Jump to content

kafasında Yaratıcı inancı olan kişiler

Recommended Posts

Bu tip inanca mensup kişiler dinlerin savunduğu yaratıcıyı saçma bulur ve kendi kafalarında bir yaratıcı inancı vardır. Bu tip kişiler dünyada bir haksızlık var ise bu haksızlığın kendi yaratıcısı tarafından düzeltileceğini mi düşünüyorlar. Kendi yaratıcıları kişilere ceza verecek mi? Vermeyecekse bu tip inançların ateizmden farkı ne? Öncelikle bu tip inançta olan kişiler cevap verirse sevinirim. Saygılar

Sitelerde Paylaş

Ukelalik yapmak istemem ama bir yanlisin var.. Agnostizm bir inanc türü degildir.. Tanri'nin yada tanrilarin varliginin yada yoklugunun bilinemeyecegini öngörür.. Ve tüm dinleri dolayisiyla onlarin tanrilarini kesin olarak reddeder. Fakat, Teizmin sunduklari disinda; dogaya müdahale etmeyen, belki bilinci dahi olmayan bir Tanri'nin olup olmayacagini bilemeyecegimizi öngörür.

Agnostizm, ateizmin farkli bir kolu olarak adlandirabiliriz, yani olaylara daha süpheci bir yaklasim.

Sitelerde Paylaş
Ukelalik yapmak istemem ama bir yanlisin var.. Agnostizm bir inanc türü degildir.. Tanri'nin yada tanrilarin varliginin yada yoklugunun bilinemeyecegini öngörür.. Ve tüm dinleri dolayisiyla onlarin tanrilarini kesin olarak reddeder. Fakat, Teizmin sunduklari disinda; dogaya müdahale etmeyen, belki bilinci dahi olmayan bir Tanri'nin olup olmayacagini bilemeyecegimizi öngörür.

Agnostizm, ateizmin farkli bir kolu olarak adlandirabiliriz, yani olaylara daha süpheci bir yaklasim.

Agnostiklik de inançtır ateizm de. Agnostiklik tanrının bilin(e)meyeceğini savunur. Bilimsel olmayan her şey inanç olduğuna göre ve tanrının varlığının bilin(e)memesini de bilimsel olarak ispat edemeyeceğimize göre agnostiklik de ateizm gibi inançtır.

tarihinde Gucistenci01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sizde anlama yetisi pek yok galiba? Iste bütün mesele orada. Siz bilinmeyene taparsiniz. Bizde bilinmeyene tapmayiz. Dolayisi ile dünyada ve evrende tapilacak hic bir sey yoktur..

Ayrica ateizm ve agnostizm bir din degildir/din karsitidir.

Ilk iletimde farkli birsey anlattigmi sanmiyorum, ama eger sizde anlamama kabiliyeti cok yüksek ise onada ben care bulabilecegimi sanmiyorum.

Sitelerde Paylaş

canlılığın oluşması tesadüfler ve bilinçsiz fizik yasaları ve evrimdir dersen ateistsindir

canlılık bir tanrının bilinçli eseridir ve kularını test eder dersen teist

canlılık madde dışındaki insansı olmayan bir bilincin iradesi ile mümkündür ve o bilinç evrende heryerdedir kendi kendini test etmeyeceği için sınav yoktur dersen de benimlesin demektir.

Sitelerde Paylaş
Sizde anlama yetisi pek yok galiba? Iste bütün mesele orada. Siz bilinmeyene taparsiniz. Bizde bilinmeyene tapmayiz. Dolayisi ile dünyada ve evrende tapilacak hic bir sey yoktur..

Ayrica ateizm ve agnostizm bir din degildir/din karsitidir.

Ilk iletimde farkli birsey anlattigmi sanmiyorum, ama eger sizde anlamama kabiliyeti cok yüksek ise onada ben care bulabilecegimi sanmiyorum.

Ben ne diyom, sen ne diyon?

Tanrının olmadığını kanıtlayabilir misin? Hayır. Peki tanrının varlığını kanıtlayabilir misin? Hayır. Peki bilin(e)mezliğini kanıtlayabilir misin? O da hayır.

Ayrıca inançlar yanlışlanamazlar da. Sen evrenin bi yerinde dünyanın en kaliteli merceklerinin bile görmeyi başaramayacağı bir noktanın insanları yönetmediğini ispatlayabilir misin? Tabi ki hayır.

