Jump to content

Şu meşhur matematik hatası ve nisa suresi :)

Recommended Posts

bunu iyi incele

Nisa Suresi(4)11. Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder. (Çocuklar) ikiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, ana-babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da ana-babası ona vâris olmuş ise, anasına üçte bir (düşer). Eğer ölenin kardeşleri varsa, anasına altıda bir (düşer. Bütün bu paylar ölenin) yapacağı vasiyetten ve borçtan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size, fayda bakımından daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Bunlar Allah tarafından konmuş farzlardır (paylardır). Şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.

Nisa Suresi(4)12. Yapacakları vasiyetten ve borçtan sonra eşlerinizin, eğer çocukları yoksa, bıraktıklarının yarısı sizindir. Çocukları varsa bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Çocuğunuz yoksa, sizin de, yapacağınız vasiyetten ve borçtan sonra, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır (zevcelerinizindir). Çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır (zevcelerinizindir). Eğer bir erkek veya kadının, anababası ve çocukları bulunmadığı halde (kelâle şeklinde) malı mirasçılara kalırsa ve bir erkek yahut bir kızkardeşi varsa, her birine altıda bir düşer. Bundan fazla iseler üçte bire ortaktırlar. (Bu taksim) yapılacak vasiyetten ve borçtan sonra, kimse zarara uğramaksızın (yapılacak)tır. Bunlar Allah'tan size vasiyettir. Allah her şeyi hakkıyle bilendir, halîmdir.

Varsayalim ki, bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşini birakti.. Yukaridaki ayetlere göre miras paylaşimi şöyle olacaktir:

Üç kiz evlata mirasin 2/3'ü, ana ve babanin her birine 1/6, karisina 1/8 kalacaktir.

Bu durumda, matematik yapalim:

(2/3)+(1/6)+(1/6)+(1/8 )= 27/24 = 1,125 bulunur! (1,0 olmasi gerekirdi!..)

www.islamiyetgercekleri.org sitesinden alıntıdır.

Bu sonuç oranların hatalı olduğunu göstermektedir çünkü mirasın %112,5 i mirasçılara dağıtılır. Böyle %100'ün üstünde bir dağıtım yapmak imkansızdır.

Bu hatayı düzeltmek için ömer "avl", "avliye" olarak adlandırılan basit bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem allahın verdiği oranlardan yola çıkıp bir noktada ufak bir değişiklik yaparak oranların tümünü değiştiren ve toplamı %100 olacak yeni oranlar elde eden bir yöntemdir... Günümüzde islam hukuku miras konusunda bu yöntemi esas alır...

Böylece bizim örneğimiz için yeni oranlar:

üç kızın toplam payı= 48/81

annenin payı= 12/81

babanın payı= 12/81

zevcenin payı= 9/81

olacak şekilde değiştirilmiş olur.

Tabi elde edilen bu oranlar ayetlerde ifade edilenlerden farklıdır. Ayetlere baktığımızda bu oranları göremeyiz. Bu oranların sadeleştirilmiş şekillerine de bakalım....

Görüldüğü gibi yeni oranlar şu şekildedir:

üç kızın toplam payı= 1/1,6875 ........... oysa allah 2/3 (yani 1/1,5) demişti

babanın payı= 1/6,75 ....................... oysa allah 1/6 demişti

annenin payı= 1/6,75 ....................... allah 1/6 demişti

zevcenin payı= 1/9 ........................... allah 1/8 demişti

Görüldüğü gibi ayetlerde belirtilen oranların kullanımı mümkün olmadığı için bu oranlar değiştirilir ve başka oranlar kullanılır.

Böyle basit bir dört işlem hatasını gözden kaçırmak, allah gibi kusursuz bir varlığın işi olmasa gerek. Belli ki bu ayetleri muhammed kafadan uydurmuştur...

deyip ben yokken evrazora saldırmışsın :)

Şimdi ben öldüm arkadaşım tamam? ardımdan o zamanki arap adetine göre miras yapılacak kurana göre :)

bende kalanları sayayım süt veren bir keçi,sütvermeyen bir keçi , bir tam kılıç ,3 yarım kılıç, bir seccade bir tesbih bir tanede kilim kaldı..

