Jump to content

SEMUM__?

Recommended Posts

Arkadaşlar peşin peşin söylüyorum.."komediydi" "kutsal damacananın ciddisi" gibi alaycı yorumlar yazacaksanız hiç yazmayın..rica ediyorum...Bu tip bir yorum yapmak hakkınız tabii..ama güzel bir dille size yaraşır bir üslupla dile getirirseniz sevinirim.."Yok öyle patavatsızlık yapacam ben" diyen arkadaşlar için diyorum (çıkış) sol üstte rumuzunuzun yanında...

Film hakkında kendi yorumum;

"Film genel olarak korku teması ile hazırlanmış(malumunuz)..Ama Hasan Karacadağ korkuturken iyi de düşündürmüş..

Filmde sözü bahsedilen ve Kur'an-ı Kerimde bahsedilmiş olan -SEMUM- yıılar önce okumuş olduğum bir kitaptaki tasvirler ile birebir örtüşüyor..Bu açıdan,yani ortalıkta dolaşan cinci hocaların kitaplarında yazdıkları betimlemeler ile örtüşme açısından gayet başarılı..Öte yandan insanlar üzerindeki etkisi -ki bu "karabasan" oluyor zannımca,- de gayet iyi işlenmiş..Filmin başı hernekadar size "halka"yı hatırlatsa da -aniden açılan musluk,kapı- (ki aşşağı yukarı her korkuda oluyor ) yine de hoş bir film olmuş kanaatindeyim...

Fakat oyunculuklar bakımından oldukça zayıf bir film..(Volkan)Burak Hakkı denen eleman pek iyi -hatta hiç iyi- oynayamamış zannımca..(Canan) Ayça İnci fena değil...ama bi Murat Han olsaydı film bambaşka olurdu..

Eğer size de öyle karabasan muhabbetleri ilginç geliyorsa -ki benim ilgimi hep çekmiştir- kaçırmamanızı öneririm..filmin sonu hernekadar çocuksu olsa da izlemeye ve ders çıkarmaya değer bir film olduğunu düşünüyorum.."

saygılar..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

asrin en buyuk "komedi" filmi semur..

gulmek isteyenlere bire bir :)

filmin yaşanmış bir hikaye (yada hikayelerden) esinlenerek çekilmesi size ilgiçn gelmedi mi_?

yani ben yaşamadım...fakat okuduğum 2 ayrı kitaptaki tasvirler ile bayağı örtüşüyordu..

yani tamam prodüksyon olarak çok iyi değil..hatta sonu çizgifilm hesabı olmuş ama "mesajını verme" açısından çok başarılı buldum ..

Sitelerde Paylaş
filmin yaşanmış bir hikaye (yada hikayelerden) esinlenerek çekilmesi size ilgiçn gelmedi mi_?

yani ben yaşamadım...fakat okuduğum 2 ayrı kitaptaki tasvirler ile bayağı örtüşüyordu..

yani tamam prodüksyon olarak çok iyi değil..hatta sonu çizgifilm hesabı olmuş ama "mesajını verme" açısından çok başarılı buldum ..

yasanmis bir hikaye..

kardesim, adamlar bir sizofrenin hayat hikayesini dinlemisler..sonra film yapmislar..

Sitelerde Paylaş

Hikaye gerçek öykü + senaristin senaryosunun bir harmanı.

Komedi filmi diyenlere de filmi izledikten sonra, gece evde yalnız bir şekilde tüm ışıkları kapatarak yatmalarını öneriyorum.

O zaman bu görüşlerde ufak çapta bir değişimin olduğunu göreceğiz.

Film tüm zamanların en iyi birkaç korku filminden biri. Bir de animasyonlar daha kaliteli olsaymış dünyada büyük yankı bile bulabilirdi.

Bu arada korku demişken, insanların korkmayı neden sevdiğiyle ilgili olarak, Adventure Soul Dergisi için kaleme almış olduğum yazım(sayfanın alt tarafındaki"Korku ve Eğlence" yazısı):

http://www.adventuresoul.com/index.php?opt...&Itemid=110

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Film tüm zamanların en iyi birkaç korku filminden biri.

hmm...sanmam pek ama..tabi hangi dalda olduğu önemli..Senaryo dersen eyv... ama oyunculuk pek tatmin edici değil..Ayça İnci iyi gayet iyi..ama o Volkan filmin en büyük hatası olmuş...Aynı filmi şöyle Murat Han ile çekselerdi bak o zaman manyak olurdu..

