Jump to content

T.C. ye İsim Değiştirme Davası

Recommended Posts

Benim çok mübarek bi ismim var. Artık Allahın isimlerinden mi? Abd ile başlaynlardan mı? Ullah ile bitenlerden mi? Muhammed'in isimlerinden mi? Orası bana kalsın.

İsim değiştirmek için dava açılıyormuş. Ve davada isim değiştirme nedeni uygun bulunursa isim değiştiriliyormuş. Bayağı zahmetli bi iş. Şimdi isim değiştirmek için etrafta dalga geçiyorlar diyebilirim. Kendimden rahatsız oluyorum diyebilirim. İsmimi sevmiyorum diyebilirim. Yalan da olsa belki değişebilir. Ama asıl nedenim İslama inanmayışım. Bunu mahkemeye söylemek istemiyorum.

3 arada bir derede kaldım :(

1. Ben mahkemeye inanmadığımı söyleyeceğim. Babam bunu duyacak. Üzülecek. Zavallı adamı üzmek istemiyorum. Yoksa ambargo falan koymaz bana.

2. Mahkemeye babam katılmazsa ben bunları söyleyip rahatlıkla ismimi değiştirebilirim. Aile mahkemeye katılmayablir mi?

3. Mahkemeye inanmadığımı söylemeden ismimin değişmesini istesem, bu sefer de deiştirmeyebilirler. Belki söylesem bile yine değiştirmeyebilirler...

tarihinde Gucistenci01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ailen mahkemeye katılmaz. zaten bu davalar evrak üstünden yürüyor sanırsam. bir arkadaşım adını değiştirmişti. adı imam'dı barış yaptı. ateist gibi bir şeydi galiba. adresine tebligatlar gelince heyecanlanırlar tek sorun bu.

tarihinde anhedonik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ailen mahkemeye katılmaz. zaten bu davalar evrak üstünden yürüyor sanırsam. bir arkadaşım adını değiştirmişti. adı imam'dı barış yaptı. ateist gibi bir şeydi galiba. adresine tebligatlar gelince heyecanlanırlar tek sorun bu.

Davayı anneye/babaya mı açıyoruz? Yoksa TC ye mi? Bildiğim anneye babaya açıyorsun davayı.

Tebligat sorun değil. Zaten ismimi ailemden saklayacak değilim.

Sitelerde Paylaş

Benim kuzen değiştirmişti ismini mahkemeyle.

2-3 tane yalancı şahit buluyorsun. Onlar mahkemede "Nüfus kağıdında x olan kişiyi, biz arkadaş çevremizde hep y olarak biliriz." diye yalancı şahitlik yapıyor. Mahkemede ismini değiştiriyor. 10 sene önce böyleydi süreç.

Sitelerde Paylaş

2-3 tane yalancı şahit buluyorsun. Onlar mahkemede "Nüfus kağıdında x olan kişiyi, biz arkadaş çevremizde hep y olarak biliriz." diye yalancı şahitlik yapıyor. Mahkemede ismini değiştiriyor. 10 sene önce böyleydi süreç.

yalancı şahit dedin de aklıma geldi...

Bundan yüz sene kadar evvel, İstanbul'da Sultanahmet Adliyesi'nin karşısında, Binbirdirek yakınında bir kahvehane varmış. Mahkemeye yakın olmak dolayısıyla aylakçı takımından bazı uyanıklar burada oturur, yalancı şahit lazım oldukça kadı huzuruna çıkarlarmış. Yine bir seferinde kadı efendi davalıya "Şahidin var mı?" diye sorunca adam "Dışarıda efendim, bir çeyrek müsaade ederseniz hemen getiririm!" cevabını yapıştırmış. Sonra da malum kahvehaneye koşup rastgele birini "Yürü şahitliğe gidiyoruz!" diyerek peşine takmış. Birbirini tanımayan bu iki adam bir yandan hızlı adımlarla mahkemeye gidiyorlar, bir yandan konuşuyorlarmış:

-Ağam nedir dava konusu?