şimdi senın şu matematik hesabına göre bunları varislerime dağıtırmısın hakkaniyeti sağlamak yüzde yüzü tutturmak adına :) bekliyorum hic eveleme geveleme..

yani mesela sen bi din kursan ve yüzde yüze denk getirmeye çalışsan bunları bi dene bakalım nasıl hakkaniyetle yüzde yüzü tutturacaksın merak ettim bende..bunları borcum olarakta düşünebilirsin.. yalnız kovalamaca hikayesine döndürmeden dağıt :) sonra arkadakilerde kanatlanmasın : S

tarihinde Kahharulazam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,3k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bir kere bunu gördüğün iyi olmuş. Dinden çıkmana az kaldı. Bu başlık elinde patlayacak. Daha önce de bu konu tartışıldı. Reddiye avliye diye önümüze serdiler. Ama hesap yüzde yüz net sonuç vermiyor. Bir de arta kalanı yoksula falan dağıtma gibi bi ayet çıkardılar. Onun hemen ardından gelen.

O da çare olmadı. Çünkü eksik çıkan ihtimal var. Bu konuyla ilgili hadis yok. Onun için kurtaramıyorsunuz paçayı. Gerçi olsa bile kuranın ayetini değiştirecek değil ya.

yani mesela sen bi din kursan ve yüzde yüze denk getirmeye çalışsan bunları bi dene bakalım nasıl hakkaniyetle yüzde yüzü tutturacaksın merak ettim bende..bunları borcum olarakta düşünebilirsin.. yalnız kovalamaca hikayesine döndürmeden dağıt

Şimdi sen diyorsun ki kurandaki ayette yüzde yüz denk gelmiyor. Ve sen yüzde yüz denk olacak şekilde paylaştır. Öyle mi? Adamım roma hukukundan bugüne kadar hiç bir kanunda matemetik hatası yok. Hepsi matematik hatasız. İstersen bi tane ben de yaparım sana...

Sitelerde Paylaş
Bir kere bunu gördüğün iyi olmuş. Dinden çıkmana az kaldı. Bu başlık elinde patlayacak. Daha önce de bu konu tartışıldı. Reddiye avliye diye önümüze serdiler. Ama hesap yüzde yüz net sonuç vermiyor. Bir de arta kalanı yoksula falan dağıtma gibi bi ayet çıkardılar. Onun hemen ardından gelen.

O da çare olmadı. Çünkü eksik çıkan ihtimal var. Bu konuyla ilgili hadis yok. Onun için kurtaramıyorsunuz paçayı. Gerçi olsa bile kuranın ayetini değiştirecek değil ya.

Şimdi sen diyorsun ki kurandaki ayette yüzde yüz denk gelmiyor. Ve sen yüzde yüz denk olacak şekilde paylaştır. Öyle mi? Adamım roma hukukundan bugüne kadar hiç bir kanunda matemetik hatası yok. Hepsi matematik hatasız. İstersen bi tane ben de yaparım sana...

hayır diyorumki sen bir din kurdun ve bunları kardeşlerim ve cocukalrım arasında hakkanıyetle boluştur bakalım ..

2 kardeşim 1 oglum 2 de kızım var buyur dınlıyorum

Sitelerde Paylaş
yani mesela sen bi din kursan ve yüzde yüze denk getirmeye çalışsan bunları bi dene bakalım nasıl hakkaniyetle yüzde yüzü tutturacaksın merak ettim bende..bunları borcum olarakta düşünebilirsin.. yalnız kovalamaca hikayesine döndürmeden dağıt :) sonra arkadakilerde kanatlanmasın : S

Ben bir din kursam koyacağım tüm hükümler kendi aklım ve tecrübelerimle kısıtlı olur. Ben "Kâdir" değilim... Benim herşeye gücüm yetmez.

