Jump to content

Tanrı Erkekleri seviyor :D

Recommended Posts

Tanrının erkekleri sevdiği falan yok,peygamber erkek ve araptır.

Peygamberler arap degil ibranidir.. Sadece peygamber (?) muhammed araptir..

Ayrica eski ve yeni ahitte kadin peygamberlerden bahsedilir.. Kuranda kadin peygamber gecmez..

Sitelerde Paylaş
Tarih kitaplarındada diğer kitaplardada....

Anlatılan ilk konu şudur....

Müslümanlık gelene kadar kadınları diri diri gömülür herşey yapılırdı...

ama daha sonra müslüman oldu herkez ve bunlar son buldu...

eee peki ondan önce_?? olmayanlarıda allah yaratmadımı anlatanların söylemiyle..

bu birinci konu duşundum duşundum :lol: birde şu takılıverdi aklıma....

Neden bütün peygamberler erkek????

:rolleyes: bizler hep ezilmişiz yahuu.....

:P

islamiyet öncesine dair anlatın tek şey bu zaten "kız çocuklar gömülüyordu". muhammed kadınları kurtardı. oysa islamiyet öncesinde çok sayıda kadın yönetici vardı. islam öncesi ortadoğuda ataerkil evlilik tek meşru evlilik olarak yerleşmemiş. farklı uygulamalar bulunuyordu. 7 yüzyılda arabistanda 2 tür anasoylu evililik vardı. (anasoylu=soyun ana tarafından hesaplanması, islamla beraber tamamen erkek tarafına geçmiştir bu uygulama)bu anasoylu evliliklerde kadın ve erkek tanıksız evlenebiliyolar ve kadın ne zaman isterse o zaman boşanma özgürlüğüne sahipti. ama aynı dönemde ortadoğuda ataerkil ve kadının haklarının olmadığı kabilelerde vardır. o zaman islam öncesinde kadın çok kötü durumdaydı diyemeyiz, en azından bazı kesimlerde hakları varmış. bir de seccah diye bir kadın peygamber var, islamiyet ile hristiyanlığın karşımı bir dini yaymak üzere yola çıkıyor birçok işiyi arkasına alarak ve muhammede meydan okuyor. ancak onunla ilgili ayrıntıları bilmiyorum, henüz araştırmadım. o dönemde mekkede ticaretin gelişmesiyle kabile sistemi çözülmüş ve babasoyluluk yerleşmeye başlamış. islamiyetin ortaya çıkması da ne tesadüf aynı zamana denk geliyor. islamiyetle beraber ataerkil sistem iyice yerleşiyor ve kadınlar toplum yaşamından, karar verme mekanizmalarından dışlanıyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...