Jump to content

İnsan ne zaman öleceğini bilebilir?

Recommended Posts

"İnsanın ne zaman öleceğini Allah'tan başkası bilmez" doktrini ve kuralı da havada kalıyor yani..

Hür irade benim, istersem kendimi serin sulara bırakabilirim. Kafama bir kurşun sıkabilirim. Ve ya kendimi benzin döküp yakabilirim. Üstelik her an..

Bir de şöyle birşey var: Ya bir tarih koysam.

Örneğin 24 mayıs 2026

Eğer başıma herhangi birşey gelmezse ve hedeflediğim tarihe kadar yaşarsam 24 mayıs 2026'da hayatıma son versem. Bunun öncesinde şu açıklama % 100 doğru ve geçerli olmaz mı: Ben en geç 24 mayıs 2026 tarihine kadar öleceğim.

Yani ne kadar yaşayacağıma önceden karar verebiliyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"İnsanın ne zaman öleceğini Allah'tan başkası bilmez" doktrini ve kuralı da havada kalıyor yani..

Hür irade benim, istersem kendimi serin sulara bırakabilirim. Kafama bir kurşun sıkabilirim. Ve ya kendimi benzin döküp yakabilirim. Üstelik her an..

Örneğin 24 mayıs 2026

Eğer başıma herhangi birşey gelmezse ve hedeflediğim tarihe kadar yaşarsam 24 mayıs 2026'da hayatıma son versem. Bunun öncesinde şu açıklama % 100 doğru ve geçerli olmaz mı: Ben en geç 24 mayıs 2026 tarihine kadar öleceğim.

O dilemedikçe ölemezsin. Yapabilirim diyorsun da yapamazsın işte :)

Sitelerde Paylaş

Örneğin 24 mayıs 2026

Atla bakalım o zaman. Bir test edelim.

Sitelerde Paylaş
Can çekişirken seni biri kurtarır ölmezsen şişersin Sir.

Eğer böyle birşeye karar verirsem başarısız olacak kadar aptalca bir plan yapmam. Şimdiye kadar ki intihar girişimlerinde başarısız kaç kişi gördünüz? 100 milyonda bir belki. Ama ikinci ve ya üçüncü denemesinde başarısız olan kimse görmedim ben. Konu zaten bu değil.

Bir tarih koyup bir ölüm tasarlayabiliyoruz. Hatta başkalarının ne zaman öleceğine dairde bilgilerimiz mevcut. Bu konuda deneyimli birçok subay ve ya gangster var.

Sitelerde Paylaş
Şimdiye kadar ki intihar girişimlerinde başarısız kaç kişi gördünüz?

2 kişi gördüm.

Konu zaten bu değil.

Aslında esas konu olmasa da ben kurcalayayım dedim.

Bir tarih koyup bir ölüm tasarlayabiliyoruz. Hatta başkalarının ne zaman öleceğine dairde bilgilerimiz mevcut. Bu konuda deneyimli birçok subay ve ya gangster var.

Evet öldürme girişimi mevcut ama ölmeyedebilir bu ihtimal var hep.

Sitelerde Paylaş
Kendini öldürdü ve tanrı da hiçbir şekilde engel olma girişiminde bulunmadı. Eğer tanrı bunu daha önce biliyordu ise intihar eden bu şahısta biliyordu.

EEE niye öldürdü? Senin dediğin gibi mi yaptı? Yani bakın tanrı yok ben özgür irademle kendimi öldürüyorum gibisindenmi davrandı? Yoksa sorunları vs. var mıydı?

Sitelerde Paylaş
EEE niye öldürdü? Senin dediğin gibi mi yaptı? Yani bakın tanrı yok ben özgür irademle kendimi öldürüyorum gibisindenmi davrandı? Yoksa sorunları vs. var mıydı?

Bir insanın neden kendini ve ya başkasını öldürdüğü şuan için bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren şey insanın ne zaman öleceğinin bilgisinin iddia ettiğiniz gibi yalnızca tanrıya ait olmaması.

Sitelerde Paylaş
Bir insanın neden kendini ve ya başkasını öldürdüğü şuan için bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren şey insanın ne zaman öleceğinin bilgisinin iddia ettiğiniz gibi yalnızca tanrıya ait olmaması.

