Jump to content

Türk Irkçılığını Çürüten Gelenek: Döl Alma Geleneği

Recommended Posts

pante saçmalama be walla burada kota doldu

kabile demişim ben ulus ismi warmı

espriyi de söyleyeyim hemen

ilkel toplumların geleneklerini söylemenin ırkları aşağılamak olduğunu sanan arkadaşlara

daha önceleri zaten her türlü ewlilik çeşitinin yaşandığını söylemeye getirdim

bence burda basitçe ırkçı ama özelde ata-erkil faşizm war

bakın bugün ana-bacı edebiyatı yapanlar kız arkadaşlarını bu şekilde onore(!) etmekten çekinirler mesela

Ciddi yazan insan, anaerkil toplumlarda bu ve benzeri adetlerin varlığının doğal olduğunu yazar.

Engels bu konulara fazlasıyla değinmiştir.

Ama sanki Türklere has bir adetmiş gibi sunuluyor.

Ulus demedin ama kabileler diyerek aynı şeyi ima ettin.

Neyse bu mesajını bir düzeltme olarak kabul edelim.

Sitelerde Paylaş
Herhangi milletten biri kendi ataları için karıları paylaşıyorlarmış demez.

o yüzden söyledim .

Niye yav, Şerafettin? Bir millet, 'karılarını' ya paylaşır, ya paylaşmaz. Yani eğer hiçbir millet kendi ataları için 'karılarını paylaşıyor' demezse ve ortada bir realite olarak bu paylaşım varsa -ki bazı toplumlarda ve dönemlerde, kesinlikle var-, o zaman senin milliyetçiliğin yalancılık olmaktan öteye gitmez.

Atalarının karılarını paylaşmaları niye bu kadar dokundu ki sana? Ataların uzaydan gelen, öpüşmez sevişmez, öte dünya ahlakıyla donanmış nurlu tiplerden kotarılmıştır, filan mı sandın? :)

Atalar kültünüz, geçmişe toz konduramama geleneğinizle; dindarların Muhammedcilik geleneği arasındaki benzerliği kavrayamıyorsanız, İslamcıları ne hakla eleştiriyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
İşte Freddie'nin yaptığı genellemelerin vardığı ırkçı sonuç.

Bu da bir ırkçılıktır.

Irkçılık sadece yüceltmek değil, aşağılamaktır da.

Vay be, karılarını paylaşmak demek ki bir tür 'aşağılanma' vesilesiymiş. Heteroseksist çekirdek aile modeli, Pante'nin sosyalizminin idealidir zaten :D

Misal Eskimolar, gelen misafirlere karılarını ikram ettikleri için, bu durumda 'ahlaksız, aşağılık bir ulus' oluyorlar. Ulusları ahlaki değerler üzerinden 'ahlaklı/ahlaksız' diye ayırmaya doğru giden bu görüşlerin sahibi vatandaş da, bizim solculuğumuzu eleştiriyordu.

Hakiki solcu olup da, kafası karışık olanlar; bunları okusun lütfen :)

Sitelerde Paylaş

Roquentin,

Atalarımızı bilmem ama, ben bugün karısını başka erkeklerle paylaşan erkeklere "ahlaksız" sözcüğününün iltifat sayılabileceğini söylerim.

Eskimolar karılarını gelen erkek konuklara ikram ediyorsa ve bu davranış o toplumda olağansa, onlara ahlaksız diyemeyiz. Yine, onların kültürü bu ise ve onlar için hiç sorun değilse, biz onları kendi ahlaki doğrularımızla yargılayamayız.

Onların yaptıkları bizim gözümüzle ahlaksızlıktır.

Dünyanın hemen hepsi de bizim gibi yaşar.

Bunun heteroseksist olmakla ilgisi de yok. Karısını paylaşan erkek ahlaksızdır, aşağılıktır.

Bu kadar basit ve nettir.

Sitelerde Paylaş
Roquentin,

Atalarımızı bilmem ama, ben bugün karısını başka erkeklerle paylaşan erkeklere "ahlaksız" sözcüğününün iltifat sayılabileceğini söylerim.

