Jump to content

MADDİ VE TUTARLI OLAN TANRI OLMAZ

Recommended Posts

Çünkü herşey tasarlanmış ise tasarlanmış olmanın hiç bir anlamı olmayacaktı sözü karşısında dondum kaldım. Bu nedir? Bu kadar garabet bir mantık üzerinden saçma cümleler kurmasan diyorum. Akla zarar çünkü.

Tasarımı savunduğum yok ayrıca. İslamın akıllı tasarıma falan ihtiyacı yoktur. Hristiyan yaratılışçıların sözüdür akıllı tasarım.

Canlılığı açıklayamayan ve cansızdan canlı oluştuğunu iddia edip ortaya hiç bir mantıklı bilgi koyamayan birisi için fazla iddialısın. Hepiniz öylesiniz ya neyse. Sizin laf ola beri gele hikayelerinizi millet yemiyor işte.

Senin kafanın basmadığı için sana mantıksız.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 129
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı isterse kendini sınırlı yapabilir mi?

Ateist sorular hep böyledir. Olmayacak şeyleri Tanrı yapabilirmi diye sorarlar. Tanrı dediğin zaman bir iradeden söz ediyorsun. İrade sahibi olan sınırsızken sınırlı olmayı neden istesin diyeceğim bu söz bile anlamsız olacak. Bak işte sınırlı varlıklar yaratmış. Ama onları bile sonsuz yaratmış. Tanrının yarattıkları olan bizler kendi varoluş sırlarımızı bile bilmezken Tanrıyı hiç bilemeyiz. Varoluş sırlarımızı bilsek bu kadar tartışmazdık herhalde.

Sitelerde Paylaş
Ateist sorular hep böyledir. Olmayacak şeyleri Tanrı yapabilirmi diye sorarlar. Tanrı dediğin zaman bir iradeden söz ediyorsun. İrade sahibi olan sınırsızken sınırlı olmayı neden istesin diyeceğim bu söz bile anlamsız olacak. Bak işte sınırlı varlıklar yaratmış. Ama onları bile sonsuz yaratmış. Tanrının yarattıkları olan bizler kendi varoluş sırlarımızı bile bilmezken Tanrıyı hiç bilemeyiz. Varoluş sırlarımızı bilsek bu kadar tartışmazdık herhalde.

Neyi tartışacağız ki? Sen son noktayı koymuşsun. Soru soruyoruz, "Benim aklım ermez, akılla mantıkla bir yere varamayız diyorsun". Babaannem de böyle derdi...

tarihinde delibekir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Neyi tartışacağız ki? Sen son noktayı koymuşsun. Soru soruyoruz, "Bizim aklımız ermez, akılla mantıkla bir yere varamayız diyorsun". Babaannem de böyle derdi...

Babaannen bilgisizce derdi. Biz bugün din, bilim ve felsefe okuyarak bunları söylüyoruz. Her insan Tanrı ile ilgili düşünür ve kendince bir sonuca varır. Şimdi benim bir sonuca varmak için felsefe, ilahiyat ve belli başlı bilim dallarının fakültelerinde okumam gerekmiyor. Çünkü bu imkansız. İnsanlar bu konuların uzmanlarından yararlanarak bilgiye dayalı bir sonuca varabilirler. Tabii herkesin kendi vardığı sonuç olacaktır bu. Ancak bence bu bilgilerin getirdiği sonuçlarda öyle sadece felsefik diye değerlendirilebilecek gibi değildir. Tek taraflı bilgilenerek ha bire ahkam kesiyorsunuz. Ama iş öyle değil. Git karbonu araştır. Canlılığı oluşturan karbonun nasıl normal şartlarda kullanımı olamayacağını anla. Karbon adeta müdahale ile canlılığın temel yapı taşı olmuştur. Bunun gibi daha neler var neler. Normal şartlara uymayan durumlar nasıl oluşmuş peki? Üstelik bunları bilim insanlarının araştırmaları ortaya koyuyor. Ha birde başka bilim insanları var. Onlarda çıkıyor yok öyle birşey diyor. İyide işin içine kişisel görüş girince böyle olur tabii. İnançlı yada inançsız bilim insanı olmak fark yaratıyor. Ama şu bir gerçek ki bilim birşeyi söylüyorsa ona karşı çıkan bir başka bilim insanı kanıtını ortaya koymalı. Sadece laf ve görüş olmaz. Yok öyle birşey. Nasıl yok anlat o zaman. Efendim çok karışık o işler anlamazsınız falan. Olmuyor ama böyle. Anlatanlar nasıl anlatıyor ya.

