Jump to content

Rabbimizin bilmesi özgür iradeyi etkilemez

Recommended Posts

Bu durumda insanın özgür iradeyi bırak,diğer nesnelerden farklı olarak bilinçli bir iradeye bile sahip olduğu söylenemez:)

Evet özgür irade diye bir şey yoktur. Yalnızca mutlak irade vardır...

Sizin eliniz ayağınız sizden bağımsızmı hareket ediyor?

Her oluş kader sırrı gereğincedir. Fakat her idrak seviyesinin anlayabileceği birşey değildir bu...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tam anlamı ile bir kelime salatası..

Tanrı bana özgür irade veriyor ve ben şıklardan birini seçiyorum.

Tanrı benim ne şıkkı seçeceğimi biliyor.

Ve zaten beni o şıkkı seçecek şekilde yaratıyor.

Ve beni kendi özgür irademe göre seçtiğim şıktan dolayı cezalandırıyor.

Zavallı ben, özgür irademe göre bir karar aldığımı sanıyorum.

Allah oradan bana nanik yapıyor..

........................

Hayır efennim,

"Zaten seni o şıkkı seçecek şekilde" yaratmıyor.

Her şıkkı seçecek birer sen yaratıyor.

(Tabi bu söylem biraz farklı.)

Sitelerde Paylaş
Bakalım dediğin gibi ''A'' şıkkını seçmeme ihtimali varmıymış;

EN'ÂM 27-28

Ateşin üstünde durdurulduklarında onları bir görsen; derler ki: «Keşke (dünyaya bir daha) geri çevrilseydik de Rabbimizin ayetlerini yalanlamasaydık ve mü'minlerden olsaydık

Hayır,önceden saklı tuttukları kendilerine açıklandı.Şayet (dünyaya) geri çevrilseler bile, kendisinden sakındırıldıkları şeylere şüphesiz yine döneceklerdir. Çünkü onlar, gerçekten kâfirlerdir.

Neymiş?Ben tekrar tekrar dünyaya geri döndürülsem bile cenneti kazanacak bir hayat yaşayamıyormuşum.

Sonsuz denemeden birinde dahi farklı bir sonuç alamıyorsam nasıl özgür irade sahibi olabilirim?:)

evet yasayamayacaklar, "Çünkü onlar, gerçekten kâfirlerdir. "

tikat edersen -ki etmedigin anlasiliyor- yasayamayacak oluslarini onlarin fail olduklari bir tavra bagliyor ayet. meful degiller eylemlerinde.

ozgur irade konusunda guduk bilimsel verilerin pesinde kosan ateyislerin sorunu var. kurani dinlemedikleri icin kendi dunyalarindan cevap veriyoz ve " bilimsel yontemler insani bir nesne olarak ele aldigindan ozgur iradeye ulasamayacaktir" diyoruz ama tatmin edici olmuyor sanirim.

sana sorayim tyler, merak ediyorum. sen ne dusunuyorsun ozgur irade hakkinda. var midur boyle bi zimbirti vede capi derinligi nedir bunun?

emre1974tr, cok itici bir tipsin vesselam

Sitelerde Paylaş

Boşuna tartışmayın. Tanrı olsaydı bize özgür irade vermezdi, zaten de veremezdi. Verebilseydi de; şahsen ben, bir çocuk tecavüzcüsüne özgür irade veren tanrının suratına tükürür onu tanrılıktan reddederdim. :D Siz tükürmezmiydiniz?

Sitelerde Paylaş
Boşuna tartışmayın. Tanrı olsaydı bize özgür irade vermezdi, zaten de veremezdi. Verebilseydi de; şahsen ben, bir çocuk tecavüzcüsüne özgür irade veren tanrının suratına tükürür onu tanrılıktan reddederdim. :D Siz tükürmezmiydiniz?

Senin gibi kendisini inkâr edeni yarattığının bir hikmeti varsa, o çocuk tecavüzcüsünü yaratmasındada bir hikmet vardır. Senin aklın ileriyi görecek kadar gelişmediği için neyin ne olduğunu bilemez...

