Jump to content

Rabbimizin bilmesi özgür iradeyi etkilemez

Recommended Posts

Bana cevap yok mu yani?

Pardon varmış.okuyorum

------

Hak dini islamdır, başka din arayanlar hiç de hoş karşılanmayacaktır'ı açık ve net söyleyen bir ayet var.

Dolayısıyla, elbette ki öyle istiyor. Sen herkesin müslüman olmasını istemiyor musun?

Peki apaçık dediğiniz bir kitap neden herkes tarafından farklı yorumlanıyor ?

Bütün millet angut bir tek sen mi doğru söylüyorsun?

Sadece kurana bak dememişsin de, başka neye bakacağız? Muhammedin yaptıklarına bakmak istiyorsan hadislere bakman gerek.

E hadislerin hangisinin doğru hangisinin uydurma olduğunu nereden biliyorsun? Ben hadisler konusunda çok geniş bir repertuara sahip değilim ama ne hadisler çıkartırlar ki sana bu forumdakiler, son çare tüm hadisleri reddetmek durumunda kalırsın.

Aksi halde hangisinin doğru hangisinin yalan olduğuna yalnızca kendi kafanda yarattığın peygambere göre karar verirsin.

Bunun doğruluğu da çok tartışılır.

Sen bu dünyada islamı dosdoğru yaşayan bir topluluk biliyor musun? Bireyleri teker teker sormuyorum, elbette hiçbirşey tamamen mükemmel olamaz ama, arkadaş birileri de yaşasın artık, allahın dinini tek bi adam bile doğru düzgün bilmiyor mu?

Yine başamı döndük a dostum?

Ben herkesin müslüman olmasını insani duygularla düşünürsem isterim elbette, herkesin kurtulmasını kim istemez? Ama bu insanı ve sınırlı algılamamdan ötürü bende oluşan duygulardır. Oysa zaten her nefsin bir yaratılış amacı ve amelleri mevcuttur. Allah herşeyi en güzel şekliyle yarattığı için bize laf düşmez...

Ben bu millet anguttur, aptaldır, yanlış söylüyor demedim ki! Herkes kendine göre anlayıp yorumluyor, ben de öyleyim dedim! Sen kimsenin anlattığına tâbi olmak zorunda değilsin dedim! Tekrar tekrar aynı şeyleri yazmaktan nefret ettim...

Bu işi en iyi bilen en iyi yaşayan Allah'ın Rasûlü idi zaten. O'ndan sonra da diğer resûlleri, nebileri, Allah'ın veli kulları, alimler, mü'minler vs. diye mertebe sırasına göre gidiyor elbette...

Senin öğrenmeye çalıştığın nokta anlayışın en düşük olduğu nokta içindir. İmanın başlangıcıdır yani. Bu da sana mantıksızlıklarla dolu geldiği için reddediyorsun. Doğaldır...

Eğer aklın yetiyorsa tasavvufla ilgilenmeni tavsiye ederim. Herkesin anlayışına göre hitap biçimi vardır elbet...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

(: tasavvuf ve türevleri kendini uyuşturup soyutlamaktır, neyse o ayrı bir konu.

Herkes kendine göre yorumlar, doğaldır diyorsun da, islamın bir din olduğunu ve sosyal hayatı düzenleyen maddeler içerdiğini, bu yönüyle neredeyse bir anayasa ile yarışabilecek niteliğe sahip olduğunu unutuyorsun. Sence kuran yalnızca doğru yaşamayı öğütlüyor, bir hayat felsefesi aktarıyorsa, ne alakası var kuranda geçen özel durumlarla ilgili hükümlerin senin bu söylediğinle? Çelişkili değil mi ?

Ona neymiş benim hangi çocuğuma kaç para miras bırakacağıma? Siz yalnızca kurandan işinize gelen hükümleri çıkarıyorsunuz, kendinize göre yoruyorsunuz. Sonra da din budur diyorsunuz.

Ne tesadüf ki aynısını diğerleri de yapıyor. Ve sen o adamlara laf etmiyorsun ama, o adamlar büyük bir çoğunluğu sen bu şekilde onların uygulamalarının geçerliliğini reddettiğin için cehennemlik olduğunu söylüyor senin.

Sen mi haklısın onlar mı haklı? Kimin haklı olduğunu bir kenara bırak, ortaya çok büyük bir yanlışlık olduğu açık.

Ve bu yanlışlık çok kötü sonuçlar da doğurmuş, mezhep çatışmaları olarak hala da doğuruyor.

Böyle ölümcül derecede farklı yorumlanabilen bir kitap, nasıl oluyor da apaçık bir allah kelamı oluyor?

İslam yalnızca hayat felsefesi vermez, hayatı da düzenler.

Sitelerde Paylaş
Bizim çelişkiye düştüğümüz bir mesele olmadığı için zaten iman etmişizdir. Sen de yazdıklarımı iyi oku, nasıl bir gaflet içersindesin nasibin varsa anlarsın..

