Jump to content

Rabbimizin bilmesi özgür iradeyi etkilemez

Recommended Posts

Böyle söyleyerek cevap veremediğinin veremediğini ilan ettiğinin farkındasın değilmi?

Cahil laflar ederek kendini küçültüyorsun arkadaşım. Seni o yüzden kâ'le almıyorum. Dehri mantıklı ve güzel sorular soruyor onu örnek almanı tavsiye ederim. Cahilsen hiç değilse bunu kendine itiraf ette önün açılsın. Ardından gidip bilim ve ilim öğren ondan sonra konuşalım...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Cahil laflar ederek kendini küçültüyorsun arkadaşım. Seni o yüzden kâ'le almıyorum. Dehri mantıklı ve güzel sorular soruyor onu örnek almanı tavsiye ederim. Cahilsen hiç değilse bunu kendine itiraf ette önün açılsın. Ardından gidip bilim ve ilim öğren ondan sonra konuşalım...

Evet senin gibi 100 lercesini gördüm cevap vermeyince kaale almıyorum derler.

Zaten senin kale alman için yazmıyorum islamın zavallılığını göstermek için seni kullanıyorum hepsi bu.

Merak ettiğim şu bunlara cevap veremediğinde hiç gururuna dokunmuyormu?

Sitelerde Paylaş
Bir ton ayet var bu konuda arkadaşım, git namaz, salât, secde kelimelerini arattır oku...

Yok, ben daha çok şu rekatta şunu yapacaksın bu rekatta bunu yapacaksın şeklinde bir rehber olarak sormuştum.

Benim mezhebim yok diyorsun da, namazı nasıl kılacağını neye göre belirliyorsun?

Bak burada sadece kurana göre namazdan bahsetmiş

http://www.kurandakidin.net/sss/sssoku.asp?id=45

Burada da artık hangi mezhepse onunkini anlatmış

http://www.namazzamani.net/turkce/o_sunnet.htm

aradaki farkı görüyor musun? ve bu belirsizlik sadece namazda değil bir çok dini ritüelde vesairede var. Bunların farklı yorumlanmasıyla da mezhepler çıkıyor ortaya. Sen mezhebim yok desen de sana öğreten kişilerin mezhebine uygun olarak fiziki ibadetlerini yapıyorsundur. Birşeyi değiştirmiyor bu yani.

Ha eğer sen de sadece kurancılardansan onu da söyle ona göre yorum yapalım.

Sitelerde Paylaş
Evet senin gibi 100 lercesini gördüm cevap vermeyince kaale almıyorum derler.

Zaten senin kale alman için yazmıyorum islamın zavallılığını göstermek için seni kullanıyorum hepsi bu.

Merak ettiğim şu bunlara cevap veremediğinde hiç gururuna dokunmuyormu?

Ben herşeyine cevap verdimde, işine geldiği biçimde cevaplamadığım, hakikati açıklar bir şekilde konuştuğum için tarafından "KIVIRIYOR" diye etiketlendim. Senin böyle anlamadığını bile anlamayan bir ahmak olduğunu görüp seni daha niye kâ'le alayım ki?

Sitelerde Paylaş

"Denge varoluşun gereğidir" dersen kadirimutlakgücü görmezden geliyorsun demektir.

Dengenin ne oldugu nasıl kuruldugu mutlak iradeden bağımsız mıdır?

Allah neyi isterse denge o dur zaten o yüzden denge kavramı Allah için birşey ifade etmez. Şu an senin "eğer öyle olsaydı denge bozulurdu" şeklinde yürüttüğün akıl geçersizdir. Allah "dengenin" bozulmasını istemezse bozulmazdı. O zamanda "dengeli" dediğin şimdi "dengesiz" dediğin olurdu.

Allah plan tasarım yapamaz, çünkü plan, tasarım sınır koşullar altında bir probleme çözüm bulmaktır. Tanrı herşeye kadir ise böyle bir plan tasarım yapmasına gerek yoktur hatta yapması çelişiktir.Çünkü bütün sınır koşullarıda keyfekeder yaratan o dur.