Yazık bir de Müslüman Türk milletini temsil eden bayrağı koymuşsun. Atamızın sözlerini imza olarak seçmişsin. Ama idrak yoksunusun...

Hayvani güdülerle duygularla düşünmeye devam...

Sitelerde Paylaş
evet yasayamayacaklar, "Çünkü onlar, gerçekten kâfirlerdir. "

tikat edersen -ki etmedigin anlasiliyor- yasayamayacak oluslarini onlarin fail olduklari bir tavra bagliyor ayet. meful degiller eylemlerinde.

ozgur irade konusunda guduk bilimsel verilerin pesinde kosan ateyislerin sorunu var. kurani dinlemedikleri icin kendi dunyalarindan cevap veriyoz ve " bilimsel yontemler insani bir nesne olarak ele aldigindan ozgur iradeye ulasamayacaktir" diyoruz ama tatmin edici olmuyor sanirim.

sana sorayim tyler, merak ediyorum. sen ne dusunuyorsun ozgur irade hakkinda. var midur boyle bi zimbirti vede capi derinligi nedir bunun?

Zaten sorun kafir olmalarına sebep olan fiiliyatlarından kaçınamamalarında:)

Cennetlik olma ihtimali olmayan bir kişiliğin cehennemi özgür iradesiyle seçtiği söylenebilinir mi?:)

Ben özgürlüğü geçtim ''irade'' sahibi olduğumuzdan bile şüpheliyim:)

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Senin gibi kendisini inkâr edeni yarattığının bir hikmeti varsa, o çocuk tecavüzcüsünü yaratmasındada bir hikmet vardır.

Kadirimutlak bir güç o hikmeti, inkar edeni ve tecavüzcüyü yaratmadanda sağlayabilirdi.

Sitelerde Paylaş
Senin gibi kendisini inkâr edeni yarattığının bir hikmeti varsa, o çocuk tecavüzcüsünü yaratmasındada bir hikmet vardır.

salak küçümsediğin bu insanların çoğu

belli ilkeleri olduğu için dinleri reddettiler

robattan bir farkımız warsa(ki size göre war we o çocuklarında wardı) bunun herhangi bir amaca hizmet etmesi durumu değiştirmez

tecawüze uğrayan bir insandan allaha şükretmesini beklemek dengesizliktir

Sitelerde Paylaş
Senin gibi kendisini inkâr edeni yarattığının bir hikmeti varsa, o çocuk tecavüzcüsünü yaratmasındada bir hikmet vardır. Senin aklın ileriyi görecek kadar gelişmediği için neyin ne olduğunu bilemez...

Yazık bir de Müslüman Türk milletini temsil eden bayrağı koymuşsun. Atamızın sözlerini imza olarak seçmişsin. Ama idrak yoksunusun...

Hayvani güdülerle duygularla düşünmeye devam...

N'oldu, ben inkar ettim diye bana çok mu kızdı, bir yerleri mi eksildi, benden intikam mı alacak? :D Benim ona inanmama mı ihtiyacı var?

Çocuk tecavüzcüsünün ne gibi bir hikmeti olabilir? Alsın allah o hikmetlerini bir yerlerine soksun. (Korkma bunu yapamaz :D)

Türk ulusu müslüman değildir. Türk ahlakını ve gelenek-göreneklerini islamla (halbuki alakası yoktur) bağdaştırmaya çalışmaktadır o kadar. Bir de araplaşmış köpek sürüsü vardır ki, onlar zaten artık Türk değildir.

Sitelerde Paylaş

Şartlı refleks nedir?

Bu soruma cevap vermek için gereken şartları yazmayıda unutmayın.:)

sartli refleks insan davranisinin bir suru yolundan biridir sadece. bir gercegi vardir tabii ki ama tum insan davranislarini reflekslerle aciklayamayiz.

hele kuvantumun norolojiye iyice girdigi gunleri bekleyelim. o zaman gorceez insanin ne menem bir iradeye/ secme yetisine sahip oldugunu

Sitelerde Paylaş
Zaten sorun kafir olmalarına sebep olan fiiliyatlarından kaçınamamalarında:)

Cennetlik olma ihtimali olmayan bir kişiliğin cehennemi özgür iradesiyle seçtiği söylenebilinir mi?:)

Ben özgürlüğü geçtim ''irade'' sahibi olduğumuzdan bile şüpheliyim:)

Tekrar anlatalım:

İstediği şeyden kaçınabilme özgürlüğüne sahip o günahkar da.

