Jump to content

Dindardım, "ateist" oldum...

Recommended Posts

sevgili Atesit kardeşlerim!

bu foruma üye olmadan önce bir süre takip ettim ve üye olmaya karar verdim.

önce okuyarak kişiler hakkında fikir sahibi oldum.

BilgehanBengi adlı kullanıcı hernekadar önce oku kim oldugumu ögren sonra gel dese de ben bu görevimi o söylemeden yapmıstım.

neyse ayrıntı mühim değil.

esas konuya geleyim.

bir çok arkadaş "ben dindardım sonra ateist oldum" diyor...

bu arkadaşlar dindarken nasıl bir dindar dı merakediyorum.

dindarlığı nasıl yaşadılar ve neden ateist oldular?

özellikle su soruya cevap verilmesini istiyorum.

nasıl bir dindarlık hayatı yaşadılar, neler yaptılar?

not: ben doğustan ateisttim diyenlerde fikrini belirtebilir.

teşekkür ederim...

tarihinde ssinnerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 195
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

De İnsanlar doğuştan ateisttir.. Önce bunu kabul et.. Hangi toplumda yaşıyorlarsa aileleri hangi dine aitse ona tabi olurlar... Doğar doğmaz Eşşedü ....diyen bir varlık daha dünyaya gelmemiştir..

Mesela ben.. Babaannem ben 13 yaşıma girdikten sonra benle tokalaşmadı.. Babaannemin hikayeleri ile büyüdüm.. Yok İbrahimin ateşe atılması, yok Yusufun kehanetleri.. Çocukken hayranlıkla dinlediğim bu hikayelere yetişkin olunca okuduğum Andersondan masallar dahil oldu...( ya da la fontain den fable ler..)

Aklı başına gelen biri gibi bende sordum.. Diğerleri masalken İbrahim neden gerçek olabilir?

Çocuklukta bizlere anlatılan masalları erişkin olunca neden saçma buluyoruz? Buna rağmen aynen o masallardaki hatta masallardan daha masal olan dini hikayeleri o masallar gibi görmüyoruz?

İnanın Pamuk Prenses ve 7 cüceler dini bir hikaye olsa bundan 40 tane bilimsel makale yazarlardı...

İşte sorun bu... hayal dünyası ile gerçek dünyanın farkına varabilmek....

Sitelerde Paylaş
Denyo arkadaşım.. İnsanlar doğuştan ateisttir.. Önce bunu kabul et.. Hangi toplumda yaşıyorlarsa aileleri hangi dine aitse ona tabi olurlar... Doğar doğmaz Eşşedü ....diyen bir varlık daha dünyaya gelmemiştir..

Mesela ben.. Babaannem ben 13 yaşıma girdikten sonra benle tokalaşmadı.. Babaannemin hikayeleri ile büyüdüm.. Yok İbrah,m,n ateşe atılması, yok Yusufun kehanetleri.. Çocukken hayranlıkla dinlediğim bu hikayelere yetişkin olunca okuduğum Andersondan masallar dahil oldu...( ya da la fontain den fable ler..

Aklı başına gelen biri gibi bende sordum.. Diğerleri masalken İbrahim neden gerçek olabilir?

Çocuklukta bizlere anlatılan masalları erişkin olunca neden saçma buluyoruz? Buna rağmen aynen o masallardaki hatta masallardan daha masal olan dini hikayeleri o masallar gibi görmüyoruz?

İnanın Pamuk Prenses ve 7 cüceler dini bir hikaye olsa bundan 40 tane bilimsel makale yazarlardı...

İşte sorun bu... hayal dünyası ile gerçek dünyanın farkına varabilmek....

merhaba arkadaşım.

bunu ispatlıyabilir misin?

elinde insan doğuştan ateisttir diye bir yazılı kaynak varsa okumak isterim.

bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Çünkü din masalları egomuza uygun yanıt veriyor.

Ölümsüzlüğü vaadediyor.

