Jump to content

Henüz Öğrendim

Recommended Posts

• İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

efkan yanlış biliyorsun,islamda örtünme vardır hem de CİLBAB vardır..o çarşafları giyenler boşuna giymiyor,yüzünü örtenler boşuna örtmüyor..ahzap59 a bak anlarsın.

john'un anlattığı tarzda olayların olması malesef muhtemeldir. Bu sorunun en kesin çözümü Kuran'ın yalan olduğunun öğretilmesidir.Başka türlü zor.

Sitelerde Paylaş
amazonta türban denen illetin erkeğin egemenliğinin simgesi olduğunu bilmekteyim ve bizim savaşımız olacaksa buna olmalıdır kızlarımıza değil bu yönde savaşırsak türbanı yok etmemiz olasıdır ama kalkarda erkek egemenliği simgesi türbana karşı kızlarımızı alet edersek türbanı geleceğimizede kazıyacağımız gerçektir.

kuranda örtünme ile ilgili ayetlerin tümünde edep yerlerinden bahseder oysaki aynı kuranda saçın edepten olduğundan bahsetmez buda şuna işarettir; >> türban erkek egemenliği sembolünden başka birşey değildir.

avusturyada rejim tehlikesi var haklısın ayrıca demokrasisi bizden bile kötü..

Sitelerde Paylaş

tanınmalarını sağlayacak giysi? bana ayeti verir misin? demek onca islam ve şeriat ülkesi yanlış temele dayalı olarak yönetiliyor?

Acaba bu "tanınmalarını sağlayacak giysi" mantığına; ahzab 53 te bahsedilen ve "perde arkasından bir şey isteme" yolu ile emrolunan mantık örtüşüyor mu :)

Bana sunabileceğin bir şey yok ki bu konu hakkında. Hiçbir şey yok. Kadın tamamen kapanır islamda. Sosyal hayatı buna göre kısıtlanır. "Evlerinizde oturun, cahiliyye devrinde olduğu gibi açılıp saçılmayın" ayeti; o dönemin uygulamalarına baktığımızda ise burada gerçekten ne denmek istediğini gözler önüne serer.

Sitelerde Paylaş

33/59 Ya eyyühen nebiyyü kul li ezvacike ve benatike ve nisail mü'minıne yüdnıne aleyhinne min celabıbihinn* zalike edna ey yu'rafne fe la yü'zeyn* ve kanellahü ğafurar rahıyma

ARAF kelimesinden gelen yurafne tanınmak demek..Tanınmalarını sağlıyor bu giysi..

Sitelerde Paylaş

Ahzâb(*) Sûresinin 33 . Ayetinde

Evlerinizde oturun. Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekatı verin. Allah’a ve Resülüne itaat edin. Ey Peygamberin ev halkı! Allah sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor

herşey açık benim birşey söylememe gerek kalmadı

Sitelerde Paylaş

(Yaşar Nuri Öztürk)

33:32 Ey peygamber hanımları! Siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer korunup takvaya sarılıyorsanız sözü kırıtarak söylemeyin ki, kalbinde maraz bulunan biri ümide kapılmasın. Örfe uygun söz söyleyin.

33:33 Evlerinizde de vakarlı oturun. İlk cahiliye teşhirciliği gibi kendinizi teşhir etmeyin. Namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve resulüne itaat edin. Allah sizden kiri/lekeyi gidermek istiyor ey Ehlibeyt, sizi tam bir biçimde temizlemek istiyor.

herşey açık ve net. siz yada şeriatçılar bundan ne anlıyorsunuz bilmem. Ama doğrusu; peygember hanımlarına has ayetler bunlar.

Ayrıca ikinci ayette "evinizde sessiz oturun" demiyor.

Kırıtarak söz söylemeyeceği, kalbinde maraz bulunan kişi nerede: dışarıda. Demek dışarıya çıkabiliyormuş.

Ve karne fı büyutikünne ne demek: "Evlerinizde de" demek.

Yani dışarıda şöyle şöyle davranın. Evlerinizde de vakarlı oturun. Evde kime karşı vakarı oturacak. kocasına, başka kim olacak, "yılışıklık yapmayın." anlamında. ve cinsel cazibeyi kullanmayın, gibi diyor....

galiba basit olarak meal böyle.

öbür türlü anlamak için ya kasıtlı ateist olmak lazım ya da kadını köleleştirmek isteyen şeriatçı...

