Jump to content

Namaz Duaları

Recommended Posts

eskiden müslümandım küçükken öyle arkadaşlarla cumadan cumaya camiye giderdik ama namaz sırasında okunan duaların anlamlarını merak ettim niye böyle ibadet ediyoruz dedim kendi kendime allahım günahlarımı bagışla sen büyüksün yücesin gibisinden dua etmiyoruz diye sordum kendime

evet şimdi gelelim namaz duaları ve anlamlarına

FİL SÜRESİ

Okunuşu: Elem tera keyfe fe'ale rabbüke biashâbilfîl. Elem yec'al keydehüm fî tadlîl. Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bihicâratin min siccîl. Fece'alehüm ke'asfin me'kûl.

Anlamı: (Ey Muhammed! Kâbe'yi yıkmaya gelen) Fil sahiblerine Rabbinin ne ettiğini görmedin mi? Onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Onların üzerine, sert taşlar atan sürülerle kuşlar gönderdi. Sonunda onları, yenilmiş ekin gibi yaptı.

KUREYŞ SÜRESİ

Okunuşu: Li'î lâfi Kurayş'in. Îlâfihim rihleteşşitâi vessayf. Felya'büdû rabbe hâzelbeyt. Ellezî et'amehüm min cû'in ve âmenehüm min havf.

Anlamı: Kureyş kabilesinin yaz ve kış yolculuklarında uzlaşması ve anlaşması sağlanmıştır. Öyleyse kendilerini açken doyuran ve korku içindeyken güven veren bu Kâbe'nin Rabbine kulluk etsinler.

MAUN SÜRESİ

Okunuşu: Era'eytellezî yükezzibü biddîn. Fezâlikellezî, yedu'ulyetîm. Ve lâ yehüddü alâ ta'âmilmiskîn. Feveylün lilmüsallîn. Ellezîne hüm an salâtihim sâhûn. Ellezîne hüm yürâûne. Ve yemne'ûnelmâ'ûn.

Anlamı: (Ey Muhammed!) Dini yalan sayanı gördün mü? Öksüzü kakıştıran, yoksulu doyurmaya yanaşmayan kimse işte odur. Vay o namaz kılanların haline ki: Onlar kıldıkları namazdan gâfildirler. Onlar gösteriş yaparlar. Onlar basit şeyleri (ödünç) dahi vermezler.

KEVSER SÜRESİ

Okunuşu: İnnâ a'taynâkelkevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şânieke hüvel'ebter.

Anlamı: (Ey Muhammed!) Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir. Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.

KAFİRÜN SÜRESİ

Okunuşu: Kul yâ eyyühel kâfirûn. Lâ a'büdü mâ ta'büdûn. Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd. Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm. Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd. Leküm dînüküm veliye dîn.

Anlamı: (Ey Muhammed!) De ki: Ey inkârcılar! Ben sizin taptıklarınıza tapmam. Benim taptığıma da sizler tapmazsınız. Ben de sizin taptığınıza tapacak değilim. Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz. Sizin dininiz size, benim dinim banadır.

TEBBET SÜRESİ

Okunuşu: Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb. Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb. Seyeslâ nâren zâte leheb. Vemraetühû hammâletelhatab. Fî cî dihâ hablün min mesed.

Anlamı: Ebû Leheb'in elleri kurusun; kurudu da! Malı ve kazandığı kendisine fayda vermedi. Alevli ateşe yaslanacaktır. Karısı da, boynunda bir ip olduğu halde ona odun taşıyacaktır.

NASR SÜRESİ

Okunuşu: İzâ câe nasrullahi velfeth. Ve raeytennâse yedhulûne fî dinillâhi efvâcâ. Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh. İnnehû kâne tevvâbâ.

Anlamı: (Ey Muhammed!) Allah'ın yardımı ve zafer günü gelip, insanların Allah'ın dinine akın akın girdiklerini görünce, Rabbini överek tesbih et; O'ndan bağışlama dile, çünkü O, tevbeleri daima kabul edendir.

gördüğünüz gibi bu ayetlerde daha çok muhammede seslenmiş ve o dönemde yaşanmış olayları ele almış

Peki niye dua ederken allaha yalvarırken veya tapınırken bu ayetler okunur. allahı yüceltecek hiç bişe yok içinde fatiha ve ihlası saymıyorum adam akıllı iki dua onlar zaten

böyle bir konu açıldımı bilmiyorum açıldıysa kusura bakmayın

Sitelerde Paylaş
  • İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Si.et zaten okurken anlamını bilen çok az var,ancak mıy mıy mıy mır mır mır işte...

Peki niye dua ederken allaha yalvarırken veya tapınırken bu ayetler okunur ?