Hayır iman ettiğin için çelişkileri görmek istemiyorsun.

İman ettiğin için gözün kör

Kulağın sağır

Aklın mühürlü.

Sizin inançlarınız yüzünden insanlık binlerce yıl cehalet dönemleri yaşadı. Eğer sizin inanışlarınız olmasaydı insanlık, bilimsel buluşlarını daha önce yapabilirdi. Eğer dinler ve batıl inançlar olmasaydı bin yıl önce kanserin tedavisi bulunmuş belki de Marsta koloniler bile kurulmuş olabilirdi.

Sitelerde Paylaş
(: tasavvuf ve türevleri kendini uyuşturup soyutlamaktır, neyse o ayrı bir konu.

Herkes kendine göre yorumlar, doğaldır diyorsun da, islamın bir din olduğunu ve sosyal hayatı düzenleyen maddeler içerdiğini, bu yönüyle neredeyse bir anayasa ile yarışabilecek niteliğe sahip olduğunu unutuyorsun. Sence kuran yalnızca doğru yaşamayı öğütlüyor, bir hayat felsefesi aktarıyorsa, ne alakası var kuranda geçen özel durumlarla ilgili hükümlerin senin bu söylediğinle? Çelişkili değil mi ?

Ona neymiş benim hangi çocuğuma kaç para miras bırakacağıma? Siz yalnızca kurandan işinize gelen hükümleri çıkarıyorsunuz, kendinize göre yoruyorsunuz. Sonra da din budur diyorsunuz.

Ne tesadüf ki aynısını diğerleri de yapıyor. Ve sen o adamlara laf etmiyorsun ama, o adamlar büyük bir çoğunluğu sen bu şekilde onların uygulamalarının geçerliliğini reddettiğin için cehennemlik olduğunu söylüyor senin.

Sen mi haklısın onlar mı haklı? Kimin haklı olduğunu bir kenara bırak, ortaya çok büyük bir yanlışlık olduğu açık.

Ve bu yanlışlık çok kötü sonuçlar da doğurmuş, mezhep çatışmaları olarak hala da doğuruyor.

Böyle ölümcül derecede farklı yorumlanabilen bir kitap, nasıl oluyor da apaçık bir allah kelamı oluyor?

İyi ya, o kadar güzel bir inanç ki son nefese kadar tövbe etme hakkın var. Sen devletin yasalarının tek birine aykırı hareket et bakalım kaç yıl yiyosun!

Kur'an'ın yasalarına aykırı hareket edenlerde elbette ettiklerini bulurlar. Sen devletin kanunlarına karşı çıkabiliyor musun sizene benim nasıl yaşadığımdan diyebiliyor musun?

Diyemezsin ümüğünü sıkarlar adamın :)

Unutmamalı ki, kanunlar insanların davranış ve tutumlarına göre yazılmış olup, uygulanışı da yine yargıcın-hakimin vicdan ve o kanunu algılayış seviyesine kalmıştır.

Son olarak, tasavvufun ne olduğunu sana doğru öğretememişler. Ama sen git bir araştır ne olduğunu...

Sitelerde Paylaş
Hayır iman ettiğin için çelişkileri görmek istemiyorsun.

İman ettiğin için gözün kör

Kulağın sağır

Aklın mühürlü.

Sizin inançlarınız yüzünden insanlık binlerce yıl cehalet dönemleri yaşadı. Eğer sizin inanışlarınız olmasaydı insanlık, bilimsel buluşlarını daha önce yapabilirdi. Eğer dinler ve batıl inançlar olmasaydı bin yıl önce kanserin tedavisi bulunmuş belki de Marsta koloniler bile kurulmuş olabilirdi.

Ulan ne kadar komiksin :D

Bir de sen çıktın başıma :D

Marsta kolonilermiş :D

Sanki dünyada yaşayabilmeyi öğrendide marsın içine edecek şimdi de :D

Bir araştır bakalım hangi müslüman bilim insanları neler neler bulmuşlar :D

Başka bir konuda da yazmıştım burda tekrar yazmaya gerek yok...

Yazık sana :D

Cehaleti bu dönemde yaşıyoruz zaten...

İspat mı? Ahanda sen...

Sitelerde Paylaş
İyi ya, o kadar güzel bir inanç ki son nefese kadar tövbe etme hakkın var. Sen devletin yasalarının tek birine aykırı hareket et bakalım kaç yıl yiyosun!

Kur'an'ın yasalarına aykırı hareket edenlerde elbette ettiklerini bulurlar. Sen devletin kanunlarına karşı çıkabiliyor musun sizene benim nasıl yaşadığımdan diyebiliyor musun?

Unutmamalı ki, kanunlar insanların davranış ve tutumlarına göre yazılmış olup, uygulanışı da yine yargıcın-hakimin vicdan ve o kanunu algılayış seviyesine kalmıştır.