Sitelerde Paylaş
Yok, ben daha çok şu rekatta şunu yapacaksın bu rekatta bunu yapacaksın şeklinde bir rehber olarak sormuştum.

Benim mezhebim yok diyorsun da, namazı nasıl kılacağını neye göre belirliyorsun?

Bak burada sadece kurana göre namazdan bahsetmiş

http://www.kurandakidin.net/sss/sssoku.asp?id=45

Burada da artık hangi mezhepse onunkini anlatmış

http://www.namazzamani.net/turkce/o_sunnet.htm

aradaki farkı görüyor musun? ve bu belirsizlik sadece namazda değil bir çok dini ritüelde vesairede var. Bunların farklı yorumlanmasıyla da mezhepler çıkıyor ortaya. Sen mezhebim yok desen de sana öğreten kişilerin mezhebine uygun olarak fiziki ibadetlerini yapıyorsundur. Birşeyi değiştirmiyor bu yani.

Ha eğer sen de sadece kurancılardansan onu da söyle ona göre yorum yapalım.

Kur'an'ı anlamadığı için yine sağda soldaki fetvaları toplayıp bana örnek göstermiş :D

Ya hu illa şucu bucumu olmam gerek arkadaşım :D

Ya bugüne kadar ben İngilizceyi bile kimseden öğrenmedim! Kendi çabalarımla oldu hep!

Aklını niye bunla kilitlerki bir insan anlamıyorum!!!

Benim tâbi olduğum bir hacıda yok hocada yok ya offf Allah'ım delirecem :D

Salât-ın bir çok yönü vardır. Burada bunları da konuşmam insanların akıllarının almayacağı şeyler barındırdığından sakıncalıdır. O yüzden haklısın deyip geçiyorum arkadaşım...

Nasibinde varsa bir gün seçilenlerden olursan öğretilirsin. Kolay gelsin...

Sitelerde Paylaş
"Denge varoluşun gereğidir" dersen kadirimutlakgücü görmezden geliyorsun demektir.

Allah neyi isterse denge o dur zaten o yüzden denge kavramı Allah için birşey ifade etmez. Şu an senin "eğer öyle olsaydı denge bozulurdu" şeklinde yürüttüğün akıl geçersizdir. Allah "dengenin" bozulmasını istemezse bozulmazdı. O zamanda "dengeli" dediğin şimdi "dengesiz" dediğin olurdu.

Allah plan tasarım yapamaz, çünkü plan, tasarım sınır koşullar altında bir probleme çözüm bulmaktır. Tanrı herşeye kadir ise böyle bir plan tasarım yapmasına gerek yoktur hatta yapması çelişiktir.Çünkü bütün sınır koşullarıda keyfekeder yaratan o dur.

Dengeyi kuran zaten yaratıcının kendisidir. Siz bir bina inşa ederken onu yamukmu yaparsınız? Dengenin sebebi budur...

Ben "eğer böyle olsa denge bozulurdu" demedim ve düşünmedim hiçbir zaman! Allah neyi dilemişse, neyi var kılmışsa dengenin gereği O'dur, en güzeli O'dur...

Plan ve tasarım sınırlı koşullar altında bir probleme çözüm bulmak değildir, aksine en güzelini imar edebilmek içindir. Siz bir gecekonduda dikebilirsiniz plansızca rastgele tuğlalar örerek. Ucu bulutlara değen bir gökdelende dikebilirsiniz, ama bu gecekondu dikmeye benzemediği için en güzelini en güçlüsünü en ölçülüsünü yapabilmek için plan ve tasarım yapmak gerekir...

Kaldı ki, tasarım ve plan bizim düşündüğümüz sınırlı insan aklıyla değil O'nun muhteşem sonsuz ilmi, iradesi ve kudreti iledir...

