Jump to content

Bir meyve çekirdegini düşünün bir de döllenmiş hücreyi

Recommended Posts

"ama senden istediğimiz, bunun böyle olduğunu bize somut olarak ispatlaman.. Hepsi bu.. Hadi, buyur, görelim bakalım.."

sen bunun nasıl olduğunu ispatla hadi, ben ispatlayamıyorum Allah yarattı diyorum sen ispatla ,

senin iddia ettiğin benim iddia ettiğimden daha sacma ben hiç olmassa ampülü edison yapmış yıllarca calışmış cabalamış yapmış diyorum sende yok canım camla tel bir araya gelmiş tel camın içine girmiş ampül olmuş diyorsun

tarihinde influenza tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 82
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

aslında ikimizinde birbirinden farkı yok ikimizde inandıklarımızla baş başa kalalım elbet buna %100 inanıyorum bak ben haklıymışım anibal gördünmü hatırladınmı beni diyeceğim bir zaman olacaktır bu dünyada olmasada öbür dünyada

sakın sende bazı ateistler gibi son nefesinde yahu hakkatten tanrı var galiba deyip komik duruma düşme

Sitelerde Paylaş
sen bunun nasıl olduğunu ispatla hadi, ben ispatlayamıyorum Allah yarattı diyorum sen ispatla ,

senin iddia ettiğin benim iddia ettiğimden daha sacma ben hiç olmassa ampülü edison yapmış yıllarca calışmış cabalamış yapmış diyorum sende yok canım camla tel bir araya gelmiş tel camın içine girmiş ampül olmuş diyorsun

Canlılığın işleyiş şekli çoktandır biliniyor. Siz cansız ve kendi kendine canlı oluşturamayacak parçaları canlılıkla karşılaştırırken mantık hatası yapıyorsunuz.

Diyelim ki abiyogenez (canlılığı oluşturabilecek materyallerden kimyasal tepkimelerle canlılık oluşması) ispatlandı ve deneysel olarak gözlendi, bu sizin inancınızı mı zedeleyecek? Bir anda tüm dünya ateist mi olacak? İspatlanınca ne olacak?

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> sen bunun nasıl olduğunu ispatla hadi, ben ispatlayamıyorum Allah yarattı diyorum sen ispatla , senin iddia ettiğin benim iddia ettiğimden daha sacma ben hiç olmassa ampülü edison yapmış yıllarca calışmış cabalamış yapmış diyorum sende yok canım camla tel bir araya gelmiş tel..

Ben sana diyorum: inroganik -> organik -> self-replication -> (+) Metabolizm -> biyolojik -> evrim -> tohum -> ağaç..

Sen diyorsun ya, yok olamaz, edemez, tutamaz.. Tamam birader öyle olsun.. Bize o zaman nasıl olduğunu açıkla, işte beklediğimiz hepsi bu.. ama sen açıklama filan yapmadın ki..

"Allah yarattı diyorum" diyorsun, hepsi bu. Hani nerde allah? nasıl yaratmış, nasıl o tohumun içine o şeyi koymuş, nasıl etmiş? Buyur göster hadi, beklyioruz..

Benim iddiam tamam, saçma olabilir, hiç itirazım yok.. Mesele, senin iddianı ispatlaman.. Benden kale kapısı gibi deliller, kanıtlar vs. bekliyorsun.. Evet, elbette bu hakkın var. ama peki senin iddianın delili, saman çöpü kadar bile olsa, delili, kanıtı nerde? İşte bizde senden bunu istiyoruz, buyur, hadi göster..

Evet, buyur, bu tohumun işinin nasuıl olduğunu, bana göster ispatla, görelim hadi..

Sitelerde Paylaş

Luu, grip mikrobu, huu, nerdesiniz?

zor mu bir şey istedik, altı üstü, bu işin nasıl olduğunu izah edeceksiniz o kadar.. buna bu kadar güvendiğinze göre, kafamıza çalacak çok sağlam somut kanıtlarınız var olmalı..

Hadi bekliyoruz, buyrun..

Sitelerde Paylaş
Luu, grip mikrobu, huu, nerdesiniz?

zor mu bir şey istedik, altı üstü, bu işin nasıl olduğunu izah edeceksiniz o kadar.. buna bu kadar güvendiğinze göre, kafamıza çalacak çok sağlam somut kanıtlarınız var olmalı..

Hadi bekliyoruz, buyrun..

Gözün çıkmasın anibal ortalığı b.k götürecek şimdi..

Sitelerde Paylaş

Ben sana diyorum: inroganik -> organik -> self-replication -> (+) Metabolizm -> biyolojik -> evrim -> tohum -> ağaç..

Sen diyorsun ya, yok olamaz, edemez, tutamaz.. Tamam birader öyle olsun.. Bize o zaman nasıl olduğunu açıkla, işte beklediğimiz hepsi bu.. ama sen açıklama filan yapmadın ki..

bunları inkar etmiyorumki ben, yada bunlara karşıda değilim bunları yapan bir akıl var elbetteki diyorum inancım bu

mesela "influenza" grip mikrobu bugün bu gözle görülemeyecek kadar küçük bir mikro organizma dünyadaki en gelişmiz bilgisayarlarda bile daha gelişmiş ,en zeki bilim adamlarından bile daha zeki hatta hepsinin toplamından daha zeki , böyle olunca insan ister istemez bunda bir iş var diyor.

