Jump to content

Duanin Gücü

Recommended Posts

Müslümanlar günde bes vakit namazda, gece yatmadan önce, sabah kaldiginda, kisacasi ömürleri boyunca sürekli dua ederler. Bu dualar genelde saglik, para,mal,cocuk vesaire istemek icindir, cogu zamanda beddua ederler düsmanlarina,

Ama ne hikmetse ne kendilerine istedikleri dualar kabul olur nede düsmanlarina ettikleri beddualar. Dünyadaki en rezil hayati sürerler, müslüman ülkeler en geri kalmis ülkeler klasmaninda birinciligi kimseye kaptirmaz, saglik, egitim, ekonomi,kadin konularinda durumlari acinacak haldedir. Düsmanlari olarak gördükleri milletlere veya dinlere hicbir etkisi olmaz bedduanin, aksine düsmanlar dimdik ayaktadir.

Sizce dua edilen dualarimi kabul etmiyor, yada dua mercii kandirmacadanmi ibaret?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müslümanlar günde bes vakit namazda, gece yatmadan önce, sabah kaldiginda, kisacasi ömürleri boyunca sürekli dua ederler. Bu dualar genelde saglik, para,mal,cocuk vesaire istemek icindir, cogu zamanda beddua ederler düsmanlarina,

Ama ne hikmetse ne kendilerine istedikleri dualar kabul olur nede düsmanlarina ettikleri beddualar. Dünyadaki en rezil hayati sürerler, müslüman ülkeler en geri kalmis ülkeler klasmaninda birinciligi kimseye kaptirmaz, saglik, egitim, ekonomi,kadin konularinda durumlari acinacak haldedir. Düsmanlari olarak gördükleri milletlere veya dinlere hicbir etkisi olmaz bedduanin, aksine düsmanlar dimdik ayaktadir.

Sizce dua edilen dualarimi kabul etmiyor, yada dua mercii kandirmacadanmi ibaret?

Hımm sizde sanırım ''Müslümanlar fakir ve sefalet içinde yaşıyor bu yüzden İslam dini uydurmadır'' masalını savunanlardansınız.Yada ''Madem İslam dini hak dindir neden Allah müslümanlara yardım etmiyor'' görüşünü savunanlardansınız.

Bakın Hz Muhammed s.a.v. sizin gibi düşünenlere nasıl cevap veriyor;

İslâm garip başladı, (ileride) başladığı gibi garip olacaktır. Ne Mutlu o gariplere!

(Müslim, İman 232 ; Tirmîzî, Îman 13 ; İbn-i Mâce, Fiten 15 )

Sitelerde Paylaş

Öncelikle DUA nın kabulünün şartları var; Bu şartlara uyulursa her dua kabul edilir..

Sonra Kabul edilmediğini nerden biliyorsun; Ben kendi hayatımda ve çevremde olmaz, imkanı yok denilen pek çok işin olduğuna şahit oldum.. Bunlar resmen mucizevi şeylerdi; sebebler ile açıklamak mümkün değil..

Sonra Duanın hazır bir meyvesi varki; Dua eden herkes bu meyveyi tadar..

Dua bir ubudiyet-i külliyedir..

“Dua eden adam anlar ki: Birisi var; onun hatırat-ı kalbini işitir, herşeye eli yetişir, her bir arzusunu yerine getirebilir, aczine merhamet eder, fakrına meded eder.” İşte duanın insan psikolojisine böyle hazır bir faydası vardır..

Sonra Her duaya cevap verilir; ama kabul etmek ve istenilen matlubu aynen vermek Allah'ın hikmetine tabidir. Bazen aynen verir, Bazen tehir eder, bazen onun isteyen için zarar olduğunu bilir ve vermez..

Sonra İmandan maksat Allah'ın rızasını kazanmak ve ona Ebedi ve edepli bir misafir olabilmektir.. Esas Maksat Dünya saadeti değil, Ebedi bir Alem saadetini ve Allah'ın rızasını kazanmaktır..

Sitelerde Paylaş

Amerikada by-pass ameliyatı olcak hastlar üzerinde böyle bir deney yapılmış...

Bir guruba haber verilmedenb lehlerinde dua edilmiş...