Tanrı konusu bilimsel olmadıkları için o konularla felsefeciler uğraşır. Bilime girmez. Onun için kanıt, delil gibi şeyler tanrı için söz konusu değil...

Teizme inanç deyip de ateizme inanç dememek olaylara tek taraflı bakmak oluyor.

Sitelerde Paylaş
canlılığın oluşması tesadüfler ve bilinçsiz fizik yasaları ve evrimdir dersen ateistsindir

canlılık bir tanrının bilinçli eseridir ve kularını test eder dersen teist

canlılık madde dışındaki insansı olmayan bir bilincin iradesi ile mümkündür ve o bilinç evrende heryerdedir kendi kendini test etmeyeceği için sınav yoktur dersen de benimlesin demektir.

Yanlış anladıysam düzeltirsen sevinirim. Sınav yoksa bu dünyada yapılan kötülük kişinin yanına kar kalıyor. Bu sence adaletsizlik değil mi? Senin inanışınla ateistin inanışı aynı yola çıkmıyor mu?

Sitelerde Paylaş
Yanlış anladıysam düzeltirsen sevinirim. Sınav yoksa bu dünyada yapılan kötülük kişinin yanına kar kalıyor. Bu sence adaletsizlik değil mi? Senin inanışınla ateistin inanışı aynı yola çıkmıyor mu?

peki sadece inanmadı diye sonsuza kadar akıl almaz işkencelere tabi tutmak adaletsizlik değil mi?

Peki senin ne gibi adalet önerilerin var?

Sitelerde Paylaş
Adaletsizlik değil.

Kafa iyi heralde. <_< Ben bile en nefret ettiğim kişinin o kadar işkence çekmesini istemem. Sadece ölmeleri güzel olabilir. Ya da bir süre işkence çektikten sonra ölsünler. Pek de tın değil. Ama sonsuza kadar işkence görmelerini isteyen bir tanrı sadist bir tanrıdır. Merhametten iz yoktur o tanrıda.

-----------------------------------------

Panteizm, deizm panenteizm vs. inançları öğrenmen için tarafsız bakman lazım olaylara. O tanrıları islama yamamaya kalkarsan hem dinden çıkarsın. Hem de tanrıların ırzına geçmiş olursun.

Sitelerde Paylaş
Kafa iyi heralde. <_< Ben bile en nefret ettiğim kişinin o kadar işkence çekmesini istemem. Sadece ölmeleri güzel olabilir. Ya da bir süre işkence çektikten sonra ölsünler. Pek de tın değil. Ama sonsuza kadar işkence görmelerini isteyen bir tanrı sadist bir tanrıdır. Merhametten iz yoktur o tanrıda.

-----------------------------------------

Panteizm, deizm panenteizm vs. inançları öğrenmen için tarafsız bakman lazım olaylara. O tanrıları islama yamamaya kalkarsan hem dinden çıkarsın. Hem de tanrıların ırzına geçmiş olursun.

bu zaten tanrı değildir, birilerinin kendi sadomazoşist zevklerini tatmin etmesine yarayan yapay ilahtır(Allah).bir tanrı varolsaydı gönderdiği peygamberin uçkur işleriyle uğraşmazdı,zaten bir tanrı olsaydıemirlerini bir anda bütün insanların beyinlerine yerleştirirdi bunun için seks manyağı bir arap kullanmazdı.

Sitelerde Paylaş

Ben hiçbir şekilde Panteizm, deizm panenteizm bu inanca mensup kişilerin hayalindeki tanrı ile Allah'ı kıyaslamadım. Ben sadece içerikte birçok fark bulunan inançların sonuçta aynı yola çıktığını belirttim. Sen herhalde söylediğimden yanlış bir anladın. Sonuçta bütün din karşıtı felsefi akımlar aynı yola çıkıyor. Benim söylediğim bu.

Sitelerde Paylaş
Ben hiçbir şekilde Panteizm, deizm panenteizm bu inanca mensup kişilerin hayalindeki tanrı ile Allah'ı kıyaslamadım. Ben sadece içerikte birçok fark bulunan inançların sonuçta aynı yola çıktığını belirttim. Sen herhalde söylediğimden yanlış bir anladın. Sonuçta bütün din karşıtı felsefi akımlar aynı yola çıkıyor. Benim söylediğim bu.