-Alacak verecek meselesi!..

Şahit atılmış:

-Hâlâ ödemedi mi o pezevenk borcunu?

-Sus bre, borçlu olan benim!

Şahit bu sefer işi pişkinliğe vurmuş:

-Ödedin ya ağam, kaç kere ödeyeceksin!..

Sitelerde Paylaş

aman yaf isim değiştirmek zor değil bu devirde, sadece 2 şahit bulman gerek.. gerekçen ise atıyorum benim kimliğimde bu isim yazıyor ama ben şu ismi kullanırım ailem dahil bana herkes bu isimle seslenir.. bu yüzden ismimi x olarak değiştirmek istiyorum diyeceksin olacak bitecek.. annemin sonradan tırlayan bir arkadaşı dan diye adını istanbula olan aşkından dolayı istanbul yapıverdi.. benim istanbul teyzem oldu ama kimse ona neden bu ismi alıyorsun diye sormadı.. mahkemede sormadı.. :D

Sitelerde Paylaş
aman yaf isim değiştirmek zor değil bu devirde, sadece 2 şahit bulman gerek.. gerekçen ise atıyorum benim kimliğimde bu isim yazıyor ama ben şu ismi kullanırım ailem dahil bana herkes bu isimle seslenir.. bu yüzden ismimi x olarak değiştirmek istiyorum diyeceksin olacak bitecek.. annemin sonradan tırlayan bir arkadaşı dan diye adını istanbula olan aşkından dolayı istanbul yapıverdi.. benim istanbul teyzem oldu ama kimse ona neden bu ismi alıyorsun diye sormadı.. mahkemede sormadı.. :D

Hadi ya bu kadar kolay mıymış :D

Ben bir sürü bürokratik işlem fasa fiso sanıyordum..

Sitelerde Paylaş
Benim çok mübarek bi ismim var. Artık Allahın isimlerinden mi? Abd ile başlaynlardan mı? Ullah ile bitenlerden mi? Muhammed'in isimlerinden mi? Orası bana kalsın.

İsim değiştirmek için dava açılıyormuş. Ve davada isim değiştirme nedeni uygun bulunursa isim değiştiriliyormuş. Bayağı zahmetli bi iş. Şimdi isim değiştirmek için etrafta dalga geçiyorlar diyebilirim. Kendimden rahatsız oluyorum diyebilirim. İsmimi sevmiyorum diyebilirim. Yalan da olsa belki değişebilir. Ama asıl nedenim İslama inanmayışım. Bunu mahkemeye söylemek istemiyorum.

1. Ben mahkemeye inanmadığımı söyleyeceğim. Babam bunu duyacak. Üzülecek. Zavallı adamı üzmek istemiyorum. Yoksa ambargo falan koymaz bana.

2. Mahkemeye babam katılmazsa ben bunları söyleyip rahatlıkla ismimi değiştirebilirim. Aile mahkemeye katılmayablir mi?

3. Mahkemeye inanmadığımı söylemeden ismimin değişmesini istesem, bu sefer de deiştirmeyebilirler. Belki söylesem bile yine değiştirmeyebilirler...

Mahkemenin ikna olabilmesi için yeterli sebebin olmalıdır, hakim sorduğunda şey kem küm edersen ismini değiştiremezsin. Ailenin mahkemeye katılma zorunluluğu yoktur, zaten kendileri tanık da olamazlar. Neden korkuyorsun ki inanmadığını söylemekten? Mahkeme özgür, hür iradenin mekanıdır...

Yalancı şahitlik yapmak suçtur. O kadarını bilsen yeterlidir...

