Jump to content

''Burası Sevişme Yeri Değil Tokadı'' Ve Bir Skandal Daha,

Recommended Posts

Abartma o kadar. Millette böyle paranoyaklıkoluşnmaya başladı bide.İzleniyomuşuz.

O otobüste tabiki kamera olacak, uzun bira araç ve kaptan arkadaki kapıları görmek zorunda, nasıl görecek kamerasız. Otobüste özel hayatınızı rahatça yaşabileceğiniz biyer değil zaten, kamera olsa ne olur olmasa ne olur....

benim kastım şu... sen tutup otobüse kamera korsan.. o kameranın başında oturan senin başına denetleyici kesilir... sonra gelir sana basar tokadı böyle..

olay göz hapsinde olmak.. ve birilerin senin üzerinde denetleyici olması

ayrıca önemli olan otobüsün özel hayat yeri olup olmamasıda değil.. sorun şu ki...yeteri kadar zaten heryerde birey üzerinde toplum baskısı var ve kişi genellikle özünü yitirip çoğu zaman içinde yaşadığı toplumun normlarına uymak zorunda kalıyor..

şimdi buda yetmezmiş gibi heryerde.. bu kamera denen iletiyle göz hapsine alınıyoruz...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 117
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

benim kastım şu... sen tutup otobüse kamera korsan.. o kameranın başında oturan senin başına denetleyici kesilir... sonra gelir sana basar tokadı böyle..

olay göz hapsinde olmak.. ve birilerin senin üzerinde denetleyici olması

ayrıca önemli olan otobüsün özel hayat yeri olup olmamasıda değil.. sorun şu ki...yeteri kadar zaten heryerde birey üzerinde toplum baskısı var ve kişi genellikle özünü yitirip çoğu zaman içinde yaşadığı toplumun normlarına uymak zorunda kalıyor..

şimdi buda yetmezmiş gibi heryerde.. bu kamera denen iletiyle göz hapsine alınıyoruz...

Senin kafan almıyomu, o otobüste kamera OLMAK ZORUNDA. Bu yolcuların can güvenliği için, sıradan bir otobüs değil ki.

Sorun kamerada deiğil, sorun o şöförde. Senin gibi olaya yanlış taraftan bakan vatandaşlar yüzünden bu sorunalın sonu gelmiyor zaten.

''Adam tokat attı napalım'' - ''kamerayı kaldıralım'' Ne alaka? KAmerayı kaldırırsan orda herkese kapı çarpar, insnalr sıkışır düşer vs. Sorunu yanlış yerde arıyorsunuz hep, böyle paranoyak güdülenmeleri tv den mi kapıyorsunuz acaba? Suçlu kamera değil, suçlu kameraların ardındaki eğtimsizilik...

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Senin kafan almıyomu, o otobüste kamera OLMAK ZORUNDA. Bu yolcuların can güvenliği için, sıradan bir otobüs değil ki.

Sorun kamerada deiğil, sorun o şöförde. Senin gibi olaya yanlış taraftan bakan vatandaşlar yüzünden bu sorunalın sonu gelmiyor zaten.

''Adam tokat attı napalım'' - ''kamerayı kaldıralım'' Ne alaka? KAmerayı kaldırırsan orda herkese kapı çarpar, insnalr sıkışır düşer vs. Sorunu yanlış yerde arıyorsunuz hep, böyle paranoyak güdülenmeleri tv den mi kapıyorsunuz acaba? Suçlu kamera değil, suçlu kameraların ardındaki eğtimsizilik...

yaw sen hangi paranoyok güdülenmeden bahsediyorsun...ayrıca ben adamı aklamaya çalışmadım... suçuda sadece kameraya yüklemeyede çalışmadım... ben sadece kameranın işlevi hakkında bir düşüncemi paylaştım...

ve kameranın bu işlevinden rahatsızlık duyduğumu belirtmeye çalışıyorum... hepsi bu

uzun otobüse gelince

içinde yaşadığımız boktan bir düzen var ve bu düzen sürekli yeni bir sorun insanın karşısına çıkarıyor... o sorunu çözmek içnde...yeni bir teknolojik aygıta gereksinim duyup onu icat ediyor... ama o aygıtta yarardan çok başka sorunlar ortaya çıkarmaya başlıyor.......

