Jump to content

Rabbimizin bilmesi özgür iradeyi etkilemez

Recommended Posts

Suudi Arabistan'ın müftüsünden bana ne arkadaşım? O'nun söylediği müslümanları bağlamaz ki! Fetvadan öteye gitmez çünkü!

Onun yerine akşam evde kendi dinini uydur daha kullanışlı olur...

o çocuk tecavüzcüsünü yaratmasında da bir hikmet vardır.

Hay sizin hikmetinize... Nasıl bir din ki böyle bir psikoza sokuyor insanları anlamak gerçekten zor... Bence bu dinin mensuplarının ciddi ciddi tedavileri uygun olur kanaati artık bende uyanmaya başladı...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Onun yerine akşam evde kendi dinini uydur daha kullanışlı olur...

Ben İslâm'ı din olarak bildim. Sizin kendi kıçınızdan uydurduğunuzu değil...

Hay sizin hikmetinize... Nasıl bir din ki böyle bir psikoza sokuyor insanları anlamak gerçekten zor... Bence bu dinin mensuplarının ciddi ciddi tedavileri uygun olur kanaati artık bende uyanmaya başladı...

Senin aklın kıtmı arkadaşım? Biz tecavüzcüyümü destekliyoruz yani?

Bu olayın oluşunun ardında yatan bir gerçek var bunu söylüyorum sadece. Sen güllük gülistanlık bir dünyada yaşamak istiyorsan git insanların DNA yapılarını değiştir. Elbette bunu yapamayacaksın...

Gidip bir aslanın bir ceylanı yemesini engelle hadi! Gidip doğanın muhteşem dengesini alt-üst et olmayan aklınla!!!

Kader sırrı gereğince sebepler ve oluş birbirlerini meydana getirir. Bunu anlamayacak ne var!

Bilardodan örnek al, bir topu vurabilmek için bile çoğu zaman başka bir topa vurmak zorunda kalıyorsun. Ya da başka yerlere çarptırarak göndermek zorunda kalıyorsun. Zaten bunları örnek vermem bile abes. Düşünebilen bir yüksek akıl için bu örneklere gerek yoktur...

Sitelerde Paylaş
O zaman bu sistem ve düzenide yaratmazdı. Hatta hiçbirşeyi yaratmazdı. Ama birşeylerin yaratılış amacı birşeylere erişmek içindir. Ayrıca Allah yukarılarda biryerlerde oturupta sihirli değneği ile işler yapan bir tür tanrı değildir. Öyle olsa dediğiniz mantıklı olurdu zaten. Kaldı ki öyle bir tanrı olsa bile salakmı oturup dünya işleri ile uğraşacak?!

Herşeyin ardında insanların anlayamayacağı idrak edemeyeceği çok büyük incelik ve detaylar vardır. Koskoca kainatta bir tek dünyanın içinde yaşayan insancıkları düşünürseniz sizin düşünme kaabiliyetinizden şüphe ederim...

Bir de şu var ki, iyi kötü kavramlarıda insanlara göredir sadece. Her canlı doğasının gereğini yerine getirir. Bunu görmeden düşünmeyelim...

Evet aslında haklısın Tanrı'nın bu sistemi bir amaç doğrultusunda yaratması anlamsız. Tanrı o amaca her türlü ulaşabilir.

Bu sistemi Allah'ın belirli bir amaç için belirli bir biçimde yaratması gerekmezdi. Allah olaylarda "hikmet" arayamaz, o ne yaparsa hikmetli olan o dur. "Böyle yapmasaydı şöyle şöyle olmazdı" diye bir akıl yürütme kadirimutlak güç için geçersizdir. O yüzden dünyadaki olayların ardında bizim bilmediğimiz bir hikmet aramak geçersiz bir akıl yürütmedir. O hikmet her ne ise Allah'ın o hikmeti ortaya çıkarması için yapabileceği tek şey mevcut olan, olmuş olan değildir.

Sitelerde Paylaş

Ben İslâm'ı din olarak bildim. Sizin kendi kıçınızdan uydurduğunuzu değil...

Bu cehaletinden belli oluyor söylemene gerek yok.

Bu olayın oluşunun ardında yatan bir gerçek var bunu söylüyorum sadece. Sen güllük gülistanlık bir dünyada yaşamak istiyorsan git insanların DNA yapılarını değiştir. Elbette bunu yapamayacaksın...

Bunu ben yapabilirim, ama önceliği senin inandığın allaha veriyorum, once o bunu bir yapsın sonrada ben yapacağım.