Sitelerde Paylaş

Bir cehalet belgesi daha...

Dengeyi kuran zaten yaratıcının kendisidir. Siz bir bina inşa ederken onu yamukmu yaparsınız? Dengenin sebebi budur...

dengeye neden gerek var, düşünebilse anlayacak ama müslüman düşünmez.

Plan ve tasarım sınırlı koşullar altında bir probleme çözüm bulmak değildir, aksine en güzelini imar edebilmek içindir.

Plan ve tasarım, bazı sorunları halletmek için vardır.

Ama allah herşeyi yaratan olduğuna göre hem sorunları yaratan sonrada bu sorunları aşmak için tasarımlar yapan bir aptala dönüşür.

Allah bir tasarım yapıyor diyorsan aynı zamandada allah aptaldırda demiş oluyorsun biliyorsun değilmi?

Sitelerde Paylaş
dengeye neden gerek var, düşünebilse anlayacak ama müslüman düşünmez.

Plan ve tasarım, bazı sorunları halletmek için vardır.

Ama allah herşeyi yaratan olduğuna göre hem sorunları yaratan sonrada bu sorunları aşmak için tasarımlar yapan bir aptala dönüşür.

Allah bir tasarım yapıyor diyorsan aynı zamandada allah aptaldırda demiş oluyorsun biliyorsun değilmi?

Arkadaşım o kadar çocukça cevaplar yazmışsın ki gülmekten alamadım kendimi :D :D :D

Doğru dengesiz bir kaos ortamı oluşmalıydı :D

Karanlık olmamalıydıki aydınlığı bilmemeliydin :D

Kafayı çalıştırmamalıydın ki inkar edebilesin :D

Zaten hayatın sorun olmuş, sen planlarını sorunlarına göre yapıyorsun herkesi kendin gibi sanıyorsun. Offf cidden sana cevap vermekten sıkıldım. Anaokuluna giden bir çocuğun fikirlerinden farksız düşünüyorsun...

Kainatta ne sorun vardır, ne de senin sınırlı beyninin anladığı gibi bir plan-tasarım kavramı mevcuttur...

Evet mimarlarda aptal zaten, göktelen projeleri bile yapabiliyorlar. Web tasarımı yapanda aptal olmalı...

Sen bunları da yapamadığına göre ahmak olmalısın...

Sitelerde Paylaş
Kur'an'ı anlamadığı için yine sağda soldaki fetvaları toplayıp bana örnek göstermiş :D

Ya hu illa şucu bucumu olmam gerek arkadaşım :D

Ya bugüne kadar ben İngilizceyi bile kimseden öğrenmedim! Kendi çabalarımla oldu hep!

Aklını niye bunla kilitlerki bir insan anlamıyorum!!!

Benim tâbi olduğum bir hacıda yok hocada yok ya offf Allah'ım delirecem :D

Salât-ın bir çok yönü vardır. Burada bunları da konuşmam insanların akıllarının almayacağı şeyler barındırdığından sakıncalıdır. O yüzden haklısın deyip geçiyorum arkadaşım...

Nasibinde varsa bir gün seçilenlerden olursan öğretilirsin. Kolay gelsin...

Arkadaş sana açık ve net bir kaç soru soruyorum. Hepsine cevap verirsen sevinirim

1- Namaz kılıyor musun?

1a-Kılıyorsan nasıl kılıyorsun kısaca anlatıver.

1b-Kılmıyorsan neden kılmıyorsun islamın 5 farzından birisi bu değil mi?

2- Eğer değil diyorsan o zaman islam aleminin yüzde bilmemkaç çoğunluğu neden öyle kabul ediyor?

3-Eğer onlar yanlış biliyorsa, ufacık bir azınlık doğru biliyorsa o zaman bu kitap apaçık mıdır?

Sitelerde Paylaş
Arkadaş sana açık ve net bir kaç soru soruyorum. Hepsine cevap verirsen sevinirim

1- Namaz kılıyor musun?

