Jump to content

kafasında Yaratıcı inancı olan kişiler

Recommended Posts

Agnostiklik de inançtır ateizm de. Agnostiklik tanrının bilin(e)meyeceğini savunur. Bilimsel olmayan her şey inanç olduğuna göre ve tanrının varlığının bilin(e)memesini de bilimsel olarak ispat edemeyeceğimize göre agnostiklik de ateizm gibi inançtır.

'Tanrı'nın varlığının bilinememesinin bilimsel olarak ispat edilemezliği' derken neyi kastediyorsun? Veya şöyle sorayım: Bu söylediğin şeyi yapmaya kalkacak bir agnostik sana sorduğunda, tam olarak nasıl birşey yapması durumunda, inancının 'bilimsel' kabul edilebileceğini söylersin?

Eğer kullandığımız bilimsel-mantıksal araçlar, konunun doğası gereği -en azından şu aşamada- bilinemez olduğuna hükmetmemizi sağlıyorsa; yani konu hakkında konuşabilmek için doyurucu verilere sahip olmadığımız ortaya konabiliyorsa, agnostisizm gayet bilimsel bir tutum halini alabilir.

tarihinde Roquentin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yanlış anladıysam düzeltirsen sevinirim. Sınav yoksa bu dünyada yapılan kötülük kişinin yanına kar kalıyor. Bu sence adaletsizlik değil mi? Senin inanışınla ateistin inanışı aynı yola çıkmıyor mu?

Saygıdeğer Yeniçeri;

Eğer siz iki tane robot yaratsanız ve biri diğerini bozup parçalasa, o robota caze verme gereği duyar mısınız? Tanrının kalkıp bir çocuğuyla ilgilenir gibi bizimle ilgilenmesi oldukça mantıksızdır. Evet dinlerin tanrılarını reddediyoruz. Bunun ilk sebebi dinlerdeki çelişkilerdir.

Bana göre diğer sebebi de şudur:

Dünya üzerinde yaklaşık iki bin tane din var. Her dinin tanrısı kendisinin oldukça adaletli olduğunu iddia ediyor; ancak unuttukları bir şey var. Dünya üzerinde 3 kişiyi kendi dininden yaratıp, 300 kişiyi farklı dinlerden yaratarak; diğer 300 kişiye cezayı reva göremezsin. Bu senin kendine atfettiğin adaletli sıfatıyla bire bir ters düşmektedir.

Peki tanrıya inanmamızın sebebi nedir?

Evrenin oluşumu. Yokluk hayal dahi edilemiyorsa, yokluğun varlığından söz edilemez. Varlığın daim olarak var olduğunu hesaba katacaksak varlığa bir öz gerekmektedir. Bu da tanrının kendisidir.

Diğer hayata gelince;

Tanrının ahiret yarattığına isteyen deist inanır, isteyen inanmaz. Bu deistin kişisel tercihine kalmış bir şeydir; ancak bize göre tanrımız kendi bünyesinde zülum ve kötülüğü kısmen barındırsa da din tanrıları kadar zalim olamaz.

Bana gelince;

Ölümden sonra yaşama inanıyorum; fakat cennet cehennem şeklinde değil. Ruhun varlığına inandığım için ve doğadaki her şeyin belirli bir döngüyle sürekli devrettiğini gördüğüm için, ruhunda bir şekilde döngüye girerek yeniden yapılanacağını düşünüyorum.

Biliyorum bu durumda siz kötülerin yanına kötülüklerin kar kalacağını söylüyorsunuz ama tanrınızın ateşle yakarak çok daha büyük kötülük yaptığının farkında değilsiniz. Siz Hitler'den bahsetmeden ben söyleyeyim.

Cehennemde yakmamıza ne gerek var. Tanrınız eğer ona ceza vermeyi planlıyorsa bir teklifim olacak.