Kısa ve ezberlemesi kolay olduğu için.Saçma sapan mırıldanmalar işte mantık arama ...Askerlikte ve dinde mantık aranmaz.

Sitelerde Paylaş

müslümanların cevabını merak ettim ben zaten saçmalıgı görüyorumda müslümanlarda görsün istiyorum

Ebû Leheb'in elleri kurusun; kurudu da! Malı ve kazandığı kendisine fayda vermedi. Alevli ateşe yaslanacaktır. böyle bi duayla ibadet yapmak ne kadar saçma anlasınlar

tarihinde Trance tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

arkadaşım, bu şekilde nereye varmaya çalışıyorsun.

neyle ibadet edecekler?

tabi ebu lehebin elleri kurusun diye edecekler.

bunlarla mı etsinler istiyorsun?

AHZAB/50. Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyeleri, seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını, teyzelerinin kızlarını ve Peygamber nikahlanmayı dilediği takdirde müminlerden ayrı, sırf sana mahsus olmak üzere kendisinin mehrini Peygambere hibe eden mümin kadını almanı helal kılmışızdır. Bir zorluğa uğramaman için; müminlerin eşleri ve cariyeleri hakkında onların üzerine neyi farz kılmış olduğumuzu bildirmiştik. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.

AHZAB/51. Bunlardan istediğini bırakır, istediğini yanına alabilirsin. Sırasını geri bırakmış olduklarından da arzu ettiğini yanına almanda sana bir sorumluluk yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olmasını, üzülmemelerini, hepsine verdiğin şeylere razı olmalarını daha iyi sağlar. Allah kalblerinizde olanı bilir; Allah bilendir, Halim olandır.

AHZAB/53. Ey inananlar! Peygamber'in evlerine, yemeğe çağırılmaksızın vakitli vakitsiz girmeyin; fakat davet edilseniz girin ve yemeği yiyince, dağılın. Sohbet etmek için de girip oturmayın. Bu haliniz Peygamber'i üzüyor, o da size bir şey söylemeye çekiniyordu. Allah gerçeği söylemekten çekinmez. Peygamber'in eşlerinden bir şey isteyeceğinizde onu perde arkasından isteyin. Bu sayede sizin gönülleriniz de, onların gönülleri de daha temiz kalır. Bundan sonra ne Allah'ın Peygamber'ini üzmeniz ve ne de O'nun eşlerini nikahlamanız asla caiz değildir. Doğrusu bu, Allah katında büyük şeydir.

Sitelerde Paylaş

evet bunlar dua deyil suredir ve kuranın ayetlerindendir, namazda bu sureleri okumak farzdır sen kuranı ezberle ve namazlarında kuranı okuyarak hatm et kimse sana bir şey demez ve anlamlarına gelince ah anlamlarını bir anlasan kafanı secdeden hiç ayırmazsın ama siziz anlama şekliniz çok farklı bana kalırsa

Sitelerde Paylaş
sinner ne demek istediğimi anladın uzatma

anladıgım tek sey elinde bi bok var, karsıya atacagım derken suratına atıyorsun.

cehaletinle bir yere varamazsın.

sure- dua arasındaki ayrımı bilmeden dindardım "ateist" oldum dersin.

Namaz duaları ile Muhammed'in hiç bir alakası yoktur.

Muhammed ismi dualara sonradan eklenmiştir.

Orijinllerinde yoktur.

bu dökümanların orjinaline nasıl ulaşabilirim?

benim için önemli.

Sitelerde Paylaş

Fatiha bir suredir, anlam itibari ile nedir bil bakalım Ssinnerr ?

Kastedilen şey çok açık lafı eveleyip geveleyip saçma yerlere çekmeyin.Başlığa cevap verin.

Sitelerde Paylaş
anlamlarına gelince ah anlamlarını bir anlasan kafanı secdeden hiç ayırmazsın ama siziz anlama şekliniz çok farklı bana kalırsa

Yes , right :crazy:

Muhammedin evlatlığının eşini kendine nikahladığı, istediği gece istediği eşiyle birlikte olabileceği ayetlerini okurken özellike, dumur olur secdeden kalkamazsınız.

Sitelerde Paylaş
anladıgım tek sey elinde bi bok var, karsıya atacagım derken suratına atıyorsun.

bu dökümanların orjinaline nasıl ulaşabilirim?

benim için önemli.

Arapça Kur'an'ı okuyun.

http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&kid=4

Sitelerde Paylaş

Namaz surelerini açıklamak için Muhammed'in onları ilk uydurduğu surelerden oluşturduğu iddiası öne sürülmüştü.

