Jump to content

Recommended Posts

meme emmek illüzyon mudur?

Hoşuna gittiği için ''meme emdiğini'' zannetmen bir illüzyondur:)

Mesela genlerin işine yarasaydı afiyetle b.kunu yiyecektin:)

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yanlış:)Aslının yansıması değil...

Aslında ''göründüğü'' gibi olmayan şeye illüzyon denir.Gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur:)

Matrixzade Tyler efendi gelmiş... Yine yanılsama diyecek, iluzyon diyecek... Başlık en az 50 sayfa uzayacak... Kaçın, zamanınızı kurtarın!

Aşk neymiş, yukarıda linkini verdim. İluzyonla, yanılsama ile uğraşmak istemeyenler buyursun okusunlar.

Sitelerde Paylaş
hoş bişeydir aşk. ah bi aşık olabilsem. islam beynime öyle bir ş.çmış ki aşık bilem olamıyorum

Bak ne kötü söylüyorsun. Ben böyle lafları başka ateistlerdende duydum. Sorun İslamı terketmiş olmanız olmasın sakın. Maneviyatı red eden, duyguları hormondan ibaret gören sevgiyi aşkı nasıl hissetsin? Hem kapat kendini hem aşık olamıyorum de. Birde İslamı suçla. Yok artık. Ne alaka?

Ben aşık olabiliyorum mesela. Aman çok iyi birşey sanki. Bunun yanlışlığına kendini ikna etmek zorunda kalıyorsun. Sevginin olmadığı aşk sorunlu ve geçici olur. O kadar suçladığınız İslam bak ne doğrular ve derinlikler içeriyor. İçiniz katılaşmış uzaklaşmakla ama bunun doğru değerlendirmesini bile yapamayıp saçma sonuçlara varıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Matrixzade Tyler efendi gelmiş... Yine yanılsama diyecek, iluzyon diyecek... Başlık en az 50 sayfa uzayacak... Kaçın, zamanınızı kurtarın!

Aşk neymiş, yukarıda linkini verdim. İluzyonla, yanılsama ile uğraşmak istemeyenler buyursun okusunlar.

Aşk, Sevgi ve Cinsellik

http://bilgehanbengi.blogspot.com/2008/10/...-cinsellik.html

Seksin temeli gen alışverişidir. Bakteriler bile gen alışverişi (yani seks) yaparlar.

farklı birşey mi söyledik:)

Ateistlere göre, bilinçsiz genlerin kendilerini kopyalama adına geliştirdikleri illüzyondan başka bir açıklaması olamaz:)

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...mp;#entry305124

Sitelerde Paylaş
Bizde cinsellik zekamızın sayesinde başka bir şekil almıştır. Biz cinselliğe, karşı cinse düşkünlüğümüze anlamlar yüklemişiz.

Bilgehanbengi bloğunu okudum benim merak ettiğimin bir parçasıda bu zaten.İnsandan başka varlıklar neden böyle birşey yapmıyor.Eğer aşk sadece insanda varsa materyalizmde ateizmde çöker.Bunu sırf evrimle açıklamak biraz uçuk kaçar.

Sitelerde Paylaş
Bilgehanbengi bloğunu okudum benim merak ettiğimin bir parçasıda bu zaten.İnsandan başka varlıklar neden böyle birşey yapmıyor.

Eğer aşk sadece insanda varsa materyalizmde ateizmde çöker.Bunu sırf evrimle açıklamak biraz uçuk kaçar.

Verdiğim linki okumadın mı?:)

İnsan, herhangi bir başka primattan çok da farklı olmayan, bir başka türdür sadece. Çok övündüğümüz beynimiz kat kat yapıdadır (mecazi değil, fiziksel olarak); en altta bulunan, ve yüz milyonlarca yıl önceki atalarımızdan (sürüngenler) miras aldığımız (ve aynen koruduğumuz) sürüngen beynimiz; çok sosyal, insani, manevi bilmemne zannettiğimiz hareket, ilişki, davranışlarımızın neredeyse tamamını doğrudan etkiler. Yeni bulunduğumuz ortamı domine etmeye çalışırız.

