Jump to content

Namaz Duaları

Recommended Posts

• İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında namaz sureleri hakkında biraz daha bilgi vermek gerekiyor.

Bu husus iyi bilinmiyor.

Daha doğrusu namaz ritüeli ve dualarını İslam'ın bize öğrettiği gibi biliyoruz.

Namazın başlangıcı İslam'dan önceye gidebilir. Kur'an'ın başlangıcının gittiği gibi.

Önce size İslam'ın namaz hakkında neler bilmemizi istediğine değineyim kısaca.

Namazda Kur'an'ın okunması farzdır. Kur'an okunmayan namaz geçerli sayılmaz.

Namazda kısa Kur'an sureleri okunur.

Muhammed'in İslam'ı başlattığı sanıldığı zamanlarda ki hala çoğunuz ona inanıyorsunuz, önce inen ayetlerin namazda okunduğu yanlış inanışı vardı.

Aslında öyle bir şey söz konusu değil. Çünkü ayetlerin bir nuzul sırası yok. O kavram çöpe atıldı. Tabii bunu kabul etmeyebilirsiniz. Ama yakında hepiniz kabul edeceksiniz. Şimdilik israr etmiyorum.

İslam'a göre namazda mutlaka Fatiha suresi okunmalıdır. O farzdır. Diğer kısa Kur'an ayetlerinden bazıları veya hepsi okunabilir. Bir iki sure yeter ama, isterseniz bütün Kur'an'ı okuyabilirsiniz.

Şu kısa ayetler okunur:

Duha, İnşirah, Tiyn, Kadir, Zilzal, Karia, Falak, Nas, Tekasür, Asr, Hümeze, Fil, Kureyş, Maun, Kevser, Kafirun, Nasr, Tebbet, İhlas...

İslam bizim namaz hakkında bunları bilmemizi ister.

Muhtemelen namaz Kur'an daha kodlanıp, kutsallaştırılmadan çok önceleri kılınmaya başlanmıştır.

Kur'an'ın ayet ve sureleri daha kitap haline getirilmeden önce yani.

Neden kısa surelerin okunduğunu anlamak kolaydır. Namaz uzamasın diye kısa süreler seçilmişlerdir.

Spesifik surelerin seçilmemesinin de bir anlamı olmalıdır. Yani kısa bir iki sure yeterli görülmüştür.

Kur'an'da böyle bir klavuz yoktur. Namaz kılma geleneğinin çok eskilere dayandığı kesindir.

Bu surelerin biz anlatılan inme öyküleri de palavradır. Palavra lafı biraz ağır kaçıyor. Günümüze kadar ulaşan efsanelerdir demek daha doğru.

Çünkü ortada bir efsane olunca artık yalandan ve sahtekarlıklardan bahsetmek doğru olmuyor.

Bu konuda çok daha geniş bir açıkala yapacağım yakında..

Şimdilik bu kadarı yeter. Biliyorum. Hazmı zor.. Hele üzerinde biraz düşünün.. Hazmedin.

Sitelerde Paylaş
Hacı sıkıyosun yine...Kanıtın nedir?Lafla olmaz bu işler...

Sizinki lafta oluyor da benimki neden olmasın?

Yaw.. Bir insan bu kadar aptal mı olur..

Al oku namaz surelerini.

Hangisinde Muhammed'in adı geçiyor bre gafil?

Bütün yapacağın namaz surelerine bir göz atmak...

O zaman kimin yalancı olduğu anlaşılacak..

Nelerle ve kimlerle uğraşıyoruz yaw.

Sitelerde Paylaş
İslam bizim namaz hakkında bunları bilmemizi ister.

Muhtemelen namaz Kur'an daha kodlanıp, kutsallaştırılmadan çok önceleri kılınmaya başlanmıştır.

Kur'an'ın ayet ve sureleri daha kitap haline getirilmeden önce yani.