Gidip bir aslanın bir ceylanı yemesini engelle hadi! Gidip doğanın muhteşem dengesini alt-üst et olmayan aklınla!!!

Bu allahın çok büyük bir zevki, bir aslan ceylan yavrusunu yerken onu seyretmek aslanın kan içindeki ağzını seyretmek allaha zevk veriyor. Bunu değiştirebilirim ama önce allah bir değiştirsin, sonrada ben değiştireceğim.

Kader sırrı gereğince sebepler ve oluş birbirlerini meydana getirir. Bunu anlamayacak ne var!

Bilardodan örnek al, bir topu vurabilmek için bile çoğu zaman başka bir topa vurmak zorunda kalıyorsun. Ya da başka yerlere çarptırarak göndermek zorunda kalıyorsun. Zaten bunları örnek vermem bile abes. Düşünebilen bir yüksek akıl için bu örneklere gerek yoktur...

Örneğe bakın bir duble rakı koyun (buzlu olsun) ve şerefe diyerek keyfinize bakın.

Sitelerde Paylaş

Bunu ben yapabilirim, ama önceliği senin inandığın allaha veriyorum, once o bunu bir yapsın sonrada ben yapacağım.

Bu allahın çok büyük bir zevki, bir aslan ceylan yavrusunu yerken onu seyretmek aslanın kan içindeki ağzını seyretmek allaha zevk veriyor. Bunu değiştirebilirim ama önce allah bir değiştirsin, sonrada ben değiştireceğim.

Örneğe bakın bir duble rakı koyun (buzlu olsun) ve şerefe diyerek keyfinize bakın.

Dansözlüğe başlamışsın hayırdır? :)

Ya hu sana dingil diyeceğimde hakkaten ondan bile aşağı düşünüyorsun. Düşünce yoksunusun yani!

Aklı kıt arkadaşım sen hayatta kalabilmek için başka bir canlıyı tüketmiyor musun?

Otta yeme ette yeme ah cahil vah cahil!!!

Sen kafayı çek anca kendi beynini uyuştur, hakikati görmezden gel, o müjdelenen gün geldiğinde zaten hakikati anlamış olacaksınız. Ama ne yazık ki geç kalınmış olacak. O yüzden şimdiden gelin iman edin... Selametle...

Sitelerde Paylaş

Doğanın dengesi Allah'ın mutlak iradesinden bağımsız mı ki bozulsun?

Allah bozulmasını istemedikten sonra nasıl bozulur?

İnanan birisi için "doğanın dengesi" gibi kavramlar ne ifade eder?

Sitelerde Paylaş

Dansözlüğe başlamışsın hayırdır? :)

Ya hu sana dingil diyeceğimde hakkaten ondan bile aşağı düşünüyorsun. Düşünce yoksunusun yani!

Aklı kıt arkadaşım sen hayatta kalabilmek için başka bir canlıyı tüketmiyor musun?

Otta yeme ette yeme ah cahil vah cahil!!!

Sen kafayı çek anca kendi beynini uyuştur, hakikati görmezden gel, o müjdelenen gün geldiğinde zaten hakikati anlamış olacaksınız. Ama ne yazık ki geç kalınmış olacak. O yüzden şimdiden gelin iman edin... Selametle...

Cevap istiyorum ama sen kıvırmaya devam ediyorsun. Hala bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
Evet aslında haklısın Tanrı'nın bu sistemi bir amaç doğrultusunda yaratması anlamsız. Tanrı o amaca her türlü ulaşabilir.

Bu sistemi Allah'ın belirli bir amaç için belirli bir biçimde yaratması gerekmezdi. Allah olaylarda "hikmet" arayamaz, o ne yaparsa hikmetli olan o dur. "Böyle yapmasaydı şöyle şöyle olmazdı" diye bir akıl yürütme kadirimutlak güç için geçersizdir. O yüzden dünyadaki olayların ardında bizim bilmediğimiz bir hikmet aramak geçersiz bir akıl yürütmedir. O hikmet her ne ise Allah'ın o hikmeti ortaya çıkarması için yapabileceği tek şey mevcut olan, olmuş olan değildir.

Dostum bak, burada en mantıklı adamlardan birisin. Derin düşünüyorsun ve dalga geçmek için değil gerçekten sende samimiyet görüyorum.

