Jump to content

İslam Öncesi Arap Edebiyatı ve Şiiri

Recommended Posts

Sence bu kadar berbat bir profille tanımladığınız insan tarihte bu kadar önemli bir yeri nasıl edinir? Böyle bir başarıyı nasıl gösterir? Nice iddialar ile ortaya çıkanlar ve peygamberlik ilan edenler oldu. Bunları kimse kaale almıyor ama. Böylesi büyük bir başarı 14 asır önce bir ekibin tezgahı ile olacak iş değildir. Saçmalamada bir düşün.

İklim çok müsaitmiş... Şimdi gelse "ben Muhammed'im" dese kimse takmaz...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen şimdi Kur'an ın o şiirleri taklid ederek o saygıyı kazandığını iddia ediyorsun yani doğru mu?

Evet Kuran ın yazılış lekli ve dili İslam öncesi şiirleri ile bir çok yönden örtüşmektedir.. Şimdi sen buna itiraz edeceksin ama bunu söyleyen sadece ben değilim.. Kuran a göre de durum bu şekildedir.. 

Kuran ın ayetlerinin diğer şairlerin yazdıklarına benzemesi ve kahinlerin sözlerini andırması üzerine Muhammed e şair ve kahin denmeye başlamıştır.. 

Hakka (Nuzul sırası 68)

41. Ve o, bir şair sözü değildir. Ne de az iman ediyorsunuz! 

42. Bir kahin sözü de değildir (o). Ne de az düşünüyorsunuz! 

Dikkat edin 68. sureden itibaren bu hecelerin kullanımına son verilmiştir..

Zira bu heceler Cahiliye şiirinin özellikleridir ve İm olarak hangi şiirin nereden başladığının göstergesidir..

Ne zaman ki Muhammed e şairsin, kahinsin denmiş bu andan itibaren bu imler kullanılmamıştır..

Muhammed şiir yazmış ama kendisine şair dedirtmemiştir, kehanette bulunmuş ama kendisine kahin dedirtmemiştir.. 

Sitelerde Paylaş

Peki bu koyun çobanı, nasıl olmuş da Hristiyanlık ve Yahudiliğin içlerinde bulundukları hezeyanlı yapıyı önce bir güzel inceleyip, sonra da eleştirip reddederek asıl doğrunun 'Bu' olması gerektiğini yapabilmiş acaba? Ya da nasıl yapabilmişler acaba? Buna da var mı bir cevabınız?

Bir insan tarifi yapıyorsunuz, bir inanan ve adam kalkıyor inandığı ve taptığı Tanrı'ının önünde, ona hiç itibar etmeden hopluyor zıplıyor onun adına kararlar veriyor.

Bilim, bilim ile çok güzel araştırıyorsunuz, karşılaştırmalı tarih yapıyorsunuz da bize şu çelişkileri de anlatın da kurtarın biz de lütfen.

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Peki bu koyun çobanı, nasıl olmuş da Hristiyanlık ve Yahudiliğin içlerinde bulundukları hezeyanlı yapıyı önce bir güzel inceleyip, sonra da eleştirip reddederek asıl doğrunun 'Bu' olması gerektiğini yapabilmiş acaba? Ya da nasıl yapabilmişler acaba? Buna da var mı bir cevabınız?

Bir insan tarifi yapıyorsunuz, bir inanan ve adam kalkıyor inandığı ve taptığı Tanrı'ının önünde, ona hiç itibar etmeden hopluyor zıplıyor onun adına kararlar veriyor.

Bilim, bilim ile çok güzel araştırıyorsunuz, karşılaştırmalı tarih yapıyorsunuz da bize şu çelişkileri de anlatın da kurtarın biz de lütfen.

Şiir yazman için üniversite okumak zorunda değilsin.. Ayrıca masallarıda bu şiirlerde anlatmak için edebiyat profesörü olmak zorunda değilsiniz.. Yaşadığı toplum çok kültürlü ve dinli bir toplum.. Söylencelerin altın çağını yaşadığı bir dönem.. İnceleme yapmaya gerek yok.. 