Sitelerde Paylaş
hmm...sanmam pek ama..tabi hangi dalda olduğu önemli..Senaryo dersen eyv... ama oyunculuk pek tatmin edici değil..Ayça İnci iyi gayet iyi..ama o Volkan filmin en büyük hatası olmuş...Aynı filmi şöyle Murat Han ile çekselerdi bak o zaman manyak olurdu..

Başrol oyuncusu gayet iyi. Ve hani sonunda bu olaylara neden olduğu ortaya çıkan kadın arkadaş da gayet iyi oynamış. Hele o melek yüzlü kızcağızın gerçek hali ortaya çıkınca birden suratındaki değişim çok etkileyici.

Ama dediğin gibi diğer oyuncular tam eşlik edememiş gibi.

Eğer animasyonlar ve oyunculuk batı strandartlarında olsaydı, çok ses getirirdi.

Bir de ben tüm zamanların en iyi korku filmlerinden derken, gerçeklerden bahsetmesi ve gerçekten korkutmasından bahsettim.

Filmi izlerken hiç korkmayabilirsin. Ama sonra gece evde karanlıkta filmin kalitesini algılamaya başlıyorsun. Gerçekten başarılı.

Hele ki benzer olayları yaşamış olanlar, tanık olanlar için ise korku filmi demek bile yetersiz kalacaktır. Tam bir dehşet filmi olmalı onlar için.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş

ben fragmanını gördüm.. semum filmi, birebir "şeytan" filminin kopyasıdır. Şeytanın kitabını da okumuştum. Fragmanından dahi bunu anlıyorsun. İzlerken çok güldüm:) Tek fark, burada rahip yerine imam var:) incil yerine kuran ve de ezan okunuyor..:)

kendimize özgü bir şey yapamayacağız anlaşılan.. Hep aşırma, hep kaçırma..

para verip gitmem bu filme.. ancak 2 ytllik dvd si elime ulaşırsa izlerim. o da çay içerken.. şarap bile açmam yanına:)

buarada.. bu yaşanmış bir hikaye olamaz. cin-peri-şeytan gibi unsurlar yoktur. psikolojik bozukluklar vardır ki bunlar ayrıdır. geri kalmış toplumlarda, bu tip beyin hasarı sonucu meydana gelen hastalık veya rahatsızlıklar; şeytan veya görünmeyen bir valık teşhisi yer..

her defasında, insanların bunlara gerçek olaylar gözüyle bakmasına şaşırıyorum.

tarihinde john tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ben fragmanını gördüm.. semum filmi, birebir "şeytan" filminin kopyasıdır. Şeytanın kitabını da okumuştum. Fragmanından dahi bunu anlıyorsun. İzlerken çok güldüm:) Tek fark, burada rahip yerine imam var:) incil yerine kuran ve de ezan okunuyor..:)

kendimize özgü bir şey yapamayacağız anlaşılan.. Hep aşırma, hep kaçırma..

para verip gitmem bu filme.. ancak 2 ytllik dvd si elime ulaşırsa izlerim. o da çay içerken.. şarap bile açmam yanına:)

buarada.. bu yaşanmış bir hikaye olamaz. cin-peri-şeytan gibi unsurlar yoktur. psikolojik bozukluklar vardır ki bunlar ayrıdır. geri kalmış toplumlarda, bu tip beyin hasarı sonucu meydana gelen hastalık veya rahatsızlıklar; şeytan veya görünmeyen bir valık teşhisi yer..

her defasında, insanların bunlara gerçek olaylar gözüyle bakmasına şaşırıyorum.

Şahsen.. "şeytan" filmi ile benzerliği var doğru..fakat kopyası asla değil..Zira benzerlik illa ki olacak..

peki görülen yaratığın tasvirlerinin aynı olmasını neye bağlıyorsun?