Ama bu özgürlüğe sahip olmasına rağmen kaçınmıyor ve özgür iradesiyle kötülüğü seçiyor.

Ve Rabbimiz de bunu seçeceğini biliyor.

Hatta sonsuza dek sonsuz şıklarda denenseydi neyi seçeceğini, toplamda o kişinini iyilerden mi yoksa kötülerden mi olduğunu da biliyor.

Ve bunu özetleyen 2 günlük minyatür bir imtihan örneği yaşatıyor.

Böylelikle:

1- Hem itiraz hakkı ortadan kalkıyor.

2- Hem de bazı küçük ceza ve mükafatların bu dünyada yaşanmaya başlanması sağlanıyor. Örneğin Firavun bazı erdemli yanlara sahipti ki, bir dönem bu dünyada zevkü sefa içerisinde yaşayıp az olan ücretini almış.

Özgür irade konusuna bir de Rabbimizin açısından bakalım.

Aynı şekilde Rabbimiz de dilerse cennetlikleri cehenneme, cehennemlikleri de cennete atabilir. Yani söz verdiğinin tam tersini yapabilir. Ama yapabilir olmak başka, yapmak başkadır.

Yüce Allah bunu yapmaya gücü olduğu halde yapmayacak.

Belirttiği gibi iyileri cennete, kötüleri ise cehenneme atacak.

Tersini yapabilme gücü ve iradesi her zaman var.

Ve cenneti hakedenleri cennete, cehennemi hakedenleri cehenneme koymayı seçiyor.

Biz de bunu yapacağını ayetler sayesinde biliyoruz önceden.

Ve bizim önceden bilmemiz, Rabbimizin özgür iradesine bir engel teşkil etmiyor.

Tersini yapabilmek başkadır, yapmak başkadır.

Ve bu durum özgür iradenin sonucudur.

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Önce şunu bir açıklığa kavuşturalım:)

Belirttiği gibi iyileri cennete, kötüleri ise cehenneme atacak.

Tersini yapabilme gücü ve iradesi her zaman var.

Ve cenneti hakedenleri cennete, cehennemi hakedenleri cehenneme koymayı seçiyor.

Biz de bunu yapacağını ayetler sayesinde biliyoruz önceden.

Bizim gelecekte Allah'ın ne yapacağı hakkında bildiğimiz birşey olamaz.

Ne yapmak istediğine dair vaadlerini biliyoruz.

Vaadinin tersini yapmaya gücü yettiğine göre kötüleri cennete iyileri cehenneme atabilir değil mi?:)

>>>İstediği şeyden kaçınabilme özgürlüğüne sahip o günahkar da.

Yukarıda ayetleri alıntıladım.Cehennemlik bir insanın günahlardan kaçınıp cenneti kazanma ihtimali yok.

Her seferinde kopya hayatlar yaşamaya mahkum insanın özgürlüğünden bahsedilenemez.

>>>Hatta sonsuza dek sonsuz şıklarda denenseydi neyi seçeceğini, toplamda o kişinini iyilerden mi yoksa kötülerden mi olduğunu da biliyor.

Bu minyatür imtihanla bizler,sonsuz şıkta bile aynı şeyi seçeceğimize emin olabilir miyizki hakettiğimizle yüzleşmiş olalım?

Defalarca sordum ''25 yaşında cehennemlik olarak ölen biri,60 yaşında ancak imana gelip cennetlik olmuş biriyle kendini nasıl kıyaslayabilir?'' diye.

Kendisinede ömür verilseydi-sonsuz şartlarda-yinede imana gelmiyeceğini nasıl bilebilir ki?