Namaz İslam ortaya çıkmadan da putperest Araplar arasında yaygın bir ibadet biçimiydi. İslam'daki ibadetlerin tümü aslında öyledir, bu konu hakkında geçen sene araştırma yapıp İngilizce bir makale yazmıştım, bu yazılanlar bana o yazıyı çevirip foruma taşımam gerektiğini düşündürdü.

Sitelerde Paylaş
Namaz İslam ortaya çıkmadan da putperest Araplar arasında yaygın bir ibadet biçimiydi. İslam'daki ibadetlerin tümü aslında öyledir, bu konu hakkında geçen sene araştırma yapıp İngilizce bir makale yazmıştım, bu yazılanlar bana o yazıyı çevirip foruma taşımam gerektiğini düşündürdü.

Hiç fena olmaz Astur..

Getir de bizim Müslo'ların gözü açılsın.. Bizim de gönlümüz açılsın.

Sitelerde Paylaş
Sizinki lafta oluyor da benimki neden olmasın?

Yaw.. Bir insan bu kadar aptal mı olur..

Al oku namaz surelerini.

Hangisinde Muhammed'in adı geçiyor bre gafil?

Bütün yapacağın namaz surelerine bir göz atmak...

O zaman kimin yalancı olduğu anlaşılacak..

Nelerle ve kimlerle uğraşıyoruz yaw.

Breee türünün son örneği angut...İlkinde namaz duaları dersin sonraki yazında onları sure yaparsın.

sure ile dua aynımı breee cahil....

bi b.k bilmeden yorum yapıyosun görenlerde adam sanıyo...Durmadan sallıyosun...yok orjinal değil yok sonradan girdi yok şöyleydi vs. vs.

Sitelerde Paylaş

iBadetler zinciri Hz Ademle beraber başlamıştır.özü budur.

Sitelerde Paylaş
iBadetler zinciri Hz Ademle beraber başlamıştır.özü budur.

Adem diye birinin yaşadığı bile yalandır, elinizde hiç kanıt olmadan ortaya olağanüstü iddialar atıyorsunuz. Adem dediğin adamın yaşadığına dair elinizde ne gibi bir kanıt var? Bu adam ne zaman, nerede yaşamış? İbadet ettiğini nereden biliyorsun? Bu ibadetlerin binlerce yıl kesintisiz biçimde aktarıldığı, ve aktarılan kimselerin de 7. yy arapları olduğu ne malum? Hayatınız yalan sizin.

Sitelerde Paylaş
Breee türünün son örneği angut...İlkinde namaz duaları dersin sonraki yazında onları sure yaparsın.

sure ile dua aynımı breee cahil....

bi b.k bilmeden yorum yapıyosun görenlerde adam sanıyo...Durmadan sallıyosun...yok orjinal değil yok sonradan girdi yok şöyleydi vs. vs.

Cehalet ve küstahlığınızdan geçilmiyor.

İslam denen ilkelliği bilmiyor ve ateistlerden öğreniyorsunuz..

Surenin dua ile aynı olduğunu senin gibi bir dangalak iddia ediyor olabilir..

Bizim öyle bir iddiamız yok.

Her ne kadar her dua sure değilse de, her sure bir duadır.. Bre salak aleyhisselam.

Ama senin bu inceliği anlayacağını hiç sanmıyorum. Senin gibileri duvara bakar duran öküzden farksızdırlar.

Bu hakaretleri neden yediğini umarım anlamışısındır.

Bana hakaret edersen mutlaka karşılığını alırsın..

İster namaz duaları olsun ister boktan namaz sureleri, onlar, Muhammed ile ilgili değillerdir.. Buradan alacağın ders odur bre dangalak..

Ben sadece senin gibi cahil Müslo bozuntularını eğitmek için yazıyorum bunları..

Ama sizlerin eğitileiblir olduğunuzu da sanmıyorum.

Bu çabalarım boşa gidiyor.. Biliyorum..

Sitelerde Paylaş
Si.et zaten okurken anlamını bilen çok az var,ancak mıy mıy mıy mır mır mır işte...