Aşk, sevgi bilmemne zannettiğimiz şeylerin TAMAMI sürüngen beynimizin işidir. Hayati yeteneklerimizin tümü burada olur biter.

İnsan bir kertenkeleden daha soylu aşk yaşayamaz.

Bu görüş, ahlak tartışmasından çıkıp tüm hayat görüşünü içine alacak kadar derin bir görüştür.

Yaşamak için hayatı anlamamız gerekmiyor, hatta anlamamalıyız da.

Anlamaya başladığımızda ortaya çıkan gerçekler çok ürkütücü.

Hiçbir adaletin bulunmadığını acı içinde farkediyoruz.

Aslında olan bitenin basit bir numbers game olduğunu.

Aslında değer verilecek pek birşey olmadığını, istatistiği oluşturan küçük bir puzzle parçası olduğumuzu.

Esas oyun bambaşka bir düzeyde oynanıyor.

Dünya savaşında bir askerin botunun altında ezilen bir beceğin neler olup bittiğini anlayamaması gibi, biz de aslında hiçbirşeyi anlamıyoruz.

Bu sebeple de bu tip konularda ahkam kesmeyi bırakmalıyız.

Sitelerde Paylaş
Bilgehanbengi bloğunu okudum benim merak ettiğimin bir parçasıda bu zaten.İnsandan başka varlıklar neden böyle birşey yapmıyor.Eğer aşk sadece insanda varsa materyalizmde ateizmde çöker.Bunu sırf evrimle açıklamak biraz uçuk kaçar.

Ha şunu bileydin. Aferin kafa çalışmaya başladı. Şimdi sana bonobolardan örnek verirler. Yok insan gibi şöyle yapıyor böyle yapıyor diye. Oho hayvanlar dünyasında daha neler var. Ama hiçbiri asla ve kata insan gibi değildir. Ateistler yakıştırır sadece.

Mesela çarpıcı bir örnek. Erkek penguen dişinin bıraktığı yumurta donmasın diye aylarca onu ayaklarında taşır. Hemde aç bilaç . Hemde yumurtadan çıkan yavruya boğazında sakladığı yiyeceği verir. Şaşırtıcı değil mi? Bu kadar ağır bir disiplini bir hayvan nasıl gösteriyor? İnsan gösterebilir mi acaba bu kadarını? İşte onlar hayvan. Yaptıklarını içgüdüleri ile yapıyorlar. Bu çok açık.

Sitelerde Paylaş
Bak ne kötü söylüyorsun. Ben böyle lafları başka ateistlerdende duydum. Sorun İslamı terketmiş olmanız olmasın sakın. Maneviyatı red eden, duyguları hormondan ibaret gören sevgiyi aşkı nasıl hissetsin? Hem kapat kendini hem aşık olamıyorum de. Birde İslamı suçla. Yok artık. Ne alaka?

Ben aşık olabiliyorum mesela. Aman çok iyi birşey sanki. Bunun yanlışlığına kendini ikna etmek zorunda kalıyorsun. Sevginin olmadığı aşk sorunlu ve geçici olur. O kadar suçladığınız İslam bak ne doğrular ve derinlikler içeriyor. İçiniz katılaşmış uzaklaşmakla ama bunun doğru değerlendirmesini bile yapamayıp saçma sonuçlara varıyorsunuz.

öyle deme. şuan aşık olmaya daha meyilliyim.

müslümanlara göre çok sadık biri olacağım kesin.

ev arkadaşlarımın ikisi müslüman.

abartmıyorum her ay farklı bir bayan geliyor eve. üstelik her ikisi için geçerli bu. hatta övünüyorlar bununla. ne kadar vefalılar değil mi?