1a-Kılıyorsan nasıl kılıyorsun kısaca anlatıver.

1b-Kılmıyorsan neden kılmıyorsun islamın 5 farzından birisi bu değil mi?

2- Eğer değil diyorsan o zaman islam aleminin yüzde bilmemkaç çoğunluğu neden öyle kabul ediyor?

3-Eğer onlar yanlış biliyorsa, ufacık bir azınlık doğru biliyorsa o zaman bu kitap apaçık mıdır?

1- Rabbimle aramda olanlarla ilgili değil sana anama babama bile hesap vermem, dolayısıyla seni ilgilendirmez.

2- Yüzde bilmemkaç ını al teker teker sor cevaplasınlar. Önce ben cevaplıyım Kur'an'da emredildiği için...

3- Kimse bir diğerinden daha üstün değildir. Herkesin anlayışı bireylere göre değişir. Kitap apaçıktır, insanların anlayışları farklıdır...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım o kadar çocukça cevaplar yazmışsın ki gülmekten alamadım kendimi biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

evet farkındayım o kadar cevap bekleyen yazım var sen burada mimiklerile ezikliğini geçiştirmeye çalışıyorsun.

Doğru dengesiz bir kaos ortamı oluşmalıydı biggrin.gif

Zaten hayatın sorun olmuş, sen planlarını sorunlarına göre yapıyorsun herkesi kendin gibi sanıyorsun. Offf cidden sana cevap vermekten sıkıldım. Anaokuluna giden bir çocuğun fikirlerinden farksız düşünüyorsun...

Farkındamısın bilmiyorum ama bana bir cevap verdiğin falan yok.

Bir sürü şey yazıyorsun cevap olarak ama içinde cevap yok.

Kainatta ne sorun vardır, ne de senin sınırlı beyninin anladığı gibi bir plan-tasarım kavramı mevcuttur...

kainatta sorun yok deme seni bakırköye tesçil olarak koyalar.

Evet mimarlarda aptal zaten, göktelen projeleri bile yapabiliyorlar. Web tasarımı yapanda aptal olmalı...

Mimar ile allah aynımı?

Bak allah ile mimar arasındaki farktan haberinmi yok yoksa ezikliğinimi örtmeye çalışıyorsun bunun cevabını bekliyorum.

Bir mimar tasarım yapar çünki onun tabi olduğu fizik kuralları vardır.

Tabi olduğu bir yasa yokta tasarım yapıyorsa o mimar aptaldır bak gerizekalının bile anlayacağı şekilde yazıyorumki sen bile anlayasın.

Kimin ne olduğu burada ve bir kaç konuda kesin ve tartışılmaz biçimde duruyor.

Allah tasarım yapıyor diyorsan aynı zamandada allah aptal bir tanrıdırda demiş oluyorsun.

Tasarımın ne olduğundanmı habersizsin?

Allahın ne olduğundanmı habersizsin

Mimarın ne olduğundanmı?

Sitelerde Paylaş

Arkadaş, hesap vermem ne demek, ben senden hesap sormuyorum ki?

Namaz kılmak kuranda farzdır eyvallah da, bak iki link verdim ikisi de ayrı şekilde anlatmış.

Sen nasıl kılıyorsun diye sormamın sebebi de senin ben kimsenin sözüne göre hareket etmem deyip durman.

Mezhep olmadan bu tür ritüelleri nasıl uyguluyorsun neye dayanarak uyguluyorsun?

Ben sana diyorum ki bu farklılıklar yorum farkından doğuyor. Hadi namazın nasıl kılındığı biraz daha özel bir durum ama, daha önemli başka kısımlarını da farklı yorumlarsa insanlar bu işin sonu ne olacak?

Zina islam aleminde yasaktır. Birisi çıkıp diyor ki zina derken aslında şunu şunu kastetmiş, bazı özel durumlar haricinde yasak değildir diyor. Hadi buyur bakalım kimin ne dediği belli değil.

