Jump to content

Tuvalet Duaları

Recommended Posts

:D :D

Ben de şu değerli hadisi paylaşayım:

3531 - Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kim yüzüne sürme çekerse teklesin. Bu sözümü kim tutarsa işi en güzel şekilde yapmış olur, tutmayana bir mahzur yok. Kim abdest bozduktan sonra taş kullanarak temizlenirse teklesin. Kim böyle yaparsa güzel yapar, kim, de yapmazsa bir mahzur yok. Kim yemek yer ve dişlerinin arasından bir şey çıkarırsa onu dışarı atsın, kim de diliyle çıkarmışsa onu yesin. Kim bu söylediğimi yaparsa güzel yapar, kim de yapmazsa bir mahzur yok. Kim helaya giderse (imkân nisbetinde) tesettürde bulunsun, (kuytu bir yer) bulamazsa, hiç olmazsa kum (taş vs., den) bir tümsek yapıp ona arkasını dönsün, zira şeytan, insanoğlunun makadlarıyla (oturak kısmıyla) oynar. Kim bunu yaparsa en güzelini yapmış olur, yapamayana bir beis yok."

Ebu Dâvud, Taharet 19, (35).

Sitelerde Paylaş

Bilimden bir haber MEGACAHİL.

İnsan fizyolojisi bilgisinden yoksun ŞEBEK (REFERANS :DARWİNİN EVRİM TEORİSİ)

Azıcık insanın Sag ayagını öne atması ile sol ayagını öne atması arasındaki vücut -Fizik dengesini ayaga kalk dene.

ALLAH VARDIR.

Sitelerde Paylaş

herhalde bu forumda en çok hakaret eden sen oluyorsun. sana yakında madalya verilmesini önereceğim.

Azıcık insanın Sag ayagını öne atması ile sol ayagını öne atması arasındaki vücut -Fizik dengesini ayaga kalk dene.

sen bi söylesen.

Sitelerde Paylaş

Merhaba Luuu

Forumu bu şekilde kullanma lütfen. Varsa bir fikrin, yaz.

Tuttuğunu düşündüğün yalan yanlış bir-iki sloganı tekrar tekrar yapıştırarak ancak kendini tatmin edersin.

İnsan sağ ayağını atarsa kendini sol üzerinde dengeler, solu atarsa sağ üzerinde.

Bunlar halk öğretisidir. Bilimle bağdaşacak diye bir kural yok.

Bilimle ilgilenenler için de şunu diyebilirim;

İnsan şebek değildir. Bakınız: Darwin'in Doğal Seçilimle Evrim teorisi.

Sitelerde Paylaş
Merhaba Luuu

Forumu bu şekilde kullanma lütfen. Varsa bir fikrin, yaz.

Tuttuğunu düşündüğün yalan yanlış bir-iki sloganı tekrar tekrar yapıştırarak ancak kendini tatmin edersin.

İnsan sağ ayağını atarsa kendini sol üzerinde dengeler, solu atarsa sağ üzerinde.

Bunlar halk öğretisidir. Bilimle bağdaşacak diye bir kural yok.

Bilimle ilgilenenler için de şunu diyebilirim;

İnsan şebek değildir. Bakınız: Darwin'in Doğal Seçilimle Evrim teorisi.

Luuu bunu anlayamaz. Kendisi amip olduğu için bilimle de ilgilenemez, mantık da kuramaz henüz. (Referans: Darwin Evrim Teorisi)

Sitelerde Paylaş
Müslümanların Hüccet'ül İslam dedikleri, İslam dünyasının en büyük alim saydığı baş yobaz Gazali, Kimya-i Saadet adlı kitabında bakalım neler söylemiş;

"Müslüman kişi abdest yapacağı zaman mümkuüse bir duvarın, yüksek bir yerin arkasınadır. Oturmadan avret yerini açmamalıdır. Yüzünü güneşe ve aya dönmemelidir. Kıbleye arkasını çevirmeli, yüzü de kıbleye gelmemelidir. Ancak bir binada olursa caizdir. Fakat en iyisi sola veya sağa almaktır. Durgun suya su dökmemelidir. Meyva ağacının altına abdest bozmamalıdır. Otururken sol ayağına dayanmalıdır. Helaya girerken sol ayakla, çıkarken sağ ayakla başlamalıdır. Üzerine Allahu Teala'nın ismi yazılı hiçbir şeyi açıkta bırakmamalıdır. Başı açık helaya girmemelidir. Helaya girerken şu duayı okumalıdır 'maddi ve manevi pisliklerden ve şeytandan Allah'a sığınırım'. Çıkarken de 'yarayışlı maddeleri alıkoyup yaramayanları benden uzaklaştırmak lütfunu bahşeden Allah'a hamd ederim'. Temizlenme işine gelince, üç kerpiç parçasını yahut düzeltilmiş üç taşı büyük abdestten önce alır. Kaza-yı hacet bitince sol eliyle alır ve necaset olmayan yerden başlayıp necaset olan yere sürer ve orada dondurur ve necaseti bulaştırmadan kaldırır. Böylece üç taşı kullanır. Eğer temizlenmezse iki taş daha kullanır. Böylece kullanılan taş sayısının tek olmasına dikkat eder. Sonra düz bir taşı sag eline alır, zekerini sol eliyle tutar, o taş üzerine üç defa sürer, yahut duvara üç ayrı yere sürer. Sol eli hareket eder sağ eli değil. Fakat en iyisi taştan sonra su ile de yıkanmaktır. Suyu kullanmak istediği zaman sağ eliyle su döker sol eliyle temizlenir. Hiç necaset kalmadığını anlayıncaya kadar devam eder. Bunun gibi küçük abdestten sonra temizlenirken, elini üç defa zekerin altına koyup sallar ve üç adım yürür, üç defa öksürür. Bundan daha fazla kendine eziyet vermemelidir. Yoksa şüpheye vesveseye düşer. Bunları yapar ve bundan sonra her zaman istincayı müteakip üzerinde bir yaşlık olduğunu zannederse, donuna su serpsin ve yaşlık bu sudandır desin. Peygamber efendimiz (S.A.V.) vesvese edenler için böyle buyurmuştur. İstincayı bitirince elini duvara, yahut toprağa sürer, sonra yıkar. Boylece hiç koku kalmaz. Küçük abdest esnasında 'Allah'ım kalbimi nifaktan temizle, fercimi fuhuştan koru' demelidir."

