Jump to content

Şu meşhur matematik hatası ve nisa suresi :)

Recommended Posts

On 15.11.2017 at 15:05, gilgamis55 yazdı:

Werder Bremen demiş ki? (32.sayfadan alıntı)

Adamın biri vasiyet açıklıyor ve 17 ineği 3 oğlu var.

İneklerimin yarısı (1/2) büyük, üçte biri (1/3) ortanca, dokuzda biri (1/9) küçük oğlumun diyor ve ölüyor.

Paylaşım başlıyor, 17 ne 2 ye, ne 3 e ne de 9 a bölünebiliyor.

Köyün yaşlısına gidiyorlar durumu anlatıyorlar.

Yaşlı adam ahırdan ineğimi alın bölüşün diyor.

17+1=18 inek ediyor.

18/2= 9 inek büyük,

18/3= 6 inek ortanca,

18/9= 2 inek küçük oğluna düşüyor.

Paylar toplamı, 9+6+2=17 oluyor.

Yaşlı adama gidip paylaştık diyorlar, adamda iyi öyleyse ineğimi geri verin diyor.

Şimdi olaya şöyle bakalım.

Ölen baba Kuran, oğullar da bizim müslümanlar olsun.

Yaşlı adam da avliyeciler..

Soru:Miras babanın(kuranın) dediği gibi paylaştırıldı mı paylaştırılmadı mı?

Örneği komşudan inek almadan çözelim.

Adamın 18 ineği var

İneklerin yarısını büyük oğluna veriyor 18/2= 9 tane.  

İneklerinin 1/3 ünü ortanca oğluna veriyor 18/3=6 tane

İneklerinin 1/9 unu ortanca oğluna veriyor 18/9 =2 tane

Yani adamın 17 ya da 18 ineğinin olması miras paylaşımının sonucunu etkilemiyor.

Ha 17 ineğin var ha 18. Sonuç aynı. 17 ineğin ,18 ineğinde olsa mirasçılar aynı sayıda ineği miras olarak paylaşıyorlar.

Neticede her iki örnekte de toplamda 17 inek paylaşılıyor.

1/2 + 1/3 + 1/9 = 17/18

Toplam malın (1), 17/18lik  parçası dağıtılacak, 1/18 lik parçası dağıtılmadan kalacak.

Yapılacak işlem.

Mal 18 parçaya bölünür, sonra 17 ile çarpılır. Çıkan değer oğullar arası belirlenen oranda dağıtılır. 

.....................

Eğer köyün yaşlı salağının dediği gibi yaparsanız babanın vasiyetine uymazsınız çünkü baba tüm malı dağtmak istememiş. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,3k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tabi ki anlaşılmayacak o yüzden ben bir ekleme yapayım. 

►Makul derecede zeki, yardımsever ama çocuklarına eşit davranmayan babanın vasiyeti:  5kg buğdayın 1/3 ü küçük, 1/2 si büyük oğluma verilsin. kalan kısım ise, bir yardım kurumuna bağışlansın.

5/2 = 2,5 büyük oğulun 

5/3 = 1,6 küçük oğulun

2,5+1,6 = 4,1 ..... 5 - 4,1 = 0,9

kalan kısım 0,9 yardım kurumunundur.

►Zeki olmayan hatta salak olan babanın salak oğullarına olan vasiyeti:  5kg buğdayın 1/3 ü küçük, 1/2 si büyük oğluma verilsindir.  Bir türlü bölmeyi beceremeyen oğullar. Salak komşularına gidere ve yardım isterler......... (salakça olaylar gelişir) komşudan aldıkları ödünç 1 kg buğday sayesinde, 5kg buğdayı 2,3 paylaşan kardeşler artık 1 kg buğdayı geri verebilir. (ben bu salakça olayı bir yerden hatırlıyorum)

Kendini zeki sanan salak komşu ve salak ailenin hikayesi.....

►Sonuç olarak lütfen salak olmayın. 