Çocukluktan itibaren bu masallar herkes tarafından biliniyor.. 12-13 yaşlarımda bütün bu masalları bende dinledim ve ezberimdeydi.. Ne okudum ne de araştırdım... Yunusun balığın karnından çıkması, Firavunun hikayesi, Yusuf un film gibi Mısırda geçen maceralarını, Yakub un Yusufu kaybettiğ o acıklı hikayesini..... v.b... 

Ayrıca Kuran da yazan ne varsa toplumun ürettiği anonim hikayelerdir.. Kısacası şiirsel anlatımda bir masal derlemesi.. Sanırım senin zekan bu masalları gökten zembille inmiş gibi algılıyor.. Sorununda burada zaten.. 

Asıl sorgulaman gerekeni sorgulayamıyorsun? Bu Allah denen Arap uydurması neden cahiliye şiirini örnek almış ve yeminler edip durmakta? O cahiliye şairlerini taklit etmek zorundamıymış? Ben her şeyi yarattım diyen bir varlığın taklit ederek yazılmış bir eser ne kadar özgündür ve eşsizdir?

Sitelerde Paylaş
Peki Kur'an'ın "bir benzerini getirin" çağrısına karşı ne gibi eserler sunulmuş...

Edebi yönden Kuran ı aşan binbir tane eser ortalıkta dolaşmaktadır.. Kuran ın benzeri dediği iddia edebi yönden değildir.. Evet Kuran bana göre bir mucizedir.. Mucize olması 23 yılda tamamlanmış bir eserin başı sonu olmaması, konudan konuya atlaması, neye göre editlendiğinin bilinmemesi, karman çorman, sürekli aynı konuları tekrar eden bir kitap olmasıdır.. 23 yılda böyle salata gibi bir kitap yazman cidden mucizedir. Bu sebepten dolayı da benzeri yazılamaz.. 

Bu arada edebi olarak yazılmışbir eser var hemde çok kısa bir sürede yazıldı.. True Furqan.. Şiirsel olarak ve gramer olarak her yönü ile mükemmel olduğu söyleniyor.. 

Kısaca ondan bir bölüm:Ssizin kurallarınıza göre bir kadın, bir mirasçının yarısıdır. "bir erkek, bir kadının iki katı miras alır" işleri daha kötüye götürmek için kadın, bir şahidin yarısıdır."ve eğer iki adam varsa, o zaman bir adam ve iki kadın, çünkü erkekler kadınlardan bir derece daha yüksektir." işte bu adaletsizliğin hukukudur.

Sitelerde Paylaş

Bana müslüman ya da gayr-ı müslim bir arabın Kur'anın "benzerini getirin çağrısına " cevap olarak ortaya koyduğu bir eser ismi ver Mohammed.. Ve bu eser sayesinde "evet bu eser Kur'anın meydan okumasına tam bir cevaptır' diyerek irtidat etmiş bir arap ismi istiyorum...

Bu arada edebi olarak yazılmışbir eser var hemde çok kısa bir sürede yazıldı.. True Furqan.. Şiirsel olarak ve gramer olarak her yönü ile mükemmel olduğu söyleniyor..
Gülünç olma Mohammed... Onun ne olduğunuda biliyoruz.. Sene 2009... Neden 1400 sene beklemişler.... Neden Peygamber döneminde bir kelime ile cevap verip Kuranı alt etmek varken yıllar boyu savaşmışlar... Neden Müseylime nin bir kaç parçasından başka hiç bir çalışma yok... True Furqan mış.. Zeki insanlarsınız siz yapmayın ne olur... tarihinde AliEkber tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şiir yazman için üniversite okumak zorunda değilsin.. Ayrıca masallarıda bu şiirlerde anlatmak için edebiyat profesörü olmak zorunda değilsiniz.. Yaşadığı toplum çok kültürlü ve dinli bir toplum.. Söylencelerin altın çağını yaşadığı bir dönem.. İnceleme yapmaya gerek yok.. 