Cehennemi kaldırsın ve kötüleri cennetin karşısında cennetin bütününü gören bir cezaevine tıksın. Bu adamlara dayanılmaz şekilde cennette bulunma isteği versin. Bunlar sürekli kaçıp cennete girmeye çabalasın; ama asla başaramasınlar. Nasıl? Güzel bir yöntem değil mi? :)

Dediğim gibi dünya üzerinde yaklaşık 2000 tane din var.Bir dine mensup kişinin cennete gitme şansını da % 50 olarak değerlendirirsek, toplamda cennette bulunma şansınız 4000'de 1. Yüzde 0 yani. Tüm yarışmacılara bol şans dilerim.

tarihinde Heteromanyaq tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Üzgünüm ama kötülük neden yapılmaıs gereken bir şeymiş.Sana yapılmasını istemediğin bir şey başkalarına yapman mı gerekiyor ?

Kötülük bilinçli yapılınca kötülüktür.Yok ona göre kötü yok buna kötü diyemeyiz.Senin canını yakan bir durum senin kritererindeki bir canlının da canını yakar.Bunu bilerek yaparsan evrendeki bilincin gözünden kaçamazsın.Sanırım panteizmi benimsiyorsunuz.Panteizmin ateizmden ayrılması için kötülük probleminin ayrıştırılması lazım.İnsanlar dünyadaki bilidiğimiz yaşam formlarının içinde en aklllı olanlardır.Bunu dünyadaki yaptıklarımızla ölçüyoruz.Dünyaya bizim gibi hükmeden başka canlı yok.Bu eminetin sorgulanmayacağının hiç sanmıyorum..Bilinçsiz bir bilince inanmak hiç mantıklı değil.Hayatımız bize emanet verildi.Bilincimizde emanet .Nerde harcadığımız mutlaka değerlendirelecektir.Eğer evrende bir akıl varsa bunu yapmak onun görevi.Ben hayatımı savaş meydanına çeviren insanlarla paylaştım ama barış istiyorum.Hakettiğim yeri bana vermeyecekse ne anlamı var.Ha ateizm ha panteizm hiç farkı yok.

Tanrı yargılayan değildir bence .Değerlendirendir..

insan nekadar düşünürse düşünsün en büyük öğretmen deneyimdir. bu deneyimler de düşüncelerimizle bize çekilir dururlar.

daha önce söylediğim gibi hayatında tekrar edip duran bir tür deneyimin zihninde/hislerinde tekrar edip duran bir karşılığı vardır.

evrazor,

secret düşünce ile deneyim arasındaki bağı işaret ediyor ama çözümleri tartışılır. üstelik deneyimlerle zamanla edinilecek bazı şeyleri hap gibi vermeye kalkmak bunu deneyecek insanlar için daha kötü sonuçlar doğurabilir. çünkü tekamülde amaç dünyada para vb istediklerini kendine çekmek değildir ve illaki ters teper.

Sitelerde Paylaş

"Cehennemi kaldırsın ve kötüleri cennetin karşısında cennetin bütününü gören bir cezaevine tıksın. Bu adamlara dayanılmaz şekilde cennette bulunma isteği versin. Bunlar sürekli kaçıp cennete girmeye çabalasın; ama asla başaramasınlar. Nasıl? Güzel bir yöntem değil mi?"

Bu yöntemle kimseyi korkutamazsın. Dünyada kaç milyar insan ateş korkusu yüzünden suç işlemiyor.

Ceza arttıkça suç oranı azalır.

Sitelerde Paylaş
"Cehennemi kaldırsın ve kötüleri cennetin karşısında cennetin bütününü gören bir cezaevine tıksın. Bu adamlara dayanılmaz şekilde cennette bulunma isteği versin. Bunlar sürekli kaçıp cennete girmeye çabalasın; ama asla başaramasınlar. Nasıl? Güzel bir yöntem değil mi?"

Bu yöntemle kimseyi korkutamazsın. Dünyada kaç milyar insan ateş korkusu yüzünden suç işlemiyor.