Yokolup gitme korkusu taşıyanlara bir umut veriyor.

"Ya varsa?" diye düşünenler için vazgeçilmez oluyor.

Akıl erdirilemeyenler, bilinmeyenler, garip olaylar ve hayret verici rastlantılar için bir yanıt oluyor.

Nasıl olur da kendiliğinden yaşam ortaya çıkar?

Nasıl ağaçlar meyva verir?

Binlerce çeşit çiçek nasıl oluşabilir?

Allah yaratmasa, nasıl bir göz kendiliğinden oluşabilir, beyin, kalp, damarlar, cinsel organlar, çocuk meydana gelebilir?

Bu ve benzeri soruların yanıtı karşısında o inanılması mümkün olmayan dini masal ve efsanelere mahkum olunur.

İyi de bu soruların karşılığı ile o masalların ilgisi ne?

Hadi bu soruların karşısında yaratıcı bir varlığa, bir tanrıya inanmak zorundasın da, din saçmalıklarına neden boyun eğersin?

Sitelerde Paylaş
merhaba arkadaşım.

bekliyorum.

İncele istersen. Bu çocukların bir tanrı inançları ve hatta insani duygu ve düşünceleri olabilir mi?

http://www.frmtr.com/ogretmenler-odasi/553...ar-bulundu.html

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/11738534.asp

Sitelerde Paylaş
merhaba arkadaşım.

bekliyorum.

bu da soru mu yahu???

1 yaşındaki bir çocuğun karanlıktan korktuğunu gördün mü hiç?? sen ben bile korkarız ama o korkmaz.. neden peki?? onu da sen düşün...

peki 1 yaşındaki çocuk allah veya şeytandan korkar mı?? sen korkarsın, ama o korkmaz...

henüz korku nedir bilmeyen bir çocuğun inançlı olduğunu söylemek saçmalık ötesidir...

hadi saksıyı biraz çalıştır bakalım, neler bulacaksın...

Sitelerde Paylaş

konuyu saptırmayalım lütfen.

dindar olupta sonra ateist olan arkadaşlarım ve ben hiç inanmadım diyen arkadaşlarıma ricam

1-dindarken nasıl bir dindardınız_? neler yaptınız _?

2- ben hiç inanmadım diyen arkadaşlar da isterlerse düşüncelerini yazabilirler.

Sitelerde Paylaş
merhaba arkadaşım.

bekliyorum.

Ha ha siz varya fena komiksiniz.. Doğuştan Müslüman olanları siz ispatedebilecek misiniz?

Elimde ispat var elbette... Hindistanda doğan Hindu oluyor, Meksika da doğan Hırıstiyan, Çinde doğan animist.. 

Bu demektir ki bunlar ailelerinden ne öğreniyorlarsa o oluyorlar..

Bu durumda senin bana 6 yaşında ailesinin öğrettiği kafirliğe karşı çıkıp gerçek İslamdır diyen bir velet örneği getirmen lazım..

Buyur meydan senin...

Sitelerde Paylaş
Ha ha siz varya fena komiksiniz.. Doğuştan Müslüman olanları siz ispatedebilecek misiniz?

Elimde ispat var elbette... Hindistanda doğan Hindu oluyor, Meksika da doğan Hırıstiyan, Çinde doğan animist.. 

Bu demektir ki bunlar ailelerinden ne öğreniyorlarsa o oluyorlar..

Bu durumda senin bana 6 yaşında ailesinin öğrettiği kafirliğe karşı çıkıp gerçek İslamdır diyen bir velet örneği getirmen lazım..

Buyur meydan senin...

benim doğan her cocuk müslüman diye bir iddam oldu mu_?

ama doğan herhangi bir cocugun ateist olmadıgını yada teist olmadıgını rahatlıkla söyleyebilirim.

dogan cocuk nesne sürekliliği kazanmamıştır.

annesi yanındaysa anne vardır, mutfaktaysa anne yoktur.

inanc yada inancsızlık ergenlik döneminde soyut işlemler döneminde ortaya cıkar.

manevi ihtiyaçlar ya da sorgulama gibi özellikler ergenlikle başlar (ericsona göre)

öyle kaba etinden sallayarak doğan masum bebeleri safına katmaya çalışma.

sen ateistsin diye herkes ateist olmak zorunda değil.

ergen benmerkezciliğinden kurtulman dilegi ile...