Çocukluktan itibaren bu masallar herkes tarafından biliniyor.. 12-13 yaşlarımda bütün bu masalları bende dinledim ve ezberimdeydi.. Ne okudum ne de araştırdım... Yunusun balığın karnından çıkması, Firavunun hikayesi, Yusuf un film gibi Mısırda geçen maceralarını, Yakub un Yusufu kaybettiğ o acıklı hikayesini..... v.b... 

Ayrıca Kuran da yazan ne varsa toplumun ürettiği anonim hikayelerdir.. Kısacası şiirsel anlatımda bir masal derlemesi.. Sanırım senin zekan bu masalları gökten zembille inmiş gibi algılıyor.. Sorununda burada zaten.. 

Asıl sorgulaman gerekeni sorgulayamıyorsun? Bu Allah denen Arap uydurması neden cahiliye şiirini örnek almış ve yeminler edip durmakta? O cahiliye şairlerini taklit etmek zorundamıymış? Ben her şeyi yarattım diyen bir varlığın taklit ederek yazılmış bir eser ne kadar özgündür ve eşsizdir?

Adam 'Benim mucizem Kuran'dır' diyor. Kuran'da bas bas bağrılıyor 'Budur inanmanız için delil. Budur size verdiğimiz işaret.'

İşaretiniz, bizim işaret ettiğimiz Yıldızlardır. Varsa bu mesaj gibi bir mesaj getirin yapamıyorsanız buna yakınını getirin'diyor.

Nerde bu meydan okumalara verilecek olan cevaplar. Karşınız da var 10 milyar tonluk bir KAYA, hepiniz diyorsunuz, 'Ne var bunu kaldırmaya?' Ama deneyen yok. Deniyorsunuz, tüm bilgilerinizi ortaya koyuyorsunuz. Ama olmuyor.

Yapamazssınız çünkü, zaten o bu seviyeye inmiyor.

'Biz onlra gökten kapılar açsak da bununla, büyü diye dalga geçicekler.'

Ben burda gördüğüm bi cismi anlatım. Herkes şöyle tenezzül etti olaya 'O senin gördüğün sizin evin ampülüdür'

Şimdi size mi güvenicez de Yıldızlara anlam yükleyen kitaba sırtımızı dönücez?

Sitelerde Paylaş

Anlamak istemiyorsunuz. İnanan kişi, mesajın geldiği adam ile ilgilenmiyor. İnanmak istediği o kitaptaki gördüğü güçlü anlatımlar. Onun gönderildiğine inanıyor. Siz ispatlıyamassınız o adamın nerden mesaj aldığını ya da alıp almadığı, olmayacak yapamayacaksınız.

Geride bir sürü kafası karışık insan kalacak. Anlamıyor musunuz?

Sitelerde Paylaş
Adam 'Benim mucizem Kuran'dır' diyor. Kuran'da bas bas bağrılıyor 'Budur inanmanız için delil. Budur size verdiğimiz işaret.'

İşaretiniz, bizim işaret ettiğimiz Yıldızlardır. Varsa bu mesaj gibi bir mesaj getirin yapamıyorsanız buna yakınını getirin'diyor.

Nerde bu meydan okumalara verilecek olan cevaplar. Karşınız da var 10 milyar tonluk bir KAYA, hepiniz diyorsunuz, 'Ne var bunu kaldırmaya?' Ama deneyen yok. Deniyorsunuz, tüm bilgilerinizi ortaya koyuyorsunuz. Ama olmuyor.

Yapamazssınız çünkü, zaten o bu seviyeye inmiyor.

'Biz onlra gökten kapılar açsak da bununla, büyü diye dalga geçicekler.'

Ben burda gördüğüm bi cismi anlatım. Herkes şöyle tenezzül etti olaya 'O senin gördüğün sizin evin ampülüdür'

Şimdi size mi güvenicez de Yıldızlara anlam yükleyen kitaba sırtımızı dönücez?

