Jump to content

Neden ZİNANIN ispatı için 4 ŞAHİT gerekli?

Recommended Posts

öncelikle kurandaki her ayetin allahtan olduğuna iman eden arkadaşlara şu soruyu sormak istiyorum...

NEDEN ZİNANIN İSPATI İÇİN 4 ŞAİT GEREKLİ.... YANİ BU SAYI NEDEN 3 DEĞİL 5 DEĞİLL.. 6 DEĞİLDE .. DÖRT???????

ben bu sorunun cevabını çözdüğüme inanıyorum... ve sırf bu sorunun cevabından kuranda bir çok insan yazımı ayet olduğunu delillendiriyorum...

ama öyle yağma yok... öyle hazıra , beleşe konmak yok...

ben iddamı burda delillendireceğim ama önce müslüman arkadaşların bu soruya biraz kafa patlatmalarını istiyorum..

evet sevgili müslüman( kurandaki her sözün allahtan olduğuna inanan ) arkadaşlarım..söylermisiniz bana

neden 3 değil 5 değil 6 değilde... dört şait gerekli.. dört şahidin hikmeti nedir...???? madem bu emir allahtan

buyurun şu işin hikmetini açıklayıverin...bekliyorum

Sitelerde Paylaş
  • İleti 221
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet 4 sayısının özelliği ney?

Bir müslüman en fazla 4 eşle evlenebilir. Bununla bir alkası var mı acaba :) Yok yok pek bi zorlama oldu gibi :)

4 şahit olayı ayşeyi kurtarmak için geldi bunu biliyorumda neden özellikle 4 olduğunu bilmiyorum.

Belkide öylesine söylemiştir bir özelliği yoktur...

tarihinde BooKLeSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doktor bana ilaç yazdığı zaman neden o yazdığı ilacı kullanmam gerektiğini hiç bir zaman sormadım.O bana kullanmam gerektiğini söyler o kadar.Öyleki doktor bile bilmez o ilacın nasıl üretildiğini.Yani bu soruda aynı durum doktora güvenmekten başka çaremiz yok.Şimdi bu durumda doktordan ümidi kesmek akıl işimidir.O sadece sana bilgiyi verir nedenler nasıllar sanada onada sıkıntı çıkarır.

Sitelerde Paylaş
Dört şahit dört dörtlük bir sonuca ulaştırırda ondan : )

tabi tabi ne demezsin..şu güzel aklını biraz daha çalıştır akıllı..

bak sana bir şey anlatayım... benim istanbulda yaşadığım mahhallede insanlar genelde birbirini tanır... yani köyden farkı yok

şimdi bizim mahllede kiralar ucuz diye... 3 tane üniversiteli kız kiracı olarak taşınmış durumda....kızların taşındığı binada benim teyzemde oturuyor..

ve geçende mahalenin kahvesinde oturuyordum.. baktım şöyle bir dedikodu dolaşıyor.. güya bu kızlar para karşılığı eve erkek alıp.. erkeklere kendileirni satıyorlarmış... bunu bana anlatanalra sordum yaw iyide siz bunu gözünüzle gördünüzmü... dedilerki yok mehmet şait yok ahmet.. nerdeyse 8-9 kişinin ismini saydılar..o kişlerden 2 siyle görüştüm... evet abi buna şaidiz dediler.

bende akşam teyzeme gidip. teyze yan dairende oturan kızlar için şöyle bir dedikodu dolaşıyor..teyzem dediki.. oğlum inanma hepsi iftira ben akşama kadar evdeyim.. öyle bir şey olsaydı mutlaka rast gelirdim... o kızlarla haşır neşir oldum.. hepside iyi aile kızları... o adamlar.. kzılar açık seçik giyiniyor ve bu kızların burda hiç sahibi olmadığı için yani sahipsiz buldukları için....rahat rahat iftira atıyorlar..kendi içlerindeki pisliği dışarı vuruyorlar

..

(birde şu var.. bizim mahellede korkulan ve her yere sözü geçen biri var... adamın zina ettiğini nerdeyse kahvedekilerin hepsi biliyor ama bir gün bu adamı ben veya karısı zina ediyor diye mahkeyme versek... ve hakim bize sizden başka şaidiniz varmı dese.. onca şaidinn içinde tek bir tane gelip evet buna şaidim diyebilecek adam yok...

bide bunun tersi olarak çoğu zaman bazı insanalr paranın gücüyle veya başka şeyle ;değil 4 tane sana 100 tane şait bulabilir..)

yani anlayacağın... 4 değil ortada 8-9 şait var ama... hiçte sayının ne 4 ne 9 olması gört dörtlük bri sonuç ortaya çıkarmıyor..

ha bak aklıma vurun kahpeye filmi geldi..eğer o filmi izlersen belki jetonalrın bu konuda daha iyi çalışır..