12 yaşında tecavüz edilip parçalanarak öldürülen çocuk hakettiğiyle mi yüzleştiriliyor?

Bu ne saçma bir imtihan sistemidir böyle:)

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Önce şunu bir açıklığa kavuşturalım:)

Bizim gelecekte Allah'ın ne yapacağı hakkında bildiğimiz birşey olamaz.

Ne yapmayı vaadettiğini biliyoruz.

Vaadinin tersini yapmaya gücü yettiğine göre kötüleri cennete iyileri cehenneme atabilir değil mi?:)

>>>İstediği şeyden kaçınabilme özgürlüğüne sahip o günahkar da.

Yukarıda ayetleri alıntıladım.Cehennemlik bir insanın günahlardan kaçınıp cenneti kazanma ihtimali yok.

Her seferinde kopya hayatlar yaşamaya mahkum insanın özgürlüğünden bahsedilenemez.

>>>Hatta sonsuza dek sonsuz şıklarda denenseydi neyi seçeceğini, toplamda o kişinini iyilerden mi yoksa kötülerden mi olduğunu da biliyor.

Bu minyatür imtihanla bizler,sonsuz şıkta bile aynı şeyi seçeceğimize emin olabilir miyizki hakettiğimizle yüzleşmiş olalım?

Defalarca sordum ''25 yaşında cehennemlik olarak ölen biri,60 yaşında ancak imana gelip cennetlik olmuş biriyle kendini nasıl kıyaslayabilir?'' diye.

1- Kesinlikle cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme gidecek ahiret evreninde.

Rabbimiz tersini yapabilir ama yapmayacak. Çünkü özgür iradesiyle bunu yapmayı seçmiş.

Bizim önceden bilmemiz de etkilemiyor özgür iradesini.

2- Aynı şekilde bahsettiğin cehennemlik adam da her zaman özgür iradesiyle tersini yapabilir. Ama yapmayacak. Çünkü özgür iradesiyle kötülüğü seçiyor.

Bir şeyi yapabilmek başkadır, yapmak ise bambaşka.

Ve bu da özgür iradenin sonucudur.

3- O insan kopya hayatlar yaşamıyor, sonsuza dek imtihan edilse(sonsuz farklı varyasyonlarda) toplamda kötülerden veya iyilerden olacağı biliniyor.

Bu 2 günlük minayatür imtihan hayatında da tam da bunu temsil edecek şıklar çıkartılıyor insanların karşısına.

Ve iyiler cennetlik, kötüler ise cehenemlik bir anlarında imtihanlarından alınıyorlar.

4- Sen defalarca sorduysan, ben de defalarca cevabını verdim sana. Git ara bul.

Not: Yine takılmış plak gibi tekrarlayacağını bildiğimden bir daha cevap yazmayacağım bu konuda.

Bak özgür iradenle takılmış plak gibi tekrarlamama özgürlüğün var. Ama sen yine sıkılmadan tekrarlayıp duruyorsun:)

Selam.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yahu, ne sırrı çözdünüz bir tane örnek ver lütfen.

1400 yıldır biyolojide coğrafyada ne açıklamasanız allahın mucizesi diyorsunuz, bilimin açıklayamadığı herşeyi tanrının kanıtı olarak görüyorsunuz. Onlar açıklanınca yine tanrının kanıtı diyorsunuz.

Ama hiçbirşey bulduğunuz yok, sadece tanrı tanrı tanrı diyorsunuz. Herkes tanrı yarattı deyip kıçını büyütseydi ne olurdu halimiz.

Bak avrupada bin sene boyunca öyle yapmışlar avrupalılar vebadan kaç milyon kaybetti. Avrupalılar yıl 1800e gelmiş hala sokakları sidik kokuyordu.