Bence ateş yöntemiyle korku değil tepki doğuruyorsunuz. Sırf bu yüzden dinden çıkan onca insan tanıyorum.

Sitelerde Paylaş

dünya hayatı ve sonrası hakkında her insan gibi değişik kurgulamalarda bulunmayı seviyorum...

dün okuduğum bir hadiste ölümü doğuma benzetmiş haberci...

dünya anne karnına benzetilmiş..

öyleyse bizler ahirete doğmayı bekleyen benlikleriz...

dünya hayatında belli bir olgunluğa gelmemiz gerekiyor ahirete sağlıklı olarak doğabilelim...

bedenimiz benliğimizi besleyip büyüten ve taşıyan plasenta gibi...

doğumda plasenta nasıl atılıyorsa beden de torağa karışıp benliğimizi öteki dünyaya doğuruyor...

can ulu bir kişidir beden onun atıdır demiş yunus...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İmza.

Sitelerde Paylaş
bu dünyada 5 saniye içerisinde işledigin bir suc için 20 yıl yatıyorsan söyledigin tek söz için idam ediliyorsan 70 yıl içerisinde inkarının sonucu neden sana mantıksız geliyor anlamıyorum:)

Söz ve düşünce için idam gibi şeyler sizin ahirette de mi var?

Aynı tas aynı terane aynen devam mı edecek? Bu mu umut ışığınız?

Adaletsizlik, haksızlık aynen devam mı edecek diyorsunuz?

Alın başınıza çalın öyle inancı.

Sitelerde Paylaş
Söz ve düşünce için idam gibi şeyler sizin ahirette de mi var?

Aynı tas aynı terane aynen devam mı edecek? Bu mu umut ışığınız?

Adaletsizlik, haksızlık aynen devam mı edecek diyorsunuz?

Alın başınıza çalın öyle inancı.

hayır cehennem ateşi yüzüne inancından dönenlere diyorum.bu dünyada mahrum bırakıldıgın herşey ahirette sana verilecektir bizim umut ısıgımız Allahtır inancsızda dolastım kendimi basıbos hissettim basıbos bir köpek bile uyuz uyuz gezer cevreye zarar verir egitilmemiştir bilmem anlatabildim mi

Sitelerde Paylaş
hayır cehennem ateşi yüzüne inancından dönenlere diyorum.bu dünyada mahrum bırakıldıgın herşey ahirette sana verilecektir bizim umut ısıgımız Allahtır inancsızda dolastım kendimi basıbos hissettim basıbos bir köpek bile uyuz uyuz gezer cevreye zarar verir egitilmemiştir bilmem anlatabildim mi

Anlamadım, başıboş cahillerin dini mi olmalı onu mu diyorsun?

Sitelerde Paylaş
Bu tip inanca mensup kişiler dinlerin savunduğu yaratıcıyı saçma bulur ve kendi kafalarında bir yaratıcı inancı vardır. Bu tip kişiler dünyada bir haksızlık var ise bu haksızlığın kendi yaratıcısı tarafından düzeltileceğini mi düşünüyorlar. Kendi yaratıcıları kişilere ceza verecek mi? Vermeyecekse bu tip inançların ateizmden farkı ne? Öncelikle bu tip inançta olan kişiler cevap verirse sevinirim. Saygılar

Doğa zaten ceza verir ona zarar verdikçe..Yaşamda yaptığın tercihlerle sonucu yaşarsın.

Herşey doğa üzerinde cereyan eder ve gerçekleşir.Ölüm sonrası yaşam öngörülebilir.Panteizm bunu kısıtlamaz yoktur da demez.Vardır demek için henüz mutlak verilerde elimizde yok.

Mümkün olduğunca doğaya zarar vermeden doğru tercihler yaparak doğru yaşamaya bak..Pozitif düşün ve pozitif eylemler üret.

Panteizm'in ,Ateizmden farkı ateistler doğayı bilinçsiz ve tesadüflerle dolu bulur.

Selam.

