Jump to content

TOTEM, TABU, MUSTAFA KEMAL VE ATATÜRKÇÜLÜK*

Recommended Posts

• İleti 406
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Goddes,

Albatros'un daha önce söylediğini iddia ettiğin bir sözü, ne diye ikide bir söyleyip duruyorsun ki?

Adam söylemedim diyor, sen her fırsatta böyle dedin diyorsun.

Ayrıca sakin ol ve lütfen insanlara söylemediklerini ifade ettikleri şeyleri dayatma. Albatross'un söylediğini ifade ettiğin, ancak onun reddettiği şeyi onu gördüğün her yerde yazıyorsun.

Tartışmalar kilitleniyor, insanlar da, forum da geriliyor.

Sana sürekli hakaret ve küfür eden insanlarla neden tartışıyorsun? Ya da neden sen de benzer şekilde yanıt veriyorsun?

Raporlayın o tür iletileri. Herkes raporlamalı.

Her başlık bu saçma itham ve hakaretler yüzünden boğuluyor.

Sitelerde Paylaş
Goddes,

Albatros'un daha önce söylediğini iddia ettiğin bir sözü, ne diye ikide bir söyleyip duruyorsun ki?

Adam söylemedim diyor, sen her fırsatta böyle dedin diyorsun.

Ayrıca sakin ol ve lütfen insanlara söylemediklerini ifade ettikleri şeyleri dayatma. Albatross'un söylediğini ifade ettiğin, ancak onun reddettiği şeyi onu gördüğün her yerde yazıyorsun.

Tartışmalar kilitleniyor, insanlar da, forum da geriliyor.

Sana sürekli hakaret ve küfür eden insanlarla neden tartışıyorsun? Ya da neden sen de benzer şekilde yanıt veriyorsun?

Raporlayın o tür iletileri. Herkes raporlamalı.

Her başlık bu saçma itham ve hakaretler yüzünden boğuluyor.

feelgood

bu başlığa getırdığım kendı açtığı başlıktan alıntıladığım iletilerde resmen kabul edıyor

amatör kamera başlığına giden biri

benım süreklı neden böyle dedın dıye çıkışlarıma karşı onun ne zaman dedımkı bıle demedığını tersıne dedım ve arkasındayım dedığını görur

buraya da getırdım örneklerı o sayfadan

işte ben raporlamadım başkası raporlamış

bılıyosun kı ben ıftıra atacak ınsan değilim

ıyı nıyetlıyım kavgalı olduğum insanlarla barışırım bile

fakat o lafı etti maalesef keşke bu kadar kin kusan biri olmasa

ben aslında üzülüyorum onların bu haline

bu başlığın nedeni bile düşmanlık etmek

bana ırkçı kafatasçı dıye hakaret ettıklerı için

ben de bu tarz söylemlerı de kınayın anlamında

o lafı hatırlatıyorum

çünkü ağızlarını açınca goodş deve mal davar köpek it eşek tarzı hakaretlerle saldırıyorlar biliyosun

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee

cahalattan batıyor olan bır ükele olusacak teksey dagılma,bır bırının bogazına sarılma yangın yerıne dönme en sonuncusuda düsmanını dahı tanıyamamak ve düsmanından yardım dılemek.

Bak hemde ne ıcın.

Osmanlının son dümbük adalat bakanı bakın kımden yardım ıstıyor ve ıstedıyor Türk halkına.

Kı bu halkın 155,000 canlı canlı Sırp asıllı Kuyucu Murada yamyamına kuyulara doldurtmustur.

Gelelım dümbük adalat bakanına.

Ey ahalı,Yunan ordusu Ankaradakı dınsız Atatürkü bertaraf edecek onların sayasında bızde yenıden Serıat devletını kuracagız.Bu nedenle Yunan ordu komutanı Venezılosa dua edın.

Atatürke düsmanlık duyanlar bu dümbüklerdendırler.