Sitelerde Paylaş

>>> bunları inkar etmiyorumki ben, yada bunlara karşıda değilim bunları yapan bir akıl var elbetteki diyorum inancım bu

Eğer inkar etmiyorsan bunların "kendi kendine" olduğunu, olabildiğini kabul ediyorsun demektir. Hiç itirazım yok, hay hay derim, buyrun derim, gösterin, ispat edin.. Bunun olamayacağını ispat edin, görelim..

>>> mesela "influenza" grip mikrobu bugün bu gözle görülemeyecek kadar küçük bir mikro organizma dünyadaki en gelişmiz bilgisayarlarda bile daha gelişmiş ,en zeki bilim adamlarından bile daha zeki hatta hepsinin toplamından daha zeki , böyle olunca insan ister istemez bunda bir iş var diyor.

Buyrun bunuda ispat edin.. Gözle görülemeyecek kadar küçük olmak, kabilyetsiz olmayı mı gerektirir? Bilgisayarlar, grip virüsü gibi davransın diye mi yapılıyor ki, grip virüsü ile onları karşılaştırıyorsun? Buyur o zaman göster hadi, grip virüsünün bilgisayardan daha üstün olduğunu.. İşte hadi bekliyoruz, getir kanıtlarını, koy ortaya..

Laftan başka bir şeyiniz yok.. Bir acayip laf: Amanda kendi kendine olamazda.. Eh, iyi, hadi gsötyer olmayacağını.. Tıssss, arkası yok.. Ondan sorna ne sayıklyıorsunuz dediğimizde, amanda bize hakaret ediyonda, tutuyonda.. Geç bu ayakları..

Hadi, bekliyorum, getir kanıtlarını koy, çal kafama, geçir kıçıma..

Ama getirip koyamıyorsan, bu pek bilgiç, pek büyük, pek görkemli lafların senin malum tarafına girecek, giriyor.. Böyle büyük laflar ederken biraz düşünmeyi öğrenirsin belki..

Evet, hadi, getir göster delillerini..

Sitelerde Paylaş
"ama senden istediğimiz, bunun böyle olduğunu bize somut olarak ispatlaman.. Hepsi bu.. Hadi, buyur, görelim bakalım.."

Allah yarattı diyorsun da, Allahın yarattığını ispatlayabiliyor musun??? "Allah yarattı" demekten başka bir açıklaman ispatın var mı??? tohumun meyveye dönüşüm aşamalarını tek tek allahın müdahalesiyle yani yaratma eylemiyle açıklayabiliyor musun?? yoksa ne diye burda bişey açıklıyormuş birşey ispatlıyormuş gibi bikbikliyorsun... en ufak somut ve bilimsel kanıtın yoksa sonsuza dek sus... susmasını bil en azından...

bu kadar mükemmelse allah yaratmıştır gibi bir hezeyana kapılıyorsunuz, kendi küçük beyninizin ürünü olan bu garabeti evrensel realite sanıyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

bende sana diyorum , sen herşeyin kendiliğinden olduğunu ispat edebiliyormusun sende bilgiçlik taslayarak boş boş yazıyorsun ,biz spermin yumurtayla birleşmesini sonraki aşamaları olağüstü buluyoruz ondan bunların kendiliğinden olamayacağını birinin yaratığnını iddia ediyoruz.

sende kendi iddianı savunmaya devam et saygı duyarım ,ama unutma sen bizi nekadar cevap veremezsiniz diye yargılarken ,sende aynen bizim gibi cevap veremez bir haldesin yalanmı

Sitelerde Paylaş

>>> bende sana diyorum , sen herşeyin kendiliğinden olduğunu ispat edebiliyormusun sende bilgiçlik taslayarak boş boş yazıyorsun ,biz spermin yumurtayla birleşmesini sonraki aşamaları olağüstü buluyoruz ondan bunların kendiliğinden olamayacağını birinin yaratığnını iddia ediyoruz.

Benim iddiam benim sorunum.. Eğer illada ispat istiyorsan, ederizde sana.. Ama canımız ister etmeyiz, çok mu umrumuzda?

ama senin bir iddian var:

>>> .... biz spermin yumurtayla birleşmesini sonraki aşamaları olağüstü buluyoruz ondan bunların kendiliğinden olamayacağını...

Olağanüstü bulmak zaten göreceli bir kavram, ispat filan olmaz.. ama buyur, bunun kendiliğinden nasıl olamayacağını bir ispatla.. İşte bizde sana bunu diyoruz..

Hadi bekliyoruz.. Yumurta sperm ve akabindeki mevzuların kendiliğindne olamayacağını bir ispat et, görelim.. Bugün, günde ortalama bir kaç milyar defa kendi kendine olup duran bu işin, nasıl kendi kendine olmayacağını öğrenmek çok keyifli olacak..