üstelik aşkın en derunu halini yaşadıklarından şüphem yok:)

oysa bir de bana bak. bir tane olsun hep devam etsin istiyorum. o yüzden uzaktan izliyorum uzun süre. tam emin olmayı bekliyorum. tabi, böyle olunca sizin müslümanlar hemen devreye girip koşar adım alıp gidiyorlar önümüzdeki bayanları. bize de ağzımızı açıp izlemek kalıyor. onlar için ciddi bir ilişki önemli değil. olmazsa sallarsın nasıl olsa.

yaptığım şeyin doğru olup olmadığını bilmiyorum. ama ben böyleyim. müslümanlar gibi hızlı değilim. tabi dört tane alacak biriyle bir tane alacak kişi arasında hız olarak önemli bir fark olmalıdır:) müslümanların telaşını anlayabiliyorum.

hele sayının övünç kaynağı yapıldığı bir müslüman ortamda benim gibi müslüman olmayan bir garibanın kendine eş olarak doğru birini bulması epey zaman alacaktır.

Sitelerde Paylaş
Hoşuna gittiği için ''meme emdiğini'' zannetmen bir illüzyondur:)

Mesela genlerin işine yarasaydı afiyetle b.kunu yiyecektin:)

sanki dünyaya kendi isteğinle gelmiş gibi konuşuyorsun. sana sorulmadan getirildiğin bir ortamda kontrolün senin elinde olmaması neden garip geliyor ki! olması daha makul olan bu değil mi?

tarihinde keyy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sanki dünyaya kendi isteğinle gelmiş gibi konuşuyorsun. sana sorulmadan getirildiğin bir ortamda kontrolün senin elinde olmaması sana neden garip geliyor ki!

Bana garip gelen tek şey,tanrıya inanmayıp herşeyi bilinçsiz maddeye indirgedikten sonra yaşamın illüzyon olduğunu bir ateistin kabullenememesi:)

Sitelerde Paylaş
Verdiğim linki okumadın mı?:)

Okuyorum.

Yalnız ben sevgiden değil aşktan bahsediyorum.Sadecede karşı cinse veya hemcinsine duyulan cinsel istekten değil bütün olarak aşktan.İnsanı diğer varlıklardan ayıran şeyden

Sitelerde Paylaş
Bana garip gelen tek şey,tanrıya inanmayıp herşeyi bilinçsiz maddeye indirgedikten sonra yaşamın illüzyon olduğunu bir ateistin kabullenememesi:)

hayatın kontrolü bizim elimizde değil. bunu basit olarak şöyle düşünebiliriz. doğmak elimizde değil. ölmek de.

bu açık bir gerçek. bunu nasıl inkar eder kılıf uydururuz. kontrol bizde değil işte. ne yapalım. oturup ağlamanın kime ne yararı var?

herşeyin birşeylere indirgenmesi hayatı illizyon yapmaz. çünkü herşeyin temeli tekse ortada illizyon diye birşey olamaz. illizyondan söz etmek müslümanların işidir ki dinler tamamen illüzyondur.

Sitelerde Paylaş
hayatın kontrolü bizim elimizde değil. bunu basit olarak şöyle düşünebiliriz. doğmak elimizde değil. ölmek de.

bu açık bir gerçek. bunu nasıl inkar eder kılıf uydururuz. kontrol bizde değil işte. ne yapalım. oturup ağlamanın kime ne yararı var?

herşeyin birşeylere indirgenmesi hayatı illizyon yapmaz. çünkü herşeyin temeli tekse ortada illizyon diye birşey olamaz. illizyondan söz etmek müslümanların işidir ki dinler tamamen illüzyondur.

Doğmak ve ölmenin yanısıra ikisi arasındakilerde bile kontrol sahibi değilsin:)

Bak,bilincin bile illüzyon olduğunu,gerçekte yerçekimine bağlı olarak düşmek zorunda olan bir taştan farkımız olmadığını kabullenen ateistlere:)

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...80&start=80

Dinler ne kadar illüzyonsa,ateistlerin hayatlarının anlamları olarak uydurdukları aşk meşk bilumum olgularda o kadar illüzyon yani:)

Sitelerde Paylaş

Oldum olası şu bilimsel bilgi ve tanımdan haberi olmayan insanlarla "aşk" hakkında tartışmaktan hiç haz etmem. Müslonun teki çıkar gelir; "Peki maneviyat ve ruh yoksa o zaman aşk nedir?" der ve suratını kolezyumdan galibiyetle çıkan gladyatör mimiklerine bürür.

