Jump to content

ikisi de kötü

Recommended Posts

Kendimi yokladım,beynimi iki elimin arasına alıp derinlere daldım.Geçmişle gelecek arasında bir yolculuk yapmak istedim.Ne var ki yolculuk iki açıdan da ürkütücü idi.

Önce varlığı düşündüm.Ben varım,hayal değilim.Bir varlık olarak var olmayı sevdiğimi gördüm.Tattığım tecrübeler devamlı var olmayı istedi.Gelip tecrübe etmişken bir de yok olmak,bir hiç hale gelmek çok ama çok ürkütüsü idi.Aslında bedenim yok olmanın umurunda bile değildi.Ama bilincime işlene bir his beni illa da devamlı var olmaya zorladı.Böyle olunca devamlı var olmak istedim.

Sonra yokluğu düşündüm.Ben ne de olsa önceden yoktum,olmayabilirim de.Gelip bu dünyaya düşünmeyebilirdim de.Ama neticede bir yok olduğum için yok oluşumun korkunçluğunu hissedecek değildim.Bundan sonraki yokluğum da onun gibi olabiir dedim ve yokluğu kabullendim.Hatta yokluğu devamlı varlığa tercih edecek oldum.Devamlı varolmak aslında daha ürkütücü geldi bana.Düşünün sonu olmayan bir hayattasınız.Ne yapıyorsanız ne ediyorsanız bitmiyor,sonu ve ucu yok.Çok vahşi bir şekle büründü aniden sonsuz varoluş.Bir hiç olmak ürkütücü varoluştan iyidir dedim.

Sonra baktım,ikisi de aslında iyi değil.Çünkü ben bir faniyim.Fani olan bir varlığın fani olmayanı,sonradan var olan bir varlığın önceden var olmayanı algılaması imkansız dedim.Bu işi bıraktım.Kendimi işte böyle bir şekilde zamanı takmayan,yeri takmayan,hiçbir şeye ihtiyacı olmayan,zerre kadar işi aksatmayan bir varlığa adadım.

tarihinde 0zedonus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Özedönüş, düşünsel yolculuğuna iyi başlayıp felaketle sonlandırmışsın... :(

Sen fanisin... Zira sen bedeninsin. Ötesi yok... Bu nokta kesin.

Ancak fani olmayan bir varlığı nereden çıkardın? Yani o varlığın, varlığına nasıl kanaat getirdin ve tabii oldun anlamadım.

Aslında konuyu cafede açmamın sebebi fikirsel yürütmeden çok hissiyat okşamaydı.Ama yine de soruna cevap vereyim.Ben sadece bedenim değilim.Bedenim sadece bir et ve kemik yığınıdır.Beni ben yapan başka özelliklerim var.Ama konum bu değil.Konum,hem geçici olmak hem de sonsuz olmak..İkisi de kötü sonuç diye..

Sitelerde Paylaş

Sana "ben" dedirten şey bilincindir. Bilinci sağlayan şey moleküler etkileşimlerdir. Bunun kitabı, dersi vardır, okulda okutulur, sınavı yapılır. "Bilinci sağlayan şey moleküler etkileşimlerdir" lafını ben şu anda uydurmuş değilim...

Sana "ben" dedirten şeyi oluşturan birimler birbirleri ile iletişimi kestiğinde (yani beyin ölümü gerçekleştiğinde) artık sen diye birşey yoktur.

Sen et, kemik değilsin... Etini, kemiğini oluşturan birimler zamanla eskiyor ve yerlerine yenisi konuluyor. Yani seni oluşturan maddeler değişip duruyor. Seni oluşturan atomlar, maddesel alt yapın sabit değil, değişmez değil...

Demek ki seni sen yapan vücudundaki atomların organizasyonuymuş. Bir atom gider, bir molekül gider, yerine yenisi koyulur... Yeni gelen eskisi ile aynı görevi yapar...

Şöyle düşün, yediklerin, içtiklerin, soluduğun havadaki oksijen nereye gidiyor? Bunlardan bazıları vücuduna yapı taşı oluyorlar...

Bilincini sağlayan doku etkileşimlerini ayakta tuttuğun sürece "ben" diyebilirsin... Bilincin sürer.

Ancak bedenin dışında bir sen yok. Ruhun felan yok yani. Biyolojik sistemler de her makine gibi aşındıkları için bedenimizin ömrü de bir süre sonra bitiyor. O yüzen bildiğimiz anlamda biyolojik yaşam formu içinde bize ebediyet yok. Sonsuzluk şu an için sadece bir fantazi...

Geçici olmak biraz insan burksa da o kadar kötü birşey değil. Benden öncekiler geçici olduğu için ben bu dünyada yaşama fırsatı buldum, benden sonrakilere de ölümümle yer açılacak. Sonuçta insanın evrim basamaklarından biriyim. Eğer ürersem genetik bilgimin bir kısmı soyumda yavaş yavaş değişerek de olsa yaşayacak.