Sitelerde Paylaş

olom, toplumun normuna uymak zorundasın zaten..

uymayacaksan dağa gidecek

orada ateş yakacak

saçlarını sakallarını uzatacak

ve aykırılıklar yapacaksın:)

toplum ne zaman uluorta sevişenler normuna kavuşur

o zaman sevişirsin uluorta..

şimdi diyeceksin ki kardeşim ben kamera dedim

tamam ben sana demiyom geline söylüyom..

Senin kafan almıyomu, o otobüste kamera OLMAK ZORUNDA.

bıravo NİHİL,

gavs liberal olacak yakında,

sevişme özgürlüğümüz kısıtlanamaz diye yürüyüş düzenleyecekmiş duyduğuma göre..

olay hakkındaki engin görüşlerime gelince..

tokadı basan şoföre helal olsun diyom..

niye?

çünkü çiftlerin otobüste sevişmeleri yasaktır..

kızı dudaandan öpmek sevişme başlangıcı sayılır..

öpemezsin.. yasak, aile var:)

bazı hödükler omuza yaslanma sanmış..

olay belli ki omuza yaslanma gibi basit bir şey değil..

kimse omuza yaslanmaya bişey demez..

hergün otobüslerde omuza yaslanmalar yaşanıyor

olay sevişme başlangıcıdır..

(önsevişme demiyom dikkat edin:P)

bide şöle düşünün..

uluorta kız-erkek yumulursa birbirine..

seyirci sayısı artar:)

mesela ben o otobüste olsam muhakkak şöle bi diyalok geçerdi.

sevişen çift'in erkek olanı : ne bakıyon bişey mi var?

ben: var tabi, sevişiyorsunuz ona bakıyom..

sevişen çift'in erkek olanı: yasak mı sevişmek kardeşim?

ben : tamam işte sen seviş biz bakıcaz, bilet mi kesicen izleyene?

sevişen çift'in kız olanı : niye bakıyorsunuz ayıp değil mi?

ben : ayıp yorganın altında olur, aynı iş otobüste olursa ayıp olmaz:)

Sitelerde Paylaş
yaw sen hangi paranoyok güdülenmeden bahsediyorsun...ayrıca ben adamı aklamaya çalışmadım... suçuda sadece kameraya yüklemeyede çalışmadım... ben sadece kameranın işlevi hakkında bir düşüncemi paylaştım...

ve kameranın bu işlevinden rahatsızlık duyduğumu belirtmeye çalışıyorum... hepsi bu

uzun otobüse gelince

içinde yaşadığımız boktan bir düzen var ve bu düzen sürekli yeni bir sorun insanın karşısına çıkarıyor... o sorunu çözmek içnde...yeni bir teknolojik aygıta gereksinim duyup onu icat ediyor... ama o aygıtta yarardan çok başka sorunlar ortaya çıkarmaya başlıyor.......

big brother...

Sitelerde Paylaş

Genclerin yaptigi "toplum huzurunu bozma, soforun dikkatini dagitma" tarzi bir davranis ISE,

o gerizekali insan musvettesinin yapabilecegi sadece kayitlari delil gostererek sikayette bulunmak olabilir.

insanlarin sokak ortasinda ya da otobuste surda burda opusmesi tabii ki derecesine bagli olarak "sorun" olabilir. sadece nezaket kurallari dahi bazi hareketlerin hos gorulmemesini gerektiriyor. dikkatli olunmasi gerekiyor yani.

Ama,

bu kazma sapi kafali yarma yaratiklarin yaptiklarini hos gostermiyor!

memleketteki okuz sayisi her gecen gun artarken gidisatimiz buyuk bir cogunlugu endiselendiriyor....

Sitelerde Paylaş
Ablanızın otobüste seviştiğini düşünün, adamın biri (sevgilisi) ablanızı uluorta yiyor..

ahlak zabıtası mı olursunuz

yoksa sevişenleri izlemeye mi koyulursunuz?

nankısı?..

Tabii, deniz kenarında yarım kollu body ile balık tutan kadın da toplum huzurunu bozuyordu değil mi? Hem nereden biliyorsun o gençlerin ne yaptığınuı, kamera kayıtları senin elinde mi? :) Peki biri senin ablanın suratına kezzap atsa, kıyafetini beğenmeyip şişlese, boşanmak istediği eşi tarafından işkence görse, eşi tarafından tecavüze uğrasa; yahut biri senin 14 yaşındaki kızını zorla kaçırsa,tacize uğrayan18 yaşındaki kızına bekaret testi yapılsa....???