Bir guruba da haber verlirek dua edilmiş..

Bir guruba ise hiç dua edilmemiş...

Sonuç olarak...

Kendilerine haber verilmeden dua edilen grup ile hiç dua edilmeyen grup arasında iyileşme yönünden hiç bir fark gözlemlenememiş... Kendilerine haber verilerek dua edilenler ise iyileşme açısından diğer iki gurubun oldukça gerisinde kalmış...

Uzmanlar buna neden olarak ise hastaların "demekki benim işim duaya kalmış" psikolojisine girmelerini göstermiş... :lol:

Kaynak : Richard Dawkins... :P

Sitelerde Paylaş
Tahmin ediyorum psikolojik acidan degerlendirmissin, ben doga üstü bir gücü varmi manasinda soruyorum.

Bu konuda çift kör randomize çalışmalar yapılabilir. Ateist, müslüman, hıristiyan ve yahudi ve diğer dinlerden aynı sayıda insan dua etsin, kimin ne dua ettiği çalışmayı yapanlarca bilinmesin. Duaların gerçekleşme yüzdesine bakılsın ve kimin dini daha doğru anlaşılsın bilimsel olarak... Ateistler tabii kontrol grubu burada :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

müslümanlar duaları kabul olmasa da bu sefer hayırlısı bu değilmiş demek diyecekler. allah bunu bana hayırlı görmemiş, allah benim için uygun olanı benden daha iyi bilir, başıma gelenler allahın bana hayırlı gördükleri.... şeklinde uzayan bir bahane listeleri var. başına kötü olaylar gelmesi ya da istediklerinin olmaması karşısında insanın kendisini rahatlatmak için bulduğu düşünce şekli. sorumluluğu kendisinden alıp allaha havale ediyor. kötü olaylar yaşadığında hak ettiğini düşünüyor. sorunlarla başa çıkma yöntemi. ama cesurca değil, teslimiyetçi bir anlayışla.

son zamanlarda moda olan secret, evrenin çekim gücü gibi düşünceler de duaya çok benziyor, inanırsan olur şeklinde ancak bu düşünceler sorumluluğu allahtan alıp kişinin kendisine veriyor. olmadıysa sen gerçekten istememişsin gibi. kötü birşey olduysa sen çağırmışsın gibi.

Sitelerde Paylaş

Duanın Kabulünün bazı şartları :

- Dua Allah'ın Hikmetine ve şu kainattaki geçerli kanunlarına ters olmamalı.. (Allah'ım beni ölümsüz kıl v.s. gibi dualar)

- Duanın kabul edileceğini şeksiz ve şüphesiz inanmak..

- Kudreti sonsuz, Herşeye sözü geçen, Kadere ve Kalblere hükmedebilen Mutlak ve Tek olan Allahtan istediğini bilerek dua etmek.

- Duaya Salavat ile başlamak ve salavat ile bitirmek.. (İki makbul dua ortasındaki dua kabule daha yakındır)

- Tüm aczimizle; Enaniyet, gurur ve kibirden arınmış bir şekilde dua etmek.

- Dua ederken nefsi araya sokmamak ve fısıltılarına ehemmiyet vermeden dua etmek.

- Samimi ve mümkün günahsız bir ağızla Dua etmek(Bu ağız başkasının ağzıda olabilir. Gıyaben edilen dualar daha çok kabul edilir)

- Mümkünse abdestli ve helal lokma alınmak suretiyle Dua etmek.

- Mübarek mevkilerde özellikle mescit ve camilerde,

- mübarek zamanlarda özellikle ramazan ayı ve kadir gecesi, berat gecesi gibi mübarek gecelerde,

- namazlardan sonra özellikle sabah namazından sonra dua etmek.

- Kur'an-ı Kerimdeki dualarla ve Büyük zaatların duaları ile dua etmek.

- Duada ısrarcı olmak.. Kabul edileceğinden şüphe duymamak.

gibi.....

En önemli şey Allah'a karşı samimi olmak...