Sitelerde Paylaş
Babaannen bilgisizce derdi. Biz bugün din, bilim ve felsefe okuyarak bunları söylüyoruz. Her insan Tanrı ile ilgili düşünür ve kendince bir sonuca varır. Şimdi benim bir sonuca varmak için felsefe, ilahiyat ve belli başlı bilim dallarının fakültelerinde okumam gerekmiyor. Çünkü bu imkansız. İnsanlar bu konuların uzmanlarından yararlanarak bilgiye dayalı bir sonuca varabilirler. Tabii herkesin kendi vardığı sonuç olacaktır bu. Ancak bence bu bilgilerin getirdiği sonuçlarda öyle sadece felsefik diye değerlendirilebilecek gibi değildir. Tek taraflı bilgilenerek ha bire ahkam kesiyorsunuz. Ama iş öyle değil. Git karbonu araştır. Canlılığı oluşturan karbonun nasıl normal şartlarda kullanımı olamayacağını anla. Karbon adeta müdahale ile canlılığın temel yapı taşı olmuştur. Bunun gibi daha neler var neler. Normal şartlara uymayan durumlar nasıl oluşmuş peki? Üstelik bunları bilim insanlarının araştırmaları ortaya koyuyor. Ha birde başka bilim insanları var. Onlarda çıkıyor yok öyle birşey diyor. İyide işin içine kişisel görüş girince böyle olur tabii. İnançlı yada inançsız bilim insanı olmak fark yaratıyor. Ama şu bir gerçek ki bilim birşeyi söylüyorsa ona karşı çıkan bir başka bilim insanı kanıtını ortaya koymalı. Sadece laf ve görüş olmaz. Yok öyle birşey. Nasıl yok anlat o zaman. Efendim çok karışık o işler anlamazsınız falan. Olmuyor ama böyle. Anlatanlar nasıl anlatıyor ya.

Neden bahsediyorsun sen yavvv.. Kulaktan kulağa oynar gibi. Nerden başlamışsın nereye gelmişsin. Kelime salatası olmuş. Sen soruya cevap vermeyi bir denesene.

Sitelerde Paylaş
Neden bahsediyorsun sen yavvv.. Kulaktan kulağa oynar gibi. Nerden başlamışsın nereye gelmişsin. Kelime salatası olmuş. Sen soruya cevap vermeyi bir denesene.

Sizin sorununuz bu işte. O kadar analitik düşünüyorsunuz ki bütüncül yaklaşımları anlayamıyorsunuz. Gerçi analitik yaklaşımlarda da bizim sorunumuz yok. Akıl mantık kullanmak deyince akla ne gelir? Bilgi değil mi? Bilgi olmadan akıl mantık yürütmek sağlıklı olmaz. Felsefe bileceksinki mantığını daha iyi kullanabilesin. Gerçi Tanrı anlayışı felsefeyi aşar ama bunu sağlıklı bir şekilde anlayabilmek içinde felsefe bilmek gerekir. Bilimle ilgili bilgileri anlayacak kadar temel bilgin olacak ki anlatılanları anlayacaksın. Ben aklımla mantığımla bilgileri ve fikirleri değerlendiriyorum. Buradan Tanrının olması gerektiği sonucuna varıyorum. Olmaması açıklanabilir bir durum değil esas. Tanrının olmaması durumuna göre evreni ve bizleri siz açıklayabiliyormuşsunuz gibi konuşuyorsunuz. Bu nasıl iştir acaba? Neyi açıkladınız? İkna edici ne var ortada? Her tarafı dökülen bir görüş sadece. Babaannen bilmeden konuşuyordu. Biz ise bugün bilerek konuşuyoruz. Bilmem anlatabildim mi?

tarihinde BUKET tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı fikriyle ilgili bir-iki sorunum var.

Tanrı neden irade sahibi? İradeye ihtiyacı mı var?

Birşeyleri açıklaması için tutarlı olması gerekir.

Tutarlı ise neyi açıklıyor? Tutarlı değilse neden var diyorsunuz?

Aslında bütün bu tanrı tartışması saçma. Tartışmayı açan dinini ilan ederek çoktan soyut bir tanrı modelini reddetti.

Sitelerde Paylaş
Buket,

utanmaz pislik biri senin hakkında çok fena bir başlık açmış tavanarasında uyarayım dedim böyle şeyleri hiç sevmem

adi şerefsizi şikayet et atsınlar forumdan artık bukadar da olmaz burası kişileri rencide etme yeri değil ne olursa olsun

Sazan gibi atlayayım diye mi yapıyorsun Sazan? Baktım yok öyle birşey. Dalga mı geçiyorsun? Varsa linkini ver.