Ancak eğer bir "Kâdir" varsa yani herşeye gücü yeten bir tanrı varsa ve bu tanrı bir hüküm koyuyorsa bu hükmün benim koyacağımdan daha iyi ve tutarlı olması beklenir.

İslam'ın postüle ettiği tanrı "Allah" yoktur. Kuran da insan uydurmasıdır. Kuran hükümleri de insan uydurmalarında görülmesi doğal olan hatalar ve açıklar barındırır.

Eğer sen müslümansan ve biraz aklın varsa Allah'ını bir insan ile yarıştırmazsın.

Sitelerde Paylaş
Sen hele bir öl biz onu yarlarız merak etme :D

Hocam şaka bir yanada bunun burdaki hata ile alakası ney ?

Kaçışın yok hiç boşuna uğraşma evrim nurunu tamamlıyacak! :D

o kovalamaca bitmez book az önce gördün kovalayan kovalayana :) ben şu halımle inanmadıgım evrimi savunsam şurda sizden daha ıyı savunurum

Sitelerde Paylaş
Ben bir din kursam koyacağım tüm hükümler kendi aklım ve tecrübelerimle kısıtlı olur. Ben "Kâdir" değilim... Benim herşeye gücüm yetmez.

Ancak eğer bir "Kâdir" varsa yani herşeye gücü yeten bir tanrı varsa ve bu tanrı bir hüküm koyuyorsa bu hükmün benim koyacağımdan daha iyi ve tutarlı olması beklenir.

İslam'ın postüle ettiği tanrı "Allah" yoktur. Kuran da insan uydurmasıdır. Kuran hükümleri de insan uydurmalarında görülmesi doğal olan hatalar ve açıklar barındırır.

Eğer sen müslümansan ve biraz aklın varsa Allah'ını bir insan ile yarıştırmazsın.

Anlamadıgınız orada matematiksel rakamların önemi yoktur orada kime ne kadar pay verileceği anlatılmıştır...

Yani bilgehana bir veriyorsan ahmete iki ver kalanı bölüştür çocuklarına ver..burda matematik hatası aramak neyın nesıdır?

Sitelerde Paylaş

Ah zeki arkadaşım, bu kadar mı büyük bir saçmalıkla akıl yürütüyorsun.

Miras paylaşımı bir kere senin dediğin şekliyle bizim paylaştıramıyor olmamız, allahın paylaştıramadığı gerçeğini değiştirir mi?

Madem ne yaparsan yap zaten düzgün paylaştırılamaz, allah ne bok yemeye kafasından paylaşım kuralları uyduruyor? Bu senin dediğin saçmalık oğlu saçmalık değil de ne?

Ve de o ayette ya da herhangi bir yerde yüzde ile paylaştırılan bir miras varsa, bu bölünen yüzdeler mirasın parasal değeridir.

Yoksa cetvelle ölçüp bölmek diye birşey yok. 3 değişik malın var biri sana biri sana biri sana mı diyeceksin? Hangisinin kaç para ettiği ne belli?

Çok zeki arkadaşım benim.

Sitelerde Paylaş

Kahharın dediğine göre ben mirasımın yarısını oğluma, yarısını kızıma ve çeyreğinide hanıma verin dersem hata yapmış olmam.

Ne güzel be peygamber olmak varmış insanlar her bokunu temizliyor.

9 yaşında kızla evleniyorsun; 18 yaşındaydı diyorlar.

Evlatlığının karısı ile evleniyorsun; Korumak içindi hem evlatlığı sayılmazdı diyorlar.

Beni kureyzada kocasını ve babasını öldürdüğün safiyeyi ertesi gün koynuna alıyorsun; Kendi istedi diyorlar.

Yine benu kureyzada bine yakın yahudinin kafasını kestiriyorsun karılarını-kızlarını köle yapıyorsun; Hak ettiler diyorlar.

Basit bir matematik işlemini yapamıyorsun; saçmalayıp kıvırmaya çalışıyorlar...