Mucize ama kime ve neye göre mucize.. İstediği kadar bağırsın mucize diye.. Hindular Vedalara mucize diyor, Yahudiler Tevrata.. İnanç meselesi..

Edebi yönden kendisinden önce yazılan şiirler gibi yazılmış bol secili, kafiyeli bir kitap!! Bu durum bile ne kadar insan elinden çıkma olduğunun göstergesidir.. 

Ne yıldızı ne kayası, ne ampulü ? Sen iyi misin? Gökte nasıl kapı açabilirsin? Gök zaten açık.. Sen yıldız savaşlarındaki gibi ışınlanmalar mı hayal ediyorsun? Sanırım sen başlıkları karıştırdın.. 

Sen anlamak istemiyorsun.. O kitapta bir şey anlatıldığı için o kitaba hayran değil.. Doğduğunda o kitaba şartlandırıldığı için iç,ndeki binlerce saçmalığa inanabiliyor.. Muhammed mesaj falan almamıştır.. Kuran anonim bir derlemedir.. İspatı da İslam öncesi Arap edebiyatı ve 7 yy öncesi Arabistan.. Var mı bu Muhammed in Yahudi hikayeleri ve o dönemlerde olan bilinen olayları ve o dönem bilinen dünya haricinde anlattığı bir masal? İçinde 40 kere deve, bol bol hurma geçen bir kitaptan bahsediyorsun.. Bu durumda vahiy bile olsa dünyayı sadece Arabistan sanan bu salak Allahı kim takar.. 

Ayrıca o zaman cahiliye Arap şairleride gerçek söylüyorlardı.. Onlarında cinleri vardı, şiirleri cinleri yazdırıyorlardı..

Sitelerde Paylaş
Mucize ama kime ve neye göre mucize.. İstediği kadar bağırsın mucize diye.. Hindular Vedalara mucize diyor, Yahudiler Tevrata.. İnanç meselesi..

Edebi yönden kendisinden önce yazılan şiirler gibi yazılmış bol secili, kafiyeli bir kitap!! Bu durum bile ne kadar insan elinden çıkma olduğunun göstergesidir.. 

Ne yıldızı ne kayası, ne ampulü ? Sen iyi misin? Gökte nasıl kapı açabilirsin? Gök zaten açık.. Sen yıldız savaşlarındaki gibi ışınlanmalar mı hayal ediyorsun? Sanırım sen başlıkları karıştırdın.. 

Sen anlamak istemiyorsun.. O kitapta bir şey anlatıldığı için o kitaba hayran değil.. Doğduğunda o kitaba şartlandırıldığı için iç,ndeki binlerce saçmalığa inanabiliyor.. Muhammed mesaj falan almamıştır.. Kuran anonim bir derlemedir.. İspatı da İslam öncesi Arap edebiyatı ve 7 yy öncesi Arabistan.. Var mı bu Muhammed in Yahudi hikayeleri ve o dönemlerde olan bilinen olayları ve o dönem bilinen dünya haricinde anlattığı bir masal? İçinde 40 kere deve, bol bol hurma geçen bir kitaptan bahsediyorsun.. Bu durumda vahiy bile olsa dünyayı sadece Arabistan sanan bu salak Allahı kim takar.. 

Ayrıca o zaman cahiliye Arap şairleride gerçek söylüyorlardı.. Onlarında cinleri vardı, şiirleri cinleri yazdırıyorlardı..

97. Biz onu; senin dilinle kolaylaştırdık ki, sakınanları onunla müjdeleyesin, inatçı bir kavmi de onunla uyarasın.

Pek sağlam bir savunma yapmış 'Muhammed'. Sen de yukarıdaki tüm bu iddalarını ispatlasana. Neden aynı anda hem sonuca varıp bir yandan da öğreniyorsun. Her şeyin deneyini yapan siz, bunun ispatını çoktaan yapmış olmanız gerekmiyor muydu ya da tüm Dünya.