Şimdi bana yok islamla onlar bir değil falan şeklinde bir tez sunma. Çünkü ben dinleri karşılaştırmıyorum. Allah yarattı deyip bir kenara çekilmekten bahsediyorum. Ve sizin hiçbir şey bulduğunuz yok, anca bilimin bulamadıklarını bulursunuz. hahahah

konuşmadan önce sen gitte don al kendine:)

MÜSLÜMAN BİLİM ADAMLARI ve BAZI BULUŞLARI

01 – Akşemseddin: Pasteur ’dan 400 sene önce mikrobu bulmuştur

02 – Ali Kuşçu: Büyük astronomi bilgini. İlk defa ayın şekillerini anlatan kitabı yazmıştır.

03 – Ebul-Vefa: Trigonometri’de tanjant,cotanjant,sekant,kosekant ’ı bulan büyük alimdir

04 – Biruni: İlk defa dünyanın döndüğünü ispat etmiştir.

05 – Ebu Kamil Şü’ca: Avrupaya matematiği öğretmiştir.

06 – Ebu Ma’şer: Med-Cezir (Gel-Git) olayını ilk o bulmuştur.

07 – Battani: Dünyanın en büyük kaşifidir. Trigonometrinin kaşifidir

08 – Cabir Bin Hayyan: Atom bombası fikrinin babası ve kimya biliminin atası büyük alim

09 – Cezeri: 8 asır önce otomatik sistemin kurucusu ve bilgisayarın babasıdır

10 – Demiri: Avrupalılardan 400 sene önce zooloji ansiklopedisini yazmıştır.

11 – Farabi: Ses olayını ilk defa fiziki yönden açıklamıştır.Sesin fiziki izahını ilk defa o yapmıştır

12 – Gıyasüddin Cemşid: Matematikte ondalık kesir sistemini ilk o bulmuştur.

13 – İbn Cessar: Cüzzamın sebebini ve tedavisini 900 sene önce açıklamıştır

14 – İbn Hatip: Vebanın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklamıştır

15 – İbn Firnas: Wright kardeşlerden bin sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştirdi.

16 – İbn Karaka: 900 sene önce harika bir torna tezgahı yapmıştır

17 – İbni türk: Cebirin temelini atan bilginlerdendir

18 – İdrisi: Yedi asır önce bugünkü ne çok benzeyen dünya haritası çizmiştir

19 – İbni Sina: Eserleri Avrupa üniversitesinde 600 sene ders kitabı olarak okutmuştur. Tıbbın babasıdır. AVRUPA ya göre adı AVICENNA’dır.

20 – Kadızade Rumi: yaşadığı asrın en büyük matematik ve astronomi bilginidir. Fizik kurallarını astronomiye uyarlamıştır

21 – Kambur Vesim: verem mikrobunu R.Koch’tan 150 sene önce keşfetmiştir

22 – İbnünnefis: avrupalılardan üç asır önce küçük kan dolaşımını keşfetmiştir

23 – Piri Reis: 400 sene önce bugünküne en yakın dünya haritasını çizmiştir.

