Jump to content

Dindardım, "ateist" oldum...

Recommended Posts

(CherokeKd @ Jun 16 2009, 14:45)

Günler böyle devam ederken aslında şimdi farkına varıyorum da, benim din ile hiç işim kalmamış. Az çok big bang biliyorum, dünyanın oluşumunu biliyorum, hayatın ilk nasıl ortaya çıktığına dair teorileri biliyorum, evrim teorisini biliyorum ve tüm bunların bulgularını ve nasıl böyle olduğuna dair sınamalar yapıldığını biliyorum. Yani aslında kafamda Tanrı'ya pek yer yok. Tanrı olmasa'da olur bir şey haline gelmiş. Ama deistik bir felsefeyle Allah'a inanıyorum, oruca ve cumalara da devam.

Ben de arada bir Cumaya gidiyorum. Ama biliyorum böle bakıyorum manyak oluyor herkes doğru olduğunu düşündüğü şey için ibadet ediyor falan. Oruç yine tutarım galiba. Gusül abdesti bile alyorum.

Ya ben bunları bildiğim halde bunlar benden çıkmaz galiba. Yine bir şekilde bir umut ya da işte iyiliğe olan inanç gibi bu İslam kültüründen tamamen kopamayız gibime geliyor. Bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 195
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ve inanın çok daha mutluyum.

Gerçekten bu doğru olsaydı burda olmazdın. Tek seferlik hayat hakkını daha faydalı yerlerde geçirirdin.

Burada yazıyor olmakla mutluluğun ilişkisi nedir anlamadım.

Tipik bir müslüman herşeyi tanrıdan bekler,yalvarır durur,kendi çözümlerini üretemez.

Bunu kanıtlamaya gerek yok,herşey ortada müslüman ülkelere bakarsanız.

Kendi çözümünüzü kendiniz üretin , sallayın tanrıyı falan çok beklersiniz ondan gelecek yardımı (!)

Sitelerde Paylaş
Ben de arada bir Cumaya gidiyorum. Ama biliyorum böle bakıyorum manyak oluyor herkes doğru olduğunu düşündüğü şey için ibadet ediyor falan. Oruç yine tutarım galiba. Gusül abdesti bile alyorum.

Ya ben bunları bildiğim halde bunlar benden çıkmaz galiba. Yine bir şekilde bir umut ya da işte iyiliğe olan inanç gibi bu İslam kültüründen tamamen kopamayız gibime geliyor. Bilmiyorum.

İnevitablen,

Sen uzun zamandır bu forumda yazıp çiziyorsun. Ne düşündüysen de hiç çekinmeden yazdın. Aslında buraya ilk geldiğinde de yobaz falan değildin sen. Şimdi dine karşın direncin biraz daha zayıfladı gibi.. Ama hepsi o.

Kur'an'daki pek çok saçmalığı kendin gördün ve kabul ettin ama dini reddetmek yerine "bir yerlerde bir yanlışlık var ama nerde" dedin. Elbette reddetmek zorunda değilsin.

Sana tamamen kişisel fikrimi söyleyeceğim.

Ateist olmak zorunda değilsin. Hiçkimse değil. Bu, zorla olacak bir şey değil. Eğer İslam'ın bu ritüellerinden hoşlanıyor, yakaladığın tüm çelişki ve anlamsızlıklarına rağmen Kur'an'ı senin kendi anlayışına göre kabullenmekte huzur buluyorsan devam et.

Kimseyi de takma bence.

Tanrı inancı çoğu insanın sandığından çok daha güçlüdür ve "ben inançsız biri olmak istiyorum, olmalıyım" demekle de atılmaz.

Zamana bırak... Koparsan koparsın, kopmazsan da kopmazsın.

Eğer içinde bulunduğun süreç seni yoruyor ve karmaşa yaşamana neden oluyorsa, bir süre uzak dur dinlerden.

Ateist olmak marifet değil kısacası. İnsanın böyle bir amacı olmamalı. İnanmak ya da inanmamak amaç işi değildir.

İnanmayı amaçladım, veya inanmamayı amaçladım, o yolda çalışıyorum denmez..

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir...

Sitelerde Paylaş
İnevitablen,

Sen uzun zamandır bu forumda yazıp çiziyorsun. Ne düşündüysen de hiç çekinmeden yazdın. Aslında buraya ilk geldiğinde de yobaz falan değildin sen. Şimdi dine karşın direncin biraz daha zayıfladı gibi.. Ama hepsi o.

Kur'an'daki pek çok saçmalığı kendin gördün ve kabul ettin ama dini reddetmek yerine "bir yerlerde bir yanlışlık var ama nerde" dedin. Elbette reddetmek zorunda değilsin.