Sitelerde Paylaş

Benim lise arkadaşım ismini değiştirmişti bende şahidiydim, isim değiştirme zannetiğin kadar zor değil hatta çok basit aşağıda ki dilekçede ki avukat ve müvekkil kelimelerini çıkart kendi ağzından düzenle mahkemeye ver. 2 aya kadar ilk duruşmaya çıkarsın daha sonra adresine mahkeme kararı gelir. bürokratik olan bundan sonra ki kısmı kimliğin ehliyetin vs. her şeyin değişecek ama bunlarda zor işlemler değil, hadi kolay gelsin sana...

...............ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :

DAVALI : ? Nüfus İdaresi Müdürlüğü.

KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- Davacı müvekkil her ne kadar nüfus kayıtlarında ? ismiyle kayıtlı olsa bile ailesi ve arkadaşları ve hatta çalıştığı işyerindeki çevresinde bile ? ismiyle tanınmaktadır.

2- Bu durum kayıtlar ile özel hayatında ve iş hayatında karışıklığa neden olmaktadır.

3- Bu nedenle müvekkilin nüfus kayıtlarında ? olarak geçen isminin ? olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmamız zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığımız sebeplerle nüfusta ? ismiyle kayıtlı olan müvekkilin adının ? olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin müvekkilin çocuğunun nüfus kayıtlarına baba adı olarak teşmiline karar verilmesini saygıyla müvekkil adına arz ve talep ederim. ?/?/?

Davacı Vekili

Av.

tarihinde execute tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim İslam adında bir arkadaşım vardı.

Müslümandı kendisi ama ilerde işe girerken yada askere giderken zorluk çıkacağını düşünerekten ismini değiştirdi.

Kolay bir şekilde değişebiliyor isimler.

Sitelerde Paylaş
Benim İslam adında bir arkadaşım vardı.

Müslümandı kendisi ama ilerde işe girerken yada askere giderken zorluk çıkacağını düşünerekten ismini değiştirdi.

Kolay bir şekilde değişebiliyor isimler.

Saçmalamış...

Sonuçta İslam memleketinde yaşıyoruz..

Sitelerde Paylaş

Ad değiştirmek için neden aileye dava açmak zorunluğu var anlamıyorum...

Sorun nedir? İsim arap adı... İslami ad...

Tamam, muhtemelen anne-baba tarafından konulmuş bu ad... Ama anne-babayı da zamanında kandırmışlar, beyinlerini yıkamışlar, yok "mübarek isim", "talkına girmez öteki isimler" diye.

Peki bunu yapan kim? Onların aileleri, yani dedelerimiz, ninelerimiz... Onlara formatı kim atmış, onların aileleri... Bunu böyle takip edersen işin sonu belanın başına geliyor.

Davayı direk bu belayı başımıza saran Muhammed'e açalım. Anamızın, babamızın ne suçu var?

Ayrıca, türban ile üniversitelere neden girilemiyor? Ya da diğer kamusal alanlara? Zira türban dini bir sembol... Anayasada tanımlı laiklik ilkesine aykırı...

Eee? Dini isimler nasıl giriyor üniversiteye?

Adı dini kökenli olan hiç kimse kamusal alana girememeli. Ne öğrenci, ne de öğretmen, ne memur, ne amir... Hiç kimse... Orduya da alınmamalı... Üniversiteye de, devlet dairesine de... Meclise felan da sokulmamalı... Hiçbir kurumun adında dini kökenli ad bulunamalı.

Türban siyasi simge ama adlar değil... Arap adları, hristiyan adları... hepsi yasak olmalı... Türksen Türk adı koyacaksın. Ne bok işin var arabın tuhaf diliyle...

Abdullah diye ad konur mu ya? Neymiş... Allah'ın kulu, kölesi... Bebek yeni doğmuş ama arap putuna adanmış bile...

Seyfettin diye manyak bir ad var... Dinin kılıcı! Oha artık! Yuh!

Sitelerde Paylaş

Tamam, muhtemelen anne-baba tarafından konulmuş bu ad... Ama anne-babayı da zamanında kandırmışlar, beyinlerini yıkamışlar, yok "mübarek isim", "talkına girmez öteki isimler" diye.