Son olarak, tasavvufun ne olduğunu sana doğru öğretememişler. Ama sen git bir araştır ne olduğunu...

Bak bunca mesajda ben neyi anlatmaya çalışmışım, senin bana verdiğin cevabın konudan ne kadar bağımsız olduğuna bak.

Ben sana diyorum ki, kuran kurallar koyar, onları çiğnedikten sonra töve edebilmen önemli değil. Kural var mı, yok mu? Sen onun cevabını vereceksin.

İlahi adalet herşeyi çözmez, bu dünyada da kuralların uygulanması için yaptırımlar olması gerek, ve islam tarihi boyunca her zaman da olmuştur. İslamla yönetilen bir ülkede sen sanıyor musun ki kurandaki kuralları çiğneyen adamlara bırak tövbe etsin doğru yolu bulsun diye ceza uygulanmıyor?

Eee, o zaman bu kurallar neye göre belirleniyor? Namaz kılmak farz onu anladık,

kaç rekat kılacaksın, kaç vakit kılacaksın? bunları herkes farklı yorumlarsa sen neye inanacaksın?

Sana sorduğum soru bu.

Kuranı tasavvuf düşüncesine göre yorumlamak demek, kuranın yalnızca iyi yöndeki, dünyevi hayattaki anlamsızlıkla ilgili ayetlerini alıp onları öne çıkarmak demek.

Sen kuranda sosyal hayatı düzenleyen kurallara ne yorum yapıyorsun? Eğer bu kurallara uysan da uymasan da birşey farketmeyecek, ilahi adalete teslim edilecektiyse, neden 1400 yıldır hiçbir islam ülkesi böyle birşey yapmadı?

Ve onlar yanlış yaptı diyorsan, KİM DOĞRU YAPTI? DOĞRU NEDİR? NEYE GÖRE BELİRLENİR?

herkesin kafasına göre yorumladığı bir kitap kesin bir dayanak olabilir mi?

Ve herkesin kafasına göre yorumlayabildiği yargılar içeren bir kitabın en kötü ihtimalle bir felsefe vermesi, öğüt vermesi gerekir. Kurallar koyması değil.

Eğer amacı hayat felsefesi aşılamaksa, toplumların kendi içinde değişken olan ahlakı, tek bir yasa ile belirleyen, sosyal hayatı tek bir elden düzenleyen ayetleri koyması nedendir?

Sitelerde Paylaş

Şu konuşma müslümanların tartışma kapesitesi ve bilgilerinin seviyesini anlatan bir konuşma.

Kale180 neler yazmış evrazor neler yazmış iyice okumak gerek.

Bana cevap yok mu yani?

Pardon varmış.okuyorum

------

Hak dini islamdır, başka din arayanlar hiç de hoş karşılanmayacaktır'ı açık ve net söyleyen bir ayet var.

Dolayısıyla, elbette ki öyle istiyor. Sen herkesin müslüman olmasını istemiyor musun?

Peki apaçık dediğiniz bir kitap neden herkes tarafından farklı yorumlanıyor ?

Bütün millet angut bir tek sen mi doğru söylüyorsun?

Sadece kurana bak dememişsin de, başka neye bakacağız? Muhammedin yaptıklarına bakmak istiyorsan hadislere bakman gerek.

E hadislerin hangisinin doğru hangisinin uydurma olduğunu nereden biliyorsun? Ben hadisler konusunda çok geniş bir repertuara sahip değilim ama ne hadisler çıkartırlar ki sana bu forumdakiler, son çare tüm hadisleri reddetmek durumunda kalırsın.

Aksi halde hangisinin doğru hangisinin yalan olduğuna yalnızca kendi kafanda yarattığın peygambere göre karar verirsin.

Bunun doğruluğu da çok tartışılır.

Sen bu dünyada islamı dosdoğru yaşayan bir topluluk biliyor musun? Bireyleri teker teker sormuyorum, elbette hiçbirşey tamamen mükemmel olamaz ama, arkadaş birileri de yaşasın artık, allahın dinini tek bi adam bile doğru düzgün bilmiyor mu?

Yine başamı döndük a dostum?

Ben herkesin müslüman olmasını insani duygularla düşünürsem isterim elbette, herkesin kurtulmasını kim istemez? Ama bu insanı ve sınırlı algılamamdan ötürü bende oluşan duygulardır. Oysa zaten her nefsin bir yaratılış amacı ve amelleri mevcuttur. Allah herşeyi en güzel şekliyle yarattığı için bize laf düşmez...

Ben bu millet anguttur, aptaldır, yanlış söylüyor demedim ki! Herkes kendine göre anlayıp yorumluyor, ben de öyleyim dedim! Sen kimsenin anlattığına tâbi olmak zorunda değilsin dedim! Tekrar tekrar aynı şeyleri yazmaktan nefret ettim...