24 – Ömer hayyam: Cebiri oluşturandır. İlk defa o bulmuştur

25 – İlk kağıt fabrikasını kuran alim İbni Fazıl

26 – İlk kağıt fabrikasını kuran alim İbni Fazıl

27 – Kızamık ve çiçek hastalığını keşfeden; alim Razi

28 – Mikrobu ilk tanımlayan alim Akşemseddin

29 – Cüzzamı bulan alim ... İbni Cessar

30 – Vebanın bulaşıcı olduğunu bulan alim İbni Hatip

31 – Verem mikrobunu bulan alim Kambur Vesîm

32 – Retina tabakasını bulan alim İbni • Rüşd

33 – İ lk göz ameliyatını yapan alim Ammar

34 – İ lk kanser ameliyatını yapan alim Ali bin Abbas

35 – Küçük kan dolaşımını bulan alim İbnünnefis

36 – İ lk Tabipler odası başkanı Ali bin Rıdvan

37 – Sıfırı ilk kullanan alim Harizmi

38 – Trigonometriyi ilk bulan alim Battani

39 – Tanjant, kotanjant ve kosekantı ilk kullanan alim Ebul Vefa

40 – Trigonometri kitabını yazan alim Nasiruddin Tusi

41 – İlk trigonometrik dönüşüm formülünü bulan alim İbni Yunus

42 – Binom formülünü ilk bulan alim Ömer Hayyam

43 – İlk difransiyel kitabını yazan alim. Sabit bin Kurra

44 –Ondalık kesiri ilk bulan alim Gıyaseddin Cemşid

45 –İlk usturlabı yapan alim Zerkali

46 –Dünyanın döndüğünü keşfeden ilk alim Biruni

47 –Dünyanın çevresini ilk ölçen alim Musa kardeşler

48 –Güneşin yüzündeki lekeleri ilk bulan alim Fergani

49 –Yıldızların yer ve açıklıklarını ölçen ve ilk cetveli geliştiren alim Cabir bin Eflah

50 –İlk otomatik kontrol sistemleri tasarlayan alim Ahmet bin Musa

51 –Sibernetiği ilk kuran alim. İsmail-El Gezeri

52 –İlk optik temellerini koyan alim İbni Heysem

53 –Sesin fiziki açıklamasını ilk yapan alim Farabi

54 –İlk torna tezgahını yapan alim İbni Karara

55 –Kanatlarla uçan ilk alim Hazerfen Ahmed Çelebi

56 –İlk uçağı yapan alim Ebu Firnas

57 –Yer çekimini ilk bulan alim Razi

58 –Sarkaçlı saati ilk yapan alim İbni Yunus

59 –Maddelerin özgül ağırlığını ilk hesaplayan alim Hazini

60 –Atomun parçalanabileceğim ilk bulan alim Cabir bin Hayyan

61 –Gök kuşağını ilk açıklayan alim Kutbettin Şirazi

62 –İlk kimya laboratuarını kuran alim. Cabir

63 –Saf alkolü ilk elde eden alim Razi

64 –Fosforu ilk bulan alim Beşir

65 –Havan topunu ilk bulan alim Fatih Sultan Mehmed

66 –İlk kıta seyahatnamesini yazan alim İbni Battuta

67 –İlk dünya haritasını çizen alim Mürsiyeli İbrahim

68 –İlk ecza kitabını yazan alim İbni Baytar

bu bilim adamlarının yaşadığı dönemleri iyi araştırın.müslümanlığın güçlü olduğu dönemlere denk geliyor...

avrupa karanlık çağda yırtınırken müslümanlar "bugünkü modern bilimin temellerini atıyodu"

Sitelerde Paylaş

Bu kader mevzusu gerçekten zorlu bir konu..

İnanırın kafasındaki inanışı, kelime ve sayılarla mantıklı bir şekilde anlatması imkansız..

Bu konuda genellikle çoğu zaman inanmamak için, inanmaktan daha fazla sebepler olacaktır.

Ama işin enterasan tarafı o sebepleri Allah ın oluşturduğunu düşünüp inanmamak..

Yani ben ateistsem bunu isteyen Allahtır deyip, Allah yoktur demek farklı, varsa da otoritesini tanımıyorum demek farklı bir durum olsa gerek.

Bana göre karşılıklı tarafların yanıldıkları nokta Alllah ın kimi affedip kimi affetmeyeceğini kesinmiş gibi biliyor görünmelerinden kaynaklanıyor.

Allah yanılmıyorsam benden başka ilah tanıyanı affetmem diyor.

Ateist, Allah dahil hiç bir ilahı tanımıyor, bu durumda az da olsa affedilme ihtimali var.

Hem Allah bir ateisti affediyorum derse buna kim itiraz edebilir?

Tam tersi olarak bir müslümanı cezalandırırsa her halde itiraz müslümanlardan değil ateistlerden gelir.

Bu noktaya şu açıdan geldim; Allah herşeyi idare ve irade edenin kendisi olduğuna inanılmasını istiyor.

Fakat istiyor demem burada problem oluşturur, istiyorsa neden yapmıyor? diye sorulabilir..

Demek ki istemiyor, istemediği belli, belli ki cehennemi yaratmış.

Bana göre Kuran ın mantığı şu; bazı insanlar cehenneme bazıları cennete gidecek.

Ama kimse gideceği yeri bilmiyor, bilmediği için ilahı Allah belleyip ondan istenmesi öğütleniyor.