Ateist olmak zorunda değilsin. Hiçkimse değil. Bu, zorla olacak bir şey değil. Eğer İslam'ın bu ritüellerinden hoşlanıyor, yakaladığın tüm çelişki ve anlamsızlıklarına rağmen Kur'an'ı senin kendi anlayışına göre kabullenmekte huzur buluyorsan devam et.

Kimseyi de takma bence.

Tanrı inancı çoğu insanın sandığından çok daha güçlüdür ve "ben inançsız biri olmak istiyorum, olmalıyım" demekle de atılmaz.

Eğer içinde bulunduğun süreç seni yoruyor ve karmaşa yaşamana neden oluyorsa, bir süre uzak dur dinlerden.

Ateist olmak marifet değil kısacası. İnsanın böyle bir amacı olmamalı. İnanmak ya da inanmamak amaç işi değildir.

Teşekkür ederim tavsiyelerin için. :)

Sitelerde Paylaş
Burada yazıyor olmakla mutluluğun ilişkisi nedir anlamadım.

Tipik bir müslüman herşeyi tanrıdan bekler,yalvarır durur,kendi çözümlerini üretemez.

Bunu kanıtlamaya gerek yok,herşey ortada müslüman ülkelere bakarsanız.

Kendi çözümünüzü kendiniz üretin , sallayın tanrıyı falan çok beklersiniz ondan gelecek yardımı (!)

Hah bu da moda oldu. Müslüman ülkelere bak modası.

Tamam bakın da at gözlüklerinizi çıkarıp da bakın. Hatta bir gidin mesela Dubayi, Bahreyn gidin görün. Maymun geldiniz maymun gitmeyin.

Sitelerde Paylaş

inevitablen ;

İnanma ihtiyacı hissediyosun ve inançsızlık seni rahatsız ediyor. Bu durumda devam edersen bunalıma girersin.

Senin için en sağlıklısı inanmaktır.

Bence inanarak yaşamını sürdür.

Sitelerde Paylaş
Gerçekler detaylarda gizlidir. Çok okurum ve okuduklarımdan insanların karakterlerini çözerim.

O kadar iyi çözücüsün de, rezilullahınızı niye çözemiyorsun cübüş? Yaptığı iğrençlikleri niye görmezden geliyorsun? Daha doğrusu, o iğrençlikleri niye erdem gibi algılıyorsun?

Ben de senin insan olduğuna dair ufak bir detay görsem gam yemeyeceğim ama, umutsuz vakasın...

Sitelerde Paylaş
İnevitablen,

Kimseyi de takma bence.

Aynen katılıyorum. inevitablen bu forumdaki en düzeyli, en samimi katılımcılardan biri. Bir tanrı inancı olduğunun farkındaydım. Müslüman olamayacak kadar iyi niyetli olduğunu düşündüm hep. Ne var ki, son zamanlarda kendisini biraz daha islami söylemler içinde görür oldum. Umarım yanılıyorumdur.

Sitelerde Paylaş
Hah bu da moda oldu. Müslüman ülkelere bak modası.

Tamam bakın da at gözlüklerinizi çıkarıp da bakın. Hatta bir gidin mesela Dubayi, Bahreyn gidin görün. Maymun geldiniz maymun gitmeyin.

El tarağıyla gergef işlenmez cübüş. O laf bizim lafımız. Biz maymun geldik insan gidiyoruz. Amip gelip maymun giden sizsiniz...

Sitelerde Paylaş
İnevitablen,

Kimseyi de takma bence.

Şuna benzer cümleleri kendi bakış açısından hareketle söyleyebilecek olan bir müslüman var mı acaba? Ve neden yok?... Bence herkes düşünmeli...

Sitelerde Paylaş
Ateizm Tanrının var olduğuna inanmamak ise, her ateist olan kişi de Tanrının olmadığına inanıyor demektir. Çünkü Tanrının olmadığına inanmadan ateist olunamaz. O tanımlama bir muallaktır. Bu tanımlamayı da ateistler istedikleri gibi yalamaç ve bulamaç yapıyorlar. ;)

daha önce bunu tartışmıştık inevvv.. a-teist ifadesi "a" olumsuzluk eki nedeniyle "tanıya inanmayan kabul etmeyen" değil, tanrıdan haberi olmayan, tanrı diye birşey duymamış kişi demektir... ama biz tanrıya inanmayan diye kullanmaya alışmışız.. bu da öyle algılamana neden oluyor.. amoral neyse ateist de odur...

Sitelerde Paylaş
Tavsiyene teşekkür ederim kardeş.

cübbeli önemli bir değişiklik görüyorum sende... cübbeli sarıklı sakallı hominidlerin yerine güzel kız resmi koymuşsun.. traş olmuşsun kısacası... bi ışık bişeyler gördün galiba...

hadi bakalım... hayırlı olsun diyelim mi???

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...