Evet vurgu salaktaydı :) 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 16.11.2017 at 15:48, NotImportant yazdı:

►Zeki olmayan hatta salak olan babanın salak oğullarına olan vasiyeti:  5kg buğdayın 1/3 ü küçük, 1/2 si büyük oğluma verilsindir.  Bir türlü bölmeyi beceremeyen oğullar. Salak komşularına gidere ve yardım isterler......... (salakça olaylar gelişir) komşudan aldıkları ödünç 1 kg buğday sayesinde, 5kg buğdayı 2,3 paylaşan kardeşler artık 1 kg buğdayı geri verebilir. (ben bu salakça olayı bir yerden hatırlıyorum)

Kendini zeki sanan salak komşu ve salak ailenin hikayesi.....

►Sonuç olarak lütfen salak olmayın. 

Evet vurgu salaktaydı :) 

Salak babanın salak paylaşımında malın artması yine iyi. 

Salak baba paylaştırmayı bir oğula 2/3, diğer oğula 1/3, bir diğer oğula 1/8 şeklinde paylaştırmış olsa idi, salak oğullar, salak komşularından aldıkları malı da salak babalarından kalan mala katar, çatır çatır yerlerdi.

Salak komşu da sorardı "Eeee hani benim size verdiğim mal?"

Salak oğullar da "Paylaştık, yedik amca biz onu" derler,

Salak amca da, salaklığına doymak bilmezdi.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Sundance yazdı:

Salak babanın salak paylaşımında malın artması yine iyi. 

Salak baba paylaştırmayı bir oğula 2/3, diğer oğula 1/3, bir diğer oğula 1/8 şeklinde paylaştırmış olsa idi, salak oğullar, salak komşularından aldıkları malı da salak babalarından kalan mala katar, çatır çatır yerlerdi.

Salak komşu da sorardı "Eeee hani benim size verdiğim mal?"

Salak oğullar da "Paylaştık, yedik amca biz onu" derler,

Salak amca da, salaklığına doymak bilmezdi.

Anlatmak istedimden uzak olsa  buda bir bakış açısı.

Sitelerde Paylaş

Aslında ortada hesap hatası(!) falan yok.

Çıkıș noktasında tek söz sahibi erkek ise, haliyle inandığı Tanrı´da erkeklerden yana tavır alır.  :)

Bundan doğal birșey olamaz, ki kadınlar yine dua etsinler, hiç birșey bile alamayabilirlerdi.

Eșitlikte neymiș canım, doğada eșitlik mi varmıș ?

Dimi ama ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Küsürlü rakamlarla uğraşmamak için 5 ton buğdayı vasiyete göre paylaşmak için komşudan yardım almak iyi fikir. Komşu varsayalım size bir ton buğday yıktım dedi ama parmağını bile kıpırdatmadı. Çek üç ton buğdayı büyük kardeş! Sen de çek bir ton buğdayı küçük kardeş. Benim hiç gelmeyen bir ton buğdayım da geri benim depoma gitti. Şimdi kalan buğdayı hayıra dağıtın! "Tartalım mı kalan buğdayı emmi, bir ton gelir mi!" "Evladım salak mısın sen, ne tartması? Babanın bildiği varmış sana fazla buğday vermiş ki kafan belki çalışır yeyince diye, salak yeğenim benim!"

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, democrossian yazdı:

Küsürlü rakamlarla uğraşmamak için 5 ton buğdayı vasiyete göre paylaşmak için komşudan yardım almak iyi fikir. Komşu varsayalım size bir ton buğday yıktım dedi ama parmağını bile kıpırdatmadı. Çek üç ton buğdayı büyük kardeş! Sen de çek bir ton buğdayı küçük kardeş. Benim hiç gelmeyen bir ton buğdayım da geri benim depoma gitti. Şimdi kalan buğdayı hayıra dağıtın! "Tartalım mı kalan buğdayı emmi, bir ton gelir mi!" "Evladım salak mısın sen, ne tartması? Babanın bildiği varmış sana fazla buğday vermiş ki kafan belki çalışır yeyince diye, salak yeğenim benim!"

Ödünç almak küsürlü rakamlarla uğraşmamanı sağlamıyor ki.  Vasiyete uymamanı sağlıyor. 