Sitelerde Paylaş
ama doğan herhangi bir cocugun ateist olmadıgını yada teist olmadıgını rahatlıkla söyleyebilirim.

dogan cocuk nesne sürekliliği kazanmamıştır.

Bir insanın veya çocuğun Ateist/Teist olması için, süreklilik kazanmasına ihtiyaç yoktur..

Ateizm, Tanrı'ya inançsızlık olarak tanımlanır.. Ve bir çocuk doğduğu zaman da, Tanrı'ya inancı yoktur.

Bu yüzden yeni doğan her çocuk, bir Tanrı'nın varlığına inandırılana kadar Ateist'tir.

Sitelerde Paylaş
Bir insanın veya çocuğun Ateist/Teist olması için, süreklilik kazanmasına ihtiyaç yoktur..

Ateizm, Tanrı'ya inançsızlık olarak tanımlanır.. Ve bir çocuk doğduğu zaman da, Tanrı'ya inancı yoktur.

Bu yüzden yeni doğan her çocuk, bir Tanrı'nın varlığına inandırılana kadar Ateist'tir.

:D al burdan yak.

tanrıyı inkar ya da kabul için mantık yada manevi inanç gerekir_?

sen tahminimce yetişkin bir insansın. değilsen lafım yetişkin olanlara.

sana tanrı var mı diye bir soru sordugumda bana vereceğin cevapla bir cocugun vereceği cevap aynı mı olur?

senin sorgulamanla bir cocugunki bir mi?

cocuga tanrı nedir desem bana tutarlı ne cevap verebilir? yada cocuk ateistse tanrının olmadıgını neye dayanarak söyler. senin inandıgın mantıksal bulguları o cocuk elde demez etsede anlayamaz.

senin bulgularını bir cocuk ergenliğe ulaşmadan elde edebiliyorsa sana büyümeni tavsiye ederim.

bu arada konuyla alakalı kimse birşey demedi....

Sitelerde Paylaş
bir çok arkadaş "ben dindardım sonra ateist oldum" diyor...

bu arkadaşlar dindarken nasıl bir dindar dı merakediyorum.

dindarlığı nasıl yaşadılar ve neden ateist oldular?

özellikle su soruya cevap verilmesini istiyorum.

nasıl bir dindarlık hayatı yaşadılar, neler yaptılar?

Nereye varmaya çalışıyorsun,neyin peşindesin bilmiyorum,yine de cevaplayayım.İslami bir çevrede büyüdüm,17 yaşında artık hadislerin savunulacak bir yanı olmadığını anlamıştım. Çoğunlukla namazı aksatmayan Hanif bir Müslümandım.Ama kendimi Tevhidi, İnkılabi bir Müslüman olarak tanımlardım.Yıllarca sizin gibi Kuranın çelişkilerini uyduruk kıvırmalarla açıklamaya çalıştım.Küçük bir defterim vardı,bu çelişkileri yazdığım.Artık İslamın savunulacak hiçbir yanı olmayan zırvalar derlemesi olduğunu anladığımda 21 yaşındaydım.

Birçok Müslüman Ateistlerin Turan Dursundan etkilenerek İslamdan ayrıldığını düşünür.34 yaşındayım,Turan Dursunu geçen seneye kadar hiç okumadım.

Sitelerde Paylaş

sana tanrı var mı diye bir soru sordugumda bana vereceğin cevapla bir cocugun vereceği cevap aynı mı olur?

cocuga tanrı nedir desem bana tutarlı ne cevap verebilir? yada cocuk ateistse tanrının olmadıgını neye dayanarak söyler. senin inandıgın mantıksal bulguları o cocuk elde demez etsede anlayamaz.

senin bulgularını bir cocuk ergenliğe ulaşmadan elde edebiliyorsa sana büyümeni tavsiye ederim.

