Jump to content

Ateizm ve Akıllı Tasarım: Uyumlu olabilirler mi?

Recommended Posts

O kanallarda tasarım argümanını savunanların neler dedikleri anlatılabilir ama bu tasarımı bilimsel yapmaz

Yok sadece ondan bahsetmiyorum.

Bizzat kendilerinin kullandığı ifadeler de var.

Örneğin "avlanmak için inşa edilmiş olan canlılar" vs. gibi program başlıkları yapıyorlar.

Farkında olarak veya olmayarak bir çok yerde "tasarım ve yaratım" ifadelerini kullanıyorlar.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Belgesellerde kullanılan o biçim ifadeler akıllı bir tasarıma vurgu yapmak için değil, birikimli seçilimle ortaya çıkan tasarıma vurgu yapmak için kullanılıyor.

Nitekim tasarım, sınır koşullar altında bir gereksinime cevap vermektir. Herşeye kadir varlık tasarım yapamaz çünkü onun için sınır koşullar ve gereksinimler bağlayıcı değildir zira bunları belirleyende kendisidir.

Sitelerde Paylaş
Belgesellerde kullanılan o biçim ifadeler akıllı bir tasarıma vurgu yapmak için değil, birikimli seçilimle ortaya çıkan tasarıma vurgu yapmak için kullanılıyor.

Nitekim tasarım, sınır koşullar altında bir gereksinime cevap vermektir. Herşeye kadir varlık tasarım yapamaz çünkü onun için sınır koşullar ve gereksinimler bağlayıcı değildir zira bunları belirleyende kendisidir.

Sonuçta "bir tasarımın kabulü" gittikçe yaygınlaşıyor.

Ona bakarsan uzaylılar tasarladı diyenler de Tanrı dışı bir tasarıma dikkat çekiyor.

Bir de bir tasarım tanımlaması yapmışsın.

Tüm yaratılmışlar sınırlı olduğundan bu tanımın yaratılmış varlıkların tasarlaması için geçerli.

Ama Allah'ın tasarlaması böyle değil.

Hedefine göre evrenin şartlarını da oluşturan O'dur.

Yani "bu koşullar altında en iyisi bu" şeklinde değil," "amaca yönelik en uygun evreni yoktan var etmek" şeklindedir Rabbin tasarımı.

Ama bunlar sonra tartışacağınız konular.

Şimdilik işi uzaylılara falan döküp ilk adımı atacaksınız. Hatta birçoğunuz attı bile.

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sonuçta "bir tasarımın kabulü" gittikçe yaygınlaşıyor

Yok öyle değil anlamamışsın

Evrimsel süreçte bilinçsiz bir biçimde ortaya çıkan yapılarada "tasarım" denebilmektedir.

"Akıllı" ön eki olmadan bu senin kastettiğin manaya gelmez

Tüm yaratılmışlar sınırlı olduğundan bu tanımın yaratılmış varlıkların tasarlaması için geçerli.

Ama Allah'ın tasarlaması böyle değil.

Hedefine göre evrenin şartlarını da oluşturan O'dur.

Yani "bu koşullar altında en iyisi bu" şeklinde değil," "amaca yönelik en uygun evreni yoktan var etmek" şeklindedir Rabbin tasarımı.

Ne amacı?

Allah'ın bir amacı olabilir mi? Amaç sahibi olmak aciziyet ifade eder. Herşeye kadir olamamayı ifade eder.

Hem amaca uygun evren diye birşey olamaz Allah için

Evreni nasıl yaratırsa yaratsın onu amaca uygun kılabilirdi değil mi?

Hatta evreni yaratmadanda o amaca ulaşabilirdi?

Allah bir amaç sahibi olamaz...

Sitelerde Paylaş

Susun zındıklar

Emre'den iyi mi bileceksiniz?

Şunu ciddi olarak söylüyorum ve inanıyorum..

Emre ile tartışılmaz.

Onun dediği dediktir. O her zaman ve her konuda haklıdır.

Değilse bile öyle kabul edilmelidir.

Bunu hala öğrenemediniz mi zındıklar..

Bakın ben ona karşı tek bir ileti yazıyor muyum?

Sitelerde Paylaş
Yok öyle değil anlamamışsın

Evrimsel süreçte bilinçsiz bir biçimde ortaya çıkan yapılarada "tasarım" denebilmektedir.

"Akıllı" ön eki olmadan bu senin kastettiğin manaya gelmez

Ne amacı?

Allah'ın bir amacı olabilir mi? Amaç sahibi olmak aciziyet ifade eder. Herşeye kadir olamamayı ifade eder.

Hem amaca uygun evren diye birşey olamaz Allah için

Evreni nasıl yaratırsa yaratsın onu amaca uygun kılabilirdi değil mi?

1- Yahu, "bir tasarım" lafını kabullenmekten bahsediyorum. Bilinçaltından da olsa bu kabulleniliyor artık iyice.

2- Bu senin uydurma inancın.

Bir başkası da "Allah cezalandırır mı" gibi abuk sabuk yargı ortaya atıveriyor.

Allah isteğini gerçekleştirendir.

3- İşte evreni böyle yaratmış amacına uygun olarak. Senin hoşuna gitmedi diye "kusurlu" veya "eksik" olmuyor bu durum:)

Farklı fizik yasalarına sahip ahiret evreninde de(Rabbin Katı adı veriliyor) ölümsüzlük vs. gibi özellikler mevcut.

O evreni de yine amacına uygun bir şekilde kusursuz olarak yaratmış.

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Susun zındıklar

Emre'den iyi mi bileceksiniz?

Şunu ciddi olarak söylüyorum ve inanıyorum..

Emre ile tartışılmaz.

Onun dediği dediktir. O her zaman ve her konuda haklıdır.

Değilse bile öyle kabul edilmelidir.

Bunu hala öğrenemediniz mi zındıklar..

Bakın ben ona karşı tek bir ileti yazıyor muyum?

İmza :good:

Sitelerde Paylaş

Akıllı tasarım, geleceğin dinidir.

Baktılar millet klasik dinlerdeki saçmalıkları görüp dini terk ediyor, yeni bir din ortaya atıyorlar ufaktan. Sen inan da ne olursa olsun, birşeylere inan yeter ki.

O televizyon programları falan da hep bunun parçalarıdır. Bakın nasıl herşey akıllıca tasarlanmış, görün, inanın. Biz daha sonra nasıl olsa işi kendi dümenimize uydururuz.

Kafası biraz basıp da dini terkedenleri tavlama yöntemi. Öbürleri kümesteki kaz nasıl olsa, onlarla uğraşmaya gerek yok.

Ateizm'e uyar mı bilmem, ama bana uymaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...