Valla yakında peygamberliğimi ilan etcem benim isadan, musadan, muhammedden neyim eksik!

tarihinde BooKLeSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ah zeki arkadaşım, bu kadar mı büyük bir saçmalıkla akıl yürütüyorsun.

Miras paylaşımı bir kere senin dediğin şekliyle bizim paylaştıramıyor olmamız, allahın paylaştıramadığı gerçeğini değiştirir mi?

Madem ne yaparsan yap zaten düzgün paylaştırılamaz, allah ne bok yemeye kafasından paylaşım kuralları uyduruyor? Bu senin dediğin saçmalık oğlu saçmalık değil de ne?

Ve de o ayette ya da herhangi bir yerde yüzde ile paylaştırılan bir miras varsa, bu bölünen yüzdeler mirasın parasal değeridir.

Yoksa cetvelle ölçüp bölmek diye birşey yok. 3 değişik malın var biri sana biri sana biri sana mı diyeceksin? Hangisinin kaç para ettiği ne belli?

Çok zeki arkadaşım benim.

Yüzdeye göre paylaştırıldıgını nereden çıkardın ? orada denmışkı bak cocuga iki veriyorsan kadına bir vereceksin çocuk ölüyse şu kadar olacak denmiş..

sana yüz üzerinde 25ona 65 ona 23 onamı denmış körmüyüz yoksa görmekmi istemiyoruz

Sitelerde Paylaş

Şurda artık bişeyleri anlayalım ilk önce bilim geliştikçe herşey ortaya çıkıyor zaman geçtikçe fosiller ortaya çıktıkca o yerde yatan atalarının yüzünü göreceksin ve soracaksın ki ben ademle havvadan gelmemişmiydim peki bunlar kim diye (e tabi ömrün yeterse)

Sitelerde Paylaş
Yüzdeye göre paylaştırıldıgını nereden çıkardın ? orada denmışkı bak cocuga iki veriyorsan kadına bir vereceksin çocuk ölüyse şu kadar olacak denmiş..

sana yüz üzerinde 25ona 65 ona 23 onamı denmış körmüyüz yoksa görmekmi istemiyoruz

?

Yüzde derken yalnızca misal vermiştim. Orada sana öğüt vermiyor. Açık açık şu oranlarda vereceksin diyor.

ORAN. yüzde de bir orandır. Zaten hesabın kayık olduğu verdiği oranların paydalarının bile aynı olmamasından belli.

Açık açık oranları vermiş koymuş önüne. Sen işine gelmediği zaman burada öğüt vermiş, işine gelince allahın emri dersen çok işin var daha.

Sitelerde Paylaş
Şurda artık bişeyleri anlayalım ilk önce bilim geliştikçe herşey ortaya çıkıyor zaman geçtikçe fosiller ortaya çıktıkca o yerde yatan atalarının yüzünü göreceksin ve soracaksın ki ben ademle havvadan gelmemişmiydim peki bunlar kim diye (e tabi ömrün yeterse)

bak gene konu dışına çıkıyoruz ama ateist kardeşlerimiz bizde soralım topiğinde yeterince rezil oldunuz evrim konusunda..

sıra burada şimdi bana cvp verirmisiniz allah orda sana yüzdelik üzerinde kesirmi yapmış yoksa pay biçme manasında şuna şu kadar buna bu kadar mı demiştir yani bir erkeğe 1 veriyorsan kadın 2 ver vs gibi..

burada matematik aranıyorsa size burda bir ebced matematiği dökerim kuranın edebi güzelliğinden aklınız hayaliniz şaşar

Sitelerde Paylaş
?

Yüzde derken yalnızca misal vermiştim. Orada sana öğüt vermiyor. Açık açık şu oranlarda vereceksin diyor.

ORAN. yüzde de bir orandır. Zaten hesabın kayık olduğu verdiği oranların paydalarının bile aynı olmamasından belli.

