Jump to content

Melekler neden kanatlıdır?

Recommended Posts

Madem gerçek manasını bilmeyeceğiz, ne diye bize yolluyor? Ne işimize yarıyacak bu paçavra?

Verdiğim ayette ne diye indiğin anlaşılıyor.

Bütün forum bu mantık üzerine kurulu.

Kuran oyununu iyi oynuyor.

Kuran'ın ilmini yeterince kavrarsan o zaman anlarsın nasıl bir kitap olduğunu.

Seni nasıl oltaya getirdi.

tarihinde antiateist_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 129
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

meali: verecek cevabım yok, kıvırtıyorum.

Sitelerde Paylaş
Şu’arâ Sûresinin 215 . Ayetinde

Mü’minlerden sana uyanlara kanatlarını indir.

Hz. Muhammedin kanatları mı var acaba? Bu tabii ki bir anlatım şekli. Meleklerin kanatlarıda onların olağanüstü özelliklerine vurgu olabilir. Belki meleklerin bedenlerinin görüntüsü kanat denebilecek bir yapıya sahiptir. Ama bunun illa kuş kanadı gibi olup olmadığını bilemeyiz. Meleklerin farklı sayılarda kanada sahip olması onların belli niteliklerini gösteriyor olabilir.

Neden açıkça göstermeme rağmen anlaşılmıyor acaba? Kuran anlatımları benzetmeden neden uzak olmak zorunda olsun?

Sitelerde Paylaş

Şimdi bu sorumun cevabı mı?

Soruyu tekrar sorayım:

Madem kuranın ve ayetlerin gerçek anlamını ancak Allah anlayabilir, bize niye yolladı? Ne yapacağız biz bu kitabı? Süs diye duvara mı asacağız?

Sitelerde Paylaş

Apaçık yazılan bir kitapta mecaz olmaz!

O zaman hangi ayetin mecaz, hangi ayetin gerçek anlamda kullanıldığını nerden anlayacağız??

Ben de diyorum ki, ''Kuran'da geçen Allah bir tanrı değil, doğanın ta kendisidir''

Benim bu iddiamı aksini nasıl gösterebilirsiniz??

Sitelerde Paylaş
Kuran'ın bir kısmı böyle. Verdiğim ayeti okusaydın Kuran'ın anasını oluşturan ayetlerin gerçek manada verildiğini anlardın.

Bildiğin kıvırıyorsun işte. Verecek cevabın yok. Sorumuza cevap alamadık; bari kıvırma ile ilgilenelim.

Anasını oluşturduğunu iddia ettiğin ayetlerle, "bir kısmı" diye nitelediğin ayet veya sureleri belirleme yöntemin var mı? Ayetlerim yazılı olduğu kağıtları masanın üstüne dizip, masayı sallarsak düşenler mecaz oluyor sanırım?

Sitelerde Paylaş

O zaman hangi ayetin mecaz, hangi ayetin gerçek anlamda kullanıldığını nerden anlayacağız??

Ben de diyorum ki, ''Kuran'da geçen Allah bir tanrı değil, doğanın ta kendisidir''

Allah'ın zalimlere vs. gazabını göstermesi, doğanın etki-tepki yasasıdır..

İyilik yapan iyilik bulur.. Yani burada cennet mecazlandırılmıştır..

Kötülük yapan da kötülük bulur.. Burada da cehennem mecazlandırılmıştır..

İstediğimiz (işimize gelen) ayete mecaz diyelim, işimize gelene bilimsel, işimize gelene de öğüt diyelim.. Var mı böyle bir şey!!

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da geçen Allah Tanrı değildir... Doğru..

Kur'an'daki Allah mecaz bir terimdir. Büyük bir gücü simgeler. Ona doğanın kendisi diyebilirsin...

Önemli olan o gücün bir diğer dünyasal güç tarafından kullanılmak üzere borç alınmasıdır.

Dünyasal bir güç Allah'ın gücünü ki doğası ne olursa olsun, üstlenmiş ve onu müritlerindan yararlanmak için kullanmaktadır.

O güç nedir?

Asıl soru budur..

Sitelerde Paylaş

Sangre'nin sorusu çok kilit, ona bir cevap ver bakalım anti efendi. Elin değmişken bu ayette "meleklerin kanatları" ifadesinde aslında ne anlatılıyor onu da anlat. Mecaz ifadeden ne anlamalıyız?

Tabi apaçık kitabınızın neden ezoterizmin doruklarında olduğunu ve ayetlerinin milyonlarca müslüman tarafından 1400 senedir bir türlü anlaşılamadığı gibi ufak bir sorun da var.

Sitelerde Paylaş
Sen kpss'de türkçe bölümünde soruları çözerken ne gibi "bilimsel methodlar" ! kullanıyorsun ?

Görende ateistleri çok bilimsel sanacak.

Ama değil tabi..

Hala kıvırtıyorsun. Kullandığın hatalı mantık şu şekilde. X'te mecaz vardır(burada kpss türkçe sorularını örnek vermişsin), demek ki Y'deki(burada Kuran'daki) Z ifadesi de mecazdır. Aradaki doğrudan ilişkiyi nerenle nasıl kurduğun muamma tabi.

Sitelerde Paylaş
Sen kpss'de türkçe bölümünde soruları çözerken ne gibi "bilimsel methodlar" ! kullanıyorsun ?

Görende ateistleri çok bilimsel sanacak.

Ama değil tabi..

Şimdi bunun konuyla ne alakası var??

Kıvırmadan soruma cevap ver..