Peki bunu yapan kim? Onların aileleri, yani dedelerimiz, ninelerimiz... Onlara formatı kim atmış, onların aileleri... Bunu böyle takip edersen işin sonu belanın başına geliyor.

Davayı direk bu belayı başımıza saran Muhammed'e açalım. Anamızın, babamızın ne suçu var?

Ayrıca, türban ile üniversitelere neden girilemiyor? Ya da diğer kamusal alanlara? Zira türban dini bir sembol... Anayasada tanımlı laiklik ilkesine aykırı...

Adı dini kökenli olan hiç kimse kamusal alana girememeli. Ne öğrenci, ne de öğretmen, ne memur, ne amir... Hiç kimse... Orduya da alınmamalı... Üniversiteye de, devlet dairesine de... Meclise felan da sokulmamalı... Hiçbir kurumun adında dini kökenli ad bulunamalı.

Türban siyasi simge ama adlar değil... Arap adları, hristiyan adları... hepsi yasak olmalı... Türksen Türk adı koyacaksın. Ne bok işin var arabın tuhaf diliyle...

Abdullah diye ad konur mu ya? Neymiş... Allah'ın kulu, kölesi... Bebek yeni doğmuş ama arap putuna adanmış bile...

Herşey bir avuç ateistin dünya görüşüne göremi şekillenecek?

Türkse türk adı koyacak mış!

Türklük bilmemnelikte sonuçta bir tabu değil mi?

Ama sizin derdiniz tabular değil ki.

Sizin derdiniz apaçık din!

Yok yok madem demokrasi dünyanın %80'inin görüşüne katlanmalısınız.

Hayır ne derseniz altında kalıyorsunuz.Yinede ötüyorsunuz.

Demokrasi deseniz yine çoğunluk dindar dişe diş deseniz yine dindar.

Tüm bunlara rağmen tüm kurumlar laik bu kadarına şükretmekle yetinmeniz lazım.

tarihinde AntiiiKafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eee, adam belki kendini Türk hissetmiyor? Kıstasımız bu değil miydi, kendini Türk hissetden herkes Türktür? Değilse Türklük bir etnik/ırki olgu mudur? :D

Sitelerde Paylaş
Herşey bir avuç ateistin dünya görüşüne göremi şekillenecek?

Türkse türk adı koyacak mış!

Türklük bilmemnelikte sonuçta bir tabu değil mi?

Ama sizin derdiniz tabular değil ki.

Sizin derdiniz apaçık din!

Yok yok madem demokrasi dünyanın %80'inin görüşüne katlanmalısınız.

Hayır ne derseniz altında kalıyorsunuz.Yinede ötüyorsunuz.

Demokrasi deseniz yine çoğunluk dindar dişe diş deseniz yine dindar.

Tüm bunlara rağmen tüm kurumlar laik bu kadarına şükretmekle yetinmeniz lazım.

Evet benim derdim din... Yeni mi anladın? Ben dinler karşı savaş veriyorum.

Din insanlığın başındaki en büyük beladır. Ben dünya bu beladan kurtulmadan ya da ölmeden durmayacağım.

Sen şimdilik çoğunluk olmanın tadını çıkar, sen olmasan da çocukların ateist olacaklar... Onlar değilse torunların ateist olacaklar.

Eee, adam belki kendini Türk hissetmiyor? Kıstasımız bu değil miydi, kendini Türk hissetden herkes Türktür? Değilse Türklük bir etnik/ırki olgu mudur? :D

Kendini Türk hissetmiyorsan Türk adı koyma... Ben ne demişim; "Türksen Türk adı koyacaksın." Türk değilsen ne istersen onu yap... Sen istersen Vladimir felan koy örneğin... Nasıl istersen... Senin de neslin AntiKafir'in ki gibi tükenecek nasıl olsa. Son numunelerdensin sen. :) :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...