Jump to content

---------Madde----------

Recommended Posts

Şuurdan madde değil de ruh sorumlu ise, maddi ilaçlarla şurunuzu nasıl kaybediyorsunuz?... Genel anestezi ruha verilen maddeler ile mi oluyor veya oksijensiz kalınca şuurunuz devam ediyor mu?... Eğer verilen ilaçlar sonrası aslında şuurunuzu kaybetmiyorsanız, olanları niçin hatırlamıyor ve anlatamıyorsunuz? Neticede asıl şuura sahip olan ruhunuz ilaçlardan etkilenmedi ki; beyniniz etkilendi sadece...

ruh benliktir,kimliktir kişinin özüdür.

ruh yani kişi,vücuda ilk girdiği andan itibaren vücutla beraber gelişir.

vücuda bağlı olduğundan vücuda uygulanan her şeyden etkilenir.

ölüm sadece beş duyunun kapanması yani ruhun vücuttan kopması sonrada ayrılmasıdır.

hatta beyin dahil vücut baştan aşağı hiç zarar görmediği halde insan ölebiliyor.yani kişi vücuttan ayrılıyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 167
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ruh benliktir,kimliktir kişinin özüdür.

ruh yani kişi,vücuda ilk girdiği andan itibaren vücutla beraber gelişir.

vücuda bağlı olduğundan vücuda uygulanan her şeyden etkilenir.

ölüm sadece beş duyunun kapanması yani ruhun vücuttan kopması sonrada ayrılmasıdır.

hatta beyin dahil vücut baştan aşağı hiç zarar görmediği halde insan ölebiliyor.yani kişi vücuttan ayrılıyor.

Burada masal kitabı yazmıyoruz rozalp... Ciddi katkılarınız varsa alalım...

Sitelerde Paylaş
Küp şeklinde bir binanın etrafında ateistler mi dönüp duruyor, taşı öpüyor ve şeytan taşlıyor Buket hanım?... İslamın pagan kökenleri çok açıktır... Kurban kesmek ve kan akıtmak, koyunları kınalayıp kurdela takmak bile pagan kökenli davranışlardır... "Koyunun iyisi ve sakat olmayanı" kavramı bile paganlardan gelir...

Pagan uygulamaların içinde insan kurban etmekte var. İslam bunu sona erdirmiştir Hz. İbrahim ile. İslam Hz. Ademden beri var. Kuran bunu anlatıyor. Saydığı ve kabul ettiği peygamberler ortada. İslam pagan anlayışı ve doğacı anlayışı yıkmıştır. Hemde defalarca. Çünkü insan döner döner buna döner. Ancak insan doğanın içindedir. Tümüyle doğal eylemlerden uzak olamaz. İslam bunlara bir düzen getirmiştir ve eylemleri Allah için yapmaya çağırmıştır. Böylelikle insanların anlayışlarını ve hayatlarını temizler. İnsan doğacı anlayışın içinde bilinç kirlenmesine ve sapmaya çok yatkındır. Ateizm doğacı anlayışı bir şekilde kabul etmek zorundadır. Çünkü maddeyi tek gerçek kabul eder. Böylelikle ateist düşüncede bilinç kirlenmesine çok yakın olur. Bu sebeple ateist düşüncenin toplumsal açmazları çok fazladır.

tarihinde BUKET tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Al işte ruhçu öğreti gene. İşte gene bu sebeple kafası karışmış birisi.

Bizim bölümde meşhur bir söz vardı(edebiyat okudum): Uydur el-lezine vel becere(becerebiliyorsan uydur).Şimdi aşama aşama üfürüklerine bakalım:

Arkadaşım İslama göre bu tür vahdet-i vücutçu yaklaşımlar olmaz. İslama göre Allah münezzehtir.

Bilmediğin şeye neden inanırsın orası ayrı bir konu; ancak, Tanrının sıfatlarından biri ''vücud-ı mutlak'' değil midir? İslam'a göre Tanrının mutlaklığın kendisi değil midir? Tanrızamandan ve mekandan münezzehtir; bu durumda tanrı bildiğin bilmediğin herşeyin toplamıdır, yani bilip bilmediğin herşey Tanrı'dan ibarettir. Aksini düşünüyorsan buna İslam'dan delil getirmelisin. Kuran ve hadislerden örnekler sunmalısın?

Yani Allahın varlığı yarattıklarından bağımsızdır. Allah yarattıklarını neye göre ve nasıl yaratmıştır bilinmez. Üstelik daha neler yaratmıştır oda bilinmez.

