Jump to content

küfür edenin vucudunda olanlar

Recommended Posts

Birde bunlarin meshur Erzurumlu İbrahim Hakkı' lari var ve onun kitabi Marifetname.

Torbadaki yumurtalar katıdır, tabiatları sıcak olduğundan duman yaymakta ve bundan erkeklerin yüzünde sakal bitmektedir Çünkü yumurtaları olmayanların veya yumurtası sıcak olmayanın sakalı olmaz yahut yumurtalar kesilip alınsa, sakalı varsa dökülür kalmaz.

Suratım yine dumanlandı. Gideyim bir traş olayım.

Sitelerde Paylaş
Rahmetli dedem evliya gibi adamdı, çok güzel sözleri vardı. Bunlardan biri:

'Erkeğin küfrü, kadının adet görmesi gibidir evladım. Zehirlerini atar. Küfür etmeyen adam çok yaşamaz.'

Diğer sözlerinden örnekler:

'Evlendiğinde, karınla kavga edersen yatmadan önce mutlaka barış. Hazreti Hasan'ı da, Anibal'ı da, Atilla'yı da karıları uykuda zehirlediler. Unutma; yatağında aslında düşmanın yatıyor. Kadının kini korkunçtur, onu uyandırmaktan kork.'

o dedenin alnından öpreyim. ben de bunu savunuyordum hep. küfür etmek bi boşalmadır. nasıl ki boşalmaz sa insan hırçın oluyor. veya irin kötü oluyor veya kadın sancılanıyor veya sivilce acıyor vs vs vs bunlara benzeterek insanın kişiye, topluma olmayan ( bir karıncayı bile incitmeyen) küfürleri faydalıdır o insan için. patlayan tekere küfür etmek, bir yerin acıdığında bağırmak başka örnekler olabilir.

ama gel de küfür yasak diyen beyni bu konuda sabit müslüman ve ateistlere anlat bunu!!!!!!!

diğer konuda şu son sözü özetlersem bi kadın ya sever ya da nefret eder. (alıntıdır)

Sitelerde Paylaş
Dedemin hayatı boyunca her ezan vaktinde sokağa çıkıp 20 metreötedeki camiinin imamına nasıl küfrettiğini söylesem beni siteden atarlar. Özellikle de her cumaa ezanı okuyan ve namazı kıldıran Şeyh Nazım Kıbrısi isimli ruh hastası sapık olduğunda küfrün miktarı iki katına çıkardı. Ne gariptir ki hayatı boyunca 1 kere bile doktora gitmedi ve gitme ihtiyacı hissetmedi.:)

Ne kadar acı.

Kimbilir nasıl son nefesini verdi.

inan üzüldüm.emin ol.

ALLAH VARDIR.

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...

Küfür edenlerin daha sağlıklı, mutlu ve dürüst olduğuna dair bir haber okumuştum. 

Haberden bir bölüm:

"Yakın zamanda yapılan bir çalışma küfreden insanların sıklıkla daha az yalan söyleyen ve daha yüksek ahlaki standartlara sahip insanlar olduğunu gösteriyor."

https://www.google.com/amp/s/www.cnnturk.com/amp/ekonomi/iste-hayat/kufur-eden-insanlar-daha-mutlu-saglikli-ve-durust

tarihinde Kafkaslı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Kafkaslı yazdı:

Küfür edenlerin daha sağlıklı, mutlu ve dürüst olduğuna dair bir haber okumuştum. 

Haberden bir bölüm:

"Yakın zamanda yapılan bir çalışma küfreden insanların sıklıkla daha az yalan söyleyen ve daha yüksek ahlaki standartlara sahip insanlar olduğunu gösteriyor."

https://www.google.com/amp/s/www.cnnturk.com/amp/ekonomi/iste-hayat/kufur-eden-insanlar-daha-mutlu-saglikli-ve-durust

o zaman anibal 1000 yaşına kadar % 100 yaşar.....:0_80cbc_37a71a73_L: atheizm tarihinin küfür rekoru sahibidir kendisi..

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, karamsarhuman yazdı:

o zaman anibal 1000 yaşına kadar % 100 yaşar.....:0_80cbc_37a71a73_L: atheizm tarihinin küfür rekoru sahibidir kendisi..

Verdiğim linki okuduysan yüksek IQ sahibi kişiler daha çok küfrediyormuş çünkü lafı dolandırmadan söylemeyi seviyorlarmış.? 

Anibal ise "Ben küfretmiyorum fakat siz anlamıyorsunuz." yazmış.

Bu durumda "Küfür nedir, ne değildir?" diye düşünmek gerekiyor.