Aslında bunun sebebi çarpma işlemi önceliği, bir sayıya 1 ekleyip sonra onu 9 a bölüp, tekrar 1 çıkarırsanız başlangıçtaki sayıyı elde edemezsiniz. 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, NotImportant yazdı:

Vasiyete uymamanı sağlıyor. 

Mesele o zaten! Olmayacak vasiyetin etrafını dolaşarak onu aşmak! Mission impossible!" Vasiyeti yerine getirmek olası olsa zaten kimse uğraşmayacaktı ki!

Tabii diğer seçenek başlarım vasiyetinden, babamız öleceğinde bunamış. Al yarısını kardeş, hadi sağlıcakla, yarısını da ben götürüyorum demek! Bu kesinlikle akıllıcası da, bizimkisi muhabbet olsun! :D

Asal sayıları anlatmada iyi muhabbettir bu tür şeyler. Matematiği zevkli hale getirir. Gerçekte depoda kaç kilogram buğday kaldı, buğdayın bir taneciği kaç gram gelir hesabından kesin bir tane hesabı da yapılır! Yok son kalan tane 0,01 gram eksik oldu mu denecek! Her hayali gerçekçi bir duruma dönüştürmenin bir yolu vardır. 1000 / 3 devreden küsürat mı veriyor, sorun değil. Tane hesabına vurursun. Ha buğdayın biri bir kaç mikrogram eksik bir tane oluversin, kıyamet mi kopar! Onu da karınca götürsün ülen! :lol: "Hıııı! Hafif bu buğday tanesi hafif! Sahtekar insanlar!" diye dırıldanacak mı karınca kararınca!

Sakın kuantumun mantığı da bu olmasın!!! Bunu iyi ve bir daha düşün bak, bu hamur çok su götürür ha!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlginç olan iki husus var.

1

Vasiyette bulunmak farzdır (2:180)

ve mirasın paylaşımında

vasiyet erkeğe 2 pay-kıza 1 tavsiyesinden önce gelir.  

2

Paylar basit bir cebir işlemi ile hesaplanır* 

yani Nisâ 11-12'de matematik yanlışı manlışı yoktur 

*https://wiki2.org/en/The_Compendious_Book_on_Calculation_by_Completion_and_Balancing

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

1

Vasiyette bulunmak farzdır (2:180)

ve mirasın paylaşımında

vasiyet erkeğe 2 pay-kıza 1 tavsiyesinden önce gelir.  

2

Paylar basit bir cebir işlemi ile hesaplanır* 

evet bu ikisi kesinlikle matematik yanlışı olmadığını kanıtlıyor. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuranı doğru düzgün birileri kaleme alsaydı yapacakları iş basitti. Filanın hissesi bilmem kaçta kaç, filanınki bilmem kaçta kaç, filancanınki de bilmem kaçta kaç diyeceklerdi. Öyle yok annesi yoksa babası yoksa kız kardeşi yoksa filan diye değişen durumlara göre oranları değiştirmeyeceklerdi. O zaman açıkça anlaşılırdı ki payda eşitleme yapılacak.

Öyle ya, oğlan çocuk yarı alıyor, kız çocuk çeyrek alıyorsa başka da mirasçı yoksa, 1/2 + 1/4 = 2/4 + 1/4 olarak payda eşitlenip miras üç parçaya bölünecek ve iki parçası oğlana, bir parçası kıza verilecek. Ama iki kız varsa 1/2 + 1/4 + 1/4 =   2/4 + 1/4 + 1/4 olarak miras dört parçaya ayrılır. İki parçayı oğlan alır, birer parçayı kızlar alır. Üç kız olursa 1/2 + 1/4 + 1/4 + 1/4 =  2/4 + 1/4 + 1/4 + 1/4 beş parça olur. İki oğlan bir kız olsa  1/2 + 1/2  + 1/4 = 2/4 + 2/4 + 1/4 = beş parçaya ayrılacak. İki iki aldılar, bir aldı.