Bu da mesnetsiz bir düşüncedir; Tanrı mutlak bilginin kendisi ise, yarattıklarının bağımsız olduğu düşünülemez; bu tamamen sizin uydurmanız; zira Tanrı hem mutlak bilgi hem de mutlak varlıktır. Aksini düşünüyorsan örnek isteyeceğim yine?

Ebedi cennete gidenler bile Allahın zatını bilmeyecek. Buradakinden daha fazla anlayacaklar ama Zatı bilmeleri mümkün değil. Çünkü Allah yaratılanın kavrayamayacağı bir münezzehliktedir. Haşa kendinden birşeyler katıp katıştırıp yaratmamıştır.

Tanrının bilgisi dışında bir bilgi yoktur arkadaşım. Parçanın bütünün bilgisini bilmediği düşünülemez; zira parçayı bütünden ayıramazsın. Mutlak varlığuın dışında bir varlık kategorisi olmaz. Mutlak bilginin dışında da olmaz. Tanrının bilmediği bir bilgi ve varlık kategorisi düşünülemez, aksi halde bu Tanrı kavramıyla çelişirdi. Bunun anlamı; doğada olmayan malzemelerle yeni bir icat geliştirmendir ki beşeri koşullarda mümkün değildir; diyeceksin ki Tanrı yapabilir, elbette; ancak onun bilgisi Tanrıda zaten vardır. Hiçbir bilgi Tanrıdan azade değildir, hiçbir varlık da Tanrıdan azade değildir. Bunu kabul etmemeni anlıyorum; zira, kabul ettiğin anda tüm dinsel teolojinin yerle bir olacağının farkındasın. Aksini düşünüyorsan somut deliller sunmak zorundasın...

İslamda ol dedi oldu sözünü derin derin düşün. Hatta bu konuda oku ve anlayışını geliştirmeye çalış. Çünkü bu kısa bilgi çok derindir.

O dediğin üzerine sayfalar dolusu hatmetmiş birine bunu söylüyorsun; onu bilmesek bizi mezun etmezlerdi zaten :)O değil de sen Tanrının Kur'anda ettiği tonlarca yemini düşünsene, herşeye kadir bir yemin ediyor :)

Sitelerde Paylaş
Size lise biyoloji kitapları tavsiye ederim canın mahiyeti hakkında bilgi sahibi olmanız için... Bu arada "can" sadece insanda bulunmaz hatırlatırım; bakteride bile var...

Can ile canlılığı kastediyorsunuz. İslamda alemlerle canlılık açıklanmıştır. Ama insanın canı başkadır. Bu vurgulanır. Ancak fazla ayrıntı verilmiyor. Sanırım fazla ayrıntıya girse insan anlayamazdı. Aşkın bir durum söz konusu olmalı.

Sitelerde Paylaş
Pagan uygulamaların içinde insan kurban etmekte var. İslam bunu sona erdirmiştir Hz. İbrahim ile. İslam Hz. Ademden beri var. Kuran bunu anlatıyor. Saydığı ve kabul ettiği peygamberler ortada. İslam pagan anlayışı ve doğacı anlayışı yıkmıştır. Hemde defalarca. Çünkü insan döner döner buna döner. Ancak insan doğanın içindedir. Tümüyle doğal eylemlerden uzak olamaz. İslam bunlara bir düzen getirmiştir ve eylemleri Allah için yapmaya çağırmıştır. Böylelikle insanların anlayışlarını ve hayatlarını temizler. İnsan doğacı anlayışın içinde bilinç kirlenmesine ve sapmaya çok yatkındır. Ateizm doğacı anlayışı bir şekilde kabul etmek zorundadır. Çünkü maddeyi tek gerçek kabul eder. Böylelikle ateist düşüncede bilinç kirlenmesine çok yakın olur. Bu sebeple ateist düşüncenin toplumsal açmazları çok fazladır.

Benim bildiğim Maya, Aztek ve İnka dışında insan kurban etmek hemen hiç bilinmiyordu. Belki Paleponez adalarında..

İslam hemen hiç bir pagan uygulamayı kaldırmamıştır. Kendisi pagan uygulamanın ta kendisidir. İslam'da onlar devam etmiştir.

İslam'ın kız bebeklerin öldürülmesini yasakladığı iddiası doğru olsa bile bu yasak günümüzde bile uygulanmamaktadır.

Nedense bunu birçok kereler açıklamış olmama rağmen kendilerini Müslüman kabul eden ilkel bir çoğunluk anlamıyor veya anlamak istemiyor.

Müslüman ülkelerin birçoğunda, belki de hepsinde hamile kadınlar önce ultrasound'a maruz bırakılıyorlar ve karınlarında gelişmekte olan embroyo erkek değilse, düşük yaptırılıyorlar. İnfantisit denen bu durum Hindistan ve Pakistan'da çok yaygın.