Kime göre küfür, kime göre değil?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Kafkaslı yazdı:

Anibal ise "Ben küfretmiyorum fakat siz anlamıyorsunuz." yazmış.

Bu durumda "Küfür nedir, ne değildir?" diye düşünmek gerekiyor.

Kime göre küfür, kime göre değil?

"Karşındakini aşağılamak amacıyla söylenen veya karşındakine karşı anlık veya anlık olmayan bir öfke ile söylenmiş onur kırıcı olarak anlaşılabilen ve öyle de anlaşılan sözler." desek iyi bir tanım yapmış olur muyuz?

Sitelerde Paylaş

Görüyorum ki, bazıları küfür konusunda bazılarını işaret ediyor.

Nick ismini değiştirince, tanınmayacaklarını zannediyorlar herhalde.

Sözün kısası:

Ya küfüre karşınız, ya da değil. Yani küfürün azı çoğu olmaz; ismini değiştirip geri gelen bazılarına(!) anlatabildiğimi umarım.:D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

"Karşındakini aşağılamak amacıyla söylenen veya karşındakine karşı anlık veya anlık olmayan bir öfke ile söylenmiş onur kırıcı olarak anlaşılabilen ve öyle de anlaşılan sözler." desek iyi bir tanım yapmış olur muyuz?

Tanım yapmak kolay fakat görünen o ki artık bu tanımın dışına çıkmak gerekebilir çünkü çeşitli araştırma sonuçları var ortada ve bu sonuçlar, küfür eden kişinin bu eylemi karşı tarafa zarar vermek amacı ile yapmadığını, küfür etmenin sadece dilin duygusal bir biçimi olduğunu vurguluyor.

https://www.google.com/amp/s/www.psychologytoday.com/us/blog/hide-and-seek/201205/hell-yes-the-7-best-reasons-swearing%3famp

Siz de bir natüralist olarak gayet iyi biliyorsunuz ki küfür ve argo hayatımızın her alanında mevcuttur ve özellikle natüralist eserlerde argo, sokak dili bolca kullanılır. Sinemadan tutun da müzik gruplarına kadar sürekli küfür ile karşılaşırız fakat nedense o zaman rahatsız olmaz, birisi küfür etmeye kalkarsa da itiraz ederiz. Rap grupları ya da heavy metal gruplarının şarkı sözlerindeki küfürlere milyonlar alkış tutmuyor mu?

Kendim küfür etmem fakat birilerinin ediyor olmasından da artık rahatsız olmuyorum, önceden ben de tepkiliydim fakat sonradan küfrün bazı insanlar için sadece bir iletişim şekli olduğunu kavrayınca, karşı çıkmaktan vazgeçtim. 

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Kafkaslı yazdı:

Tanım yapmak kolay fakat görünen o ki artık bu tanımın dışına çıkmak gerekebilir çünkü çeşitli araştırma sonuçları var ortada ve bu sonuçlar, küfür eden kişinin bu eylemi karşı tarafa zarar vermek amacı ile yapmadığını, küfür etmenin sadece dilin duygusal bir biçimi olduğunu vurguluyor.

https://www.google.com/amp/s/www.psychologytoday.com/

us/blog/hide-and-seek/201205/hell-yes-the-7-best-reasons-swearing%3famp

Dediğiniz doğru. 

13 saat önce, Kafkaslı yazdı:

Siz de bir natüralist olarak gayet iyi biliyorsunuz ki küfür ve argo hayatımızın her alanında mevcuttur ve özellikle natüralist eserlerde argo, sokak dili bolca kullanılır. Sinemadan tutun da müzik gruplarına kadar sürekli küfür ile karşılaşırız fakat nedense o zaman rahatsız olmaz, birisi küfür etmeye kalkarsa da itiraz ederiz. Rap grupları ya da heavy metal gruplarının şarkı sözlerindeki küfürlere milyonlar alkış tutmuyor mu?

İsmimi yanlış seçmişim, özür diliyorum. Ben şunu kast etmiştim:

https://www.britannica.com/topic/naturalism-philosophy

Ama natüralizmi sanat akımı olarak da severim ve dediğinizi anlıyorum. İnsanı realist bir bakış açısıyla göstermek için argo kullanılır. Ama orada o kelimeyi küfür olarak saymanın bir anlamı olacağını zannetmem, zirâ onur kırıcı değil.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

Dediğiniz doğru. 

İsmimi yanlış seçmişim, özür diliyorum. Ben şunu kast etmiştim:

https://www.britannica.com/topic/naturalism-philosophy

Ama natüralizmi sanat akımı olarak da severim ve dediğinizi anlıyorum. İnsanı realist bir bakış açısıyla göstermek için argo kullanılır. Ama orada o kelimeyi küfür olarak saymanın bir anlamı olacağını zannetmem, zirâ onur kırıcı değil.