O ayet şunu diyor:

-Biz sana anlatıcaklarımızı senin dilinin üzerinden senin kültürün ile anlatıyoruz ki, duyduklarında 'Bu ne salakça bir şeydir, anlattılarını ilk defa senden duyuyoruz. Galiba delirdin.' demesinler diye.

Yani sonuç olarak bu evrene anlam yüklemek istiyorsan bu savunmalardan ve sözlerden 5 yaşındaki çocuktan 90 yaşındaki gök bilimcisine herkes istediği sonucu çıkaracaktır. Çünkü nihai amaç budur. Pek çok yerde 'Siz anlabilesiniz' diye uyarı yapar.

Uyarıları yapanşarda, örneklemeleri seçenlerde, savunmayı yapanlarda başkaları, 'Muhammed' değil bunu ne zaman kabul ediceksiniz. 'Biz seni dosdoğru bir yol üzere bulduk'.

Sitelerde Paylaş
97. Biz onu; senin dilinle kolaylaştırdık ki, sakınanları onunla müjdeleyesin, inatçı bir kavmi de onunla uyarasın.

Pek sağlam bir savunma yapmış 'Muhammed'. Sen de yukarıdaki tüm bu iddalarını ispatlasana. Neden aynı anda hem sonuca varıp bir yandan da öğreniyorsun. Her şeyin deneyini yapan siz, bunun ispatını çoktaan yapmış olmanız gerekmiyor muydu ya da tüm Dünya.

O ayet şunu diyor:

-Biz sana anlatıcaklarımızı senin dilinin üzerinden senin kültürün ile anlatıyoruz ki, duyduklarında 'Bu ne salakça bir şeydir, anlattılarını ilk defa senden duyuyoruz. Galiba delirdin.' demesinler diye.

Yani sonuç olarak bu evrene anlam yüklemek istiyorsan bu savunmalardan ve sözlerden 5 yaşındaki çocuktan 90 yaşındaki gök bilimcisine herkes istediği sonucu çıkaracaktır. Çünkü nihai amaç budur. Pek çok yerde 'Siz anlabilesiniz' diye uyarı yapar.

Uyarıları yapanşarda, örneklemeleri seçenlerde, savunmayı yapanlarda başkaları, 'Muhammed' değil bunu ne zaman kabul ediceksiniz. 'Biz seni dosdoğru bir yol üzere bulduk'.

Peki hani bu benzeri olmayan mucize denilen Kuran neden acaba Yahudiye, Hintliye benzersiz ve mucize gözükmüyor? 

Eğer o ayet bunu diyorsa o kitap evrensel değildir.. Her şeyiyle Arap a hitap eden bir kitap içinde 40 kere devei bol bol hurma geçen bir kitaptan bahsediyoruz.. Bu kültüre ve dile yabancı olanlara hitap etmemektedir.. Kuran 7 yy a kadar gelen Arapların birikimlerinin, gelenek göreneklerinin toplandığı yerel bir kitaptır.. Bizlere ne deveden hurmadan, Araplar gibi durmadan yemin eden Allahtan, Araplara kendini beğendirecek diye onlar gibi şiir yazıp 70 ayetlik surede 31 kere aynı cümleyi kurandan?

Bana ne Muhammed in karıları ile hangi sıraya göre yatacağından?

Bana ne Muhammed in gelininden..

Bana ne Muhammed in evine gidince yemekten sonra hemen dağılmaktan..

Bana ne Muhammedöğle uykusundayken onu rahatsız etmemekten..

Amanın şu mucize kitaba bak be.

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık..  

Araplar daha iyi anlasın diyeymiş..

Minareyi çalan kılıfını uydururmuş.. Seninkide o hesap..

Bu Allah denen put daha önceki peygamberlere yaptığı gibi iki mucize yapıp milleti inandırmayı.. İlla Arap gibi olacam diye tutturmuş.. Araplar onu anlasın diye.. 

