Jump to content

Nakil Akıldan Üstün Olunca Mantık Ne İşe Yarar?

Recommended Posts

1) Ateistlere:

'Siz öldükten sonra Cehennemde yanarken aklınız başınıza gelecek ama iş işten geçmiş olacak.' diyorsunuz.

Sizde bir gram mantık olsa şöyle düşüneceksiniz ama nerde: 'Adamlar (kadınlar) zaten öldükten sonra dirilmeye,

cennet ve cehenneme inanmıyorlar. Ben onları inanmadıkları şeylerle niye korkutmaya çalışıyorum ki?'

2) Yalnızca Kuran'cılara:

'Peygamberimiz (a.s.m.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:

"Bana Kur'an-ı Kerim ve onunla birlikte, bir onun kadarı daha (yani sünnet) verildi."

Başka bir hadis-i şerifte de, "Bir kişiye, koltuğuna yaslanmışken hadisim ulaşır da, aramızda Allah'ın kitabı

var, ondaki helali helal, haramı da haram sayarız, derse (bilsin ki) Resûllullah'ın haram kıldığı da Allah'ın

haram kıldığı gibidir." buyurulmuştur.' diyorsunuz.

Sizde bir gram mantık olsa şöyle düşüneceksiniz ama nerde: 'Adamlar (kadınlar) zaten 'Yalnızca Kuran derken

hadislerin yalan ve güvenilmez olduğuna kanaat getirmişler. Ben onları doğruluğuna inanmadıkları şeylerle neden

ikna etmeye çalışıyorum ki?'

Sitelerde Paylaş
  • 6 years later...

Atalarından nakledileni, akıldan üstün kabul etmek, cehalet ve yobazlığın en büyük temellerinden biridir.

Aklı, nakilden üstün tuttuğunu söyleyen müslümanlar var. onlar, her zaman dinden kurtulamayabilir, ama banazlıkların çoğundan kurtulmayı başarmaları mümkündür.

Sitelerde Paylaş

Yobazlığı ortadan kaldırmak için sorgulayıcı, eleştirel bir akıl lâzım.

Bir şeyi kendi doğru bildiğine uydurmaya çalışan akıl değil.

Bu bağlamda, felsefenin Türkiye'de, Batı'da olduğu gibi fizik, kimya, biyoloji, mantık, matematik grubunda değil de, edebiyat, psikoloji, sosyoloji tarih grubunda olduğu algısının yaygınlığı da bir etken midir, hep sormuşumdur kendi kendime.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...