Jump to content

Kemalistler Nasıl Tabu Yaratıyor-Buyrun Bakın...

Recommended Posts

Daha birkaç gün öncesinde Totem-Tabu ve Resmi İdeoloji üzerine bir başlık açmıştım ki bugün haberlerde ne görelim? Bir Açık Lise sınavında sorulan soru ''SKANDAL'' başlığıyla veriliyor, konunun içeriğine baktığımda ben de dincilerden bir şapşallık örneği göreceğimi bekliyordum ki hala saçmalama katsayısının toplumda ne denli yüksek olduğuna şahit oldum.

Açıköğretim Lisesi Sınavı'nda "Atatürk" skandalı...

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, 16 Mayıs?ta yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı?ndan Atatürk?e yönelik ağır hakaret bulunan bir soru olduğunu öne sürdü. Adıbelli, söz konusu soruyu skandal olarak nitelendirdi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, 16 Mayıs 2009 cumartesi günü Türkiye genelinde yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı?nın bir skandala neden olduğunu söyledi. Sınavda T.C Devrim Tarihi ve Atatürkçülük-1 dersine ait 11. sınav sorusunda Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk?e ?apaçık" hakaret edildiğini söyleyen Adıbelli, şunları söyledi:

?Kitapçıkta, ?Aşağıdakilerden hangisi Atatürk?ün kişisel özelliklerinden biridir?? a) Hayalperest oluşu, B) Maceracı oluşu, c) Mantıklı oluşu, d) Mandacı oluşu şeklinde yer almıştır. Bu sıfatların Türk ulusunun makus talihini yenmenin ötesinde bütün mazlum ulusların idolü haline gelmiş bir kahramanın adıyla birlikte anılmasını, cehaletin doruğu olarak değerlendiriyoruz. Aksi halde bu sıfatların Atatürk?ün adıyla birlikte bir soruda seçenek olarak dahi verilmesi onun aziz hatırasına ihanet, Türk ulusuna hakarettir. Bu pervasızlığın resmi bir sınavda yapılacağı olasılığını düşünmek dahi istemiyoruz. Böyle bir soruyu hazırlayan, denetleyen ve bu ulusun gençlerinin önüne koyma aymazlığını gösterenleri kınıyor, Cumhuriyetin savcılarını bu konuda sorumluluğu olanlarla ilgili olarak göreve çağırıyoruz."

?HUKUKİ MÜCADELEYİ BAŞLATACAĞIZ"

Söz konusu sorunun sınav kitapçığında yer almasına ?sebep olanlara" yönelik konuşan Adıbelli, ?Mustafa Kemal Atatürk, Türk ulusunun kurtuluşunu emperyalist güçlerle işbirliğine endeksleyen hayalperest zihniyete kafa tuttuğu, Çanakkale Cephesini maceraperest Alman komutanlara emanet edecek kadar maceracı paşalara karşı çıktığı, kendi saltanatını korumak için mandacı bir ruh haliyle, bir devletin boyunduruğunu çözüm gibi gösteren padişaha boyun eğmediği için, bu sıfatlarla asla ama asla bir arada anılamaz" dedi. söz konusu soruyu hazırlayanların ya birer ?cehalet abidesi", ya da Atatürk?ü ve Türkiye Cumhuriyeti?ni ?içine sindiremeyenler" olduğunu savunan Adıbelli, ?Eğitim-İş, bu çirkinliğe karşı tepkisiz kalmayacak, gerekli hukuki mücadeleyi başlatacaktır" dedi.