Adalet konusunda deist düşünceyi eleştiriyordun da ondan demiştim böyle. Dediğin gibiyse sorun yok o zaman...

Sitelerde Paylaş

Garip gelebilir ama birisinin bize yaptığı kötülük yapılması gerektiği içindi. Bunu hayatınızdaki deneyimlerinizi özellikle sürekli tekrar edenleri gözden geçirerek neden yaşadığınızı anlayabilirsiniz. Yaşadığınız herşey diğer kişlerle değil sizin düşüncelerinizle alakalıdır.

Sitelerde Paylaş

Bu başlığa yanıt vermek için kendimi yaftalamam lazım.

Ama yaftalamadan da şöyle bir açıklama yapabilirim.

Öncelikle bir yaratıcının olduğuna inanmıyorum, olduğunu biliyorum.

Hani İslamcılar vacib-ul vucud derler ya, yaratıcı/tanrı/allah/yehova/makarna canavarı... olmak zorunda..

Zorunda olmadığını veya yanlış bildiğimi, ancak bana şu an klavye tuşlarında basarak harcadığım enerjinin tekrar kendi kendine madde/ben olacağını kanıtlayan veya ispatlayan çıkarsa kabul ederim.

Bu ayrı bir konudur, soru var olan yaratıcının biz öldükten sonra bize ceza veya mükafat verip-vermeyeceği idi her halde?

Onu bilmiyorum ama, gördüğüm ve müdehale edemediğim kötülükleri cezalandırmasını istiyorum, eğer bu olursa zaten benim için bu mükafattır.

Cezalandırılacak kötülüğün bulunmadığı yeri de çok rahat cennet diye tasavvur edebilirim...

Sitelerde Paylaş
Garip gelebilir ama birisinin bize yaptığı kötülük yapılması gerektiği içindi. Bunu hayatınızdaki deneyimlerinizi özellikle sürekli tekrar edenleri gözden geçirerek neden yaşadığınızı anlayabilirsiniz. Yaşadığınız herşey diğer kişlerle değil sizin düşüncelerinizle alakalıdır.

Üzgünüm ama kötülük neden yapılmaıs gereken bir şeymiş.Sana yapılmasını istemediğin bir şey başkalarına yapman mı gerekiyor ?

Kötülük bilinçli yapılınca kötülüktür.Yok ona göre kötü yok buna kötü diyemeyiz.Senin canını yakan bir durum senin kritererindeki bir canlının da canını yakar.Bunu bilerek yaparsan evrendeki bilincin gözünden kaçamazsın.Sanırım panteizmi benimsiyorsunuz.Panteizmin ateizmden ayrılması için kötülük probleminin ayrıştırılması lazım.İnsanlar dünyadaki bilidiğimiz yaşam formlarının içinde en aklllı olanlardır.Bunu dünyadaki yaptıklarımızla ölçüyoruz.Dünyaya bizim gibi hükmeden başka canlı yok.Bu eminetin sorgulanmayacağının hiç sanmıyorum..Bilinçsiz bir bilince inanmak hiç mantıklı değil.Hayatımız bize emanet verildi.Bilincimizde emanet .Nerde harcadığımız mutlaka değerlendirelecektir.Eğer evrende bir akıl varsa bunu yapmak onun görevi.Ben hayatımı savaş meydanına çeviren insanlarla paylaştım ama barış istiyorum.Hakettiğim yeri bana vermeyecekse ne anlamı var.Ha ateizm ha panteizm hiç farkı yok.

Tanrı yargılayan değildir bence .Değerlendirendir..