Sitelerde Paylaş
(Yaşar Nuri Öztürk)

33:32 Ey peygamber hanımları! Siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer korunup takvaya sarılıyorsanız sözü kırıtarak söylemeyin ki, kalbinde maraz bulunan biri ümide kapılmasın. Örfe uygun söz söyleyin.

33:33 Evlerinizde de vakarlı oturun. İlk cahiliye teşhirciliği gibi kendinizi teşhir etmeyin. Namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve resulüne itaat edin. Allah sizden kiri/lekeyi gidermek istiyor ey Ehlibeyt, sizi tam bir biçimde temizlemek istiyor.

herşey açık ve net. siz yada şeriatçılar bundan ne anlıyorsunuz bilmem. Ama doğrusu; peygember hanımlarına has ayetler bunlar.

Ayrıca ikinci ayette "evinizde sessiz oturun" demiyor.

Kırıtarak söz söylemeyeceği, kalbinde maraz bulunan kişi nerede: dışarıda. Demek dışarıya çıkabiliyormuş.

Ve karne fı büyutikünne ne demek: "Evlerinizde de" demek.

Yani dışarıda şöyle şöyle davranın. Evlerinizde de vakarlı oturun. Evde kime karşı vakarı oturacak. kocasına, başka kim olacak, "yılışıklık yapmayın." anlamında. ve cinsel cazibeyi kullanmayın, gibi diyor....

galiba basit olarak meal böyle.

öbür türlü anlamak için ya kasıtlı ateist olmak lazım ya da kadını köleleştirmek isteyen şeriatçı...

Kuran ayetleri arapça bilmeyenler için tam bir muamma olduğu gibi sen ve senin gibi mealciler içinde muammadır...

Lakin yaşar nuri öztürk gibi adamlarında alenen erkek egemenliğini önplana çıkararak kadınları ikinci plana atmaları tamamıyla din tüccarlığının bir eseridir.

Sitelerde Paylaş
Kuran ayetleri arapça bilmeyenler için tam bir muamma olduğu gibi sen ve senin gibi mealciler içinde muammadır...

Lakin yaşar nuri öztürk gibi adamlarında alenen erkek egemenliğini önplana çıkararak kadınları ikinci plana atmaları tamamıyla din tüccarlığının bir eseridir.

tamam o zaman senin yorumun nedir?

erkek egemenliğini mi ortaya çıkartmış ynö anlamadım?..

yani ben onun mealinden öyle anlamadım. öyleyse doğrusu ne?

Sitelerde Paylaş

Ahzâb(*) Sûresinin 33 . Ayetinde

Evlerinizde oturun. Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekatı verin. Allah’a ve Resülüne itaat edin. Ey Peygamberin ev halkı! Allah sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor

işinize gelmediği durumlarda yanlış yorumlanmış, arapça okumak lazım diye kıvıryorsunuz. yaşar nuriyi beğenmediysen al bu diyanet işlerinin internet sitesindeki kuran mealinden alınmış. (bütün meallerde de niye aynı şekilde geçiyor acaba??) yanlış diyorsan bir mail at diyanet işlerine, onlardan gelen cevabı bize aktar. eğer arapçasından düzgün çevrilemiyorsa o zaman sadece araplara gönderilmiş bu dine biz inanmayalım en iyisi.

Sitelerde Paylaş

YNÖ meali sadece oradaki "ve" ekine dikkat etmesi sebebiyle bile ötekilerden ayrılıyor, çünkü ayet kadınlara evlerinizde oturun demiyor, evlerinizde de vakarlı* oturun diyor.

ve siz hala Kuranistlerin diyaneti kaale aldığını sanıyorsunuz galiba.

ve daha vahimi Arapların kendi dilinde olduğu için Kuran'ı anlayacağı gibi bir fikir var.

Çok ilginçtir Kuran'ın kendisinde, Allah'ın indirdiklerini anlamaya en uzak olanlar araplardır, anlamında bir ayet var. çok ilginç.

Yani hayır; Arapçasından çevrilemez değil. Arapçasından ancak biz çevirip anlayabiliriz, demek oluyor bu.... Arap zihniyetliler de değil, biz.

Sitelerde Paylaş

peki hocam.. bu dinin doğrusunu kim yaşayacak:) Araplarda anlamamışsa arap olsunlar yani:)

mezhep çatışmaları ve halife cinayetleri, muhammedin ölümünden hemen sonra başlamıştır. islam hiçbir zaman hzur veya barış dini olmamıştır. dışarıyla olduğu gibi kendi içiyle de kavgalıdır. ritim tutturamamıştır.

sana Richard Dawkins cvp versin.