Peki niye dua ederken allaha yalvarırken veya tapınırken bu ayetler okunur ?

Kısa ve ezberlemesi kolay olduğu için.Saçma sapan mırıldanmalar işte mantık arama ...Askerlikte ve dinde mantık aranmaz.

Askerlikte mantık vardır.

Dinde yoktur.

Din zaten sömürü için uydurulmuş bir yöntemdir.

Sitelerde Paylaş
zenginden al fakire veriyormuş gibi yap ama gidip köle al... karı al.... :crazy:

İbni îshak'tan rivayet edilmiştir:

Müşrikler, Rasulullah'a karşı çıkma konusunda ittifak edince, amcası Ebu Talib onu korudu.

Kureyş eşrafından Ukbe, Şeybe, Ebu Cehil gibi bir grup Ebu Talib'e gitti ve şöyle dedi:

- Yeğenin, ilahlarımıza dil uzattı. Dinimizi yerdi. Akıllarımızı, hafif akıllılık ve akılsızlık saydı. Atalarımızın sapıklık içinde ölüp gittiklerini ileri sürdü. Bu Muhammed'in derdi paraysa, aramizda toplayip verelim. Derdi kadınsa kavmimizin en guzel kadinlariyla evlendirelim. Yok eger derdi baskanlıksa onu kendimize lider seçelim. Ya sen onu ikna et ya da aramızdan çekil. Zaten sen de bizim gibi ona karşısın. Biz onun hakkından geliriz.

Ebu Talib onları, güzellikle, yumuşak ve tatlı sözlerle savuşturdu. Onlar da çekip gittiler.

Ebu Talib, Rasulullah'a (s.a.v.):

-Yeğenim! Kavmin bana geldi ve şöyle şöyle söyledi. Güç yetiremeyeceğim bir işi bana yükleme, dedi.

Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.):

- "Amca! Vallahi, bu işi bırakmam için, güneşi sağ elime, ayı da sol elime koyacak olsalar, Allah dilemedikçe bu isten vazgeçmem,dedi.

Rasulullah (s.a.v.) ağlayarak ayağa kalktı. Gitmek için geri dönünce, Ebu Talib ona:

-Yanıma gel yeğenim! diye seslendi, O da amcasının yanına geldi. Ebu Talib:

- Git, istediğini söyle. Vallahi, seni hiçbir zaman teslim etmem, dedi.

Böylece kavga başladı. Her kabile, işkence etmek ve dinlerinden döndürmek üzere, aralarında bulunan müslümanların üzerine atıldılar.

EFES PİLSENİN KAPAKLARINI SAKLAYIN, 3 KAPAĞA BİR BEDAVA VERİYORLAR.

Sitelerde Paylaş

Hatta her zenginden alma.

bazılarına kıyak geç.

kayır.

diğerlerine zekat diye daya.

topladıklarını kafana göre dağıt.

dağıtırken onursuzlaştır.

şerefsizleştir.

köleleştir.

dağıtırken aslında sömür.

dağıt o paraları ama kime dağıt?

geleceğine yatırım yapacak şekilde dağıt.

Sitelerde Paylaş
İbni îshak'tan rivayet edilmiştir:

Müşrikler, Rasulullah'a karşı çıkma konusunda ittifak edince, amcası Ebu Talib onu korudu.

Kureyş eşrafından Ukbe, Şeybe, Ebu Cehil gibi bir grup Ebu Talib'e gitti ve şöyle dedi:

- Yeğenin, ilahlarımıza dil uzattı. Dinimizi yerdi. Akıllarımızı, hafif akıllılık ve akılsızlık saydı. Atalarımızın sapıklık içinde ölüp gittiklerini ileri sürdü. Bu Muhammed'in derdi paraysa, aramizda toplayip verelim. Derdi kadınsa kavmimizin en guzel kadinlariyla evlendirelim. Yok eger derdi baskanlıksa onu kendimize lider seçelim. Ya sen onu ikna et ya da aramızdan çekil. Zaten sen de bizim gibi ona karşısın. Biz onun hakkından geliriz.