İşinize gelmeyince ben yalnızca kurana bakarım diyorsunuz, e peki bu tür şeylerin içinden nasıl çıkacaksınız? Hangisi doğru yorum bunun?

İslam ümmetçi bir din değil midir? İslam tüm dünyanın aynı dinde toplanmasını ister, öyleyse bu dinde bazı toplumsal ortak kurallar olması gerekir. Herkes kendi yorumlarsa işin sonu nereye varacak?

Sitelerde Paylaş
evet farkındayım o kadar cevap bekleyen yazım var sen burada mimiklerile ezikliğini geçiştirmeye çalışıyorsun.

Doğru dengesiz bir kaos ortamı oluşmalıydı biggrin.gif

Farkındamısın bilmiyorum ama bana bir cevap verdiğin falan yok.

Bir sürü şey yazıyorsun cevap olarak ama içinde cevap yok.

kainatta sorun yok deme seni bakırköye tesçil olarak koyalar.

Mimar ile allah aynımı?

Bak allah ile mimar arasındaki farktan haberinmi yok yoksa ezikliğinimi örtmeye çalışıyorsun bunun cevabını bekliyorum.

Bir mimar tasarım yapar çünki onun tabi olduğu fizik kuralları vardır.

Tabi olduğu bir yasa yokta tasarım yapıyorsa o mimar aptaldır bak gerizekalının bile anlayacağı şekilde yazıyorumki sen bile anlayasın.

Kimin ne olduğu burada ve bir kaç konuda kesin ve tartışılmaz biçimde duruyor.

Allah tasarım yapıyor diyorsan aynı zamandada allah aptal bir tanrıdırda demiş oluyorsun.

Ya vallahi zeka yaşından şüphe ettim. Bu soruları ancak aklını yitirmiş düşünce yoksunu bir deli sorabilir. Cevap veriyorum cevap diye kabulde etmiyo üstüne :D

Allah'ın tasarım ve planı insanın anladığı türde kavramlarla sınırlı değildir. Web tasarımı yapan adam fizik kurallarına göre tasarım yapmaz, ressam da resmini belli kurallara göre resmetmez. Bir programcı olarak ben programımı hiçbir kurala göre yazmam. Senin kafan bunu da almayacak ya neyse. Herşeyi örnek vermek için söylüyorum da hakikati bırak örnekleri anlayabilmekten bile acizsin...

Ha şimdi diyeceksin ki, web tasarımı yapanda, programı yazanda bilgisayarı falan kullanır, ressamda fırça ve boya kullanır vs. vs.

Allah'ın fırçasıda boyasıda salt enerjidir. Yani melek diye bilinen, melk kökünden gelen, enerji-güç-kuvvet manasına gelen salt enerjiden söz ediyorum. Herneyse umarım idrakın genişler...

Allah ile mimar aynı değildir ama Allah insanı kendi sûreti üzerine yaratmıştır...

Arkadaşım ahmak olmana üzüldüm ama yapacak birşey yok. Seninde varoluş amacının gereği bu...

Aklın sıra böyle salakça davranıp söylediklerimi çürüttüğünü gösterip üste çıkmaya çalışıyosun. Yoksa bu kadarda ahmak olabileceğini düşünemiyorum...

Sorduğun sorularının sorulmaya lüzumları bile yok, akıl denen kuvveyi kullanabilme yetin olsa zaten herşeyin cevabını kendi kendine verir "ne diyorum yahu ben" diyebilirdin kendine. Ama olmayan bir kuvveyi harekete geçirmekte imkansızdır. Yapacak birşey yok...

Bundan sonra cevabım dehriye ve onun gibi mantıklı konuşanlara olacaktır. Selametle...

Sitelerde Paylaş
Arkadaş, hesap vermem ne demek, ben senden hesap sormuyorum ki?

Namaz kılmak kuranda farzdır eyvallah da, bak iki link verdim ikisi de ayrı şekilde anlatmış.