Eskimolar karılarını gelen erkek konuklara ikram ediyorsa ve bu davranış o toplumda olağansa, onlara ahlaksız diyemeyiz. Yine, onların kültürü bu ise ve onlar için hiç sorun değilse, biz onları kendi ahlaki doğrularımızla yargılayamayız.

Onların yaptıkları bizim gözümüzle ahlaksızlıktır.

Dünyanın hemen hepsi de bizim gibi yaşar.

Bunun heteroseksist olmakla ilgisi de yok. Karısını paylaşan erkek ahlaksızdır, aşağılıktır.

Bu kadar basit ve nettir.

Evrensel bir ''ahlak'' ölçütünün olmadığının örneğini verip bir yandan da ''Bunun heteroseksist olmakla ilgisi de yok. Karısını paylaşan erkek ahlaksızdır, aşağılıktır. bu önermeyi ortaya atmak çelişki değil midir? Neye göre ahlaksızdır? Eskimolara göre sorun yok mesela. Hatta uruguay'da sanırım, kadının bekaretini bir başkası bozuyordu.

Yahut, erkek de kadın da bundan keyif alıyorsa(biliyorum oldukça uç bir örnek ama olmayan bir şey değil; akıl yürütme adına veriyorum) bu durumdan kime ne? Mutaasb birine göre kızının tanımadığı erkeklerle konuşması bile ahlaksızlık olabilirken seküler bir ailede yetişmiş bir kız için bu sorun olmayabilir. Bunun ölçütü var mıdır ki?

Sitelerde Paylaş
Evrensel bir ''ahlak'' ölçütünün olmadığının örneğini verip bir yandan da ''Bunun heteroseksist olmakla ilgisi de yok. Karısını paylaşan erkek ahlaksızdır, aşağılıktır. bu önermeyi ortaya atmak çelişki değil midir? Neye göre ahlaksızdır? Eskimolara göre sorun yok mesela. Hatta uruguay'da sanırım, kadının bekaretini bir başkası bozuyordu.

Yahut, erkek de kadın da bundan keyif alıyorsa(biliyorum oldukça uç bir örnek ama olmayan bir şey değil; akıl yürütme adına veriyorum) bu durumdan kime ne? Mutaasb birine göre kızının tanımadığı erkeklerle konuşması bile ahlaksızlık olabilirken seküler bir ailede yetişmiş bir kız için bu sorun olmayabilir. Bunun ölçütü var mıdır ki?

Karısını başkalarıyla paylaşmamak evrensel bir ahlak ölçütüdür. Dünyanın hemen her yerinde insanlar böyle yaşar.

Eskimolar için bu kuralın geçerli olmaması, evrensel olduğu gerçeğini değiştirmez. O bir istisnadır.

Bir erkek karısını başka erkeklerle paylaşmaktan keyif alıyorsa, karısı da tabii; kimseyi ilgilendirmemekle birlikte, değerlendirme yapıldığında, buna ahlaksızlık deriz. En azından ben kesinlikle derim.

Karısını başka erkeklere ikram etmek ya da paylaşmak, kızının flörtü olduğunda onu nasıl karşıladığın sorgusu ile kıyaslanamaz.

Biri çok temel bir ahlaki bakıştır, diğeri ise değişken.

Karımı başka erkeklerle paylaşabilirim diyen erkek, ahlaksız ve aşağılıktır bana göre. Bunu tartışmam bile.

Karısını paylaşan paylaşsın.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle ırkçılığın yapılması için illa genetik temelinde saf bir ırkın var olması gerekmez.Siyah karşıtlğı dışındaki ırkçılık desteğini biyolojiden değil kültürel ögelerden alan politik bir akımdır.Dilleri,genleri birbirine çok yakın olan Sırpların Boşnaklara yaptıklarını buna örnek olarak verebiliriz.

Bu var olduğu iddia edilen orta asyadaki gelenek Türkiye'deki Türk ırkçılığını çürütmez aksine daha güçlendirebilir de.Bilindiği gibi buradaki ırkçıları zor duruma sokmak için ileri sürülen en yaygın tez anadoluya gelindikten sonra yaşanan melezleşme ve saflığın bozulmasıdır.Eğer böyle bir tarihi gelenek varsa melezleşme orta asyada da(Çinli,Fars vs ile) olmuştur.Dolayısıyla saf olan ve olmayan Türkler ikilemi ortadan kalkar.Bu da buradaki ırkçıların üzerindeki baskı ve kompleksi kaldırır.