Cünkü Osmanlı gıbı onlarında kökü gayrı Türklerden olsa gerek.

Yunanlıya.Yunan ordusuna ve onun ordu komutanına dua ettıren bır dümbügü tutanlara baska ne denırkı?

Varsa bır dıyecegınız,

Buyurun söyleyınde bılelım MENSEI ALINIZI vede VELINIZI:-)))))).

Gercı bızdede totemcıler var

Tıpkı El ılaha tapanlar gıbı.

Tastan Yardım umup tası yalayıp öpmek baska nedırkı.

Tanrının enkıymetlı varlıgı.en kıymatsız varlıhtan bırseyler beklemesının nekadar US dısı bırsey oldugunu anlatmaya hıcde gerek yoktur.Aklı basında olanlara.

Helede dıktıgı tasa saytan deyıp onu taslamak.ayrı bır akılsızlık örneyıdır.

Asıl totemcılık budur.

Atatürkü büstüyle tanıyıp Fıkrını ret etmek

Düsüncesıde CÖLDEN fıskırmıstır.

Cünkü Cöl Fellahı yapmıstır bır put.dönüp ondan hersey ıstemıstır.

Atatürkü BÜST olarak tanımakla PUT olarak tanımanın arasında hıc bır fark Yoktur.

Suanda Ottomanların gecmıste seraylarda garıları kosturdugu Istanbuldayım.

Batılılar OTTOMAN demısler Osmanlıya.

620 yıl boyunca bır ayleze tek bır Türkün gırdıgı ayleye tabıkı OTTO denır,

Anaları.

Elena

Marıya

magdalına olanların

Cocuklarıda Tabıkı OTTO MAN olacaktır.

Tanrı Arapcılara cöldekı bır kum tanesı kadar us vermemıs,mEN NE DEYEBÜLÜREM GAYRI:-)))))))

Yalansa deyınkı yalan.

Eccık daha acaram gonuyukı ahlınız bassın.

Sızı TOTEMCILER SIZI.Bunları bılmıyoruz sanıysız bızı dımı?

tolonbeg

Sitelerde Paylaş

bunu yazacam walla modların ikiyüzlülüğüde tawan yapmış zaten

goddess cahili dünyayı yönetenler embesillere ihtiyac duyar hani millete pkklı diyon ama belkide sen zarar weriyon mücadeleye

iftiracı bana mal dedin diye iftira attın getir dedim getiremedin

ne zaman üniwersite kapatıldığını sordun

yazar wilson için mandacı wilson mu dedin cehaletini belli ettin

modlarda hala haklısın ama sakin ol tarzında uyarıyorlar tüh be yazık yemin ederim

Sitelerde Paylaş

1932'de resmen ilan edilen Türk Dil ve Tarih Tezleri karşısında üniversitenin gösterdiği kuşkucu tutum, Darülfünun'un sonunu getiren başlıca etken olmuştur. Prof. İlhan Başgöz'ün deyimiyle,

"I. Türk Tarih Kongresi'nde İstanbul Darülfünunundan bazı öğretmenler resmi dil ve tarih görüşlerini eleştirmek cesaretini gösterirler. Mustafa Kemal'in öz ilgi ve desteği ile yürütülen ve hükümetin kültür politikası halini alan bu iki görüşün Üniversitede destek bulamaması bir yana, bir de eleştirilmesi Ankara'da şiddetli tepki yaratır."Başgöz-Wilson, Türkiye Cumhuriyetinde Eğitim ve Atatürk, s.179-180.