MEB'DEN ATATÜRK SORUSUNA İNCELEME

Milli Eğitim Bakanlığı, 16 Mayıs?ta yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı?ndan Atatürk?e yönelik bir soruda, ?hayalperest, maceracıö sözlerinin bulunmasına yönelik inceleme başlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 16 Mayıs 2009 cumartesi günü Türkiye genelinde yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavı?nda T.C Devrim Tarihi ve Atatürkçülük-1 dersine ait 11. sınav sorusuna yönelik inceleme başlattı. Bakanlık, soruda Atatürk?e hakaret yapıldığı iddialarını araştıracak

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika...p;b=Acikogretim Lisesi Sinavinda "Ataturk" skandali...&KategoriID=15

Çok seçenekli bir test sorusunda nasıl olur da Atatürk'ün macareperest yahut hayal perest oluşu seçenek olarak verilebilirmiş? Eğitim-iş adlı ucube bir sendika başkanının şikayeti üzerine gündeme gelen bu konu hakkında MEB de inceleme başlatmış. Ülkemizde ciddi akıl tutulmaları yaşıyoruz arkadaşlar, buyrun totemizim nasıl besleniyor, canlı örneği...

tarihinde AlbatrosS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanlar Muhammed'e, Kemalist'ler Mustafa Kemal'e taparlar... Kemalistforum'un kurallarındaki bir maddede "Atatürk eleştirilemez, eleştirenler forumdan atılır" deniliyordu.

Bu yaklaşımı hayatım boyunca tüm Kemalist'lerde görmüş ve durmaksızın eleştirmişimdir.

Bu ülkede de Atatürk'ü koruma kanunu adlı ucu açık bir yasa var, zaten derdimiz bu tür yasakların ortadan kalkması...

Kemalist'lerin Mustafa Kemal'e tapmaları, onun yaptığı devrimleri, bu ülkenin kuruluşundaki çabalarını karalamaz... Çakma sosyalistlere de bu durumu bahane edip Mustafa kemal'e Şeriatçılarla birlikte sövmeye gerekçe hazırlamaz...

Kim nerede sövmüş? Konu kemalizm bile değil; saçma sapan bir uygulama, olayın absürdlüğü ortada ki bu din adına yapılsaydı aynı karşılığı alır aynı şekilde burada başlık açılırdı. Atatürk'ü korumak adına böyle saçma sapan uygulamalara göz yummak da neyin nesi?

Mustafa Kemal'e tapanlar gibi, sövenler de aynı kefede sapkındırlar...

İyi de burada kimse Atatürk'e sövmüyor ki, hatta burada konu Atatürk de değil. Mevcut hukuk sisteminin saçma sapan bir uygulamasıdır bizim konumuz. Atatürk hakkında bu başlığı açan benim herhangi bir yorumumum oldu mu? Diyebilirsin ki ''ben sana mı söyledim, üstüne niye alınıyorsun'';iyi de burada başkasına sapkın demenin anlamı yok, Atatürk eleştirilmiyor zaten...

Sitelerde Paylaş

Burada Atatürk'e hakaret var denebilir. Ama seçenekler maceraperest ve hayalperest seçeneklerine yer verdiği için değil..

Atatürk'ü ehemmiyetsizleştirdiği için..

Bir lider için bu tür seçenekler kullanılmaz. Ki bu lider ülkeyi kuran bir kahramandır.

Burada doğru cevap aranırken sanki Atatürk'ün psikolojik profili inceleniyor.

Bu soru Atatürk'ün psikolojik profilini çizmek için mi soruluyor?

Onu açıkça ehemmiyetsizleştiriyor.

Bu seçenekler ciddiyetten uzak..

Amaç bir ülkeye bağımsızlığını kazandıran bir liderin yeterince tanınıp tanınmadığını sormak ise bu seçenekler son derece laubali.

Burada Atatürk'e direkt bir hakaret yok gibi duruyor ama, açıkça onun kişiliği ve liderliği ile ilgili konuyu ciddiye almamak söz konusu.

Atatürk açıkça küçümseniyor ve ehemmiyetsizleştiriliyor..

Aptalca bir soru..