Öyle ya, sadece bir kız çocuk varsa hissesini alıp gerisi hazineye kalacak değil ya, 1/4 + 0/0 olur, sıfır etkisiz elemandır miras tek parça kıza kalır.

Kuran'da yapılan hata, değişen katılımcı durumlarına göre oran ayarlaması yapmaya kalkışması.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

1) Hastalanmıştım. Geçmiş olsun demek üzere, Resulullah (sav) ve Hz. Ebu Bekir (ra) yaya olarak bana uğradılar. Bize geldiklerinde baygınmışım. Resulullah (sav) abdest aldılar. Abdest suyundan üzerime serptiler. Bunun üzerine ayıldım. Karşımda Resulullah (sav)'ı görmez miyim! Hemen sordum: "Ya Resulullah, (görüyorsunuz ölmek üzereyim) malımı ne yapayım?" Bana cevap vermede acele etmedi. Derken miras ayeti geldi. "(Ey Muhammed!) Senden fetva isterler, de ki: "Allah size ikinci dereceden mirasçılar hakkında fetva veriyor: Şayet çocuğu olmayıp bir kız kardeşi bulunan kimse ölürse, bıraktığının yarısı kız kardeşe kalır. Fakat kız kardeşinin çocuğu yoksa, kendisi ona tamamen varis olur. Eğer kız kardeşi kalmışsa, bıraktığının üçte ikisi onlaradır. Eğer mirasçılar erkek ve kadın kardeşlerse, erkeğe, iki kadının hissesi kadar vardır. Doğru yoldan saparsınız diye Allah size açıklıyor. Allah her şeyi bilir" (Nisa, 176) (Bir rivayette şöyle denmektedir: "..(Sorum üzerine) feraiz ayeti indi." Bir başka rivayette de: "Allah çocuklarınız hakkında erkeğe, iki kızın hissesi kadar tavsiye eder..." (Nisa 11) ayeti indi" denir. Tirmizi'nin rivayetinde Cabir hazretleri (ra) şöyle der: "Benim yedi tane kızkardeşim vardı..." Ebu Davud'un rivayetinde şu ayetin nazil olduğu belirtilir: "Senden fetva isterler, de ki: Allah size ikinci derece mirasçılar hakkında fetva veriyor..." ikinci derece mirasçılar: Kendisinin çocuğu olmayıp kız kardeşleri olan kimse.) {Cabir} [Buhari, Vudu 44, Tefsir Nisa 4, Marda 5, 15, 21, Feraiz, giriş kısmı, 13, İ'tisam 8; Müslim, Feraiz 5, 1616; Tirmizi, Feraiz 7, 2098, Tefsir, Nisa 3019; Ebu Davud, Feraiz 2, 2886, 3, 2887])|()|(2) Bir kadın iki kızıyla gelerek: "Ey Allah'ın Resulü, bu iki kız Sabit İbnu Kays'ın kızlarıdır. Babaları Uhud'da seninle beraber cihad ederken şehid oldu. Kızların amcası, babalarından kalan mallarının ve miraslarının tamamını aldı ve kızlara hiçbir şey bırakmadı. Bu hususta ne dersiniz ey Allah'ın Resulü. Allah'a yemin ederim bunlar malları olmadıkça asla evlenemezler de!" dedi. Resulullah (sav) "Bunlar hakkında Allah hükmeder" cevabını verdi. Arkadan Nisa suresi nazil oldu: "Allah çocuklarınız hakkında erkeğe, iki kızın hissesi kadar tavsiye eder" (Nisa 11). Resulullah (sav) "Bana kadını ve sahibini çağırın!" emretti. Çocukların amcasına: Babalarından kalan malın üçte ikisini kızlara, sekizde birini kızların annesine ver, geriye kalan da senindir" dedi. (Metin Ebu Davud'a aittir) {Cabir} [Ebu Davud, Feraiz 4, 2891; Tirmizi, Feraiz, 3, (2093)]

24 altın olsun 16si kızların 3 tanesi kızların annesinin kalan 5 altının yarısı ölenin annesinin diğer yarısı babasinin olur. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...