Bu işi en iyi bilen en iyi yaşayan Allah'ın Rasûlü idi zaten. O'ndan sonra da diğer resûlleri, nebileri, Allah'ın veli kulları, alimler, mü'minler vs. diye mertebe sırasına göre gidiyor elbette...

Senin öğrenmeye çalıştığın nokta anlayışın en düşük olduğu nokta içindir. İmanın başlangıcıdır yani. Bu da sana mantıksızlıklarla dolu geldiği için reddediyorsun. Doğaldır...

Eğer aklın yetiyorsa tasavvufla ilgilenmeni tavsiye ederim. Herkesin anlayışına göre hitap biçimi vardır elbet...

Bak bunca mesajda ben neyi anlatmaya çalışmışım, senin bana verdiğin cevabın konudan ne kadar bağımsız olduğuna bak.

Ben sana diyorum ki, kuran kurallar koyar, onları çiğnedikten sonra töve edebilmen önemli değil. Kural var mı, yok mu? Sen onun cevabını vereceksin.

İlahi adalet herşeyi çözmez, bu dünyada da kuralların uygulanması için yaptırımlar olması gerek, ve islam tarihi boyunca her zaman da olmuştur. İslamla yönetilen bir ülkede sen sanıyor musun ki kurandaki kuralları çiğneyen adamlara bırak tövbe etsin doğru yolu bulsun diye ceza uygulanmıyor?

Eee, o zaman bu kurallar neye göre belirleniyor? Namaz kılmak farz onu anladık,

kaç rekat kılacaksın, kaç vakit kılacaksın? bunları herkes farklı yorumlarsa sen neye inanacaksın?

Sana sorduğum soru bu.

Kuranı tasavvuf düşüncesine göre yorumlamak demek, kuranın yalnızca iyi yöndeki, dünyevi hayattaki anlamsızlıkla ilgili ayetlerini alıp onları öne çıkarmak demek.

Sen kuranda sosyal hayatı düzenleyen kurallara ne yorum yapıyorsun? Eğer bu kurallara uysan da uymasan da birşey farketmeyecek, ilahi adalete teslim edilecektiyse, neden 1400 yıldır hiçbir islam ülkesi böyle birşey yapmadı?

Ve onlar yanlış yaptı diyorsan, KİM DOĞRU YAPTI? DOĞRU NEDİR? NEYE GÖRE BELİRLENİR?

herkesin kafasına göre yorumladığı bir kitap kesin bir dayanak olabilir mi?

Ve herkesin kafasına göre yorumlayabildiği yargılar içeren bir kitabın en kötü ihtimalle bir felsefe vermesi, öğüt vermesi gerekir. Kurallar koyması değil.

Eğer amacı hayat felsefesi aşılamaksa, toplumların kendi içinde değişken olan ahlakı, tek bir yasa ile belirleyen, sosyal hayatı tek bir elden düzenleyen ayetleri koyması nedendir?

Sitelerde Paylaş
Ulan ne kadar komiksin :D

Bir de sen çıktın başıma :D

Marsta kolonilermiş :D

Sanki dünyada yaşayabilmeyi öğrendide marsın içine edecek şimdi de :D

Bir araştır bakalım hangi müslüman bilim insanları neler neler bulmuşlar :D

Başka bir konuda da yazmıştım burda tekrar yazmaya gerek yok...

Yazık sana :D

Cehaleti bu dönemde yaşıyoruz zaten...

İspat mı? Ahanda sen...

Müslüman bilim adamları neler bulmuşlar bir yaz bakalım. Edebiyatın iyi olabilir ama yazdıklarının içi boş. İçini doldurmaya çalışıyoruz fena mı arkadaşım.

Sitelerde Paylaş
Kur'an'ı anlamadığı için yine sağda soldaki fetvaları toplayıp bana örnek göstermiş :D

Ya hu illa şucu bucumu olmam gerek arkadaşım :D

Ya bugüne kadar ben İngilizceyi bile kimseden öğrenmedim! Kendi çabalarımla oldu hep!

İşte bunun için "akşam evde uydurduğun din"den bahsetmiştik...

Sitelerde Paylaş

evrazor;

Dengeyi kuran zaten yaratıcının kendisidir. Siz bir bina inşa ederken onu yamukmu yaparsınız? Dengenin sebebi budur...

Allah için bir sistemin dengesiz olması diye birşey söz konusu değil

Allah neye dengeli derse dengeli olan odur

Ben "eğer böyle olsa denge bozulurdu" demedim ve düşünmedim hiçbir zaman! Allah neyi dilemişse, neyi var kılmışsa dengenin gereği O'dur, en güzeli O'dur...

Allah için dengenin herhangi bir gereği olamaz.