Sitelerde Paylaş

kımsenın ataturkle sorunu yok sorun kemalıstlerle yanı kemalıstlere laf atılıyor dıye neden bu ulkede ataturke laf atılmıs hıssı uyandırılıyor

yanı ulkece sorunları gormeyız mustafa kemala laf mı atıldı ona bakarız

zaten ulkede ıssızlık yok

egıtım de super

turbanlılar ve bası acıklar bırbırıne sınsıce bakmıyor

hala twlerde uefa kupasını aldı dıye bayramlar var sertap erener konusulur

ulkece nelerden gurur duyuyoruz baksanıza

gecen yıldı ucak kazasında yanlıs hatırlamıyorsam 7 bılım ınsanını kaybettık unutuldu o olay

ulkece cok guzel unutuyoruz

haa mustafa kemal oldumu akan sular durur

gullluk gulustanlık ulkedeyız :D

ya sokak kopeklerıne gosterılen ılgı sokak cocuklarını gecmıs durum da

her gecen gun sokaklarda yasıyan ınsan sayısı artıyor

3 kurus ıcın ınsanlar canından oluyor

bız hala mustafa kemal de kemal

arkaslar o gıttı yuregınızde yasatacaksanız yasatın onla ovunmeyı kesın artık

elınızden gelıyorsa onun mıras bıraktıgı ulkeyı daha demokratık daha uygar bı hale getırırn

Sitelerde Paylaş

Soru: Aşagıdakilerden Hangisi Atatürk'ün bir özelligidir?

A: Atatürk Diktatördür...

B: Atatürk Liberaldir...

C: Atatürk Komünisttir...

D: Atatürk dincidir...

E: Atatürk kahramandır...

Hacı böyle bir soru olsa sence bunada karşı çıkılmayacak mıdır?

tarihinde minton tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Önemli olan sorunun doğru cevabının hangi şık olarak belirlendiğidir.

Başlık yazısındaki sınavda mutlaka "Mantıklı" şıkkıdır.

Dolayısıyla bu seçenek, diğer şıklardaki tüm özelliklerin Atatürk'e ait olmadığı sonucuna vardırır ve itiraz edilecek yanı yoktur. Çünkü diğer şıklar Atatürk'e uymaz. Ama biraz hayalciliği vardır.

Senin sorunda doğru şık "Kahramandır" olarak belirlendiği takdirde, birçok yanlışı beraberinde getirir.

Atatürk, yarı diktatördür. Yarı liberal, yarı (gizli) komünisttir. Tek doğru elenen seçenek dinci seçeneğidir.

Sitelerde Paylaş
Önemli olan sorunun doğru cevabının hangi şık olarak belirlendiğidir.

Başlık yazısındaki sınavda mutlaka "Mantıklı" şıkkıdır.

Dolayısıyla bu seçenek, diğer şıklardaki tüm özelliklerin Atatürk'e ait olmadığı sonucuna vardırır ve itiraz edilecek yanı yoktur. Çünkü diğer şıklar Atatürk'e uymaz. Ama biraz hayalciliği vardır.

Senin sorunda doğru şık "Kahramandır" olarak belirlendiği takdirde, birçok yanlışı beraberinde getirir.

Atatürk, yarı diktatördür. Yarı liberal, yarı (gizli) komünisttir. Tek doğru elenen seçenek dinci seçeneğidir.

Anlatmak istediğim şu; eger böyle bir soru olsaydı sırf diktatör, dinci vb şeyler geçtiği için bu soruyada ''açıkca hakaret''içeriyor diyeceklerdi...Cevabın ne olduğu önemli değil...Burada sözkonusu olan tabulaştırma...Birileri Atatürk için diktatör şıkkı koymuşsa ve bir de dogru kabul edilen bir şık varsa neden rahatsız olurlar...Bu tabu değilde nedir pekiii?

Sitelerde Paylaş

Burada sövdürmüyoruz, yasada suç. Ammavelakin sövenleri sen de iyi biliyorsun, belki de sen onlardan birisin... Öyle ise sorun değil, forumda sövmediğin müddetçe sana bir yakıştırma yapılmayacaktır.

Eleştirebilirim, ama sövmem. Eleştiri hakkımı da her yerde savunurum.