Yok öyle yağma işte. Herkes belirli bir sebeple ölümü tadar. Oda içinde yaşadığı bir takım olaylardan ötürü kendini öldürmüş. Allah'ın iradesi dışında bir olay değil bu...

Sitelerde Paylaş

Kişiler aynı anda intihar etseler bile aynı anda ölmezler. Sen sadece tahmin edebilirsin. Kesin bir şey konuşamazsın

Sitelerde Paylaş

Ölmeme ihtimalinde var, Sir :)

Örneğin; GS - BJK maçı 5-0 devam ediyor ve 90. dk.. Ben de diyorum ki, ''GS, BJK'yi yenecektir'' ve daha sonra, ''Bunu bilmem, benim geleceği bildiğimi gösterir'' diyorum..

Evet çok çok büyük bir ihtimalle, yenecektir ama yenememe ihtimali de vardır.. (Yani senin geleceği bilememe ihtimalin var)

Senin verdiğin tarihte ölmeme ihtimalin olduğu gibi..

Bu yüzden Kuran'da geçen ''İnsanın ne zaman öleceğini Allah'tan başkası bilmez'' sözünü, bu şekilde yanlışlayamazsın. (Çünkü senin, bilememe ihtimalin her zaman var ama Kuran'a göre Allah'ın hiçbir zaman yok)

Sitelerde Paylaş
Kendini öldürdü ve tanrı da hiçbir şekilde engel olma girişiminde bulunmadı. Eğer tanrı bunu daha önce biliyordu ise intihar eden bu şahısta biliyordu.

Madeni parayı havaya atmadan önce tura geleceğini söylüyorum...ve attıktan sonra tura geliyor.

Demekki atmadan önce tura geleceğini-yazı gelemeyeceğini bilebiliyorum:)

Sitelerde Paylaş

Örneğin; GS - BJK maçı 5-0 devam ediyor ve 90. dk.. Ben de diyorum ki, ''GS, BJK'yi yenecektir'' ve daha sonra, ''Bunu bilmem, benim geleceği bildiğimi gösterir'' diyorum..

Evet çok çok büyük bir ihtimalle, yenecektir ama yenememe ihtimali de vardır.. (Yani senin geleceği bilememe ihtimalin var)

Bu yüzden Kuran'da geçen ''İnsanın ne zaman öleceğini Allah'tan başkası bilmez'' sözünü, bu şekilde yanlışlayamazsın. (Çünkü senin, bilememe ihtimalin her zaman var ama Kuran'a göre Allah'ın hiçbir zaman yok)

Gözlerime inanmıyorum inanamıyorum :D

İlk defa bir ateist objektif olarak olaya bakarak bizi savundu çok ilginç :D

Sitelerde Paylaş
Yok öyle yağma işte. Herkes belirli bir sebeple ölümü tadar. Oda içinde yaşadığı bir takım olaylardan ötürü kendini öldürmüş. Allah'ın iradesi dışında bir olay değil bu...

Bir insan sorunları dolayısıyla intihar edebilir ve ya dediğin gibi tanrının yokluğunu ispat etmek için. Ama her iki ihtimalde de öleceği zamanın bilincinde. Kurt Cobain intiharından önce, yani ölümünden önce mektup yazıyor. Aynı Hz. Muhammed'in veda hutbesi vermesi gibi..

Sitelerde Paylaş

Ama kuranda ve ya islam inancında geçen doktrin bu değil.

Tanrı ne diyor:

Kurt Cobain'in ne zaman öleceğini ancak ben bilirim.!

Sonra Kurt Cobain intihara karar veriyor. Öleceğinin bilincinde... Ve kendini tasarladığı tarihte de öldürüyor.

O halde tanrının "ancak ben bilirim" iddia'sı da yanlışlanmış oluyor. Ben bunu geleceği bilme ile ilişkilendirmiyorum.

Sitelerde Paylaş
O halde tanrının "ancak ben bilirim" iddia'sı da yanlışlanmış oluyor. Ben bunu geleceği bilme ile ilişkilendirmiyorum.

Sen intihara karar verdiğin tarihten önce biliyor değilsin.İntiharı planlayarak öyle bir plan yapıyorsun.Ama bu planın senin öleceğini tanrının daha önce bildiği gerçeğini değiştirmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...