"Allah neyi dilerse denge, düzen, güzel odur" diyorsanız "Bu sistem olabilecekler içinde en mükemmeli, en dengelisi, en güzeli" diyemezsiniz.

Böyle derseniz "denge", "düzen", "güzellik" gibi kavramların Allah iradesinden bağımsız birer gerçeklik oldugunu kabul etmişsiniz demektir.

Plan ve tasarım sınırlı koşullar altında bir probleme çözüm bulmak değildir, aksine en güzelini imar edebilmek içindir.

Allah için "en güzeli" diye birşey olamaz işte. Bunu neden anlamıyorsunuz?

Allah herhangi birşeyi yaratırken "bu kötü oldu yaw, beceremedik" diyebilir mi? Diyemez...

Dolayısıyla "en güzelini" imar etmek için tasarım yapamaz Allah. Tasarım belirli ihtiyaçlara cevap verebilmek için yapılır. Allah herşeyi yaratan ise ihtiyaçlarıda o belirler zaten. O ihtiyaçlar Tanrıyı belirli bir tasarım yapmaya zorlayamaz.Tanrı betondan insan yaratsa ve yaşatsa bu "mükemmel" olmayacak mıydı?

Sitelerde Paylaş

Tasavvufun etkisindeki arkadaşlar özgür iradenin olamayacağını iddia etmişler.

Pagan panteist inancın bir uzantısıdır bu inanç da.

Nasıl ki panteizm tuzağı ile Allah'ın dışında varlık olamayacağı hurafesi insanlara benimsetilip, tüm yaratılmışlara tapınmanın kapısı ardına kadar açılıyorsa; aynı şekilde özgür iradenin olmadığı yanlış inancı benimsetilerek imtihan dünyasının inkarı sağlanıyor. Ve yine bunun sonucunda da herşeyin Allah olduğu inancı kabul edilip, ota kuşa, börtü böceğe ve insana kutsallık yükleniveriyor.

1- Tüm yaratılmışlar Allah'tan ayrıdır ve bu yüzden şirk büyük günahtır.

2- İnsanların özgür iradeleri vardır ve bu yüzden yaptıklarından sorumludur.

Rabbimiz kendisi dışında varlık yaratmaya gücü yeten olduğu gibi, kendisi dışında özgür iradeler yaratmaya da gücü yetendir.

Tasavvuf, Ruhçu Öğreti'nin İslam dünyasına sızmış versiyonudur. Bir truva atıdır.

Yahudi dünyasına sızmışına ise Kabala adı verilmektedir.

Çok tanrıcılık, panteizm, kutsal insanlar(şeyhler-dervişler-rahipler-azizler vs. ), çilecilik ve inzivaya çekilme, reenkarnasyon, evrim-tekamül, komün yaşam, ırkçılık, ruhlar alemi, bu dünyayı bir ilizyon olarak sunma, kadın düşmanlığı...

Hepsi de ruhçuluğun dinlere aşılamaya çalıştığı tuzaklardır. Hatta evrim ve komünizm bilim dünyasına bile sokuşturuldu. Şimdi de sırada reenkarnasyon inancı var.

http://www.diniyazilar.com/dy/oku/1365/mad...e-gercektir.htm

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseacti...ideoID=44778790

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
evrazor;

Allah için bir sistemin dengesiz olması diye birşey söz konusu değil

Allah neye dengeli derse dengeli olan odur

Allah için dengenin herhangi bir gereği olamaz.

"Allah neyi dilerse denge, düzen, güzel odur" diyorsanız "Bu sistem olabilecekler içinde en mükemmeli, en dengelisi, en güzeli" diyemezsiniz.

Böyle derseniz "denge", "düzen", "güzellik" gibi kavramların Allah iradesinden bağımsız birer gerçeklik oldugunu kabul etmişsiniz demektir.

Allah için "en güzeli" diye birşey olamaz işte. Bunu neden anlamıyorsunuz?

Allah herhangi birşeyi yaratırken "bu kötü oldu yaw, beceremedik" diyebilir mi? Diyemez...

Dolayısıyla "en güzelini" imar etmek için tasarım yapamaz Allah. Tasarım belirli ihtiyaçlara cevap verebilmek için yapılır. Allah herşeyi yaratan ise ihtiyaçlarıda o belirler zaten. O ihtiyaçlar Tanrıyı belirli bir tasarım yapmaya zorlayamaz.Tanrı betondan insan yaratsa ve yaşatsa bu "mükemmel" olmayacak mıydı?

Tamam arkadaşım, sana kendi içinde yaşadığın fiziki ortam üzere cevaplar verdim. Madem seni tatmin etmiyor, o halde gerçeği söyleyim. Yaşadığın alem hayalden ibarettir. Kolay gelsin...

Sitelerde Paylaş
Müslüman bilim adamları neler bulmuşlar bir yaz bakalım. Edebiyatın iyi olabilir ama yazdıklarının içi boş. İçini doldurmaya çalışıyoruz fena mı arkadaşım.