İslam ilkel, bağdaz ve en temel ahlaksal değerlerden bile yoksun olan bir dindir.

Uzak durun bu dinden.

Aslında ben pagan genekelerine çoktan razıyım.

İslam onları bile yozlaştırmıştır.

Sitelerde Paylaş
Yıkmamış sadece ufak tefek değişiklikler yapmış o kadar... Neticede paganların içinden çıkan birisi tarafından ve yine paganlar için uydurulmuş bir din bu...

Putları kıran bir dinden bahsediyorsun ve hala pagan diyorsun. Farkında mısın? Putlar maddeden yapılır. Ateizmin maddeyi tek gerçek kabul etmesi ile putçuluğu tüm maddeye yaymasını napacaksın acaba? Sence ateizm bu hali ile pagan değil mi şimdi? Allahın madde ve putla alakası olmadığı ortada. Ama beğenmeyip sanrı diyorsunuz. Ne var ki maddenin komplike yapısını, canlılığı ve varolmamızın imkansızlığını açıklayamıyorsunuz. Raslantı komik oluyor. Bu bir açıklama olarak kabul edilemez.

Sitelerde Paylaş
Putları kıran bir dinden bahsediyorsun ve hala pagan diyorsun. Farkında mısın? Putlar maddeden yapılır. Ateizmin maddeyi tek gerçek kabul etmesi ile putçuluğu tüm maddeye yaymasını napacaksın acaba? Sence ateizm bu hali ile pagan değil mi şimdi? Allahın madde ve putla alakası olmadığı ortada. Ama beğenmeyip sanrı diyorsunuz. Ne var ki maddenin komplike yapısını, canlılığı ve varolmamızın imkansızlığını açıklayamıyorsunuz. Raslantı komik oluyor. Bu bir açıklama olarak kabul edilemez.

Pardon! Az önce buradan, tavan üzerine düşmesin diye duvara secde etme salaklığını gösteren bir ateist geçti mi acaba?

Sitelerde Paylaş
Benim bildiğim Maya, Aztek ve İnka dışında insan kurban etmek hemen hiç bilinmiyordu. Belki Paleponez adalarında..

İslam hemen hiç bir pagan uygulamayı kaldırmamıştır. Kendisi pagan uygulamanın ta kendisidir. İslam'da onlar devam etmiştir.

İslam'ın kız bebeklerin öldürülmesini yasakladığı iddiası doğru olsa bile bu yasak günümüzde bile uygulanmamaktadır.

Nedense bunu birçok kereler açıklamış olmama rağmen kendilerini Müslüman kabul eden ilkel bir çoğunluk anlamıyor veya anlamak istemiyor.

Müslüman ülkelerin birçoğunda, belki de hepsinde hamile kadınlar önce ultrasound'a maruz bırakılıyorlar ve karınlarında gelişmekte olan embroyo erkek değilse, düşük yaptırılıyorlar. İnfantisit denen bu durum Hindistan ve Pakistan'da çok yaygın.

İslam ilkel, bağdaz ve en temel ahlaksal değerlerden bile yoksun olan bir dindir.

Uzak durun bu dinden.

Aslında ben pagan genekelerine çoktan razıyım.

İslam onları bile yozlaştırmıştır.

Haci, ilkel anlayışa zorla yönlendirilmiş İslamı anlata anlata bitiremedin. Ne yapalım bozguncu insanlar hep var. Ama herşeye rağmen İslam en güzel halini Türklerde bulmuş ve korumuştur elden geldiğince. Ne mutlu bize.

Hem o kadar insan kurban eden toplum sayıyorsun hemde bunun sona ermiş olmasını hiç önemsemiyorsun. İyide bunu sona erdiren İslamdan başkası olamaz. Olay açık. Hz. İbrahimin getirdiği uygulama dünyada başarılı olmuştur. Bugün yapılan kız erkek çocuk rezilliği ise insanların sapkınlığı. Elbette yaptıklarından sorumlular.

Sitelerde Paylaş
Pardon! Az önce buradan, tavan üzerine düşmesin diye duvara secde etme salaklığını gösteren bir ateist geçti mi acaba?

Sevgili cakircali,

Konuyla alakası yok ama secde, boyun eğmek demektir...

Maddeye bir bak, nelere boyun eğiyor görebilirsin...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Ben İslam'ın putları kırdığına inanmıyorum.

Bunu şöyle ifade edebilirim.

İslam tarihi İslam'ın bize dayattığ gibi gerçekleşmemiştir.