Ayrıca,bu gelenek çok eskide kalmış bitmiş bir şey de değildir.Yurdumuz bu geleneğin benzerini 20.yy başlarında İngilizlerin ve Fransızların işgali altında(berdel,yakın akraba evliliği,başlık parası gibi günümüz ahlak anlayışıyla bağdaşmayan adetlerin sürdüğü) güneydoğu anadoluda yaşamıştır.O bölgede yüzlerce kara kaşlı kara gözlü esmer insanın arasında tek tük rastlanan sarışın tiplerde bu "döl alma"nın izlerini görebilirsiniz.

Bu olayın benzerleri başka yerlerde de olmuştur.Konuyla alakalı sayılabilecek bir başka kaynak:

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?d...p;Categoryid=30

"Fransa’nIn ünlü tarih araştırmacılarından Patrick Buisson’un Nazi işgali sırasında Paris’teki yaşamı anlatan “Erotik Yıllar” isimli kitabı ülkede olay yarattı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin yakın danışmanlarından olan ve Şeref Madalyası alan araştırmacının Fransız kadınlarının Nazi subaylarıyla isteyerek cinsel ilişkiye girdiğini yazması tam bir skandal oldu."

"Fransa’daki History Channel’ın yöneticisi olan Patrick Buisson kitabına gelen eleştirilerle ilgili “Eğer bulgularım doğru değilse, 2 milyon Fransız erkeği savaştayken 1942’de doğum patlaması yaşanmasını nasıl açıklayacaksınız” dedi. "

Sitelerde Paylaş
Yurdumuz bu geleneğin benzerini 20.yy başlarında İngilizlerin ve Fransızların işgali altında(berdel,yakın akraba evliliği,başlık parası gibi günümüz ahlak anlayışıyla bağdaşmayan adetlerin sürdüğü) güneydoğu anadoluda yaşamıştır.O bölgede yüzlerce kara kaşlı kara gözlü esmer insanın arasında tek tük rastlanan sarışın tiplerde bu "döl alma"nın izlerini görebilirsiniz.

"

Sen gayet ciddisin,işgal yıllarında Kürtlerin işgalcilere kız verdiğinden sözediyorsun,Anadoluda ki başka halklar değil,ama Kürtler,öyle mi?

Kürtlerde raslanan sarışınlarla ilgili birşeyler yazardım ama bir şeyler anlaman için önce önyargılarından kurtulmalısın.

Sitelerde Paylaş
"Fransa’daki History Channel’ın yöneticisi olan Patrick Buisson kitabına gelen eleştirilerle ilgili “Eğer bulgularım doğru değilse, 2 milyon Fransız erkeği savaştayken 1942’de doğum patlaması yaşanmasını nasıl açıklayacaksınız” dedi. "

Nasıl yani? Bu naziler bir yandan Fransızlarla savaşırken biryandan da Fransız kadınlarıyla mı yatıyorlarmış? :)

Sitelerde Paylaş
Fredie yalan konuşuyor ,iftira atıyor resmen türklere p.ç diyorsun .

allah olsaydı allah belanı versin derdim ama yok .

konuştuğun laf ırkçılığa değil yüce türk milletine hakarettir.

Tarih, günümüzün subjektif değer yargılarına göre eğilip bükülemez. Günümüzde döl alma geleneğini yapan halklara ''p.ç'' deniyorsa, bu günümüz toplumunun ahlaki koşullamalarının ürünüdür ve bir tarihsel gerçek, bu tür subjektif ahlaki kaygılarla gizlenemez. Eğer böyle bir gelenek varsa, sırf birileri bizi Türklere ''p.ç'' diyor sanacak diye bunu inkar mı edeceğiz? Resmi tarih yazımına fena alışmışsınız sanırım.

Kaldı ki bu tür gelenekler anaerkillikten kalma geleneklerdir ve anaerkil dönemi her halk yaşamıştır. Yani tüm insanlıkta -senin deyiminle- ''p.ç''lik var biraz. :)

Bu gelenekten örnek verdim diye, ''sen Türklere p.ç mi diyorsun!'' gibi laflarla bana kızmanız; evrim teorisini anlatan birine, ''sen atalarımıza nasıl maymun dersin!'' diye kızılmasına benziyor. Milliyetçi duygularınızı dizginlemeyi öğrenmelisiniz.