O kafanın içi boşta ondan yazdıklarımı algılayamıyor ve boş sanıyor.

01 – Akşemseddin: Pasteur ’dan 400 sene önce mikrobu bulmuştur

02 – Ali Kuşçu: Büyük astronomi bilgini. İlk defa ayın şekillerini anlatan kitabı yazmıştır.

03 – Ebul-Vefa: Trigonometri’de tanjant,cotanjant,sekant,kosek ant ’ı bulan büyük alimdir

04 – Biruni: İlk defa dünyanın döndüğünü ispat etmiştir.

05 – Ebu Kamil Şü’ca: Avrupaya matematiği öğretmiştir.

06 – Ebu Ma’şer: Med-Cezir (Gel-Git) olayını ilk o bulmuştur.

07 – Battani: Dünyanın en büyük kaşifidir. Trigonometrinin kaşifidir

08 – Cabir Bin Hayyan: Atom bombası fikrinin babası ve kimya biliminin atası büyük alim

09 – Cezeri: 8 asır önce otomatik sistemin kurucusu ve bilgisayarın babasıdır

10 – Demiri: Avrupalılardan 400 sene önce zooloji ansiklopedisini yazmıştır.

11 – Farabi: Ses olayını ilk defa fiziki yönden açıklamıştır.Sesin fiziki izahını ilk defa o yapmıştır

12 – Gıyasüddin Cemşid: Matematikte ondalık kesir sistemini ilk o bulmuştur.

13 – İbn Cessar: Cüzzamın sebebini ve tedavisini 900 sene önce açıklamıştır

14 – İbn Hatip: Vebanın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklamıştır

15 – İbn Firnas: Wright kardeşlerden bin sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştirdi.

16 – İbn Karaka: 900 sene önce harika bir torna tezgahı yapmıştır

17 – İbni türk: Cebirin temelini atan bilginlerdendir

18 – İdrisi: Yedi asır önce bugünkü ne çok benzeyen dünya haritası çizmiştir

19 – İbni Sina: Eserleri Avrupa üniversitesinde 600 sene ders kitabı olarak okutmuştur. Tıbbın babasıdır. AVRUPA ya göre adı AVICENNA’dır.

20 – Kadızade Rumi: yaşadığı asrın en büyük matematik ve astronomi bilginidir. Fizik kurallarını astronomiye uyarlamıştır

21 – Kambur Vesim: verem mikrobunu R.Koch’tan 150 sene önce keşfetmiştir

22 – İbnünnefis: avrupalılardan üç asır önce küçük kan dolaşımını keşfetmiştir

23 – Piri Reis: 400 sene önce bugünküne en yakın dünya haritasını çizmiştir.

24 – Ömer hayyam: Cebiri oluşturandır. İlk defa o bulmuştur

25 – İlk kağıt fabrikasını kuran alim İbni Fazıl

26 – İlk kağıt fabrikasını kuran alim İbni Fazıl

27 – Kızamık ve çiçek hastalığını keşfeden; alim Razi

28 – Mikrobu ilk tanımlayan alim Akşemseddin

29 – Cüzzamı bulan alim ... İbni Cessar

30 – Vebanın bulaşıcı olduğunu bulan alim İbni Hatip

31 – Verem mikrobunu bulan alim Kambur Vesîm

32 – Retina tabakasını bulan alim İbni • Rüşd

33 – İ lk göz ameliyatını yapan alim Ammar

34 – İ lk kanser ameliyatını yapan alim Ali bin Abbas

35 – Küçük kan dolaşımını bulan alim İbnünnefis

36 – İ lk Tabipler odası başkanı Ali bin Rıdvan

37 – Sıfırı ilk kullanan alim Harizmi

38 – Trigonometriyi ilk bulan alim Battani

39 – Tanjant, kotanjant ve kosekantı ilk kullanan alim Ebul Vefa

40 – Trigonometri kitabını yazan alim Nasiruddin Tusi

41 – İlk trigonometrik dönüşüm formülünü bulan alim İbni Yunus

42 – Binom formülünü ilk bulan alim Ömer Hayyam

43 – İlk difransiyel kitabını yazan alim. Sabit bin Kurra

44 –Ondalık kesiri ilk bulan alim Gıyaseddin Cemşid

45 –İlk usturlabı yapan alim Zerkali

46 –Dünyanın döndüğünü keşfeden ilk alim Biruni

47 –Dünyanın çevresini ilk ölçen alim Musa kardeşler

48 –Güneşin yüzündeki lekeleri ilk bulan alim Fergani

49 –Yıldızların yer ve açıklıklarını ölçen ve ilk cetveli geliştiren alim Cabir bin Eflah