Sitelerde Paylaş

"görülen yaratığın tasvirlerinin aynı olması" derken? şeytan filmiyle semum filmindeki yaratıkların tasvirlerinin aynı olmasını mı neye bağlıyorum?

ilk olarak, şeytan filminde belirli bir inanış ve mit vardır.. o efsane baz alınmış, ona uyarlanarak bir hikaye ortaya çıkarılmıştır. semum filmi ise, neredeyse fragmanda gördüğüm kadarıyla konu olarak tamamen şeytan filmi ile aynı.. içine şeytan giren şahısın yatağa bağlanması, imamın ona başında bir şeyler okuması, ters dönmesi, kalın seslerle konuşması v.s..

bu olaylar gerçek değildir, hayal gücüdür. daha önce de dediğim gibi; ne siz şahit olursunuz, ne de yakın çevrenizden birinin şahit olduğunu görürsünüz.. ancak, arkadaşının arkadaşı görmüştür.. şahit olmuş veya duymuştur.. tamamen yalandır, ya da kişilik bozukluğudur.

peki filmler, hayal gücü olan filmler.. hiç yapılmamalı mı? hayır.. kesinlikle hayır.. elbet yapılmalı.. "I am legend" filmi mesela.. belki öyle bir virüs geliştirilebilir ve dünya o hale gelebilir.. bu bile bana daha olası geliyor.. ama sonuçta bir hayal ürünü film.. ama eğlenceli.. demek istediğim; semum filmi daha özgün olabilirdi.. ama tamamen şeytanın kopyası.. isterseniz onu da alın izleyin.

Sitelerde Paylaş
"görülen yaratığın tasvirlerinin aynı olması" derken? şeytan filmiyle semum filmindeki yaratıkların tasvirlerinin aynı olmasını mı neye bağlıyorum?

ilk olarak, şeytan filminde belirli bir inanış ve mit vardır.. o efsane baz alınmış, ona uyarlanarak bir hikaye ortaya çıkarılmıştır. semum filmi ise, neredeyse fragmanda gördüğüm kadarıyla konu olarak tamamen şeytan filmi ile aynı.. içine şeytan giren şahısın yatağa bağlanması, imamın ona başında bir şeyler okuması, ters dönmesi, kalın seslerle konuşması v.s..

bu olaylar gerçek değildir, hayal gücüdür. daha önce de dediğim gibi; ne siz şahit olursunuz, ne de yakın çevrenizden birinin şahit olduğunu görürsünüz.. ancak, arkadaşının arkadaşı görmüştür.. şahit olmuş veya duymuştur.. tamamen yalandır, ya da kişilik bozukluğudur.

peki filmler, hayal gücü olan filmler.. hiç yapılmamalı mı? hayır.. kesinlikle hayır.. elbet yapılmalı.. "I am legend" filmi mesela.. belki öyle bir virüs geliştirilebilir ve dünya o hale gelebilir.. bu bile bana daha olası geliyor.. ama sonuçta bir hayal ürünü film.. ama eğlenceli.. demek istediğim; semum filmi daha özgün olabilirdi.. ama tamamen şeytanın kopyası.. isterseniz onu da alın izleyin.

yani ülkenin çeşitli fartklı yerlerinden gelen tasvirlerden bahsediyorum...yani bir çeşit kulaktan kulağa olabilir...

ama okuduğum bir kitapta hatta 2 tane ama birinde çok az bahsediliyordu bu iş ile uğraşan yani "cinci" hocalar kendilerine gelen hastaların anlattıkları tanımlarını yazmışlardı...kıllı yaratık falan..ayrıca karabasan denilen vakıa..

Doğan Mirzaoğlu Metafizik Alem ve Cinle

Diğeri de Surelerin faziletleri isimli bir kitapta Ayet-el Kürsi'nin açıklmasında yaşanmış hikayelerdi...Ayrıca cinler hakkında da geniş bilgi mevcut..bir tür enerji oldukları falan...hatta Kur'an-ı Kerim'de ki bir kısım ayetler ile de besleniyor bu konu...

tarihinde Gündüzalp tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yine avam olmıycam, yine popilist olmiycam. Yine herkesin zombi sürüsü gibi tekrarladığını tekrarlayanlardan olmıycam.

emre74'e tamamen katılıyorum. cesur yorumundan kutluyorum.

filmi seyretmedim fragmanı seyrettiğim kadarıyla katılıyorum.

tüm zamanların ikinci en "korkunç" filmi ise dabbedir.

özel efektler yetersiz ve oyunculuk kötü olabilir. Ama bu yönetmenin cevherini düşürmez.

senaryodan da öte yönetim meselesi. Yönetmenin filme aktardığı ruh meselesi.

ve emek harcanmış. şimdiye kadar yapılandan farklı bişey yapılmış. önce saygı ve önyargısızlık...