Sapkın dediğim kesim malumdur, bu kesimi "burada zaten Atatürk eleştirilmiyor" diye kollamaya çalışman da epeyce manidar...

Şu ana kadar bu konuda kimse bırak sövmeyi, Atatürk'ü eleştirdi mi? Kaldı ki, konunun Atatürk'le ilgisi yok; daha önce de söyledim, bu mevcut hukuk sistemi ve akıl tutulması yaşayan statükocu bir kesimin ayıbıdır. Bu gerçek ortadayken '' Atatürk'e sövenlerden bahsetme''nin anlamı nedir Oğuz? Bu uygulama saçma değil mi? Bu uygulama yüzünden Atatürk'ün şahsına eleştiri getiren olsaydı, haklısın derdim; ancak, öyle bir durum da yok. Niyet okumaya gerek yok...

Sitelerde Paylaş

Hacı böyle bir soru olsa sence bunada karşı çıkılmayacak mıdır?

Bunlar birbirleri ile ilgili sorular değil.

Burada Atatürk'ün hangi özelliğini (niteliğini) sormak istiyorsunuz?

Nedir amacınız?

Atatürk'ün bir kahraman olması diğer seçeneklerle de bağdaşır.

Burada tek bir seçeneğin doğru olması isteniyorsa, seçenekler birbirlerinde bağımsız olarak saptanır.

E. Atatürk kahramandır burada gereksiz bir seçenektir. Çünkü diğerlerinin hepsi de kahraman olabilir.

B. Atatürk liberaldir seçeneği de sırıtıyor. Müphem bir terim liberal. Ben onu

B. Atatürk demokratiktir şeklinde değiştiririm.

E. için de Atatürk'ün soru ile uyumlu ama, diğer seçenellerle ilgisi olmayan bir seçenek bulurum. Soru Atatürk'ün istediği rejimler olduğu için, istemediği bir rejimi E yapabiliriz

E. Atatürk oligarşistir... örneğin. Diğerleri ile uyumlu ve Atatürk'le ilgili olmayan bir seçenektir.

Soru sormak bir sanattır..

Testler şeklinde soruların amacı öğrenmek değil, öğretmektir.

Normalde saçma soru olmaz. Saçma cevap olur.

Ama sorunun amacı doğru cevabı istemek ve bir şeyler öğretmek ise, sorular saçma, rezil, yanlış ve maksatlı şekilde kötüleyip aşağılayan olabilir.

Sitelerde Paylaş

soruda bırsey yok acık lıse sınawlarına gırıyorlar zaten adamlara unılı ogrencılerın bıle cevap verenmeyecegı sorular soramazlar ya

basıt ,ogrencının gecmesı ıcın hazılarnmıs bır soru ıste

tarihinde seyit_rıza tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Anlatmak istediğim şu; eger böyle bir soru olsaydı sırf diktatör, dinci vb şeyler geçtiği için bu soruyada ''açıkca hakaret''içeriyor diyeceklerdi...Cevabın ne olduğu önemli değil...Burada sözkonusu olan tabulaştırma...Birileri Atatürk için diktatör şıkkı koymuşsa ve bir de dogru kabul edilen bir şık varsa neden rahatsız olurlar...Bu tabu değilde nedir pekiii?

Buna tabu dedin mi genellemiş olursun.

3-5 sapkın yüzünden toplumun önemli bir kesimi yaftalanabilir mi?

Anıtkabir'i ziyaret eden 1000 kişden 10 tanesi aptalca ona put muamelesi yapıyorsa 990'ı da aynı kalıpta mı göreceğiz?

Onu ululaştıran karar ve uygulamaların çoğunun sahibi, Atatürkçü olmayanlar ya da Atatürkçülüğü delicesine abartanlardır. Örneğin Atatürk'ü eleştirme yasağı Demokrat Parti tarafından konmuştur.

Sitelerde Paylaş
Buna tabu dedin mi genellemiş olursun.

3-5 sapkın yüzünden toplumun önemli bir kesimi yaftalanabilir mi?