Nikinizde herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum, felsefi bir akımı temsilen kullandığınızı fark ettim fakat kendim edebiyat üzerinden örnek vermek istemiştim. Türkçe'ye çevrilen kitaplarda, çevirmen şayet yazarın küfürlerini tam olarak çevirmezse, 'yazara sansür uyguladın' diye tepki veren bir kitle olduğunu da unutmamak gerekir.

Onurlu olup olmadığımızı başkalarının düşüncelerinin belirlediğini savunduğumuz zaman, tabii ki küfürden rahatsız olabiliriz fakat ben kendi adıma hiçbir insanın onurunu, toplum ya da herhangi bireyin takdir edebileceğine inanmıyorum.

Prof. Dr. Ahmet İnan'ın 'küfür' hakkındaki şu ifadeleri, belki de bu konuda nasıl bir görüş ayrılığı yaşandığı konusuna ışık tutabilir.

Ahmet İnam:
“Bilge dediğin hem fırlama olur, hem de puşt! Bilge adamda hem sokakta süren hayatı yaşayabilme yeteneği ve gücü vardır, hem de o hayatın dışına çıkabilme cesareti. Yani bilge insan hayatın içindedir. Leman'ı, Penguen'i okuduğu zaman esprileri anlar, mel mel bakmaz. Yani ben bilgeyim, bu adamlar ne biçim espri yapıyor, çok ayıp demez. Son çıkan küfürleri bilir. Yeni küfürler üretir. Yaşamdan tat almayı bilir ama bunu hiçbir zaman ayağa düşürmez. Ayağıyla yaşadığı yaşamı yukarı çeker. O küfür ettiği zaman, küfür onda besmele gibi bir şey olur."

Küfür, kullanan kişinin algısına göre onur kırıcı olmaktan çıkıp sadece gerçeği çıplaklığı ile vurgulama amacı da güdebilir. Şahsa yönelince onur kırıcı gibi gözükse bile, aslında yukarıda da ifade ettiğim gibi kişiye göre değişecektir yani bir karikatürist herhangi bir şahsı küfür ile hedef aldığı zaman, amacı onur kırmak değil sadece mizahi bir eleştiri sunmaktır.

Peki bu durumda "Her farklılığı anormallik mi kabul etmeliyiz?" diye düşünüyor insan...

Sitelerde Paylaş
On 05.04.2019 at 10:25, Düşünen Hayvan said:

Allah yok Afrika'ya ac bırakanlar orayı somurenlerdir.

Ingiltere Afrika'daki kolonilerden çekileli kaç sene oldu? Nerede bu kalkınma?

Ellerinde olsa, eski kolonilerin hepsi tekrar İngiliz bakiyesi olmak için can atar. Buna Hindistan ve Pakistan dahil.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, malta erigi yazdı:

Ellerinde olsa, eski kolonilerin hepsi tekrar İngiliz bakiyesi olmak için can atar. Buna Hindistan ve Pakistan dahil.

Sömürü şekli de değişiyor ama somurulenler değişmiyor.

Somurulenler somurulduklerini anlamasinlar diye sömürü hep şekil değiştirir. Kolonicilik ilk adım idi. Oradan devlet sistemine geçtiler. Kendi teşkilatlarını kurup siz bagimsizsiniz hadi bakalım dediler.

Türkiye'de ki demokrasi gibi yani.

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, malta erigi said:

Ortalık aptal kaynıyor.

Sanıyorlar ki, hukuk, adalet, demokrasi falan, birilerinin şukela ideolojileri nedeniyle, çok çok hak hukuk falan sevdalısı oldukları için var. Bunlar olmadı mı, kelle gidiyor. 

İşte neden magna carta var, ingiltere demokrasinin beşiği, cevabı bu:

queen mary execution ile ilgili görsel sonucu

Ya fransa neden cumhuriyet oldu?

"Execution of Louis XVI" â German copperplate engraving, 1793, by Georg Heinrich Sieveking

Aynısı bu sömürge falan mevzularında da geçerlidir. Sömürgecilik, modern dünya ölçeğinde, sırta kambur ve yükten ibarettir. 

O yüzden de kimsenin durun aman emperyalizm yapalım, şuraları da sömürge yapalım falan niyeti yoktur. En azından, sömürgeciliği dibine kadar yapmış devrin emperyalisti, fransa, ingiltere vs. ve son köleci ABD gibi ülkelerde. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...