Hiç üşenmeden açıklarsın "Aşk şu şudur... Vücuttaki reaksiyonu şöyledir. Evrimsel temeli böyledir. Hayvanlarda benzer bir şekilde şöyle şöyle olur" diye... Hemde saatlerce...

Sonra müslo çıkar "Ama benim dediğim aşk o deil ki. Senin dediğin cinsellik. Mesela annenin çocuğuna şevkatide aşktır." der ve hemen kontraatağa çıkmış takım gibi bu sefer hedefi on ikiden vurduğunu zanneder.

Sen yine üşenmezsin açıklarsın. "İşte ebeveyn-çocuk ilişkilerinde şöyle şöyle reaksiyonlar olur. Anneler şu yüzden daha korumacıdır. babalar böledir. Çocuklar annelerine şöledir. Bebek böledir. Doğada şöyledir." diye nefes tüketirsin.

Ama sonra beklenmedik bir şey olur yine. Müslo olaya bambaşka çağrışımlar getirir. ve şöyle der "Ama aşk kavramını böyle sınırlayamayız. Aşk her yerdedir. O içimizdedir. Doğadadır. Hedededir, hödödedir."

İşte bu noktada benim kayış atıyor. Yerinden kalkıp kafatasımın duvarlarına vurmaya başlıyor kendini. Ne merem şeymiş ulan bu aşk? Daha nedir ne değildirini tanımlayamadan neyi soruyosun bana? Aşk nedir onu bi çöz kafanda sonra gel bana sor bende elimden geldiğince açıklayayım. Ama yok şar kurnazlığı hiç bitmiyor.

Bir şeyi, hele hele bilimsel temelde öğrenmek istiyorsan kavramları netleştireceksin. "Aşk"tan kastın nedir anlaşılacak. Din konseptini eğip büküp tartışılmaz hale getirmek, soyutlaştırmak ne ise, bu aşk kavramınında çoğu insan için bundan bir farkı yok.

Öncelikle "aşk" nedir onu iyice bi tanımlamak lazım.

Son olarak koyu cümlede ki aşk yazan kısımları allah ile revize edelim.

"Ama Allah kavramını böyle sınırlayamayız. Allah her yerdedir. O içimizdedir. Doğadadır. Hedededir, hödödedir"

Bence cuk oturdu.

tarihinde CherokeKd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Okuyorum.

Yalnız ben sevgiden değil aşktan bahsediyorum.Sadecede karşı cinse veya hemcinsine duyulan cinsel istekten değil bütün olarak aşktan.İnsanı diğer varlıklardan ayıran şeyden

Cinsellik için gerekli hormonların alınsa, aşık olabileceğini mi zannediyorsun:)

Sitelerde Paylaş
Cinsellik için gerekli hormonların alınsa, aşık olabileceğini mi zannediyorsun:)

Bilmem keşke forumda bir aseksüel olsaydıda açıklasaydı.Tabi bu sadece cinsel aşkla ilgili açıklama olurdu.Ya siz hiç bir ağaca, bir kuşa, bir düşünceye, bir hayele, bir memlekete vs. aşık olmadınızmı bunu diğer canlılar yapıyormu.

Sitelerde Paylaş

İşte ebeveyn-çocuk ilişkilerinde şöyle şöyle reaksiyonlar olur. Anneler şu yüzden daha korumacıdır. babalar böledir. Çocuklar annelerine şöledir. Bebek böledir. Doğada şöyledir."

Ya üvey çocuğun ebveynlerine duyduğu ilgi o nedir.Hadi annemiz babamız bizi hormonal nedenlerden dolayı seviyor.Bu hormonlarda arıza olanlarda sevmiyor.Ya üvey çocuklar, bu sevgide hormonların rolü değilde irade söz konusu olmasın

Sitelerde Paylaş
Dinler ne kadar illüzyonsa,ateistlerin hayatlarının anlamları olarak uydurdukları aşk meşk bilumum olgularda o kadar illüzyon yani:)

bak işte bunda yanılıyorsun. dinler herşeyi olağanüstü güçlere atferderken bizler elimizdekiyle yetinmeyi tercih ederiz. g.tümüzü tombala çuvalı gibi karıştırıp acaba içimize su serpecek bir şeyler çıkar mı demiyoruz. var olanı anlamaya çalışıyoruz. gördüğümüzü söylüyoruz. var olan, gerçek olan şey niçin illüzyon oluyormuş. söylediklerimizin aksini gösterecek en ufak bilgiyi dikkatle anlamaya çalışıyor ve bildiklerimizi silip silmeme konusunda mini testler yapıyoruz. başka ne tür bir seçeneğin var ki sunabileceğin? buyur söyle. ne yapalım. pollyannacılık daha mı çekici geliyor sana?