İyide ben Arap mıyım? Çinli Arap mı? 

Bana ne cahiliye şiirini taklit eden Allahtan? 

Bir olayı 40 kere kafiye ve seciyle süsleyen Allahtan.. 

Sitelerde Paylaş
Peki hani bu benzeri olmayan mucize denilen Kuran neden acaba Yahudiye, Hintliye benzersiz ve mucize gözükmüyor?

kuran a

mucize dersen

kendin çalip

kendin oynarsin

sen ateist filan degilsin

kendini ateist zannediyorsun

ateist olmak için basta teistlere ait kitaplardan birisi olan kuran da neyin yazilip ve yazilmadigini bilmelisin

ki

ateizme geçesin

kuran da

olmayan seyleri yazip

bastan kendin kabul edersen

iste böylede saçmalarsin

mesele

kuran i kerim i en bastan abartip putlastirman yanlisindan kaynakliyor

kuran i kerim de her sey mevcuttur sanmandan

kuran i kerim evrenseldir bilmenden

ve

kuran i kerim her devre veya çaga hitab eder vs.. gibi abartilarindan

ki

oysa

kuran bizzat kendisi ayetleriyle bunlarin aksini belirtir

ama

bu su da demek degildir

kuran i kerim

bu devirde ve gelecekte

tüm dünyada ayda hatta bilmem ne gezegenindeki

ilerde yasayacak olursa insanlara

gerekli her bir sey için ögüt veremez ve olamaz diyemeyiz

verebilirde ve olabilirde

yeter ki

bastan onun ne olduguna dogru bir karar verelim

ve

hakettigi yere oturtalim

yani

kuran i kerim'in bir ögütten ibaret oldugunu bilelim

yok mu ögüt alan..?

denince

ademin oguluna bakarak karga dan ögüt alaninin burnu boktan kurtulmaz

kuran da bu ayetleri senin gibi böyle yorumlayip okuyanlar ve karga ya bakip ölüsünü gömenler

yine kuran ayetleri ile rüzgar duruncada gemisini yürütemez olur

oysa

ögüt alan

gemisini yürüten kaptandir

:)

sevgiler

Sitelerde Paylaş
Konu dışı ama eklemeden edemedim... Kubbe şeklinde bir cam tavan sanıyor gökyüzünü... O yüzden "çatlamasından", "yarılmasından" ve "kapı açılmasından" bahsediyor...

3645540_770x600.jpg

Peki bu cam tavana nasıl kapı açılacak. Anladım demek istediğini, sanki kafesteki kuş gibi görüyor insanları ve oradan bir kapı vasıtası ile çıksalar diyor. Ama inanmak isteyen kişi şunu da rahatlıkla diyebilir:

-Nerden biliyorsun belki de tüm verilen örnekler, Onun dilinden ve onun kültüründen verildi.

Sitelerde Paylaş
O zaman o kavmin kitabı olur; "evrensel" diyemezsin...

Aslında çok ürkütücü bir tablo. Tek bir resimle olayı anlatıyor. Güneş yakın gökte, yıldızlar da öyle. Kubbenin içinde. Bu bir tabloysa yapanı ödüllendiridim ben. ;) Bu tabloyu daha önce de görmüştüm galiba. Ama dikkat etmemiştim. Manyak bişi.

Aslında uzun uzun anlatıcağına, Onun zihninden bakmanın bir yolu olduğu için tüm her şeyi bireden anlattığı için izlemesi çok eylenceli.

Bir de ben hala inanan biriyim ya. Ürkütücü bir heyecan hissediyor insan bakarken. Manyka bir resim.

Sitelerde Paylaş

sevgili Andromeda

ben astronomi kozmos veya gökbilim evren ve alemler vs.. hakkinda pek bilmem

de

..ve

resmedilen gibi gök kubbe degilsede

varlik aleminin yani her seyin bir küre içinde olmadigina dair senin delinin nedir..?

tarihinde dogan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...