Açık açık oranları vermiş koymuş önüne. Sen işine gelmediği zaman burada öğüt vermiş, işine gelince allahın emri dersen çok işin var daha.

e zaten anlamadıgında orda oran vermesi demek pay biçmek demektir ona yüz gram bunda 200 gram ver demek değildir..ki araplarda yol tarifleride böyledir

git mekkede sor medine ne kadardır 5000 bin develik yoldur derler sen 5000 bin deveyi dizip ölçecekmısın çelişki vardiye..sacmalamayınız arapçayı bilmiyorsanız konuşmayınız

aynı şekil ayette belirtilen ellibinlik yılda aynı deyimdir neden bilmeden atıp tutuyorsunuz vve bunu ilk burada sıkıp sallayan ortaya cıksın arapçasını ölçelim

tarihinde Kahharulazam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://sargon.blogcu.com/kuran-da-matemati...si_5969061.html

Bak bu sayfadaki yorumları okursan orada senin henüz aklına gelmeyecek absürdlükte çözümler üretilmiş.

Kimileri matematiği bile s.ktretmiş matematiğin çöktüğünü gösteren örnekler vermişler oradan da yararlanabilirsin saçmalamak konusunda HHHhahaha :D

Yazan: resulserin | Konu: mutlak doğru | Tarih: 21/4/2009

arkadaşlar din illa matematık veya bilmen açıklanamıyabılır.bu durumda din değil matematık yada bilim yanlıştır.bilim yanılabilir çünkü bubu şilk önce bilim kanıtlar. madem matematık doğru şu işemi yapalim 4:2=2 2x2=4 bütünü 2 ye böldük tekrar 2 çarptık tekrar bütünü bulduk ok matematık burda doğru

10:3=3.33333 3.3333X3=9999 oysa 10ü 3eşit parçaya bölemiyen matamatık bunu geçtik böldüğümüzü çarpınca da tam bütün 10 a ulaşamıyor aradakı sayıyı ben çalmadım ise niye 9.999 çıkıyor? 3 bile bölüp birleştırırken hata veren matematık le ben şimdi size bu matamatıkle mi allahın varlığını kanıtlayacağım? siz önce 10.3 işlemini yapın sonra ıslamla uğraşın.

Sitelerde Paylaş
hayır diyorumki sen bir din kurdun ve bunları kardeşlerim ve cocukalrım arasında hakkanıyetle boluştur bakalım ..

2 kardeşim 1 oglum 2 de kızım var buyur dınlıyorum

Eşe 1 birim

eğer birden fazla eşle evliyse 2 birim

çocuklara 4 birim

kardeşlere 3 birim

annebabaya 2 birim

dedeneneye 1 birim

dedenin dedesine.. 1 birim

kadın k kadar alırsa erkek 2k kadar alır. Bunu da sizin dininize uyması açısından verdim.

eksik kalan yerleri doldurun. artık annesinin teyzesiymiş. falan filan... Onlara da birer birim falan verin.

Şimdi kural şöyle işleyecek. Eğer miras verecek eş, çocuk, olmazsa miras verilebilenlere miras paylaştırılır.

Bu durumda senin problemini çözelim:

700.000 liran var. çocuklara 4 birim kardeşlerine de 3 birim.

ne oldu. toplam 7 birim. demek ki çocuklara 400.000 lira vereceksin. kardeşlerine de 300.000 lira vereceksin.

kız oğlanın aldığının yarısını alacağına göre 400.000 liranın 200.000 lirasını erkek çocuk alır. Kızlar da 100.000er 100.000er paylaşırlar.

300.000 lirayı da kardeşlerinin erkek ya da kız olmasına göre paylaştırabilirsin.

Olay bu kadar basit. Ama gelin görün ki sizin Allahınız kuranda hata yapmış. Benim kadar bile matematik bilgisi yok. Hea şimdi diyeceksin ki hakkaniyetle dağıtmadın. Hakkaniyet böyle olur falan fesmekan. Hakkaniyeti senden mi öğreneceğiz. Yoksa daha miras dağıtmayı bile bilmeyen kurandan mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...