Sitelerde Paylaş
Duanın Kabulünün bazı şartları :

- Dua Allah'ın Hikmetine ve şu kainattaki geçerli kanunlarına ters olmamalı.. (Allah'ım beni ölümsüz kıl v.s. gibi dualar)

- Duanın kabul edileceğini şeksiz ve şüphesiz inanmak..

- Kudreti sonsuz, Herşeye sözü geçen, Kadere ve Kalblere hükmedebilen Mutlak ve Tek olan Allahtan istediğini bilerek dua etmek.

- Duaya Salavat ile başlamak ve salavat ile bitirmek.. (İki makbul dua ortasındaki dua kabule daha yakındır)

- Tüm aczimizle; Enaniyet, gurur ve kibirden arınmış bir şekilde dua etmek.

- Dua ederken nefsi araya sokmamak ve fısıltılarına ehemmiyet vermeden dua etmek.

- Samimi ve mümkün günahsız bir ağızla Dua etmek(Bu ağız başkasının ağzıda olabilir. Gıyaben edilen dualar daha çok kabul edilir)

- Mümkünse abdestli ve helal lokma alınmak suretiyle Dua etmek.

- Mübarek mevkilerde özellikle mescit ve camilerde,

- mübarek zamanlarda özellikle ramazan ayı ve kadir gecesi, berat gecesi gibi mübarek gecelerde,

- namazlardan sonra özellikle sabah namazından sonra dua etmek.

- Kur'an-ı Kerimdeki dualarla ve Büyük zaatların duaları ile dua etmek.

- Duada ısrarcı olmak.. Kabul edileceğinden şüphe duymamak.

gibi.....

En önemli şey Allah'a karşı samimi olmak...

Cok guzel... Senin su an edecegin bir duanin yukaridaki kosullari saglamamasi icin hic bir sebep yok (mubarek zaman ve mekan haricinde).

O zaman bir deney yapalim; Havaya para atip tura gelsin diye dua et. Bakalim calisacak mi?

Tabii ki calismayacak (yukarida saydigin butun kosullar saglansa bile). Niye calismayacagi da eminim en sonda yazdigin "...gibi.." kelimesi arkasinda saklidir. Kimbilir neler vardir o "gibi"'nin ardinda.. :)

Calisacak diyorsan TEST'e hazirim..

Sitelerde Paylaş
Öncelikle DUA nın kabulünün şartları var; Bu şartlara uyulursa her dua kabul edilir..

Bu önermenizle birlikte;

Şartları yerine getirilerek edilen iki farklı duayı inceleyelim;

Ahmet (şartları yerine getirerek): "Allahım, çocuğumuz erkek olsun"

Ayşe (şartları yerine getirerek): "Allahım, çocuğumuz kız olsun"

Bu durumda her iki dua birden kabul olmalı değil mi?

Sonuç: Çift cinsiyetli bir çocuk mu yani?

Sitelerde Paylaş

Verdiğin örnekle ne demek istediğini anlamakla birlikte; Verdiğin örnek zaten duanın ilk şartına münafi..Örnekte kusur olmaz mantığı ile demek istediğin şeye odaklanırsak...

Öncelikle yukardaki şartları hafife alma.. Bunları bir anda yerine getirmek; çok zordur.. Sonra Duanın kabulü yine Hikmet perdesi arkasındaki sebeblere bağlıdır... Kabule en layık dua ise fıtrat lisanı ile ve sebeblere bağlı olarak edilen duadır...

Sitelerde Paylaş
Verdiğin örnekle ne demek istediğini anlamakla birlikte; Verdiğin örnek zaten duanın ilk şartına münafi..Örnekte kusur olmaz mantığı ile demek istediğin şeye odaklanırsak...

Öncelikle yukardaki şartları hafife alma.. Bunları bir anda yerine getirmek; çok zordur.. Sonra Duanın kabulü yine Hikmet perdesi arkasındaki sebeblere bağlıdır... Kabule en layık dua ise fıtrat lisanı ile ve sebeblere bağlı olarak edilen duadır...

Test yapamiyoruz yani...

Halbuki, bu senin icin buyuk bir firsat. Bir tek deneyle bir ateisti musluman yapma sansi veriliyor sana. Artik o sartlari da yerine getir. Fazla da bir sey yok zaten; abdest filan...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...