Sana tavsiyem dünyanda ve dünyada olanlar ile olayı kapsamsız olarak düşünmemen. Koskoca kainatın sistemini düşün ve onun üzerine mantık yürüt. Elbette herşeyin bir sebebi vardır. En son asıl mutlak sebebi Allah bilir.

Ayrıca zaten hikmet aramak biz kullara has bir durumdur. O'nun için insani kavram ve duygular mevcut değildir ki!

Yaptığı ve yapacağı şey bir konuda en güzelidir. Elbette bunu anlamanın hazmı güçtür. Anlamak her babayiğidin harcı değildir. Kader sırrına dayanıyor yine işin ucu...

Sitelerde Paylaş
Doğanın dengesi Allah'ın mutlak iradesinden bağımsız mı ki bozulsun?

Allah bozulmasını istemedikten sonra nasıl bozulur?

İnanan birisi için "doğanın dengesi" gibi kavramlar ne ifade eder?

Aynen bende bunu diyorum işte! Allah tarafından yaratılmış bu sistem en mükemmelidir zaten!

Ben sadece bir mantığı yıkmak maksadıyla o cümleyi söyledim...

Allah dilediğini yapar...

Benim için "doğanın dengesi" Allah'ın yarattığı sistem ve düzeni ifade ediyor...

Sitelerde Paylaş
İyi bir soru aslında. "Tanrı başka şekilde olmasına müsade etmiyor" ise ortada kaydırılabilecek bir denge de yok. Denge ancak sistemi kendi haline bırakırsanız ortaya çıkar.

Müsaade eden ile müsaade edilen diye iki ayrı bir varlık yok ki böyle birşey mümkün olsun...

Sitelerde Paylaş
Müsaade eden ile müsaade edilen diye iki ayrı bir varlık yok ki böyle birşey mümkün olsun...

En azından islamda var. İslamda Allah göklere ve dağlara "hakkıyla sözünü geçirendir". O yap der, onlar da yapar. Cehennemle ve meleklerle de diyaloğa geçer, sözünü geçirir. Mitolojinin en baris özelliği olan antropomorphism yani.

Sitelerde Paylaş
Aynen bende bunu diyorum işte! Allah tarafından yaratılmış bu sistem en mükemmelidir zaten!

Ben sadece bir mantığı yıkmak maksadıyla o cümleyi söyledim...

Allah dilediğini yapar...

Benim için "doğanın dengesi" Allah'ın yarattığı sistem ve düzeni ifade ediyor...

Allah nasıl yaratırsa yaratsın farketmezdi yaratılmış sistem yine mükemmel olurdu çünkü mükemmeliğin ne olduguda onun iradesine bağlıdır

Allah bu yüzden mükemmele ulaşmak için tasarım yapamaz, plan yapamaz

"Denge" denen kavram kadirmutlak güç için birşey ifade etmez

Allah'a inanan birisi doğadaki olguları "denge" kavramına dayanarak açıklayamaz.

"Denge" kavramı mutlak iradeyi sınırlar. Bu da mümkün değildir, çelişiktir.

Sitelerde Paylaş
Allah nasıl yaratırsa yaratsın farketmezdi yaratılmış sistem yine mükemmel olurdu

Allah bu yüzden mükemmele ulaşmak için tasarım yapamaz, plan yapamaz

"Denge" denen kavram kadirmutlak güç için birşey ifade etmez

Allah'a inanan birisi doğadaki olguları "denge" kavramına dayanarak açıklayamaz.

"Denge" kavramı mutlak iradeyi sınırlar. Bu da mümkümn değildir, çelişiktir.

Hayır denge varoluşun gereğidir. Örneğin PI sayısı bile bir dengededir. Sonsuz ama sabit bir sayıdır. PHI sayısıda öyle. Hatta PHI sayısına altın oran-golden rate de derler...

Zaten şuanki sistem en mükemmeldir. O'nun planıda tasarımıda ezelde yapılmıştır. Şuanki sadece oluşları seyretmekten ibarettir sadece...

Denge kavramının Allah için birşey ifade etmediğini nereden çıkardın ki?

Kur'an'da geçen misâl olarak anlatılan MİZÂN bile dengenin ifadesidir mesela...

Denge kavramı mutlak iradeyi sınırlamaz, onu sınırsızlaştırır. "Biz herşeyi çift olarak yarattık" ayeti bile bunu açıklar. Sıcak olmadan soğuğu algılayamazsın, karanlık olmadan aydınlığı algılayamazsın. Örnekler sınırsızdır. İşte yaratılışın aslı dengedir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...