Son bir örnek vermeden edemiyeceğim, baban ananı tekme tokat dövüp hastanelik etse; babamdır ne yapsa yeridir mi diyeceksin? Bu ne biçim önyargı ve abulk düşüncedir? Senin gibi adamlar yüzünden millet sahilde güneşlenemekten bile çekiniyor:D

Sitelerde Paylaş
Ablanızın otobüste seviştiğini düşünün, adamın biri (sevgilisi) ablanızı uluorta yiyor..

ahlak zabıtası mı olursunuz

yoksa sevişenleri izlemeye mi koyulursunuz?

nankısı?..

Ablam olsa napıyorsunuz yahu öküz hanzo dolu bura derdim .

Sen napardın töre cinayetimi işlerdin ? :)

Sitelerde Paylaş
Boşyere teknolojiye saldırmayın, teknoloji rezil insanların elinde böyle rezil haller alıyor sadece. Etrafında gördüğün teknoloji ile ilgili sournlar aslında ülkenin sorunları teknolojinin değil.

Metrobüs zaten başlıbaşına bir saçmalık, ayrı bir rezalet...

Aynen. Bu arada kamera olayı özgürlükleri koruyadabilir; Albatross'un açtığı öbür başlıktaki uyuşturucu vakasına bakın mesela.

Tabii, deniz kenarında yarım kollu body ile balık tutan kadın da toplum huzurunu bozuyordu değil mi? Hem nereden biliyorsun o gençlerin ne yaptığınuı, kamera kayıtları senin elinde mi? :) Peki biri senin ablanın suratına kezzap atsa, kıyafetini beğenmeyip şişlese, boşanmak istediği eşi tarafından işkence görse, eşi tarafından tecavüze uğrasa; yahut biri senin 14 yaşındaki kızını zorla kaçırsa,tacize uğrayan18 yaşındaki kızına bekaret testi yapılsa....???

Son bir örnek vermeden edemiyeceğim, baban ananı tekme tokat dövüp hastanelik etse; babamdır ne yapsa yeridir mi diyeceksin? Bu ne biçim önyargı ve abulk düşüncedir? Senin gibi adamlar yüzünden millet sahilde güneşlenemekten bile çekiniyor:D

Aferim len Albatross, arada akıllı laflar da ediyorsun :D

Sitelerde Paylaş
Ordaki liseli genc kiz da o soforun yegeniydi zaten

ulan sana ne isterse becersin ne hakkin avr karismaya!

Ben Karun adına cevap verebilirim,var böyle bir hakkım :)

Şöyle düşünüp bakalım hakkı var mı şöförün yok mu diye;

Ben bir bilgisayarcıyım ve diyelim ki bir yazılım evim var.

Benimle fiyat görüşmesine gelen bir müşterim yanında berberini de getirmiş.

Bir yandan fiyat görüşmesi yaparken birden berber kalkıp adamın saçlarını kesmeye başlıyor.

Ve diğer müşterilerimin dikkatini çekip rahatsız ediyor bu durum, ya da rahatsız etmiyor bunun önemi yok.

Öncelikle sorun "saç kesme eyleminin" yerinin benim iş yerimin olup olmaması.

Bu eylemin yeri ya berberdir ya da saçını kestiren kişinin evidir,işyeridir...vs.

Dolayısı ile bana ait olan (benim kontolümde olan) ve saç kesimi ile hiç alakası olmayan bir yerde saç kesilmesine müdahale etme hakkım var.

Adama "napıyon kardeşim çık dışarda kestir saçını,3 kuruş para kazancam diye kılınla tüyünle uğraşamam" diyebilirim.

Hatta o an o eyleme çok şaşırmamın etkisi ile adama bir tane çakabilirim napıyon lan saygısız diye.

Evet yaparım bunu,hatta ben çakınca bir de duvardan yer :)

Sonuç olarak eylemin yeri benim iş yerim değil.

Sevişmenin yerinin otobüs olmadığını biliyoruz.

Bir fantazi olabilir otobüste sevişmek,ama otobüs seferi genel olarak bu iş için yapılan birşey değil.

Adamın "Burası sevişme yeri değil" demesi %100 doğru,hakkaten değil yani yeri.

Tepki olarak tokat atmasına gelince o da kişiden kişiye değişebilecek bir tepki,ben olsam sadece uyarırdım belki.

Eylemi gerçekleştiren kişilerin bu tepkileri daha önceden düşünüp göze alması gerekiyor.