İslam'ın büyük aliminden bundan daha değerli bilgiler çıkması zaten mucize olurdu.

Bana dinini söyle, ben de senin aliminin notunu vereyim...

islamın eleştirel bir duruma düşmesinin nedeni de bu alimler ! işte.

birader iman ediyorsan kendin için ediyorsun kendi iç huzurun için.

böyle kural üstüne kural eklemenin mantığı nedir?

Sitelerde Paylaş
21- Taşlarla Silinip Temizlenmek Babı

21- Taşlarla Silinip Temizlenmek Babı

21-.......Ebû Hureyre ® şöyle demiştir: Peygamber (S) hace­tini def için çıktığında ardından gittim. Yürürken arkasına dönüp bakmazdı, kendisine yaklaştım. "Silinip temizlenmem için bana taşlar ara" buyurdu, yâhud buna benzer bir söz söyledi. "Fakat bana ke­mik ve fışk getirme" dedi. Ona eteğimin kenarı içinde birkaç taş ge­tirip yanına koydum ve yanından savuştum. Hacetini yerine getirdiği zaman onlarla silindi.

22 Bâb: (Hayvan Dışkısı İle İstincâ Edilmez)

22-.......Ebû İshâk şöyle demiştir: Bu hadîsi bana (yalnız) Ebû Ubeyde (Âmir ibn Abdillah ibn Mes'ûd) zikretmiş değildir. Lâkin bunu bana Abdurrahmân ibnu'l-Esved (99) de zikr edip tahdîs etmiştir. O da babası el-Esved ibn Yezîd en-Nahaî'den. Esved ibn Yezîd, Abdullah ibn Mes'ûd'dan şöyle derken işitmiştir: Peygamber (S) halâya gitti ve bana kendisine üç taş getirmemi emreyledi. Ben iki taş buldum. Üçüncü taşı aradım, fakat onu bulamadım. Bunun için bir de hay­van dışkısı alıp bunları Peygamber'e getirdim. Peygamber iki taşı al­dı, hayvan dışkısını attı da: "Bu, pistir" buyurdu.

27- Çakıl Taşları İle Silinmeyî Tek Sayı Olarak Yapmak Babı.

27- Çakıl Taşları İle Silinmeyî Tek Sayı Olarak Yapmak Babı

27-.......Bize Mâlik, Ebû'z-Zinâd'dan; o da el-A'rac'dan; o da Ebû Hureyre®'den haber verdi. Rasûlullah (S) şöyle buyurmuştur:

"İçinizden biri abdest alacak olduğu zaman burnuna su versin, son­ra çıkarsın. Her kim taş ile silinirse, sayısını tek yapsın. İçinizden bi­ri uykusundan uyandığı zaman elini abdest suyu içine sokmadan evvel yıkasın. Çünkü hiçbiriniz (uykusunda) elinin geceyi nerede geçirdiği­ni bilemez".

alimlerle ilgisi yok aslında.

muhammede atfedilen hadisler asıl sorumlusu olayın.

adama tuvalette bile rahat yok be.

3531 - Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

(...)Kim helaya giderse (imkân nisbetinde) tesettürde bulunsun, (kuytu bir yer) bulamazsa, hiç olmazsa kum (taş vs., den) bir tümsek yapıp ona arkasını dönsün, zira şeytan, insanoğlunun makadlarıyla (oturak kısmıyla) oynar. Kim bunu yaparsa en güzelini yapmış olur, yapamayana bir beis yok."

Ebu Dâvud, Taharet 19, (35).

aman makatlara dikkat edelim, şeytana fırsat vermeyelim.

3540 - Bir rivâyette şöyle gelmiştir: "(Resülullah aleyhissalâtu vesselâm) buyurmuştur ki: "Şu kenefler, (cin ve şeytanların) hazır bulundukları yerlerdir. Öyleyse biriniz helâya girince: "Eüzu billahi mine'l-hubsi ve'I- habâis" (Pislikten ve pislenmekten Alllah'a sığınırım) desin."