Anıtkabir'i ziyaret eden 1000 kişden 10 tanesi aptalca ona put muamelesi yapıyorsa 990'ı da aynı kalıpta mı göreceğiz?

Onu ululaştıran karar ve uygulamaların çoğunun sahibi, Atatürkçü olmayanlar ya da Atatürkçülüğü delicesine abartanlardır. Örneğin Atatürk'ü eleştirme yasağı Demokrat Parti tarafından konmuştur.

3-5 sapkın diyorsun ama bu ülkede Add denilen ve bunun gibi bir çok oluşum bunların içersinde bulunuyor...Yani sayıları hiçte 3-5 kişi değil....

Demokrat Partinin ne kaypak bir siyaset izlediğini biliyoruz zaten ama Atatürk'ün silah arkadaşı İnönü bile Tarım reformu olgusunda bunlara taviz vermiştir....Atatürk bile kendi döneminde toprak reformunu gerçekleştirememiştir...Toprak ağalarına karşı sert tepkilerini koyamamışlardır...Meclis'te Toprak reformu tartışılırken Adnan Menderes'in Karşı çıkışlarına ses etmemişlerdir...Yani dediğin Kendini Atatürkçü diye lanse edenlere karşı çıkıyorsun ama o dönemlerdekilerdemi senin o dediğin Atatürkçülerden...İnönüyü şef ilan ederlerken geçmite Atatürke verdikleri yetkileri görmeden eleştirmek mi dogrudur? Ortada bir tabu vardır...Sırf üniversitede :Atatürk'e adam dediği için binbirtürlü baskılar altında kalan öğretim görevlisinin hikayesi çok tazedir ve buna en büyük karşı duruşu sergileyenlerde ortadadır...Üniversiteden atılması için imza kampanyası başlatanlarda ortadadır...Ortada bir tabu var ve ne zaman bu tabu dağıldığında o zaman bazı şeylerin değişim kapısı aralanır...

Sitelerde Paylaş

Ben genelleme yaparak sövme kelamını bu başlık için kullanmadım. Kullanmadığımı biliyorsun ama nedense çarpıtma yoluna gidip kendi başlığına indirgiyorsun. Her ne olursa olsun samimi ol, olmayan şeyleri olmuş gibi göstermeden konunu işle...

Bu başlık için kullanmadığının farkındayım; sadece öyle bir şeyi neden söylediğini sordum, zira konuyla alakası yoktu. Bunu sormak hakkım değil mi?

Konuyla ilgili fikrime gelince:

Bu, hala Türkiye'de önemli bir kısım insanın demokrasiyi içselleştiremediğinin açık bir göstergesidir. Düşünün ki, Atatürk'ü de içine alacak siyasal tarih ve akademik tartışmalarda nasıl tepkiler gelecek? Bu konu bir önceki Totem ve Tabu konulu başlığın devamı niteliğindedir ve bu güncel örnek statükocuların tarihsel bir fügürü nasıl tabulaştırdıklarını; hatta, asıl kendilerinin ona bizzat hakaret ettiklerini açıkça göstermektedir. Modern demokrasiler kurucu bir lider şahıstan ilham alsalar da, modern bir ülkeyi modern yapan verilerden bir tanesi de özgür-bilimsel tartışmanın önünün açılmasıdır. Bu yolla, merkezi yönetimin su başlarını tutan kişiler, ülkeyi kendi istedikleri gibi çiftliğe döndüremez; hatta yerel siyaset kanallarının da açılmasıyla halkın kendi sorunları hakkında daha duyarlı, daha pratik ve daha katılımcı olması sağlanır. Halböyleyken, mevcut dogmatik bakış açıları, bırakın siyaset ve katılım kanallarını açmayı, adeta bizzat onları tıkamak için çalışmaktadır.Düşünün ki, böyle bir saçmalığı adında ''sendika'' yazan bir kurumun başkanı başlatıyor! Bize de veciz bir sözü söylemek düşüyor: İmam osurursa, cemaat sıçarmış...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...