Bunda şöförün bi günahı yok.

Var ama az :)

Karun ne dese haklı :)

Sitelerde Paylaş

Otobuste sevismek nedir? Bu gencler en fazla ne yapmis olabilirler? Opusmuslerdir.

Bu mu butun problem? Ne otobus soforunu, ne de otobus soforunu hakli bulanlari anlayamiyorum.

Birisi, "sevisen ablan olsa ne yapardin demis". Baska biri oldugunda ne yapman gerekiyorsa onu. Yani israrla bakmamak, hic ilgilenmemek. Sen ablanin namusunun bekcisi degilsin.

Bir toplumun normlari, otobuste opusen bir cifte hosgoru gosteremeyecek duzeydeyse, o normlarda bir problem var demektir. Degismesi gereken budur.

Sitelerde Paylaş
bu tip ahlak şov yapanların genelde bilinç altında "ben yapamıyorum ama o yapıyo" hıncı vardır.

Hayır,sanmam.

Bence "mahallenin kızlarından birinin namusuna laf gelince kabaran mahalle delikanlısı"nın durumu ile aynı olabilir.

Aynı mı tam bilmiyorum ama benzeri birşey bence.

Senin söylediğin ile alakası yok.

Mesela o şöför 10 dk önce yolcu olarak başka bir otobüste aynı şeyi kendisi yapmış olsun yine 10 dk sonra başka birinin yaptığına şahit olunca aynı tepkiyi verir.

Farklı bi psikoloji bu biliyorum ama anlatamıyorum,Karun kesin anlatır onu bekleyelim bence bu mesele için.

Sitelerde Paylaş

Yolculardan birisi de kalkıp o otobüs şoförüne bir iki tokat çaksaymış keşke.Bir dolu otobüs insanın canı ona emanet giderken .Çocukların sarılmaları bir yerlerine batmış beyefendinin !

Otobüste o durumdan rahatsız olan kişiler yolcular olmalıydı ki bende bu gibi durumlardan rahatsızım.İnsanlar artık diğer insanlar yokmuş gibi davranmaya başladılar.Bu gibi yakınlaşmaları anne babalarının yanında yapabiliyormu bu gençler ?

Sanmıyorum.Ahlaksızlık örneği olmasa bile bizim toplumuzda saygı çerçevesinden taşan bir harekettir.Daha doğrusu Toplumumuzun ahlak sınırlarının dışında kalıyor.

Bir gün yine böyle bir durumla karşılacaşacağım ve bunu yapanlara madem bu kadar şeffasınız bakalaım ne zaman uluorta çişinizi yapacaksınız diye soracağım.Sokakta ne zaman işemeye başlayacağız o zaman bu tip şeyler de gözümüze batmayacak.Öyla ya ikiside ihtiyaç.Hatta işemek ve s.. mak daha çok ihtiyaç.

tarihinde ezberbozan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konuyu baştan sona okudum da toplumumuzda bazı şeyler gerçekten ters gidiyor.

Birisi işi teknolojinin insanlar üstündeki etkisine bağlamış, diğeri toplumdaki normların anormalliğine, diğeride ahlak bekçisi kesilmiş.

Şimdi metrobüste iki sevgilinin öpüşmesinde size gelicek zarar veya fayda nedir ? Hiç birşey yine hergün bindigin gibi binip inersin.

Tabi Türkiye toplumunda el ele bile tutuşturmayan bir toplumda öpüşen bir çift görünce bizim insanlarımızın içinde hemen bir şeyler doguyor acaba ne ?????

Kamera gerekli birşey sonucta toplu taşıma aracı ve o kadar insanın güvenliği söz konusudur.Burda asıl problem toplumun normlarıdır ve bunun sonucunda şoförün davranışıdır.

Kimse toplumun hepsi hırsızlık yapıyor diye hırsızlık yapmak zorunda degildir kimse topluma uymak zorunda degildir.

Herkes bireydir ve bireysel tercihleri dogrultusunda istediklerini yapabilirler.

Nedir bu insanlardaki topluma uyun felsefesi anlamıyorum.

Hadi doğa bize uymuyor biz doğaya uyuyoruz diyenleri duyuyor gibiyim şu anda.

Fakat burdaki toplum bilinçli ve yine bu toplum kurallarını yaratanlar biz yani insanlar.

İnsanlar kendi yarattıgı kuralların esiri olmamalıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...