50 –İlk otomatik kontrol sistemleri tasarlayan alim Ahmet bin Musa

51 –Sibernetiği ilk kuran alim. İsmail-El Gezeri

52 –İlk optik temellerini koyan alim İbni Heysem

53 –Sesin fiziki açıklamasını ilk yapan alim Farabi

54 –İlk torna tezgahını yapan alim İbni Karara

55 –Kanatlarla uçan ilk alim Hazerfen Ahmed Çelebi

56 –İlk uçağı yapan alim Ebu Firnas

57 –Yer çekimini ilk bulan alim Razi

58 –Sarkaçlı saati ilk yapan alim İbni Yunus

59 –Maddelerin özgül ağırlığını ilk hesaplayan alim Hazini

60 –Atomun parçalanabileceğim ilk bulan alim Cabir bin Hayyan

61 –Gök kuşağını ilk açıklayan alim Kutbettin Şirazi

62 –İlk kimya laboratuarını kuran alim. Cabir

63 –Saf alkolü ilk elde eden alim Razi

64 –Fosforu ilk bulan alim Beşir

65 –Havan topunu ilk bulan alim Fatih Sultan Mehmed

66 –İlk kıta seyahatnamesini yazan alim İbni Battuta

67 –İlk dünya haritasını çizen alim Mürsiyeli İbrahim

68 –İlk ecza kitabını yazan alim İbni Baytar

Sitelerde Paylaş
İşte bunun için "akşam evde uydurduğun din"den bahsetmiştik...

Din uydurulmaz arkadaşım zaten yaşıyoruz. Sistem ve düzen inkar etsende içinde yaşadığın şeydir. "Körler göremesede yıldızlar vardır" vesselam..

Sitelerde Paylaş
Tasavvufun etkisindeki arkadaşlar özgür iradenin olamayacağını iddia etmişler.

Pagan panteist inancın bir uzantısıdır bu inanç da.

Nasıl ki panteizm tuzağı ile Allah'ın dışında varlık olamayacağı hurafesi insanlara benimsetilip, tüm yaratılmışlara tapınmanın kapısı ardına kadar açılıyorsa; aynı şekilde özgür iradenin olmadığı yanlış inancı benimsetilerek imtihan dünyasının inkarı sağlanıyor. Ve yine bunun sonucunda da herşeyin Allah olduğu inancı kabul edilip, ota kuşa, börtü böceğe ve insana kutsallık yükleniveriyor.

1- Tüm yaratılmışlar Allah'tan ayrıdır ve bu yüzden şirk büyük günahtır.

2- İnsanların özgür iradeleri vardır ve bu yüzden yaptıklarından sorumludur.

Rabbimiz kendisi dışında varlık yaratmaya gücü yeten olduğu gibi, kendisi dışında özgür iradeler yaratmaya da gücü yetendir.

Tasavvuf, Ruhçu Öğreti'nin İslam dünyasına sızmış versiyonudur. Bir truva atıdır.

Yahudi dünyasına sızmışına ise Kabala adı verilmektedir.

Çok tanrıcılık, panteizm, kutsal insanlar(şeyhler-dervişler-rahipler-azizler vs. ), çilecilik ve inzivaya çekilme, reenkarnasyon, evrim-tekamül, komün yaşam, ırkçılık, ruhlar alemi, bu dünyayı bir ilizyon olarak sunma, kadın düşmanlığı...

Hepsi de ruhçuluğun dinlere aşılamaya çalıştığı tuzaklardır. Hatta evrim ve komünizm bilim dünyasına bile sokuşturuldu. Şimdi de sırada reenkarnasyon inancı var.

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseacti...ideoID=44778790

Selam ve sevgiler.

Ezbere bilmek her zaman pişmanlık getirir. Allah kendinden gayrını meydana getirmemiştir getiremez. Senin anladığın ikilik, Allah'tan ayrı olmak şirkin ta kendisidir. Böyle birşeyin olması Allah'ın bölünerek çoğalmış olduğu anlamına gelir ki muhaldir. Ayette de diyor ya "Doğurmadı, doğurulmadı" diye.

Aklınızın almadığı şeyler için kafanızdan inanç uydurmuşsunuz. Üstüne bir de tuz biber serpiştirmişsiniz yok tasavvufta reenkarnasyon inancı varmışta, ruhçuluk dinlere aşılanmaya çalışılıyormuşta.

Bizde taze bitti arkadaşım. Bilmediğin şeyleri hiç değilse uydurmada adam olduğunu anlayabilelim vesselam..

Sitelerde Paylaş
Ezbere bilmek her zaman pişmanlık getirir. Allah kendinden gayrını meydana getirmemiştir getiremez. Senin anladığın ikilik, Allah'tan ayrı olmak şirkin ta kendisidir. Böyle birşeyin olması Allah'ın bölünerek çoğalmış olduğu anlamına gelir ki muhaldir. Ayette de diyor ya "Doğurmadı, doğurulmadı" diye.