Evet, hadi, görelim, bakalım kendi kendine nasıl olamazmış..

Sitelerde Paylaş

>>> sende aynen bizim gibi cevap veremez bir haldesin yalanmı

Ha, şimdi bu tarafına gelelim.. Evet, bu söylediğin tamamen yalan..

Biz buna gayet açık, kesin ve delillere dayanan cevap veririz.

Sana en üst noktadan fazla detayta girmeden vereyim kısa bir cevap.. Ama işte meydan, dilediğin gibi detaya gireriz, hiç sorun değil..

Sperm yumurtaya ulaşınca, yumurtanın dış kabuğunu aşarak içeriğindeki kromozomları ortaya bırakır. Bu kromozomlar birleşerek, zigot halini alır. Bu aşamadan itibaren yeni oluşan kromozom seti, baskın genlerine göre, protein ve rna kodlamaya başlar. Yani, self - katalizasyon yöntemiyle kendi kopyalarını yapar. Bu esnada, gene aynı yöntemle, proteinleri üretir. bu aşamyı takiben, hücre bölünme sürecine girerek kandini bir kopyasını oluşturur. bu kopya kök hücre olarak çoğalmaya devam ederken, üretilen bu proteinlerin bir kısmı enzimlerle etkileşime girerek farklı kök hücrelerin farklı hücre formlarına dönmesine yol açar..

Bu aşamalar, canlıdan canlıya nüanslar gösterir. O yüzden biz genelde insana göre ele aldık..

Bu ilk aşamalrın nasıl kendi kendine oluverdiğini, işte şuradan öğrenebilirsin, biraz daha detaylı şekilde:

http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathp...fert/index.html

Sitelerde Paylaş

inananlar bu "kendiliğinden" lafını yanlış anlamakta ısrar ediyorlar... bundan kasıt doğa dışı bir güç tarafından müdahale olmamasıdır... yoksa hoppp diye olması değildir... doğal süreçlerle, neden-sonuç ilişkileriyle olan birşeydir... kendiliğinden yani "doğal olarak"...

Sitelerde Paylaş
bazen yazdığın cümleler banada yarıyor saol (umarım telif hakkını istemezsin):)

Benim iddiam benim sorunum.. Eğer illada ispat istiyorsan, ederizde sana.. Ama canımız ister etmeyiz, çok mu umrumuzda?

ee noldu şimdi, allah yarattı iddaana noldu??? iddaa varsa ispat olmak zorundadır... yoksa kendi kendine konuşan deliden farkın yoktur...

Sitelerde Paylaş

>>> Benim iddiam benim sorunum.. Eğer illada ispat istiyorsan, ederizde sana.. Ama canımız ister etmeyiz, çok mu umrumuzda?

Bak bizim iddiamızın ispatı gayet kolay:

yumurta ve sperm "kendi kendine" bunu yapıyor.. Zira bu olay her gün milyarlarca kez gerçekleşiyor ve mesela, tavuğun yumurtasının içine oturup bu işi yapan bier allahf ialn görmedik bugüne kadar.. Yani, basbaya bir şekilde, ortada bir allah filan yokken, görmezken, kendi kendine bu işin olduğunu zaten açıkca görüyoruz.. bundan iyi ispat mı olur?

Sen bunun kendi kendine olmadığını iddia ediyorsun.. OK.. Kabul.. buyur bunun böyle olamayacağını, kendi kendine olamayacağını göster o zaman..

Neymiş, biz ispattan kaçmıyormuşuz, ama ispattan kaçan sensin..

Hoppala mı? Hoppalası şu garibim grip mikrobundan öte olamamış biraderim..

Biz bunu ispat edemedik diyelim.. Ne olur? bu işin kendi kendine olmadığı ortaya çıkar sadece..

Ama bundan amanda bir allah varda filan gibi bir şey çıkmaz.. bunun nasıl olduğu bilinmiyor olarak kalır en fazla.. Ki bunda bilinmeyen hiç bir şey yok aslında..

Eğer bu işini içinde allah var diyorsan, bunun olduğunu ispatlaman lazım, bilmem anladın mı?

Ama, gidip, kendi kendine olduğunu açıkca gördüğümüz şeyi, amanda olamaz, edemez filan diyorsan, o zaman bunu kanıtlaman lazım, hepsi bu..

Sitelerde Paylaş

ya kelime oyun yapıyorsun ,bunun sonu yok ispatladım diyorsun ne ispatladın bolca boş laf ,"sperm yumurta bunu kendi kendine yapıyor bunu milyarlaca kez gerçekleştırıyor"diyorsun, bunu bende biliyorum ama yapacakları işi nasıl öğrenmişler bunu daha sonra kendi kendine yapacaklarını kim öğretmiş

yeni doğan bir bebek kendi kendine tuvalet eğitimi alabilirmi bunu kendi kendine öğrenebilirmi, birileri öğretir ondan sonra bu işi kendi kendine olur ,

tarihinde influenza tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...