Beni oluşturan atomlar da sonsuz ömürlü değil. Onların altındaki partikülleri, onların da altındaki yapıları bilmiyorum. Sonsuz olan birşey var mı onu da bilmiyorum.

Son olarak şu yazıma bir göz atmanı öneririm;

http://bilgehanbengi.blogspot.com/2008/10/...ekliliktir.html

Saygılar, sevgiler

Bilgehan

Sitelerde Paylaş

Anketteki bilgiler çok faydalı.Geniş bir zamanda blogun tamamını okumaya çalışacağım.Başta da dediğim gibi konunun bilimsel tespitlerini açıklayacak konumda değilim.Benim fen bilimleri bilgilerim oldukça düşük.Vereceğim yanıtlar da dogma ilebağlı olduğum bir dünyanın bilgilerinin alıntısı olacak.Onun için herhangi bir cevap veremem.

Ancak şu kadarını söylemekte fayda görüyorum.Ruhun bizden ayrı bir şey olduğunu ben de düşünmüyorum.Ancak beni ben yapan da bedenim değil,adına bilinç veya ruh denilen düşünce birimidir.Mahiyetini bilmiyorum.Bedenimle birleşik mi yoksa bedenimden ayrı mı onu da bilmiyorum.Veyahut kökü dışarıda ama bedenimde olan bir özelliği mi var?Hepsi işin felsefi boyutu olup bilimin sınırları dışında kalan konular.Hissiyatına güvenen kimi insanlar bilimin henüz tespit ettiği bazı kavramlardan bahsediyorlar.Hepsinin beraber masal anlatabileceklerini sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
Kendimi yokladım,beynimi iki elimin arasına alıp derinlere daldım.Geçmişle gelecek arasında bir yolculuk yapmak istedim.Ne var ki yolculuk iki açıdan da ürkütücü idi.

Önce varlığı düşündüm.Ben varım,hayal değilim.Bir varlık olarak var olmayı sevdiğimi gördüm.Tattığım tecrübeler devamlı var olmayı istedi.Gelip tecrübe etmişken bir de yok olmak,bir hiç hale gelmek çok ama çok ürkütüsü idi.Aslında bedenim yok olmanın umurunda bile değildi.Ama bilincime işlene bir his beni illa da devamlı var olmaya zorladı.Böyle olunca devamlı var olmak istedim.

Sonra yokluğu düşündüm.Ben ne de olsa önceden yoktum,olmayabilirim de.Gelip bu dünyaya düşünmeyebilirdim de.Ama neticede bir yok olduğum için yok oluşumun korkunçluğunu hissedecek değildim.Bundan sonraki yokluğum da onun gibi olabiir dedim ve yokluğu kabullendim.Hatta yokluğu devamlı varlığa tercih edecek oldum.Devamlı varolmak aslında daha ürkütücü geldi bana.Düşünün sonu olmayan bir hayattasınız.Ne yapıyorsanız ne ediyorsanız bitmiyor,sonu ve ucu yok.Çok vahşi bir şekle büründü aniden sonsuz varoluş.Bir hiç olmak ürkütücü varoluştan iyidir dedim.

Sonra baktım,ikisi de aslında iyi değil.Çünkü ben bir faniyim.Fani olan bir varlığın fani olmayanı,sonradan var olan bir varlığın önceden var olmayanı algılaması imkansız dedim.Bu işi bıraktım.Kendimi işte böyle bir şekilde zamanı takmayan,yeri takmayan,hiçbir şeye ihtiyacı olmayan,zerre kadar işi aksatmayan bir varlığa adadım.

Kuran cennet ve cehhennem ebedi diyorsa ebedidir. Baki olan Allahtır. Ebedi olan ise insan. Herşeyin fena bulması bu alem içindir ki bu bile Kurana göre tam böyledir denebilir mi bilemiyorum.

Size sonsuzluk neden itici geliyor? Neden ürkütüyor? Bunun cevabı açık. Siz bu alemdeki bilginize göre sonsuzluğu ürkütücü buluyorsunuz. Bu çok normal. Çünkü bu alem ve içindeki siz zaten sonlusunuz. Siz sonsuz olduğunuzda bu yapınızdan farklı bir yapı ve alemde olacaksınız. O zaman sonsuzluk size çok normal ve istenebilir gelecek. Hatta hissiyatı derin insanlar için dünyada da sonsuzluk çok normal ve istenebilir birşeydir. Ama onlar elbette bu alemde ve bu alemdeki varlıkları ile sonsuzluğun olmadığını bilirler. Kendinizi hırpalamak yerine aşkın olanın güzelliğini anlamaya çalışın. Güzellikteki ve insanın içindeki muhabbet hissindeki sonsuzluğu hissetmeye çalışın.

Ateistlerin bilincinizi karatmasına ve sizi bunaltmasına izin vermeyin. Ben onlara baktıkça daha çok ayıkıyorum.:)

tarihinde BUKET tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Buketus halisinasyonukus,

Kuran kadınlar için MAL diyor..Sen bir malsın o zaman.