Dikkat edilirse namaz sureleri 105-111 arasında yer alan kısa surelerdir.

Hiçbirinde Muhammed'in adı geçmez.

Bu bağlamda Kur'an da yardımcı değildir. Namazda hangi surelerin okunacağı konusunda hiç bir bilgi yoktur.

Namaz surelerini bu durumda Müslüman'ların Allah'ın namaz sırasında okunmasını istediği sureler olarak kabul etmemeleri gerekir.

Namaz süreleri hadis ve sünnettir. Çok eskilerden başlayan bir geleneğin devamıdır.

Ve ilginç olarak namaz sureleri Kur'an'ın kodlanması ve kutsallaşmasından da önce ortaya çıkmış olabilirler.

Bu ayrı bir konu.. Şimdi o konu ile kafanızı karıştırmayım. Zaten çoğunuzun kafası o konuda oldukça karışık.

Namaz surelerinin İslam'ın bize öğrettiği nedenlerden çok daha farklı nedenlere bağlı olduğu kesindir.

Ama o nedenler nelerdir..

Çözmemiz gereken sır budur.

Sitelerde Paylaş
Sübhaneke, amentü veya ettahiyatü'nün de ayet olduğu söylenseydi, kim "bunlar ayet değil; yeterli belagati yok" diyebilirdi çok merak ediyorum...

Yeri gelmişken belirteyim,Sübhaneke,Ettehiyyatü,Salli,Barik,Rabbena atina gibi dualar hemen hiçbir mezhepte aynı değildir,Şafii , Maliki ,Hanbeli,Caferi ve Zeydi versiyonları çok farklıdır.

Sitelerde Paylaş
eskiden müslümandım küçükken öyle arkadaşlarla cumadan cumaya camiye giderdik ama namaz sırasında okunan duaların anlamlarını merak ettim niye böyle ibadet ediyoruz dedim kendi kendime allahım günahlarımı bagışla sen büyüksün yücesin gibisinden dua etmiyoruz diye sordum kendime

evet şimdi gelelim namaz duaları ve anlamlarına

FİL SÜRESİ

Okunuşu: Elem tera keyfe fe'ale rabbüke biashâbilfîl. Elem yec'al keydehüm fî tadlîl. Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bihicâratin min siccîl. Fece'alehüm ke'asfin me'kûl.

Anlamı: (Ey Muhammed! Kâbe'yi yıkmaya gelen) Fil sahiblerine Rabbinin ne ettiğini görmedin mi? Onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Onların üzerine, sert taşlar atan sürülerle kuşlar gönderdi. Sonunda onları, yenilmiş ekin gibi yaptı.

KUREYŞ SÜRESİ

Okunuşu: Li'î lâfi Kurayş'in. Îlâfihim rihleteşşitâi vessayf. Felya'büdû rabbe hâzelbeyt. Ellezî et'amehüm min cû'in ve âmenehüm min havf.

Anlamı: Kureyş kabilesinin yaz ve kış yolculuklarında uzlaşması ve anlaşması sağlanmıştır. Öyleyse kendilerini açken doyuran ve korku içindeyken güven veren bu Kâbe'nin Rabbine kulluk etsinler.

MAUN SÜRESİ

Okunuşu: Era'eytellezî yükezzibü biddîn. Fezâlikellezî, yedu'ulyetîm. Ve lâ yehüddü alâ ta'âmilmiskîn. Feveylün lilmüsallîn. Ellezîne hüm an salâtihim sâhûn. Ellezîne hüm yürâûne. Ve yemne'ûnelmâ'ûn.

Anlamı: (Ey Muhammed!) Dini yalan sayanı gördün mü? Öksüzü kakıştıran, yoksulu doyurmaya yanaşmayan kimse işte odur. Vay o namaz kılanların haline ki: Onlar kıldıkları namazdan gâfildirler. Onlar gösteriş yaparlar. Onlar basit şeyleri (ödünç) dahi vermezler.

KEVSER SÜRESİ

Okunuşu: İnnâ a'taynâkelkevser. Fesalli lirabbike venhar. İnne şânieke hüvel'ebter.

Anlamı: (Ey Muhammed!) Doğrusu sana pek çok nimet vermişizdir. Öyleyse Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Doğrusu adı, sanı ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.

KAFİRÜN SÜRESİ

Okunuşu: Kul yâ eyyühel kâfirûn. Lâ a'büdü mâ ta'büdûn. Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd. Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm. Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd. Leküm dînüküm veliye dîn.

Anlamı: (Ey Muhammed!) De ki: Ey inkârcılar! Ben sizin taptıklarınıza tapmam. Benim taptığıma da sizler tapmazsınız. Ben de sizin taptığınıza tapacak değilim. Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz. Sizin dininiz size, benim dinim banadır.