Günümüzün mali'li ticari sululuk filmlerini kötüleyebilirsiniz. ama bunu kötülemek haksızlıktır. Kötüleyene "sen çek" denmelidir. "halkadaki kız" taklitlerinden başka bişey çekemeyecek olana...

belki bu izafi. Bu coğrafyada yaşadığımız için bize böyle geliyor belki de. Çünkü beraber büyüdüğüz amerikan filmleri bizi değil korkutmak, en ufak bir ürpert bile verememiştir.

son zamanlarda hollywood korku filmlerini japonyadan alır. Çünkü elinde kaynağı kalmamıştır. Oysa bizim kaynak dolu. bunu kullanan yönetmeni ise belli bir kesimin temsilcisiymiş diye küçümsemeyin, önyargılamayın. sıradan olmayın. tavsiyem bu...

Sitelerde Paylaş

çok sevdiğim bir arkadaşımın bir yorumu güzel gider buraya, paylaşayım;

"Yok arkadaş bizden hiçbir şey olmaz.

Anlamıyorumki ne bekliyorsunuz...

Evet filim amatör hemde çok amatör ama gayret var di mi?

Semum ilkine göre daha da toparlanmış, ilkine göre güzel kurgulanmış, ilkine göre daha güzel ben beğendim filimi aslında beğenmemem gerekirdi çünkü ramboyla büyüdük, matrixle hayal kurduk, godfather serisiyle derin devleti kavrayabildik, nothing hill'le de aşık olmayı öğrendik bu yüzden bu filim çok saçma haa bu arada 300 spartalıyla da tarihimizi pekiştirdik bu yüzden semum sömürge ve amatör nevari bir filim "

Sitelerde Paylaş

bunları ilk exorcist filmini yapanlar yüksek dehalarıyla tasarlamadılar. Zaten yüzyıllardır her coğrafyadaki cin/şeytan girmesi vakalarının hepsinin belirtileri aynı olduğu için (kalın sesle konuşması falan), ve mutlaka bunu çıkarmaya çalışan birileri olduğu için bu konuda yapılan her filmde buna rastlanacak herhalde...

yatağa bağlanma gibi öğeleri aynılığı ise hasan karacadağın kendi söylediğiyle bilerek exorcist'e benzetilmiş. "islami exorcist" yaptım diyor zaten röportajında. Bunu siz dikkatli izleyiciler keşfetmediniz.

Sitelerde Paylaş

bu film sadece komik değil zararlı da , cinci hocaların ekmeğine yağ sürüyor , youtubede yorumlara bakın , yok bu film insanların gözünü açıyormuş gerçektende doktorlar bir şey yapamazmış sadece hocalar yaparmış , ilaçlar sadece uyuştururmuş çözüm değilmiş vb.

Sitelerde Paylaş

komikse o zaman niye ciddiye alınıyor da zararlı?

exorcist filmi için söylemiş miydiniz bunu... (o "sadece zararlı" mı yoksa)

ya da beautiful mind için......? ;) orada da "ilaçlar sadece uyuşturuyordu."

fikirler ve filmler zararlı değildir. rahatsız olunursa karşı fikri propoganda eden film yaparsınız olur biter.

tarihinde templet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bana kanıtla, sana nakit 10 bin ytl vericem..

ama size yüz göstermemek lazım.. katlim vacip çünkü:) ama yakınımda beni tanıyanlara vermeye hazırım.. bahsettiğiniz hayali varlıkların hiçbiri yok. bilimle alakası yok bunların. tamamen masal.. peri gibi.. zamanın cahil, bilimden bir haber araplarının uydurdukları; aynı zamanda korku unsuru olması için dinin içine serpiştirdikleri hayali varlıklar bunlar.

kendinize gelin azcık..

Sitelerde Paylaş
bana kanıtla, sana nakit 10 bin ytl vericem..

ama size yüz göstermemek lazım.. katlim vacip çünkü:) ama yakınımda beni tanıyanlara vermeye hazırım.. bahsettiğiniz hayali varlıkların hiçbiri yok. bilimle alakası yok bunların. tamamen masal.. peri gibi.. zamanın cahil, bilimden bir haber araplarının uydurdukları; aynı zamanda korku unsuru olması için dinin içine serpiştirdikleri hayali varlıklar bunlar.

kendinize gelin azcık..

<_<

seni öldürüceeeeeemmm....zınddııkkk seniiii...

abi ne katli vacibi ya...bıraksana...

Herneyse..şahsen benim cinmetrem yok..kimseye ispat falan edemem kusura bakmasın:)..

ama dediğim şu:bu çarpılan çırpılan elemanlar neyin nesi_? farklı farklı illerden herkes aynı şeyi görüyor..ilgimi çeken buydu..

dikkatli oku bunu soruyorum..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...