Sen nasıl kılıyorsun diye sormamın sebebi de senin ben kimsenin sözüne göre hareket etmem deyip durman.

Mezhep olmadan bu tür ritüelleri nasıl uyguluyorsun neye dayanarak uyguluyorsun?

Ben sana diyorum ki bu farklılıklar yorum farkından doğuyor. Hadi namazın nasıl kılındığı biraz daha özel bir durum ama, daha önemli başka kısımlarını da farklı yorumlarsa insanlar bu işin sonu ne olacak?

Zina islam aleminde yasaktır. Birisi çıkıp diyor ki zina derken aslında şunu şunu kastetmiş, bazı özel durumlar haricinde yasak değildir diyor. Hadi buyur bakalım kimin ne dediği belli değil.

İşinize gelmeyince ben yalnızca kurana bakarım diyorsunuz, e peki bu tür şeylerin içinden nasıl çıkacaksınız? Hangisi doğru yorum bunun?

İslam ümmetçi bir din değil midir? İslam tüm dünyanın aynı dinde toplanmasını ister, öyleyse bu dinde bazı toplumsal ortak kurallar olması gerekir. Herkes kendi yorumlarsa işin sonu nereye varacak?

Güzel kardeşim, ben kimseye yalnızca Kur'an'a bakarım demedim ki?

Ben dinimi hacıdan hocadan öğrenmem dedim. Kimseden öğrenmek gibi bir zorunluluğum yok...

İslâm'da Hz.Muhammed'den başka birine tâbi olmak farz kılınmamıştır. Dolayısıyla kim ne söylerse söylesin ben de dahil bu bir fetvadan öteye gitmez. Kimseyide bağlamaz! Hz.Muhammed'in kendisi hariç elbette!

İnsan bir tek Hz.Muhammed ve Kur'an'dan sorumludur.

Hz.Muhammed döneminde mezhep kavramı yoktur. Dolayısıyla sonradan bir takım çevreler farklı şekiller uydurduysa bu Hz.Muhammed'in yaptığı namaz gerçeğini değiştirmez.

Siz birilerinin dediğiyle bu dini öğrendiğiniz için reddediyorsunuz ya zaten. Tüm sorunda burdan kaynaklanıyor.

Benim bildiğim namazda, Kıyam, Rükû, Secde vardır. Fâtiha sûresi okumakta zorunludur. İşte en sade haliyle bilinen namaz budur. İnsan bunun üzerine Kur'an'dan faydalı bulduğunu okuyabilir...

İslâm'ın tüm dünyayı aynı dinde toplamak istediği nerede söz ediliyor arkadaşım? Bir kere ayet bile bu dediğinin doğru olmadığını belirtiyor. "Allah dileseydi herkes iman ederdi"...

Sitelerde Paylaş

Bana cevap yok mu yani?

Pardon varmış.okuyorum

------

Hak dini islamdır, başka din arayanlar hiç de hoş karşılanmayacaktır'ı açık ve net söyleyen bir ayet var.

Dolayısıyla, elbette ki öyle istiyor. Sen herkesin müslüman olmasını istemiyor musun?

Peki apaçık dediğiniz bir kitap neden herkes tarafından farklı yorumlanıyor ?

Bütün millet angut bir tek sen mi doğru söylüyorsun?

Sadece kurana bak dememişsin de, başka neye bakacağız? Muhammedin yaptıklarına bakmak istiyorsan hadislere bakman gerek.

E hadislerin hangisinin doğru hangisinin uydurma olduğunu nereden biliyorsun? Ben hadisler konusunda çok geniş bir repertuara sahip değilim ama ne hadisler çıkartırlar ki sana bu forumdakiler, son çare tüm hadisleri reddetmek durumunda kalırsın.

Aksi halde hangisinin doğru hangisinin yalan olduğuna yalnızca kendi kafanda yarattığın peygambere göre karar verirsin.