Sitelerde Paylaş
bugün çukurova üniuversitesi açıldı...

derse türbanlı girenler oldu giremeyenler oldu...

birilerinin dört gözle çıkmasını istediği ve çıkması için gayret gösterdi hiç bir kargaşa çıkmadı...

Türbanlısı türbansızı yanyana duruyordu sohbet ediyorlardı...

ama böyle bir manzara bazılarımızın hoşuna gitmez... saç baş yoluşmalari gerekiyordu galiba...

sen üniversiteki kızları mı gözlüyon..!! zampara seni.. :lol:

keeh keeh keeh

tarihinde Fidel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
peki hocam.. bu dinin doğrusunu kim yaşayacak:) Araplarda anlamamışsa arap olsunlar yani:)

mezhep çatışmaları ve halife cinayetleri, muhammedin ölümünden hemen sonra başlamıştır. islam hiçbir zaman hzur veya barış dini olmamıştır. dışarıyla olduğu gibi kendi içiyle de kavgalıdır. ritim tutturamamıştır.

kim yaşarsa yaşasın. (Kısmen, kısmen arap olan endülüste ve arap işgalindeki horasan'da yaşanmış denebilir, kısmen.)

bir dinin kriterlerini belirliyceksek, onun asıl verisine bakarız; kutsal kitabına;

orada “Araplar, kafirlik ve münafıklıkta en şiddetlidirler. Bununla beraber Allah'ın, Resulüne indirdiğinin sınırlarını bilmemeye en yatkındırlar........” diyorsa, o zaman ortaya çözümü çok kolay ama hemen akla gelmeyen bir paradoks çıkar.

sana Richard Dawkins cvp versin.

Dawkins'e de Pentagram cevap versin:

tarihinde templet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sen üniversiteki kızları mı gözlüyon..!! zampara seni.. :lol:

keeh keeh keeh

Üstat cin gibisin! Hiç öyle düşünmedim!

Hallac senin kapıda ne işin var!

Çukurova üniversitesine birkaç gitmişliğim var!

Yani üniversitede işin yoksa; o yol başka bir yere açılmaz!

Direk üniversiteye gider!

Yanlış hatırlamıyorum umarım:-)

tarihinde Procroustes tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Üstte birisi yazmış; sanırım sendin ya da bir başkası.. Türbanın kuranda yeri olmadığı.. Evet yoktur. Kuranda kadınların tanınmayacak şekilde örtünmeleri emrolunur, hadislerle desteklenir. Muhammed uygulamalarına baktığımız zaman kadınların burka ve çarşafla örtündüğünü görürüz. İslamın aslı, şuan bozulmadan arap yarımadasında yaşanan ve uygulanan kurallarla birebir örtüşür..

türban çarşafın biraz daha moderni. daha kolay yayabilmek için bu yolu seçtiler. bir geçiş aşaması.

buarada, gün konusunda gerçekten karışıklık olmuş; kendimi çok kötü hissettim. Yalnız bu bahsettiğim olaylar, bu olayları yaşayanın birebir gördüğü olaylar. Aynı fakültede okuyan tanıdıklarınızdan teyit edebilirsiniz.

john merhaba,

Kur' an da elbette örtü ayeti vardır ve bu çok açık bir şekilde ifade edilmiştir. örneğin nur suresi 31. ayet şunu söylüyor. sadece örtü kısmını alalım isterseniz. "Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. " ben başı kapalı biri değilim ama Kur' an da olduğunu da asla inkar etmem.

kendinizi kötü hissetmenizi gerektirecek bir durum yok bence. herkes hata yapabilir tarih konusunda.

ayırca hiçbir sorunun olacağını sanmıyorum. üniversitede okuyanların çoğu 20 li yaşların üzerindeler. bu yaşa gelmiş olanlar, bu ülkenin 1980 yıllardaki durumunu ve bu durumun vehametini bilenler asla kavgadan yana tavır sergilemezler. bunun kimseye faydası olmayacağını asıl fayda sahiplerinin dış kuvvetler olduğunu çok iiyi bilirler. o yüzden siz hiç dert etmeyin sorun olmaz.hala çözümü kavgadan ve zorbalıktan yana kullanmazlar. kimsenin kimseyi zorla kapatmaya hiçbir hakkı olamaz açmaya olamayacağı gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...