Şimdi bazıları mekanik mantıkla öğütü dinleyip dinlemeyecek kişileri de Allah belirliyor diyebilir..

O zaman aynı mantıkla gidelim, Muhammed in Allah tan haber alıyorum demesini de Allah istedi..

Kuran, Allah istediği için var ve Allah ın sözleri, öyle ya Allah istemeseydi kim uyduracaktı?

E o halde Kurana göre Kuran,peygambere ne gerek var?

Bu mantık şununla aynı; madem öleceğiz neden doğduk?

Madem cennetlikler-cehennemlikler belli bu kadar tatavaya işin doğrusu imtihana ne gerek var?

Açıkçası ben bilmiyorum..

Ama kendimi cehennemsiz veya cennetsiz bir yok oluşa inandırabilecek kadar ilah, yani ateist olabileceğimi biliyorum(mu?).

Peki bunu bana inandıran veya inandırmayan nedir?

İstediğini benim isteğim haline getiren ilah Allah ise ondan istemeyi istemem lazım..Lazım da ondan istememi o isteyecek mi?

Ama gurur yapıpta istemiyorum demek de benim elimde(mi?).

İsteyeceğimi istediği gibi istettiren o ise yapacak başka bir şey olmadığı gibi bu şekilde kabullendikten sonra mantğın bir hükmü kalmıyor..

Fazla karıştırmaya ve uzatmaya gerek yok..

Herşeyi yapanın Allah olduğunu kabullenipte bunu isyan veya inkar amaçlı kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor..

Gerçi bu mantıkla gidersek, kullanmıyoruz kullandırılıyoruz..Eğer öyle ise yapacak pek bir şey yok..

Yaptıklarımızda bize yaptırılıyor, yapmadıklarımız yaptırılmıyor demektir..

Yine aynı mantıkla gidecek olursak inançsızların inanırlara eleştri yapmamaları gerekiyor..

Çünkü zaten Allah isterse inançlı, inançsız olacak, istemezse olmayacak, bu durumda forumun bir anlamı yok, hatta hayatın..

İstediğimi yapabiliyorsam özgür irade var; ama ne isteyeceğimi seçemiyorsam özgür irade yoktur..

Neyse mevzu uzun ve çetrefilli..En iyisi kesmek..

Sitelerde Paylaş
Herşeyi yapanın Allah olduğunu kabullenipte bunu isyan veya inkar amaçlı kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor..

Ateistler böyle yapmıyor ki ama...

Ateistler "herşeyin müsebbibi Allahtır" deyip sonra "özgür irademiz var" demek mantıksal bir çelişki içerir dolayısıyla kabul edilemezdir diyorlar.

Diyebilirsiniz ki "Allah mantıkla sınırlandırılamaz, o mantıksal çelişki içeren eylemlerde de bulunabilir"

O zaman bize böyle düşünenlere mutluluk dilemek düşer.

Sitelerde Paylaş
Kadirimutlak bir güç o hikmeti, inkar edeni ve tecavüzcüyü yaratmadanda sağlayabilirdi.

O zaman bu sistem ve düzenide yaratmazdı. Hatta hiçbirşeyi yaratmazdı. Ama birşeylerin yaratılış amacı birşeylere erişmek içindir. Ayrıca Allah yukarılarda biryerlerde oturupta sihirli değneği ile işler yapan bir tür tanrı değildir. Öyle olsa dediğiniz mantıklı olurdu zaten. Kaldı ki öyle bir tanrı olsa bile salakmı oturup dünya işleri ile uğraşacak?!

Herşeyin ardında insanların anlayamayacağı idrak edemeyeceği çok büyük incelik ve detaylar vardır. Koskoca kainatta bir tek dünyanın içinde yaşayan insancıkları düşünürseniz sizin düşünme kaabiliyetinizden şüphe ederim...

Bir de şu var ki, iyi kötü kavramlarıda insanlara göredir sadece. Her canlı doğasının gereğini yerine getirir. Bunu görmeden düşünmeyelim...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...