Yakacam ama hala ortada doğduğunda LA ilahe illallah diyen sapmış bir bebek yok?

Sitelerde Paylaş

Ben dindarken Ateist olmadım.. Bu yüzden konu hakkında konuşma ihtiyacı hissetmiyorum.. Sadece amacım, sendeki algı bozukluğunu düzeltmek..

Ayrıca, olay Tanrı'ya ''inanmak veya inanmamaktır'' .. ''İnkar veya kabul'' değil.. Çünkü inkar demek; Gerçek olduğunu bildiğin bir şeyi, özel bir sebepten dolayı yalanlamak, gerçeği söylememek demektir.. ''İnanmamak'' kavramının, inkar kavramıyla hiçbir ilgisi yoktur..

Ve bir insana ''Tanrı var mı, veya yok mu'' diye sormak ve ondan yanıt almak farklı bir şeydir.. O insanın ''Her hangi bir Tanrı'nın varlığına inanması veya inanmaması'' farklı bir şeydir..

Diyelim ki bu çocuğa (çocuk 7 yaşında olsun) ''Tanrı'ya inanıyormusun'' diye sorduk.. Ve çocuk da, ''Tanrı nedir??'' diye yanıt verdi.. Daha sonra Tanrı'nın tanımını yaptık ve ''Şimdi inanıyormusun'' diye sorduk.. O da ''Hayır inanmıyorum'' diye yanıt verdi.. Sonra, ''Neden inanmadığını'' sorduk.. O da, ''Sanane'' yanıtını verdi..

Bu olayın aynısını, ''Yetişkin bir Budist'' ile de yaşayabiliriz.. Bu yetişkin Budist, daha önce her hangi bir Tanrı inanışı görmediği için, olayın tamamen uzağında olabilir..

Peki bu durumda düşünüş yapısı bakımından, ''7 yaşında bu çocuk'' ile ''yetişkin bir Budisti'' birbirinden ayırabilirmiyiz?? .. Tanrı'nın tanımında her hangi bir saçmalık görmüşler ki, ''İnanmıyorum'' yanıtını vermişler.. İster dinlerin evrim sürecini, kutsal kitaplardaki çelişkileri, evrimi vs. tüm bunları bilip de reddedilsin, isterse ''Saçma geldi, kabul etmiyorum'' desin, o kişi Ateisttir..

Tüm bunların yanında, her hangi bir fikri olmayan 1 aylık bebek dahi Ateisttir.. Çünkü Ateizm tanrının varlığını reddetmek değil, Tanrıya inanmamaktır.. (İtiraf ediyim.. Bu tanımı yakın zamana kadar, ''reddetmek'' olarak biliyordum)

Bu yüzden Tanrı diye bir varlığa inanmayan herkes Ateisttir.. Tanrı kavramını ömrü boyunca hiç duymamış ve böyle bir iddia üzerinde düşünmemiş Budistler de dahil.

Sitelerde Paylaş
yeni dogan her cocuk agnostiktir. buyuyup etrafindakileri dinledikten sonra yalanlara inanirsa teist olur, inanmazsa ateist olur. Ispatlanana kadar beklemeye devam edeyim derse agnostik olarak devam eder.

ihtimalleri göz önünde bulundurun.göreceli konularda kesin konuşmayın.Azrail hazretleri karşınıza çıkınca napacaksınız merak ediyorum...

Sitelerde Paylaş
ihtimalleri göz önünde bulundurun.göreceli konularda kesin konuşmayın.Azrail hazretleri karşınıza çıkınca napacaksınız merak ediyorum...

Eski Kenan dininin ölüm tanrısından bahsediyorsun.Ne mi yapacağım,Zeus karşıma çıkınca ne yapacaksam onu...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...