Sitelerde Paylaş

Sen ateist misin? Neden ateist oldun? Öykünü bir anlatır mısın?

Neyse, geçelim...

Demişsin ki; "Eğer aşk sadece insanda varsa materyalizmde ateizmde çöker.Bunu sırf evrimle açıklamak biraz uçuk kaçar."

Aşkı şimdilik bir kenara bırakalım...

Şunları düşünelim...

- İnsandan başka dik yürüyen var mı?

- İnsandan başka konuşan var mı?

- İnsan kadar beyin kabuğu olan var mı?

Daha sayayım mı?

Bunlar ateizmi çökertmiyor da aşk mı çökertecek?

Kaldı ki aşk sadece insanda yok... Hayvanlarda sadece cinsel dürtü var sanılır ama işin aslı öyle değil. Özellikle memelilerde aile, kabile ve tür içi yakınlaşmalar vardır. Ne de olsa biz de olduğu kadar onlarda da limbik sistem var. Gelişmiş sinir sistemine sahip hayvanlarda eş seçimi rastgele değildir. Onların da tercihleri, beğenileri var...

Peki bizde farklı olan ne?

Bizim kültürümüz çok çok daha gelişmiş. Biz evrimsel olarak aile kurmaya programlıyız, aile kurmadan bugüne bu şekilde gelemezdik. Zira bizim üreme döngümüz çok uzun ve bir batında doğan yavru sayımız çok az. Bizim yavrularımızın üreme başarısı (RS: reproductive success) eğitim ile artıyor. Eğitim deyince aklınıza ilk-orta-lise gelmesin... Eğitimden kastım insan geleneğinin, kültürünün aktarılmasıdır. İnsanda kognitif yeteneğin evrilmesinde itici güç budur. Yani biz beynimizi en iyi şekilde kullanmayı strateji olarak benimsemişiz.

Şöyle birşey yapabilirsin... Hiç konuşmadan, en ufak terbiye vermeden çocuklar yetiştirisin. İnsan davranışı öğrenmeden büyürler. Sonra bunlar 15-20 yaşına geldiğinde bunları kendi başlarına izole bir adaya bırakırsın... Bunlar çiftleşirler... Bunların yavruları olur, kendilerinden yüzbinlerce yılın insan geleneği olmadığı için yavrularına da aktaramazlar... Yavruları da insan davranışı sergilemezler... Al sana şempanze kolonisi... Bunların evrimleri bizimkinden farklı bir yöne gidebilir. Örneğin kaba güç önem kazanabilir. Daha iri olanların RS değerleri yükselir, zamanla bu kabilenin soyu evrimleşir, goril gibi bişey olurlar.

Şimdi bu kabilede aşkı düşün... Daha ilk safhalar da bile bizim aşk anlaşımıza benzemeyecektir.

Neden?

Onlar aşkı öğrenmediler de ondan... Genleri aynı ama kültürleri farklı... Aşk şarkıları, şiirleri yok onları... Aşk masalları dinlemediler... Leyla ile Mecnun dinlemediler onlar... Aşkın yakıcılığın felan bilmedikleri için aşk seni yaktığı gibi bunları yakmaz... Belki yakınlık, ilgi olur ama çiftleşmek birinci amaçlarıdır.

Flynn etkisi başlığında anlattığım vahşi çocukları düşün... Bunlardan bir tanesi köpekler arasında büyümüştü hatırlarsan (başlığı okuduysan). Bu çocuk diğer çocukların üzerine atlayıp tıpkı bir köpek gibi çiftleşmeye çalışıyormuş... Umarım bu sana bir ipucu verir.

Bilgehan

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...