Jump to content

Henüz Öğrendim

Recommended Posts

tamam o zaman senin yorumun nedir?

erkek egemenliğini mi ortaya çıkartmış ynö anlamadım?..

yani ben onun mealinden öyle anlamadım. öyleyse doğrusu ne?

şu anki yaşamımızda bile eşimizin bir başkası ile diyaloğa girmesi ve onun diyaloğa girdiği kişiyle (bu kişi erkek) heleki gülücükler saçıyorsa hemen kıskançlık modu devreye girer...

bunu alıp peygamber sonrasındaki dönemle karşılaştırdığımızda aslında kuranın anlatıldığı gibi kadınların simsayah giyinmesini istemediğini sadece edep yerlerini örtünmesini emrettiğini görürüz.

bununla birlikte erkeğin eşine varsa kız çocuklarına bir kalkan olması emrolunur buradan yola çıkacak olursak şu gerçeği görürüz.

erkek koruma işini layıkıyla yerine getiremeyeceği için kıskançlığınıda göz önüne alarak Hz. peygamberden sonra peygamberin kuran vasıtasıyla emrettiği emirleri değilde kendi işine gelen şekilde hareket etmiştir ve daha önce yahudi ve hristiyan toplumlarda olduğu gibi eşini kızlarını koruyamamış onları korumak kendiside rahatlamak için eş ve kızlarını çarşafa ve türbana mahkum etmiştir.

Yani Egemenliğini kurmuştur fakat bu egemenlik Hz. peygamberden sonra gerçekleşmiştir oysaki veda hutbesindeki şu sözü açıkça türbanı redetmektedir. Kadınlarınızı ve çocuklarınızı koruyup kollayınız.

bu şahsi kanaatimdir çünkü dedemden ve arapçayı hakikaten bilen ailelerden kesinlikle örtünsün kapansın gibi bir baskı uygulayan aile görmedim ama bilmeyipte başkasının ağzına bakan ailelerde ise baskı ve şiddet daima ön planda olmuştur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...