Mecaz olan bir ayet ile, gerçek anlamda kullanılan bir ayeti nasıl ayırıyorsun??

Bak ben yukarıda bir ayırma yaptım zaten.. Ama bunu kafama göre yaptığımı kabul ediyorum..

Kuran'da Allah ne diyor; Eğer bu dünyada iyilik yaparsanız (dış dünyada), size cenneti müjdeliyorum (o kişinin içsel dünyasında huzur veriyorum)

Eğer kötülük yaparsanız (dış dünyada), size cehenneme göndereceğim (kişinin içsel dünyasında huzursuz kılacağım)

Benim yukarıdaki cennet/cehennem kavramlarına ait mecazi değerlendirmemi kabul ediyormusun??

Sitelerde Paylaş
Eğer kötülük yaparsanız (dış dünyada), size cehenneme göndereceğim (kişinin içsel dünyasında huzursuz kılacağım)

Benim yukarıdaki cennet/cehennem kavramlarına ait mecazi değerlendirmemi kabul ediyormusun??

Tabiki olabilir.

Ama ayetlere baktıgımızda insanların cennette oturduğunu birbirleri ile konuştugunu görebilirsin.

Bu arada köşeye sıkıştıgınız zaman "kıvırma" lafını çok kullanır oldunuz.

Sitelerde Paylaş

Mealci arkadaşlar karşı çıkmasın,aşağıda ki hadisler Fatır Suresini destekler nitelikte;

Resulullah (sav) buyurdu ki: "Allahu Teala Hazretleri semada bir işin yapılmasına hükmetti mi, Rabb-i Teala'nın sözüne ihtiramla, melaike (a.s.) korku ile kanatlarını birbirine vururlar....Kütüb-i Sitte,No 745

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah'ın, yollarda dolaşıp zikredenleri araştıran melekleri vardır. Allahu Teala'yı zikreden bir cemaate rastlarlarsa, birbirlerini "Aradığınıza gelin!" diye çağırırlar. (Hepsi gelip) onları kanatlarıyla kuşatarak dünya semasına kadar arayı doldururlar.Kütüb-i Sitte 1929

Resulullah (sav)'ın şöyle dediğini işittim: "Kim bir ilim öğrenmek için bir yola süluk ederse Allah onu cennete giden yollardan birine dahil etmiş demektir. Melekler, ilim talibinden memnun olarak kanatlarını (üzerlerine) koyarlar Kütüb-i Sitte 4096

Babam Uhud günü şehid oldu. Yüzünü açıp ağlamaya başladım. Bana mani oldular. Ancak Resulullah (sav) mani olmuyordu. Fatıma Bintu Amr İbni Haram (ra) ona ağlamaya başladı. Bunun üzerine Aleyhissalatu vesselam: "Ona ağlasan da ağlamasanda melekler onu, siz (cenazesini) kaldırıncaya kadar, kanatlarıyla gölgelemektedirler" buyurdular. K.S.4240

Biz bir gün Resulullah (sav)'ın yanında idik. Parçalar üzerinde Kur'an (ayetlerini) tanzim ediyorduk. Aleyhissalatu vesselam: "Şam'a ne mutlu!" buyurdular. Ben: "Bu mutluluk nereden geliyor ey Allah'ın Resulü?" diye sordum. "Çünkü," buyurdular. "[Rahman'ın] melekleri onun üzerine kanatlarını geriyorlar!"K.S 4616

Meleklerin kanatlarıyla ilgili daha birçok hadis var,hepsi de mecazi mi? :lol:

Sitelerde Paylaş
Tabiki olabilir.

Ama ayetlere baktıgımızda insanların cennette oturduğunu birbirleri ile konuştugunu görebilirsin.

Cennette armağan edilen huriler, bağlar, bahçeler, insanların oturup konuşması, çeşitli ilişkiler vs. insanı ne kadar huzurlu kılacağını mecazi olarak anlatan sembollerdir..

Mesela şöyle bir cümle olsun;

''O konuştuğu zaman, dağlar titrerdi''

veya

''O bir şey istediği zaman, tüm canlılar onun isteğini yerine getirmek için adeta seferber olurdu''

Bu cümlelerde gerçekten böyle olduğu değil, o kişinin ihtiyaşımını, gücünü anlatan sembolik anlatımlar var..

Cennet ve cehenneme ait anlatımlarda da, cennetin ne kadar huzur dolu olduğu, cehennemin de ne kadar huzursuz olduğu ile ilgili sembolik anlatımlar var..

Yani senin söylediğin; Cennette oturup konuşma diye bir şey yoktur... Bu söylem, cennetin sembolik bir tasviridir..

Umarım anlamışsındır..

Pekiii, şimdi söyle bakalım..

Ben bu kelimelere sembolik anlamlar yüklerken, nasıl bir metod izledim??

Senin söylediğin gibi ''kıvırma metodu'' olabilir mi??

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şef O'hara!

Kim köşeye sıkışmış burada!?

Sorulan sorulardan birine bile cevap verebildin mi!?

Sitelerde Paylaş
Ama merak etme; cennet ve cehennemin mecazi olduğunu söyleyenlerde yok değil.

En iyisi ayette dediği gibi Allah bilir.

Sen neden mecazi olduklarını düşünmüyorsun?? .. İşine mi gelmiyor yoksa :)

Allah'ta gerçek bir Tanrı değil, doğanın sembolik anlatımıdır..

Aksini iddia ediyorsan, kolayca kanıtlayabilirim (bilimsel olarak değil tabii ki :))

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...