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bence anlık bir olay

Başka bir gün deseydi sayı değişebilirdi

benim cevabımı görünce hiçte anlık olmadığını göreceksin..

ama bir iki gün sabret..

ben öncelikle müslüman arkadaşlarımın ne kadar iyi düşünebildiklerini görmek istiyorum..

hani kuranda en çok diyorya..

siz hiç düşünmezmisiniz diye işte o mesele

evet şait sayısı neden 3 değil 5 değil 6 değilde dört... dördün hikmeti ne? hadi alahın emrettiği gibi o bize verdiği güzel aklı kullanıp iyice düşünelim..

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Evet 4 sayısının özelliği ney?

Bir müslüman en fazla 4 eşle evlenebilir. Bununla bir alkası var mı acaba :) Yok yok pek bi zorlama oldu gibi :)

4 şahit olayı ayşeyi kurtarmak için geldi bunu biliyorumda neden özellikle 4 olduğunu bilmiyorum.

Belkide öylesine söylemiştir bir özelliği yoktur...

konun ayşele ne alakası var yoksa ayşe peygamberi boynuzlamış mı

Sitelerde Paylaş

Valla boynuzlamış mı boynuzlamamış mı orasını bilmiyorum ama bir ara baya dedikodu çıkmış.

Şimdi muhammed savaşa gidiyormuş. Gitmeden kura çeker ve kurada çıkan karısını yanına alırmış.Kurada aişe çıkmış.Sonra yolda bunlar giderken aişe ortadan kaybolmuş.Ordu tabi aişenin olmadığını farkedemeyince basmış gitmiş.Aişe daha sonra adamın biri ile muhammedin yanına gelince ortalık karışmış.

Dedikodular alıp başını gittiğinde aişe babasının evine gitmiş.Muhammed epey süre eşinden ayrı kalmış.Daha sonra allah muhammede ne olduğunu anlatmış ve olay çözülmüüüüüş.

İşste ayetler;

11. (Peygamber'in eşine) bu ağır iftirayı uyduranlar şüphesiz sizin içinizden bir guruptur. Bunu kendiniz için bir kötülük sanmayın, aksine o, sizin için bir iyiliktir. Onlardan her bir kişiye, günah olarak ne işlemişse (onun karşılığı ceza) vardır. Onlardan (elebaşlık yapıp) bu günahın büyüklüğünü yüklenen kimse için de çok büyük bir azap vardır.

12. Bu iftirayı işittiğinizde erkek ve kadın müminlerin, kendi vicdanları ile hüsnüzanda bulunup da: "Bu, apaçık bir iftiradır" demeleri gerekmez miydi?

13. Onların (iftiracıların) da bu konuda dört şahit getirmeleri gerekmez miydi? Mademki şahitler getiremediler, öyle ise onlar Allah nezdinde yalancıların ta kendisidirler.

14. Eğer dünyada ve ahirette Allah'ın lütuf ve merhameti üstünüzde olmasaydı, içine daldığınız bu iftiradan dolayı size mutlaka büyük bir azap isabet ederdi.

15. Çünkü siz bu iftirayı, dilden dile birbirinize aktarıyor, hakkında bilgi sahibi olmadığınız şeyi ağızlarınızda geveleyip duruyorsunuz. Bunun önemsiz olduğunu sanıyorsunuz. Halbuki bu, Allah katında çok büyük (bir suç) tur.

16. Onu duyduğunuzda: "Bunu konuşup yaymamız bize yakışmaz. Hâşâ! Bu, çok büyük bir iftiradır" demeli değil miydiniz?

17. Eğer inanmış insanlarsanız, Allah, bir daha buna benzer tutumu tekrarlamaktan sizi sakındırıp uyarır.

18. Ve Allah âyetleri size açıklıyor. Allah, (işin iç yüzünü) çok iyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir.

19. İnananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahirette de çetin bir ceza vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

20. Ya sizin üstünüze Allah'ın lütuf ve merhameti olmasaydı, Allah çok şefkatli ve merhametli olmasaydı (haliniz nice olurdu)!

21. Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, muhakkak ki o, edepsizliği (yüzkızartıcı suçları) ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah'ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse asla temize çıkamazdı. Fakat Allah dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.

22. İçinizden faziletli ve servet sahibi kimseler akrabaya, yoksullara, Allah yolunda göç edenlere (mallarından) vermeyeceklerine yemin etmesinler; bağışlasınlar; feragat göstersinler. Allah'ın sizi bağışlamasını arzulamaz mısınız? Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.

23. Namuslu, kötülüklerden habersiz mümin kadınlara zina isnadında bulunanlar, dünya ve ahirette lânetlenmişlerdir. Onlar için çok büyük bir azap vardır.

24.O gün dilleri,elleri ve ayakları, yapmış olduklarından dolayı aleyhlerinde şahitlik edecektir.

25. O gün Allah onlara gerçek cezalarını tastamam verecek ve onlar Allah'ın apaçık gerçek olduğunu anlayacaklardır.

26. Kötü kadınlar kötü erkeklere, kötü erkekler ise kötü kadınlara; temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara yaraşır. Bu sonuncular, (iftiracıların) söylediklerinden çok uzaktırlar. Kendileri için bağışlanma ve güzel bir rızık vardır.

Sitelerde Paylaş

Bir insan esinin kendisini aldattigini görüyor ve varsayalim kuranin zina olma durumu icin gereken 3 sahidide bulamiyor ne olacak simdi? Kendi güzünemi inansin bu kurali uygulayanami? Zina olmamali ama oluyor iste. Aldatilan hic kimse bu zamanda 3 sahit aramaz. Bilgisi geregi gerekeni yapar.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Gavs bu ara uzun uzun yazamıyorum yav daha sonra seninle detaylı konuşuruz.

Şunuda söyleyeyim ben kuran'daki emirleri sorgulamam itaat ederim.Ben bilmem neden 4 şahit neden 4 evlilik yaratan bilir.

Bir hiristiyan veya x dinindeki şahısta sorgulamadan itaat ediyorsa sen hangi hakla onun müslüman olmadığı için sonsuza kadar yanmayı hakettiğini söylersin?

Temelde senden farklı bir şey yapmıyorken neden kendisine öğretilen dinini sorgulayıp müslüman olmak zorunda?

Ha unutmuşum sen bu adaletsizliğide sorgulayamazsın ya zaten:)

Sitelerde Paylaş
Bir hiristiyan veya x dinindeki şahısta sorgulamadan itaat ediyorsa sen hangi hakla onun müslüman olmadığı için sonsuza kadar yanmayı hakettiğini söylersin?

Temelde senden farklı bir şey yapmıyorken neden kendisine öğretilen dinini sorgulayıp müslüman olmak zorunda?

Sorguladığını iddia eden müslüman bir arkadaşa sordum, coğrafya eşittir din, bu coğrafyada doğmamışsa ne olacak?

Bana verilen cevap şu oldu: "Valla ya biz çok şanslıyız burada doğduğumuz için"

Sonra da hiçbirşey tesadüf değildir derler :D

Sitelerde Paylaş
Sorguladığını iddia eden müslüman bir arkadaşa sordum, coğrafya eşittir din, bu coğrafyada doğmamışsa ne olacak?

Bana verilen cevap şu oldu: "Valla ya biz çok şanslıyız burada doğduğumuz için"

Sonra da hiçbirşey tesadüf değildir derler :D

Arkadaşın sorgulayıp dinden çıkmayı başarmış işte:)-kendisi farkında olmasada-

Olayları şansa yorumlayan müslüman mı olur? :D

Sitelerde Paylaş

:good:

Sitelerde Paylaş

Sadece 4 değil ve de bu şahitlerin 4 üde erkek olmalıdır....

Saçmalığa bakar mısın!

Bu ayet Ayşeyi kurtarmak için inmiştir..

Meşhur Saffan ile olan dedikodular arşa ulaşmıştır ki, Allah ta ayet yollamıştır..

Saffan ile Ayşeyi gören kaç kişidir bilinmez ama 4 kişiden az olduğu kesindir..

Tabi bunun sonucu olarak rahat rahat zina edilmesi içinde uygulanabilir..

Zina ettiğinizi 4 erkek şahidin görmesi için açık bir meydanda bu işi halletmeniz gerekmektedir..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...