Kongreden iki ay sonra sonra, eski İstiklal Mahkemesi hakimi Dr. Reşit Galip maarif vekili tayin edilerek, üniversiteye çeki düzen vermekle görevlendirildi. Daha önce İsviçreli eğitimci Albert Malche ülkeye çağrılarak, Darülfünun'un aksayan yönlerini eleştiren bir rapor yazması sağlanmıştı. 1933 Temmuzunda çıkarılan bir kanunla Darülfünun lağvedildi ve yerine aynı gün İstanbul Üniversitesi kuruldu. Darülfünun'un toplam 114 müderris (ordinaryus profesör) ve muallimine (profesör) karşılık, yeni üniversite öğretim hayatına 78 profesör ve ordinaryus profesörle başladı. Bu sayının 65'i Türkiye'ye yeni gelen ecnebi öğretim üyeleri idi. Eski kadrodan 100 kadarı emekliye sevkedildi. Dr. Reşit Galip, üniversitenin açılış konuşmasında Darülfünun'un kapatılma nedenlerini açıklarken, ağırlığı bu kurumun "siyasi, içtimai büyük inkılaplar karşısında bîtaraf bir müşahit [tarafsız bir gözlemci] olarak kalmasına" verdi; yeni üniversitenin en esaslı niteliğinin "milliyetçilik ve inkılapçılık" olacağını belirtti. Maarif Vekilinin 12.9.1933 tarihli Milliyette yer alan tebliğine göre atamalarda "ilimden ziyade idealistlik ön planda tutulmuş"tu. Yeni düzenleme ile üniversitenin idari ve mali bağımsızlığı kaldırılarak, üniversite yöneticileri ile profesör ve doçentleri tayin ve azil yetkileri Maarif Vekaletine verildi. Bakanlık, siyasi kontrolü, profesörlerden derse devam cetvelleri isteyecek kadar sıkı tuttu. Başgöz-Wilson'ın deyimiyle,

"üniversitenin cumhuriyet devri boyunca serbest eleştiri ve kontrol ödevini yerine getirememesinde öğretim üyelerinin şahsi kusurları ve bilgi seviyeleri ile birlikte, bu ağır siyasi kontrolun da rolü olduğu açıktır."A.g.e., sf. 183

kaynak?

bu wılsonun anası babası kim?

hangi wılson bu?

tanımaya mecbur değiliz her wılsonu

evet bu alıntının kaynağını öğrenırsek belki hak veririz yazılanlara

Sitelerde Paylaş

rezil mi?

anası tanası bellli olmayan emperyalist olduğu belli amerikalı bir deliyi tanımadım diye cahillikle suçlayan kim?

sen panteyi ciddiye almıyosun galiba tek beni ciddiye alıyosun!!!!!!!!!!

onun bi kaç sayfa önce bu konuda yazdıklarına neden takılmadın????

tarihinde goddess tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sen panteyi ciddiye almıyosun galiba tek beni ciddiye alıyosun!!!!!!!!!!

onun bi kaç sayfa önce bu konuda yazdıklarına neden takılmadın????

Bana verebilecekleri cevap yok.

Çünkü kendi putlarını tokat gibi çarparım yüzlerine.

Asıl putçular ML'lerdir.

Bir dönem de Mao'yu put edinenler, Enver Hoca'yı put edinenler vardı.

Stalin'e laf söyletmezlerdi, kutsaldı onlar için.

Günümüz şoven solcuları da Stalin'i reddediyor.

Çünkü Kürtlere yüz vermemiş, kullanmış onları.

Ama yine de açıkça cephe alamaz, susarlar o konuda.

Atatürk'e tavır aldıkları gibi tavır alamazlar Stalin'e.

Çerkes-Tatar Tehcirleri diye başlık açmıştım, giremedi bir tanesi.

En büyük putçu bunlar. :clapping:

Sitelerde Paylaş

way wicdansızlar way

beni en zayıf noktamdan wurdunuz

ewet ben gizli bir m-l ciyim tabumda stalin haha

ne kadar komiksiniz yaw

sınıftaki stalinist arkadaşım şu an stalini lanetleyecek durumda ama ben stalinistim :D

ayrıca enwer şimdi aklıma gelmişti

mustafa kemalden daha şanslı olsa şimdide onu sawunuyor olurdunuz komiksiniz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...