Sitelerde Paylaş
Sizin sorununuz bu işte. O kadar analitik düşünüyorsunuz ki bütüncül yaklaşımları anlayamıyorsunuz. Gerçi analitik yaklaşımlarda da bizim sorunumuz yok. Akıl mantık kullanmak deyince akla ne gelir? Bilgi değil mi? Bilgi olmadan akıl mantık yürütmek sağlıklı olmaz. Felsefe bileceksinki mantığını daha iyi kullanabilesin. Gerçi Tanrı anlayışı felsefeyi aşar ama bunu sağlıklı bir şekilde anlayabilmek içinde felsefe bilmek gerekir. Bilimle ilgili bilgileri anlayacak kadar temel bilgin olacak ki anlatılanları anlayacaksın. Ben aklımla mantığımla bilgileri ve fikirleri değerlendiriyorum. Buradan Tanrının olması gerektiği sonucuna varıyorum. Olmaması açıklanabilir bir durum değil esas. Tanrının olmaması durumuna göre evreni ve bizleri siz açıklayabiliyormuşsunuz gibi konuşuyorsunuz. Bu nasıl iştir acaba? Neyi açıkladınız? İkna edici ne var ortada? Her tarafı dökülen bir görüş sadece. Babaannen bilmeden konuşuyordu. Biz ise bugün bilerek konuşuyoruz. Bilmem anlatabildim mi?

Yahu arkadaş,

Hala aynı şeyleri söylüyorsun.

Tamam dediğin gibi olsun; ilgili, bilgili, filozof sen ol; bilerek konuşmuş ol; tanrıyı da bulmuş ol.

Ama soruya cevap ver; boş konuşma.

Soruyu tekrar hatırlatayım: Olmayacak şeyleri tanrı oldurabilir mi? Mesela sınırsız tanrı kendini sınırlayabilir mi; veya tanrı kendini yok edebilir mi?

Madem "aklınla mantığınla bilgileri ve fikirleri değerlendiriyorsun", madem "felsefe bilip mantığını kullanabiliyorsun", madem "bilerek konuşuyorsun", ister "bütüncül" ister "analitik" yaklaşarak, cevap ver aydınlat bizi, biz de öğrenelim "bu nasıl iştir acaba"?

Sitelerde Paylaş
Tanrı fikriyle ilgili bir-iki sorunum var.

Tanrı neden irade sahibi? İradeye ihtiyacı mı var?

Birşeyleri açıklaması için tutarlı olması gerekir.

Tutarlı ise neyi açıklıyor? Tutarlı değilse neden var diyorsunuz?

Aslında bütün bu tanrı tartışması saçma. Tartışmayı açan dinini ilan ederek çoktan soyut bir tanrı modelini reddetti.

Sınırlı bir varlığın aklınca tutarlı olan varlık Tanrı olmaz. Bunu anlamak çok mu zor? Sen sınırlısın. Tanrı ise sınırsız. Ancak temiz akıl sahipleri Tanrıyı sıfatları itibarıyla tutarlı bulurlar. Tabii burada artık söz konusu olan aslında Allahtır. Allahın zatı ise tutarlı tutarsız tartışmasına bile giremez. Temiz akıl sahiplerininde Allahın kitabı ve hidayeti ile anlamaları söz konusudur.

Diyeceksinki bana vermemiş ben anlamıyorum. Ama en azından şunu anla. Senin düz mantığına göre tutarlı olabilecek bir Tanrı yoktur. Yani sorun senin düz mantığındadır. Bu tıpkı iki boyutu bilenin üç boyutu kavrayamaması gibidir. Oysa potansiyel olarak anlaman belkide mümkündür. Bugün böylesin geleceği bilemezsin.

Sitelerde Paylaş
Sınırlı bir varlığın aklınca tutarlı olan varlık Tanrı olmaz. Bunu anlamak çok mu zor? Sen sınırlısın. Tanrı ise sınırsız. Ancak temiz akıl sahipleri Tanrıyı sıfatları itibarıyla tutarlı bulurlar. Tabii burada artık söz konusu olan aslında Allahtır. Allahın zatı ise tutarlı tutarsız tartışmasına bile giremez. Temiz akıl sahiplerininde Allahın kitabı ve hidayeti ile anlamaları söz konusudur.