Ebu Talib onları, güzellikle, yumuşak ve tatlı sözlerle savuşturdu. Onlar da çekip gittiler.

Ebu Talib, Rasulullah'a (s.a.v.):

-Yeğenim! Kavmin bana geldi ve şöyle şöyle söyledi. Güç yetiremeyeceğim bir işi bana yükleme, dedi.

Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.):

- "Amca! Vallahi, bu işi bırakmam için, güneşi sağ elime, ayı da sol elime koyacak olsalar, Allah dilemedikçe bu isten vazgeçmem,dedi.

Rasulullah (s.a.v.) ağlayarak ayağa kalktı. Gitmek için geri dönünce, Ebu Talib ona:

-Yanıma gel yeğenim! diye seslendi, O da amcasının yanına geldi. Ebu Talib:

- Git, istediğini söyle. Vallahi, seni hiçbir zaman teslim etmem, dedi.

Böylece kavga başladı. Her kabile, işkence etmek ve dinlerinden döndürmek üzere, aralarında bulunan müslümanların üzerine atıldılar.

EFES PİLSENİN KAPAKLARINI SAKLAYIN, 3 KAPAĞA BİR BEDAVA VERİYORLAR.

Bunlar masal.

geç bunları.

Ayrıca ben içki içmem.

Sigara bile içmem.

Spor yaparım.

gitar çalarım.

ama asla içki içmem.

yaşım da uygun değil zaten.

Sitelerde Paylaş
Hatta her zenginden alma.

bazılarına kıyak geç.

kayır.

diğerlerine zekat diye daya.

topladıklarını kafana göre dağıt.

dağıtırken onursuzlaştır.

şerefsizleştir.

köleleştir.

dağıtırken aslında sömür.

dağıt o paraları ama kime dağıt?

geleceğine yatırım yapacak şekilde dağıt.

1)Kuran hangi zengini kayırmıştı?

2) Kuran zekatın kimlere dağıtılacağını belirtmiştir.

3) kölelik:

BELED (11-16) Fakat o, sarp yokuşu aşamadı. O sarp yokuş nedir bilir misin? Köle azat etmek veya açlık gününde yakını olan bir yetimi, yahut aç açık bir yoksulu doyurmaktır.

KAPAKLARI ATMAYIN.

Sitelerde Paylaş

namazda sureler ve dualar vardır sureleriayakta okuruzki onlar kuranın ayetlerindendir ( fatiha, fil, tebbet, maun, kurayş, kevser, ihlas) gibi sureler yüce rabbimizi övgüyle bahsetmek ve bu okuduğumuz surelerden ibret almaktır. birde yapılan dualar vardır ki o dualarıda oturuken okuruz (ettehüyati, salli-barik, rabbena, Rabbenâğfirli) gibi dualardır ki hepsininde fazileti ve bereketi sevabı çok büyüktür...

bakınız;

http://www.biriz.biz/namaz/namazdualar.htm

tarihinde turkottoman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
namazda sureler ve dualar vardır sureleriayakta okuruzki onlar kuranın ayetlerindendir ( fatiha, fil, tebbet, maun, kurayş, kevser, ihlas) gibi sureler yüce rabbimizi övgüyle bahsetmek ve bu okuduğumuz surelerden ibret almaktır. birde yapılan dualar vardır ki o dualarıda oturuken okuruz (ettehüyati, salli-barik, rabbena, Rabbenâğfirli) gibi dualardır ki hepsininde fazileti ve bereketi sevabı çok büyüktür...

bakınız;

http://www.biriz.biz/namaz/namazdualar.htm

birader ibret alınır dıyorsunda namz kılanların kaçı ne dediğini biliyor kaçı anlamını bilişyor he ayrıca ebu lehebin elleri kurusun diye bi sureyi okumakta ibretlik ne durum var zorlama dostum ya

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...