Sitelerde Paylaş
Anlamadım, başıboş cahillerin dini mi olmalı onu mu diyorsun?

onu demedim din insanı zorluklara karsı egitir diyorum. Çünkü kendini basıbos hissetmez inancından güç olur fakat dinsiz insanların böyle şansı yoktur genelde intihar ederler B)

Sitelerde Paylaş
Ben ne diyom, sen ne diyon?

Tanrının olmadığını kanıtlayabilir misin? Hayır. Peki tanrının varlığını kanıtlayabilir misin? Hayır. Peki bilin(e)mezliğini kanıtlayabilir misin? O da hayır.

Sana tanrinin olmadigi kaniti: Dünyada yasayan tüm canlilar (özellikle insanlar) birbirlerine sürekli kötülükler etmekteler, bunun yaninda dogal afetler yasanmakta. Depremler, salgin hastaliklar, su baskinlari gibi cesitli felaketler olmaktadir.

Tanri olsa idi bu kötülüklerin farkinda olmaz miydi sence?

Ve bunlari önlemez miydi? Bütün bu kötülüklerin olmasini engellemez miydi?

Ahlaki Gercekler Kaniti

„insanlar var olduguna göre, Tanri yoktur.“

Nietzsche, Satre gibi bazi düsünürlere göre, insan özgür ve güclüdür. Onun tanri tarafindan önceden belirlenen bir özü yoktur. Insan, özünü kendisi olusturur. Nasil olmak istiyorsa öyle olur. Varligi varolus olgusu olusturur. Bu varliga temel olan herhangi bir varlik düsünemeyiz. Varolussal varlik, hic bir seyden gelmez. Cünkü, kendisi disinda hicbir sey yoktur. Eger, tanri var olsaydi varolus ve özgürlük olmayacakti. Insan, kendi özünü olusturamayacakti. Bu nedenle tanri yoktur.

Madde Kaniti

„Madde olduguna göre, tanri yoktur.“

Madde öncesiz ve sonrasiz olan tek varliktir. Tüm varliklar maddeden meydana gelir. Bu bize Tanri gibi dogaüstü ve maddi cinsten olmayan bir gücün yoklugunu gösterir. Bu kanit kozmolojik kanit dogrultusunda konulmustur.

Bütün bunlari alt alta toplarsak Tanri'nin olmadigi sonucuna ulasiriz.

Ayrıca inançlar yanlışlanamazlar da. Sen evrenin bi yerinde dünyanın en kaliteli merceklerinin bile görmeyi başaramayacağı bir noktanın insanları yönetmediğini ispatlayabilir misin? Tabi ki hayır.

Nokta nasil? Senin Tanrin nokta kadar kücük mü demek istiyorsun? Hani Tanriniz evrenin disindaydi? Hani evreni o yaratmisti ve evrenden büyüktü? Evrenin disinda canni sklmista yarattigi evrenin icine mi girmis?

Evet, insanlar hic bir cisim tarafindan yöneltilemezler bunun ispati insanlarda beyin, akil, zeka olmasidir. Insanlar zekalari vasitasi ile istediklerini yaparlar dolayisi ile kendi kendilerini yöneltirler. Bazende menfaatci diger insanlar tarafindan yöneltirler: Mesela dinler bu isin en bilinenidir.

Tanrı konusu bilimsel olmadıkları için o konularla felsefeciler uğraşır. Bilime girmez. Onun için kanıt, delil gibi şeyler tanrı için söz konusu değil...

Bu cümle gercektende cok sacma.. Felsefe sadece düsüncedir. Uygulamasi bilimdir. Felsefe'de düsünür elle tutamazsin. Ama bilimde kanit gereklidir, gercegi görür ve dokunur hissedersin.

Teizme inanç deyip de ateizme inanç dememek olaylara tek taraflı bakmak oluyor.

Hicte degil. Inanclarin görevleri vardir, mecburiyetleri vardir, baglayicilari vardir. Ateizmin hic bir görevi, hic bir mecburiyeti misyonu yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...