Diyeceksinki bana vermemiş ben anlamıyorum. Ama en azından şunu anla. Senin düz mantığına göre tutarlı olabilecek bir Tanrı yoktur. Yani sorun senin düz mantığındadır. Bu tıpkı iki boyutu bilenin üç boyutu kavrayamaması gibidir. Oysa potansiyel olarak anlaman belkide mümkündür. Bugün böylesin geleceği bilemezsin.

Aynısını ben de sallarım. Ancak temiz akıl sahipleri Allahın saçma sapan çocuk masallarından ibaret olduğunu anlar. Düz iki boyutlu mantıkla düşünen Allah ne olursa olsun var der, üç boyutlu düşünemez. Ne dersin?

Boş konuşmalar bunlar. Boyut kelimesi geometri ve ölçüm alanından çıkartılmış, saçma sapan çarpıtılmış.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yahu arkadaş,

Hala aynı şeyleri söylüyorsun.

Tamam dediğin gibi olsun; ilgili, bilgili, filozof sen ol; bilerek konuşmuş ol; tanrıyı da bulmuş ol.

Ama soruya cevap ver; boş konuşma.

Soruyu tekrar hatırlatayım: Olmayacak şeyleri tanrı oldurabilir mi? Mesela sınırsız tanrı kendini sınırlayabilir mi; veya tanrı kendini yok edebilir mi?

Madem "aklınla mantığınla bilgileri ve fikirleri değerlendiriyorsun", madem "felsefe bilip mantığını kullanabiliyorsun", madem "bilerek konuşuyorsun", ister "bütüncül" ister "analitik" yaklaşarak, cevap ver aydınlat bizi, biz de öğrenelim "bu nasıl iştir acaba"?

Allahın hikmeti denir. Duymuşsundur herhalde. Hikmeti ile yaratan Allah için kendisini sınırlamaktan yada yok etmesinden söz etmek saçmadır. Allah tektir ve gücünün bir karşıtı yoktur. Yani buradan anladığım yokluk ile bir mücadelesi olmadığıdır. Sonsuz sınırsız varlık. Hep varlık. Yokluğun mümkün olmadığı bir varlık. Bak bu sınırlama ve yokluk sorunsalının içinden ateizmde çıkamıyor. Ateizm der ki madde enerjidir. Evren çöker enerjiye dönüşür. Sonra yeniden evren olur. Sonsuz döngü yani. Peki sınırla bakayım bunu. Enerjiyi sınırla bana. Nasıl yapacaksın bunu? Ateizm becerebilse enerji yok olur diyecek. Ama o zaman enerjinin şu anki varlığını açıklayamayacak. Dolayısı ile maddenin tabii. Ateizm çaresiz enerjiye sonsuzluk vermeye mecbur kalıyor. Bak bu kadar yokluğa ve boşluğa tutkun olan ateizm bile işin içinden çıkamamış. Tanrı için siz işin içinden nasıl çıkacaksınız?

Hele cahil ateistler yok mu aman aman. Bir oradan bir buradan saçma sapan akıl yürütürler. Söz konusu ateizm olsa bile bir mantık silsilesi olmak zorundadır. Birşey iddia ediyorsan yarın ondan vazgeçtim diyemezsin. Oysa buradaki birçok cahil ateist bunları hiç kaale almaz. Tabii o zaman boş laftan ibaret söylemler.

Ayrıca hikmetin sözlük açıklamasını ekliyorum.

1.İnsanın, mevcudatın hakikatlerini bilip hayırlı işleri yapmak sıfatı. Hakîmlik. Eşyanın ahvâlinden, hârici ve bâtini keyfiyetlerinden bahseden ilim. (Buna İlm-i Hikmet deniyor)

2.Herkesin bilmediği gizli sebeb. Kâinattaki ve yaradılıştaki İlâhî gaye.

3.Ahlâka ve hakikata faydalı kısa söz.

4.Sır.

5.Bilinmeyen nokta. İlim, adâlet ve hilimin birleşmesinden doğan değerli sıfat.

6.Kuvve-i akliyenin vasat mertebesidir. Hakkı hak bilip imtisal etmek, batılı batıl bilip içtinab etmektir.

7.Allah'a itaat, fıkıh ve sâlih amel.

8.Akıl, söz ve hareketteki uygunluk.

9.Hak emre uymak.