Hakaret edip durma şikayet ederim seni. Akıllı ol. İslama inanıp onu savunmak burada hakaret sebebi değildir. Gerçi bu kuralı mod ve adminler bile çiğner ama hakaretleri aynen iade edilir elbette. Meydanı ateistlere bırakacak değiliz. Biz yazdıklarımızı başkaları için yazıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Evet, madem evvelden yoktunuz, sonradan da yok olmak neyi değiştirir?

Hiç narkoz yediniz mi? Hiç bayıldınız mı? Yok oluyorsunuz. Yok oluş budur.

Uyku halinde bile az da olsa yok sayılırsınız.

Yokken üzülmezsiniz. Sadece yok olursunuz. Yok olmaya da ancak ayıkken ve vakit bulduğunuzda üzülürsünüz.

İşi gücü olan oturup yok olmaya üzülmez.

Hem öldükten sonra daha uzun yaşamak istemişsiniz, ne fark eder?

Haydi yaşadınız, ne olmuş yani?

Kendi çabalarınızla olmadıktan sonra istediğiniz kadar yaşayın, ne fark eder?

Sitelerde Paylaş
Hakaret edip durma şikayet ederim seni. Akıllı ol. İslama inanıp onu savunmak burada hakaret sebebi değildir. Gerçi bu kuralı mod ve adminler bile çiğner ama hakaretleri aynen iade edilir elbette. Meydanı ateistlere bırakacak değiliz. Biz yazdıklarımızı başkaları için yazıyoruz.

Hakaret etmiyorum..Kuran mal diyor..Kuran ne diyorsa doğrudur.Kuran'a göre malsın işte.3:14 ayetine bakarsın.

Mehir verilerek alınabilir ücretleriniz karşılığında hizmetinizi alırız.Mirastan hakkınız erkeğin yarısı kadar sözünü dinlemezseniz erkekte sizi pataklayabilir..

Sizi direkt muhattap alan bir ayette yok..

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hakaret etmiyorum..Kuran mal diyor..Kuran ne diyorsa doğrudur.Kuran'a göre malsın işte.3:14 ayetine bakarsın.

Mehir verilerek alınabilir ücretleriniz karşılığında hizmetinizi alırız.Mirastan hakkınız erkeğin yarısı kadar sözünü dinlemezseniz erkekte sizi pataklayabilir..

Sizi direkt muhattap alan bir ayette yok..

Çarpıtıyorsun sadece. Seninle bunu tartışmayacağım. Geldin güzelim başlığı rezil etmeye. Konu ile ilgili yaz benimle ilgili değil.

Sitelerde Paylaş
Çarpıtıyorsun sadece. Seninle bunu tartışmayacağım. Geldin güzelim başlığı rezil etmeye. Konu ile ilgili yaz benimle ilgili değil.

Konu mallar iyimi kötümü..Benim için böyle..Sen kötü bir malsın.

Siz birer mal olduğunuz için heryerinizi örtmelisiniz cilbab vs çarşaf ne varsa..Malları korumak lazım.

Sitelerde Paylaş
ellen gelen düğün bayram demişler...

yani herkes yok olacaksa pek zora gitmez...

ama bazıları yok olup bazıları devam edecekse biraz koyar ...

eğer daha fazla ve daha iyi olarak yaşama imkanı varsa o imkanı değerlendirmek lazım...

Biliyorsun ki kimse yok olmayacak. İstesede olmayacak. Ateistler garip bir şekilde şimdiden bunu istiyorlar. Bu sadece bir mantıksal çıkarım değil sanki bilincin derinliklerinden gelen birşey. Ancak ne var ki kimin ne olacağı belli olmaz. Elbette yaşadıkları sürece iman etme şansları var.

Sitelerde Paylaş

dini kaynaklarda kimsenin yok olmayacağı hatta ahiretteki duruma şahit olduktan sonra bazılarının keşke toprak olsaydık diyecekleri anlatılır...

bir arkadaşın dediği gibi eğer iyi şartlarda yaşanacaksa sonsuza kadar var olmak harika bir müjde ...

klulağa müzik gibi geliyor...

ama kötü şartlarda yşaşnacaksa sonsuza kadar yaşamak en berbat bir durum...

o zaman yok olmayı istemek kadar doğal bir şey olamaz...

Sitelerde Paylaş
İslamdan başka din mi var? Hristiyanlıkta İslamdan Yahudilikte İslamdan. Hz. Ademin getirdiğide İslamdı. Siz anlamayabilirsiniz ama böyle.

İslam ilk Muhammed'in getirdiği bir din değilse demek ki değişen evrim geçiren bir din.Çünkü bu peygamberler farklı şeriatlar uygulamış bazı durumlarda.

Muhammed'in getirdiği şeraitin kıyamete kadar kalıcı olacağının garantisi nedir?Hırsızın elini kesmekmi lazım kıyamete kadar.Zina edeni kırbaçlayalım mı bizde?

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...