Öncelikle ırkçılığın yapılması için illa genetik temelinde saf bir ırkın var olması gerekmez.Siyah karşıtlğı dışındaki ırkçılık desteğini biyolojiden değil kültürel ögelerden alan politik bir akımdır.

Safevii, ırkçılık ırka dayalı, yani biyolojiye dayalı bir görüştür. Eğer kültüre dayandırılan bir görüş olsaydı ona ırkçılık denmesi yanlış olurdu. Adı üstünde, ırk. Irk biyolojik birşey değil midir? Irk, kültürel bir kateogri değil ki. Bu yüzden, kendi ırkının üstün olduğunu iddia eden birine, onun ırkının başka ırklarla melezlendiği bir geleneği anlatırsak o kişi artık ırkçılık yapamayacaktır. Bunun kültürle alakası yok. Kendi ırkçılığını kültüre dayandıran biri yanlış yapıyordur. Irkçılığın kültürle bağlantısı gösterilemez.

Onların yaptıkları bizim gözümüzle ahlaksızlıktır

Sevgili IFeelGood, bir davranışın ahlaklı olup olmamasını, o davranışın ilgili toplumda nasıl kabul gördüğüyle ilişkilendiriyorsun sanırım. Mesela, eş değiştirmenin normal karşılandığı Eskimolarda bu davranışın normal ama bizim toplumumuzda ahlaksızlık olduğunu belirtiyorsun. Çünkü bizim toplumumuz bu davranışı kınıyor ve anormal olarak görüyor.

Fakat, bizim toplumumuzun ateistliği de anormal olarak gördüğünü ve kınadığını göz önüne alırsak, bu durumda biz de mi ahlaksız oluyoruz dersin?

Veya şöyle sorayım, eğer toplumumuzun dincileşmesi artar da başı açık gezmek bile namussuzluk olarak algılanmaya başlarsa, artık başı açık olmak da ahlaksızlık olarak değerlendirilebilir mi sence?

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...
On 25.05.2009 at 00:38, Freddie yazdı:

Bir insanın ırkçı olması için kendi ırkının diğer ırklardan daha önemli olduğu ve -bundan da önce- kendine has bir ırkının bulunduğu, bu ırkın başka ırklarla karışmadığı gibi iddialara sahip olması gerekir.

Fakat özellikle Türkler söz konusu olduğunda bu iddia fazlasıyla geçersizdir. Çünkü, Doğan Avcıoğlu'nun Türklerin Tarihi adlı kitap serisinin ilk bölümünde okuduğum bir eski Türk geleneği, Türk ırkçılığına büyük bir darbe vurmaktadır. Bu eski geleneğin adı Döl Alma Geleneğidir.

Bu geleneğe göre, eski göçebe atalarımızın, her göç ettikleri yerin yerleşiği olan yabancılarla misafirlik ilişkileri varmış ve gelen bir misafir, ev(daha doğrusu çadır) sahibi Türk'ün kızına ''döl atmak'' zorundaymış. Bunu reddeden misafirlerin saygısızlık yaptığı düşünülüyor ve ölümle cezalandırılıyormuş. Evin kızı misafire sunuluyor ve ondan döl alıyormuş. Burada evlilik olmaması veya babanın bir daha görülmeyecek olması önemli değilmiş çünkü Türklerde soy ilk başlarda ana soyu üzerinden sürüyormuş. Çocuklu bir Türk kadınıyla evlenen bir Türk erkeği, onun çocuğunun da babalığını yapıyormuş. Benzer bir gelenek Moğollarda da varmış.

Bu yaygın gelenek sayesinde Türk kızları kim bilir kaç tane yabancı genli bebek doğurdular ve bunlar Türk budunlarında yetişti. Görüldüğü gibi Türklerin yabancılarla karışmaları, Anadolu'ya girmelerinden çok önceye dayanıyor. Yabancı ırklarla karışmış bir halkın kendine has saf bir ırkı bulunduğunu iddia edip bu ''saf ırkın'' ırkçısı olmak da herhalde sadece saçmalık ve hayalperestlik olsa gerek.