Sitelerde Paylaş

Ben de bu konuda pek çok şey düşünüyorum.Bu o kadar derin ki.Dinlerin olmasını ben baştan beri bölücülük olarak görüyorum.Müslüman olmayanlar cehenneme gidecekse neden diğer dinler var?Bir insan dünyaya paris hilton olarak gelip keyfini sürüyorken biri afrikada açlıktan ölmemek için hırsızlık yapıp günaha girmeye mecbur kalıyorsa bu nasıl bir adalet?O zaman İrandakilerin hepsi cennetlik.Ben niye iranda doğmadım?adamlar mecburen islamın şartlarına uyuyor ve günah işlemiyor.Sıkıysa uymasınlar hadi orda.O zaman din diye bir şey hiç var olmadan yaşayanlar nasıl hesap verecek Allaha?Peki hani diyorlar ya her şeyi önceden Allah bilir ama insana irade vermiştir diye.O zaman şehit olmak kader değil ki bir anda vuruluyorsun ve direk cennetliksin.Mesela doğduktan 2 gün sonra ölüyorsun günahsızsın.Ben niye ölmedim?Yaşamak benim isteğim değildi ki?Direk cennete giderdim ne güzel.Yaratıcı inancı var aslında bende.Ama bu adaletsizliği çözemiyorum.

Sitelerde Paylaş

The Secret diyorsun yani :)

Sitelerde Paylaş
peki sadece inanmadı diye sonsuza kadar akıl almaz işkencelere tabi tutmak adaletsizlik değil mi?

Peki senin ne gibi adalet önerilerin var?

Tüm sınav sistemini inanmak ya da inanmamak üstüne koyan bir sistemin müeyyidelerini adaletsizlikle eleştirmek...

<_<

Sitelerde Paylaş
Ben de bu konuda pek çok şey düşünüyorum.Bu o kadar derin ki.

Yazdıklarına klasik ilahiyatla bile tek tek tatmin edici cevaplar verilebilir. Aslında arı akılla da verilenilir galiba:

>>>Dinlerin olmasını ben baştan beri bölücülük olarak görüyorum.Müslüman olmayanlar cehenneme gidecekse neden diğer dinler var?

Diğer dinler yok. İlahiyata göre tüm dinler islamdır (ilk geldiğinde). Düzgün bir ilahiyata göre ise tüm dinler bozulmuştur. Buna bildik İslam bile dahildir. Üçlemeye inanmak gibi nüanslar yüzünden bildik müslüman hristiyandan üstün sayılır ama, müslümanın da cehennemlik inançları yok değildir.

>>>Bir insan dünyaya paris hilton olarak gelip keyfini sürüyorken biri afrikada açlıktan ölmemek için hırsızlık yapıp günaha girmeye mecbur kalıyorsa bu nasıl bir adalet?

Paris hilton'un Afrikanın fakir bir yerinde hırsızlık yapandan daha günahkar olmadığını nereden biliyorsun?

>>>O zaman İrandakilerin hepsi cennetlik.Ben niye iranda doğmadım?adamlar mecburen islamın şartlarına uyuyor ve günah işlemiyor.Sıkıysa uymasınlar hadi orda.

Din şartlarının "teslim olmuş" insanlara zorla uygulatılan islam/teslim şeriat ülkelerindeki islamın yahudi, hrist. gibi bozulmuş kafir bir din olmadığını nereden biliyorsun?

>>>O zaman din diye bir şey hiç var olmadan yaşayanlar nasıl hesap verecek Allaha?

Allah demişsin; muhatap Kuran o zaman: "Kitap göndermediklerimizden hesap soracak değiliz." Herhalde Kitab'a niye uymadın, konusunda. Şansa bu kastettiğin yerlerdeki insanlar da çok temiz insanlardır. (eskimo, avustralya yerlisi, buşman, amazon yerlisi..)

>>>Peki hani diyorlar ya her şeyi önceden Allah bilir ama insana irade vermiştir diye.O zaman şehit olmak kader değil ki bir anda vuruluyorsun ve direk cennetliksin.Mesela doğduktan 2 gün sonra ölüyorsun günahsızsın.Ben niye ölmedim?Yaşamak benim isteğim değildi ki?Direk cennete giderdim ne güzel.Yaratıcı inancı var aslında bende. Ama bu adaletsizliği çözemiyorum.

Şehitlik konusu ilahiyatta bile ne kadar belirli? bunu geç.

2 günlük bebek, ölünce cennete değil, Araf'a gider. Burası orta yer. Sen ölmedin, SINAV'ın daah zor olduğu için ödülün/cezan büyük olacak. Şimdi, o bebeğe o fırsat neden verilmedi diye sorarlar; o başka mesele, sorunun cevabı bu. Aslında (bebeğin ölmesine bakılırsa) "yaşamak benim isteğim değil ki?" demişsin; bu kadar emin olma...

Aslında çözüm mutlaka hep var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...