Arap'ların ben putlara taptığından bile emin değilim.

Belki de öteden beri Allah'a tapan bir dinleri vardı Arap'ların.

Müşrikliğin gerçek doğası İslam efsanesi ile kaynaşmış ve yok olmuştur.

Yörede ortaya çıkan İslam Müşrik, Hristiyan ve Yahudi dinlerinin bir sentezidir.

Müşriklerin 360 putu olduğu iddiası ne kadar doğru bilmiyorum.

Üç putları olduğu bile kuşkulu ama kabul edilebilir.

Onlar Al-Lât Al-Uzzâ ve Manât dır.

Bunlar Kur'an'da bile geçer.

Diğer putlar hakkında bilinen hiç bir şey yoktur.

360 put olduğu bir efsanedir.

Bize anlatılan İslam masalına inanmayın arkadaşlar..

İslam Yahudilik gibi, kendi tarihini yozlaştırmış ve yok etmiştir.

İslam tarihi ile ilgili tek doğru bir haber yoktur.

Gerçekler sistematik olarak yok edilmişlerdir.

Sitelerde Paylaş

Yok geçmedi. :) Ama ölüp son bulacağım diye sevinen bir güruh geçti. :) Allah akıl fikir versin dedik içimizden. Sanki var olmaları şu an ateist anlayışa göre mümkünmüş gibi ölüp son bulacağız diyorlar. Ölüp son bulacaklarsa şu an var olmamaları gerekirdi. Ateizm şu haldeki varlığımıza açıklama getiremezliği ile zaten zordadır.

Sitelerde Paylaş
Haci, ilkel anlayışa zorla yönlendirilmiş İslamı anlata anlata bitiremedin. Ne yapalım bozguncu insanlar hep var. Ama herşeye rağmen İslam en güzel halini Türklerde bulmuş ve korumuştur elden geldiğince. Ne mutlu bize.

Hem o kadar insan kurban eden toplum sayıyorsun hemde bunun sona ermiş olmasını hiç önemsemiyorsun. İyide bunu sona erdiren İslamdan başkası olamaz. Olay açık. Hz. İbrahimin getirdiği uygulama dünyada başarılı olmuştur. Bugün yapılan kız erkek çocuk rezilliği ise insanların sapkınlığı. Elbette yaptıklarından sorumlular.

Benim yazımdan bu anlam mı çıkıyor?

Demek ben insan kurban etmeye son vermeyi hiç önemsemiyorum.

Size teşekkür mü etmem lazım acaba? Beni kanibal yapmadığınız için.

İslam sizi kurban ediyor ama siz bunun farkında değilsiniz..

Çok şanslısınız. İran, Suudi Arabistan ve Afganistan'la Pakistan gibi ülkelerin birinde yaşamadığınız için dua edin.

Artık nerede dua edersiniz bilmiyorum. Camide mi, Kilisede mi yoksa bir ateist tapınağında mı?

İbrahim yaşamamıştır ki bir yenilik getirsin..

Siz bir hayal aleminde yaşıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Ben İslam'ın putları kırdığına inanmıyorum.

Bunu şöyle ifade edebilirim.

İslam tarihi İslam'ın bize dayattığ gibi gerçekleşmemiştir.

Arap'ların ben putlara taptığından bile emin değilim.

Belki de öteden beri Allah'a tapan bir dinleri vardı Arap'ların.

Müşrikliğin gerçek doğası İslam efsanesi ile kaynaşmış ve yok olmuştur.

Yörede ortaya çıkan İslam Müşrik, Hristiyan ve Yahudi dinlerinin bir sentezidir.

Müşriklerin 360 putu olduğu iddiası ne kadar doğru bilmiyorum.

Üç putları olduğu bile kuşkulu ama kabul edilebilir.

Onlar Al-Lât Al-Uzzâ ve Manât dır.

Bunlar Kur'an'da bile geçer.

Diğer putlar hakkında bilinen hiç bir şey yoktur.

360 put olduğu bir efsanedir.

Bize anlatılan İslam masalına inanmayın arkadaşlar..

İslam Yahudilik gibi, kendi tarihini yozlaştırmış ve yok etmiştir.

İslam tarihi ile ilgili tek doğru bir haber yoktur.

Gerçekler sistematik olarak yok edilmişlerdir.

Forumu uzun zamandır bilir ve katılırım. Bunca zamandır ateistler bir İslam tarihi ve kökeni yazmayı başaramadı. Yazıyorlar ve getiriyorlar birşeyler ama tutarlılıktan yoksun. O kadar okudum mantıklı ve düzenli bir bilgiye ulaşamadım. İslam tarihini hala İslam kaynakları doğru düzgün anlatmayı başarıyor. Sizde yazında ikna edici birşeyler hah bak bu bizi düşündürdü diyelim. Ama yok.

