'de resmen ilan edilen Türk Dil ve Tarih Tezleri karşısında üniversitenin gösterdiği kuşkucu tutum, Darülfünun'un sonunu getiren başlıca etken olmuştur. Prof. İlhan Başgöz'ün deyimiyle,

"I. Türk Tarih Kongresi'nde İstanbul Darülfünunundan bazı öğretmenler resmi dil ve tarih görüşlerini eleştirmek cesaretini gösterirler. Mustafa Kemal'in öz ilgi ve desteği ile yürütülen ve hükümetin kültür politikası halini alan bu iki görüşün Üniversitede destek bulamaması bir yana, bir de eleştirilmesi Ankara'da şiddetli tepki yaratır."Başgöz-Wilson, Türkiye Cumhuriyetinde Eğitim ve Atatürk, s.179-180.

Kongreden iki ay sonra sonra, eski İstiklal Mahkemesi hakimi Dr. Reşit Galip maarif vekili tayin edilerek, üniversiteye çeki düzen vermekle görevlendirildi. Daha önce İsviçreli eğitimci Albert Malche ülkeye çağrılarak, Darülfünun'un aksayan yönlerini eleştiren bir rapor yazması sağlanmıştı. 1933 Temmuzunda çıkarılan bir kanunla Darülfünun lağvedildi ve yerine aynı gün İstanbul Üniversitesi kuruldu. Darülfünun'un toplam 114 müderris (ordinaryus profesör) ve muallimine (profesör) karşılık, yeni üniversite öğretim hayatına 78 profesör ve ordinaryus profesörle başladı. Bu sayının 65'i Türkiye'ye yeni gelen ecnebi öğretim üyeleri idi. Eski kadrodan 100 kadarı emekliye sevkedildi. Dr. Reşit Galip, üniversitenin açılış konuşmasında Darülfünun'un kapatılma nedenlerini açıklarken, ağırlığı bu kurumun "siyasi, içtimai büyük inkılaplar karşısında bîtaraf bir müşahit [tarafsız bir gözlemci] olarak kalmasına" verdi; yeni üniversitenin en esaslı niteliğinin "milliyetçilik ve inkılapçılık" olacağını belirtti. Maarif Vekilinin 12.9.1933 tarihli Milliyette yer alan tebliğine göre atamalarda "ilimden ziyade idealistlik ön planda tutulmuş"tu. Yeni düzenleme ile üniversitenin idari ve mali bağımsızlığı kaldırılarak, üniversite yöneticileri ile profesör ve doçentleri tayin ve azil yetkileri Maarif Vekaletine verildi. Bakanlık, siyasi kontrolü, profesörlerden derse devam cetvelleri isteyecek kadar sıkı tuttu. Başgöz-Wilson'ın deyimiyle,

"üniversitenin cumhuriyet devri boyunca serbest eleştiri ve kontrol ödevini yerine getirememesinde öğretim üyelerinin şahsi kusurları ve bilgi seviyeleri ile birlikte, bu ağır siyasi kontrolun da rolü olduğu açıktır."A.g.e., sf. 183

isterseniz ayrıntıya inebilirim

tarihinde AnArchos7 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Soyadı bile rahatsız ediyor düşmanlarını...

Atatürk soyadı totemmiş. Bak sen?

600 küsur sene imparatorluğun adı ilk padişahının adıydı.

Totem miydi Osman Bey?

Selçuklu ha keza.

Leningrad, Stalingrad, Washington örneklerini de görün.

Sitelerde Paylaş
Soyadı bile rahatsız ediyor düşmanlarını...

Atatürk soyadı totemmiş. Bak sen?

600 küsur sene imparatorluğun adı ilk padişahının adıydı.

Totem miydi Osman Bey?

Selçuklu ha keza.

Leningrad, Stalingrad, Washington örneklerini de görün.

Osmanlılar her yere osman ın heykellerini asmamış sanırım :)

Sitelerde Paylaş
Hayranları onu totem yapıyor demiyorum, onun kültü zaten bir totem olarak çalışıyor diyorum.

Bugun de aynen görüldügü gibi, cumhuriyet mitinglerinde, anıtkabirde binlerce insan dini ayin yapıyor. Atatürk'e Akp yi şikayet ediyor, dua ediyor. Sorgulama duruyor, duygular konuşuyor. Kimisi Atatürk'ün mozolesi önünde ağlıyor, kimisi bayrağı öpüyor, kimisi büste selam duruyor.

Bizzat bu ayinlerden görüntüler koyabilirdim, ama bunları çok iyi biliyorsunuzdur zaten

Sen öyle dedin diye öyle olmuyor. Atatürk bir "kült" değil öncelikle.

Oraya giden insanlar da dini ayin yapmıyor. Bunu bile anlayamıyorsunuz.

İnsanlar mezarlıklara neden giderler ve mezardakiyle konuşurlar?

Bir terapidir bu.

Cumhuriyeti kurmak için bir nesil feda edilmiş. Osmanlı gibi bir gelenekte yetişen bir eylem adamı çıkmış ve hilafeti yıkmış.

Ülkenin geldiği durumda eli kolu bağlı, zavallı insan yığınları, gidip orada ağlıyor. Atatürk'e ağlamıyor aslında.

Atatürk sadece simge. Cumhuriyet kurulalı henüz 100 yıl bile olmadı. Kurtuluş Savaşı'nı birinci ağızdan dinleyen bir nesil var hala. Ben bile dinledim.

Bu hassasiyeti, aradaki farkı anlamak zorundasınız.

Atatürk'ün adını, kendi politikalarını yürütmek için kullananlara kızın. Kemalist denen gericilere kızın.

İlgili ilgisiz her yerde Atatürk'ü konuşanlara, kendi sapkın fikirlerine refere etmeye çalışanlara kızın.

Ama daha da önce, oturun ve kendinize bakın.

Sitelerde Paylaş
Osmanlılar her yere osman ın heykellerini asmamış sanırım

Soyadından çıktık heykele mi geldik?

O zaman Amerika'yı, Sovyetler'i gör örnek olarak.

Bu tür yaklaşımlar gericilik, yobazlıktır.

Bir kurtarıcı önder, devletin kurucusu, devrimlerin sahibi tabi ki heykeli de dikilir, anılır da.

Bundan rahatsız olanın psikolojik rahatsızlığı vardır, ya da düşmanlığı.

Sitelerde Paylaş
heykel yasak olmasa merak etme atanın heykellerini sollamazlardıysa muslo olayım :crazy: :crazy:

anlamıyorum sizler nurcu musunuz?

Öyle olsaydı her gelen kendi heykellerini yerleştirirdi osmanlıda .

Gerçi bizdede örnekleri yaşanmamış değil.

Yıkın heykelleri kırın putları diye bi slogan atasım geldi :)

işlkokul bir, ilk öğrenilen şey atatürk

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...