10.Allah'ın yarattıklarında tefekkür. (Bak: Felsefe)

Sitelerde Paylaş
Her şeye gücü yeten Tanrı'nın ne olamayacağını nasıl böyle bir kesinlikle söyleyebiliyorsun?! Tanrı dilerse mantıksal olarak tutarlı bir şekilde algılanabilir olma gücünde değil mi? Ya da insanı kendisini tutarlı olarak algılayabilecek bir akılla donatılmış bir şekilde yaratma gücünden yoksun mu?!

Peki sana Bir Misal

Son günlerde moda olan yaratma kelimesi mesela tv de derki Filan Ressam şu Tabloyu yarattı (Olmayan Birşeyi ortaya getirmek ) peki hiç o Ressam O Tablo ile bir Olurmu ?

Tabloda sadece O Ressamın Hüneri marifetini ilmini sergiler

sonrada derler sanatını konuşturdu

bizim gibi konuşması değil değilmi?

insan bir sanat değilmi Konuşan düşünen anlayan bilen

insanı yaratan demekki insana benzemeyecektir

Bütün yaratılan şeyleri kıyaslayın hiç birisine tuturamassınız

ve mecbur diyeceksiniz bunları ve bizleri yaratan bizim gibi değil sadece ilmini marifetini Hünerlerini sergilemiş.

saygılar

Sitelerde Paylaş
Eğer linkini vermezsen benimle dalga geçtiğin için seni şikayet edeceğim. Link vermeyi bilmeyecek kadar sazan değilsindir herhalde. Yada başlığın ismini yaz o kadar bilgisizsen.

Yok ne dalga geçmesi görmedinmi adam seni resmen şeyy yerine koymuş bulamadın demek o zaman al linki bu:

Sitelerde Paylaş
Aynısını ben de sallarım. Ancak temiz akıl sahipleri Allahın saçma sapan çocuk masallarından ibaret olduğunu anlar. Düz iki boyutlu mantıkla düşünen Allah ne olursa olsun var der, üç boyutlu düşünemez. Ne dersin?

Boş konuşmalar bunlar. Boyut kelimesi geometri ve ölçüm alanından çıkartılmış, saçma sapan çarpıtılmış.

Seni varya okullarda öğretilen bilgiler tamamen sınırlamış. Oysa o bilgiler iyidir hoşturda hayatı anlamak adına pek bir işe yaramazlar. Zaten eğitim sisteminin döküldüğüde ortadadır. Elbette öğretilecekler bunlar. Ama işler bu kadar basit değil.

Sen o kadar laf geveliyorsun ama havaya. Ne tür bir inançsızsın bilmiyorum ama benim için faketmez. Panteist bile olsan benim için ateistsin sonuçta. Ateizmi sen akla mantığa göre bana kanıtla hemen şurada ateist olacağım. Dini o kadar sorguluyorsunuz. Şu ateizmide bir sorgulayın bakalım. Ben sorguladım. Elimde un ufak oldu. Hala car car car konuşuyorsunuz. Üstelik ateist anlayış birçok bilimsel bilgiye uymaz. Siz hala bilimi ateizmin malı ilan edersiniz. İyide sadece bir iddia bu. Bizde bilim İslamla örtüşüyor diyoruz. Yani aksini iddia etmeniz kaç kişiyi ikna ediyor ki?

Sitelerde Paylaş
Seni varya okullarda öğretilen bilgiler tamamen sınırlamış. Oysa o bilgiler iyidir hoşturda hayatı anlamak adına pek bir işe yaramazlar. Zaten eğitim sisteminin döküldüğüde ortadadır. Elbette öğretilecekler bunlar. Ama işler bu kadar basit değil.

Sen o kadar laf geveliyorsun ama havaya. Ne tür bir inançsızsın bilmiyorum ama benim için faketmez. Panteist bile olsan benim için ateistsin sonuçta. Ateizmi sen akla mantığa göre bana kanıtla hemen şurada ateist olacağım. Dini o kadar sorguluyorsunuz. Şu ateizmide bir sorgulayın bakalım. Ben sorguladım. Elimde un ufak oldu. Hala car car car konuşuyorsunuz. Üstelik ateist anlayış birçok bilimsel bilgiye uymaz. Siz hala bilimi ateizmin malı ilan edersiniz. İyide sadece bir iddia bu. Bizde bilim İslamla örtüşüyor diyoruz. Yani aksini iddia etmeniz kaç kişiyi ikna ediyor ki?

Daha DNA'nın ne olduğunu bilmeden ateizmi çökertmiş. ( :

İnspeakte sana mutasyon ne diye sorduğumuzda, ağzın açık havaya bakıyordun. Sen ne biliyorsunda elinde un ufak oldu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...