Sitelerde Paylaş
can ayrı ruh ayrıdır.

can canlılık anlamındadır bitkilerdeki gibi mesela.

ama ruh farklıdır düşünen şuurlu varlığının farkında olan bir yöneticidir.

İşte bu tartışmalı bir konu. Kuran meallerinde ruh diye geçenlerin aslı can deniyor. Ruh tabiri Kuranda ayırca var ama Cebrail için kullanılıyor. İyice araştırmak gerekli. Yani arapçasından bilenlerin bakması lazım.

tarihinde BUKET tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Forumu uzun zamandır bilir ve katılırım. Bunca zamandır ateistler bir İslam tarihi ve kökeni yazmayı başaramadı. Yazıyorlar ve getiriyorlar birşeyler ama tutarlılıktan yoksun. O kadar okudum mantıklı ve düzenli bir bilgiye ulaşamadım. İslam tarihini hala İslam kaynakları doğru düzgün anlatmayı başarıyor. Sizde yazında ikna edici birşeyler hah bak bu bizi düşündürdü diyelim. Ama yok.

İslam ve Yahudi tarihleri artık yazılamaz.

Bizim bütün yapmamız gereken mevcut tarihi reddetmektir.

Bu dinler kendi tarihlerini ilahileştirmişler ve gerçekleri yozlaştırarak yok etmişlerdir.

Ateistler ne halt etsin.

Adamların her şeyi efsane..

Sitelerde Paylaş
Yıllar önce ilk duyduğum ve acaip gıcık olduğum şu saçma ateist argümanı yıkmanın zamanı geldi. Kısmet bugüneymiş. Bismillahirrahmanirrahim deyip başlıyorum.

Başlığı açan arkadaşımız Rozalp aslında anahtarı vermiş. Bir bilgisayarı işletim sistemi bizim kullanımımıza uygun hale getirir. Virüs bulaşırsa durum bellidir. Yada işletim sistemini bloke eden herhangibir teknik sebep bilgisayarı kullanmamızı engeller. Ama yazılım yine bizdedir ve onu yeniden işler hale bir şekilde getiririz. Hatta yazılım çökse yeniden yükleyebiliriz. Tabii bu bilgisayar için geçerli olan durum. İnsan içinde ilaç etkisini yitirince bilinç yeniden açılır. Daha etkili olanlarda kalıcı hasar yada ölüm meydana gelir. Ama biliyoruz ki insan zarar görebilen ve hatta ölen bir varlıktır. Bunun nesi maddenin tek gereçk olduğunun delili oluyor. İnsanın ürettiği yazılım bile yeniden yüklenebiliyor yada yeniden işletilir hale geliyor. Yazılımın varlığını bilmeyene bilgisayar mucize gibi birşey. Canlılığın arkasındakini bilmeyenede insan olmaması gereken bir varlık. Zaten bu sebeple ateistler insanın yani kendilerinin varlığını yadsır. Bir hata gözü ile bakar ve ölüp son bulacak der. Yani ateistler kendi varlıklarına yabancıdır. Aslında anlayışlarına göre imkansız olanı deneyimleyen varlıklardır ateistler. Tam bir paradoksal durum içindedirler. Sonrada böyle abuk argümanlarla ortaya çıkarlar. Verilen cevapları kabul etmez ve aynı türküyü söyler dururlar.

bilgisayara bulaşmış bir virüs harddiskini yakabilir. senin tabirinle bilgisayar ölür. insanlar da her gün uyur ve uyanır. hatta on binlercesi ameliyat olur ve uyanır. bunun böyle olmasının ya da olmamasının canlılığın arkasında bir bilinmeyen olması ya da olmaması ile ne lakası vardır ? bilinmeyenlerin var olması mı tanrıyı ispatlar ? ateist niye insanı ya da kendisini yadsısın ? bu buradan nasıl çıkar ? neye hata gözüyle bakıyoruz ? canlılığa mı ? insana mı ? dogma hata değildir de nedir ? sorgulamadan inanmanın nesi doğrudur ? buradaki paradoks nerededir ? hangi mantıklı cevaba karşı çıkılmış ? hangi mantıklı cevap verilmiş de görmezlikten gelinmiş ?

hangi ateist argümandır yıkılan ? abukluk ve saçmalık açıkça bu sözlerin her yerine serpilmişken, bu ne cür'et, bu ne soytarılıktır ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...