Eski Türklerdeki döl alma geleneği, Türk ırkçılığı ve bu anlamda bir Türkçülüğü olanaksız kılmaktadır. Anlaşılan eski atalarımız hiç ırkçı değilmiş. Aksine, başka ırklardan döl almaya çalışıyorlarmış. Günümüz ırkçılarına duyurulur.

Akraba evliliği yapmaktan iyidir.

Eski Türklerde evleneceğin kişinin yedi kat yabancı olması istenirdi.

şimdi ortalık genetik bozukluklardan geçilmiyor.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Ben KÜFÜR etmem ama burada Türklere konuk olanlara karilarini becerttirirdi.Becermeyenleri öldürürlerdi diye yazan OR...…………….u döllerine YALAN söyledikleri icin dünyanin enbüyük KÜFÜRÜNÜ  ederim.Bir insan ancak GA ………...T  olursa TÜRKE böyle IFTIRA edebilir.

Bu denilen TÖRE  kuzey kutuplarda yasayan ESKiMOLAR da gecerlidir.

Birde araplarda vardir bu TÖRE.

Muhammet habesistana  ilticaya giderken bir cok SAHABE  karilarindan birertane Muhammede vermistir.Müslümanlar bunuda saklamiyor,kitaplarda buna sik sik rastliyabilirsiniz.

Ama ÖKÜZ olupda okumayanlar,babalarinin kim oldugunu bilmeyenler,DÖRTDÖRTLÜK milletlere IFTIRA  ederler.

Belcika kirali baspapazi cagirir ve derki,papaz Efendi,yabanci isciye ihtiyacimiz var.

Sen milletleri iyi tanirsin,sence bu iscileri nerden alalim LAFINI kiral bitirmeden papaz derki TÜRKLERDEN alin KIRAL Efendi der.

Belcika Türkiyeden isci almaya baslar.

Belcikadada olaylar baslar.

Kiral baspapazi cagirir ve derki TÜRIYEDEN senin sözün üzerine isci aldik ama dediginin tersi oldu bu isciler ortaligi karistirdilar.Bas papaz derki sayin KIRALIM ben sana TÜRKIYEDEN  demedim TÜRKLERDEN isci alin dedim.Türkiyede 72,5 milletten insan vardir.Bunlarin kimi HIRSIZ kimi IPSIZ kimide DiPSiZDiR.

Kiral bu laf üstüne biraz düsünür ve Döner papaza sen haklisin der.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Avusturyayi asipda yogoslavyaya girdiginde cennetten cikip cehenneme girmis sanir insan kendini ama YUNANISTANIN hududundan iceri girdinmi insan kendini CENNETÜ  ALADA  sanar kendini.Avrupanin en DÜRÜST insanlari YUNANLILARDIR.

Yedikere gitmisimdir Yunanistana.

Her gidisimde kardes gibi davranmislardir.

Hicbir gayri medeni durumlarini görmedim.

Yunanlilarda insan Balkanlardaki diger milletlerde.

Ama Yunanlinin eline bile su tökemezler

Hirsizlik,ipsizlik,ückagitcilik onlarda.

Bir fabrikam olsa yabanci isci olarak balkanlardan yalniz yunanlilarii tercih ederim.

Milletler arasinda cok büyük farklar vardir.

Bu ayrimi yapmak IRKCILIK degildir.

Tenekeye altin muamelesi yapmak hatadir,

Japonlara Amerika bile GIBDA  eder.

Bukadar dürüst bu insanlar nasil olmustur deye düsünür.

Japonyada insaattan bir isci düser ölür.

Insaatin mühendisi söyle düsünür,ben orda olsaydim bu isci yeterli tedbiri alirdi.

Bu iscinin ölümüne sebeb benim der ve INTIHAR eder.

Türkiyede yeterli tedbiri almayan sirketin maden ocagi cöker  ve 304 kisi ölür.

Basbakan söyleder.Bu iscilerin kaderi böyle yazilmisti.

Bunu deyende TÜRK olmadigiyla övünen biri.

Umarim demek istedigimi anlamisinizdir.

Bu Adam ölenlere kaderleri öyle yazimis derde,sira kendine gelince kadere inanmaz.