Aklınızın almadığı şeyler için kafanızdan inanç uydurmuşsunuz. Üstüne bir de tuz biber serpiştirmişsiniz yok tasavvufta reenkarnasyon inancı varmışta, ruhçuluk dinlere aşılanmaya çalışılıyormuşta.

Bizde taze bitti arkadaşım. Bilmediğin şeyleri hiç değilse uydurmada adam olduğunu anlayabilelim vesselam..

Ne oldu:) Pagan ve hurafe öğretinin gerçek yüzünü anlatınca hemen ezberlerine sarılıverdin bakıyorum.

Daha inandığın öğretinin ilk harfini bile bilmeyen bir cahil olduğun gibi kafanı da hiç çalıştıramıyorsun. Ya da profosyonelce ve sinsice birilerine hizmet ediyorsun.

Yaratılmışların Allah'ın parçası olduğuna inananlar siz çok tanrıcılarsınız.

Bizler ise Allah'ın yoktan ve ayrı yarattığına inanan Müslümanlarız.

Özür irade inancını da iptal ederek aklın sıra İslam adı altında ruhçu öğretini iyice aşılayacaksın.

Konuyla ilgili çalışmalarımı dikkatlice okuyup tarafız bir gözle gerçeklere bakacaksın. Tabii eğer niyetin samimiyse.

Ve sapkın ruhçu öğretileri sokuşturmaya çalışmaktan vazgeçeceksiniz.

Sizler hadisçilerden bile daha azgınsınız.

Selam.

Sitelerde Paylaş
Ne oldu:) Pagan ve hurafe öğretinin gerçek yüzünü anlatınca hemen ezberlerine sarılıverdin bakıyorum.

Daha inandığın öğretinin ilk harfini bile bilmeyen bir cahil olduğun gibi kafanı da hiç çalıştıramıyorsun. Ya da profosyonelce ve sinsice birilerine hizmet ediyorsun.

Yaratılmışların Allah'ın parçası olduğuna inananlar siz çok tanrıcılarsınız.

Bizler ise Allah'ın yoktan ve ayrı yarattığına inanan Müslümanlarız.

Özür irade inancını da iptal ederek aklın sıra İslam adı altında ruhçu öğretini iyice aşılayacaksın.

Konuyla ilgili çalışmalarımı dikkatlice okuyup tarafız bir gözle gerçeklere bakacaksın. Tabii eğer niyetin samimiyse.

Ve sapkın ruhçu öğretileri sokuşturmaya çalışmaktan vazgeçeceksiniz.

Sizler hadisçilerden bile daha azgınsınız.

Selam.

Kafayı yemişsin sen arkadaşım. Cidden psikiyatrik desteğe ihtiyacın var. Paranoya başlangıcı var sende...

Ben kimse için Allah'ın parçası falan demedim. Allah'tan gayrı yok zaten dedim. Sen kendini var sanıyorsun sadece bunu belirttim. Artık bu sır kapsamında olmadığı için açıklamamda bir mahsur yoktur. Çünkü kuantum fiziği yani bilim bu noktaya erişmiştir...

Ruhçu öğreti dediğin ne olduğunu bile anlamıyorum gerçi ama psikiyatrik yardıma ihtiyacın var sen kafayı masonlarla falan bozmuşsun sanırım. Allah akıl fikir ihsan eylesin...

Sitelerde Paylaş
Kafayı yemişsin sen arkadaşım. Cidden psikiyatrik desteğe ihtiyacın var. Paranoya başlangıcı var sende...

Ben kimse için Allah'ın parçası falan demedim. Allah'tan gayrı yok zaten dedim. Sen kendini var sanıyorsun sadece bunu belirttim. Artık bu sır kapsamında olmadığı için açıklamamda bir mahsur yoktur. Çünkü kuantum fiziği yani bilim bu noktaya erişmiştir...

Ruhçu öğreti dediğin ne olduğunu bile anlamıyorum gerçi ama psikiyatrik yardıma ihtiyacın var sen kafayı masonlarla falan bozmuşsun sanırım. Allah akıl fikir ihsan eylesin...

Diyorum ya sen daha kendi öğretinin ne olduğunu bile bilmeyen ve aynı zamanda kafası hiç çalışmayan bir hizmetçisin.

Fizik sizin gibi paganların öğretilerini çürütüp duruyor ama ruhçular sıkılmadan bunu tersinden göstermeye çabalarlar.

Allah'tan başka yarattıkları var ve madde de gerçektir.

AHKAF

3. Biz gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları ancak gerçek ile ve belli bir süreye göre yarattık. İnkar edenler, uyarıldıkları şeyden yüz çevirmektedirler.

Ve tüm yaratılmışlar O'ndan ayrı olduğu gibi, özgür irade de var.

Şimdi sapkın öğretileri din diye yutturmaya çalışma cahilliğine son verip gerçek dine yöneleceksin.

Selam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...