Ebu Dâvud, Tahâret 3, (6).

peygamberimiz burda cin ve şeytan derken emin olun mikropları kastetmekte.

3547 - Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Biriniz helâya giderken berabererinde üç tane de taş götürüp onlarla temizliğini yapsın. Bunlar ona yeterlidir."

Ebu Dâvud, Tahâret 21, (40); Nesâi, Tahâret 40, (1, 41, 42)

suya gerek yokmuş, üç taş yeterliymiş.

ben suyun hazine değerinde olduğu bir coğrafyada böyle yapan bir bedeviyi suçlayamam.

ama bu zamanda bu adamın peşinden gitmekte direnen andavallılara çok şey söyleyebilirim.

Sitelerde Paylaş
... Bunun gibi küçük abdestten sonra temizlenirken, elini üç defa zekerin altına koyup sallar ve üç adım yürür, üç defa öksürür. Bundan daha fazla kendine eziyet vermemelidir. Yoksa şüpheye vesveseye düşer. Bunları yapar ve bundan sonra her zaman istincayı müteakip üzerinde bir yaşlık olduğunu zannederse, donuna su serpsin ve yaşlık bu sudandır desin. Peygamber efendimiz (S.A.V.) vesvese edenler için böyle buyurmuştur...

Çok isterdim psikiyatrist olup bunları incelemeyi ama puanım yetmedi :sorry:

Sitelerde Paylaş

Ulan Alaska'da, Sibirya'da, kutuplarda yaşayanlar ne b.k yiyecekler? Bunlar hadi taş buldu diyelim, tamamı basur olur. Yani bu moronullahlar, yanlarında bir kıç yıkamalık su da mı bulunduramıyorlarmış?

Doğru ya, su bulundursalar ne olacak, kıç yıkamayı bilmiyorlar ki. Muhonun belki de Bedevilere bir faydası olmuş, yıkamıyorlarsa bile taşla silmeyi öğretmiş ki, bunca hadiste bu konu işleniyor.

Sitelerde Paylaş

ALLAH VARDIR.

"Döt" den başka birşey bilip emredemeyen bir tanrıya inanan bir .... (ismini sen koy) başka birine "Cahil" demeden önce biraz düşünmesi gerekir.

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
İtici sözcükleri biraz daha sevimli hale getirelim.
Sitelerde Paylaş

Lisedeki din hocası bize tuvalete girerken sağ ayakla girmemiz gerektiğini, çünkü girerken bir baş dönmesi yaşarsak -insan fizyolojisi gereği- sağ ayakla girince tuvaletin içine doğru değil de dışına doğru düşeceğimizi söylemişti. Bu hikaye ne kadar doğrudur bilemiyorum, umurumda da değil. Başın dönerken ne diye tuvalete giresinki zaten. Hem diyelim baygınlık geçirdin ve düştün içeri. Tuvaletin deliğine kaçacak halin yok ya. Kuyu değil ya 'mübarek'?

Bir de tuvalette allahın adını anmamak gerekiyormuş. Bunun nedenini söylemedi veya ben hatırlamıyorum. Ama zıçarken allahı anarsak, sanki onun ağzına zıçıyormuşuz gibi hissedebilir diye herhalde.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet tuvalette allah adı anılmaz yada sure dua falan okunmaz,yemek yenmez,ağzında çiğnediğin lokma ile tuvalete girilmez,önce lokma yutulmalı ve sonra sol ayak ile girilmelidir

Parkta yada piknik alanında tuvalet yapmak tehlikelidir,çünkü orada bir cin olabilir,onun üzerine işersen çarpılabilirsin,önce cin kovucu bir dua okumak gerekir

Sitelerde Paylaş
Doğru ya, su bulundursalar ne olacak, kıç yıkamayı bilmiyorlar ki. Muhonun belki de Bedevilere bir faydası olmuş, yıkamıyorlarsa bile taşla silmeyi öğretmiş ki, bunca hadiste bu konu işleniyor.

Görsel,yazılı,işitsel eğitim seti..Hafife alma bu konuları Çakırcalı, ortaokullarda bile işleniyor, necasetten taharet,setri avret :)

çük,dübür,karı,kızları saymazsan bir hiç bu din.

Ama bu sözler dalga geçilmek için yazılmış resmen,adamlar dalga geçmek için yazmış ama inananı çok.

Bunun nedenini söylemedi veya ben hatırlamıyorum. Ama zıçarken allahı anarsak, sanki onun ağzına zıçıyormuşuz gibi hissedebilir diye herhalde.

:lol:

Sitelerde Paylaş
Bir de tuvalette allahın adını anmamak gerekiyormuş. Bunun nedenini söylemedi veya ben hatırlamıyorum. Ama zıçarken allahı anarsak, sanki onun ağzına zıçıyormuşuz gibi hissedebilir diye herhalde.

Garip, kuranı ve diğer din kitaplarını genellikle sadece tuvalette okurum. Onlara anca o vakti ayırabiliyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...