TEBBET SÜRESİ

Okunuşu: Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb. Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb. Seyeslâ nâren zâte leheb. Vemraetühû hammâletelhatab. Fî cî dihâ hablün min mesed.

Anlamı: Ebû Leheb'in elleri kurusun; kurudu da! Malı ve kazandığı kendisine fayda vermedi. Alevli ateşe yaslanacaktır. Karısı da, boynunda bir ip olduğu halde ona odun taşıyacaktır.

NASR SÜRESİ

Okunuşu: İzâ câe nasrullahi velfeth. Ve raeytennâse yedhulûne fî dinillâhi efvâcâ. Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh. İnnehû kâne tevvâbâ.

Anlamı: (Ey Muhammed!) Allah'ın yardımı ve zafer günü gelip, insanların Allah'ın dinine akın akın girdiklerini görünce, Rabbini överek tesbih et; O'ndan bağışlama dile, çünkü O, tevbeleri daima kabul edendir.

gördüğünüz gibi bu ayetlerde daha çok muhammede seslenmiş ve o dönemde yaşanmış olayları ele almış

Peki niye dua ederken allaha yalvarırken veya tapınırken bu ayetler okunur. allahı yüceltecek hiç bişe yok içinde fatiha ve ihlası saymıyorum adam akıllı iki dua onlar zaten

böyle bir konu açıldımı bilmiyorum açıldıysa kusura bakmayın

trance öncelikle kardeşine Allah rahmet eylesin.

ya birde kardeşin rüyana girip abi bu halinle sakın gelme buraya .ıçdığının resmidir demiyomu?

ilk cümlem ciddi ikincisi şakaydı.

trance saydıkların kuranı kerimin sureleridir yani ayetleri.namazda her rekatta fatiha okunur.ardından bunlardan biri okunur veya kuranın diğer surelerindende okunur tabiki.

şimdi sen olmasaydın alemleri yaratmazdım dediği hz.muhammed(s.a.v.),i Allahın kelamında sıkça rastlamanız çok normal.

normal olmayan sizin bu durumdan rahatsızlığınız.

aslında siz komple normal değilsiniz.

:D :D :crazy:

Sitelerde Paylaş
Arapça Kur'an'ı okuyun.

http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&kid=4

sevgili hacı,

dediğin linki inceledim.

arapcasını da okudum. ama sunu belirteyim ki senin ne demek istedigini anlamadım.

orjinali dediğin sey sahtesi oldugunu idda ettigin seyle aynı.

ben bi fark göremedim, görebildiysen lütfen paylaşırmısın?

Namaz surelerini açıklamak için Muhammed'in onları ilk uydurduğu surelerden oluşturduğu iddiası öne sürülmüştü.

Dikkat edilirse namaz sureleri 105-111 arasında yer alan kısa surelerdir.

Hiçbirinde Muhammed'in adı geçmez.

Bu bağlamda Kur'an da yardımcı değildir. Namazda hangi surelerin okunacağı konusunda hiç bir bilgi yoktur.

Namaz surelerini bu durumda Müslüman'ların Allah'ın namaz sırasında okunmasını istediği sureler olarak kabul etmemeleri gerekir.

Namaz süreleri hadis ve sünnettir. Çok eskilerden başlayan bir geleneğin devamıdır.

Ve ilginç olarak namaz sureleri Kur'an'ın kodlanması ve kutsallaşmasından da önce ortaya çıkmış olabilirler.

Bu ayrı bir konu.. Şimdi o konu ile kafanızı karıştırmayım. Zaten çoğunuzun kafası o konuda oldukça karışık.

Namaz surelerinin İslam'ın bize öğrettiği nedenlerden çok daha farklı nedenlere bağlı olduğu kesindir.

Ama o nedenler nelerdir..

Çözmemiz gereken sır budur.

hacı,

namaz sureleri bildiğim kadarıyla ille de 105*111 arası sureler değildir.

en son nezaman camiye gittin bilmiyorum ama bu sürelerin okunma mecburiyeti yok.

insanlara kolay geliyor ezberlemesi kolay diye bu sürelere yogunlaşma var diye tahmin ediyorum.

zaten bu konuda müslümanlara namazda okunması gereken sureler şunlardır diye bir kısıtlama yok.

-Namaz surelerinin İslam'ın bize öğrettiği nedenlerden çok daha farklı nedenlere bağlı olduğu kesindir. ---demişsiniz.

bu nedenler nelerdir_? kesinliği nereden geliyor_?

tarihinde ssinnerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...