Bunun doğruluğu da çok tartışılır.

Sen bu dünyada islamı dosdoğru yaşayan bir topluluk biliyor musun? Bireyleri teker teker sormuyorum, elbette hiçbirşey tamamen mükemmel olamaz ama, arkadaş birileri de yaşasın artık, allahın dinini tek bi adam bile doğru düzgün bilmiyor mu?

tarihinde Kale180 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mükemmel bir akıl yürütme.

Bu yazılanları iyi okuyun müslümanlar. Nasıl bir çelişkide olduğunuzu açıklıyor.

Sitelerde Paylaş
Mükemmel bir akıl yürütme.

Bu yazılanları iyi okuyun müslümanlar. Nasıl bir çelişkide olduğunuzu açıklıyor.

Bizim çelişkiye düştüğümüz bir mesele olmadığı için zaten iman etmişizdir. Sen de yazdıklarımı iyi oku, nasıl bir gaflet içersindesin nasibin varsa anlarsın..

Sitelerde Paylaş

a vallahi zeka yaşından şüphe ettim. Bu soruları ancak aklını yitirmiş düşünce yoksunu bir deli sorabilir. Cevap veriyorum cevap diye kabulde etmiyo üstüne biggrin.gif

Hem bu yazıyı yazıp hemde yukarıdakini nasıl yazıyorsun merak etmiyorum çünki biliyorum islama inananlardan herşey beklenir görüldüğü gibi.

Allah'ın tasarım ve planı insanın anladığı türde kavramlarla sınırlı değildir. Web tasarımı yapan adam fizik kurallarına göre tasarım yapmaz, ressam da resmini belli kurallara göre resmetmez. Bir programcı olarak ben programımı hiçbir kurala göre yazmam. Senin kafan bunu da almayacak ya neyse. Herşeyi örnek vermek için söylüyorum da hakikati bırak örnekleri anlayabilmekten bile acizsin...

Buradaki saçmalığını zaten kendin aşağıda anladığın için ona değinmeyeceğim.

Ha şimdi diyeceksin ki, web tasarımı yapanda, programı yazanda bilgisayarı falan kullanır, ressamda fırça ve boya kullanır vs. vs.

Allah'ın fırçasıda boyasıda salt enerjidir. Yani melek diye bilinen, melk kökünden gelen, enerji-güç-kuvvet manasına gelen salt enerjiden söz ediyorum. Herneyse umarım idrakın genişler...

Bu allahın tasarım yaparsan aptal olduğunu gerçeğini değiştirmiyor.

Allah ile mimar aynı değildir ama Allah insanı kendi sûreti üzerine yaratmıştır...

Yani allah aptaldır tasarım yapar diyorsun, bende bunu söylüyorum.

Aklın sıra böyle salakça davranıp söylediklerimi çürüttüğünü gösterip üste çıkmaya çalışıyosun. Yoksa bu kadarda ahmak olabileceğini düşünemiyorum...

Nedense kendi yaptığın şeyleri ben yapıyormuşum gibi gösterme hastalığın var. ama dediğim gibi islama inanan birisi herşeyi yapar.

Sorduğun sorularının sorulmaya lüzumları bile yok, akıl denen kuvveyi kullanabilme yetin olsa zaten herşeyin cevabını kendi kendine verir "ne diyorum yahu ben" diyebilirdin kendine. Ama olmayan bir kuvveyi harekete geçirmekte imkansızdır. Yapacak birşey yok...

Hiç bir yasaya tabi olmayan bir allahın tasarım yaptığını söylemek o allah gerizekalı bir aptaldır demektir.

Ama önce tasarım nedir onu öğrenmen gerekiyor.

Bundan sonra cevabım dehriye ve onun gibi mantıklı konuşanlara olacaktır. Selametle...

Bunuları yedirmeye bayılırım.

Bak rezilliğin burada duruyor, sen ise bunlardan yırtmak için çırpınıyorsun.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...0&start=140

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...