3,000 koruyucusu,60 denede zirhli mersedesi vardir.

Bir HINTLI General söyle demistir.100,000 HINTLI askeri degil 10,000 TÜRK askerini tercin ederim demistir.

Dedeniz

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, tolonbey yazdı:

Iste böyleee,

Ben KÜFÜR etmem ama burada Türklere konuk olanlara karilarini becerttirirdi.Becermeyenleri öldürürlerdi diye yazan OR...…………….u döllerine YALAN söyledikleri icin dünyanin enbüyük KÜFÜRÜNÜ  ederim.Bir insan ancak GA ………...T  olursa TÜRKE böyle IFTIRA edebilir.

Bu denilen TÖRE  kuzey kutuplarda yasayan ESKiMOLAR da gecerlidir.

Birde araplarda vardir bu TÖRE.

Muhammet habesistana  ilticaya giderken bir cok SAHABE  karilarindan birertane Muhammede vermistir.Müslümanlar bunuda saklamiyor,kitaplarda buna sik sik rastliyabilirsiniz.

Ama ÖKÜZ olupda okumayanlar,babalarinin kim oldugunu bilmeyenler,DÖRTDÖRTLÜK milletlere IFTIRA  ederler.

Belcika kirali baspapazi cagirir ve derki,papaz Efendi,yabanci isciye ihtiyacimiz var.

Sen milletleri iyi tanirsin,sence bu iscileri nerden alalim LAFINI kiral bitirmeden papaz derki TÜRKLERDEN alin KIRAL Efendi der.

Belcika Türkiyeden isci almaya baslar.

Belcikadada olaylar baslar.

Kiral baspapazi cagirir ve derki TÜRIYEDEN senin sözün üzerine isci aldik ama dediginin tersi oldu bu isciler ortaligi karistirdilar.Bas papaz derki sayin KIRALIM ben sana TÜRKIYEDEN  demedim TÜRKLERDEN isci alin dedim.Türkiyede 72,5 milletten insan vardir.Bunlarin kimi HIRSIZ kimi IPSIZ kimide DiPSiZDiR.

Kiral bu laf üstüne biraz düsünür ve Döner papaza sen haklisin der.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Avusturyayi asipda yogoslavyaya girdiginde cennetten cikip cehenneme girmis sanir insan kendini ama YUNANISTANIN hududundan iceri girdinmi insan kendini CENNETÜ  ALADA  sanar kendini.Avrupanin en DÜRÜST insanlari YUNANLILARDIR.

Yedikere gitmisimdir Yunanistana.

Her gidisimde kardes gibi davranmislardir.

Hicbir gayri medeni durumlarini görmedim.

Yunanlilarda insan Balkanlardaki diger milletlerde.

Ama Yunanlinin eline bile su tökemezler

Hirsizlik,ipsizlik,ückagitcilik onlarda.

Bir fabrikam olsa yabanci isci olarak balkanlardan yalniz yunanlilarii tercih ederim.

Milletler arasinda cok büyük farklar vardir.

Bu ayrimi yapmak IRKCILIK degildir.

Tenekeye altin muamelesi yapmak hatadir,

Japonlara Amerika bile GIBDA  eder.

Bukadar dürüst bu insanlar nasil olmustur deye düsünür.

Japonyada insaattan bir isci düser ölür.

Insaatin mühendisi söyle düsünür,ben orda olsaydim bu isci yeterli tedbiri alirdi.

Bu iscinin ölümüne sebeb benim der ve INTIHAR eder.

Türkiyede yeterli tedbiri almayan sirketin maden ocagi cöker  ve 304 kisi ölür.

Basbakan söyleder.Bu iscilerin kaderi böyle yazilmisti.

Bunu deyende TÜRK olmadigiyla övünen biri.

Umarim demek istedigimi anlamisinizdir.

Bu Adam ölenlere kaderleri öyle yazimis derde,sira kendine gelince kadere inanmaz.

3,000 koruyucusu,60 denede zirhli mersedesi vardir.

Bir HINTLI General söyle demistir.100,000 HINTLI askeri degil 10,000 TÜRK askerini tercin ederim demistir.

Dedeniz

Ağzına sağlık dedeciğim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...